Αποστολέας Θέμα: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...  (Αναγνώστηκε 13754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #25 στις: 30/03/10, 21:46 »
Ασε που οι περισσοτεροι(δεν μιλαω αναγκαστικα για εδω μεσα) σχεδον χαρηκαν με το περιστατικο μιας και το παιδακι δεν ηταν Ελληνακι αλλα ενα παρανομο ξενο παιδι απο αυτα που καθημερινως στα πανελ(και οχι μονο βεβαια) αναθεματιζουν ολοι αυτοι.Και σιγουρα παραπανω απο το 50% των Ελληνων.

Nομιζω πως τα παραλες ρε συ...νταξει, νομιζω και θελω να ελπιζω πως οι Ελληνες, οχι σα λαος μονο, αλλα και ως κοινωνια, δν εχουμε φτασει σε τετοιο επιπεδο σαπιλας...
Δεν λεω οτι χαρηκαν αλλα μικρη η απωλεια...Απο τη στιγμη που υπηρχε και το θεμα ''κοιταχτε αυτοι δολοφονουν ακομα και αυτους που υποστηριζουν'' ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #26 στις: 03/04/10, 12:25 »
Το τραγικό γεγονός της δολοφονίας του 15χρονου μετανάστη και του σοβαρού τραυματισμού της αδερφής του μας διδάσκει κάτι πολύ σημαντικό. Η δήθεν δικαιολογημένη βία κάποιων αναρχο-τρομοκρατών στρέφεται τελικά εναντίον φτωχών και κατατρεγμένων ανθρώπων που ψάχνουν για ένα πιάτο φαί και όχι εναντίον του άδικου συστήματος για το οποίο υποτίθεται προοριζόταν. Γιατί ποτέ αυτού του είδους η δράση υπό αυτές τις συνθήκες δεν βλάπτει ή εμποδίζει τους πραγματικούς υπαίτιους της σημερινής άσχημης κοινωνικής κατάστασης και πιστεύω οτι οι υψηλά στην ιεραρχία της "Αναρχο-τρομοκρατίας" το γνωρίζουν αυτό.  Αντίθετα τους ενισχύει και τους βοηθάει να χειραγωγήσουν με ακόμη περισσότερους τρόπους την κοινωνία. Να επισημάνω ότι λίγη σημασία έχει εάν οι τρομοκράτες είναι ακροαριστεροί ή ακροδεξιοί καθώς ως γνωστό τα άκρα συγκλίνουν.
Πιστεύω οτι στο συγκεκριμένο περιστατικό, η ανάληψη της ευθύνης από μια "μικρή" τρομοκρατική οργάνωση είναι καθαρά παραπλανητική, με σκοπό οι αναρχοτρομοκράτες να διατηρήσουν όσο μπορούν τα όποια ψίγματα συμπάθειας σαν εκφραστές της λαικής δυσαρέσκειας τους έχουν απομείνει.


Προσπερνάω τις τις εκρήξης θυμού του floating για να παραθέσω το λινκ απο τη ζούγκλα http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=119382&cid=4 στο οποίο η φασιστική προφανώς οργάνωση ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ανέλαβε την ευθύνη για το χτύπημα με ξεκάθαρο στόχο τους μετανάστες. Έτσι για να σταματήσουν λίγο όλοι αυτοί που ελαφρα τη καρδία κατηγορούν τον αντιεξουσιαστικό χώρο.

ΥΓ:Επίσης για άλλη μια φορά να παραθέσω αυτό που είχα γράψει και σε άλλο θέμα: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1148858  Εδώ μπορείτε να δείτε την ανακοίνωση της επαναστατικής οργάνωσης Συνωμοσίες πυρήνων της φωτιάς που παίρνουν θέση για το γεγονός. Για να μην λέμε ότι οι επαναστατικές οργανώσεις παίζουν κρυφτό ή δεν αρθρώνουν λόγο. Είναι ξεκάθαρη η θέση τους σε αυτό το ομολωγουμένως τραγικό γεγονός.


Πόσο ακόμα θα υποτιμάτε την νοημοσύνη μας; Το δίδαγμα τώρα δηλαδή ποιό είναι; Οτι οι βόμβες των "αντιεξουσιαστών" είναι καλές ενώ των ακροδεξιών ενεργοποιούνται μόνο μόλις τις πιάσει Αφγανός; Και πριν με πείς "φασίστα" διάβασε τι έγραψα παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 12:35 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #27 στις: 03/04/10, 13:49 »
...Το δίδαγμα τώρα δηλαδή ποιό είναι; Οτι οι βόμβες των "αντιεξουσιαστών" είναι καλές ενώ των ακροδεξιών ενεργοποιούνται μόνο μόλις τις πιάσει Αφγανός;...

Germ1984 ... πολύ επιτυχημένο σχόλιο :)
Παραπέμπει και στο ότι οι φασιστο-ναζιστές έχουν αναπτύξει τελευταίας λέξης τεχνολογία. Ναι και βέβαια, τοποθετούν στις βόμβες microchip που ανιχνεύουν αυτόματα μέσω micro-αισθητήρων το DNA αυτού που τα πλησιάζει και δρουν ανάλογα. Μόνο που η 10χρονη Φερστέ <το όνομα του κοριτσιού που τυφλώθηκε> δε θα μπορέσει ποτέ να διαβάσει τα όσα γράφονται εδώ ή αλλού για το θέμα αυτό. Χωρίς μάτια το δύστυχο κορίτσι πως θα μπορέσει ποτέ να τα διαβάσει? Με τη μέθοδο Μπράϊγ?
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #28 στις: 03/04/10, 16:28 »
Germ κρίμα που τα έχεις τόσο μπλεγμένα στο κεφάλι σου. Σε όλο σου το ποστ μιλάς για "Αναρχο-τρομοκράτες" (προφανώς δηλαδή για αναρχικούς τρομοκράτες), τους καταδικάζεις και μάλιστα βάζεις και ένα "συνομωσιολογικό" υπαινιγμό σχετικά με τα "κεφάλια" των αναρχοτρομοκρατών. Και ξαφνικά για να μην σε κράξουμε εμείς λες ότι λίγη σημασία αν ήταν ακροαριστεροί ή ακροδεξιοί ενώ τόση ώρα λες ότι ήταν αναρχικοί. Εκτός αν βάζεις κάτω απο τον χαρακτηρισμό "Αναρχ-τρομοκράτες" όλους όσους βάζουν βόμβες ανεξαρτήτως ιδεολογικής κατεύθυνσης. Τότε αλλάζει το πράγμα.

Τώρα, στο συγκεκριμένο μου post δεν είδα που ακριβώς έγκειται η υποτίμηση της νοημοσύνης σας. Εγώ παρέθεσα 2 πηγές. Η μία ήταν για το ποιός ανέλαβε το χτύπημα που πρόκειται για φασίστες και η άλλη ήταν η θέση μια αντιεξουσιαστικής ομάδας σχετικά με το γεγονός. Αν δεν συμφωνείς με καμία απο τις 2 τοποθετήσεις, που προφανώς και δεν συμφωνείς μπορει αν το πεις, δεν καταλαβαίνω όμως γιατι φωνασκείς έτσι σε μένα. Το μόνο μου σχόλιο, μπορεί ο καθένας να το διαβάσει ήταν σαν απάντηση αν θες σε αυτούς που λέγανε ότι όλοι αυτοί που βάζουν βόμβες δεν θα πούν τίποτα.

