Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #300 στις: 01/05/09, 02:45 »
122 σελίδες ,απαντήσεις 3040 και αναγνώστηκε 89884 φορές ,νομίζω ότι μάλλον πάμε για ρεκόρ !!!
Δεν ξέρω βέβαια αν με τόσες προσωπικές διαφωνίες και διαμάχες ,έχει βγεί κάποιο συμπέρασμα ,η απλά γίνεται ανταλλαγή απόψεων.
Και να μην εχει βγει συμπερασμα και να ειναι απλως ανταλλαγη αποψεων, καλο νομιζω οτι ειναι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #301 στις: 01/05/09, 03:06 »
Οι παραταξεις με τη σημερινη μορφη ειναι κατα μεγαλο βαθμο η μονη συλλογικοτητα που μπορει να υπαρξει στο ελληνικο πανεπιστημιο σημερα αφου η κοινωνια ολοκληρη ειναι βαμμενη σε τετοιο βαθμο!Βαμμενη ουτε καν με ιδεολογιες αλλα με κομματα!Σε μικρο βαθμο υπαρχουν και συλλογικοτητες οπως προανεφερα αλλα το ξαναλεω που ειναι ανεξαρτητες φαινομενικα απο κομματα.Τετοιες υπαρχουν ακομα και στα αμερικανικα πανεπιστημια(ενταξει δεν μιλαμε για Ιταλια,Γαλλια)..
Εδώ η άποψή μου είναι αντίθετη.  Πιστεύω ότι εφόσον δεν υπήρχαν παρατάξεις θα ήταν πολλοί περισσότεροι οι φοιτητές που θα ασχολούνταν με φλέγοντα θέματα.  Αντίθετα τώρα είναι πάρα πολλοί αυτοί που αδιαφορούν διότι με το που μπήκαν στην σχολή είδαν αυτή την κατάσταση και ξενέρωσαν (είμαι και εγώ ένας απ'αυτούς).  Ειδικά αν σκευτείς πως τα άτομα που βρίσκονται σε κάποια παράταξη (ανεξαρτήτως ποιας),  με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο "βολεύονται" αξιοποιώντας τις συνδέσεις τους (και αν νομίζετε ότι αυτά ισχύουν μόνο για ΠΑΣΠ,  ΔΑΠ,  κάνετε λάθος).

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #302 στις: 01/05/09, 04:10 »
122 σελίδες ,απαντήσεις 3040 και αναγνώστηκε 89884 φορές ,νομίζω ότι μάλλον πάμε για ρεκόρ !!!
Δεν ξέρω βέβαια αν με τόσες προσωπικές διαφωνίες και διαμάχες ,έχει βγεί κάποιο συμπέρασμα ,η απλά γίνεται ανταλλαγή απόψεων.
Και να μην εχει βγει συμπερασμα και να ειναι απλως ανταλλαγη αποψεων, καλο νομιζω οτι ειναι.

ανταλλαγη αποψεων δεν νομιζω...κοκορομαχιες και προσωπικες διαμαχες ειναι περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #303 στις: 01/05/09, 12:34 »
Mιας και πιασατε το θεμα των φοιτητικων παραταξεων θα τοποθετηθω και γω.Γιατι με ολο το σεβασμο...εχουμε συνομιλητες που ειναι φοιτητες το πολυ 1-2 χρονια και μαλλον βλεπουν τα πραματα πολυ ρομαντικα κατ εμε.

Εισαχθηκα στο ΤΕΙ Αθηνας το 1999.Στην σχολη διοικησης και οικονομιας και συγκεκριμενα στο τμημα της διοικησης τουριστικων επιχειρησεων.Το "θεοποιημενο" πτυχιο καταφερα να το παρω το 2005!Μην ρωτησετε γιατι μου πηρε 7 χρονια.Οι λεξεις κλειδι ειναι εργαζομενος φοιτητης,ελληνικος στρατος και φυσικα καταληψεις κλπ.Και πιστεψτε με..εσεις οι πραγματικα τυχεροι φοιτητες που δεν χρειαζεται να εργαζεστε...να εκτιματε αυτο που εχετε!

Με το που εισαχθηκα λοιπον παρατηρησα οτι ενω σκιζομουν να φερω βολτα την δουλεια που ειχα αλλα και να παταω στο ΤΕΙ και να διαβαζω στις εξεταστικες..τα κλασσικα κομματοσκυλα περναγαν βαθμους σαν "φαντομαδες".Περιττο να πω βεβαια οτι με προσεγγισαν με το που πρωτοπηγα 3 παραταξεις για να μπω.Αλλα φυσικα δεν συμμετειχα ουδεποτε.

Δεν παρεβρεθησα σε πολλες συνελευσεις.Το πολυ σε καμια δεκαρια.Βεβαια το ολο σκηνικο εκει με απογοητευε.Φοιτητες φερεφωνα παραταξεων...τις περισσοτερες φορες ελλειψη σεβασμου και γιουχαρισμα.2-3 φορες ειχαμε και εντονες διαφωνιες που καταληξαν σε ασχημους καβγαδες.Στις ψηφοφοριες για τις καταληψεις εβλεπα μειωμενη συμμετοχη(οπως αλλωστε και στις συνελευσεις)..συνεπως η μειοψηφια την εκλεινε την σχολη.

Παλι καλα που καταφεραν λοιπον να μην περασουν τα νομοσχεδια περι ιδιωτικων πανεπιστημιων!(εδω γελαμε).Το κορυφαιο ηταν στα 3 πρωτα χρονια που πηγα και ψηφισα στις φοιτητικες εκλογες.Την πρωτη χρονια δε..κουκουλοφοροι ..(φημολογουνταν οτι ηταν της ΕΑΑΚ) μπουκαραν μεσα και κλεψαν τις καλπες.Βεβαια μιας και ηρθαν βολτα τα παιδια..τα σπασαν και ολα.Να χαρω εγω δλδ το ασυλο μας...που ειχαμε υλικες ζημιες αλλα τραυματιστηκαν και τα παιδια που φυλαγαν τις καλπες.Αλλη μια χρονια ειχαμε παρομοιο περιστατικο..αλλα χωρις κουκουλες..απλα μπουκαραν καποιοι μεσα και ακολουθησαν στην αιθουσα σκηνες .."γηπεδων".

Μετα απο τα 3 χρονια..σιχαθηκα τον εαυτο μου και απλα δεν ξανασχοληθηκα.Μια μικρογραφια της ελληνικης κοινωνιας και εκει μεσα.Δολοπλοκιες...διαφθορα..και που κ που καποιοι αληθινοι ιδεολογοι που οντως θελουν να προσφερουν..αλλα τους τρωει στο τελος το σαπιο συστημα.

