Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 5342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά :)

Αυτή τη στιγμή έχω μία ηλεκτρική κιθάρα Harley Benson (strat copy) με whammy bar (το οποίο δεν χρησιμοποιώ καθόλου), 5-γουει επιλογέα και 3 μονά pick-ups.
Ο ενισχυτής μου είναι ένας 10-watt Stagg, από τον οποίο δεν πολυείχα προβλήματα τον 1,5 χρόνο που παίζω στις χαμηλές εντάσεις.
Τώρα τελευταία όμως που έχω ελαφρώς αυξημένες απαιτήσεις από τον ενισχυτή, δηλαδή η κιθάρα να ακούγεται σε όλο το σπίτι (όχι και πολύ μεγάλη) ακούγεται ελαφρώς distorted ακόμη και όταν το κουμπί είναι κλειστό  ???
Σκέφτομαι ότι ίσως να φταίει το καλώδιο, το οποίο αν και το πιο κοντό, δεν είναι μάρκας, και άκουσα στο φορουμ αυτό ότι παίζει πολύ ρόλο.
Τώρα, σκέφτομαι ότι ίσως θα μπορούσα να μαζέψω λεφτά για καινούριο ενισχυτή, γύρω στα 150-200 ευρώ.
Όσον αφορά τον ήχο που ψάχνω, παίζω blues στον επιλογέα 2 (που μοιάζει ο ήχος με τον Eric Clapton) και πολλές φορές classic rock (Rolling Stones, Led Zeppelin, Pink Floyd κ.α.) ή contemporary alternative (Coldplay, Radiohead). Εν τω μεταξύ, ψηνόμαστε με έναν φίλο μου που είναι κι αυτός bluesας να ξεκινήσουμε να παίζουμε λαιβ σε καμιά καφετερία εδώ κοντά να βγάλουμε το κατι τις μας (μπας και μπορέσω να μαζέψω για καμιά μεξικάνα strat  ;)
Ιδέες?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 06/04/10, 14:33 »
Ο Stagg ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να σε καλύψει σε υψηλές εντάσεις, και πολύ δύσκολα θα βγάλεις καλό ήχο σε live.
Επειδή το budget σου είναι σχετικά μικρό, θα πρότεινα έναν solid-state ενισχυτή στα 65 watt όπως ο Laney LX 65R:

http://www.thomann.de/gr/laney_lx65r.htm

Εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις κάποιον modelling ενισχυτή όπως ο Peavey Vypyr 30:

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm

Σε κάθε περίπτωση, εφ'όσον αναζητείς ενισχυτή (και) για live, κοίταξε το μεγάφωνό του να είναι 12ιντσο. Η ελαφρά παραμόρφωση που ακούς από τον Stagg πιθανόν να προέρχεται από το μικρό μεγάφωνο, που "ζορίζεται" σε υψηλές εντάσεις.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 06/04/10, 14:42 »
Googlaρισα τον Laney και έβγαλε πολλά θετικά reviews. Άλλα μήπως είναι λίγο βαρύς? Γιατί αν ξεκινήσουμε με το φίλο μου πρόβες κτλ. θα πρέπει λογικά να τον μεταφέρω  ???

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 06/04/10, 14:55 »
Δεν πρόκειται να βρεις πολλούς ενισχυτές με 12άρι ηχείο που να είναι ελαφρύτεροι από αυτόν. Αν το budget σου ήταν μεγαλύτερο (υπερδιπλάσιο, δυστυχώς), θα σου πρότεινα τον Fender Blues Junior, που είναι 14 κιλά και βέβαια λαμπάτος (κλάσεις ανώτερος στα καθαρά του από τους ενισχυτές της κατηγορίας που συζητάμε). Αλλά σε γενικές γραμμές, τα 17 κιλά είναι φυσιολογικό βάρος για 12αρι combo.
Το βάρος είναι μεγάλο θέμα για όσους κάνουν live και πρόβες εκτός σπιτιού, και προφανώς πρέπει να παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή ενισχυτή. Από προσωπική εμπειρία, μέχρι τα 17-18 κιλά τα καταφέρνω, ακόμη και μετακινούμενος με μετρό-λεωφορεία κλπ. Από εκεί και πάνω, υπάρχει όντως πρόβλημα αν δεν έχεις αυτοκίνητο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 06/04/10, 15:26 »
Μεγάλε ντάξει, αν λες ότι γίνεται, καλώς. Ούτως ή άλλως, δεν μιλάμε για μεγάλη απόσταση... Μ'έψησες! Θ'αρχίσω να μαζεύω :)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 06/04/10, 17:17 »
Να προσθέσω δυο επιλογές ακόμα, κοντά στα λεφτά που διαθέτεις:

http://www.dv247.com/guitars/ashton-vp50-all-tube-50w-guitar-combo--44396
και
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fame-VS30-Combo-/art-GIT0010483-000

