Αποστολέας Θέμα: Τhin Lizzy  (Αναγνώστηκε 14095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Τhin Lizzy
« στις: 07/01/06, 13:35 »
Ξερετε ειναι ενα Ιρλανδικο συγκροτημα της δεκαετιας του 70..Αρχηγος ηταν ο Phil Lynnot ενα μαυριδερο ψηλο παλικαρι με μαλλια αφανα(γουσταρω!!) που τραγουδαγε και επαιζε μπασο.Πεθανε ομως το 1983 απο καρκινο και η μπαντα διαλυθηκε..Παιζουν hard rock οχι ομως του στυλ των purple..Ειναι αρκετα διαφορετικο..
Τους ανακλυψα πριν 4 μηνες και επαθα την πλακα μου απο τοτε.Υπαρχει κανεις αλλος που του αρεσουν?
Ωχ εκανα λαθος το 1986 πεθανε.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/06, 14:43 από kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #1 στις: 07/01/06, 13:39 »
απλα θεοι..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #2 στις: 07/01/06, 13:48 »
Απο σιντι εχω τα Jailbreak(θεικο)
                       Johnny the fox
                      Chinatown
                      Bad reputation
και ενα φοβερο ντιβιντι με τα βιντεοκλιπς τους!Ποιο αλλο προτεινετε?


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #3 στις: 07/01/06, 16:54 »
kiratzo άμα δεν έχεις ακούσει το Live And Dangerous απλά χάνεις!Από τα καλύτερα live album ever!Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.Όλα τα album τους μου αρέσουν αρκετά,ειδικά η φωνή του Lynott και οι διπλές κιθάρες - σήμα κατατεθέν - του ήχου τους.

Διόρθωση: O Lynott πέθανε τέτοιες μέρες πριν 20 χρόνια από υπερβολική δόση κι όχι από καρκίνο.Σαν καλός Ιρλανδός κατέβαζε κι αυτός ότι έβρισκε.RIP...
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #4 στις: 07/01/06, 17:40 »
Μην ξεχναμε οτι και ο μεγας Gary moore επαιζε εκει....
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #5 στις: 08/01/06, 11:30 »
kiratzo άμα δεν έχεις ακούσει το Live And Dangerous απλά χάνεις!Από τα καλύτερα live album ever!Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.Όλα τα album τους μου αρέσουν αρκετά,ειδικά η φωνή του Lynott και οι διπλές κιθάρες - σήμα κατατεθέν - του ήχου τους.

Διόρθωση: O Lynott πέθανε τέτοιες μέρες πριν 20 χρόνια από υπερβολική δόση κι όχι από καρκίνο.Σαν καλός Ιρλανδός κατέβαζε κι αυτός ότι έβρισκε.RIP...
Ναι η επομενη μου αγορα αυτη θα ειναι..Ασε που το Μετροπολις τα εχει 7 ευρω και δεν εχω κανενα προβλημα να τα αγοραζω..
Αληθεια δεν το ξερα νομιζα απο καρκινο αν και ηξερα οτι εκανε διαφορα..Ειχε παθει και ηπατιτιδα καποτε..Πολυ τυπος παντως φοβερος το ντιβιντι με τα βιντεο λεγεται Thin lizzy-greatest hits και ειναι γαματο!

Ο Gary moore επαιζε μονο στο Black rose.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #6 στις: 08/01/06, 11:49 »
 Live And Dangerous ολα τα λεφτα..............................
you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος Remember Lizzy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
    • Remember Lizzy
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #7 στις: 06/02/06, 00:17 »
Οι οπαδοί των Thin Lizzy ας ρίξουν μια ματιά και σε αυτό το site σχετικά με την πρώτη ελληνική Thin Lizzy Tribute Band: http://www.rememberlizzy.com/

Οι Thin Lizzy είναι πραγματικά ένα εκπληκτικό γκρουπ και νομίζω αξίζει τον κόπο να τους ακούσουν όσοι δεν τους ξέρουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/07, 15:43 από Remember Lizzy »
Roll me over and turn me around, let me keep spinning till I hit the ground
Roll me over and let me go, running free with the buffalo...

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #8 στις: 06/02/06, 00:43 »
 ;D ;D ;D

καλησπερα !!!!

