Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667656 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #200 στις: 24/11/06, 19:09 »
α, δλδ επρεπε να βλαψει καποιον για να μας ενοχλησει το καψιμο της ελληνικης σημαιας, ετσι;.. Εσυ ας πουμε το βρισκεις σωστο, και θα μπορουσες να καψεις κι εσυ μια κατα τη διαρκεια διαμαρτυριας σου, ετσι;..
Κοριτσι μου, αν σε καθε τετοια περιπτωση επαιρνε ο καθενας και εκαιγε κι απο μια σημαια, καλυτερα να το χαμε διαλυσει..

Κοίτα...απτη στιγμή που θέλουμε να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία και ελυθεριά έκφρασης, καθε ενέργεια που δεν βλάπτει κάποιον, ή δεν θετει σε κινδυνο την ζωη κάποιου, είναι δικαίωμα του καθενα να την κάνει...όπως εχω δικαίωμα να βγω να κάψω μια σημαία του ολυμπιακού, έτσι έχω δικαίωμα να κάψω κ μια ελληνικη σημαία, απτη στιγμη που είναι δικιά μου....

Μιλας σοβαρα;Undecided Πολυ ωραιος οραματισμος.. Καλα ξεκιναει.. Οραματιζεται τα καλυτερα, αλλα καιει και τη σημαια του εθνους του.. Πολυ ωραια λογικη.. Καθε δικαιωμα; οχι και καθε δικαιωμα καλη μου.. Ας παρει να καψει το σπιτι του για να διαμαρτυρηθει, που του ανηκει εξ ολοκληρου, οχι τη σημαια που για ΚΑΠΟΙΟΥΣ ακομα σημαινει κατι...
Μη τα ισωπεδωνουμε ολα, ελεος πια...
1ον δεν είπα ότι η άποψη αυτή είναι εφυκτή...αλλα αφου αυτα πιστεύει; απαγορευεται δηλ να το οραμαζεται αυτο...και απτη στιγμη που δεν συμφωνει με το γεγονος ότι τον ορισαν με το ζορι ελληνα πολίτη, ναι μπορει να κάψει την σημαία του εθνους του...

Παράθεση
Μερικοι θα πουν μπραβο που καιγεται η αλβανικη ή τουρκικη σημαια, και συ λες μπραβο που καιγεται η ελληνικη...
Για ξανασκεψου το...  Wink

Και θα πω και μπράβο αν καει αλβανικη απο αλβανους, τουρκικη απο τούρκους...Το εφερα ως παραδειγμα για να δειξω ότι αυτοί που λένε "δεν πρεπει να καταστρέφουμε την σημαία γιατι είναι συμβολο, εχει αξιες κ πιστευω ενος λαου" αυτο πρεπει να το πιστεύουν γενικότερα, όχι μονο για την ελλ. σημαια...πρεπει να σεβονται όλα τα συμβολα κατι που δεν συμβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #201 στις: 24/11/06, 19:40 »
Νιωθουν πατριδα τους ολη την γη, και με το ιδιο δικαιωμα που εσεις τεμαχισατε την γη και τους κολλησατε μια ταμπελα ελληνας,αλβανος,τουρκος,αγγλος κ.λ ετσι και αυτοι "οικιοπιουνται" την σημαια και την καινε.

Η καλύτερη τοποθέτηση επί του θέματος που έχω διαβάσει ποτέ. 8)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #202 στις: 26/11/06, 16:32 »
α, δλδ επρεπε να βλαψει καποιον για να μας ενοχλησει το καψιμο της ελληνικης σημαιας, ετσι;.. Εσυ ας πουμε το βρισκεις σωστο, και θα μπορουσες να καψεις κι εσυ μια κατα τη διαρκεια διαμαρτυριας σου, ετσι;..
Κοριτσι μου, αν σε καθε τετοια περιπτωση επαιρνε ο καθενας και εκαιγε κι απο μια σημαια, καλυτερα να το χαμε διαλυσει..

Κοίτα...απτη στιγμή που θέλουμε να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία και ελυθεριά έκφρασης, καθε ενέργεια που δεν βλάπτει κάποιον, ή δεν θετει σε κινδυνο την ζωη κάποιου, είναι δικαίωμα του καθενα να την κάνει...όπως εχω δικαίωμα να βγω να κάψω μια σημαία του ολυμπιακού...


