Αποστολέας Θέμα: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation  (Αναγνώστηκε 4733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« στις: 22/01/11, 23:17 »
Ενας αυτοσχεδιασμος μου σε ενα backing track που αποτελει βαση για σολο τυπου Gilmore

Enjoy!

MIKE


Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #1 στις: 24/01/11, 03:38 »
Ωραιος φιλε!!!!! ;D


Μαματος ηχος,ετσι??Μου αρεσει πολυ να ακουω μερικα λαθακια μεσα στο τζαμαρισμα του τυπου 2-3 πατηματα σε λαθος κλιμακα,γιατι εκει καταλαβαινεις οτι ο αλλος παιζει οτι του κατεβει στο κεφαλι -οπως πρεπει να ειναι και ενας αυτοσχεδιασμος-  και δεν αναλωνεται πανω στα ιδια μοτιβα τα οποια ειναι προμελετημενα κλπ..


Εμενα μου αρεσε ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #2 στις: 24/01/11, 04:26 »
Ειμαι λιγο της κλασσικης σχολης που πιστευει πως μερικα solo πρεπει να παραμενουν οσο το δυνατον πιο κοντα στο πρωτοτυπο. Και το Comfortably Numb ειναι ενα απο αυτα ( εξου και η μεγαλη μου αντιρρηση για τον Petrucci και γενικα τη νοοτροπια των DT να κανουν Tribute σε μια μπαντα που αν μη τι αλλο δε χρειαζεται πολυπλοκοτητα για να παραμεινει σπουδαια )!

Γενικα, δε μπορω να κρινω το παιξιμο ( το οποιο ακουστικα τουλαχιστον φαινεται πως ειναι γεματο τεχνικα σημεια ), ομως μπορω να πω πως δε μου αρεσε καθολου ολο αυτο το "μπερδεμα" ενος τεχνικοτατου σολο με ενα κομματι που απαιτει διαφορετικη προσεγγιση!

Διεκρινα αρκετα λαθη, που οφειλονται στη προσπαθεια σου να εισαι οσο το δυνατον πιο πολυπλοκος στο παιξιμο σου. Ετσι "εχανες" τη βαση του κομματιου ανεβαζοντας κλιμακες που δεν ταιριαζουν.

Ξερω πως σε πολλους αρεσει αυτο το ειδος σολο, ομως ( οπως προ-ειπα ) ειμαι της κλασσικης σχολης και θα το κρινω αρνητικα ( παραβλεποντας τη τεχνικη δυσκολια που φαινεται αρκετα...επιπονη ;) )! Καλυτερα να επιλεγεις κομματια που μπορει να γινει αυτο που εκανες στο Comfortably Numb ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #3 στις: 24/01/11, 07:46 »
+1 στον freemind

Όταν είδα να ποστάρεις το συγκεκριμένο τραγούδι και λόγω του ότι είσαι ένας πάρα πολύ καλός παίχτης περίμενα να ακούσω κάτι που θα μου αρέσει και ήταν κοντά στο σόλο του Γκίλμουρ αλλά δεν ήταν έτσι.Δεν μπορώ να πω ότι ήταν κακό αυτό που έκανες,αλλά ξεκάθαρα δεν ταίριαζε στο ύφος του κομματιού.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #4 στις: 24/01/11, 12:23 »
Φίλε μου άρεσε πολύ ο ήχος σου!Αν μπορείς πες καμια λεπτομέρεια...guitar rig? Τι ενισχυτή-εφε έβαλες?


Κατα τ'άλλα, παίζεις πολύ καλά, φοβερό βιμπράτο και τεχνική γενικότερα, αλλά προσωπικά το συγκεκριμένο το βλέπω σαν ιεροσυλία,no offense,αλλά παίζει ερωτας με τους Floyd!
Είναι ο ορισμός του τραγουδιού που σηκώνει μινιμαλ πράγματα,το ξέρω ότι είπες να κάνεις μια διαφορετική προσέγγιση και να μην παίξεις ότι και ο david αλλά νομίζω το παραφόρτωσες...
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #5 στις: 24/01/11, 12:49 »
Σεβαστες οι γνωμες σας και τις περιμενα να ναι ετσι βασικα...