βασικα να σας αναφερω πως το σιτε το ελληνικο σχετικα με μουρ και λιζυ ειναι απιστευτο τρομερη δουλεια απο ανθρωπους που φαινεται να αγαπανε αυτο που κανουν .
σχετικα με των συγχωρεμενο δυστυχως εφυγε απο χρηση ναρκωτικων  >:( :( ευτυχως αφησε μεγαλη κληρονομια για εμασ που τον λατρευουμε . το κομματι ρεκβιεμ ειναι το got to give it up απο το black rose διαβαστε στιχους και θα καταλαβαιτε . στο αλμπουμ παιζει  ο μουρ .
χτυπηστε αφοβα οτιδηποτε βρειτε στα δισκαδικα απο οποιαδηποτε περιοδο ειναι ολα ενα για ενα !!!!!

φιλικα βασιλης

Αποσυνδεδεμένος Yngwie who?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Born 2 lose, Live 2 win...
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #9 στις: 10/02/06, 19:42 »
 :o :oΘΕΟΙ!!!ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!ΚΙΡΑΤΖΟ ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΦΛΕΒΑ ΧΡΥΣΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ;)
Τα πρώτα αλμπουμ τους είναι λίγο πιο ροκάδικα και αλήτικα, (αυτά με τον Eric Bell),εγώ όμως προτιμώ τα επόμενα:Jailbreak,Bad Reputation,Johnny the Fox,Renegade,Thunder & ligtning,Black Rose.ΟΛΑ συνιστώνται ανεπιφύλακτα (αυτά που δεν αναφέρω είναι λίγο πιο κάτω για μένα).Πρέπει να αναφερθεί όμως και το παραγνωρισμένο LIVE-LIFE από την τελευταία περιοδεία τους πριν διαλυθούν.Όλοι ξέρουν το Live&Dangerous, το οποίο βεβαίως είναι τοπ,ΠΡΕΠΕΙ όμως να τσεκάρετε και το  LIVE-LIFE.
Τέλος,να πω ΑΙΣΧΟΣ στα εναπομείναντα μέλη που ΤΟΛΜΗΣΑΝ να κάνουν reunion και να βγάλουν και live με το όνομα των Lizzy...Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Phil... >:( :'( OΥΣΤ ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ...
Time,time,time again ,I'm just looking for a friend
but noone seems to be around just this monkey that I found
Still he is my only friend...and tonight he grins again!

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #10 στις: 10/02/06, 20:43 »
:o :oΘΕΟΙ!!!ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!ΚΙΡΑΤΖΟ ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΦΛΕΒΑ ΧΡΥΣΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ;)
Τα πρώτα αλμπουμ τους είναι λίγο πιο ροκάδικα και αλήτικα, (αυτά με τον Eric Bell),εγώ όμως προτιμώ τα επόμενα:Jailbreak,Bad Reputation,Johnny the Fox,Renegade,Thunder & ligtning,Black Rose.ΟΛΑ συνιστώνται ανεπιφύλακτα (αυτά που δεν αναφέρω είναι λίγο πιο κάτω για μένα).Πρέπει να αναφερθεί όμως και το παραγνωρισμένο LIVE-LIFE από την τελευταία περιοδεία τους πριν διαλυθούν.Όλοι ξέρουν το Live&Dangerous, το οποίο βεβαίως είναι τοπ,ΠΡΕΠΕΙ όμως να τσεκάρετε και το  LIVE-LIFE.
Τέλος,να πω ΑΙΣΧΟΣ στα εναπομείναντα μέλη που ΤΟΛΜΗΣΑΝ να κάνουν reunion και να βγάλουν και live με το όνομα των Lizzy...Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Phil... >:( :'( OΥΣΤ ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ...

παρα πολυ σωστος συμφωνω απολυτα !!!! μην ξεχναμε πως ο sykes οσο καλος κιθαριστας ειναι ειναι και πολυ εμπορος . πουλησε τον lynnot γι να παει εκει οπου επεζαν τα τρελλα φραγκα whitesnake . και μετα βγαζει με τον ghoram lizzy ?υμαρτον υμαρτον ! μεγαλη αρπαχτη και απατη ισως μαλλον επειδη ως προσωπικη καριερα παρολο που ειναι πολυ καλος δεν μπορει να φτασει εκει που εφτασε ο λιννοτ τους λιζζι στην κορυφη . αρα τι κανουμε ας αρπαξουμε το ονομαααααααα χεχε επαιζα και εγω εδω καποτεεεε  . βρε ουστ 

