Αποστολέας Θέμα: Νταλάρας  (Αναγνώστηκε 13395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Νταλάρας
« στις: 18/07/06, 14:38 »
Γράψτε εδώ τα σχόλια σας για αυτόν τον καλλιτέχνη, πολλοί λένε οτι είναι ο κορυφαίος σύγχρονος Έλληνας αιδός. Σχολιάστε επίσης και τη κόντρα του με τον Πανούση...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #1 στις: 18/07/06, 14:44 »
Εκεί εσύ ε;; Καλά. Πάντως το Νταλάρα το σκυλοβαριέμαι, εδ μπορώ να τον ακούω, δνε αρνούμαι ότι είναι φωνάρα αλλά τον βαριέμαι. Τι να πω για τον Πανούση; Μια χαρά του τη λέει όπως και σχεδόν σε όλους, εμένα μ αρεσει υπερβολικά ο Πανούσης. Με εξαίρεση βέβαια εκείνους τους στίχους που έβαλε η βαγια και δεν κατάλαβα από που προέρχονται, ετσι σκετοι πάντως ήταν άθλιοι
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #2 στις: 18/07/06, 14:51 »
Ο Νταλάρας είναι και πολύ καλός μουσικός και πολύ καλός τραγουδιστής. Εχει κάνει φοβερές δουλειές και συνεργασίες και κανείς δεν μπορεί να μιλήσει απαξιωτικά γι'αυτόν. Βέβαια και μένα με κουράζει και δεν μπορώ να ακούσω πάνω από 2 κομμάτια του αλλά δεν παύει να είναι ο Νταλάρας!

Ο Πανούσης από την άλλη, μιλάμε για ένα πανέξυπνο άνθρωπο, επίσης πολύ καλό μουσικό που όμως πιστεύω ότι κάπου άρχισε να φθίνει στο όνομα της σάτυρας. Εγραψε τρομερά κομμάτια που αν και φαίνονται γελοία δεν είναι, έχουν κρυμμένα βαθιά νοήματα που κτυπούν εκεί που πρέπει. Οσο για τους στίχους που παρέθεσε η Βάγια δεν τους είχα υπόψην καθόλου, αλλά μου φάνηκαν άθλιοι!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #3 στις: 18/07/06, 15:05 »
Οχι αλλο Νταλαρα...
Καπου εχει ξανασυζητηθει...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #4 στις: 18/07/06, 15:33 »
Αοιδός ο Νταλάρας?

Αηδίος ταιριάζει πιο πολύ. Κατά τ'άλλα δε θέλω να'χω σχέση μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #5 στις: 18/07/06, 15:44 »
Έχω ξαναπεί την άποψή μου για τον κύριο αλλά δε θα μου πάρει πολύ να την καταθέσω ξανά.

Αναγνωρίζω την αξία του ως καλλιτέχνη σίγουρα έχει πολύ μεγάλη καριέρα αλλά δυστυχώς κάποιες κινήσεις του τον κατέβασαν πολύ στην εκτίμησή μου.
Ενδεικτικά στη συναυλία αφιέρωμα στο Μάνο Λοίζο δε βγήκε στο τέλος με όλους τους συναδέλφους του να τραγουδήσει ή ότι υπήρξε μια περίοδος που εβαζα να δω ειδήσεις και έβλεπα στάνταρ το Νταλάρα και το Χριστόδουλο με το Νταλάρα να μιλάει και να εκφέρει άποψη επι παντός επιστητού.

Όσον αφορά τον Πανούση τον θεωρώ πολύ έξυπνο άνθρωπο και θα θελα κάποια στιγμή να τον δω και σε κάποιο μαγαζί.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #6 στις: 18/07/06, 16:16 »
Εμένα ο Πανούσης μου τη σπάει.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #7 στις: 18/07/06, 18:52 »
Όσον αφορά τον Πανούση τον θεωρώ πολύ έξυπνο άνθρωπο και θα θελα κάποια στιγμή να τον δω και σε κάποιο μαγαζί.
Κι ο Πανούσης έχει πει πολλά, κι εκφράσει άποψη για πολλούς. Και έχει καταφερθεί εναντίον κάποιων (βλ. Νταλαρα). Αυτόν γιατί δεν τον κατακρίνεις?
Προσπαθώ να καταλάβω τη λογική σου δλδ...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #8 στις: 18/07/06, 18:57 »
Ο νταλαρας ειναι νταλαρας.Ενταξει δεν εχω μεγαλη συγγενεια με τα εργα του αλλα οπως και να το κανουμε ειναι νταλαρας.
Απο κει και περα εχει κανει αρκετες αστοχες κινησεις(μην το πω αλλιως) προφανως για να ανοιχτει και σε αλλο κοινο(το κοινο του σκυλαδικου)  και μην μου πει κανενας οτι καλα εκανε... >:(

Ενταξει οι παλιοτερες συνεργασιες του νταλαρα με παπακωσταντινου κατι λεγαν.