Εγω απλα εκανα improv ομως δεν διασκευασα το κομματι...οποτε στο Improv βαζω την δικη μου πινελια...και μονο :)

Αλλα και διασκευη να ητανε παλι δεν θεωρω οτι υπαρχουν κανονες και ορια...ετσι παιζω εγω, ετσι εσυ, ετσι ο αλλος, ετσι κι ο gilmore...προσωπικα δεν με ενδιαφερει...δεν με αφορα δλδ τι κανει οα καθενας...να με επηρεασεις μπορεις...οχι ομως να μου θεσεις κανονες... :)

Ο εξοπλισμος μου ηταν πολυ βασικος...και βασικα ναι οντος ηταν το guitar rig το 4 μεσα απο digitech προενισχυση, στην καρτα ηχου.

Ευχαριστω παντως για τον χρονο σας :)

MIKE

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #6 στις: 24/01/11, 12:52 »
Ειμαι λιγο της κλασσικης σχολης που πιστευει πως μερικα solo πρεπει να παραμενουν οσο το δυνατον πιο κοντα στο πρωτοτυπο. Και το Comfortably Numb ειναι ενα απο αυτα ( εξου και η μεγαλη μου αντιρρηση για τον Petrucci και γενικα τη νοοτροπια των DT να κανουν Tribute σε μια μπαντα που αν μη τι αλλο δε χρειαζεται πολυπλοκοτητα για να παραμεινει σπουδαια )!

Γενικα, δε μπορω να κρινω το παιξιμο ( το οποιο ακουστικα τουλαχιστον φαινεται πως ειναι γεματο τεχνικα σημεια ), ομως μπορω να πω πως δε μου αρεσε καθολου ολο αυτο το "μπερδεμα" ενος τεχνικοτατου σολο με ενα κομματι που απαιτει διαφορετικη προσεγγιση!

Διεκρινα αρκετα λαθη, που οφειλονται στη προσπαθεια σου να εισαι οσο το δυνατον πιο πολυπλοκος στο παιξιμο σου. Ετσι "εχανες" τη βαση του κομματιου ανεβαζοντας κλιμακες που δεν ταιριαζουν.

Ξερω πως σε πολλους αρεσει αυτο το ειδος σολο, ομως ( οπως προ-ειπα ) ειμαι της κλασσικης σχολης και θα το κρινω αρνητικα ( παραβλεποντας τη τεχνικη δυσκολια που φαινεται αρκετα...επιπονη ;) )! Καλυτερα να επιλεγεις κομματια που μπορει να γινει αυτο που εκανες στο Comfortably Numb ;)

Καμια προσπαθεια για πολυπλοκοτητα φιλε μου...ετσι παιζω παντα...για ποιο λογο να προσπαθησω δλδ δεν καταλαβα?? Ετσι παιζω...

Λαθος κλιμακες δεν υπηρχαν...καποια bad notes ναι αλλα δε με απασχολει...ειναι κι αυτα μερος των αυτοσχεδιασμων...στην τελικη το ολο μετραει οχι κανα δυο ατυχες στιγμες...

Και πιστεψε με σε αυτη την κιθαρα ειναι πολυ πιο δυσκολο να παιξεις τετοια πραγματα...και με το gain χαμηλωμενο...οχι απλα επιπονο...κατι παραπανω
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/11, 12:55 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #7 στις: 24/01/11, 12:58 »
Φίλε μου άρεσε πολύ ο ήχος σου!Αν μπορείς πες καμια λεπτομέρεια...guitar rig? Τι ενισχυτή-εφε έβαλες?


Κατα τ'άλλα, παίζεις πολύ καλά, φοβερό βιμπράτο και τεχνική γενικότερα, αλλά προσωπικά το συγκεκριμένο το βλέπω σαν ιεροσυλία,no offense,αλλά παίζει ερωτας με τους Floyd!
Είναι ο ορισμός του τραγουδιού που σηκώνει μινιμαλ πράγματα,το ξέρω ότι είπες να κάνεις μια διαφορετική προσέγγιση και να μην παίξεις ότι και ο david αλλά νομίζω το παραφόρτωσες...

Ιεροσυλια δεν υφισταται...η τεχνη δεν εχει ορια...ο ιδιος ο gilmore θα στο ελεγε αυτο...τα ορια ειναι προσωπικα δικα μας....τεσπα...

Προσπαθω να θυμηθω ποιον ενισχυτη εβαλα...ηταν καποιος απ τους marshall-τυπου... ή Plex ηταν ή o 900αρης... με λιγα delay και reverb τπτ αλλο...και με λιγη παραμορφωση

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #8 στις: 24/01/11, 13:36 »
Παιδες εγω δε συμφωνω με την αποψη σας.Εδω μιλαμε για improvisation σε backing track οπου ολα επιτρεπονται με λιγα λογια.Εμενα δε μου κακοφανηκε καθολου,γιατι το κομματι απ την αρχη ηταν αυτοσχεδιασμος.Δε θα μου καθοταν καλα αν επαιζε τα ρυθμικα και αυτοσχεδιαζε στα μετρα των σολο!Εκει οπως εχω ξαναπει δε μου αρεσει και καλο ειναι να αντιγραφουμε πιστα,εφοσον κανουμε διασκευη.


