Αποστολέας Θέμα: E-E-Έρχεται!!! (μερικές πληροφορίες για καινούριο όργανο)  (Αναγνώστηκε 21823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σας χαιρετώ όλους,

Σε περίπου 20 ημέρες φτάνει το τέλος της εξεταστικής μου, που συνεπάγεται αγορά καινούριας κιθάρας. Μετά από 2 χρόνια "αγροτικό" με μια GRG, απλά θέλω κάτι ποιοτικότερο, με καλύτερο hardware, κατασκευή κλπ κλπ, καθώς και καλύτερη αίσθηση στο χέρι (το μπράτσο μια χαρά βολικό είναι, τα medium τάστα όμως μου φαίνονται κάπως χαμηλά), καθώς παρατήρησα ότι έπαιζα πιο εύηχα με κιθάρες με ψηλότερα τάστα.

Είμαι απόλυτα κατασταλλαγμένος για τον ήχο που ψάχνω και δεν με ενδιαφέρουν ούτε 152364376 διαφορετικά διακοπτάκια, ούτε ευελιξία για να παίζω από δημοτικά μέχρι doom. Χρειάζομαι μια κιθάρα με υψηλό output, όγκο, sustain και κατάλληλη για χαμηλά κουρδίσματα (κατά βάση C standard), η οποία προορίζεται για μελωδικό metal ("Gothenburg" sound) και, φυσικά, ΕΞΑΣΚΗΣΗ-ΕΞΑΣΚΗΣΗ-ΕΞΑΣΚΗΣΗ.

Μερικά δείγματα της μουσικής που με ενδιαφέρει:

(Melodeath σε Ε standard :P)



Από τις μέχρι τώρα δοκιμές μου, έχω πολύ ψηλά στη λίστα μου αυτές:

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_hellraiser_bch.htm (αν επιλεγεί, θα αγοραστεί από Ελλάδα, ο Ντούκας την έχει πολύ φθηνότερα)
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_vbk.htm
http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_special_c1_limited.htm (με ψήνει άπειρα το inlay κι ο έβενος, αλλά δεν μπορώ να ξεκολλήσω εύκολα από το Black Cherry χρώμα...)

Άνοιξα αυτό το thread για να με στρέψετε και σε άλλες κατευθύνσεις και μοντέλα που θα άξιζε τον κόπο να ψάξω για δοκιμή. Δεν χρησιμοποιώ τρέμολο, αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω ότι στο μέλλον μπορεί να ψηθώ να ασχοληθώ μαζί του, οπότε προτείνετε ελεύθερα (αρκεί το τρέμολο να μην είναι κανένα σάπιο licenced που θα μου βγάζει την πίστη). Σαν σχήματα, τα πάντα εκτός από τα εκτρώματα της BC Rich. Αυτό που θα ήθελα να αποφύγω είναι ο μεσαίος singlecoil, εκτός από το ότι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα για μένα (ειδικά στην περίπτωση της Hellraiser), με χαλάει πολύ αισθητικά.

Το μπάτζετ προς το παρόν κυμαίνεται στα 1000+ και δύσκολα θα υπερβεί τα 1200. Θα ήταν καλή φάση να χωρούσε σε αυτό μια βαλίτσα και μια δερμάτινη ζώνη ή κάποιο πολυεφέ (χρειάζομαι και θα ήθελα να αποκτήσω κάποια στιγμή ένα chorus, ένα delay, ένα compressor, ενώ κι ένα pitch shifter θα μου ήταν χρήσιμο). Ζαχαρώνω το Nova System, καθώς έχω εμπειρία με το G-System και τα εφέ του με άφησαν κάγκελο, ωστόσο είναι ακριβό για μένα σε αυτή τη φάση και μπορεί να περιμένει, το ίδιο και η βαλίτσα κλπ σε περίπτωση που θα πρέπει να πέσω πολύ σε ποιότητα κατασκευής της κιθάρας για να χωρέσουν.