Και γενικα αναρωτηθηκα.Εργαζομουν και προσπαθουσα να τα βγαλω περα..με οικονομικα προβληματα και με σχολη μαζι.Τα κομματοσκυλα περναγαν μαθηματα βερεσε.Εγω με το ζορι.Τα κομματοσκυλα καναν καταληψεις με μειοψηφιες.Την νυφη την πληρωνα εγω και αλλοι εργαζομενοι φοιτητες.Εχασα 4 εξαμηνα σχεδον!Εγω γιατι τα χρεωθηκα αυτα..?

Οταν μπουκαραν μεσα τα ρεμαλια στις εκλογες..το ασυλο γιατι δεν με προστατεψε?Μονο απο την αστυνομια ειναι το ασυλο..?Απο τους ανεγκεφαλους χουλιγκανς δεν μας προστατευει..?Που ειναι ελευθερη διακινηση ιδεων δλδ οταν βλεπεις τετοια φαινομενα βιας στο ιδιο το εκπαιδευτικο ιδρυμα?Και αμα δεν λειτουργει λοιπον με τον σωστο τροπο γιατι το υπερασπιζεστε ετσι..?Ειναι προφανες οτι δεν λειτουργει σωστα.Δεν εχουμε χουντα πια μεν..αλλα εκει μεσα λειτουργει αλλη χουντα.Οι φοιτητικες παραταξεις αποτελουν ναι μεν την εκφραση των φοιτητων..αλλα η δικη μου εμπειρια μου εμαθε οτι δεν διαφερουν και πολυ απο τις παραταξεις τις πολιτικες.

Εγω λοιπον..δεν θα δηλωσω τελειως αντιθετος απο τις παραταξεις..γιατι οντως οι φοιτητες πρεπει να υπερασπιζονται τα δικαιωματα τους οπως και γενικα ο καθε πολιτης.Χρειαζεται ομως μια εξυγιανση.Οπως και το θεμα του ασυλου θελει τροποποιησεις.Για τους "επαναστατες" φοιτητες λοιπον..εχω να πω..ας κανουν οτι νομιζουν.Οτι και να τους λεει ο καθενας δεν προκειται και να ακουνε κανεναν.Και γω ημουν ενθουσιωδης και μεχρι και ακραιος σε μερικες αποψεις...αφου μεγαλωσα ομως και μπηκα για τα καλα στην "μηχανη του κιμα" αναθεωρησα πολλες αποψεις.Οταν λοιπον..θα τελειωσετε την σχολη σας και θα συντηρειτε μονοι σας τον εαυτο σας...(κατι που για μερικους καλομαθημενους ανθρωπους που τρωνε τα λεφτα του μπαμπακα ισως και να μην γινει ποτε)..θα δειτε αλλιως τα πραματα.Γιατι το να φωναζουμε οταν τα χουμε ολα ετοιμα ειναι ευκολο-ισως και ειρωνικο ενιοτε.Οταν ομως ερχονται τα δυσκολα..εκει βλεπουμε και ολοκληρη την εικονα πια.

« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/09, 12:39 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #304 στις: 01/05/09, 12:53 »
Και γενικα αναρωτηθηκα.Εργαζομουν και προσπαθουσα να τα βγαλω περα..με οικονομικα προβληματα και με σχολη μαζι.Τα κομματοσκυλα περναγαν μαθηματα βερεσε.Εγω με το ζορι.Τα κομματοσκυλα καναν καταληψεις με μειοψηφιες.Την νυφη την πληρωνα εγω και αλλοι εργαζομενοι φοιτητες.Εχασα 4 εξαμηνα σχεδον!Εγω γιατι τα χρεωθηκα αυτα..?
Έλα τώρα ρε Bassman,  για 4 εξάμηνα κλαίγεσαι κι εσύ?  Εδώ οι αγώνες γίνονταν για καλύτερες εργασιακές συνθήκες,  δωρεάν και δημόσια παιδεία,  ειρήνη και αγάπη στον κόσμο.  Δεν πρέπει να σκεύτεσαι κι εσύ έτσι  ::)....

Πέρα απ'την πλάκα όμως συμφωνώ απόλυτα μ'αυτά που λες,  διότι κι εγώ αυτά βλέπω,  και παρόλο που είμαι 2ο έτος από τώρα δεν πρόκειται να πατήσω το πόδι μου στις κ*λοεκλογές τους.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #305 στις: 01/05/09, 14:47 »
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειτε συμφυτες τις φοιτητικες παραταξεις με τις καταληψεις. Πιστευει καποιος πως αν φυγουν απο μεσα οι φοιτητικες παραταξεις θα σταματησουν οι καταληψεις?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #306 στις: 01/05/09, 15:11 »
Οι παραταξεις με τη σημερινη μορφη ειναι κατα μεγαλο βαθμο η μονη συλλογικοτητα που μπορει να υπαρξει στο ελληνικο πανεπιστημιο σημερα αφου η κοινωνια ολοκληρη ειναι βαμμενη σε τετοιο βαθμο!Βαμμενη ουτε καν με ιδεολογιες αλλα με κομματα!Σε μικρο βαθμο υπαρχουν και συλλογικοτητες οπως προανεφερα αλλα το ξαναλεω που ειναι ανεξαρτητες φαινομενικα απο κομματα.Τετοιες υπαρχουν ακομα και στα αμερικανικα πανεπιστημια(ενταξει δεν μιλαμε για Ιταλια,Γαλλια)..
Εδώ η άποψή μου είναι αντίθετη.  Πιστεύω ότι εφόσον δεν υπήρχαν παρατάξεις θα ήταν πολλοί περισσότεροι οι φοιτητές που θα ασχολούνταν με φλέγοντα θέματα.  Αντίθετα τώρα είναι πάρα πολλοί αυτοί που αδιαφορούν διότι με το που μπήκαν στην σχολή είδαν αυτή την κατάσταση και ξενέρωσαν (είμαι και εγώ ένας απ'αυτούς).  Ειδικά αν σκευτείς πως τα άτομα που βρίσκονται σε κάποια παράταξη (ανεξαρτήτως ποιας),  με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο "βολεύονται" αξιοποιώντας τις συνδέσεις τους (και αν νομίζετε ότι αυτά ισχύουν μόνο για ΠΑΣΠ,  ΔΑΠ,  κάνετε λάθος).
Δεν βλεπω να διαφωνουμε πουθενα..Αλλο πραγμα λεω εγω αλλο λες εσυ.Δεν διαφωνω ομως οτι οτι πολλοι ξενερωνουν με την παραταξιακη κατασταση που επικρατει..Ομως αυτος δεν ειναι λογος για να μην αγωνιστεις η μαλλον ειναι ο ευκολος λογος για να πεις ''εγω χεστηκα για ολα''..Μπορεις να αγωνιστεις η εστω να ξερεις τι συμβαινει τι γινεται στ πανεπιστημιο και χωρις να εισαι σε παραταξη..

