Αποστολέας Θέμα: Agora kitharas..  (Αναγνώστηκε 25321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #25 στις: 03/06/10, 13:47 »
Euxaristw file..emoeite to thema einai na goustareis esu pio polu..aplws egw mia gnomh zitisa kathara gia na akousw kai thn apopsh kapoiwn pio ebirwn apo emena .oso afora to thema tis kitharas omws..kai oxi enisxiti giati sunexizw na pisteuw pws gia mesa to spiti den einai kakos enisxitis

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #26 στις: 03/06/10, 14:13 »
Εδω θα διαφωνησω φιλε Ηρακλη.
Γιατι αν το παιδι εχει μαζεψει με δυσκολια αυτα τα 1200 ευρω τοτε ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να του πουμε οτι προκειται να παρει μια λαθος αποφαση.
Αν εχει τεραστια οικονομικη ανεση τοτε οκ παω πασο...
 
Για να μην το ταλαιπωρουμε αλλο το θεμα. Επειδη απο τα λογια σου καταλαβαινω πως οτι κι αν σου πουμε εσυ κιθαρα μονο θα παρεις (και καλα κανεις αφου τα λεφτα δικα σου ειναι στην τελικη) παρε σβαρνα τα μαγαζια και αρχισε να δοκιμαζεις.
Παντως συμβουλη μου ειναι να μην υπερβεις τα 600-700 ευρω. Ειδικα στις μεταλ κιθαρες με high output μαγνητες θεωρω πως ελαχιστη εως καθολου διαφορα υπαρχει μεταξυ αυτης της κατηγοριας και των πιο ακριβων...
Κοιτα προς LTD, Schecter μερια.


Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #27 στις: 03/06/10, 14:22 »
Thnx paidia.tha paw apo evdomada isws kai aurio na dokimasw diafores kai tha sas pw.

Kati teleutaio pisteuete pws tha itan kalutero na parw mia kithara guro sta 700?kai me 300 euro na parw ena kalutero enisxiti?an nai iparxei kapoios kalos se authn ti timi h elaxita pio panw.?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 17:53 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #28 στις: 03/06/10, 15:13 »
για κιθάρα δεν θα σου πώ  γιατί δεν ξέρω τι θές τι σου αρέσει και μάλλον έχει κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου..

για ενισχυτή όμως μιας και είμαι κάτοχος ενος MG θα σου πώ αποφύγε τον, ακόμα μετανίωνω τα λεφτά που έδωσα γιατί στα ίδια θα μπορόυσα να πάρω κάτι πολύ καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #29 στις: 03/06/10, 15:25 »
Δεν χαθηκε ο κοσμος να μειωθει ενα budget των 1200 ευρω κατα 200-300 για ενισχυτη...
Το θεμα ειναι αν θες να σκορπας λεφτα μιας και με την καλη κιθαρα και τον μαπα ενισχυτη θα τη βρισκεις μονο στον καθρεφτη του σπιτου σου που θα κανεις headbanging με την κιθαρα πανω στο cd που θα παιζει στο στερεοφωνικο.


Δεν νομιζω να φευγει κανεις μπερδεμενος. Μαλλον το αντιθετο. Καλυτερα να νιωσεις οσο ειναι νωρις παρα μετα που θα εχεις ξοδεψει 2Κ και αναρωτιεσαι γιατι ο ηχος μου ειναι μαπα, ενω η κιθαρα μου ξυριζει χαμομηλια στο Ματσου Πιτσου.


Δεν του ειπε κανεις να παρει engl screamer και να μεινει με την GIO ( και μενα η πρωτη μου τετοια ηταν, ταυρακι ;D ), αλλα να χειριστει σωστα ενα πολυ καλο ποσο που εχει στα χερια του.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #30 στις: 03/06/10, 15:29 »
για κιθάρα δεν θα σου πώ  γιατί δεν ξέρω τι θές τι σου αρέσει και μάλλον έχει κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου..

για ενισχυτή όμως μιας και είμαι κάτοχος ενος MG θα σου πώ αποφύγε τον, ακόμα μετανίωνω τα λεφτά που έδωσα γιατί στα ίδια θα μπορόυσα να πάρω κάτι πολύ καλύτερο