Αλλα εδω δε μιλαμε για διασκευη..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #9 στις: 24/01/11, 13:41 »
Ibanezos και mikemoss ειναι μαλλον λαθος η προσεγγιση του συγκεκριμενου κομματιου γενικοτερα. Ειναι ενα κομματι που εχει χιλιοπαικτει κι ακουστει με συγκεκριμενο τροπο, το "αυτι" συνηθιζει.

Θα διαφωνησω ως προς το εαν υπαρχουν λαθη ή οχι, διοτι το δικο μου αυτι πιανει αρκετα σημεια που ειναι εκτος της κλιμακας του ακκορντου, αλλα για χαρη της τεχνικης και της ταχυτητας μπορει να παραβλεπεται, ομως η δυστροπη στιγμη της αρμονιας ακουγεται εντονα!

Καταλαβαινω πως στηριζεσαι αποκλειστικα στο τεχνικο μερος του video ( το οποιο παρεπιπτοντως δε μπορω να καταλαβω γιατι το βλεπω στα 240 μονο... :( χανεται μεγαλο μερος του ηχου με αυτη τη συμπιεση ), αλλα καποιοι της "κλασσικης" σχολης θα προτιμουσαν και λιγο...μελωδια σε ολη αυτη την επιδειξη ταχυτητας και δεξιοτεχνειας ;)

Αποψη μου βεβαιως ;)   Ξερω πως υπαρχουν πολλα μελη που χαιρονται να βλεπουν τετοια σολο ( το ειπα και πιο πανω ) κι αφου δεν υπαρχει λογος να συμβαδιζει η μελωδικοτητα με τη τεχνικη, δεν εχω κανενα λογο πανω σε αυτο. Απλως, δε μπορω να το ακουσω ευχαριστα οταν ξερω πως ειναι το αυθεντικο κομματι.

Παρακινδυνευμενη εκλογη κομματιου.  :-\
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #10 στις: 24/01/11, 17:37 »
μηπως ειναι λαθος επιλογη backing track για να κανεις impro στο comf.numb ?
εννοω οτι ειναι πολυ περιοριστικο τουτο για να δωσει χωρο να ακουστει πανω του κατι διαφορετικο  :-\
ισως αν δοκιμαζες πανω σε καποιο αλλο ή να εφτιαχνες ενα δικο σου θα ηταν πιο καλυτερα ?(θα ειχες και λιγοτερες αντιδρασεις  ;D ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #11 στις: 24/01/11, 18:52 »
Παιδες εγω δε συμφωνω με την αποψη σας.Εδω μιλαμε για improvisation σε backing track οπου ολα επιτρεπονται με λιγα λογια.Εμενα δε μου κακοφανηκε καθολου,γιατι το κομματι απ την αρχη ηταν αυτοσχεδιασμος.Δε θα μου καθοταν καλα αν επαιζε τα ρυθμικα και αυτοσχεδιαζε στα μετρα των σολο!Εκει οπως εχω ξαναπει δε μου αρεσει και καλο ειναι να αντιγραφουμε πιστα,εφοσον κανουμε διασκευη.


Αλλα εδω δε μιλαμε για διασκευη..

Tα πες ολα

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #12 στις: 24/01/11, 20:12 »
μηπως ειναι λαθος επιλογη backing track για να κανεις impro στο comf.numb ?
εννοω οτι ειναι πολυ περιοριστικο τουτο για να δωσει χωρο να ακουστει πανω του κατι διαφορετικο  :-\
ισως αν δοκιμαζες πανω σε καποιο αλλο ή να εφτιαχνες ενα δικο σου θα ηταν πιο καλυτερα ?(θα ειχες και λιγοτερες αντιδρασεις  ;D ;D ;D )

Το ξαναπα πιο πανω...τους περιορισμους τους βαζει το μυαλο μας...