Χε χε χε χε χε χε χε!!!!!!!!!!!!!!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #203 στις: 26/11/06, 16:37 »
Παντως, fairy, όπως δεν θελεις να αποκαλεισαι "Ελληνιδα πολιτης" (και δικαιωμα σου!!), σκεψου ποσο μαλλον (πιστευω) δεν θα ηθελες να αποκαλιοσουν "Τουρκαλα πολιτης", και μετα σκεψου οχι το καψιμο της σημαιας, αλλα τη σημαια την ιδια... Τι εχει περασει δηλαδη, ποσοι πεθαναν στο ονομα της για να γραφεις εσυ ελευθερα σε αυτο το φορουμ, και κυριως σκεψου και κατι αλλο: οτι στο ονομα της σημαιας θυσιαστηκαν ανθρωποι για να μπορεις εσυ ελευθερα να την καις (δεν κανω πλακα, ως εκδηλωση διαμαρτυριας, οπως λες)



(btw, οσο εγραφα αυτο για την "Τουρκαλα πολιτη" μου φανηκε καπως εθνικιστικο, αλλα προς Θεου, δεν θελω να περασω τετοιου ειδους μηνυμα γιατι ειμαι κατα αυτων των αποψεων)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #204 στις: 26/11/06, 16:48 »
Καλα ειχα πει οτι δν θα ξαναμιλησω για σημαιες αλλα δεν κρατιεμαι. Ρε συνονοματε οσοι πεθανανε πεθανανε για τη σημαια? Οχι για την πατριδα τους? Σημαια και πατριδα ειναι ταυτοσημα? :-\
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #205 στις: 26/11/06, 16:57 »
όπως εχω δικαίωμα να βγω να κάψω μια σημαία του ολυμπιακού, έτσι έχω δικαίωμα να κάψω κ μια ελληνικη σημαία, απτη στιγμη που είναι δικιά μου....

Όχι ρε παιδιά...μη λέτε τέτοια πράγματα, για το Θεό!  :o

Κάψτε όσες ελληνικές σημαίες θέλετε, αλλά μην αγγίζετε το ιερό σύμβολο του δαφνοστεφανωμένου έφηβου...ανόσια πράξη οποιαδήποτε βεβήλωση της κόκκινης ιδέας!

Άλλωστε το απαγορεύει και το σύνταγμα, μια και τόσα χρόνια -όπως λένε- έχουμε να κάνουμε με κράτος Κόκκαλη.

Λυπάμαι για το off topic κι αυτομαστιγώνομαι τρις, αλλά δεν αντέχω να μιλάμε τόσο απαξιωτικά για τη μοναδική αξία που μας έχει απομείνει...ο Ολυμπιακός ενώνει! :D

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #206 στις: 26/11/06, 18:56 »
Ρε Αρη, ενταξει, για την πατριδα πεθαναν, αλλα οχι μονο γι αυτην... Για ενα συνολο ιδεων και συμβολων... Αλλωστε σε πολλα εργα τεχνης που αναφερονται στο 21, και οχι μονο, η σημαια παιζει πρωταγωνιστικο ρολο!..




btw ελπιζω η αποψη "δεν-μ-αρεσει-να-καιγεται-η-σημαια" να μην σημαινει για καποιους ως "ειμαι-φασιστογουρουνο-και-μαμιεται-το-Πολυτεχνειο" γιατι πολυ φοβαμαι τετοιες παρεξηγησεις...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #207 στις: 26/11/06, 21:47 »
Άκουσα μια άποψη σήμερα επί του θέματος καψιμο σημαίας και συμφώνησα.
Αυτός που έχει το δικαίωμα όπως ειπωθηκε να κάψει τη σημαία γιατί δεν τον αντιπροσωπεύει πλέον γιατί δεν το κάνει σπίτι του παρά βγαίνει έξω δημόσια και κυρίως επιδεικτικά?
Το θέμα είναι ότι προσβάλλεις και μειώνεις κάτι που για κάποιον άλλο σημαίνει πολλά.Αν για σένα δε σημαίνει κάτι μαγκιά σου όμως σεβάσου και τον άλλο που γι αυτόν κάτι σημαίνει.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #208 στις: 26/11/06, 23:52 »
Tι εχει περασει δηλαδη, ποσοι πεθαναν στο ονομα της