Για αλλη μια φορα ξαναλεω..Bassman..ειδες κανενας απο μας να υποστηριζει τις φοιτητικες παραταξεις?ΤΟ θεμα περι αυτων το ανοιξε ο freemind που το συνεδεσε αυθαιρετα με ολα τ αλλα που λεμε..

Παμε στα γρηγορα τωρα
_Γιατι τοση υποτιμηση στους φοιτητες που δεν εργαζονται?Και εγω αν ειχα περασει επαρχια θα δουλευα αλλα αφου περασα στην Αθηνα και εχω μειωμενα εξοδα εχω θεσει ως προτεραιοτητα μου τη σχολη.ΝΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΩ.Πραγμα που σημαινει και παρακολουθηση και διαβασμα..Παραλληλα υπαρχουν και τα διαφορα περιεφεριακα οπως οι ξενες γλωσσες..Δεν τα πηραμε ολοι στο λυκειο αυτα..Η δουλεια μου ειναι οι σπουδες μου εν προκειμενω και νομιζω οχι εμενα αλλα πολλων απο αυτους που λιγο πολυ επιπλητεις(να το ξαναπω για να μην αρχισουμε..δεν μιλαω εκ μερους παραταξεων)..
_Οι συνελευσεις δεν ειναι συμβουλια εταιριων.Ειναι συλλογικη διαδικασια που ομως αντικορουνται επιχειρηματα και συμφεροντα..Και συμμετεχει πολυς κοσμος..Λογικο ειναι να υπαρχουν τσακωμοι φωνες και καβγαδες..Εδω στο κιθαρα που συζηταμε περι ανεμων και υδατων υπαρχουν αυτα..Το αν αυτα που λεγονται στις συνελευσεις ειναι μ**** το συζηταμε(μικροπολιτικα,κομματικιες διαφωνιες κλπ)..
Η μειοψηφια κλεινει τη σχολη οταν ο κοσμος δεν μπαινει στις συνελευσεις..Λαθος του κοσμου ισως?Εκτος αυτου η συνελευση εχει ενα καταστατικο που λεει οτι αν δεν μαζευτει ενας αριθμος ατομων δεν γινεται..Αν παραβενεται αυτο συμφωνω οτι η καταληψη δεν εχει βαση.Σε μας παντως οποτε δεν ειχε επαρκεια δεν γινοταν.
_Χωρις να ξερω επ ακριβως αυτες τις ενεργειες περι καψιμο καλπων κλπ και τους λογους για τους οποιους εγιναν παρατηρω οτι απο τη μια ολοι βριζουμε παραταξεις,θελουμε να τις διωξουμε απο τις σχολες κλπ αλλα οταν γινουν τετοιες ενεργιες μιλαμε για τρομοκρατια,τραμπουκισμους και αλλα τετοια..Παρατηρηση κανω δεν ξερω ουτε το γεγονος ουτε παιρνω θεση..
_Να σε προστατεψει ποιος απο τι?Οπως λες ουτε σε παραταξεις ησουν ουτε τιποτα..Κατα τη γνωμη μου αθωοι φοιτητες δεν θα την πληρωσουν ποτε και απο κανεναν(τουλαχιστον με τον τροπο που εννοεις)..Αν τωρα ανηκεις σε καμια ΔΑΠ ή απο την αντιθετη ΕΑΑΚ ξερω εγω δεν χρειαζεσαι παλια κανεναν για να σε προστατεψει..Επιλογη σου ειναι να κανεις οτι κανεις.

Λες και καποια σωστα ομως

..Μια μικρογραφια της ελληνικης κοινωνιας και εκει μεσα.Δολοπλοκιες...διαφθορα..και που κ που καποιοι αληθινοι ιδεολογοι που οντως θελουν να προσφερουν..αλλα τους τρωει στο τελος το σαπιο συστημα.





*...αφου μεγαλωσα ομως και μπηκα για τα καλα στην "μηχανη του κιμα" αναθεωρησα πολλες αποψεις.


*Αυτο συνεβει σε σενα παρακαλω μη το γενικοποιεις..Και κατα δευτερον μη το θεωρουμε κα κατι καλο αυτο..Αλλοιωση του ανθρωπου ειναι..Εκτος αυτου υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι που μπηκαν στη μηχανη του κιμα και την πολεμησαν και διατηρησαν και τις ιδεες του και ολα..

4 εξαμηνα τα εχασες επειδη χαθηκαν παρα πολλα μαθηματα λογω καταληψεων?2 χρονια δηλαδη?περιεργο..

Ε ενταξει ολα τα αλλα ειρωνικα και καυστικα περι ''επαναστατων'' και ανθρωπους που τρωνε τα λεφτα του μπαμπα επειδη σπουδαζουν(ακουσον σκουσον 8) αντι να μπουν στη μηχανη του κιμα απο τα 18) τα χουμε φαει στη μαπα στο φορουμ και δεν τους δινω πια καμια σημασια..Ο καθενας κρινεται απο λογια και κυριως πραξεις οποτε..

sneaky οταν τελειωσεις τη σχολη σου ομως και θα πας να δουλεψεις με τα ευελικτα ωραρια,μηδεν συμβασεις,10ωρα με αμοιβες 8ωρου κλπ θα εισαι ευχαριστημενος φανταζομαι. ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #307 στις: 01/05/09, 18:39 »
sneaky οταν τελειωσεις τη σχολη σου ομως και θα πας να δουλεψεις με τα ευελικτα ωραρια,μηδεν συμβασεις,10ωρα με αμοιβες 8ωρου κλπ θα εισαι ευχαριστημενος φανταζομαι. ::)
Δεν νομίζω ότι οι φοιτητές μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα ενάντια των εξαντλητικών ωραρίων των ιδιωτικών επιχειρήσεων.. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ο εργαζόμενος να μην προτιμάει εκείνες τις δουλειές που νιώθει ότι οι εργοδότες του, του πίνουν το αίμα.. Το τελευταίο βέβαια είναι πάρα πολύ δύσκολο για τον καθένα μας, ειδικά για εκείνους που ψάχνουν για πρώτη δουλειά.. Μετά όμως, κατά τη διαδικασία εύρεσης της επόμενης εργασίας μας, αν θέτουμε σαν πρώτο κριτήριο επιλογής τα χρήματα και το prestige της εταιρίας, τότε αυτόματα αποδεχόμαστε ότι όλα έχουν ένα τίμημα (εν προκειμένω τις απλήρωτες υπερωρίες) και συντηρούμε αυτή την κατάσταση..
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/09, 18:41 από faser »