Floating, την μία ειρωνεύεσαι, την άλλη θυμώνεις, την άλλα βρίσκεσαι σε "έντονη ψυχολογική κατάσταση", αναρωτιέμαι αν θα καταφέρουμε να δούμε ένα ψύχραιμο ποστ σου κάποια στιγμη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #30 στις: 03/04/10, 18:36 »
Germ κρίμα που τα έχεις τόσο μπλεγμένα στο κεφάλι σου. Σε όλο σου το ποστ μιλάς για "Αναρχο-τρομοκράτες" (προφανώς δηλαδή για αναρχικούς τρομοκράτες), τους καταδικάζεις και μάλιστα βάζεις και ένα "συνομωσιολογικό" υπαινιγμό σχετικά με τα "κεφάλια" των αναρχοτρομοκρατών. Και ξαφνικά για να μην σε κράξουμε εμείς λες ότι λίγη σημασία αν ήταν ακροαριστεροί ή ακροδεξιοί ενώ τόση ώρα λες ότι ήταν αναρχικοί. Εκτός αν βάζεις κάτω απο τον χαρακτηρισμό "Αναρχ-τρομοκράτες" όλους όσους βάζουν βόμβες ανεξαρτήτως ιδεολογικής κατεύθυνσης. Τότε αλλάζει το πράγμα.

Τώρα, στο συγκεκριμένο μου post δεν είδα που ακριβώς έγκειται η υποτίμηση της νοημοσύνης σας. Εγώ παρέθεσα 2 πηγές. Η μία ήταν για το ποιός ανέλαβε το χτύπημα που πρόκειται για φασίστες και η άλλη ήταν η θέση μια αντιεξουσιαστικής ομάδας σχετικά με το γεγονός. Αν δεν συμφωνείς με καμία απο τις 2 τοποθετήσεις, που προφανώς και δεν συμφωνείς μπορει αν το πεις, δεν καταλαβαίνω όμως γιατι φωνασκείς έτσι σε μένα. Το μόνο μου σχόλιο, μπορεί ο καθένας να το διαβάσει ήταν σαν απάντηση αν θες σε αυτούς που λέγανε ότι όλοι αυτοί που βάζουν βόμβες δεν θα πούν τίποτα.

Floating, την μία ειρωνεύεσαι, την άλλη θυμώνεις, την άλλα βρίσκεσαι σε "έντονη ψυχολογική κατάσταση", αναρωτιέμαι αν θα καταφέρουμε να δούμε ένα ψύχραιμο ποστ σου κάποια στιγμη.


KingMob/Roufous, αναφέρομαι σε όλους όσους βάζουν βόμβες, ανεξαρτήτως ιδεολογικής κατεύθυνσης. Θα πρέπει να καταλάβετε οτι δεν υπάρχει τίποτα το επαναστατικό στο να βάλεις μια βόμβα στο κέντρο μιας μεγαλούπολης. Εν δυνάμει θύματα είναι οι απλοί πολίτες που θα τύχει να περάσουν απο το λάθος μέρος την λάθος χρονική στιγμή, όχι το σύστημα, ούτε η τράπεζα που θα γλιτώσει με μερικά σπασμένα τζάμια...
Με την έννοια αυτή, όποιος και να έβαλε τη βόμβα και όποια ιδεολογία και να έχει ή είναι ηλίθιος ή δολοφόνος ή και τα 2. Δεν υπάρχει άλλο ενδεχόμενο...
Η υποτίμηση της νοημοσύνης μας έγκειται στο ότι κάποιες "επαναστατικές" ομάδες που επανειλημμένα στο παρελθόν έχουν τοποθετήσει βόμβες έσπευσαν να δηλώσουν αθώες περιστερές κάνοντας έμμεσα διαχωρισμό της βίας σε καλή (η δικιά τους) και κακή (των ακροδεξιών).
Απ'ότι άκουσα στις ειδήσεις η βόμβα που στοίχισε τη ζωή στο παιδί ήταν τοποθετημένη έξω από κτίριο της Ελληνικής Εταιρείας Διοίκησης Επιχειρήσεων (βλέπε 1o link)...Το θεωρώ λίγο απίθανο ακροδεξιοί να τοποθέτησαν βόμβα έξω από ένα τέτοιο κτίριο καθώς αυτοί μάλλον θα προτιμούσαν ένα ποιό άμεσο χτύπημα κατά των μεταναστών...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4567303

Να παραθέσω και ένα link από ένα blog ακροαριστερού ενδιαφέροντος.

http://zeruspace.blogspot.com/2010/03/15_29.html

Παρατηρήστε πόσο έντεχνα η Ελληνική Εταιρεία Διοίκησης Επιχειρήσεων μεταμορφώνεται σε...Ινστιτούτο Διαρκούς Επιμόρφωσης για ευνόητους λόγους

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #31 στις: 03/04/10, 19:03 »
...Floating, την μία ειρωνεύεσαι, την άλλη θυμώνεις, την άλλα βρίσκεσαι σε "έντονη ψυχολογική κατάσταση", αναρωτιέμαι αν θα καταφέρουμε να δούμε ένα ψύχραιμο ποστ σου κάποια στιγμη.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό και εξακριβωμένο από επιστήμονες, βασιλιά-Roufus , το να μην έχουμε πάντα την ίδια διάθεση συναισθηματική, νοητική, ή ψυχική , ανεξάρτητα από το τι συμβαίνει σ'εμάς ή γύρω μας. Φυσικά είναι εύκολο να πουλάς ένας cool στυλάκι μέσω ίντερνετ όποτε έχεις όρεξη, αλλά αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Και γενικά δεν είναι καθόλου εύκολο το να ψυχολογήσεις ένα ιντερνετικό πρόσωπο μέσα από αυτά που γράφει. Σού χρειάζεται να παρακολουθήσεις όλα τα γραφτά του για να βγάλεις ένα λογικό συμπέρασμα. Είναι προφανές ότι εσύ δεν έχεις διαβάσει παρά μόνο λίγα ποστ μου και γι'αυτό μού μιλάς έτσι. Τέσπα .
Στο κυρίως θέμα απάντησε μόλις πιο πάνω και πολύ εμπεριστατωμένα ο Germ.
Τι άλλο να προσθέσω εγώ? Ίσως μόνο ένα πράγμα : αντι-εξουσιαστής φίλε Roufus σημαίνει να τα βάζεις απευθείας με την όποια εξουσία κι όχι με τον απλό λαό. Άμα έχεις τα κότσια βέβαια. Άμα είσαι σφαγμένη κότα βάζεις βόμβες εδώ κι εκεί, στα κρυφά και στα ύπουλα, άμα λάχει σκοτώνεις και κόσμο, "εξ αμελείας" όπως είπε κάποιος, και βγαίνεις μετά πάλι στα κρυφά και στα ύπουλα και δηλώνεις ότι είσαι "επαναστάτρια κότα". Αυτά και να μη λέμε διαρκώς τα ίδια και τα γίδια έτσι για ίντερνετικό χαβαλέ. Δε βλέπω σε τι και πού το όλο θέμα είναι για ιντερνετικό χαβαλέ πίσω από μια οθονούλα.

« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/10, 05:42 από FloatingPoint »
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #32 στις: 04/04/10, 03:57 »
Δεν έχω βρει κάτι να με εκφράζει περισσότερο για το συγκεκριμένο θέμα όσο αυτό...http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=120498&cid=7

Καλό Πάσχα .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #33 στις: 04/04/10, 06:17 »
MACMISIAS ως παράτρεξη <ή σύντρεξη :)> στα λόγια σου ας παραθέσω κι εγώ κάτι. Είναι ένα βίντεο που μου έστειλε ένας φίλος ο οποίος μπήκε εδώ ως επισκέπτης, κατόπιν δικής μου πρόσκλησης βέβαια, διάβασε τα όσα γράφτηκαν εδώ σ'αυτό το θέμα και μετά με παράπεμψε σ'ένα βίντεο που έχει να κάνει με κάτι παρόμοιο, με ένα άλλο νέο παιδί σκοτωμένο κι αυτό λόγω... "παραπλεύρων απωλειών" ή λόγω... "εξ αμελείας".
Το παληκάρι λεγόταν Carlo Giuliani, Ιταλός, ακτιβίστας, αντι-εξουσιαστής,
αλλά με μηδενική βίαιη δραστηριότητα.
Το βίντεο εκφράζει ολοζώντανα τα όλα όσα έχω εγώ μέσα μου σχετικά με αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.
Συνοδεύεται από μουσική Θοδωράκη κι από τραγούδι την Μ. Φαραντούρη.
Το τραγούδι είναι πασίγνωστο, λέγεται "το γελαστό παιδί" και γράφτηκε για ένα νέο παληκάρι στην Ιρλανδία που σκοτώθηκε στη διάρκεια τού αγώνα τής Β. Ιρλανδίας για την ανεξαρτησία της. Δίκαιος και ιερός εθνικός αγώνας αλλά με πολύ βια κι από τις δυο πλευρές. Τώρα πια ευτυχώς ηρέμησαν τα πράγματα, δεν σκοτώνονται αθώα θύματα, παρ'όλο που η Β. Ιρλανδία εξακολουθεί να βρίσκεται υπό βρετανική κατοχή.
Στο απολύτως τίποτα έχει να κάνει ο αγώνας τής χώρας αυτής με τις "σφαγμένες κότες" που σκοτώνουν παιδιά στη δική μας χώρα στο όνομα μιας δήθεν ιδεολογίας.
Όσοι φίλοι συμμερίζονται τις ιδέες μου ας δουν το βίντεο που έφτιαξε κάποιος φίλος. Ας το δουν κι όσοι δεν τις συμμερίζονται.



Σαν σήμερα είναι...
ΥΓ
όποια άτομα δεν αντέχουν να βλέπουν ωμή βία να μην το δουν.
ΥΓ
καλό Πάσχα και πάλι σε όλες κι όλους αν και θα το πληρώσουν πάλι...
τα δύστυχα αρνάκια. :-[
ΥΓ
άλλο ένα βίντεο που δείχνει και μαθαίνει το τι στ'αλήθεια είναι οι αληθινοί αναρχικοί μέσα στους οποίους συγκαταλέγομαι κι εγώ. κληρονομιά οικογενειακή...

« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/10, 06:49 από FloatingPoint »
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #34 στις: 04/04/10, 16:14 »
Λυπάμαι καταρχάς για την ημιμάθεια σου σε κάποια πράγματα floating, η οποία είναι χειρότερη της άγνοις, και δεύτερον της αλαζονίας σου να δηλώνεις εσύ "αληθινός αναρχικός" και να εκμηδενίζεις τους άλλους χωρίς ουσιαστικά να μας έχεις πει τίποτα για αυτό.

Σχετικά με την ημιμάθεια σου έχει να κάνει με τον θάνατο του Giuliani που μάλλον δεν έχεις ιδέα κάτω από ποιές συνθήκες έγινε αλλιώς δεν θα έλεγες αυτά περί μηδενικής βίαιης δραστηριότητας. Αλλά μάλλον δεν θα γνωρίζεις και τι σημαίνει η συγκρουσή με την αστυνομία όπως έγινε τότε στην Genova. Όμως είναι άλλο θέμα αυτό, δεν θα το παίξω γκουρού της αναρχίας μιάς και δεν υφίσταται αυτό το πράγμα, έσυ απο ότι λες είσαι ο αυθεντικός εδώ μέσα. Θέλω λοιπόν να μου εξηγήσεις (και αν όχι σε αυτό το θέμα, τότε σε πμ) γιατί έσυ (και ποιοί άλλοι μαζί σου) είσαι αληθινός αναρχικός και όλοι εμείς οι άλλοι δεν είμαστε).

Αυτό που θα ήθελα επίσης να σχολιάσω είναι η επιμονή σας ενώ έχει δηλώσεις ποιός έκανε την πράξη αυτό και με τί ξεκάθαρους σκοπούς, συνεχίζεται να βάλετε κατά των αντιεξουσιαστών. Προφανώς αυτό είναι που έχει διδάξει η τηλεόραση τον κόσμο να κάνει, να τα φορτώνει στους αντιεξουσιαστές ως κάποιες λίγες εκατοντάδες ανεγκέφαλων χουλιγκάνων. Το μόνο όμως που καταφέρνετε είναι να αναπαράγετε την πιπίλα της τηλεόρασης. Και μετά λέει ο Germ ότι εγώ υποτιμάω την νοημοσύνη σας... Κρίμα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #35 στις: 04/04/10, 17:15 »
Αυτό που θα ήθελα επίσης να σχολιάσω είναι η επιμονή σας ενώ έχει δηλώσεις ποιός έκανε την πράξη αυτό και με τί ξεκάθαρους σκοπούς, συνεχίζεται να βάλετε κατά των αντιεξουσιαστών.


Και τι να πούμε για την επιμονή σου στο ότι ΔΕΝ είναι έργο αντιεξουσιαστών;
Κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος, μόνο ενδείξεις έχουμε. Έχουμε, μέχρι τώρα, δύο αντικρουόμενες αναλήψεις ευθύνης. Έχουμε και το λογικό σκεπτικό ότι αν ήταν έργο-σφάλμα αντιεξουσιαστών, πιθανότατα ΔΕΝ θα αναλάμβαναν την ευθύνη και το βάρος ενός θανάτου και δύο τραυματισμών. Τι θα μπορούσαν να πουν δηλαδή; "Συγγνώμη, κατά λάθος σκοτώσαμε/τραυματίσαμε πολίτες, την άλλη φορά θα φτιάχνουμε τις βόμβες μας πιο καλές"; ή "Το κράτος φταίει, που δεν φροντίζει τους μετανάστες και έτσι αυτοί αναγκάζονται να ψάχνουν στα σκουπίδια";

http://www.nooz.gr/greece/tilefoniki-analipsi-eu8inis-gia-tin-ekriksi-sta-k-patisia
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/10, 17:17 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #36 στις: 04/04/10, 17:48 »
Άρη όπως και να το δεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την γνησιότητα της ανάληψης της ευθύνης. Η απλή λογική αυτό λέει. Κάποιος αφήνει έναν εκρηκτικό μηχανισμό και είναι τόσο βέβαιος ότι θα πέσει στα χέρια μετανάστη...Αν θέλανε σώνει και καλά θα κάνανε μιά επίθεση σε ένα τζαμί (το ξέρω ότι δεν υπάρχει κανονικό στην Αθήνα, εννοώ κάποιους χώρους συνάθροισης και προσευχής που υπάρχουν), σε μιά συναγωγή, σε ένα μέρος όπου θα βρίσκονταν μόνο ξένοι. Στα Πατήσια μπορούσε να σκοτωθεί ο οποιοσδήποτε...
Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειτε για μιά τυπική ενέργεια τρομοκρατικής οργάνωσης, η οποία στράβωσε επιχειρησιακά...Δεν προλάβαν να τηλεφωνήσουν, τους πρόλαβε ο πιτσιρικάς. Και πιθανόν να ιδρύσαν μιά "γιαλαντζί" εθνικιστική οργάνωση για να ρίξουν στάχτη στα μάτια...
Όμως ότι και να'γινε, από όποιον και να έγινε εμένα το ίδιο μου κάνει μιάς και συμφωνώ πέρα για πέρα με τον φίλο στο link που παρέθεσα στην παραπάνω απάντησή μου ...http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=120498&cid=7 .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #37 στις: 04/04/10, 18:20 »
Λυπάμαι καταρχάς για την ημιμάθεια σου σε κάποια πράγματα floating, η οποία είναι χειρότερη της άγνοις, και δεύτερον της αλαζονίας σου να δηλώνεις εσύ "αληθινός αναρχικός" και να εκμηδενίζεις τους άλλους.