δεν ειναι διασκευη..ειναι βαση για αυτοσχεδιασμο και τπτ παραπανω...πες οτι δεν το ηξερες το κομματι...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #13 στις: 25/01/11, 19:45 »
Εμενα το κομματι μου φανηκε σαν backing track του Vai...πιο πολυ For The Love Of God/Tender Surrender μου θυμισε παρα Comfortably Numb (αναμεσα στα αγαπημενα μου απο Pink Floyd)...χωρις πλακα!!!  ;D ;D ;D Μ' αρεσε αρκετα αν και θα μπορουσες να περιοσρισεις σε καποια σημεια την ταχυτητα γιατι ακουγοσουν σαν τον Malmsteen και πανω σε ενα τοσο αργο backing track σε ενα δυο σημεια με ψιλοξενισε αλλα κατα τ' αλλα σε ολα τα υπολοιπα εδεσες ομορφα ταχυτητα με μελωδια...πανω σ' αυτο που ειπε τωρα ο freemind....ρε συ το κομματι δεν ειναι το ιδιο το Comfortably Numb...φαινεται απο πολλα στοιχεια (διαρκεια, απουσια φωνητικων κλπ)...ειναι ενα backing track ΚΑΘΑΡΑ για αυτοσχεδιασμο και εχει απλα καποιασημεια απο το κανονικο κομματι...το λεει και στην περιγραφη του video...

Overall απο μενα, καλος κιθαριστας mike εισαι και το ξερεις αλλα σιγουρα εχεις ανεβασει πολυ καλυτερα impros χωρις αυτο να σημαινει οτι το συγκεκριμενο ηταν κακο...το αντιθετο...μακαρι να μπορουσα να παιξω κι εγω ετσι...keep up ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #14 στις: 27/01/11, 17:56 »
Εμενα το κομματι μου φανηκε σαν backing track του Vai...πιο πολυ For The Love Of God/Tender Surrender μου θυμισε παρα Comfortably Numb (αναμεσα στα αγαπημενα μου απο Pink Floyd)...χωρις πλακα!!!  ;D ;D ;D Μ' αρεσε αρκετα αν και θα μπορουσες να περιοσρισεις σε καποια σημεια την ταχυτητα γιατι ακουγοσουν σαν τον Malmsteen και πανω σε ενα τοσο αργο backing track σε ενα δυο σημεια με ψιλοξενισε αλλα κατα τ' αλλα σε ολα τα υπολοιπα εδεσες ομορφα ταχυτητα με μελωδια...πανω σ' αυτο που ειπε τωρα ο freemind....ρε συ το κομματι δεν ειναι το ιδιο το Comfortably Numb...φαινεται απο πολλα στοιχεια (διαρκεια, απουσια φωνητικων κλπ)...ειναι ενα backing track ΚΑΘΑΡΑ για αυτοσχεδιασμο και εχει απλα καποιασημεια απο το κανονικο κομματι...το λεει και στην περιγραφη του video...

Overall απο μενα, καλος κιθαριστας mike εισαι και το ξερεις αλλα σιγουρα εχεις ανεβασει πολυ καλυτερα impros χωρις αυτο να σημαινει οτι το συγκεκριμενο ηταν κακο...το αντιθετο...μακαρι να μπορουσα να παιξω κι εγω ετσι...keep up ;)

Οκ και η ταχυτητα θεμα γουστου ειναι το ποσο κολλαει ή ταιριαζει...

Εγω παντως παιζω οπως αισθανομαι και οχι για εντυπωσιασμο αυτο ειναι το μονο σιγουρο....σε καποιους θα αρεσει σε καποιους οχι...its ok οπως και να χει!

Σε ευχαριστω και σενα μπρο!

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #15 στις: 27/01/11, 19:25 »
Είναι improvisation και όλα επιτρέπονται, το ότι το έγραψαν οι Pink Floyd με έναν συγκεκριμένο τρόπο δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι να το προσεγγίζουμε με τον ίδιο τρόπο. Δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι κλώνοι του Gilmour. Εγώ το απόλαυσα το video, ο φίλος έχει πολύ εκφραστικό παίξιμο, με πλήρη έλεγχο του bend και του vibrato είναι ταχύτατος, αρτιότατος ρυθμικά, πολύ καθαρός και αισθάνεται 100% αυτά που παίζει. Εσείς που παραπονιέστε μην ανησυχείτε, το παιδί ΧΑΛΑΡΑ ΑΝ ήθελε θα   μπορούσε να το βγάλει και νότα προς νότα το κομμάτι με τέτοιο ταλέντο   που έχει, πολύ καλύτερα από το 99% των ανθρώπων εδώ μέσα. Παρ'όλα αυτά προτίμησε παίξει αυτό που αισθάνεται.