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #308 στις: 01/05/09, 20:02 »
Οι παραταξεις με τη σημερινη μορφη ειναι κατα μεγαλο βαθμο η μονη συλλογικοτητα που μπορει να υπαρξει στο ελληνικο πανεπιστημιο σημερα αφου η κοινωνια ολοκληρη ειναι βαμμενη σε τετοιο βαθμο!Βαμμενη ουτε καν με ιδεολογιες αλλα με κομματα!Σε μικρο βαθμο υπαρχουν και συλλογικοτητες οπως προανεφερα αλλα το ξαναλεω που ειναι ανεξαρτητες φαινομενικα απο κομματα.Τετοιες υπαρχουν ακομα και στα αμερικανικα πανεπιστημια(ενταξει δεν μιλαμε για Ιταλια,Γαλλια)..
Εδώ η άποψή μου είναι αντίθετη.  Πιστεύω ότι εφόσον δεν υπήρχαν παρατάξεις θα ήταν πολλοί περισσότεροι οι φοιτητές που θα ασχολούνταν με φλέγοντα θέματα.  Αντίθετα τώρα είναι πάρα πολλοί αυτοί που αδιαφορούν διότι με το που μπήκαν στην σχολή είδαν αυτή την κατάσταση και ξενέρωσαν (είμαι και εγώ ένας απ'αυτούς).  Ειδικά αν σκευτείς πως τα άτομα που βρίσκονται σε κάποια παράταξη (ανεξαρτήτως ποιας),  με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο "βολεύονται" αξιοποιώντας τις συνδέσεις τους (και αν νομίζετε ότι αυτά ισχύουν μόνο για ΠΑΣΠ,  ΔΑΠ,  κάνετε λάθος).
Δεν βλεπω να διαφωνουμε πουθενα..Αλλο πραγμα λεω εγω αλλο λες εσυ.Δεν διαφωνω ομως οτι οτι πολλοι ξενερωνουν με την παραταξιακη κατασταση που επικρατει..Ομως αυτος δεν ειναι λογος για να μην αγωνιστεις η μαλλον ειναι ο ευκολος λογος για να πεις ''εγω χεστηκα για ολα''..Μπορεις να αγωνιστεις η εστω να ξερεις τι συμβαινει τι γινεται στ πανεπιστημιο και χωρις να εισαι σε παραταξη..

Για αλλη μια φορα ξαναλεω..Bassman..ειδες κανενας απο μας να υποστηριζει τις φοιτητικες παραταξεις?ΤΟ θεμα περι αυτων το ανοιξε ο freemind που το συνεδεσε αυθαιρετα με ολα τ αλλα που λεμε..

Παμε στα γρηγορα τωρα
_Γιατι τοση υποτιμηση στους φοιτητες που δεν εργαζονται?Και εγω αν ειχα περασει επαρχια θα δουλευα αλλα αφου περασα στην Αθηνα και εχω μειωμενα εξοδα εχω θεσει ως προτεραιοτητα μου τη σχολη.ΝΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΩ.Πραγμα που σημαινει και παρακολουθηση και διαβασμα..Παραλληλα υπαρχουν και τα διαφορα περιεφεριακα οπως οι ξενες γλωσσες..Δεν τα πηραμε ολοι στο λυκειο αυτα..Η δουλεια μου ειναι οι σπουδες μου εν προκειμενω και νομιζω οχι εμενα αλλα πολλων απο αυτους που λιγο πολυ επιπλητεις(να το ξαναπω για να μην αρχισουμε..δεν μιλαω εκ μερους παραταξεων)..
_Οι συνελευσεις δεν ειναι συμβουλια εταιριων.Ειναι συλλογικη διαδικασια που ομως αντικορουνται επιχειρηματα και συμφεροντα..Και συμμετεχει πολυς κοσμος..Λογικο ειναι να υπαρχουν τσακωμοι φωνες και καβγαδες..Εδω στο κιθαρα που συζηταμε περι ανεμων και υδατων υπαρχουν αυτα..Το αν αυτα που λεγονται στις συνελευσεις ειναι μ**** το συζηταμε(μικροπολιτικα,κομματικιες διαφωνιες κλπ)..
Η μειοψηφια κλεινει τη σχολη οταν ο κοσμος δεν μπαινει στις συνελευσεις..Λαθος του κοσμου ισως?Εκτος αυτου η συνελευση εχει ενα καταστατικο που λεει οτι αν δεν μαζευτει ενας αριθμος ατομων δεν γινεται..Αν παραβενεται αυτο συμφωνω οτι η καταληψη δεν εχει βαση.Σε μας παντως οποτε δεν ειχε επαρκεια δεν γινοταν.
_Χωρις να ξερω επ ακριβως αυτες τις ενεργειες περι καψιμο καλπων κλπ και τους λογους για τους οποιους εγιναν παρατηρω οτι απο τη μια ολοι βριζουμε παραταξεις,θελουμε να τις διωξουμε απο τις σχολες κλπ αλλα οταν γινουν τετοιες ενεργιες μιλαμε για τρομοκρατια,τραμπουκισμους και αλλα τετοια..Παρατηρηση κανω δεν ξερω ουτε το γεγονος ουτε παιρνω θεση..
_Να σε προστατεψει ποιος απο τι?Οπως λες ουτε σε παραταξεις ησουν ουτε τιποτα..Κατα τη γνωμη μου αθωοι φοιτητες δεν θα την πληρωσουν ποτε και απο κανεναν(τουλαχιστον με τον τροπο που εννοεις)..Αν τωρα ανηκεις σε καμια ΔΑΠ ή απο την αντιθετη ΕΑΑΚ ξερω εγω δεν χρειαζεσαι παλια κανεναν για να σε προστατεψει..Επιλογη σου ειναι να κανεις οτι κανεις.

Λες και καποια σωστα ομως

..Μια μικρογραφια της ελληνικης κοινωνιας και εκει μεσα.Δολοπλοκιες...διαφθορα..και που κ που καποιοι αληθινοι ιδεολογοι που οντως θελουν να προσφερουν..αλλα τους τρωει στο τελος το σαπιο συστημα.





*...αφου μεγαλωσα ομως και μπηκα για τα καλα στην "μηχανη του κιμα" αναθεωρησα πολλες αποψεις.


*Αυτο συνεβει σε σενα παρακαλω μη το γενικοποιεις..Και κατα δευτερον μη το θεωρουμε κα κατι καλο αυτο..Αλλοιωση του ανθρωπου ειναι..Εκτος αυτου υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι που μπηκαν στη μηχανη του κιμα και την πολεμησαν και διατηρησαν και τις ιδεες του και ολα..

4 εξαμηνα τα εχασες επειδη χαθηκαν παρα πολλα μαθηματα λογω καταληψεων?2 χρονια δηλαδη?περιεργο..