Ποσες φορες ειπα τη λεξη "νταλαρας"?Καντε ταμειο ;D ;D ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #9 στις: 18/07/06, 19:06 »
Aν ο Νταλάρας θέλει να γίνει πολιτικός ή δημοσιογράφος μαγκιά του.
Ας γίνει.Δε με ενοχλεί.Είναι όμως καλλιτέχνης και πρέπει να υπηρετεί την τέχνη του που στην προκειμένη περίπτωση είναι η μουσική.
Αλλιώς με τόσους καλλιτέχνες που έχουμε αν ο καθένας έβγαινε να πει τη γνώμη του επί παντός επιστητού καήκαμε...
Ο καθένας ας ασχολείται με τον τομέα του.
Θεωρώ απαράδεκτο να έχουν βγει μεγάλα ονόματα μαζί σε μια σκηνή και αυτος να ναι ο μόνος που έκατσε στα παρασκήνια.

Δεν έκανα καμία συγκριση με τον Πανούση νομίζω.Μίλησα μεμονωμένα για κάθε έναν.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #10 στις: 18/07/06, 19:09 »
Εντάξει, κατανοητό  ::)

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #11 στις: 18/07/06, 19:09 »
εδώ τα χαλώ με όλους σας... ο πρώτος που του τα χώνει βέβαια για επιλογές (πρόσφατες) είμαι εγώ!
αλλά οι συνεργασίες του με Κουγιουμτζή, Λοίζο, Πάνου, Καλδάρα είναι γραμμένες όχι μόνο στην ιστορία... μες στο dna μου είναι γραμμένες... ένα δίσκο θα πω μόνο... άντε δύο...
                             "Βυζαντινός εσπερινός" Καλδάρας-Παπαδόπουλος
                                  "Μικρά Ασία"          Καλδάρας-Πυθαγόρας

πρώτα οι δημιουργοί αλλά δεν μπορεί κανείς να προσπεράσει τον ερμηνευτή έτσι απλά...

για τον Κουγιουμτζή τα χω ξαναπεί εδώ μέσα...
                 .....για κάποια τραγούδια κλαίει κανείς όσες φορές κι αν τ' ακούσει...
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος AKITHARITOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #12 στις: 18/07/06, 21:36 »
οχι αλλον νταλαρα παριο και αλεξιου
ριτσος σε νταμαρια κουλτουρα καφενειου

Ο τζιμακος ειναι κορυφαιος. ευστοχος με τρομερο χιουμορ,αληθινος,μουσικαρα,απιστευτος στιχουργος,τραγουδιστης,ηθοποιος.ειναι απο τους εξυπνοτερους καλλιτεχνες.πολλοι αυτοαποκαλουμενοι καλλτεχνες,φιλανθροποι,προσφυγια και φτωχεια και στο βαθος κηπος,σαν τον νταλλαρα θα ηθελαν να εχουν τον δεικτη νοημοσυνης του.
ο νταλλαρας ασ μεινει χωμενος στην υποκουλτουρα του νταλλαροπανταζιασμου και να κανει καμια μυνηση σε οποιον τον "προσβαλλει" και ας τα δωσει στην κυπρο.(ψευτια και τεχνη δεν πανε μαζι.ο τζιμμακος ειναι ειληκρηνης με τους θαυμαστες του και για αυτο τον λογο εχει αναμφιβολα κερδισει τον τιτλο του αληθινου καλλητεχνη)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #13 στις: 18/07/06, 21:42 »

                                  "Μικρά Ασία"          Καλδάρας-Πυθαγόρας

                 .....για κάποια τραγούδια κλαίει κανείς όσες φορές κι αν τ' ακούσει...