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #11 στις: 11/02/06, 11:40 »
:o :oΘΕΟΙ!!!ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!ΚΙΡΑΤΖΟ ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΦΛΕΒΑ ΧΡΥΣΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ;)
Τα πρώτα αλμπουμ τους είναι λίγο πιο ροκάδικα και αλήτικα, (αυτά με τον Eric Bell),εγώ όμως προτιμώ τα επόμενα:Jailbreak,Bad Reputation,Johnny the Fox,Renegade,Thunder & ligtning,Black Rose.ΟΛΑ συνιστώνται ανεπιφύλακτα (αυτά που δεν αναφέρω είναι λίγο πιο κάτω για μένα).Πρέπει να αναφερθεί όμως και το παραγνωρισμένο LIVE-LIFE από την τελευταία περιοδεία τους πριν διαλυθούν.Όλοι ξέρουν το Live&Dangerous, το οποίο βεβαίως είναι τοπ,ΠΡΕΠΕΙ όμως να τσεκάρετε και το  LIVE-LIFE.
Τέλος,να πω ΑΙΣΧΟΣ στα εναπομείναντα μέλη που ΤΟΛΜΗΣΑΝ να κάνουν reunion και να βγάλουν και live με το όνομα των Lizzy...Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Phil... >:( :'( OΥΣΤ ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ...
E καλα τωρα ;D
Παντως το bad reputation μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ καλο αλλα δεν μα ρεσε τοσο ισως ειναι λιγο πιο μαλακο.
Ναι ο sykes και ειδικα ο gorham απαραδεκτοι.bromizoyn to onoma twn lizzy για τα φραγκα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #12 στις: 11/02/06, 15:02 »
παντως δεν μπορω να μιλησω αντικειμενικα γιατι τα εχω ΟΛΑ απο lizzy αλλα τσεκαρετε το chinatown και το renegade . ειναι 2 δισκαρες οχι με το κλασσικο λαιν απ ειναι με τον snowy white και ειναι απιστευτες αλμπουμαρες .
στο chinatown πιο κομματι να αφησεις εξω sweetheart,chinatown,killer on the loose , hey you,GENOCIDE , we will be strong !!!! απο το renegade εκει αλλη τρελλα ξεκιναει με το επος angel of death , renegade , hollywood , mexican blood . και το απιστευτο στο renegade παραγωγη ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟς cris tsagarides παραγωγος τρομεων συγκροτηματων αλλα και τραγουδιων . για τους γνωστες ξερετε πως εκανε παραγωγες σε gary moore , anvil , anthem , thin lizzy , malmsteen .,judas priest , loudness και σε συγκροτηματα που θα πορωθητε στο ακουσμα τους. ολο το painkiller ειναι δικη του δουλεια και μαλιστα στην κομματαρα touch of evil ειναι κομματι που εγραψε μαζι με priest βασισμενο σε δικη του ιδεα !!! καθως εξω για να γινεις παραγωγος με α.....α οι περισσοτερες σχολες ζητανε πτυχια αρμονιας και φυσικα το να ξερεις τουλαχιστον 3 μουσικα οργανα  ;D ;D τεσπα τσεκαρετε το renegade εχει τρελλη παραγωγη !!!! angel of death  μιλαει για τις προφητειες του νοστραδαμου σας παραθετω τους στιχους φυσικα με απιστευτη ερμηνεια απο lynnot !!!!!

I've seen a fire start in Frisco
The day that the earth quaked
I've seen buildings a-blazing
Throwing up in flames

I heard men, women and children
Crying out to their God for mercy
But their God didn't listen
So they were burned alive

They went down, down, deep underground
In the great disaster

I was hanging out in Berlin
In the year one thousand nine hundred and thirty nine
I've seen Hitler's storm troopers
March right across the Maginot Line

I've seen two world wars
I've seen men send rockets out into space
I foresee a holocaust
An angel of death descending to destroy the human race

Down, down, deep undergound
A great disaster

In the sixteenth century there was a French philosopher
By the name of Nostradamus
Who prophesised that in the late twentieth century
An angel of death shall waste this land

A holocaust the likes of which
This planet has never seen
Now, I ask you
Do you believe this to be true?

I was standing by the bedside
The night that my father died
He was crying out in pain
To his God he said, "Have mercy, mercy!"

His body was riddled with a disease
Unknown to man so he expected no cure
But before he died that night
He was lost, insane

He went down, down, deep underground
A great disaster

You'll go down, down, deep underground
A great disaster

Lyrics by Lynott, Wharton
Album Title : Renegade



Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #13 στις: 11/02/06, 15:08 »
κατεβαστε ολοι το Emerald.. ΚΟΜΜΑΤΑΡΑΑΑ
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος loudness

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • let there be ROCK !!!!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #14 στις: 11/02/06, 17:29 »
κατεβαστε ολοι το Emerald.. ΚΟΜΜΑΤΑΡΑΑΑ

το κομματι ειναι επος emerald ως γνωστον αποκαλουν την ιρλανδια . και το τραγουδι μιλαει για την κατακτηση αυτης απο τους ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ αγγλους !!!!