Δεν βρίσκω για ποιο λόγο οφείλω να φέρω εδώ αποδείξεις περί της ιδεολογίας μου. Όταν λέω "αληθινοί αναρχικοί" εννοώ αυτούς που ναι μεν είναι ιδεολογικά ενάντιοι στην κάθε εξουσία διότι πιστεύουν ότι αυτή διαφθείρει με διάφορους τρόπους κι επιπλέον δεν αφήνει τους πολίτες να αποφασίζουν ενεργά μέσα από τις κατα τόπους κοινότητές τους για τη ζωή τους, αλλά...αλλά είναι πάντα ειρηνικοί στην ιδεολογία τους και δεν προβαίνουν σε τέτοιες παράλογες πράξεις βίας. Το βίντεο που παράθεσα με το τραγούδι του Λεό Φερέ είναι γαλλικό, διασκευασμένο αρκετά πιστά στα Ιταλικά. Ο Φερέ είναι γνωστός για τις αναρχικές ιδέες του αλλά τις εκφράζει με την τέχνη του κι όχι με βόμβες σε πολίτες. Το τραγούδι αναφέρεται στους αναρχικούς της Ισπανίας και στον Ισπανικό εμφύλιο πόλεμο που κατέληξε σε μια στυγνή 50χρονη δικτατορία του Φράνκο. Έγιναν τότε εκεί <1935-39> πολλά εγκλήματα αλλά ιστορικά είναι αποδεδειγμένο ότι κανείς γνήσιος αναρχικός δεν συμμετείχε σε αυτά. Όσα έγιναν ήταν από προβοκάτορες για να προκαλέσουν τη διακοπή του μοναδικού στη Δύση πειράματος αναρχικής κοινωνίας . Ιδεολογικά αναρχικής όχι αναρχοκρατούμενης δίχως να αναλαμβάνει έκαστος τις ευθύνες του στο κοινωνικό σύνολο έτσι όπως επιβάλλει η βασική ιδεολογία περί αναρχισμού. Αυτό που τελικά προέκυψε ήταν το αναμενόμενο: η δικτατορία κι ο εμφύλιος πόλεμος με πρόφαση την ... αποκατάσταση της τάξης που τα ίδια εκείνα πρόσωπα τα οποία μισούσαν τις δημοκρατικές αρχές την διασάλευσαν σε τέτοιο σημείο ώστε να καλέσουν αργότερα σε βοήθεια τους τους φασίστες του Μουσολίνι και τους ναζιστές του Χίτλερ. Ίσως να μην τα έχεις μελετήσει αυτά. Πολλά άτομα τα αγνοούν. Έμεινε ωστόσο ο πασίγνωστος πίνακας του Πικάσο με ελληνικό τίτλο "Γκουέρνικα" <Ισπανικά Guernica> να θυμίζει τα εγκλήματα των τότε ακραίων στοιχείων. Ισοπέδωσαν τα χιτλερικά βομβαρδιστικά μια ειρηνική κωμόπολη των Βάσκων που δεν είχε κάποια σχέση με το δημοκρατικό-αναρχικό κίνημα επειδή ο Φράνκο ήθελε με την ευκαιρία να καθυποτάξει και τους ανυπότακτους Βάσκους. Αυτά τα λίγα <ή πολλά> από εμένα φίλε που εσύ με κατηγορείς ως αγνοών την ιστορία και τα τεκταινόμενα στους ιδεολογικούς χώρους.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #38 στις: 04/04/10, 18:50 »
Έχεις λόγο να φέρεις αποδείξεις περί της ιδεολογίας σου όταν λες ότι έσυ είσαι ο αληθινός και οι άλλοι οι ψεύτικοι. Εν πάση περιπτώση όμως, επειδή δεν πιστεύω στην ιδεολογική καθαρότητα ούτε στον δογματισμό στα πολιτικά πιστεύω και κυρίως επειδή δεν είναι εδώ το κατάλληλο θέμα και πιθανώς ούτε ο κατάλληλος χώρος δεν θα ήθελα να μπουμε σε μια ανάλυση του τί πιστεύει ο καθένας για τον αναρχισμό, αν θες υπάρχει και το πμ.

Σχετικά με την Ισπανική Επανάσταση, δυστυχώς ή ευτυχώς οι αναρχικοί πολέμησαν. Ξέρω πολύ καλά και πως ξεκίνησε και που κατέληξε ο Ισπανικός εμφύλιος, και σίγουρα δεν ευθύνονται οι αναρχικοί που κατέληξε σε δικτατορία. Ή εν πάση περιπτώση έχουν το μικρότερο μερίδιο στην πίτα της ευθύνης για την κατάληξη της Ισπανικής Επανάστασης. Τώρα στις περιοχές της Ισπανίας που εφαρμόστηκε αναρχική οργάνωση, κάθε χωριό και κάθε κωμόπολη την εφάρμοσε διαφορετικά. Αν θες το συζητάμε και αυτό αλλά δεν είδε πάλι εδώ το κατάλληλο θέμα.

Αυτά για να κλείσω τα off topic.

Μάκη και Βασίλη, ο καθένας κρίνει και βγάζει το συμπέρασμα του για την εκάστοτε υπόθεση και φυσικά κάθε άποψη είναι σεβαστή. Σίγουρα δεν ξέρουμε 100% τί ακριβώς συνέβει αφού κανένας δεν ήταν παρόν στο γεγονός. Αυτό το οποίο με ενοχλεί είναι η αυτόματη καταδική όλων και τάση να καταδικάσουμε τους αντιεξουσιαστές άμεσα και για τα πάντα με κάθε πρόφαση. Ακόμα και αν έγινε ένα λάθος απο κάποια τρομοκρατική οργάνωση, που αν είναι όντως έτσι τότε για μένα θα έπρεπε να βγει και να αναλάβει την ευθύνη, τσουβαλιάζεται ένα ολόκληρο κίνημα που δεν είναι και απαραίτητο ότι όλοι συμφωνούν με το αντάρτικο.

Αναφέρθηκε ακόμα και ο περσινός δεκέμβρης ως "που είναι τώρα οι αναρχικοί που σκοτώθηκε ένα 15χρονο παιδάκι να τα σπάσουν" και άλλα τέτοια. Αυτά τα βιαστήκα και στρεβλά συμπεράσματα είναι που με ενοχλούν και ζητάω να αποφεύγονται.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #39 στις: 04/04/10, 19:45 »
Βλέπω και αυτό το thread να κατευθύνεται προς την γνωστή επικίνδυνη στροφή στην οποία εκτροχιάστηκαν αρκετές άλλες συζητήσεις. Θα παρακαλούσα λοιπόν να σταματήσει η αιώνια αντιπαράθεση περί αναρχίας/αναρχισμού και αναρχικών/αναρχιστών, η οποία έχει γίνει πλέον βαρετή και προβλέψιμη, πριν πάει και αυτή η συζήτηση στον κάδο. Ακόμα δεν φάγατε τον οβελία, αρχίσατε τα ίδια. Ξεκολλήστε και πηγαίνετε παρακάτω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #40 στις: 05/04/10, 17:10 »
Παντως, επειδη ελειπα σε διακοπες και δε μπορουσα να στειλω σε αυτο το θεμα χωρις να φαινονται αλαμπουρνεζικα ( προβλημα κωδικοποιησης ειπε ο γιατρος ) να πω συγχαρητηρια σε αυτους που τοσο ευκολα πιστευουν οποιαδηποτε προκηρυξη "αποκυρησει" τους Πυρηνες...εστω κι αν οι τελευταιοι εσπευσαν μολις ακουστηκαν τα πρωτα νεα για το ονομα τους να το παιξουν αθωοι επαναστατες!