Ε ενταξει ολα τα αλλα ειρωνικα και καυστικα περι ''επαναστατων'' και ανθρωπους που τρωνε τα λεφτα του μπαμπα επειδη σπουδαζουν(ακουσον σκουσον 8) αντι να μπουν στη μηχανη του κιμα απο τα 18) τα χουμε φαει στη μαπα στο φορουμ και δεν τους δινω πια καμια σημασια..Ο καθενας κρινεται απο λογια και κυριως πραξεις οποτε..

sneaky οταν τελειωσεις τη σχολη σου ομως και θα πας να δουλεψεις με τα ευελικτα ωραρια,μηδεν συμβασεις,10ωρα με αμοιβες 8ωρου κλπ θα εισαι ευχαριστημενος φανταζομαι. ::)

Φιλτατε Κιρατζοχαρη..τα πραματα ειναι απλα.Εκει που ησουν ημουν.Φοιτητης υπηρξα πριν απο σενα.Σε πορειες πηγα πολυ πριν απο σενα.Τη εποχη εκεινη μαλλον πηγαινες νηπιαγωγειο εσυ και αλλοι.Αγωνιστηκα για πραματα παλι πριν απο σενα.Ειναι φυσικο και επομενο να εχω εμπειριες που δεν εχεις εσυ οπως και γνωσεις-οπως και αλλοι μεγαλυτεροι απο μενα γνωριζουν περισσοτερα απο μενα.Δεν μπορω να καταλαβω τι κολλημα τρωτε και δεν μπορειτε να δεχθειτε οτι καποιοι ανθρωποι γνωριζουν και λιγα πραγματα παραπανω απο σας.

Αν αλλοιωθηκα η οχι..σιγουρα εσυ εισαι ο τελευταιος που μπορει να το κρινει.Και εχεις δικιο..οι πραξεις κανουν τον ανθρωπο.Αριστερος η αναρχικος λοιπον..που δεν ξερει τι παει να πει μεροκαμματο για μενα αποτελει ανεκδοτο.Για αυτο ας μην μιλαμε για πραξεις και λογια.Και γω βερεσε τα ακουω.Τελειωσε την σχολη σου..δουλεψε..κανε τους αγωνες σου ..κανε την θητεια σου..και αφου κανεις την αυτοκριτικη σου μιλαμε.Οσο για την ειρωνια το τραβαει ο οργανισμος σας..γιατι απλα πατε να πλασαρετε τους εαυτους σας για επαναστατες.Ε σορρυ κιολας...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/09, 20:06 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #309 στις: 01/05/09, 21:29 »


Φιλτατε Κιρατζοχαρη..τα πραματα ειναι απλα.Εκει που ησουν ημουν.Φοιτητης υπηρξα πριν απο σενα.Σε πορειες πηγα πολυ πριν απο σενα.Τη εποχη εκεινη μαλλον πηγαινες νηπιαγωγειο εσυ και αλλοι.Αγωνιστηκα για πραματα παλι πριν απο σενα.Ειναι φυσικο και επομενο να εχω εμπειριες που δεν εχεις εσυ οπως και γνωσεις-οπως και αλλοι μεγαλυτεροι απο μενα γνωριζουν περισσοτερα απο μενα.Δεν μπορω να καταλαβω τι κολλημα τρωτε και δεν μπορειτε να δεχθειτε οτι καποιοι ανθρωποι γνωριζουν και λιγα πραγματα παραπανω απο σας.

Αν αλλοιωθηκα η οχι..σιγουρα εσυ εισαι ο τελευταιος που μπορει να το κρινει.Και εχεις δικιο..οι πραξεις κανουν τον ανθρωπο.Αριστερος η αναρχικος λοιπον..που δεν ξερει τι παει να πει μεροκαμματο για μενα αποτελει ανεκδοτο.Για αυτο ας μην μιλαμε για πραξεις και λογια.Και γω βερεσε τα ακουω.Τελειωσε την σχολη σου..δουλεψε..κανε τους αγωνες σου ..κανε την θητεια σου..και αφου κανεις την αυτοκριτικη σου μιλαμε.Οσο για την ειρωνια το τραβαει ο οργανισμος σας..γιατι απλα πατε να πλασαρετε τους εαυτους σας για επαναστατες.Ε σορρυ κιολας...
Μαλιστα δασκαλε, ο,τι πειτε δασκαλε. Εγω μαλιστα λεω να μας αφαιρεσουν και το δικαιωμα ψηφου αφου ειμαστε πολυ μικρη για να γνωριζουμε τι ειναι καλο για μας και να μπορουμε να κρινουμε για να ψηφισουμε. Εχω μαλιστα να προτεινω να επιτρεπεται να ψηφιζουν μονο οι ανδρες ανω των 30 που εχουν παρει πτυχιο εχουν κανει θητεια και εχουν δουλεψει τουλαχιστον 3 χρονια οποτε και εχουν την απαιτουμενη προεμπειρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/09, 21:33 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #310 στις: 01/05/09, 22:04 »
Μαλιστα δασκαλε, ο,τι πειτε δασκαλε. Εγω μαλιστα λεω να μας αφαιρεσουν και το δικαιωμα ψηφου αφου ειμαστε πολυ μικρη για να γνωριζουμε τι ειναι καλο για μας και να μπορουμε να κρινουμε για να ψηφισουμε. Εχω μαλιστα να προτεινω να επιτρεπεται να ψηφιζουν μονο οι ανδρες ανω των 30 που εχουν παρει πτυχιο εχουν κανει θητεια και εχουν δουλεψει τουλαχιστον 3 χρονια οποτε και εχουν την απαιτουμενη προεμπειρια.

Κοιτα φιλε, αυτα που σου εγραψε το παιδι απο πανω εχουν καποια βαση, κι εσυ εχεις τα δικια σου δε λεω, αλλα με τετοια συμπεριφορα παιδικη τα χανεις, οπως και να το κανουμε.
Ουτε ανακαλυψες τον κοσμο επειδη πηγες σε ενα πανεπιστημιο (αν καταλαβα καλα) και ουτε τα ξερεις και ολα, υπαρχει και κοσμος που τα χει περασει αυτα τα σταδια που περνας εσυ τωρα και ισως να βλεπει και λιγο πιο μπροστα λογω παραπανω εμπειριων, παραξενο σου ακουγεται αυτο;

Εγω δε στο παιζω ξερολας τωρα, γιατι δε πηγα σε ελληνικο πανεπιστημιο, γυρισα στην ελλαδα πιο μετα, οποτε μονο απ'την απεξω εχω αποψη για τα ασυλα κλπ που συζητατε, δεχομαι λοιπον οτι εσυ μπορει να τα βλεπεις απο μεσα τα πραγματα και να χεις καλυτερη εικονα για τωρα, αλλα δε μπορω να μην ακουσω και τον αλλο που τα εχει περασει ολα αυτα πριν απο σενα και το εχει δει ολο το εργο, καταλαβαινεις τι θελω να πω;
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #311 στις: 02/05/09, 00:46 »
Κιράτζο έχει τύχει να δουλέψω υπερωρίες απλήρωτες,  αλλά ειλικρινά δεν θεωρώ ότι κάνοντας κατάληψη στην σχολή μου θα καταπολεμούσα το φαινόμενο αυτό.  Ίσα που η κατάληψη μ'εμποδίζει απ'το να εκπληρώσω τον άλλο (και βασικότερο) στόχο μου:  να τελειώσω την σχολή.  Όταν βέβαια τα μαθήματα χάνονται για ψύλου πήδημα και εγώ κοντεύω να χάσω εξεταστική,  ή αν δεν την χάσω,  να τα βρω μπαστούνι λόγω ελλειπούς διδασκαλίας,  το μόνο που βλέπω να γίνεται είναι ότι στους υποτιθέμενους αγώνες για τα μελλοντικά μου εργασιακά δικαιώματα,  το πτυχίο μου απομακρύνεται.  Και ναι,  είναι δυνατόν λόγω καταλήψεων να χάσεις 2 έτη.  Εκτός αν είσαι σούπερ φοιτητής και λιώνεις όλη μέρα στην βιβλιοθήκη της σχολής σου.