Περιμένω τις προτάσεις σας, έτσι ώστε να μπορώ σε 20 μέρες να ξαμοληθώ με κάποιους κατευθυντήριους άξονες στο μυαλό μου!

Ευχαριστώ!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Προτεινω και κατι τετοιο, μου φαινεται να ειναι στο στυλ που θελεις.

http://www.thomann.de/gr/jackson_slsmgbk.htm

γρηγορη ταστιερα, καλη προσβαση στα ψηλα ταστα λογω νεκ θρου και emg,μαονι...κτηνακι ειναι  ;)

η κατι τετοιο (που για καποιο λογο μεσα στο μυαλο μου το θεωρω πιο elegant)

http://www.thomann.de/gr/godin_redline_2_tr_green_flame.htm

μην κοιτας το χρωμα, προκειται για εξαιρετικο οργανο κοντα στα γουστα σου(και γλυτωνεις και ενα κατοσταρικο  ;) )

Eπισης θα σου προτεινα να δοκιμασεις και καποιο οργανο με duncan active.
Οι μαγνητες αυτοι εχουν τα γκαζια των emg αλλα στα καθαρα δουλευουν καλυτερα(τουλαχιστον για το δικο μου αυτι).
Το λεω αυτο γιατι αν θελεις να παιξεις φαση in flames κτλ τα καθαρα χρειαζονται υποθετω.
Δες κατι οπως αυτο αυτο για παραδειγμα.http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_blackjack_atxabs.htm
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Μητσακο κατ' αρχην καλη τυχη στην ερευνα σου και καλοπαιχτη οποια κι αν παρεις  ;)

Απ' αυτες τωρα που προτεινεις μαλλον η Hellraiser Special λογω εβενου αλλα και χρωματος (προσωπικο γουστο) θα ηταν η πρωτη επιλογη μου...τωρα απο ηχο, επειδη κι εγω κιθαρα με EMGs εχω, και επειδη βλεπω οτι οσες εχεις σκεφτει να αγορασεις, ειναι με EMGs, να σε πληροφορησω οτι δεν θα παρεις ηχο πχ Schecter w/EMGs, ESP w/EMGs κ.ο.κ. αλλα ηχο ΕMGs και μονο, η τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει σε οσες δοκιμες εχω κανει...

Παιρνω τωρα και λιγο το θαρρος (καθ' οτι noob ακομα  :P ) να προτεινω καμια κιθαριτσα ετσι για να σου κανω τη ζωη δυσκολη  >:D ;D
Εχουμε και λεμε: ESP LTD H1001QM FR αν κρινω απο τν δικια μου LTD (η οποια ομως ειναι πολυ πιο low budget απο αυτην που σου προτεινω), μιλαμε για κιθαρα σιγουρα τρομερη κατασκευαστικα (ειδικα για τα λεφτα της), με καλα καθαρα ακομα και σε ψηφιακουρα modelling ενισχυτη, και στα βρωμικα εχεις πολυ μεγαλη ποικιλια...εγω ηχητικα ειμαι μεχρι thrash (πχ Megadeth & Kreator) και δεν εχω δοκιμασει την δικια μου σε πιο extreme ηχους αλλα πιστευω οτι μια χαρα θα σε βγαλει στο melodeath γιατι εχεις και πολυ καλο ενισχυτη (6505+ απ' οσο θυμαμαι) αρα εισαι τζετ...αμα την βρεις δοκιμσε την...η τιμη ειναι αρκετα καλη, σου περισσευουν αρκετα λεφτα και για βαλιτσα και για ζωνη (ακομα και Minotaur που ειναι χειροποιητες ξερω 'γω) αλλα για εφφε θα βαλεις λιγα λεφτα ακομα...βγαινει και σε εκδοση με σταθερη γεφυρα σε περιπτωση που δεν γουσταρεις το τρεμολο της που δεν ειναι Original Floyd Rose αν και στη δικια μου (αντε παλι  ;D ) που εχω licenced, δεν εχω καποιο προβλημα με το κουρδισμα (δεν ξεσκιζομαι και στα divebombs βεβαια... ;D ) και σιγουρα τα τρεμολο των LTD ειναι καλυτερα απο αυτα των low budget Ibanez...