Αληθεια, γιατι χρειαστηκαν οι δηθεν ακροδεξιοι τοσες μερες να στειλουν μια προκηρυξη; 56αρα συνδεση εχουν ακομα ή την εστειλαν με ταχυδρομικο περιστερι; Και μαλιστα σταλθηκε αφου πλεον επισημα η ΕΛ.Α.Σ. μιλαγε για ενδειξεις Πυρηνων της Φωτιας ( που ετρεξαν απο τη πρωτη μερα να το παιξουν αθωοι, ξεχνωντας μεσα στην κωλοπιλαλα τους για αθωοτητα πως υπαρχουν κι αλλες τρομοκρατικες οργανωσεις που θα μπορουσαν να...ζητησουν αλοθι! Κι οπως λεει μια παροιμια "Πρωτοκλαστης, πρωτομυριστης"  ;) )

Ποσο ομορφα μια ειδηση παραλασσεται στον παρωπιδισμο καποιων που δε θελουν να αποδεχτουν πως η βια οποιασδηποτε μορφης ( επαναλμβανω ΚΡΑΤΙΚΗΣ και ΜΗ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ) δεν οδηγει παρα μονο σε παραπλευρες απωλειες;  Οταν μαλιστα αυτη προερχεται απο αυτους που θελουν την "ελευθερια" της κοινωνιας, ομως δεν εχουν τα κοτσια να αναλαβουν αντρικια την αποτυχημενη επιθεση τους! Και ιδιαιτερα αφου οι μονες εγκυρες πηγες ειναι...το zougla ( πω πω, καποτε ελεγαν ορισμενοι πως τα ΜΜΕ ειναι σκλαβοι του συστηματος..τωρα πως στο καλο επιδοτουν τους σκλαβους αυτους; )

Κριμα για οσους θελουν να θεωρουνται νοημονες και να υποστηριζουν τη βια και το ψευδος...

Αυτα τα ολιγα..Ξερω πως θα ερθουν αντιδρασεις, αλλα τι να κανουμε...Οσο κι αν δεν αρεσει, η αληθεια ειναι πιο απλη απο τις προκηρυξεις ( ή τα αλοθι ) που στελνει η ιδια οργανωση...με 2 διαφορετικα ονοματα  ;D  Κι απ' ο,τι βλεπω, σε αυτο το forum εχει πολλους...δικηγορους!  ::)


ΥΓ1: Επειδη θα γινει παρεξηγηση ( οπως παντα ) η δικη μου θεση για το εαν οι Πυρηνες και οι λοιποι ομοϊδεατες τους ειναι αναρχικοι ή οχι, ειναι ξεκαθαρη. Δεν προκειται για μια αναρχικη οργανωση.
Επιτελουν κι αυτοι το σκοπο τους, μεσα στη χαβρα της ελληνικης κοινωνιας, αλλα απεχουν αρκετα απο αυτο που θελω να πιστευω για τον ιδεολογο αναρχικο και ωριμο αντιεξουσιαστη...Και σιγουρα οι συμ-μετοχοι σε μια τετοια οργανωση δεν μπορουν να θεωρηθουν ουτε ιδεολογοι, ποσο μαλλον ωριμοι.
Ομως μη φορτωνουμε στην αναρχια ( πραγματικη αναρχια κι οχι τους κουλτουριαρηδες ψευτοαναρχικους ) ο,τι κακο πραττουν ανεγκεφαλοι ανθρωποι!

ΥΓ2: Ο eternauta σε αλλο θεμα ειπε πολυ σωστα:
Παράθεση
Σαν αναρχικοι δεν ειμαστε αλληλεγγυοι σε κανεναν που αφαιρει τη ζωη ενος συναθρωπου μας που βρισκεται στην ιδια η σε χειροτερη μοιρα απο εμας. Καποιοι εχουν κανει τις επιλογες τους και αυτες ανοικουν σε αυτους μονο και οχι συνολικα στο κινημα. Το οτι διαλεξαν να δρουν εξω απο τα συλλογικα πλαισια του κινηματος ειναι δικη τους αποφαση και φυσικα αυτο ισχυει για τη περιπτωση που η βομβα μπηκε απο επαναστατικη ομαδα και οχι απο το παρακρατος.
Το κινημα θα λογαριαστει με αυτους οπως αυτο γνωριζει και σιγουρα οχι μεσα απο τους θεαματικους διαυλους του κατεστημενου.


Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/10, 17:32 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #41 στις: 05/04/10, 22:45 »
Λοιπόν κλασσικα το θέμα έχει γεμίσει με ανακρίβειες(και ιστορικές δυστηχώς) και πρώιμα συμπεράσματα(πάνω στα οποία φτιάχνονται και ποστ σεντόνια) πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν μέλη του φόρουμ έχουν κάποια υπόγεια πληροφόρηση or smth.
Προσωπικά μιας και συζητήσεις για ένοπλο κλπ δεν είναι να γίνονται εδώ θα σταθώ σε αυτό το σημείο:



Θα βάλω όμως και μιά άλλη σκέψη εδώ πέρα και τα συμπεράσματα δικά σας. Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος ήταν ένας 15χρονος Έλληνας που σκοτώθηκε από έναν αστυνομικό και αυτή η ενέργεια προκάλεσε θύελλα το προπερασμένο Δεκέμβριο και δικαιολογημένη αγανάκτηση. Προχθές σκοτώσανε επίσης έναν 15χρονο, που όμως ήταν Αφγανός και σκοτώθηκε από κάποια φασιστοειδή (αριστερά ή δεξιά λίγη σημασία έχει). Που είναι η αγανάκτηση; Που είναι έστω μιά πορεία στη μνήμη αυτού του παιδιού; ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΦΓΑΝΟΥ 15χρονου από τρομοκράτες ; Που είναι οι μαθητές που αγανακτήσανε πρόπερσυ; Τελικά είμαστε πολύ πιο εθνικιστές απ 'οτι θέλουμε να δηλώνουμε, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και επίσης έχει περάσει μιά κακή νοοτροπία, όπου όταν σκοτώνει ο αστυνομικός  είναι έγκλημα, όταν σκοτώνει ο τρομοκράτης είναι είτε "απόδοση δικαιοσύνης" , είτε "λάθος" , είτε "παράπλευρη απώλεια"...Ντροπή...