Συμφωνώ και χιλιοεπαυξάνω, από τους καλύτερους δίσκους και από τους λίγους που αγόρασα και δεν κατέβασα από το νετ  ::) :)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #14 στις: 19/07/06, 11:33 »
Εγω προσωπικα τον κυριο Νταραλα(γιατι ετσι ειναι το ονομα του) τον σεβομαι απεριοριστα σαν καλλιτεχνη.Τον Πανουση δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #15 στις: 19/07/06, 13:07 »
Το θέμα αυτό σίγουρα έχει ξανασυζητηθεί , αλλά δεν το βρίσκω. Κάποιος με καλύτερη ικανότητα από εμένα στην αναζήτηση , ας το ξεθάψει να μην έχουμε 2 ίδια..
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #16 στις: 21/07/06, 14:34 »
Και γω έψαξα αλλά δε βρήκα θέμα για τον Νταλάρα...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #17 στις: 21/07/06, 14:52 »
Ήταν από τα πρώτα-πρώτα θέματα που είχαμε συζητήσει σε αυτό το φόρουμ (και είχε γίνει χαμός). Μάλλον θα σβήστηκε...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #18 στις: 21/07/06, 16:14 »
Κ εγώ σεβομαι πάρα πολύ τον Νταλάρα ως καλλιτέχνη και τον θεωρό έναν από τους μεγαλύτερους που έχει βγάλει αυτή η χώρα. Το οτι έχει γνώμη για ολους κ για ολα δεν μου πολυαρέσει (όχι γιατί το κάνει αυτός, αλλά γενικά μου την δινει αυτός ο "παντογνωστισμος", βλεπε Κακαουνακης), αλλά σε καμία περίπτωση δεν μετριάζει τον θαυμασμό μου προς αυτόν.

Α, πάω κ τον Πανούση πάρα πολύ και δεν με απασχολεί καθόλου η κόντρα τους
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #19 στις: 21/07/06, 17:42 »
Α...θυμήθηκα και τον τίτλο...
Νταλάρας ή σαχλάρας

Μάλλον σβήστηκε , όντως...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #20 στις: 05/08/06, 17:49 »
Έλεος με αυτόν τον νταλάρα πια!!!!ΈΛΕΟΣ....
[/color]
''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #21 στις: 06/08/06, 12:42 »
Καταρχην για να λεμε τα συκα συκα, και το ριτσο ριτσο, Μιλωντας με την ιδιοτητα του Δασκαλου φωνητικης (ασχετως που δεν το εχω εξασκησει ποτε) , ο Νταλαρας ΔΕΝ εχει φωνη.....εννοω οτι δεν εχει τεχνικη στην φωνη του......εχει ομως μια πολυ μεστη χροια και τρομερο ταλεντο, και για αυτο ειναι κριμα που δεν εχει μπει ποτε στον κοπο να εξασκησει και να καλιεργησει αυτο το ταλεντο.

Οσον αφορα τα υπολοιπα, Ο Νταλαρας (οπως κι ο Β. Παπακωνσταντινου σε ενα βαθμο) ειναι Βαμπιρ, περιμενει να δουν τι πουλαει και ποιος πουλαει, και μετα πηγαινει και κανει συνεργασια μαζι του και του διασκευαζει και κανα δυο τραγουδακια, σαν επαγγελματια του βγαζω το καπελο, σαν ανθρωπο ομως και σαν καλιτεχνη, εχει στην δικη μου λιστα μια απο τις τελευταιες θεσεις.

Ο Πανουσης απο την αλλη (τον βλεπω μια φορα τον χρονο απο το 89, εχω δηλωσει Πανουσιστης), ξεκινησε καταπληκτικα, αλλα εμεινε απο βενζινη στο δρομο.......Εχει να βγαλει κατι φρεσκο απο την προηγουμενη χιλιετια περιπου...Τα τελευταια χρονια δεν εχει καν καινουργια αστεια, ολη η σατυρα που κανει ειναι ξεθαμενη απο παλιοτερες δουλειες του και εχει να γραψει καινουργιο τραγουδι ουκ ολιγα χρονια!!

Παρολα αυτα στην "κοντρα" (αν υφισταται τετιοο πραγμα) Πανουση-Νταλαρα βαλτε ακομα ενα ψηφο υπερ του Τζιμακου, Δικο μας παιδι ειναι, κριμα!

ΥΓ: Παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη.....
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #22 στις: 06/08/06, 14:06 »
Φίλε chorrer, ως δάσκαλος φωνητικής που είσαι να διαφωνήσουμε σε ένα σημείο. Ο Νταλάρας έχει τεχνική και μάλιστα πολύ καλή.