Αυτα τα ολιγα απο εναν νουμπα, οποια και αν παρεις κανε εναν κοπο και ανεβασε καποιο review (videos 'n' samples included...εχεις homework)  ;)

ΥΓ δεν σου γραφω για το μανικι της κιθαρας γιατι α) δεν την εχω δοκιμασει αν και γενικα τα μανικια των ESP δεν πολυδιαφερουν το ενα απο το αλλο και β) το αν βολευει κατι εμενα δεν σημαινει πως θα βολευει και εσενα...παντως γενικα λεπτο ειναι, για γρηγορα παιξιματα  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξερω, εχει καταντισει κουραστικο και ισως γραφικο να προτεινω συνεχως την ιδια κιθαρα, αλλα θα την προτεινα ακομα και αν δεν την ειχα, μιας και την εχω ομως γνωριζω ακομα περισσοτερο ποσο φοβερη ειναι. Οποτε αν θες μια προταση με passive μαγνητες θα ελεγα αυτη --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_black_finish.asp (την εχω σε λευκο χρωμα). Aν υπηρχε σε stock θα σου ελεγα αυτη --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-112ce_electric_guitar_with_emgs_black.asp. Γενικοτερα αυτες που εχεις επιλεξει μου αρεσουν κι εμενα παρα πολυ οποτε οποια και να παρεις συμφωνω 100% ;)

:metal

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας! Θα τις λάβω υπόψιν και θα δοκιμάσω ότι μπορώ.

Από εκεί και πέρα, δεν έχω σκάλωμα με τους EMG, αν και μου αρέσουν σαν μαγνήτες αυτοί που έπαιξα. Απλά έτυχε τα μοντέλα που με τράβηξαν να τους φοράνε.

Τις Edwards Mike τις έχω σοβαρά στα υπόψιν, αν πάω σε LP που να είναι όντως LP (η Εclipse απλά έχει μια αισθητική ομοιότητα και τπτ παραπάνω), είναι η μόνη επιλογή που κοιτάω. Αυτό που με χαλάει πολύ είναι ο JB, δεν μου αρέσει σαν μαγνήτης. Αν αγοραστεί η Edwards, θα τον αλλάξω είτε με SH-6, είτε με κάποιο active set, ή με κάτι από Bareknuckle (Warpig και Nailbomb φαίνονται ενδιαφέροντες). Και το σημαντικότερο, δεν μπορώ να τη δοκιμάσω κάπου, ούτε έχω βρει κάποια Les Paul με 60s μπράτσο για να δω πώς είναι. Θα μπορούσες να μου κάνεις μια σύγκριση με αυτό της Hellraiser, που είναι το παχύτερο από τα προαναφερθέντα?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ουτε εμενα με τρελαινει ο JB αλλα στις les paul απλα σκιζει, κολλαει τελεια. SH-6 εχει αυτο το μοντελο --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_js_finish.asp αν και ειναι αυτο out of stock αλλα ισως υπαρχει στο ebay. Aν κατεβεις καθολου Αθηνα αυτον τον καιρο μπορεις να περασεις απο το σπιτι μου να τη δοκιμασεις. Δεν θυμαμαι πως ειναι της hellraiser, την ειχα δοκιμασει παλια, αλλα εχω την εντυπωση πως τα μπρατσα τους ειναι παρομοια σε παχος (απλα δεν ξερω τον τυπο του καθε μπρατσου...U, V κλπ). Tης edwards το περιγραφει "The neck carve is something which one would describe as being between a traditional "59" or "60's" type, with the general feel of a "59" but the apex of the curve being slightly flatter.", δηλαδη ουτε το κλασσικο τιγκα χοντρο καποιων gibson αλλα ουτε λεπτο, σιγουρα οχι οπως των ibanez ομως, χαχαχαχα. Θα προσπαθησω να βρω την hellraiser ωστε να δω το μπρατσο της και θα σου πω συντομα (ισως και αυριο) αμα ειναι ;) Αν μπορεις στειλε μου σε pm ενα τηλεφωνακι να σου πω αρκετα πραγματα για την edwards.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ! Τσέκαρε και τα pm σου.