Ναι μωρέ η κακόμοιρη η σημαία, βάσανα που περνάει κι αυτή... ::)

Μα δεν καταλαβαίνετε ότι αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που καίγεται η σημαία (η οποιαδήποτε σημαία);;; Για αυτό το γμμν πανί και ό,τι αυτό αντιπροσωπεύει έχουν πεθάνει εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο! Επειδή οι έχοντες συμφέροντα από τους πολέμους και τα μίση μεταξύ των λαών έχουν αναπτύξει τον εθνικισμό (και το ρατσισμό κατ' επέκταση) στους απλούς ανθρώπους, που κατά τ' άλλα δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν ή να χάσουν από μία νίκη της πατρίδας τους σε κάποιο πόλεμο, πιστεύουν όλοι ότι πρέπει να θυσιάζονται για τη σημαία και το έθνος τους!


Την Τρίτη το Βήμα δίνει δώρο ένα βιβλίο για τον Αναρχισμό. Κάνω έκκληση (ούτε ο Πολύδωρας να ήμουνα ;D) σε όλους να το διαβάσουν μήπως και αλλάξουν μυαλά... Δεν ξέρω βέβαια πόσο καλό είναι το βιβλίο, εννοείται πως θα το πάρω κι εγώ να το ξεκοκκαλίσω.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #209 στις: 27/11/06, 00:00 »

Μα δεν καταλαβαίνετε ότι αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που καίγεται η σημαία (η οποιαδήποτε σημαία);;; Για αυτό το γμμν πανί και ό,τι αυτό αντιπροσωπεύει έχουν πεθάνει εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο! Επειδή οι έχοντες συμφέροντα από τους πολέμους και τα μίση μεταξύ των λαών έχουν αναπτύξει τον εθνικισμό (και το ρατσισμό κατ' επέκταση) στους απλούς ανθρώπους, που κατά τ' άλλα δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν ή να χάσουν από μία νίκη της πατρίδας τους σε κάποιο πόλεμο, πιστεύουν όλοι ότι πρέπει να θυσιάζονται για τη σημαία και το έθνος τους!
Ευχομαι ποτε μα ποτε να μην βρεθουμε σε πολεμικη συραξη με καποια γειτονικη χωρα..Αν βρεθουμε ομως, να ξερεις πως για το δικο σου τομαρι και για την δικη μου πατριδα και σημαια θα πολεμησω.Κανεις πολιτικος δεν με φανατισε, ουτε κανενας παικτης του Euro 2004...Απλα, τιμω ολους αυτους που οντως πολεμησαν για αυτο το "γ**ημενο πανι". Και αν οι δικοι σου παππουδες δεν πολεμησαν, τουλαχιστον σεβασου τους δικους μου που πολεμησαν..
Και αυτο το "γ**ημενο πανακι" που καποιο το εχουν για κωλοχαρτο, αλλοι το ποτισαν με αιμα..Αλλα ξερω..Αμα αυτα τα ελεγε ο πρωτος αναρχικος θα τον πιστευατε..Αν το λεει οποιοσδηποτε αλλος, τοτε ειναι εθνικιστης, φασιστας και λεει τον πανηγυρικο της ημερας...Αντε μαθετε λιγο ιστορια ρε παιδια...αμαν πια..
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 00:02 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #210 στις: 27/11/06, 00:31 »
Γι' αυτό ακριβώς μιλάω... Ωραία, πάμε όλοι μαζί να σφάξουμε τους κακούς γείτονες που τόλμησαν και γενήθηκαν σε άλλη χώρα, στην κυβέρνηση της οποίας κάπνισε να επεκτείνει τα σύνορά της. Μόνο που θα ήταν πιο επικοδομητικό και για τις 2 πλευρές να σφάζαμε από 30 αξιωματικούς μας. Α, ξέχασα, πρέπει να τιμήσουμε τη σημαία και να πεθάνουμε όπως και οι παππούδες μας έτσι; Όπως θα κάνουν και τα παιδιά, τα εγγόνια μας και πάει λέγοντας.