Ξέρει πότε να χρησιμοποιεί μέση φωνή, headvoice, ακόμα και τη μύτη! Εχει πεντακάθαρη άρθρωση, ψηλές και χαμηλές νότες και τις ελέγχει τέλεια. Δεν μπορώ να πω ότι δεν έχει τεχνική. Ως άνθρωπο δεν τον γνωρίζω και μεταξύ μας δε με νοιάζει κιόλας. Αν εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω τότε οκ πάω πάσο αλλά δεν έχει να κάνει με καλλιτεχνική αξία.


Και γω γουστάρω Τζιμάκι και ας γίνεται σαχλός πολλές φορές  ;)

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #23 στις: 06/08/06, 15:32 »
Αδερφε p.o.f. επειδη βιαζομαι ....να αντιπαραθεσω κι εγω την αποψη μου λιγο περιληπτικα και παντα βεβαια σε φιλικο επιπεδο, χωρις ιχνος ειρωνειας :)

1. Δεν τον γνωριζω προσωπικα ουτε κι εγω, μιλω λαμβανοντας υποψιν αυτο το "κατι' που μου βγαζει οταν τραγουδαει live και προσθετω σε αυτο , τον δρομο τον οποιο εχει επιλεξει ως καλλιτεχνης

2. Οι οροι "μεση φωνη" και "headvoice" μου ειναι αγνωστοι, δεν τους εχω ξανασυναντησει ουτε στα ωδεια μου, αλλα ουτε και μεσα στους μουσικους κυκλους που κινουμαι.....Ενταξει ειμαι απο Θεσ/νικη και μπορει να χρησιμοποιουμε αλλους ορους (βλεπε σουβλακι, μπουγατσα, κ.λ.π.  :)  )

3. Τωρα αν εννοεις τις 'εγκεφαλικες" νοτες , θα διαφωνησω μαζι σου, ο κ. Νταλαρας μπορει να εχει αρκετα μεγαλη εκταση οσον αφορα τα ελληνικα προτυπα, και μπορει να τραγουδαει καταπληκτικα ανετα μεταξυ της 1ης G και της 3ης A (ναι, συμφωνω οτι 2 οκταβες και μια νοτα καθαρης φωνης ειναι υπεραρκετο για την ελλαδα) ομως οσον αφορα νοτες χαμηλοτερες και ψηλοτερες απο αυτα τα ορια , η φωνη του βγαινει πνιγμενη.
Μπορω να σου φερω σαν παραδειγμα 2 πραγματα: Πρωτον, για τις χαμηλες του, ακου την συναυλια που εχει κανει με τον παπακωνσταντινου στο Αττικον, οταν κανουν απαντητικες διφωνιες και ο νταλαρας προσπαθει να πιασει τις χαμηλες νοτες, η φωνη του "σβηνει" και σχεδον δεν ακουγεται σε σχεση με την φωνη του Βασιλη που στις χαμηλες βγαινει γεματη κι ογκωδες. Δευτερον, για τις ψηλες, δεν ξερω αν εχει καποια ηχογραφηση με τον Φραγκουλη, αλλα οταν τους ειδα στο  live, και εκαναν απαντητικες διφωνιες σε καποια τραγουδια , οταν ο Νταλαρας προσπαθουσε να κανεις τις τριτες απο πανω στον Φραγκουλη, η φωνη του εχανε ολο το χρωμα της και πνιγοταν στον λαιμο του με αποτελεσμα να χανει κι ολο τον ογκο και την καθαροτητα της.

4. Οταν λεμε οτι ενας τραγουδιστης εχει ταλεντο, εννοουμε (πανω κατω)οτι μπορει να διαχειριζεται το διαφραγμα του απο φυσικου του, χωρις να εχει την αναγκη ενος δασκαλου ή ενος ωδειου για να του μαθουν πως να το χρησιμοποιει. Βαση αυτης της λογικης, ναι ο Νταλαρας χρησιμοποιει το διαφραγμα του ΑΛΛΑ δεν το αξιοποιει πληρως ....Κι εξηγουμε: Οι καταληξεις των φρασεων του, πολλες φορες "σβηνουν" χωρις ελεγχο, φρασεις που εχουν λαικα γυρισματα σε χρωματικους τονους χανονται και πολλες φορες ψιλοφαλτσαρουν εξαιτιας αυτης της ελειψης πληρους ελεγχου του διαφραγματος, επιπλεον αυτη ειναι και η αιτια που πνιγει τις ψηλες του και τις χαμηλες του.