H διαφορά με αυτούς που προτάθηκαν παραπάνω είναι ότι είναι φούλ λάμπα...Πολύ διαφορετικό και καλύτερο κατα τη γνώμη πολλών (και εμου  ;D) ηχητικό αποτέλεσμα. Και οι δύο με 12αρι ηχείο που όπως ανέφερε ο Θέμος είναι πολύ σημαντικό, και από ένταση θα παίζεις σίγουρα κάτω από τη μέση και θα ακούγεσαι....2 τετράγωνα παραπέρα  :P. Είναι ενισχυτές που αν σε καλύπτουν ηχητικά στο γούστο σου, πιθανόν να μη χρειαστεί να τους αλλάξεις ποτέ, σε αντίθεση με κάποιον solid state (ε κάποια στιγμή το 90% των κιθαριστών θα θελήσει να αγοράσει έναν λαμπάτο  ;))

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 06/04/10, 20:34 »
Να προσθέσω δυο επιλογές ακόμα, κοντά στα λεφτά που διαθέτεις:

http://www.dv247.com/guitars/ashton-vp50-all-tube-50w-guitar-combo--44396
και
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fame-VS30-Combo-/art-GIT0010483-000

H διαφορά με αυτούς που προτάθηκαν παραπάνω είναι ότι είναι φούλ λάμπα...Πολύ διαφορετικό και καλύτερο κατα τη γνώμη πολλών (και εμου  ;D) ηχητικό αποτέλεσμα. Και οι δύο με 12αρι ηχείο που όπως ανέφερε ο Θέμος είναι πολύ σημαντικό, και από ένταση θα παίζεις σίγουρα κάτω από τη μέση και θα ακούγεσαι....2 τετράγωνα παραπέρα  :P. Είναι ενισχυτές που αν σε καλύπτουν ηχητικά στο γούστο σου, πιθανόν να μη χρειαστεί να τους αλλάξεις ποτέ, σε αντίθεση με κάποιον solid state (ε κάποια στιγμή το 90% των κιθαριστών θα θελήσει να αγοράσει έναν λαμπάτο  ;))


Χμ.....λαμπάτοι και οι δύο...? με 250 ευρά? κάτι με βρωμάει......:/ δεν το έχω ψάξει το θέμα για φτηνούς λαμπάτος...οπότε μπορεί απλά να λέω μ@λ@κίες...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 06/04/10, 21:14 »
Κοίτα ούτε κ εγω εχω προσωπική εμπειρία με συγκεκριμένους...αλλά wtf? 3 χρόνια εγγύηση έχουν, στη χειρότερη αν γίνει κάτι το παληκάρι τους αλλάζει με κάποιον άλλο, είτε λαμπάτο είτε solid state...I think it's worth a shot  ;)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 06/04/10, 21:29 »
Κοίτα ούτε κ εγω εχω προσωπική εμπειρία με συγκεκριμένους...αλλά wtf? 3 χρόνια εγγύηση έχουν, στη χειρότερη αν γίνει κάτι το παληκάρι τους αλλάζει με κάποιον άλλο, είτε λαμπάτο είτε solid state...I think it's worth a shot  ;)