Γενικότερα από τον περσινό Δεκέμβρη και μετά υπάρχει η τάση από διαφόρους σε οποιοδήποτε θάνατο,βιασμό,τραυματισμό ανθρώπου κάτω απο 20 να γίνεται αυτομάτως μια σύγκριση του στυλ("αναρχοάπλυτοι και θολοκουλτουριάρηδες αριστεροί πού είστε τώρα να διαμαρτυρηθείτε και να τα σπάσετε για τον θάνατο,βιασμό,τραυματισμό του τάδε").
Πρώτον,αν και νομίζω ότι είναι προφανές  σε οποιοδήποτε άνθρωπο πάνω από 12 χρονών,μιλάμε για εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.
Στην περίπτωση του Γρηγορόπουλου έχουμε μια εν ψυχρώ δολοφονία εφήβου από κρατικό όργανο,από ένα άτομο δηλαδή που το ίδιο το κράτος είχε εκπαιδεύσει και του είχε δώσει το πιστόλι στο χέρι για να επιβλέπει την ασφάλεια των πολιτών.Εντέλει ήταν ένα γεγονός που από τις πρώτες ώρες ήταν απόλυτα ξεκάθαρο τί είχε συμβεί,όποτε απόλυτα λογικά ήρθαν άμεσα οι αντιδράσεις.
Αντίθετα ,για να πάρουμε τα πρόσφατα, στην περίπτωση του  15χρονου αφγανού έχουμε μια αδιευκρίνιστη περίπτωση θανάτου από βόμβα όπου κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά ποιός,πού,γιατί.
Άρα η σύνδεση των 2 γεγονότων συνιστά ένα τεράστιο λογικό άλμα που είναι φυσιολογικό να γίνεται από αγράμματα φασιστάκια αλλά προσωπικά μου κάνει μεγάλη έκπληξη να γίνεται από 40 χρονών σοβαρούς ανθρώπους σαν τον Μάκη.

Δεύτερον είναι εξαιρετικά γελοίο  το γεγονός ότι αυτή η κουβέντα λέγεται στην συντριπτική πλειοψηφεία των περιπτώσεων από ανθρώπους που τον Δεκέμβρη του 08 η μοναδική συμμετοχή τους στα γεγονότα ήταν κάτι ποστ σεντόνια που κύριο περιεχόμενο είχαν τις βιτρίνες που σπάστηκαν.
Δεν είναι κομματάκι οξύμωρο από τη μία να κατακρίνουμε τον Δεκέμβρη με τα γνωστά αφοριστικά κόλπα και από την άλλη να ωρυόμαστε γιατί δεν υπάρχουν ανάλογες αντιδράσεις σε μια άλλη δολοφονία?

Υ.Γ.Freemind σχετικά με το πρώτο υστερόγραφό σου έχε στα υπόψιν ότι ο χώρος γενικά έχει πολλές τάσεις οι οποίες πολλές φορές είναι και αντικρουόμενες μεταξύ τους.Γενικότερα είναι φανερό ότι δεν έχεις ιδέα για το τί παίζεται οπότε θα ήταν καλύτερο στα ποστ σου να μην έχεις το συγκεκριμένο ύφος του απόλυτου παντογνώστη και του εξαγωγέα συμπερασμάτων γιατί εκτίθεσαι και πλησιάζεις επικίνδυνα τα όρια της γραφικότητας(αν δεν τα έχεις ξεπεράσει ήδη).
Υ.Γ2.Mάκη το μήνυμα δεν απευθύνεται προσωπικά σε σένα.
Επίσης πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα ρίξτε πρώτα μια ματιά κυρίως εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Piazza_Fontana_massacre
αλλά και εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bologna_railway_bombing

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #42 στις: 05/04/10, 22:59 »
Ειναι φανερο πως τελικα ο καθενας μεταφραζει την αναρχια οπως θελει, οποτε θελει κι αμα θελει σε κατι που τελικα απεχει απο την αρχικη ιδεολογια της...

...εκτος εαν ο eternauta ειναι λιγοτερος αναρχικος απο εσενα ή το αντιστροφο ;)

Εξαλλου στην Ελλαδα ο,τι δηλωσεις εισαι! Ετσι δεν παει;  ;)

Γραφικος ειναι αυτος που οικειοποιειται ιδεολογιες ξενες, απορροφα μονο τα στοιχεια που θελει κι απαξιωνει ολα τα υπολοιπα ως "αιρετικα" γιατι απλως δε τον βολευουν στις πραξεις του.


Αλλα τι να λεω τωρα, παλι τα ιδια κι ο Απολλωνας εχει δικιο...Εδω δε ξερετε καλα καλα εσεις τι ακριβως υποστηριζετε ( ή τι σας εμαθαν να υποστηριζετε ), θα το κανουμε εμεις απο μια απλη συζητηση;

Παλι στα ιδια θα γυρναμε ενω εχουμε ενα νεκρο παιδι ( Ελληνα πολιτη, επειδη ζει σε αυτη τη χωρα κι οχι επειδη καθε φουκαρας βουλευτης του ΛΑΟΣ πεταει τη χαζομαρα του ), κατι προκηρυξεις που απλως θελουν να ξεμπερδεψουν απο το μπλεξιμο τους Πυρηνες και μια κοινωνια που θα μπερδευει τη κουλτουρα των Εξαρχειων με την ιδεολογια των αναρχικων...

That's life I guess...

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #43 στις: 05/04/10, 23:03 »


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #44 στις: 05/04/10, 23:10 »
Συμφωνω απολυτως, αλλα το εξεφρασα με λογια πιο πανω ;) Δεν περιμενα και καμια απαντηση για να ειμαι ειλικρινης...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/10, 23:13 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #45 στις: 06/04/10, 00:48 »
Συμφωνω απολυτως...


Συμφωνώ κι εγώ απολύτως και στα όλα έγραψε ο freemind.
Όμως βλέπω ότι κάποια μέλη επιμένουν με μανία να κάνουν το θέμα, άλλο ένα θέμα άσκοπης ιντερνετικής και θολής αντιπαράθεσης όπου κάποια άτομα δεν έχουν συγκροτημένο λόγο και πολύ συχνά αντιφάσκουν με τον ίδιο τον εαυτό τους.
Θα επιθυμούσα πολύ σας παρακαλώ να ελαφρύνει το κλίμα επειδή το θέμα δεν προσφέρεται για ιντερνετικές αντιπαραθέσεις δίχως στοιχεία κι επιχειρήματα.
Από δική μου πλευράς παραθέτω ένα θαυμάσιο τραγούδι αναρχικό τραγούδι που έχει γίνει παγκόσμια επιτυχία εδώ και δεκαετίες. λέγεται "canzone arrabbiata, που θα επι "θυμωμένο τραγούδι¨στα Ιταλικά. παραθέτω δύο εκδόσεις-διασκευές του για να διαλέξετε όποια σας ταιριάζει. όποιαν κι αν διαλέξετε, την σαφέστατα ελληνική διασκευή της εθνικής μας τραγουδίστριας Μ. Φαραντούρης <όχι δεν είναι εθνική μας τραγουδίστρια η Μούσχουρη, αυτή είναι Γαλλίδα εδώ και πολλά χρόνια> η του εξαίρετου τενόρου μας Μάριου Φραγκούλη που λέει στην υπόλοιπη Ευρώπη ότι δεν πεθάναμε ακόμη κι ότι ακόμα ζούμε, μέσα θα είστε. Η Μαρία μας λέει το τραγούδι αυτό με ρυθμό επαναστατικό, κι ο Μάριος μας το λέει με τρόπο πολύ ελληνικό και κάπως οπερετικό θα έλεγα αλλά αυτό δεν μας χαλάει. μουσική είναι κι αυτό κι ο καθένας όπως θέλει και μπορεί την ερμηνεύει. προσωπικά είμαι και με τις δύο διασκευές.
λυπάμαι που δεν μπορώ εδώ να εκθέσω το συγκεκριμένο τραγούδι και παραθέτω μονάχα λινκ. αυτά μπορώ, κι αυτά κάνω.

Ο ήχος και η εικόνα δεν είναι ό,τι καλίτερο αλλά youtube είναι αυτό, τι να κάνουμε?
εάν εσείς έχετε κάτι σχετικό καλίτερο ανεβάστε το.
εγώ παραθέτω ό,τι στα γρήγορα βρήκα.