Μα τι ωραίος που είναι ο κόσμος...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 20:05 από TheTr00p3r »
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #211 στις: 27/11/06, 00:39 »
Και κάτι τελευταίο πριν αποσυρθώ: Οι παππούδες μου ίσως ήταν μικροί για να πολεμήσουν τους Γερμανούς, ένιωσαν όμως από πρώτο χέρι τι εστί Χούντα. Ο παππούς μου ξηλώθηκε 2 φορές από τη δουλειά του επειδή κάποιος κατήγγειλε ότι ήταν κομμουνιστής (που να ήταν κιόλας, με τον Παπανδρέου ήταν), με αποτέλεσμα η οικογένεια της μητέρας μου να περάσει απίστευτες μέρες πείνας. Λοιπόν, και ιστορία ξέρω και ανθρώπους να τιμήσω (και να μισήσω) έχω.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #212 στις: 27/11/06, 01:01 »
Παντως, fairy, όπως δεν θελεις να αποκαλεισαι "Ελληνιδα πολιτης" (και δικαιωμα σου!!), σκεψου ποσο μαλλον (πιστευω) δεν θα ηθελες να αποκαλιοσουν "Τουρκαλα πολιτης", και μετα σκεψου οχι το καψιμο της σημαιας, αλλα τη σημαια την ιδια... Τι εχει περασει δηλαδη, ποσοι πεθαναν στο ονομα της για να γραφεις εσυ ελευθερα σε αυτο το φορουμ, και κυριως σκεψου και κατι αλλο: οτι στο ονομα της σημαιας θυσιαστηκαν ανθρωποι για να μπορεις εσυ ελευθερα να την καις (δεν κανω πλακα, ως εκδηλωση διαμαρτυριας, οπως λες)



δεν θυσιαστικαν για το πανι..για την ελευθερια το εκαναν.η ελευθερια δεν συμβολιζεται με σημαιες και αλλα συμβολα..απο τι στιγμη που εγω μπορει να το βλεπω σαν πανι δεν εχει κανενας δικαιωμα να μου πει τι θα το κανω.. οπως και καποιοι αλλοι που την βλεπουν και την προσκηνουν. δεν τους κατηγορω απλα τους λυπαμαι
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #213 στις: 27/11/06, 01:09 »
Εσύ και ο καθένας μπορεί να την βλέπετε σαν πανί και σαν οτι άλλο γουστάρετε. Αυτός όμως δε σημαίνει πως εχετε και το δικαίωμα να την καίτε. Και αυτό γιατί για μένα συμβολίζει κάποια πράγματα τα οποία εσύ σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να καταπατήσεις. Γιατί με το να την καίς, τα καταπατείς. Εξάλλου αν δεν θες να με προκαλέσεις τράβα καύτην σπίτι σου. Για να το κάνεις δημόσια ο σκοπός σου είναι να με προκαλέσεις. Τόσο απλά.
Είναι σαν να έρχομαι και να σου λέω ''γ**ώ τη μανα σου''. Θα σ'άρεσε? Δεν νομίζω.
Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 01:14 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #214 στις: 27/11/06, 01:19 »
Γι' αυτό ακριβώς μιλάω... Ωραία, πάμε όλοι μαζί να σφάξουμε τους κακούς γείτονες που τόλμησαν και γενήθηκαν σε άλλη χώρα, η κυβέρνηση της οποίας της κάπνισε να επεκτείνει τα σύνορά της. Μόνο που θα ήταν πιο επικοδομητικό και για τις 2 πλευρές να σφάζαμε από 30 αξιωματικούς μας. Α, ξέχασα, πρέπει να τιμήσουμε τη σημαία και να πεθάνουμε όπως και οι παππούδες μας έτσι; Όπως θα κάνουν και τα παιδιά, τα εγγόνια μας και πάει λέγοντας.
Ειπα εγω να κανουμε επιθεση..? Εκτος απο το οτι ειστε ανικανοι να κρινετε ιστορικα γεγονοτα που σημαδεψαν την Ελλαδα, ειστε και ανικανοι να διαβασετε ενα post, χωρις να τα κανετε αχταρμα στο κεφαλι σας! Δες τι ειπα:

Ευχομαι ποτε μα ποτε να μην βρεθουμε σε πολεμικη συραξη με καποια γειτονικη χωρα..Αν βρεθουμε ομως, να ξερεις πως για το δικο σου τομαρι και για την δικη μου πατριδα και σημαια θα πολεμησω.