Αν έπρεπε να κάνω κάποιου είδους κριτική, το μόνο που μπορώ να σε συμβουλεύσω φίλε είναι ότι αυτό το ταλέντο και αυτή την ταχύτητα να τα κάνεις λίγο πιό "ακριβά". Μην τα πλασάρεις τόσο εύκολα και ανώδυνα. Προσπάθησε να βάλεις λίγο μυστήριο στο παίξιμό σου, παίξε και λίγο πιό αργά κατά διαστήματα και εκεί που δεν το περιμένει κανείς, δείξε και την ταχύτητά σου για να σε κοιτάνε και να μην ξέρουν από που τους ήρθε  8) . Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πώ.... Εχεις φοβερή ικανότητα στο όργανο, προσπάθησε να την παρουσιάσεις με έναν πιό εκλεπτυσμένο και απρόβλεπτο τρόπο και να τιθασεύσεις κάπως αυτό το ταλέντο.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Comfortably Numb Improvisation
« Απάντηση #16 στις: 27/01/11, 20:16 »
Είναι improvisation και όλα επιτρέπονται, το ότι το έγραψαν οι Pink Floyd με έναν συγκεκριμένο τρόπο δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι να το προσεγγίζουμε με τον ίδιο τρόπο. Δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι κλώνοι του Gilmour. Εγώ το απόλαυσα το video, ο φίλος έχει πολύ εκφραστικό παίξιμο, με πλήρη έλεγχο του bend και του vibrato είναι ταχύτατος, αρτιότατος ρυθμικά, πολύ καθαρός και αισθάνεται 100% αυτά που παίζει. Εσείς που παραπονιέστε μην ανησυχείτε, το παιδί ΧΑΛΑΡΑ ΑΝ ήθελε θα   μπορούσε να το βγάλει και νότα προς νότα το κομμάτι με τέτοιο ταλέντο   που έχει, πολύ καλύτερα από το 99% των ανθρώπων εδώ μέσα. Παρ'όλα αυτά προτίμησε παίξει αυτό που αισθάνεται.

Αν έπρεπε να κάνω κάποιου είδους κριτική, το μόνο που μπορώ να σε συμβουλεύσω φίλε είναι ότι αυτό το ταλέντο και αυτή την ταχύτητα να τα κάνεις λίγο πιό "ακριβά". Μην τα πλασάρεις τόσο εύκολα και ανώδυνα. Προσπάθησε να βάλεις λίγο μυστήριο στο παίξιμό σου, παίξε και λίγο πιό αργά κατά διαστήματα και εκεί που δεν το περιμένει κανείς, δείξε και την ταχύτητά σου για να σε κοιτάνε και να μην ξέρουν από που τους ήρθε  8) . Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πώ.... Εχεις φοβερή ικανότητα στο όργανο, προσπάθησε να την παρουσιάσεις με έναν πιό εκλεπτυσμένο και απρόβλεπτο τρόπο και να τιθασεύσεις κάπως αυτό το ταλέντο.

Να σαι καλα αδερφε..

Απο τα πιο εποικοδομητικα σχολια που εχω λαβει...οχι γιατι δεν μου την λες που μετετρεψα το Comfortably Numb σε shred fest, αλλα γιατι καθισες και μου γραψες μια αποψη σωστη που τυχαινει κι εγω να συμφωνω οτι ειναι απ τα πραγματα στο παιξιμο μου που λειπει...ειχα μαλιστα μια κουβεντα με εναν αλλο κιθαριστα εδω βολιωτη (πιο γνωστο και χωμενο απο μενα και μεγαλυτερο σε ηλικια) που μου ελεγε να παγιδευομαι στο Practise και την ταχυτητα κι οτι το phrasing μου χρειαζετα δουλεια... δεν εχει αδικο... αλλα οκ το τι παιζουμε καθε φορα αντικατοπτριζει το πως νιωθουμε...και εμενα πιστευω μου βγηκε ετσι λογω στιγμης...

Οπως και να χει οποιος εκατσε και το ακουσε να ξερει οτι το εκτιμω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/06, 00:13
από mpairas
8 Απαντήσεις
4316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 12:51
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 10:05
από armagedon
0 Απαντήσεις
1264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 14:10
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 17:49
από Mike Moss
7 Απαντήσεις
2890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 11:42
από Mike Moss
18 Απαντήσεις
5063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 17:33
από Martzivanos Kostas
5 Απαντήσεις
2761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 13:49
από xaros43
11 Απαντήσεις
5053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/17, 06:39
από panixgr
7 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/18, 15:11
από atav (φλουτσ)