Και στην τελική για ποιο λόγο να κλείσω την σχολή για να πάω σε πορεία???  Αυτό που έχει σημασία σε μια πορεία διαμαρτυρίας είναι η προσέλευση.  Χάθηκε ο κόσμος να διαμαρτυρυθούμε σ/κ??  Τουλάχιστον εκεί θα ξέρεις πόσοι φοιτητές πραγματικά νοιάζονται για τα διεκδικούμενα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #312 στις: 02/05/09, 08:46 »
Aλλοι χρησιμοποιουν επιχειρηματα και αλλοι αερια λεω εγω..Τη λογικη του ειμαι μεγαλυτερος ολα αυτα τα εκανα και τα ελεγα και τα εκανα αλλα κοιτα τωρα πως καταντησα και συ ετσι θα καταντησεις(''εμεις επαναστατουσαμε τοτε'' κλπ) την θεωρω γελοια εκτος του οτι δεν προσθετετι τιποτα εδω..Αν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο πες το αλλα λογια οπως εισαι πολυ μικρος για να κατανοησεις το κοσμο γυρω σου οχι..
Εκτος αυτου για την αλλοιωση μονο σου προδοθηκες..Εσυ το ειπες..Εδω που ειμαι θα εισαι μου ειπες..Ε ελπιζω οχι.Τουλαχιστον ελπιζω να μιλαω με βαση τη λογικη και με πραγματα που πριν πω τα σκεφτομαι.

Faser..Νταξει ανοιγουμε μεγαλο θεμα τωρα αλλα το να ριχνουμε το φταιξιμο στους εργαζομενους ειναι η εσχατη λυση..Οταν η ανεργια ειναι τοσο μεγαλη δεν νομιζω πως εχεις και μεγαλη επιλογη ετσι..Αυτο που θα κανεις ειναι η να δουλεψεις οπου βρεις(και που δεν θα ξερεις κατα ποσο θα τηρουνται τα δικαιωματα σου) ειτε να προσπαθησεις να μπεις στο δημοσιο(που θα γινει αν πλησιαζουν εκλογες :P)..Αλλωστε τα εργασιακα διακιωματα δεν καταπατονται μονο σε εταιριες με υψηλους μισθους και prestige..Βασικα οσοι γνωστοι μου δουλευουν σε εταιριες ως...στελεχη(sic) δηλαδη εννοω δεν ειναι ιδιωτικοι υπαλληλοι δουλευουν στανταρ 10ωρο χωρις τη θεληση τους και λεφτα 8ωρου.Προοπτικη ανελιξης..

sneaky..Το αν χαθει ενα εξαμηνο απο τα μαθηματα ειναι το τιμημα..Ομως μιλαμε σε αλλη βαση..εγω δεχομαι το τιμημα αυτο επειδη πιστευω οτι οι καταληψεις ειναι ενας τροπος αγωνα..και φυσικα μονο οταν βλεπω οτι οι καταληψεις εχουν καποιο σκοπο κλπ(ας πουμε οι καταληψεις στο  σχολειο το ελεγα και το λεω οτι ηταν ενα τιποτα-εκτος των φετινων ισως)..Τα 2 ετη ειναι υπερβολη νομιζω..

Οσο κοσμο και αν εχει η διαμαρτυρια αν πισω στ σχολη τα μαθηματα γινονται κανονικα απο αλλους τοσους δεν εχεις κανει τιποτα..Το νοημα δεν βρισκεται μονο σε εναν κοσμο που θα γεμισει το δρομο αλλα και στο σταματαει να δουλευει το πανεπιστημιο(εστω για ΜΙΑ μερα)..Αλλιως θα ηταν ολα καλα μονο που οι διαμαρτρομενοι θα χαναν μαθηματα..ΣΚ?νομιζω ξεφευγεις..

..Τελος παντων..Γενικα μιλαμε ολοι σε αλλη βαση αφου απο τη στιγμη που λεμε οτι οι φοιτητες δεν εχουν τη δυναμη και το δικαιωμα να παλεψουν για πραγματα που αφορουν κατα 90% ή οτι αυτο θα γινει οντας μεσα στις αιθουσες και γινομενοι κιμας πρις ακομα μπουμε στη μηχανη τοτε νομιζω εχουμε χασει τη μπαλα και δεν αξιζει να λεμε για καταληψεις και οτιδηποτε αλλο..

Αντε και καλο τριημερο..


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #313 στις: 02/05/09, 13:59 »
πολλες πορειες γινονται σαββατο..ειδικα μια χρονια μονο σαββατο γινοντουσαν...
Sneaky αν θες βελτιωση του εκπαιδευτικου συστηματος δεν καταλαμβανεις την εφορια για να βελτιωσουν το εκπαιδευτικο συστημα..αλλα την σχολη/σχολειο σου..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #314 στις: 02/05/09, 18:25 »
Aλλοι χρησιμοποιουν επιχειρηματα και αλλοι αερια λεω εγω..Τη λογικη του ειμαι μεγαλυτερος ολα αυτα τα εκανα και τα ελεγα και τα εκανα αλλα κοιτα τωρα πως καταντησα και συ ετσι θα καταντησεις(''εμεις επαναστατουσαμε τοτε'' κλπ) την θεωρω γελοια εκτος του οτι δεν προσθετετι τιποτα εδω..Αν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο πες το αλλα λογια οπως εισαι πολυ μικρος για να κατανοησεις το κοσμο γυρω σου οχι..
Εκτος αυτου για την αλλοιωση μονο σου προδοθηκες..Εσυ το ειπες..Εδω που ειμαι θα εισαι μου ειπες..Ε ελπιζω οχι.Τουλαχιστον ελπιζω να μιλαω με βαση τη λογικη και με πραγματα που πριν πω τα σκεφτομαι.