Αλλο ο αμυντικος πολεμος φιλαρακο μου, και αλλο ο επιθετικος..Μαθε βασικες εννοιες, και ελα να ξαναμιλησεις για πανια και αναρχιες..Απορω πως θα καταφερεις να διαβασεις τις αρχες τις αναρχιας που δινει η εφημεριδα..

Και αν ο τονος μου σε ενοχλει, τοτε ναι..ο δικος σου χαρακτηρισμος για τη σημαια ηταν πιο θρασυς και βαρυς απ΄ο,τι ειπα εγω.. Και δεν υποτιμω τους παπουδες σου φυσικα! Δεν μου εφταιξαν οι ανθρωποι..Αλλα θα μπορουσαν οι ιστοριες τους, να σε ειχαν διδαξει και εσενα 2-3 πραγματα...Τεσπα, μαλλον αδικα πανε τα λογια μου..Παλι κατι θα βρεις να αλλαξεις και να δημιουργησεις θεωριες για αρκουδες και φασιστες...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #215 στις: 27/11/06, 01:22 »
Μάνα μου Ελλάς που λέει και το άσμα. Και τίθεται το ερώτημα: δικαιούμαι να τα χώνω στη μάνα μου, όταν ο αδερφός μου είναι παρών;

Δε μου το βγάζεις από το μυαλό πως κάτι πρέπει να έπαιξε με το μητρικό γάλα. Προαίσθημα!

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #216 στις: 27/11/06, 01:41 »
Εσύ και ο καθένας μπορεί να την βλέπετε σαν πανί και σαν οτι άλλο γουστάρετε. Αυτός όμως δε σημαίνει πως εχετε και το δικαίωμα να την καίτε. Και αυτό γιατί για μένα συμβολίζει κάποια πράγματα τα οποία εσύ σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να καταπατήσεις. Γιατί με το να την καίς, τα καταπατείς. Εξάλλου αν δεν θες να με προκαλέσεις τράβα καύτην σπίτι σου. Για να το κάνεις δημόσια ο σκοπός σου είναι να με προκαλέσεις. Τόσο απλά.
Είναι σαν να έρχομαι και να σου λέω ''γ**ώ τη μανα σου''. Θα σ'άρεσε? Δεν νομίζω.
Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...

κοιτα φιλε το τι την κανω εγω δεν πεφτει σε κανεναν λογος.αν εσυ συγκρινεις τη μανα σου με τη σημαια θα επρεπε να ντρεπεσαι αν βαζεις τη σημαια πιο πανω απο τη μανα σου.εγω τη σημαια την βλεπω απλα σαν πανι και τιποτα παραπανω.τωρα..αν βγαινω και την καιω εκφραζω καποια αντιδραση για την οποια δεν ειμαι διατεθιμενος να κατσω να σου αναλυσω γιατι δεν σε ενδιαφερουν τα πιστευω τα δικα μου.και επειδη σε θεματα περι σημαιων,μπατσων,φασιστων και χουντας εχω τα δικα μου μυαλα και τις δικες μου αποψεις θα σταματησω την κουβεντουλα μας εδω γιατι δεν εχω ορεξη να καθομαι να γραφω σε ολους που θα πεσουν να με φανε οταν λεω πραγματα οπως αυτο περι σημαιας και ειδικα για τις αποψεις μου περι φασισμου που καταληγει..να σαι καλα και πιστευε σε οποια σημαια θες.εξαλου τη δικια σου δεν την καιω.συνηθως καιω σημαιες που τις βρισκω εξω απο τραπεζες.αυτη που αγορασες με τα λεφτα σου δεν σου την πειραζω μη φοβασαι. και να ξερεις οτι την σημαια που τιμας εσυ,αυτοι που σε κυβερνουν την ποδοπατουν πιο πολυ απο εμενα. η εθνικοτητα,η ιστορια και ο πολιτισμος καποιου δεν δηλωνεται με σημαιες και με συμβολα. αναγνωριζεται μεσα απο τις πραξεις του στην ιστορια του χρονου...
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #217 στις: 27/11/06, 01:50 »
Οκ..τοτε ας τον πειτε σε αυτον:


Και για οποιον δεν ξερει:
http://www.geocities.com/pente77/images/moto-3a.avi

Μαλλον για καποιους, αυτο το πανι, ηταν αρκετο για να θυσιασουν τη ζωη τους...Κριμα παιδια..κριμα πραγματικα...