Πάντως, πολύ θα ήθελα να μπορούσα να βάλω χέρι σε αυτήν εδώ:


http://www.espguitars.co.jp/artist/alexi_laiho/index.html
Μοντέλο AL-166. Blackout AHB-1, boost, original Floyd, θεϊκό φινίρισμα. Θα επιδιώξω να τη βρω μέσω ebay, αν και μάλλον θα ξεφεύγει αρκετά από το budget μου... ::)

Θέλω η κιθάρα να φωνάζει METAL από χιλιόμετρο διάολε!  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Εφόσον κοιτάς και σε v δε μπορώ παρά να στην προτείνω:
http://www.richtonemusic.co.uk/products/excellent_quality_flying_v_from_esp_edwards.asp
όνειρο για τα γούστα μου, τη ζαχαρώνω μήνες τώρα... >:D

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Αν δεν εχεις ενισχυτη αναλογης αξιας παντως καμια απο τις παραπανω εγκυρες  κιθαρες που προτειναν τα παιδια δε θα σε ικανοποιησει...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mitsako καιρός ήτανε!!!  ;)

Πολύ καλές οι Schecter - αν σε βολεύει το μανίκι τους φυσικά -, όμως εγώ θα σου πρότεινα προτού πάρεις οποιαδήποτε, να δοκιμάσεις και αυτή την PRS SE (είμαι "βαμμένος" πλέον  ;D ):

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-santana-electric-guitar-black--79369

Μπορεί να μην "φωνάζει" μέταλ  :P αλλά με ένα σετάκι αργότερα (αν χρειαστεί φυσικά...) Bareknuckle μαγνήτες, η κιθάρα αυτή πάει σε άλλο επίπεδο (παραπλήσιο με τις USA PRS...)
Βέβαια υπάρχει και η SE Torero με EMGιδια όμως δεν στην προτείνω, λόγω floyd rose (ούτε εγώ είμαι φίλος του  ;) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
εγω προσωπικα απογοητευτηκα οταν επαιξα με schecter...αλλο περιμενα αλλο μου 'τυχε.
Η jackson slsmg που προτεινε καποιος ειναι πολυ καλη κιθαρα, απο τις καλυτερες που εχει η jackson σε αυτα τα λεφτα, αν οχι η καλυτερη.
για τις LTD δν εχω να πω κατι αρνητικο, εχω παιξει με αρκετες και ειμαι ευχαριστημενος 100% κ ενθουσιασμενος με αρκετες.
για τις υπολοιπες που προταθηκαν δν εχω γνωμη.


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αν πάω σε V, θα πάω κάτι σε πιο επιθετικό σχεδιασμό, αισθητικά κι εργονομικά, από το κλασσικό Gibson σχήμα. Η Jackson RR24 που ανέφερε ο Apatilos είναι ΑΨΟΓΗ (την έχει ένα φιλαράκι και την έχω παίξει αρκετές φορές κι εγώ), ο μόνος λόγος που δεν τη συμπεριέλαβα από την αρχή στις επιλογές μου είναι το κόστος της. Αλλά βλέπουμε... ;)

Από εκεί και πέρα, συγγνώμη Koshtrash, αλλά τη συγκεκριμένη PRS ούτε να τη βλέπω δε μπορώ, πόσο μάλλον να πληρώσω για να την αγοράσω  ;D .