Faser..Νταξει ανοιγουμε μεγαλο θεμα τωρα αλλα το να ριχνουμε το φταιξιμο στους εργαζομενους ειναι η εσχατη λυση..Οταν η ανεργια ειναι τοσο μεγαλη δεν νομιζω πως εχεις και μεγαλη επιλογη ετσι..Αυτο που θα κανεις ειναι η να δουλεψεις οπου βρεις(και που δεν θα ξερεις κατα ποσο θα τηρουνται τα δικαιωματα σου) ειτε να προσπαθησεις να μπεις στο δημοσιο(που θα γινει αν πλησιαζουν εκλογες :P)..Αλλωστε τα εργασιακα διακιωματα δεν καταπατονται μονο σε εταιριες με υψηλους μισθους και prestige..Βασικα οσοι γνωστοι μου δουλευουν σε εταιριες ως...στελεχη(sic) δηλαδη εννοω δεν ειναι ιδιωτικοι υπαλληλοι δουλευουν στανταρ 10ωρο χωρις τη θεληση τους και λεφτα 8ωρου.Προοπτικη ανελιξης..

sneaky..Το αν χαθει ενα εξαμηνο απο τα μαθηματα ειναι το τιμημα..Ομως μιλαμε σε αλλη βαση..εγω δεχομαι το τιμημα αυτο επειδη πιστευω οτι οι καταληψεις ειναι ενας τροπος αγωνα..και φυσικα μονο οταν βλεπω οτι οι καταληψεις εχουν καποιο σκοπο κλπ(ας πουμε οι καταληψεις στο  σχολειο το ελεγα και το λεω οτι ηταν ενα τιποτα-εκτος των φετινων ισως)..Τα 2 ετη ειναι υπερβολη νομιζω..

Οσο κοσμο και αν εχει η διαμαρτυρια αν πισω στ σχολη τα μαθηματα γινονται κανονικα απο αλλους τοσους δεν εχεις κανει τιποτα..Το νοημα δεν βρισκεται μονο σε εναν κοσμο που θα γεμισει το δρομο αλλα και στο σταματαει να δουλευει το πανεπιστημιο(εστω για ΜΙΑ μερα)..Αλλιως θα ηταν ολα καλα μονο που οι διαμαρτρομενοι θα χαναν μαθηματα..ΣΚ?νομιζω ξεφευγεις..

..Τελος παντων..Γενικα μιλαμε ολοι σε αλλη βαση αφου απο τη στιγμη που λεμε οτι οι φοιτητες δεν εχουν τη δυναμη και το δικαιωμα να παλεψουν για πραγματα που αφορουν κατα 90% ή οτι αυτο θα γινει οντας μεσα στις αιθουσες και γινομενοι κιμας πρις ακομα μπουμε στη μηχανη τοτε νομιζω εχουμε χασει τη μπαλα και δεν αξιζει να λεμε για καταληψεις και οτιδηποτε αλλο..

Αντε και καλο τριημερο..




Eχεις δικιο.Απλα καποια πραματα δεν ειστε σε θεση να τα κατανοησετε.Και δεν φταιτε εσεις για αυτο.Αργοτερα ισως.Επισης δεν θεωρω οτι εχω καταντησει καπως.Ειμαι καλυτερα οπως ειμαι σημερα..γιατι απλα δεν εχω ψευδαισθησεις..απεκτησα την μορφωση της ζωης..και οχι της θεωριας που εχεις εσυ και αλλοι συνομηλικοι σου.Αντε καλο τριημερο και σε σενα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #315 στις: 02/05/09, 22:12 »
πολλες πορειες γινονται σαββατο..ειδικα μια χρονια μονο σαββατο γινοντουσαν...
Sneaky αν θες βελτιωση του εκπαιδευτικου συστηματος δεν καταλαμβανεις την εφορια για να βελτιωσουν το εκπαιδευτικο συστημα..αλλα την σχολη/σχολειο σου..
Εντάξει,  πιστεύω σε αγώνες δίχως απαραίτητη κατάληψη.  Είμαι κι εγώ (άλλου είδους) ρομαντιστής  ::)...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #316 στις: 03/05/09, 02:10 »
Εντάξει,  πιστεύω σε αγώνες δίχως απαραίτητη κατάληψη.  Είμαι κι εγώ (άλλου είδους) ρομαντιστής  ::)...
Οπως;...
Γτ εγω τι (ειδους) ρομαντιστρια ειμαι;... :P
(ρομαντηστρια;..το σκοτωσα παλι... ;D)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #317 στις: 03/05/09, 02:42 »
αν και εχουμε ξεφυγει απο το θεμα,πώς γινεται το πανεπιστημιο να γινει καλυτερο οταν μεσα σε αυτο υπαρχουν φανατισμενα κομματοσκυλα,μελλοντικοι γραβατομενοι λαοπλανοι; Ασχολούνται με τα του πανεπιστημιου νομιζετε; Παρτακια,προσυλητισμος,ο,τι φαμε κι ο,τι πιουμε ειναι ολοι τους. Αναθεμα και αν καναμε ποτε σοβαρο διαλογο...Παντα καταληγουμε σε προσωπικη αντιπαραθεση 4-5 ατομων,και για τους αλλους ουτε λογος. και οταν γινονται οι εκλογες,όλως τυχαίως βγαίνουν πάλι οι ιδιοι...

αμ το άλλο....αυτο το ''συναδελφε'' που λενε όλοι με στομφο και κ**λωνουν....λες και περασαν ποτε κανα μαθημα για να πλησιασουν το χαρακτηρισμο με τον οποιον λουζονται....

για να γυρισουμε και πισω στο θεμα μας...μια καταληψη χρειαζεται οργανωση και ιδεες που θα την δικαιωνουν. Και ναι,αυτά υπάρχουν. Αλλά ο τρόπος ειναι πώς θα τα ζητησουμε.Όσα αυτοκινητα και βιτρινες αν σπασουν,θελουμε οραμα...γι' αυτο λοιπον δε θελει κοπο,θελει τροπο! Και αυτο το οραμα για κατι καλυτερο δε μας το εμπνεουν τα μοσχαρια της πασπ και της δαπ κλπ κλπ γιατι ειναι προθαλαμος της κοροιδειας και της γλοιωδίλας των εκαστοτε κυβερνησεων.

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό Άσυλο
« Απάντηση #318 στις: 03/05/09, 05:10 »
εγώ αρνούμαι να ψηφίσω στο post! συμφωνώ με οποιαδήποτε επαναστατική ιδέα που προωθεί το κοινωνικό συμφέρον!...γραφικές φιγούρες και ένα άσυλο που δεν έχει καμία χρησιμότητα...αλλά ιστορική σημασία μιας άλλης εποχής που σήμαινε πραγματικά κάτι... δεν με εκφράζει!
ζήτω τα μπάχαλα..που τα σπάνε με ιδεολογία και δεν κρύβονται!!!!