Επισης, να πειτε στους μεταναστες μας γι'αυτο το "γ**ημενο πανι", που περηφανα το εχουν μεσα στα σπιτια τους, γιατι ειναι το συμβολο αυτης της "γ**ημενης χωρας"...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 01:53 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #218 στις: 27/11/06, 02:04 »
Το όλο θέμα νομίζω έχει χάσει λίγο την πορεία του... αλλά, στην περί σημαίας συζήτηση, θέλω να πώ το εξής:
Δεν θα ασχοληθή με το συγκεκριμένο ατομο που μπορεί να το κάνει για πλάκα, αλλά με την ίδια την πράξη, ως συμβολισμό.

Αυτός που καίει τη σημαία, δεν εκφράζει μίσος για την χώρα του. Και θα το τονίσω παρα πολύ αυτό: Η χώρα ΜΟΥ ( και κάθε ανθρώπου) δεν είναι αυτός που μιλάει τη γλώσσα μου, αυτός που γεννήθηκε στο ίδιο χωριο. ο Αδελφός μου και συνάνθρωπος μου, το σπίτι μου, η φύση γυρω μου, ΑΥΤΟ ειναι η Ελλάδα. Αυτό είναι η χώρα μας, το περιβάλλον μας, το ιδανικό για το οποίο θα πεθάνουμε αν χρειαστεί. Ο αναρχικός, θεωρεί ότι η "χωρα" σαν ορισμός, δεν έχει άλλο λόγο να υπάρχει από την γεωγραφική της λειτουργία.

Ο αναρχικός που καίει τη σημαία το κάνει με ένα άλλο σκοπο, πιο απλό, πιο κατανοητό. Η σημαία, είναι το πρώτο πράγμα που θα αρπάξει κάποιος και θα το τυλιχτεί, όταν αναζητεί μια ειδοποιό διαφορα, κάτι που τον κάνει υπερήφανο, σπουδαιότερο. Σας φωνάζει, μην αφήνετε το κάθε ρεμάλι να χρησιμοποιεί τη σημαία σας για να διαχωρίζει. Να ταμπελώνει. Το μίσος, στρέφεται ενάντια στην κάθε ενέργεια που βάζει τη σημαία μπροστα. Κάθε κίνηση, στην οποία η εθνικότητα και η καταγωγή παίζουν ρόλο. Σε τελική ανάλυση, η σημαία σας, δεν ορίζει το ποιοι είστε. Είτε το θέλετε είτε όχι, δεν σας κάνει καλύτερους, ούτε καν διαφορετικούς.

Αν θέλετε να ψάξετε και να βρείτε αυτό που εκτελεί την ύβρη, γυρίστε το βλέμα σας αλλού. Σε αυτόυς που σκοτώνουν με τη σημαία στο χέρι, που επιτίθονται σε όποιον δεν αντιλαμβάνεται το "μεγαλειο του εθνους", σε αυτούς που χτυπάνε άμαχους με τη σημαία ραμμένη στο μανίκι, σε αυτούς που τολμούν να στέκονται κάτω από την αλληνική σημαία, το σύμβολο που συνοψίζει αυτό που ο καθένας αγαπά από την Ελλαδα, και να ψεύδονται, να δημαγωγούν, να αποκρύπτουν και να εξαπατούν τον καθένα μας. Την χυδαιότητα όλων αυτών, καταδικάζει αυτή η ενέργεια.


Και μιλάω με το χέρι την καρδιά, έχοντας υπηρετήσει 2 χρόνια στην Πράσινη Γραμμή, με αληθινή πίστη σε ότι αυτό το πανί συμβολίζει. Αν ο αναρχικός που έβαλε φωτιά στη σημαία, το έκανε γιατί ένιωσε την αγανάκτηση που νιώθω εγώ, την προδοσία και τη διαστρεβλωση από όλους αυτούς που την οικειοποιούνται ως πρώτοι δικαιούχοι, τοτε μπράβο του. Γιατι δυστυχώς έχει δικιο....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #219 στις: 27/11/06, 02:10 »
Ολοι αυτοι που λετε οτι θυσιαστηκαν τοσα χρονια, δεν το εκαναν για τη σημαια αλλα για την "ελευθερια".Ειναι κατι τελειως διαφορετικο!Οι ανθρωποι του Πολυτεχνειου θυσιαστηκαν για την "ελευθερια",και ο Παπαδοπουλος την ιδια σημαια κουβαλουσε με τους επαναστατες του Πολυτεχνειου!