λευτερια στην ιρλανδια και την σκοτια !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #15 στις: 22/06/06, 15:54 »
Μια ερωτηση.Το τραγουδι king's call αναφερεται στον ελβις η την ειπα την λαλακια?Εχω πορωθει.Βλεπω συνεχεια το κλιπ του.Μοιαζει σαν φορος τιμης και στον εαυτο του παντως!
Phil respect!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Pseeman_83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #16 στις: 25/06/06, 20:09 »
Οι Thin Lizzy είναι ΘΕΟΙ αλλά αυτό ήδη το ξέρετε. Εγώ έχω μια απορία ωστόσο...
Το Whiskey in the Jar είναι δικό τους ή διασκευή σε κάποιο ιρλανδικό παραδοσιακό (sic) τραγούδι;

Ακούστε το Johnnie the fox, σπέρνει...
I am just a worthless liar
I am just an imbecile
I will only complicate you
trust in me and fall as well

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #17 στις: 26/06/06, 14:24 »
Νομιζω πως ειναι διασκευη απο παλιο τραγουδι.Η μεγαλη με πλακα με αυτο ειναι στην εκπομπη Top of the pops που το ειχαν παιξει και ο downey με τα ντραμς βρισκεται μπροστα απο τους υπολοιπους και φοραει μια φορμιτσα σαν εργατης.. :P

Για την προηγουμενη ερωτηση μου δεν εχει κανεις απαντηση?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Remember Lizzy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
    • Remember Lizzy
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #18 στις: 26/06/06, 20:19 »
Θα σου απαντήσω εγώ αγαπητέ μου! Το King's Call είναι ασφαλώς γραμμένο και αφιερωμένο απο το μεγάλο Phil Lynott για το βασιλιά του Rock'n' Roll, τον Elvis Presley. O Lynott λάτρευε τον Elvis και κόντεψε να πέσει σε κατάθλιψη όταν έμαθε ότι πέθανε. Οι στίχοι του τραγουδιού είναι αυτοβιογραφικοί και περιγράφουν ακριβώς πώς αισθάνθηκε ο Lynott και τί έκανε όταν έμαθε για το θάνατο του βασιλιά...

Πάρε και ένα σχετικό απόσπασμα από ένα site για το Lynott
 
"In 1980, Phil Lynott remembered Elvis with the single, 'King's Call'. His words describe how painfully he took Presley's death; getting loaded on wine and gin, playing his old records though the night, grieving hard. Yet even in this sad moment, Phil was comforted to realize that the records which moved him as a kid in Dublin were still powerful. Elvis was gone but the music was always there..."

http://www.hotshotdigital.com/artist/phil_lynott/tribute/

Roll me over and turn me around, let me keep spinning till I hit the ground
Roll me over and let me go, running free with the buffalo...

Αποσυνδεδεμένος Remember Lizzy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
    • Remember Lizzy
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #19 στις: 27/06/06, 12:50 »
...και βέβαια να συμπληρώσω για όσους δεν το ξέρουν πως στο τραγούδι αυτό παίζει κιθάρα ο φοβερός και τρομερός Mark Knopfler (Dire Straits)...
Roll me over and turn me around, let me keep spinning till I hit the ground
Roll me over and let me go, running free with the buffalo...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #20 στις: 27/06/06, 17:21 »
...και βέβαια να συμπληρώσω για όσους δεν το ξέρουν πως στο τραγούδι αυτό παίζει κιθάρα ο φοβερός και τρομερός Mark Knopfler (Dire Straits)...
Και αλλη μια ερωτηση.Οι προσωπικοι δισκοι του phil λενε τπτ?Παιζει παντου κιθαρα ο knopfler?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Remember Lizzy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
    • Remember Lizzy
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #21 στις: 28/06/06, 02:24 »
Ο Knopfler παίζει εκτός από το King's Call και στο Ode To Liberty που βρίσκεται στο 2ο δίσκο του Lynott ("The Philip Lynott Album") και θυμίζει πολύ Dire Straits. Ακόμα κι ο Lynott μιμείται εδώ τη φωνή και τον τρόπο που τραγουδάει ο Knopfler! Στα υπόλοιπα τραγούδια των δύο προσωπικών albums του παίζουν διάφοροι μουσικοί, κάποια μέλη των Thin Lizzy και άλλοι, μεταξύ των οποίων οι Jimmy Bain (μπασισταράς των Rainbow και Dio), Huey Lewis, Midge Ure, Gary Moore...
Τώρα αν αξίζουν αυτοί οι δίσκοι...όντας φανατικός οπαδός των Lizzy και του Lynott και ως μέλος της ελληνικής tribute Lizzy band η άποψη μου δε μπορεί να είναι και πολύ αντικειμενική. Θα σου πω πάντως ότι πρόκειται για συνθέσεις που θυμίζουν τα πιο μελωδικά τραγούδια των Thin Lizzy και τις μπαλάντες τους. Δε θα ακούσεις δηλαδή τρελές κιθάρες κ.λ.π. Σε αυτά ο Lynott βγάζει μια πιο ευαίσθητη πλευρά. Έχουν πιο πολλά πλήκτρα, είναι πιο πολύ '80, όχι τόσο rock όσο pop. Σου προτείνω να ακούσεις το Old Town που θεωρείται απο τα καλύτερα τραγούδια του ως solo καλλιτέχνης. Αν σου αρέσει αυτό θα έχεις πάρει μια ιδέα περί του τι περιέχουν τα "Solo In Soho" (1980) και "The Philip Lynott Album" (1982)...
Roll me over and turn me around, let me keep spinning till I hit the ground
Roll me over and let me go, running free with the buffalo...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #22 στις: 28/06/06, 08:59 »
gary moore και waitin on an alibi......και τα μυαλα στα καγκελα...καταπληκτικο συγκροτημα με πολύ ξεκαθαρες μελωδιες και ευρηματικους στιχους...πολύ καλή "κινηση" και ύφος. Και ο lynott θεος.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #23 στις: 28/06/06, 16:54 »
Ο Knopfler παίζει εκτός από το King's Call και στο Ode To Liberty που βρίσκεται στο 2ο δίσκο του Lynott ("The Philip Lynott Album") και θυμίζει πολύ Dire Straits. Ακόμα κι ο Lynott μιμείται εδώ τη φωνή και τον τρόπο που τραγουδάει ο Knopfler! Στα υπόλοιπα τραγούδια των δύο προσωπικών albums του παίζουν διάφοροι μουσικοί, κάποια μέλη των Thin Lizzy και άλλοι, μεταξύ των οποίων οι Jimmy Bain (μπασισταράς των Rainbow και Dio), Huey Lewis, Midge Ure, Gary Moore...
Τώρα αν αξίζουν αυτοί οι δίσκοι...όντας φανατικός οπαδός των Lizzy και του Lynott και ως μέλος της ελληνικής tribute Lizzy band η άποψη μου δε μπορεί να είναι και πολύ αντικειμενική. Θα σου πω πάντως ότι πρόκειται για συνθέσεις που θυμίζουν τα πιο μελωδικά τραγούδια των Thin Lizzy και τις μπαλάντες τους. Δε θα ακούσεις δηλαδή τρελές κιθάρες κ.λ.π. Σε αυτά ο Lynott βγάζει μια πιο ευαίσθητη πλευρά. Έχουν πιο πολλά πλήκτρα, είναι πιο πολύ '80, όχι τόσο rock όσο pop. Σου προτείνω να ακούσεις το Old Town που θεωρείται απο τα καλύτερα τραγούδια του ως solo καλλιτέχνης. Αν σου αρέσει αυτό θα έχεις πάρει μια ιδέα περί του τι περιέχουν τα "Solo In Soho" (1980) και "The Philip Lynott Album" (1982)...
Α ευχαριστω remeber lizzy για τις πληροφοριες σου.
Σιμο το τραγουδι λεγεται waiting for  an alibi και ειναι φυσικα απο το αλμπουμ black rose!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Τhin Lizzy
« Απάντηση #24 στις: 28/06/06, 17:32 »
σαν να εχεις δικιο...οπως κια να εχει....μαμει.... ;D ;D ;D ειδικα το videoclip...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/06, 00:25
από Remember Lizzy
0 Απαντήσεις
1651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 13:03
από Μαργαρίτα Π.
5 Απαντήσεις
2745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 14:18
από Symeon
8 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:00
από gkou
2 Απαντήσεις
1914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 14:05
από moorepanos
0 Απαντήσεις
1750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/12, 14:31
από moorepanos