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #319 στις: 03/05/09, 13:18 »
Εντάξει,  πιστεύω σε αγώνες δίχως απαραίτητη κατάληψη.  Είμαι κι εγώ (άλλου είδους) ρομαντιστής  ::)...
Οπως;...
Γτ εγω τι (ειδους) ρομαντιστρια ειμαι;... :P
(ρομαντηστρια;..το σκοτωσα παλι... ;D)
Κοίτα,  πλέον θεωρώ πως οι καταλήψεις δεν έχουν ιδιαίτερο αποτέλεσμα διότι η ελληνική κοινωνία έχει συνηθίσει να τις βλέπει,  και κρατά τώρα αρνητική στάση απέναντι στους φοιτητές (θεωρώντας τους τεμπέληδες κλπ).  Τώρα το αν ισχύει ή όχι,  και το πώς διαμορφώθηκε αυτή η άποψη (τα ΜΜΕ έχουν παίξει σημαντικό ρόλο φυσικά) δεν έχει σημασία.  Το θέμα είναι ότι οι "αγώνες" αυτοί πλέον δεν έχουν τίποτα καινούριο,  τίποτα που να ευαισθητοποιεί και τους υπόλοιπους.  Ή για να μην το γενικεύω τόσο,  καταλήγουμε σε διχασμό της κοινωνίας,  όπου αρκετοί εναντιώνονται στο φοιτητικό κίνημα,  και κάποιοι άλλοι λένε "ναι δίκιο έχουν τα παιδιά,  ίσως να κάνουν καλά" κλπ.

Τώρα όσον αφορά το τι μπορεί να γίνει θα ομολογήσω ότι έχοντας συνηθίσει σε μια κατάσταση,  είναι λίγο δύσκολο να βρεις εναλλακτική λύση.  Θα επιμείνω στις πορείες σ/κ (όποιος θέλει ας εξηγήσει ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα εκεί),  και διαρκής προσπάθεια ευαισθητοποίησης της κοινωνίας (θα έλεγα μέσω ΜΜΕ,  αλλά κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό),  μέσω ανεξαρτήτων και μη φανατισμένων (είναι ενοχλητικό να διαβάζεις δηλώσεις του τύπου "δεν θα περάσει!!") περιοδικών/εφημεριδών/ραδιοφωνικών σταθμών,  καθώς και του διαδικτύου.   Στην τελική έτσι οι φοιτητές δείχνουν σεβασμό προς τον θεσμό του πανεπιστημίου και παράλληλα ευαισθητοποιημένοι πολίτες.  Αλλά όπως είπα,  είμαι ρομαντικός εγώ  8).

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό Άσυλο
« Απάντηση #320 στις: 03/05/09, 13:33 »
Να μην καταργηθει.Και περιφρουρηση του χωρου απο τους ιδιους τους φοιτητες.

Αρνουμαι να πιστεψω οτι υπαρχουν τοσο ηλιθιοι αναρχικοι που να πηγαινουν και να σπανε πχ τα εργαστηρια, δεν ειμαι τοσο βλακας.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό Άσυλο
« Απάντηση #321 στις: 03/05/09, 13:43 »
μήπως οι φοιτητές αυτοί να κρατάνε μαδέρια; κάτι σε ΚΝΑΤ μου κάνει...  8)

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό Άσυλο
« Απάντηση #322 στις: 03/05/09, 13:46 »
Αρνουμαι να πιστεψω οτι υπαρχουν τοσο ηλιθιοι αναρχικοι που να πηγαινουν και να σπανε πχ τα εργαστηρια, δεν ειμαι τοσο βλακας.

Ηλίθιοι που σπάνε και καταστρέφουν υπάρχουν. Τώρα, αν είναι αναρχικοί ή θέλουν να νομίζουν ότι είναι αναρχικοί, ή είναι προβοκάτορες ή οτιδήποτε άλλο, μπορούμε να το κουβεντιάζουμε για μέρες και μήνες.
Η δική μου άποψη είναι ότι ΔΕΝ πρέπει να καταργηθεί το άσυλο για πολλούς και διάφορους λόγους.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #323 στις: 03/05/09, 15:30 »
η ελληνική κοινωνία έχει συνηθίσει να τις βλέπει,  και κρατά τώρα αρνητική στάση απέναντι στους φοιτητές (θεωρώντας τους τεμπέληδες κλπ).  Τώρα το αν ισχύει ή όχι,  και το πώς διαμορφώθηκε αυτή η άποψη (τα ΜΜΕ έχουν παίξει σημαντικό ρόλο φυσικά) δεν έχει σημασία. 
Αυτο ειναι το θεμα και εχεις δικιο....Και κατα την γνωμη μου φυσικα και εχει σημασια...γτ αν θες να λεγεσαι εξυπνος ανθρωπος δεν επηρεαζεσαι απο την ψευδη εικονα που δινουν τα ΜΜΕ...
Αν εχει δωσει ασχημη εικονα τα ΜΜε θα επρεπε και εσυ και εγω να την αλλαξουμε σε αυτους τους ανθρωπους οι οποιοι εινασι ευαλωτοι και ευκολοπιστοι και πιστευουν οτι βλακεια θα πουν τα μεσα..
Και τα εξαρχεια τα εχουν παρουσιασει ως γκετο, οι ανθρωποι φανταζονται ενα τεξας στο κεντρο της αθηνας..αυτο δεν σημαινει οτι θα μας εμποδισει να παμε για ψωνια ή για καφε εφοσον ξερουμε οτι δεν ισχυει τπτ περι γκετου κτλπ...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #324 στις: 03/05/09, 19:02 »
η ελληνική κοινωνία έχει συνηθίσει να τις βλέπει,  και κρατά τώρα αρνητική στάση απέναντι στους φοιτητές (θεωρώντας τους τεμπέληδες κλπ).  Τώρα το αν ισχύει ή όχι,  και το πώς διαμορφώθηκε αυτή η άποψη (τα ΜΜΕ έχουν παίξει σημαντικό ρόλο φυσικά) δεν έχει σημασία. 
Αυτο ειναι το θεμα και εχεις δικιο....Και κατα την γνωμη μου φυσικα και εχει σημασια...γτ αν θες να λεγεσαι εξυπνος ανθρωπος δεν επηρεαζεσαι απο την ψευδη εικονα που δινουν τα ΜΜΕ...
Αν εχει δωσει ασχημη εικονα τα ΜΜε θα επρεπε και εσυ και εγω να την αλλαξουμε σε αυτους τους ανθρωπους οι οποιοι εινασι ευαλωτοι και ευκολοπιστοι και πιστευουν οτι βλακεια θα πουν τα μεσα..
Και τα εξαρχεια τα εχουν παρουσιασει ως γκετο, οι ανθρωποι φανταζονται ενα τεξας στο κεντρο της αθηνας..αυτο δεν σημαινει οτι θα μας εμποδισει να παμε για ψωνια ή για καφε εφοσον ξερουμε οτι δεν ισχυει τπτ περι γκετου κτλπ...
Ακριβώς.  Αφού λοιπόν η κίνηση της κατάληψης δεν πρόκειται να ευαισθητοποιήσει παρά ελάχιστους,  δεν θα έπρεπε να καταφύγουμε σε άλλους τρόπους διεκδίκησης?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