Οσο για αυτους που οντος θυσιαστηκαν για την σημαια (οχι και πολλοι),δεν μπορω ενα κανω κατι, δυστυχως τα πιστευω τους ειναι διαφορετικα απο τα δικα μου!Γιατι εγω δεν υπαρχει περιπτωση να θυσιαστω για οπιαδηποτε σημαια, για την Ελευθερια ομως ναι και σε αυτο τον αγωνα μπορει να χρειαστει (σιγουρα) να αντιμετοπισω και την σημαια που μου εχουν επιβαλει σαν δικια μου!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #220 στις: 27/11/06, 02:25 »
Φιλε freemind, ηρεμα. Εγω είμαι Κύπριος, και έχω νιώσει κάποια πράγματα παάρα πολύ έντονα, και κατανοώ τον κάθε συμβολισμό. Πίστεψε με, μια σημαία του Ψευδοκράτους είναι βαμμένη στον Πενταδάχτυλο, και τη βλέπω κάθε μερα. από τότε που γεννήθηκα. Το ιδανικό, το ιδεώδες, το σύμβολο της ελληνικής σημαίας για μένα, σήμαινε για χρόνια ελευθερία, υπερηφάνεια, τιμή, αγώνα. Και ακόμα σημαίνει.

Ξερεις τι όμως? Όταν γνώρισα από πιο κοντά την Ελλάδα του μυαλού μου, ξερεις τι με απογοήτευσε? τι με εξόργισε? Οχι βέβαια ο αναρχικός που την καίει. Ολοι οι άλλοι! Ολοι όσοι τολμούν να την χρησιμοποιουν σαν εργαλείο, για τους σκοπούς τους. Η αστυνομία που "προστατεύει τους πολιτες του κράτους" απο τους συμπολίτες τους, ο πολιτικός που την χρησιμοποιεί για να ξεγελάσει, ο Χρυσαυγήτης που την κάνει θρησκεία του και γι αυτή σκοτώνει αθώους, ολοι αυτοί. Γι αυτό, πριν καταφύγεις σε σύμβολα όπως ο Σολωμού, σκέψου λίγο, ποιος φταίει, ο αναρχικός που την απορρίπτει γιατί δεν πιστεύει στην ισχύ της, ή ο κάθε (βριζω τωρα μην ακουτε) που την χρησιμοποια για δικαιολογια? Τι νομίζεις ότι έκανε αυτός ο άνθρωπος στον ιστο? σε ποιά σημαία πίστευε αυτός? σε αυτή που γεμάτη αίματα πήρε 3 μέρες πρίν από το σώμα του νεκρού ξαδέλφου του, ή στην κολλαριστή που του τύλιξαν το φέρετρο οι ίδιοι υποκριτές αστυνόμοι και πολιτικοί που όταν αυτός πέθαινε από σφαίρα, διέτασσαν απραξία και υποκρίνονταν εκ των υστέρων τους πενθούντες? Είμασταν και μεις κοντα και βλέπαμε φιλε...

δεν είναι όλες οι σημαίες οι ίδιες. Και αμα το σκεφτείς ήρεμα, θα δείς ότι αυτός που καίει μια σημαία, δείχνει συμβολικά το μίσος του για όσα πράγματα και συ μισείς....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #221 στις: 27/11/06, 02:42 »
freemind...το παράδειγμα του Σολωμού το είχα χρησιμοποιήσει κι ο ίδιος από άλλη οπτική, χωρίς να λάβω ποτέ απάντηση. Γι' αυτή τη σημαία (aka πανί) του Ψευδοκράτους κάποιος απεκλήθη δολοφόνος, αν και το μόνο που έπραξε ήταν να υπερασπιστεί αυτό που ο ίδιος θεωρούσε ιερό κι εκείνη τη στιγμή κάποιος άλλος το βεβήλωνε. Παράδειγμα πατριώτη, ήρωα κι εθνικόφρονα λοιπόν, αφού δεν επέτρεψε στον γκιαούρη να πειράξει το σύμβολό του; Μήπως το δέον είναι να πυροβολούμε εκείνους που καταφεύγουν σε τέτοιες τακτικές εξόφθαλμης διαμαρτυρίας, ανούσιας ή μη, παρασυρόμενοι από το δικό μας φανατισμό; Και τι μας αξίζει άραγε;