ναι...απλά σκέφτομαι ρε παιδί μου μην βγει μάπα το καρπούζι....ίσως θα πρεπε πρώτα να δει κάτι σε solid state και αφού δει ότι θέλει κάτι παραπάνω να καταφύγει σε κάποιο βαρβάτο λαμπάτο.....
επίσης υπάρχει η λύση του να βρει κάτι μεταχειρισμένο και καλό μέσα στις αγγελιές (δεν πουλάω τπτ οπότε δεν προμοτάρω τον εαυτό μου :P), λύση η οποία μπορεί στα συγκεκριμένα λεφτά να του προσφέρει κάτι καλύτερο...νομίζω... ;)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 07/04/10, 10:38 »
Εξάλλου άλλο 150-200 Ευρώ που είναι το budget του φίλου και άλλο 250-270 που κάνουν οι ενισχυτές που πρότεινες. Συμφωνώ ότι κάποια στιγμή οι περισσότεροι από εμάς καταλήγουμε στη λύση του φουλ λαμπάτου, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι είναι και η ενδεδειγμένη λύση για κάποιον με χαμηλό budget που παίρνει τον πρώτο του "σοβαρό" ενισχυτή.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 07/04/10, 13:36 »
Ναι παιδιά ο Θέμος με κάλυψε απόλυτα. Τώρα αν οι "λαμπάτοι" που λέτε έχουν tube μέσα, τότε πρέπει να είναι εντελώς εκτός του budget  :(
Α, και, τώρα μια ερώτηση του εντελώς άσχετου ως προς τους ενισχυτές, που μόλις τώρα άρχισε να πειράζει ρυθμίσεις πέρα από το gain και το volume:
Ο δικός μου ( http://www.eaglemusicshop.com/details1.asp/ProductID/6392/sid/249/name/ga10-uk-electric-guitar-amplifier.htm ) έχει ένα άσπρο τετραγωνάκι πίσω που γράφει fuse. Αυτό είναι ασφάλεια και υποθέτω ότι δν έχει καμία σχέση με λάμπα, ε? Μην μας βγει λαμπάτος και ψαχνόμαστε (1/1.000.000.000 οι πιθανότητες, αλλά τέλος πάντων εγώ ρωτάω)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 07/04/10, 13:57 »
Έχω το συγκεκριμένο Stagg στο πατρικό μου κι έχω να σου πω 2 πράγματα:

1ον, χαρά στο κουράγιο σου που παιδεύεσαι τόσο καιρό με αυτό χαλασμένο τρανζίστορ.

2ον, δεν έχει καμία σχέση με λάμπες κανενός είδους  ;D ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 09/04/10, 08:41 »
Ψάχνοντας για ενισχυτές στην thomann, με κριτήρια αναζήτησης < 400 ευρώ, λαμπάτος και με 12άρι ηχείο (γιατί ο themos είπε ότι είναι σημαντικό  ;D) βρήκα το εξής:
http://www.thomann.de/gr/vht_classic_6_combo_av_gt1_6.htm

Αξίζει?
Και αυτό ίσως:
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

Είναι hot deal στο thomann μόνο 200 ευρά, οπότε μιλήστε γρήγορα  :D
Αυτόν τον marshall τον είχε πάρει και παλιά το μάτι μου, κι αυτός hot deal αλλά με 10άρι speaker:
http://www.thomann.de/gr/marshall_mg30fx_new_wh_ltd.htm
Και αυτό το Vox έχει τις ίδιες δυνατότητες με τον Marshall:
http://www.thomann.de/gr/vox_vt30.htm

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 09/04/10, 08:55 »
Έχω το συγκεκριμένο Stagg στο πατρικό μου κι έχω να σου πω 2 πράγματα:

1ον, χαρά στο κουράγιο σου που παιδεύεσαι τόσο καιρό με αυτό χαλασμένο τρανζίστορ.

2ον, δεν έχει καμία σχέση με λάμπες κανενός είδους  ;D ...
Μην το λες, δεσπόζει κάτω από το φωτιστικό μου  :P
Αλλά ναι, έτυχε να βάλω την κιθάρα μου σε έναν μεγάλο fender twin reverb '65 reissue που είχε ένα κατάστημα με κιθάρες στη γειτονιά μου (που έκλεισε κλαψ κλαψ) και η κιθάρα, παρ'ότι της τάξης των 140 ευρώ με θήκες, κουρδιστίρια και όλα τα καλούδια γ@μ0ύ$ε!

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 09/04/10, 09:07 »
Παράθεση
Και αυτό ίσως:
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm
Είναι hot deal στο thomann μόνο 200 ευρά, οπότε μιλήστε γρήγορα  Cheesy


Αυτό είναι καμπίνα, ενώ απ ότι έχω καταλάβει, εσύ θες ενισχυτή.

Ο VHT φαινεται ενδιαφέρον μηχανημα, αλλά πολύ σκέτος, (ένα κανάλι, no effects klp) χωρίς πεταλάκια, πεταλιέρες, μάλλον δε βγαίνει το πρόγραμμα 2 κιθάρων εκτός απο blues (και αυτά στα ρυθμικά επίσης σκέτα,ξερά). (ενώ για το σπίτι θα ναι μανούλα/σχολείο καλό)

Για τον VoxVT30 ακούγονται συνεχώς τα καλύτερα (σε αντίθεση με το marshall που παραθέτεις) παίζει και να μη χρειαστείς παραπάνω effect για αρχή και να προσαρμοστείς στις δυνατοτήτες του, μια χαρά.

Προφανώς προτεινω marshall, vox και απο τους 2 τους, vox.  ;)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 09/04/10, 09:38 »
Ναι κι εμένα ο Vox μου φάνηκε κατάτι πλουσιότερος σε features.
Εγώ θα συνεχίσω να ψάχνω όσο μαζεύω λεφτά, θα postάρω ότι βρω  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 09/04/10, 10:01 »
Κοίτα και τον Crate FW15R

http://www.guitarampkeyboard.com/en/85067

Δικάναλος solid state ενισχυτής με ισχύ 15W, reverb, 12άρι ηχείο, πανάλαφρος (περίπου 10 κιλά) και σε τιμή απίστευτη που δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα ισχύει.

Όσο για τον Vox VT30, όλοι πλέον ξέρουν την εκτίμηση που τρέφω για αυτούς τους ενισχυτές. Πιστεύω ότι είναι ασύγκριτα καλύτεροi και με πολύ περισσότερες δυνατότητες (από άποψη προσομοιώσεων ενισχυτών, εφφέ, presets κλπ) από τους Marshall MG, καθώς και από άλλους ενισχυτές που μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά. Μεταξύ του Vox και του Marshall, για μένα ο Vox είναι εκτός συναγωνισμού.

Τέλος τον VHT Classic 6 τον είδα πρόσφατα στον Thomann και φαίνεται καλή περίπτωση, αλλά δεν τον έχω βρει ακόμα πουθενά για να τον δοκιμάσω. Από κάποια video που είδα, μού φάνηκε ότι το καθαρό κανάλι του είναι (σχετικά) καλύτερο από άλλους μικρούς class A λαμπάτους ενισχυτές, αλλά γενικά δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε. Επιφυλάσσομαι να σάς πώ εντυπώσεις αν και εφόσον τον πετύχω κάπου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 09/04/10, 11:27 »
Αλλη μια ψηφος και απο εμενα στον Vox VT30 (τον οποιο και κατεχω)...

Γενικα τους modeling νεας γενιας (Vox VT, Peavey vypyr, Laney Prism) τους θεωρω ως τα πλεον ευελικτα "εργαλεια" στα χερια νεων (αλλα και παλιων) ερασιτεχνων κιθαροπαιχτων/μουσικων για εξασκηση στο σπιτι/ ηχογραφησεις/ μικρα live, ανεξαρτητως ειδους μουσικης που παιζεις (καλυπτουν σχεδον ολα τα ειδη). Θα σε κρατησουν για πολυ καιρο ενθουσιασμενο και με ορεξη για παιξιμο με την ποικιλια ηχοχρωματων και την ποιοτητα ηχου που διαθετουν (η μερα με την νυχτα σε σχεση με τον Stagg που εχεις  ;)) Σου προτεινω να τους ακουσεις οπωσδηποτε πριν παρεις νεο ενισχυτη.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ψάχνω για καινούριο ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 09/04/10, 12:02 »
Να επισημάνω ότι οι Vox και Marshall δεν είναι λαμπάτοι (δε σημαίνει ότι δε σου κάνουν, και από αυτούς κι εγώ τον Vox θα σου προτείνω).
Επίσης, ο VHT, παρότι λαμπάτος, είναι μόλις 6 Watt και μονοκάναλος, που σημαίνει ότι πιθανόν τα καθαρά του να μην είναι αρκετά για πρόβες και λάιβ, παρά μόνο για practice.
Στα 350 κυκλοφορούσε στις αγγελίες ένας Peavey Classic 30, ψαξ'το λίγο, καθότι μιλάμε για λαμπάτο πολύ καλής ποιότητας σε αυτά τα λεφτά. Πάνω-κάτω σ'αυτή την τιμή πιθανόν να πετύχεις μεταχειρισμένο και κάποιον Fender Blues Junior.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
8859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 14:59
από lavigne
4 Απαντήσεις
3134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 08:37
από ogyon21
19 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 10:36
από jimaras97
3 Απαντήσεις
2262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:14
από ScorpionsManiac
7 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/12, 19:48
από kbasilis
61 Απαντήσεις
15464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 16:48
από Sandman1_1
9 Απαντήσεις
4989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/13, 19:37
από hlias395
2 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 00:57
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/13, 13:26
από kkmspm (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
6722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/16, 21:44
από mixanobios