Από ενισχυτή blackie είμαι με έναν 6505+ combo, οπότε πιστεύω αξίζει να τα σπρώξω για κιθάρα πλέον.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mits@ko δες και αυτές:

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-ex-360-electric-guitar-black--72061

http://www.ranguitars.com/ran_models/crusher

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_style_1_hh_sw.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_jh600_bk.htm

4 διαφορετικού στυλ κιθάρες, έτσι για ποικιλία  ;D (επιλέγοντας την 1η ή την 3η σου περισσεύουν λεφτά και για το πολυεφέ/παρελκόμενα που θες  ;) - ένα Digitech RP500 πχ  >:D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Εξαιρετική ιδέα η Ran, την είχα δει και παλαιότερα, αλλά μετά πήρε το μάτι μου τη Thor κι όλες οι άλλες πέρασαν στο υποσυνείδητό μου... ;D

Έστειλα ήδη mail για να μάθω πόσο θα μου βγει με Blackout set, εβένο και ένα inlay "ΧΙΙ" στο 12ο τάστο, καθώς και χρόνο αναμονής και περιμένω απάντηση. Μεγάλο μείον είναι το ότι δεν μπορώ να δοκιμάσω το μπράτσο πρακτικά πουθενά, αν και το κόβω κάτι σε Jackson και ESP κρίνοντας από τον προσανατολισμό της εν λόγω κιθάρας.

Τα εφέ είναι ένα θέμα, θέλω κυρίως ένα chorus κι ένα delay σε πρώτη φάση, οπότε σκέφτομαι πολύ και το ενδεχόμενο αγοράς πεταλιών. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία όρεξη να μπλέκω με ένα χάος καλωδίων, ούτε να πληρώνω παπάδες για πολυτροφοδοτικά και pedalboards, όταν σε βάθος χρόνου θέλω απλά να τροφοδοτήσω (στην πολύ χειρότερη) 5 πετάλια (τα 2 προαναφερθέντα, ένα od/booster, ένα compressor και πες κι ένα EQ/pitch/whatever που λέει ο λόγος). Δεν είμαι λάτρης των εφέ, στην πλειονότητα των περιπτώσεων με εκνευρίζουν κιόλας, οπότε δεν ξέρω που θα ήταν καλύτερα να στραφώ ακόμη...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Και αυτή είναι η αγαπημένη μου V (σε mid-budget):

http://www.thomann.de/gr/epiphone_jeff_waters_annihilationv_rd.htm?sid=0a78671391b82b478b0cabf4113af746


Εμένα αυτή η κιθάρα δε με έπεισε καθόλου.Τόσο που νόμιζα ότι ο λαμπάτος που τη δοκίμαζα είχε φθαρμένες λάμπες ξέρω γω...Μέχρι που συνέχισα δοκιμάζοντας στον ίδιο ενισχυτή τη gibson flying v... Και είδα το φώς...!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Εχμ... έχουν και μια διαφορά τιμής αυτές οι 2 κιθάρες (γι'αυτό ανέφερα σε mid-budget ;) )

Τεσπα, (ηχητικά) γούστα είναι αυτά... εξαρτάται και τι θέλεις να παίξεις, πώς θα το παίξεις κτλ (εγώ πχ προσπαθώ να προσαρμόσω το παίξιμό μου αναλόγως τους μαγνήτες που φοράει η κιθάρα που δοκιμάζω για να πετύχω το επιθυμητό output και δυναμικές)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Εχμ... έχουν και μια διαφορά τιμής αυτές οι 2 κιθάρες (γι'αυτό ανέφερα σε mid-budget ;) )

Τεσπα, (ηχητικά) γούστα είναι αυτά... εξαρτάται και τι θέλεις να παίξεις, πώς θα το παίξεις κτλ (εγώ πχ προσπαθώ να προσαρμόσω το παίξιμό μου αναλόγως τους μαγνήτες που φοράει η κιθάρα που δοκιμάζω για να πετύχω το επιθυμητό output και δυναμικές)

Σίγουρα ή διαφορά τιμής ανάμεσα στις δύο ήταν σημαντική. Σπανίως όμως δεν έχω ευχαριστηθεί λαμπάτο ενισχυτή (και μάλιστα τον marshall dsl 401) με οποιαδήποτε κιθάρα, ανεξαρτήτως κόστους. Και δεν είναι ότι ήμουν προδιατεθειμένος αρνητικά, εξάλλου πρώτα δοκίμασα την επι και μετά τη gibson. Σίγουρα είναι υποκειμενικό όπως είπες και συ...