Μ. Φαραντούρη


κι ο καλός μας Μάριος σε μια πολύ χαρούμενη εκτέλεση του ίδιου επαναστατικού και καθαρόαιμα αναρχικού τραγουδιού.
<παιδιά ο ήχος είναι χάλια αλλά είπαμε youtube είναι αυτό και κάποιος το έγραψε live σε μια πρωτοχρονιάτικη δημοτική εκδήλωση στο Σύνταγμα>


εγώ το μόνο που θέλω να δείξω είναι τ'ότι μπορείς θαυμάσια να είσαι αναρχικός στην ιδεολογία αλλά ενάντια στην κάθε είδους βία.
τα υπόλοιπα τα είπε κι ο freemind για λογαριασμό μου...
παρακαλώ πολύ όχι άλλες ιντερνετικές αντιπαραθέσεις. όσοι κι όσες έχετε διάθεση ας δείτε τα όμορφα βίντεο που παράθεσα. αλλιώς ο freemind η ο Απόλλωνας ας στείλουν το θέμα στον Κάδο. ευχαριστώ...

ΥΓ
όποιο πρόσωπο επιθυμεί μετάφραση του τραγουδιού αυτού ας μου στείλει ΠΜ.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #46 στις: 06/04/10, 01:41 »
παρακαλώ πολύ όχι άλλες ιντερνετικές αντιπαραθέσεις. όσοι κι όσες έχετε διάθεση ας δείτε τα όμορφα βίντεο που παράθεσα. αλλιώς ο freemind η ο Απόλλωνας ας στείλουν το θέμα στον Κάδο. ευχαριστώ...
Δηλαδη αν δουμε τα βιντεο σου, τα οποια ειναι ακραδαντα επιχειρηματα παρεπιπτωντος, η συζητηση ληγει κ το θεμα δεν εχει λογο υπαρξης πια.
Εχεις καταντησει κουραστικος (οχι μονο εσυ βεβαια). Εχω αρχισει να πιστευω οτι εισαι εδω (πιθανως ως sockpuppet καποιου) με σκοπο να στελνεις θεματα στο καδο με πλαγιο τροπο (λεγε με σεντονια με χαωδεις σκεψεις και συνεχες ποσταρισμα/σπαμαρισμα με στοχο τα flames για αμφισβητηση ποιοτητας διαφορων θεματων κυριως στον πινακα Περι Παντως) και οχι χοντροκομμενες τρολιες.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #47 στις: 06/04/10, 02:38 »
Λοιπόν κλασσικα το θέμα έχει γεμίσει με ανακρίβειες(και ιστορικές δυστηχώς) και πρώιμα συμπεράσματα(πάνω στα οποία φτιάχνονται και ποστ σεντόνια) πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν μέλη του φόρουμ έχουν κάποια υπόγεια πληροφόρηση or smth.
Προσωπικά μιας και συζητήσεις για ένοπλο κλπ δεν είναι να γίνονται εδώ θα σταθώ σε αυτό το σημείο:



Θα βάλω όμως και μιά άλλη σκέψη εδώ πέρα και τα συμπεράσματα δικά σας. Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος ήταν ένας 15χρονος Έλληνας που σκοτώθηκε από έναν αστυνομικό και αυτή η ενέργεια προκάλεσε θύελλα το προπερασμένο Δεκέμβριο και δικαιολογημένη αγανάκτηση. Προχθές σκοτώσανε επίσης έναν 15χρονο, που όμως ήταν Αφγανός και σκοτώθηκε από κάποια φασιστοειδή (αριστερά ή δεξιά λίγη σημασία έχει). Που είναι η αγανάκτηση; Που είναι έστω μιά πορεία στη μνήμη αυτού του παιδιού; ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΦΓΑΝΟΥ 15χρονου από τρομοκράτες ; Που είναι οι μαθητές που αγανακτήσανε πρόπερσυ; Τελικά είμαστε πολύ πιο εθνικιστές απ 'οτι θέλουμε να δηλώνουμε, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και επίσης έχει περάσει μιά κακή νοοτροπία, όπου όταν σκοτώνει ο αστυνομικός  είναι έγκλημα, όταν σκοτώνει ο τρομοκράτης είναι είτε "απόδοση δικαιοσύνης" , είτε "λάθος" , είτε "παράπλευρη απώλεια"...Ντροπή...


Γενικότερα από τον περσινό Δεκέμβρη και μετά υπάρχει η τάση από διαφόρους σε οποιοδήποτε θάνατο,βιασμό,τραυματισμό ανθρώπου κάτω απο 20 να γίνεται αυτομάτως μια σύγκριση του στυλ("αναρχοάπλυτοι και θολοκουλτουριάρηδες αριστεροί πού είστε τώρα να διαμαρτυρηθείτε και να τα σπάσετε για τον θάνατο,βιασμό,τραυματισμό του τάδε").
Πρώτον,αν και νομίζω ότι είναι προφανές  σε οποιοδήποτε άνθρωπο πάνω από 12 χρονών,μιλάμε για εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.
Στην περίπτωση του Γρηγορόπουλου έχουμε μια εν ψυχρώ δολοφονία εφήβου από κρατικό όργανο,από ένα άτομο δηλαδή που το ίδιο το κράτος είχε εκπαιδεύσει και του είχε δώσει το πιστόλι στο χέρι για να επιβλέπει την ασφάλεια των πολιτών.Εντέλει ήταν ένα γεγονός που από τις πρώτες ώρες ήταν απόλυτα ξεκάθαρο τί είχε συμβεί,όποτε απόλυτα λογικά ήρθαν άμεσα οι αντιδράσεις.
Αντίθετα ,για να πάρουμε τα πρόσφατα, στην περίπτωση του  15χρονου αφγανού έχουμε μια αδιευκρίνιστη περίπτωση θανάτου από βόμβα όπου κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά ποιός,πού,γιατί.
Άρα η σύνδεση των 2 γεγονότων συνιστά ένα τεράστιο λογικό άλμα που είναι φυσιολογικό να γίνεται από αγράμματα φασιστάκια αλλά προσωπικά μου κάνει μεγάλη έκπληξη να γίνεται από 40 χρονών σοβαρούς ανθρώπους σαν τον Μάκη.

Δεύτερον είναι εξαιρετικά γελοίο  το γεγονός ότι αυτή η κουβέντα λέγεται στην συντριπτική πλειοψηφεία των περιπτώσεων από ανθρώπους που τον Δεκέμβρη του 08 η μοναδική συμμετοχή τους στα γεγονότα ήταν κάτι ποστ σεντόνια που κύριο περιεχόμενο είχαν τις βιτρίνες που σπάστηκαν.
Δεν είναι κομματάκι οξύμωρο από τη μία να κατακρίνουμε τον Δεκέμβρη με τα γνωστά αφοριστικά κόλπα και από την άλλη να ωρυόμαστε γιατί δεν υπάρχουν ανάλογες αντιδράσεις σε μια άλλη δολοφονία?