Όπως και να έχει, δε συνηθίζω να καίω προσωπικά σημαίες, ειδικά όταν είναι πλαστικές. Βλάπτουν την ατμόσφαιρα.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #222 στις: 27/11/06, 11:24 »
κοιτα φιλε το τι την κανω εγω δεν πεφτει σε κανεναν λογος.αν εσυ συγκρινεις τη μανα σου με τη σημαια θα επρεπε να ντρεπεσαι αν βαζεις τη σημαια πιο πανω απο τη μανα σου.εγω τη σημαια την βλεπω απλα σαν πανι και τιποτα παραπανω.τωρα..αν βγαινω και την καιω εκφραζω καποια αντιδραση για την οποια δεν ειμαι διατεθιμενος να κατσω να σου αναλυσω γιατι δεν σε ενδιαφερουν τα πιστευω τα δικα μου.και επειδη σε θεματα περι σημαιων,μπατσων,φασιστων και χουντας εχω τα δικα μου μυαλα και τις δικες μου αποψεις θα σταματησω την κουβεντουλα μας εδω γιατι δεν εχω ορεξη να καθομαι να γραφω σε ολους που θα πεσουν να με φανε οταν λεω πραγματα οπως αυτο περι σημαιας και ειδικα για τις αποψεις μου περι φασισμου που καταληγει..να σαι καλα και πιστευε σε οποια σημαια θες.εξαλου τη δικια σου δεν την καιω.συνηθως καιω σημαιες που τις βρισκω εξω απο τραπεζες.αυτη που αγορασες με τα λεφτα σου δεν σου την πειραζω μη φοβασαι. και να ξερεις οτι την σημαια που τιμας εσυ,αυτοι που σε κυβερνουν την ποδοπατουν πιο πολυ απο εμενα. η εθνικοτητα,η ιστορια και ο πολιτισμος καποιου δεν δηλωνεται με σημαιες και με συμβολα. αναγνωριζεται μεσα απο τις πραξεις του στην ιστορια του χρονου...
Μου φαίνεται για ακόμη μια φορά ότι διαβάζουμε ότι θέλουμε.
Πότε μπήκα εγώ σε διαδικασία σύγκρισης? Με το παράδειγμά μου ήθελα να σου πώ πως όπως εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα να θίξω κατι ιερό για σένα έτσι και εσύ (ο οποισδήποτε εσύ) δεν έχεις το δικαίωμα να καις τη σημαία που συμβολίζει κάποια πράγματα για μένα. Και σου ξαναλέω αν δεν ήθελες να με προκαλέσεις ας την έκαιγες στο σπίτι σου.
Τώρα αν απο εκεί και πέρα εσύ θεωρείς πως εχει διαφορά ποιος αγοράζει τη σημαία ή αν την αγοράζει απο περίπτερο ή σούπερμάρκετ, τί να σου πώ. Ο καθένας κρίνεται απο αυτά που γράφει.
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #223 στις: 27/11/06, 14:08 »
....Με το παράδειγμά μου ήθελα να σου πώ πως όπως εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα να θίξω κατι ιερό για σένα έτσι και εσύ (ο οποισδήποτε εσύ) δεν έχεις το δικαίωμα να καις τη σημαία που συμβολίζει κάποια πράγματα για μένα. Και σου ξαναλέω αν δεν ήθελες να με προκαλέσεις ας την έκαιγες στο σπίτι σου.

Έπραξε καλά ο τουρκοκύπριος που σκότωσε τον Σολωμό?

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #224 στις: 27/11/06, 15:03 »
....Με το παράδειγμά μου ήθελα να σου πώ πως όπως εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα να θίξω κατι ιερό για σένα έτσι και εσύ (ο οποισδήποτε εσύ) δεν έχεις το δικαίωμα να καις τη σημαία που συμβολίζει κάποια πράγματα για μένα. Και σου ξαναλέω αν δεν ήθελες να με προκαλέσεις ας την έκαιγες στο σπίτι σου.

Έπραξε καλά ο τουρκοκύπριος που σκότωσε τον Σολωμό?
Γιατι και αυτος την σημαια του προστατευε!Απλως ηταν απο την αντιθετη μερια!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...