Και με αφορμή αυτά μια παρατήρηση: Για μένα το μπάτζετ δεν είναι δεσμευτικό, τουλάχιστον όχι τόσο όσο τα χαρακτηριστικά της κιθάρας. Αν θέλω μια λες πολ και διαθέτω χίλια ευρώ, δε σημαίνει ότι θα πρέπει να πάω να δοκιμάσω μόνο τη gibson studio και άλλες στα ίδια λεφτά. Είναι πιθανό η επιφον του 400€ που θα ακούσω να μου δώσει ξέρω γω το 90% αυτών που μου δίνει η γκίμπσον, και δεδομένης της διαφοράς τιμής, να την προτιμήσω. Δε σημαίνει ότι συγκρίνω ευθέως τις δύο κιθάρες. Με αυτή τη λογική, δοκίμασα την annihilator και ύστερα τη gibson flying v και η πρώτη (για εμένα πάντα) δεν μου έδωσε ούτε το 30% των όσων μου έδωσε η δεύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
εγω προσωπικα απογοητευτηκα οταν επαιξα με schecter...αλλο περιμενα αλλο μου 'τυχε.
Η jackson slsmg που προτεινε καποιος ειναι πολυ καλη κιθαρα, απο τις καλυτερες που εχει η jackson σε αυτα τα λεφτα, αν οχι η καλυτερη.
για τις LTD δν εχω να πω κατι αρνητικο, εχω παιξει με αρκετες και ειμαι ευχαριστημενος 100% κ ενθουσιασμενος με αρκετες.
για τις υπολοιπες που προταθηκαν δν εχω γνωμη.
Η γνωμη μου ακριβως!  ;D ;D
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μετά από ανταλλαγή emails με τον Dariusz από τη Ran, έμαθα ότι για μια Crusher με ένα custom inlay στο 12ο τάστο θα πληρώσω 1080 ευρώ (πράγμα καλό :Ρ), αλλά για το φινίρισμα της Loomis signature στο σώμα και mother of pearl binding στην ταστιέρα, η τιμή εκτοξεύεται στα 1700... :/

Έχω ακόμη καιρό μπροστά μου για να δω που θα καταλήξω, ακόμη δεν πήρα και το mike για να μου μεταφέρει την εμπειρία του από την Edwards LP, οπότε αν έχετε τίποτα άλλο στο μυαλό σας, feel free. :)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Λοιπόν, θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει πού μπορώ να βρω Schecter στη Θεσσαλονίκη. Η Hellraiser Limited αποκλείστηκε, μιας και έχει 22 τάστα (κι ας λέει ότι να 'ναι το description), οπότε θα ήθελα να ακούσω τη Hellraiser C-1 σε ένα λαμπάτο hi-gain μηχάνημα και να συγκρίνω τιμές. Σε αυτή κλίνω, μιας κι άμα την αγοράσω από τον Ντούκα, θα μπορέσω ενδεχομένως να βολέψω και το Nova System στο μπάτζετ μου.

Η άλλη μου επικρατέστερη επιλογή εξακολουθεί να είναι η EC-1000 σε STBC χρώμα, με την Jackson SLSMG μάλλον να αποκλείεται λόγω χαμηλού βάρους, που συνεπάγεται λογικά χάσιμο "όγκου" στον ήχο, θα δω αν μπορώ να τη βρω στο Στόλλα όταν κατέβω Λάρισα (πείτε μου πάντως και στη Θεσσαλονίκη πού θα μπορούσα να την βρω), γιατί το μπράτσο των Jackson είναι θεϊκό.