5. Ξαναλεω, η φωνη του ειναι πολυ καλη σε σχεση με πολλους ελληνες τραγουδιστες (συμπεριμβαλομενου κι εμενα μεσα, που εγω βρισκομαι κατα την γνωμη μου, πολυ μα πολυ πιο κατω) αλλα ειναι αδικια για εναν Φραγκουλη, Παριο, Βισση, Καζαντζιδη, να λεμε οτι ο Νταλαρας εχει φωναρα. Ευτυχως ή δυστυχως ομως για εναν τραγουδιστη δεν μετραει μονο η φωνη του αλλα και η χροια του, η επικοινωνια του με τον κοσμο, κ.λ.π.  ......Ετσι μπορω εγω ως μουσικος να λεω οτι μπορει ο Ασιμος να καραφαλτσαρει του κερατα, μπορει ο Σιδηροπουλος να μην ειχε ψηλες, μπορει ο Λακης με τα ψηλα ρεβερ να μην ξερει τι σημαινει διαφραγμα, αλλα εγω γουσταρω να τους ακουω και να μου αρεσουν περισσοτερο απο καποιους αλλους που μπορει τεχνικως να ειναι τελειοι αλλα δεν μου κανουν κλικ σαν καλιτεχνες.

ΥΓ1: "Απαντητικες διφωνιες" (για καποιον που μπορει να μην ξερει, δεν εννοω εσενα p.o.f. ) ειναι οτν 2 τραγουδιστες εχουν χωρισει ενα τραγουδι και τραγουδαει ο πρωτος το πρωτο κουπλε με τον δευτερο να του κανει φωνητικα (ειτε τριτες, ειτε πεμπτες απο κατω, ειτε οκταβα, κ.λ.π.) και στο δευτερο κουπλε να αλλαζουν ρολους
ΥΓ2: Τελικα δεν απαντησα περιληπτικα, σορυ απλα πορωνομαι οταν μιλαω για μουσικη
ΥΓ3: Επειδη εχει τυχει να παρεξηγηθω σε συζητηση σε καποιο φορουμ και ειμαι και καινουργιος γενικοτερα στην ολη κατασταση με το διαδυκτιο, εξηγουμε παλι : Ολα αυτα που γραφω , τα γραφω σε φιλικο πλαισιο χωρις ιχνος ειρωνειας κι αποτελουν ΠΑΝΤΑ την ταπεινη μου γνωμη.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Νταλάρας
« Απάντηση #24 στις: 06/08/06, 18:22 »
Φίλε chorrer δεν έχω καμία διάθεση ούτε σκοπό να τσακωθούμε, συζήτηση κάνουμε για εποικοδομητικούς λόγους  ;)

Οι όροι headvoice, middle voice κλπ είναι όροι σύγχρονου τραγουδιού αλλά είναι οι ίδιοι με του κλασικού, τέσπα.
Δεν είπαμε ότι ο Νταλάρας έχει τη τέλεια φωνή, αλοίμονο! Απλά όπως είπες και συ είναι πολύ καλύτερος από πολλούς. Να με συγχωρείς για τον Φργακούλη, φοβερή φωνή έκταση κλπ αλλά χωρίς κανένα συναίσθημα! Δεν μου αρέσει καθόλου. Θέλει πολλά καρβέλια να αποκαλείται τενόρος.

Οσον αφορά τα λάιβ ξέρεις και συ καλά ότι δε μπορείς πάντα να τραγουδάς τέλεια. Σε κάποια συναυλία ή σε κάποια πρόβα μπορεί να μη σου βγαίνει, σίγουρα σου έχει τύχει όπως και σε μένα και σε όλους.

Και γω προτιμώ το Λάκαρο αν και φωνή δεν υπάρχει χεχε, αλλά ο τύπος είναι Θεός, πολύ τον γουστάρω, όπως και Σιδηρόπουλο και Ασιμο. Είχαν κάτι να δώσουν μη ξεχνάς και δεν πουλάγαν μούρη με τη φωνή τους αλλά με στίχους και μουσική. Ο Νταλάρας δεν είναι τραγουδοποιός, ίσως γι'αυτό να μην διαθέτει όσα οι άλλοι που αναφέρουμε.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/03, 04:01
από Τσάκι
26 Απαντήσεις
10053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/05, 19:53
από RBnikos
2 Απαντήσεις
3645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/02, 17:17
από Μάριος
0 Απαντήσεις
1712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 22:06
από vanmaria
3 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 00:21
από Panos the Greek