Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια. Προβλημα στο phantom power σε συνδεση midi  (Αναγνώστηκε 4074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπον. Ελπιζω να καταλαβει καποιος το προβλημα μου και να ξερει να βοηθησει γιατι εχω απελπιστει. Να πω οτι εχω προσπαθησει μεσω email να επικοινωνησω με το suport της Rocktron αλλα ειναι δυσκολο να συνενοηθω και δεν βγαζω ακρη.

Το προβλημα οσο πιο απλα μπορω να το εξηγησω..
Εχω το Roctron Prophesy II και το Rocktron midi mate. Το midi mate συνδεεται μεσω καλωδιου midi και αλλαζω με αυτο τα presets του prophesy. Υπαρχει μια δυνατοτητα (phandom power) να τροφοδοτησω με ρευμα το midi mate μεσω του prophesy και να μην χρησημοποιω τον μετασχηματιστη του midi mate. Υπηρχαν δυο midi καλωδια στην αγορα που πιστευα οτι θα καναν την δουλεια. Το ενα ηταν το "5 to 7 midi cable" http://accessories.musiciansfriend.com/product/Rocktron-5-To-7-Pin-MIDI-Cable?sku=331270 και το αλλο ηταν το "7 to 7 midi cable" http://guitars.musiciansfriend.com/product/Rocktron-RMM900-7Pin-MIDI-Cable?sku=331272. Το "5 to 7" εχει εξωτερικο καλωδιακι για το phantom power οπου ομως δεν ταιριαζει στο phandom power του prophesy (ειναι αρσενικα και τα δυο βησματα) και ετσι δεν μπορω να τροφοδοτησω με phandom power το midi mate. To "7 to 7" συνδεεται αλλα δεν δινει phandom power. Τι μπορω να κανω?? Θελω να απαλαχτω απο πριζες.. Ασε που το midi καλωδιο ηταν καπως ακριβο και τελικα δεν κανει και δουλεια..
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/08, 15:23 από Nexis »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δοκίμασες 7 to 7 midi καλώδιο και δεν παίρνεις ρεύμα;

Μιλάμε για ένα καλώδιο όπως αυτό σωστά;
http://www.thomann.de/gr/rocktron_7pin_midikabel_9m.htm

Γιατί σύμφωνα με το manual του midi mate αυτό το καλώδιο κάνει τη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι δοκιμασα το 7 to 7 midi καλωδιο και δεν παιρνω ρευμα. Αναγκαστηκα να συνδεσω και το τροφοδοτικο του midi mate. Δοκιμασα ακριβως αυτο το καλωδιο της διευθυνσης που δινεις..

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για τσέκαρε αυτή τη συζήτηση,ίσως σου δώσει τη λύση.

http://www.setbb.com/axefx/viewtopic.php?t=4654&sid=35777ca5c45ba091b62a91fb56e26aea&mforum=axefx

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βρήκες τελικά άκρη;


Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λόγω τρομερής έλειψης ελεύθερου χρόνου αλλά και μίας άρνησης να ασχοληθώ με το πρόβλημα λόγω της απογοήτευσης που μου προκάλεσε το ίδιο το πρόβλημα δεν ασχολήθηκα καθόλου. Βέβαια σύντομα θα μου γίνει αναγκαίο αυτό το καλώδιο καθότι υπάρχει η πιθανότητα για live και δεν θα μπορώ να αλλάζω τα patch απο το κουμπί του prophesy την στιγμη που θα παίζω οπότε αναγκαστικά θα ασχοληθώ. Θα ήθελα βέβαια να ήταν απλή και γρήγορη η λύση. Προτιμώ να δώσω χρήματα παρά χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αφιέρωσε λίγο χρόνο και ίσως τελικά να είναι κάτι απλό.
Δεν ξέρω αν διάβασες τη συζήτηση απο το link που σου έβαλα,αλλά προς τα τελευταία ποστ ο τύπος αναφέρει κάτι για το διακόπτη ρευματος στο midi mate,ξανατσέκαρε το.

Και βέβαια σε πρώτη φάση θα πρέπει να δείς αν το πρόβλημα είναι στο midi mate ή στο καλώδιο.
Ευχομαι καλή τύχη!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 15:48
από faser
7 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 00:12
από Baroness
4 Απαντήσεις
3712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 18:20
από vgls_7
9 Απαντήσεις
4106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:26
από Stel Andre
5 Απαντήσεις
3622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 14:02
από georggge46
6 Απαντήσεις
3231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 02:06
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
9020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:24
από kolasni
4 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/12, 20:04
από Crossroad
25 Απαντήσεις
8661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/13, 12:40
από blade_levinson
5 Απαντήσεις
7505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/18, 17:59
από Andrew Wires