Το Les Paul σχήμα μάλλον μας χαιρετάει κι αυτό λόγω 22 τάστων (δεν είμαι κανένα σρεντερόνι προς το παρόν, αλλά δεν έχω σκοπό να κρατήσω την κιθάρα για μικρό χρονικό διάστημα...).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Λοιπόν, θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει πού μπορώ να βρω Schecter στη Θεσσαλονίκη. Η Hellraiser Limited αποκλείστηκε, μιας και έχει 22 τάστα (κι ας λέει ότι να 'ναι το description), οπότε θα ήθελα να ακούσω τη Hellraiser C-1 σε ένα λαμπάτο hi-gain μηχάνημα και να συγκρίνω τιμές.
O μαυρομουστακης εχει schecter hellraiser στη θεσσαλονικη.

...με την Jackson SLSMG μάλλον να αποκλείεται λόγω χαμηλού βάρους, που   συνεπάγεται λογικά χάσιμο "όγκου" στον ήχο, θα δω αν μπορώ να τη βρω στο   Στόλλα όταν κατέβω Λάρισα (πείτε μου πάντως και στη Θεσσαλονίκη πού θα   μπορούσα να την βρω), γιατί το μπράτσο των Jackson είναι θεϊκό.

Δεν εχω την εντυπωση πως οσο πιο βαρια ειναι η κιθαρα πιο πολυ ογκο εχει.
Αλλοι συντελεστες παιζουν ρολο σ' αυτο.
(π.χ συκριση της mayones μου με μια horizon. H πρωτη ζυγιζει πολυ περισσοτερο απο την horizon αλλα εχει λιγοτερο ογκο).
Τωρα οσο για το μπρατσο ειναι απλα μαγευτικο(για το δικο μου χερι!)
Th jackson λοιπον θα τη βρεις στο Στολλα κοντα στο φιξ(ελπιζω να την εχει βασικα).

Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τελικά, μετά κι από τις απαραίτητες δοκιμές, είμαι ανάμεσα στη Hellraiser και την LTD MH-1000NT. Τις έχω βρει σε παρόμοια χρήματα, εμφανισιακά είναι πολύ κοντά (ίδιο χρώμα), η LTD έχει Sperzel κλειδιά (είναι η παλιά έκδοση).

Σε playability, η Schecter έχει ένα κλικ πιο φαρδιά ταστιέρα, αλλά και τα 2 μπράτσα μου φάνηκαν εξίσου βολικά, σχεδόν πανομοιότυπα.

Ηχητικά, η Schecter έχει υψηλότερο output και πιο γεμάτα γκάζια, ο JB για ακόμη μια φορά δεν με έπεισε στην LTD.

Κι εδώ είναι το δίλημμά μου: Πάω για τη Schecter ή για την LTD με αλλαγή bridge μαγνήτη (από τη BK μου πρότειναν τον Aftermath για αυτά που παίζω)?

Εσείς τι θα επιλέγατε και γιατί? Εγώ τείνω στη Schecter (κι εκεί με βλέπω τελικά), μου έδινε περισσότερο όγκο, αν και η LTD ήταν ένα κλικ πιο γρήγορη. Παίζει ρόλο και το ότι θα γλιτώσω τα χρήματα του μαγνήτη προς αυτή την κατεύθυνση. Ωστόσο θα ήθελα να ακούσω και κάποιους λόγους που ενδεχομένως μου διέφυγαν για την αγορά της LTD, τα δίνω τα επιπλέον χρήματα αν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος που αγνοώ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aυτο εδω το εχεις κοιταξει?

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=23523

Επειδη ειμαι εγω που την πουλαω, δε λεω αλλα. Ας σου πουνε οι υπολοιποι το κατα ποσο σου κανει και το αν ειναι καλη η οχι προταση...  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/11, 00:17 από MechMech »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/05, 21:55
από freeway
11 Απαντήσεις
5916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
8 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 18:43
από monalizagreen
48 Απαντήσεις
15682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:59
από founio
32 Απαντήσεις
9810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 23:40
από penoktonos
23 Απαντήσεις
9765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 14:23
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 14:25
από Virago_tamer
20 Απαντήσεις
5467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 23:15
από ThePassenger
23 Απαντήσεις
6306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 00:51
από Baroness
3 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros