Αποστολέας Θέμα: Παραλίες....  (Αναγνώστηκε 9588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παραλίες....
« στις: 04/05/08, 14:17 »
Οι ζέστες έχουν αρχίσει και σφλιγγουν και σύντομα θα αρχίσουμε να αναζητάμε τη δροσιά μιας παραλίας.Για μας τους Αθηναίους όμως τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα..Στη ''δικιά'' μου νότια ζώνη τις περισσότερες παραλίες τις διαχειριζόταν παλιά ο ΕΟΤ.Υποτίθεται πως διατηρούσε ένα επίπεδο και με ένα χαμηλό εισιτηριο έκανες το μπάνιο σου.Πριν μερικά χρόνια ο ΕΟΤ λογω προβλημάτων και οπως φανταζομαι κακης διοικησης διαλυθηκε(σημερα εχει αρμοδιοτητες αραγε?) και φυσικα ξεπουλησε τις παραλιες σε ιδιωτες..

Φέτος έμαθα οτι για να πας για ένα μπάνιο στη πλαζ της Βούλας χρειαζεσαι 6,50 ευρώ!!!!!! :oΕνω παραλληλα καταργουνται και οι εκπτωτικές κάρτες.6,50 ευρω για ενα μπανιο στον κατακαημενο σαρωνικο που αν εισαι ατυχος και εχει κυμα προς τα εξω θα βγεις απο τη θαλασσα με σερβιετες πανω σου..

Ωραια φεύγουμε απο αυτό..Και θα μου πειτε''ρε φιλαρα αφου δεν εχεις και δεν γουσταρεις τον ιδιωτη για να κανεις ενα μπανιο πηγαινε στις ελευθερες..υπαρχουν ακομη..''..Ε η απαντηση μου ειναι ευκολη εδω..Ελευθερες παραλιες εχουν μεινει.ΑΛΛΑ αυτοι που ειναι υπευθυνοι(Δημοι?) να τις προστατευουν και να τις καθαριζουν αδιαφορουν επιδεικτικα...Ετσι εχουμε ακτες πανβρομικες χωρις να εχουν ουτε καν σκουπιδοντενεκεδες οπου φοβασαι να να κατσεις στην αμμο μην κολησεις καμια αρρωστια η μην γινει το πισω μερος σου μωσαικο απο γοπες..Για αυτο φυσικα δεν φταινε μονο οι ''αυτοι'' αλλα και ολοι ''εμεις'' που οταν παμε παραλια πρεπει να πεταξουμε κατω καταρχας το πλαστικο μπουκαλι,κατα δευτερον το αλουμινενιο κουτακι και κατα τριτον να σβησουμε στην αμμογια μεγαλυτερη προστασια :P) ολα τα τσιγαρα που θα καπνισουμε...

Ας μην μιλησω για ολους τους χωρους στην παραλιακη που εχουν ''σκοτωθει'' σε μεγαλο καρχαριες και εχουν γινει ωραιοτατα κλαμπακια η πολυ-χωροι διασκεδασης νεοπλουτων..Με καφετερια εστιατοριο κλαμπ πισινα και ιδιωτικη πλαζ >:(...

Κριμα κριμα κριμα παντως...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #1 στις: 04/05/08, 14:31 »
Οχι απλά κρίμα Γιάννη, αλλά ντροπή και αίσχος και σε αυτούς και σε εμάς!!!


1ον! Από πού και ως πού να με πάρει οργή και να με σηκώσει, κάποιος έχει το δικαίωμα να περιφραζει παραλίες και να τις κάνει ιδιόκτητες???!!!Ποιός να πάρει του δωσε αυτό το δικαίωμα????Τι είναι η θάλασσα δηλαδή περιουσιακό του στοιχείο και το περιφράζει και μας βάζει και αντίτιμο εισόδου από την άλλη???!!!! Μήπως επιτέλους πρέπει να γίνει κάτι ουσιασικό και μια παγιωμένη αντίδραση για να σταματήσει αυτή η καταπάτηση της θάλασσας???Και όχι να μιλάμε γενικά και αόριστα αλλά σε συνεργασία με τη greenpeace ή καποια άλλη ΜΚΟ να υπάρξει μια συντονισμενη δράση κατα της ιδιοτικοποίησης της θάλασσας!!!ΕΛΕΟΣ! Και μόνο που το ακούς είναι γελοίο δηλαδή!! Λες και η θάλασσα είναι οικόπεδο να πούμε!!!

2ον! Το πρόβλημα με τους δήμους είναι το ίδιο με την κυβέρνηση. Εμείς του ψηφίζουμε.Όταν αποκρήσουμε καλύτερα εκλογικά κριτήρια και δεν βγάζουμε τον Ψωμιάδη και τον Παπαγεωργόπουλο και τον οποιδήποτε Ψωμιάδη και Παπαργεωγόπουλο που τρέχουν να χτιζουν μεγαθήρια δημαρχεία που όχι καλύπτουν το Βυζαντινό μουσείο αλλά γίνονται με κρατικά λεφτα και με πλήρη αδιαορορία επίλυσης πιο σημαντικων προβλημάτων, τότε πολύ καλά να πάθουμε!!! Αυτό αξίζουμε,αυτό επιδιώκουμε με τις ψήφους που δίνουμε και αυτό παίρνουμε!!! Και όταν ειδικότερα δεν μπορούμε να κάνουμε μια συντονισμένη δράση χωρίς κομματικά και ιδεολογικά καπηλεύματα για να σώσουμε καποιους πνεύμονες ζωής της χώρας από το ιδιωτικό κεφάλαιο, και πάλι πολύ καλά να πάθουμε.! Γιατί το να προστατεύεις την παραλία ή τα δάση δεν χρειαζεται να είσαι βαμμένος κόκκινος ή μαύρος ή μπλε η δεν ξέρω εγω.ΑΠΛΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ! Ζω σε έναν τόπο και νοιάζουμε γιαυτόν έτσι ώστε και εγω και τα παιδιά μου να μην πεθάνουν από καυσαέριο και από τη βρώμα! Σπίτι μου δεν είναι μόνο το κτήριο που μένω, αλλά ολόκληρο το κοντινό μου περιβάλλον!!Ακόμα αυτό δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει με φαίνεται!!

3ον!Αφήνω ασχολίαστο τους κάφρους που πετάνε τα σκουπίδια όπου βρουν.Πέρυσι παρα λίγο  να φάω ξύλο γιατί έκανα παρατηρηση σε έναν που πεταξε χαρτί απο παγωτό κάτω .Δηλαδή και κάνουν την μακακία και μετά συνεχίζουν να έχουν θράσος!! >:( >:( Κάφροι έλληνες να παρει!Καφροχώρα και ηλιθιοχώρα!! >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #2 στις: 04/05/08, 14:32 »
Το κράτος τους έδωσε το δικαίωμα. Μια-δύο-δεκατρείς μίζες και όλα γίνονται πραγματικότητα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #3 στις: 04/05/08, 14:33 »
Το κράτος τους έδωσε το δικαίωμα. Μια-δύο-δεκατρείς μίζες και όλα γίνονται πραγματικότητα  ;)

Kαι ρουσφετοχώρα... :P  Πέστα ρε Παρη...!

Τουλάχιστον θα μπορούσε να υπάρξει μια συντονισμένη διαμαρτυρία αν θέλαμε!! >:(

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #4 στις: 04/05/08, 14:39 »
Πληρώνετε "εισητήριο" στην Αθήνα για να κάνετε μπάνιο σε παραλία ?? Εεεε αυτό δεν το 'ξερα....

Γιατί μόνο στην Αθήνα συμβαίνει αυτό..?  :P

Δυστυχώς εχουν βρει τρόπο ρε να τα αρπάζουν από παντου!! Αντε περιφράζουν ένα κομμάτι μιας παραλίας λες και ήταν αμπελοχώραφο του παππού τους και ύστερα βάζουν τρελή είσοδο γιατί ξέρουν ότι στις μεγάλες ζέστες δεν μπορεί ο κόσμος να μην πάει οπότε αναγκαστικά θα πληρώσει τα ευρόπουλα.Και εννοείται πως εκείνο το μέρος της παραλίας που δεν είναι περιφραγμένο είναι πανβρώμικο...!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #5 στις: 04/05/08, 14:56 »
Παιδια εδω στα βορεια ειναι διαφορετικα τα πραγματα, ευτυχως οι Θεσσαλονικεις εχουν αρκετες επιλογες,Μηχανιωνα, Επανομη κλπ,πεταγομαστε και Χαλικιδικη αμα λαχει...Ελευθερες παραλιες να φανε και οι κοτες...ευτυχως...και της προκοπης δλδ. Ειναι πραγματικα λυπηρο το θεμα με τις παραλιες που πρεπει να πληρωνεις για ενα μπανιο, φαντασου να πρεπει να δινεις 6,50 Ε καθε μερα, και οι οικογενειες???Θανατος για την τσεπη, λες και δεν εχουν ηδη γονατισει τον Ελληνα πολιτη αυτα που συμβαινουν στη χωρα, και ο πληθωρισμος ολοενα και αυξανει...Παιδια καλο κουραγιο.....
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #6 στις: 04/05/08, 14:57 »
Και εκτός όλων των άλλων είναι αντισυνταγματικό.Ο καθένας που έχει ένα σπίτι ή οικόπεδο μπροστά από μια παραλία,είναι υποχρεωμένος να αφήνει ελεύθερη πρόσβαση στο κοινό.Οι άνθρωποι αυτοί παρανομούν και κανένας δεν κάνει τίποτα για αυτό.Αίσχος εντελώς δηλαδή.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #7 στις: 04/05/08, 15:00 »
Και εννοείται πως εκείνο το μέρος της παραλίας που δεν είναι περιφραγμένο είναι πανβρώμικο...!!!  >:(
Αυτο ειναι θεμα προς συζητηση..Δινεται γενικως η εντυπωση απαξιωσης του ελευθερου και τζαμπα προς το πληρωτεο..Ας μιλησω συγκεκριμενα για να μην λετε οτι μιλαω στον αερα..Στη Βουλιαγμενη σε μια απο τις ωραιοτερες περιοχες της Αθηνας και συγκεκριμενα εκει που υπαρχει το Ντιβανι απολλων(υπερπολυτελες κλπ) υπαρχουν μικρες μικρες παραλιες και απο πανω πευκακια με γκαζον..Ε οσο ο δημος Βουλιαγμενης κραταει καθαρα αυτα παρκακια τοσο αγνοει τις παραλιες..Αποτελεσμα ειναι μπολικη βρωμια..Ποτε δεν θα δεις ανθρωπο να περναει να καθαρισει..Καδοι ουτε για δειγμα.....Στην αποσταση δε απο εκει μεχρι το Μεγαλο Καβουρι ο δρομος περναει απο μια περιοχη με βραχια πεθκακια και παρα πολυ μικρες παραλιες..Θα μπορουσε να ηταν φοβερα...Και ομως..ΕΚΕΙ Η ΒΡΩΜΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ...
Φσικα δεν μιλω για πολυτελειες...Αλλα για τα βασικα!!!Και μην μου πειτε οτι δεν εχουν ελφτα..Μιλαμε για τους πιο πλουσιους δημοςυ της Αθηνας..
Αντιθετο Παραδειγμα-Στο Αστρος Αρκαδιας μια μικρη παραθαλασσια κωμοπολη υπαρχει μια παραλια 3-4χλμ εξω απο τον οικισμο..Ε η παραλια αν και μαζευει μπολικο κοσμο ειναι πεντακαθαρη..Γυαλι!!Γιατι?Ειναι απλο..Ο δημος εχει μηχανημα καθαρισμου το οποιο περναει καθε πρωι οπως επισης και τενεκεδες ΠΟΥ ΑΔΕΙΑΖΟΝΤΑΙ..Τοσο απλο..

Και εκτός όλων των άλλων είναι αντισυνταγματικό.Ο καθένας που έχει ένα σπίτι ή οικόπεδο μπροστά από μια παραλία,είναι υποχρεωμένος να αφήνει ελεύθερη πρόσβαση στο κοινό.Οι άνθρωποι αυτοί παρανομούν και κανένας δεν κάνει τίποτα για αυτό.Αίσχος εντελώς δηλαδή.
Αλλουνου παπα ευαγγελιο αυτο..Σε αυτους αν εχεις ορεξη για φασαριες 8) το πιο ωραιο ειναι να μπανεις μεσα απο το οικοπεδο τους..Τετοιο προβλημα θυμαμαι ειχαμε αντιμετωπισει στη Χαλκιδικη στο πρωτο ποδι..Απαραδεκτο!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/08, 15:03 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #8 στις: 04/05/08, 15:27 »
Εντάξει να μιλήσω και για μας, μπορεί να εχουμε ελεύθερες παραλίες αλλα όχι ότι είναι ειδικότερα καθαρές ή περιποιημένες...

Και να μιλήσω και για την Επανομή που είναι το ακριβώς διπλανό χωριό μου και την ξέρω υπερ-καλά, δεν μπορώ να πω ότι είναι και τρομερα καθαρή..! Καταρχας πάμε καθε μέρα εκεί το καλοκαίρι και μια φορα να μην είναι ολίγον βάλτος δεν πετύχαμε!! Να μη μιλήσω για το απόγευμα που αλλάζει ο αέρας και ερχονται στην επιφάνεια τα πάντα!!

 Για την Περαία δεν το συζητώ! Η πλήρης βρώμα! Απορρώ πως μπαίνουν μέσα κάποιοι!Αφού στις καφετέριες καθεσαι και σου ρχεται η μπόχα από τη θάλασσα να πούμε!! Επίσης και η πλήρης εκμετάλλευση γιατί οι εν λόγω καφετέριες  και οι ταβέρνες κάθε καλοκαίρι κατεβάζουν τα τραπεζάκια στη θάλασσα!! Στη Μηχανιώνα το ίδιο ακριβώς πράγμα συμβαίνει.

Στη Χαλκιδική πάλι μπορεί να είναι απαίσια γενικά λόγω του τουριστικού οργασμού αλλά υπάρχει μια ποιότητα στις παραλίες μόνο που εκεί υπαρχει το αλλο πρόβλημα! ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΖ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΟΝΤΑΡΟΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΑ!!! Μιλάμε έλεος!Ειδικότερα Χανιώτη, Πευκοχώρι, Καψόχωρα, Φλογητα,Νικήτη,Βουρβουρου είναι ο υπερπληθυσμός!Πατείς με πατώ σε γίνεται! ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΑ ο δήμος έχει γεμίσει όλη την παραλία με ενοικιαζόμενες  ομπρέλες και ξαπλώστρες!!1ΕΛΕΟΣ!! Αυτές τρωνε όλο το χώρο! Δηλαδή και πάλι , ακόμα και αν δεν υπαρχει αντίτιμο εισόδουμ πάλι θα βρούνε τρόπο να τ'αρπάξουνε!!! >:(
 

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #9 στις: 04/05/08, 15:32 »
Βρε μην το κάνουν σαν το παρκινγκ και χρεώνουν και το μπάνιο με την ώρα να λέμε!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #10 στις: 04/05/08, 15:38 »
Οπως τα λεει o Kiratzoharris, το Καβουρι το εχουν αφησει στο ελεος των ασυνειδητων...

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #11 στις: 04/05/08, 15:51 »
Δεν μπορω να πω οτι εχω ταλαιπωρηθει, και στη Χαλικιδικη μια χαρα, αρκει  να ξερεις που να πας..Μετα το Σταυρο και λιγο πριν την Ολυμπιαδα, αν εχεις διαθεση ,βρισκεις μεχρι και την ''ιδωτικη'' σου παραλια, και περνας μελι...Οσο για την Επανομη, σιγουρα δεν εχει και τις καθαροτερες παραλιες, αλλα υπαρχει αρκετος κοσμος που ειναι ευχαριστημενος στην παραλια κοντα στο ναυαγιο..Περα απο αυτο τι να πω..
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #12 στις: 04/05/08, 15:52 »
Δεν μπορω να πω οτι εχω ταλαιπωρηθει, και στη Χαλικιδικη μια χαρα, αρκει  να ξερεις που να πας..Μετα το Σταυρο και λιγο πριν την Ολυμπιαδα, αν εχεις διαθεση ,βρισκεις μεχρι και την ''ιδωτικη'' σου παραλια, και περνας μελι...Οσο για την Επανομη, σιγουρα δεν εχει και τις καθαροτερες παραλιες, αλλα υπαρχει αρκετος κοσμος που ειναι ευχαριστημενος στην παραλια κοντα στο ναυαγιο..Περα απο αυτο τι να πω..

Βασικά η Επανομή τις καθημερινες λειτουργεί σαν ιδιωτική παραλία  ;D

Μιλάμε μόνο εμείς και τα καπή των δήμων είμαστε... :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #13 στις: 04/05/08, 19:40 »
Όταν καταπατείται το δικαίωμα πρόσβασης στη θαλασσα είναι καιρός για αγώνες, όπως στην περίπτωση της παραλίας Αγίου Κοσμά, Δήμος Ελληνικού:
http://www.in.gr/NEWS/article.asp?lngEntityID=804650
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=805602
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=806132
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=808589
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=823185
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=823498
που τελικά έφεραν κάποιο αποτέλεσμα,
όμως λίγο παραπέρα οι αδίστακτοι συνεχίζουν http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=850435

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #14 στις: 04/05/08, 20:09 »
Ναι η κινηση του Ελληνικου ηταν αξιεπαινη!Να δουμε αν θα καταφερει να φερει αποτελεσματα τελικα.

Το λινκ απο το ιντιμιντια τεκμηριωνει αυτο που λεω.Αφηνουν χωρους στην τυχη τους οι οποιοι μαραζωνουν και διαλυονται και μετα οι ανυποψιαστοι 'λενε''ε δεν το δινουν εκει σε κανεναν να το αξιοποιησει τουλαχιστον''..Φυσικα η αξιοποιηση γινεται βαση κερδους(λογικο) οποτε αποτελειται απο τσιμεντο...Και ελεγα ποσο λειπει ενα multiplex απο τα νοτια προαστια >:(..Μετα το σκοτωμα μερους εκτασης του ιπποδρομου τωρα και αυτο... >:(

Αν και δεν εχει σχεση με τον τιτλο θα δειτε που θα ειμαστε μαρτυρες αλλου ενος εγκληματος στη περιοχη..Απο το Αερδρομιου του Ελληνικου θα δωθει αρκετα μεγαλη εκταση για οικοδομηση οποτε να χαιρεταμε σιγα σιγα το ονειρο το παρκου.Εν τω μεταξυ το αερδρομιο ειναι αναγκαιο να ΓΕΜΙΣΕΙ με δεντρα.Αυτο δεν το λεω εγω αλλα ολοι τα τετραγωνικα πρασινου που αντιστοιχουν σε καθε Αθηναιο πρεπει να αυξηθουν αμεσα...Λιγο διαφορετικο απο το θεμα παραλιες αλλα κινουνται γυρω απο τον ιδιο αξονα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #15 στις: 04/05/08, 20:09 »
Δεν μπορω να πω οτι εχω ταλαιπωρηθει, και στη Χαλικιδικη μια χαρα, αρκει  να ξερεις που να πας..Μετα το Σταυρο και λιγο πριν την Ολυμπιαδα, αν εχεις διαθεση ,βρισκεις μεχρι και την ''ιδωτικη'' σου παραλια, και περνας μελι...Οσο για την Επανομη, σιγουρα δεν εχει και τις καθαροτερες παραλιες, αλλα υπαρχει αρκετος κοσμος που ειναι ευχαριστημενος στην παραλια κοντα στο ναυαγιο..Περα απο αυτο τι να πω..

Βασικά η Επανομή τις καθημερινες λειτουργεί σαν ιδιωτική παραλία  ;D

Μιλάμε μόνο εμείς και τα καπή των δήμων είμαστε... :P ;D

Μιλας για τον Ποταμο? που εχει καρεκλες και μπαρ?Εκει στο ναυγιο και καθημερινες εχω παει, τιποτα, τελοσπαντων, μαλλον ξερεις καλυτερα  :)
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #16 στις: 04/05/08, 22:45 »
Δεν μπορω να πω οτι εχω ταλαιπωρηθει, και στη Χαλικιδικη μια χαρα, αρκει  να ξερεις που να πας..Μετα το Σταυρο και λιγο πριν την Ολυμπιαδα, αν εχεις διαθεση ,βρισκεις μεχρι και την ''ιδωτικη'' σου παραλια, και περνας μελι...Οσο για την Επανομη, σιγουρα δεν εχει και τις καθαροτερες παραλιες, αλλα υπαρχει αρκετος κοσμος που ειναι ευχαριστημενος στην παραλια κοντα στο ναυαγιο..Περα απο αυτο τι να πω..

Βασικά η Επανομή τις καθημερινες λειτουργεί σαν ιδιωτική παραλία  ;D

Μιλάμε μόνο εμείς και τα καπή των δήμων είμαστε... :P ;D

Μιλας για τον Ποταμο? που εχει καρεκλες και μπαρ?Εκει στο ναυγιο και καθημερινες εχω παει, τιποτα, τελοσπαντων, μαλλον ξερεις καλυτερα  :)

Ω ναι εχεις κάποιο δίκιο!Το ναυάγιο εχει καλή παραλία σχετικά! Καλά ο Ποταμός είναι βάλτος όμως... ;D Συνήθως παμε εκεί βασικά. Γενικά η Επανομή μπορεί να έχει καλές ταβέρνες ( ;D) αλλά η παραλία σχετικά είναι κάπως παραμελημένη από το δήμο και όχι μόνο αυτή...Ασε που για νας πας περνάς από 1000 στενάκια με πόσα στοπ!!ΕΛΕΟΣ!!  :P Για να μη μιλήσω για το κάμπινγκ που αυτό και αν είναι αφημένο στο έλεος του θεού ...!
 Και ύστερα είναι να απορρείς αυτα τα λεφτα που πάνε..?? ::)

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #17 στις: 27/05/08, 16:58 »
μ'ενοχλει να πληρωνω ΤΑΡΙΦΑ για παραλια ενω ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ολοι οι Αθηναιοι πολιτες εχουν το δικαιωμα προσβασης ΔΩΡΕΑΝ στον ΑΙΓΙΑΛΟ, που ο καθε βλαχος μαντρωσε ΠΑΡΑΝΟΜΑ .
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ας αξιοποιησουμε αυτο το blog , να οργανωθουμε εμεις εδω στο κιθαρα, να βγουμε στις μαντρωμενες παραλιες για να ΠΑΡΟΥΝΕ ΤΟ ΠΟΥΛΟ ΟΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #18 στις: 27/05/08, 17:22 »
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ας αξιοποιησουμε αυτο το blog , να οργανωθουμε εμεις εδω στο κιθαρα, να βγουμε στις μαντρωμενες παραλιες για να ΠΑΡΟΥΝΕ ΤΟ ΠΟΥΛΟ ΟΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ.
Nαι ονειρα :-\..Αν πας σε μαντρωμενη παραλια να κανεις κατι τετοιο θα σε μαντρωσουν..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #19 στις: 27/05/08, 22:03 »
Eίχα πρόσφατα αυτή τη συζήτηση...είναι πέραν κάθε λογικής αλλά και παραλογισμού το να πληρώνεις για να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα.Να απολαύσεις αυτό που σου προσφέρει η φύση.Σε λίγο θα πληρώνουμε και τον αέρα που αναπνέουμε.Ποιος κοστολογεί τη θάλασσα και από που κι ως που?Με ποια ιδιότητα και κόστος αγοράζουν τη θάλασσα?
Που να κάνεις μπάνιο στην αττική?Εγώ έχω πει ότι αν πηγαίνω διακοπές εκτός αττικής θα κάνω μπάνιο στη θάλασσα αλλιώς στη μπανιέρα μου.Που να πας σε ελεύθερη παραλία στην αθήνα?Στον άλιμο?Στο φλοίσβο?Στη βάρκιζα που την έχω και από κάτω?
Που να πας για μπάνιο χωρίς ένας απ την παρέα να κάθεται έξω να φυλάει τα πράγματα μην τα κλέψουν?Που να πας χωρίς τον αχρείο που θα φάει θα πιει θα καπνίσει και θα πετάξει κάτω ό,τι δε χρειάζεται πια?Είμαι σίγουρη ότι και το σπίτι του χωματερή θα ναι.Που να πας και να μη σκέφτεσαι τι θα κολλήσεις?
Αλλά ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ και μας χρεώνουν όχι 6 αλλά και 12 και 15 ευρώ.Αφού βρίσκονται Μ@λ@ακες που πάνε στη βούλα και σκάνε 12 ευρώ για να μπουν να κάνουν μπάνιο καλά να πάθουν.Μόνο μην ακούσω κανέναν απ αυτούς να διαμαρτύρονται για την ακρίβεια και τους μισθούς.Καλά να πάθουμε γιατί εμείς τους ζούμε όλους αυτούς που εκμεταλλεύονται τις παραλίγες.Ζήτηση και προσφορά είναι όλο το θέμα.Αν δεν πάει ο κόσμος θ αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές.Αφού πάμε σαν πρόβατα στη σφαγή να μη διαμαρτυρόμαστε.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #20 στις: 27/05/08, 22:17 »
Πιαδιά το θέμα με τις παραλίες είναι πραγματικά τεράστιο αλλά όπως λέει και η από πάνω μου. Καλά μας κάνουν. Όσο υπάρχει κόσμος που πηγαίνει και πληρώνει για να κάνει μπάνιο καλά να πάθουμε. Εμείς οι ίδιο τροφοδοτούμε αυτό το φαινόμενο όπως και πολλά πολλά άλλα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #21 στις: 28/05/08, 11:41 »
Χμμ ναι ενταξει ευκολα το λες..Οταν ο αλλος ομως το καλοκαιρι δεν παει διακοπες η εστω και αν παει,παει μια βδομαδα θελει να κανει και κανα μπανιο οσο καιρο ειναι εω.Αλλωστε με τετοιο κωλοκαιρο που εχουμε δεν παλευεται.Αυτος που δουλευει ολη τη βδομαδα στους 40 βαθμους θελει να παει την Κυριακη και δεν ειναι ευκολο να μποικοταρει.Εμεις θα επρεπε αλλα οταν οι αλλες παραλιες απο αμελεια των υπευθυνων(δημων κλπ) πρωτιστα και απο εμας δευτερευοντως ειναι σε τετοια κατασταση τι θα κανεις?
Υπαρχει βεβαια και η λυση να πας πιο κατω(πχ προς Σαρωνιδα) αλλα αυτος που μενει κεντρο θελει ωρες ατελειωτες..Για αυτο Λιμανακια φορ εβερ ;D
Ειναι δυσκολο το θεμα..Αλλα με καμια παναγια δεν αλλαζει κιολας αφου οι κλειστες παραλιες εδω υπαρχουν απο τη δεκαετια του 60..ισως και 50.. >:(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #22 στις: 28/05/08, 12:43 »
Διάβασα ότι θα γίνει αυτεπάγγελτος έλεγχος για να διαπιστωθούν οι καταπατήσεις του αιγιαλού, από τον Φλοίσβο και προς τα κάτω.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=904221&lngDtrID=244
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/08, 12:45 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #23 στις: 28/05/08, 13:23 »
Συμφωνώ με τον pa..... ότι πάει πολύς κόσμος και πληρώνει. Εξού και συνεχίζονται τέτοια φαινόμενα. Έαν δεν πήγαινε καλά το μαγαζί θα έκλεινε.

Μετά υπάρχει και το άλλο ζήτημα. Όταν ο ίδιος ο πολίτης, δεν φροντίσει τις παραλίες του, δεν τις διαμορφώσει κάπως ώστε να δείξει ότι τις προσέχει και του ανήκουν, τότε θα καταπατηθούν παράνομα. Πρώτον γιατί ο Δήμος θα την δώσει κάπου ιδιωτικά για να την φροντίζουν και δεύτερον γιατί θα τα αρπάει χοντρά από την παράνομη επιχείρηση.

Για όσους πεταχτούν και πούνε ότι πληρώνουμε το κράτος και το δήμο να τα κάνει αυτά και να μην γίνονται ιδιωτικοποιήσεις. Χαίρω πολύ το ξέρω. Η πραγματικότητα μας έχει δείξει πως αλλού πάνε αυτά τα χρήματα. Επίσης μας έχει δείξει ότι δεν μπορούμε να μην τα πληρώνουμε. Οπότε αυτό που μας απομένει είναι εμείς οι ίδιοι να αναλάβουμε τα όσα δεν κάνεις ο δήμος, ώστε κανένας να μην μπορεί να καταπατήσει και τίποτα.

Ότι μας ανήκει νόμιμα και το φροντίζουμε, αυτό φαίνεται και δεν μπορεί κανείς να κάνει λαμογιά ούτε μπορεί να φέρει τη δικαιολογία, Ήτανε μαύρο Χάλι και εμείς το ομορφήναμε!Αλλά αυτό χρειάζεται χρήμα!.

Τέλος στο στρατόπεδο, είχε πολλές γόπες κάτω, όταν τις μάζευε ένας φαντάρος ήταν αναπάντεχο, μιας και ήτανε και σαν αεροδρόμιο. Όταν τις μαζεύανε πολλοί ήτανε παιχνιδάκι.


Συνήθως λίγοι ενδιαφέρονται για το καλό του τόπου μας, αλλά αμέτρητοι κάνουν παράπονα.
Πολύ φίδιασμα λέμε.

Ξέρω πως η σύγχρονη ζωή μας κυνηγά, ίσως δεν έχουμε χρόνο να κάνουμε την ανάγκη μας, αλλά όλα έχουνε τις συνέπειές τους. Όταν δεν έχεις χρόνο λοιπόν να φροντίσεις την παραλία σου, θα "φροντίσει" άλλος γι αυτό.

Εγώ για μπάνια πάω Σαλαμίνα μεριά, όταν πρόκειται να πάω κοντά, έχω εκεί εξοχική κατοικία. Η παραλία είναι πάντα στην πένα, γιατί ενδιαφέρονται οι πολίτες. Μόνο από τα σκουπίδια που έχει η θάλλασα και τα ξερνάει το κύμα θέλει πάντα καθαριότητα. Πως να το κάνουμε είναι σαν το κούρδισμα και την αλλαγή χορδών.

Στην καλύτερη περίπτωση το κράτος, το μόνο που θα μπορούσε να κάνει, θα ήταν να προσλάβει εκτός από δασοφύλακες και παραλιοφύλακες, για τους ασυνείδητους που δεν εκτιμούν τον κόπο και το μεράκι του πολίτη.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Παραλίες....
« Απάντηση #24 στις: 28/05/08, 16:25 »
Στη Χαλκιδική πάλι μπορεί να είναι απαίσια γενικά λόγω του τουριστικού οργασμού αλλά υπάρχει μια ποιότητα στις παραλίες μόνο που εκεί υπαρχει το αλλο πρόβλημα! ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΖ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΟΝΤΑΡΟΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΑ!!! Μιλάμε έλεος!Ειδικότερα Χανιώτη, Πευκοχώρι, Καψόχωρα, Φλογητα,Νικήτη,Βουρβουρου είναι ο υπερπληθυσμός!Πατείς με πατώ σε γίνεται! ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΑ ο δήμος έχει γεμίσει όλη την παραλία με ενοικιαζόμενες ομπρέλες και ξαπλώστρες!!1ΕΛΕΟΣ!! Αυτές τρωνε όλο το χώρο! Δηλαδή και πάλι , ακόμα και αν δεν υπαρχει αντίτιμο εισόδουμ πάλι θα βρούνε τρόπο να τ'αρπάξουνε!!! >:(
 

Mika, mallon den exeis polypsaxei to thema 2o podi apo Nikhth k meta... oi wraies paralies einai pio katw! 8) einai psiloanorganwta bebaia, alla t protimw etsi, giati etsi den ginetai aytos o xamos poy yparxei sthn Kassandra! oi paralies pentakathares, ektos apo 1-2 exaireseis pou tis exoyn katanthsei san ta moutra toys... grrr... >:( Peftei omws ligo makrua odikws k oi dromoi einai psiloxalia k olo strofes, k m to KTEL dn tha to synhstoysa se kanenan! :P

Poly fobamai omws pws se merika xronia tha mas exoyn katanthsei opws to 1o podi... hdh hparxoyn ta prwta deigmata... :-\ :'(
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
13761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 18:52
από sofitia