Υ.Γ.Freemind σχετικά με το πρώτο υστερόγραφό σου έχε στα υπόψιν ότι ο χώρος γενικά έχει πολλές τάσεις οι οποίες πολλές φορές είναι και αντικρουόμενες μεταξύ τους.Γενικότερα είναι φανερό ότι δεν έχεις ιδέα για το τί παίζεται οπότε θα ήταν καλύτερο στα ποστ σου να μην έχεις το συγκεκριμένο ύφος του απόλυτου παντογνώστη και του εξαγωγέα συμπερασμάτων γιατί εκτίθεσαι και πλησιάζεις επικίνδυνα τα όρια της γραφικότητας(αν δεν τα έχεις ξεπεράσει ήδη).
Υ.Γ2.Mάκη το μήνυμα δεν απευθύνεται προσωπικά σε σένα.
Επίσης πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα ρίξτε πρώτα μια ματιά κυρίως εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Piazza_Fontana_massacre
αλλά και εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bologna_railway_bombing
Δεν θα απαντήσω προσωπικά λοιπόν κι εγώ γιατί καταλαβαίνω τι θες να πεις και θέλω να διευκρινίσω λίγο την άποψή μου.

Κατανοώ τις διαφορές μεταξύ των δύο περιστατικών, είτε αυτές προέρχονται από την ίδια τη φύση των γεγονότων, είτε από την άποψη της πολιτικής σκοπιμότητας. Δεν θα περίμενα να γίνουν τα πράγματα όπως τον προπερασμένο Δεκέμβρη...Θα περίμενα όμως μιά κάποια αντίδραση...Έστω συμβολική ειδικά από τη πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ που έχει στηρίξει τόσα χρόνια τη πολιτική του σε ζητήματα ρατσισμού και ανθρωπισμού γενικότερα. Τι πιο ανθρώπινο και πιο δραματικό από αυτό που συνέβη;
Δεν είναι ξεκάθαρο λες το τι συνέβη...Μα ούτε και με τον Γρηγορόπουλο ήταν ξεκάθαρο τα πρώτα 24ωρα τι έγινε στη πραγματικότητα. Αυτό που ήταν ξεκάθαρο ήταν η άμεση αντίδραση. Αν, λέω ΑΝ (πρόσεξε δεν το υποστηρίζω) μετά από 3 ημέρες έβγαινε ένα βιντεάκι για παράδειγμα που έδειχνε ότι ο μπάτσος πυροβόλησε για να σώσει τη ζωή του και δεν είχε άλλη επιλογή, τι θα λέγαμε τότε; Κάθισε κανείς να περιμένει να μάθει τι έγινε και μετά να βγει στο δρόμο; Όχι, απλά ξεχύθηκε ο κόσμος και μαζί με αυτόν και η αγανάκτησή του. Με τον μικρό Αφγανό όμως ΔΕΝ υπήρξε αγανάκτηση!!! Αυτό είναι που εμένα με τρομάζει.Φυσικά αγανάκτηση σε μικρότερη κλίμακα...Αλλά κάποια ρε αδερφέ... Και καλώς ή κακώς, σοβαρά η μη, βγάζω κάποια συμπεράσματα γιατί δεν συνέβη αυτό...

Δεν αγανάκτησαν οι δεξιοί γιατί τους ενδιαφέρει λιγότερο απ'όλους το όλο ζήτημα. Σε πολιτικό επίπεδο η μόνη εκμετάλευση που μπορούν να κάνουν είναι να μεμφθούν απλά τη κυβέρνηση για την έλλειψη ασφάλειας και την έξαρση της εγκληματικότητας.
Δεν αγανάκτησαν οι κυβερνώντες για ευνόητους λόγους.
Το ότι δεν αγανάκτησαν οι αριστεροί, αυτό μου κάνει εντύπωση φίλε s.s .Μου λες περιμένουν να μάθουν τι έγινε. Ωραία τρεις περιπτώσεις. 1) Τρομοκρατική ενέργεια που πήγε λάθος επιχειρησιακά. 2) Κτύπημα ακροδεξιάς οργάνωσης κατά ξένων. 3) Ξεκαθάρισμα λογαριασμών από νονούς της νύχτας.
Σε ποιό από αυτά τα τρία δεν πρέπει να αγανακτούν εκείνα τα κόμματα που υπερασπίζονται το δίκιο του φτωχού , του εργάτη, του οικονομικού μετανάστη...; Ποιό από αυτά είναι περισσότερο "πιασάρικο" και πιο λιγότερο για να καταλάβουμε κι εμείς...

Εγώ αυτό είπα. Επίσης επειδή είμαι όπως λες και εσύ 40 χρονών (τι μου το θύμισες τώρα  :) ), έχω μάθει ένα πράγμα. Όσοι βρίσκονται σε θέση εξουσίας, γνωρίζουν πολύ περισσότερα από αυτά που γνωρίζουμε εμείς. Οπότε σύμφωνα με αυτό, ούτε το επιχείρημα του "να δούμε τι έγινε" μπορώ να το δεχθώ εντελώς. Αλλά ακόμα κι έτσι σου ξαναλέω. Με τον Γρηγορόπουλο ήταν όλοι "βέβαιοι" για το τι είχε συμβεί από τη πρώτη στιγμή.

Υ.Γ Παρεπιπτόντως και κατόπιν "εορτής" η μόνη που πρότεινε κάποιο συλλαλητήριο κατά της τρομοκρατίας και με αφορμή το γεγονός απ'όσο γνωρίζω, ήταν η Μπακογιάννη εχθές ή προχθές!!! Πολύ περίεργα πράγματα... ???
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/10, 02:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #48 στις: 06/04/10, 09:09 »
Ακούστε και λίγη μουσική για να ηρεμήσετε βρε παιδιά. Μουσικό είναι κυρίως το site κι όχι χώρος βίαιων προσωπικών επιθέσεων, Να εδώ πιο κάτω άλλο ένα πολύ όμορφο και ειρηνικό τραγούδι. Είναι στην διάλεκτο της Καλαβρίας που μήτε οι υπόλοιποι Ιταλοί δεν την καταλαβαίνουν επειδή είναι italo-greco. Η Καλαβρία και η Σικελία ήταν κάποτε ελληνικές πολιτείες. Πριν χιλιάδες χρόνια. Η ντόπια διάλεκτός τους εκεί είναι ένα πα΄ραξενο μίγμα. Έμεινε κι εκεί η ανάμνηση μιας Ελλάδας φωτιστικής. Και παρακαλώ να μην το λάβετε αυτό ως εθνικιστικό μήνυμα. Δεν είμαι βουλευτής κάποιου εθνικιστικού κόμματος. Ένας απλός πολίτης αυτής της χώρας είμαι που σέβεται το σπουδαίο παρελθόν της. Το ίδιο ακριβώς κάνουν και όλοι οι λαοί όλου του κόσμου. Σέβονται το παρελθόν της χώρας τους και δεν το αμαυρώνουν. Άσχετο : τέλειωσε το Πάσχα. Τόσο λίγο που κρατάνε οι γιορτές μας...
ΥΓ
άλλο ένα λινκ λοιπόν :
μουσική από ένα πολύ όμορφο και παλιό φίλμ το :
"Film d'amore e d'anarchia"

Και να σκεφτείται, αν διαβάσετε τα σχόλια του, ότι μήτε οι φίλοι μας Ιταλοί δεν καταλαβαίνουν αυτήν την λατινο-ελληνική γλώσσα της Καλαβρίας.
ΥΓ
amara me είναι η προστακτική του ρήματος amo <αγαπώ> και σημαίνει "αγάπα με" αλλά στην καλαβρέζικη διάλεκτο γίνεται : "mare ma". έτσι σκέτο...
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βόμβα σκότωσε πρόσφυγα...
« Απάντηση #49 στις: 06/04/10, 09:28 »
FloatingPoint, βγήκες πια 100% εκτός θέματος!
Συγκεντρώσου και γράφε μόνο για αυτό που συζητείται σε κάθε θέμα, χωρίς σάλτσες και άσχετες πληροφορίες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 17:06
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/18, 13:08
από ivikos