+1

Eιχα δωσει 300 ευρω για να παρω εναν 50αρη MG ενω θα μπορουσα να εχω παρει ενα πολυ πολυ καλυτερο μικρο λαμπατο στα ιδια λεφτα.Και ολο αυτο γιατι δεν ειχα ρωτησει κανεναν πιο εμπειρο και αγοραζα στο ντουκου...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #31 στις: 03/06/10, 15:36 »
Φιλε μου τα παιδια εχουν ενα βουνο δικιο σε οσα σου λενε. Ολοι περασαμε απο την φαση σου που θελαμε καινουρια κιθαρα στα πρωτα χρονια που παιζαμε γιατι νομιζαμε λογω απειριας οτι οι κιθαρες ειναι που κανουν τον ηχο... Εαν σε ενδιαφερει ο ηχος σου παρε καινουριο ενισχυτη... Εαν θες απλα να χαζευεις μια καινουρια κιθαρα και να χαιρεσαι, οκ παρε μια κιθαρα, αλλα μην περιμενεις σε καμια περιπτωση να δεις καμια διαφορα στον ηχο σου τετοια που να δικαιολογησει εστω και τα μισα χρηματα απο οσα προκειται να δωσεις... Ειδικα με τον ενισχυτη και την πεταλιερα που εχεις δεν θα δεις διαφορα, γιατι ο μεν ενισχυτης ειναι χειροτερος και απο valvestate  >:D ενω η πεταλιερα ειναι μεν αρκετα καλη, αλλα καθολου transparent με αποτελεσμα να κανει πανω κατω ολες τις κιθαρες να ακουγονται παρομοια...
Εαν θες να καταλαβεις τι σημαινει καλος ηχος και να βλετιωσεις και το παιξιμο σου σε πολλα επιπεδα, κανε στον εαυτο σου την χαρη και παρε ενα πολυ καλο ενισχυτη και με τα ρεστα πετα ενα σετακι μαγνητες στην Ibanez και καντης και ενα setup σωστο και θα σαι θεος...
καταρχην οταν θα παιζεις καρφι πανω στον ενισχυτη θα μαθεις πολλα πραγματα που δεν μπορεις να τα μαθεις με την πεταλιερα, οπως δυναμικες, ελεγχο του gain με το volume της κιθαρας (να καθαριζεις τον ηχο σου πχ χωρις να μειωνεις την παραμορφωση του ενισχυτη, χρησιμοποιωντας μονο τις δυναμικες σου και το volume της κιθαρας), θα μαθεις να παιζεις πολυ σωστοτερα γιατι οι πεταλιερες και η μιξη τους με χαλια ενισχυτες "μπουκωνουν" τον ηχο, χανει την καθαροτητα του και νομιζεις οτι παιζεις καλα... και μετα πας να παιξεις σε καναν καλο ενισχυτη και βλεπεις ποσο μα ποσο κουλος εισαι τελικα...
Για αυτο σου λεω, περα απο το θεμα ηχου που θα ανεβει κατακορυφα με εναν καλο ενισχυτη, θα επωφεληθεις και στο παικτικο τμημα με την αγορα ενος καλου ενισχυτη... Με μια καλη κιθαρα, το μονο που θα πετυχεις ειναι να κανεις την κ...α σου και να την γουσταρεις οταν την χαζευεις... Ισως δεις και καποιες μικροδιαφορες στον ηχο αλλα μεχρ εκει...
βεβαια τα χρηματα ειναι δικα σου, κανε οτι θες, αλλα να ξερεις οτι οταν θα εχεις πλεον την εμπειρια οσων σου λενε αυτα που σου λενε τωρα, θα μουτζωνεις τον εαυτο σου που τοτε (τωρα δηλαδη) που ειχες μαζεψει καποια χρηματα, τα χαλασες σε μια καλη κιθαρα και εμεινες με τον τενεκε-που εχει μεσα σφηκοφωλια- MG. Και τον κακολογω γιατι τα παιδια εχουν δικιο... Ειναι ψιλο απαραδεκτος ενισχυτης και Marshall ειναι μονο κατ'ονομα...
Η κιθαρα μπορει να επηρεασει τον ηχο προς τα θετικα αλλα σε "λεπτομερειες" και για να φτασεις σε επιπεδο να καταλαβαινεις και να "χρειαζεσαι" αυτες τις λεπτομερειες, πρεπει πρωτα να φας αρκετα "χιλιομετρα" με καλους ενισχυτες για να καταλαβεις τι ειναι καλος ηχος, τι ακριβως θες εσυ και ΠΩΣ θα το παρεις αυτο απο εναν ενισχυτη και μια κιθαρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/10, 15:42 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #32 στις: 03/06/10, 15:57 »
Παράθεση από: G.K
Εδω θα διαφωνησω φιλε Ηρακλη.
Γιατι αν το παιδι εχει μαζεψει με δυσκολια αυτα τα 1200 ευρω τοτε ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να του πουμε οτι προκειται να παρει μια λαθος αποφαση.

Παιδια αφηστε το παιδι να παρει την κιθαρα που ονειρευεται, γιατι αυτο που κανετε ειναι αμαρτια....προς θεου δηλαδη.
Δεν παιζει η κιθαρα με τον ενισχυτη φιφτυ φιφτυ, ουτε καν 90/10.
Η κιθαρα ειναι κιθαρα, και ο ενισχυτης αλλο πραμμα.
Ποτε δεν περνεις λαθος αποφαση οταν αγοραζεις ενα καλο οργανο. Το καλο οργανο δεν εχει μοδα, και με τα χρονια γινεται ακομα καλυτερο.
Πριν 35 χρονια που πηρα την πρωτη μου ηλεκτρικη (μια εκο κιβι) δεν ειχα καν ενισχυτη, αλλα την επαιζα ετσι σκετα, και μετα απο ενα χρονο αγορασα ενα πικ απ (φορητο) και εβαλα ενα φιλο ηλεκτρονικο (που ειχε ραδιοφωνικο σταθμο  ;D ) και μου εβγαλε μια εισοδο και επαιζα απο κει. Μετα πηρα και ενισχυτη...
 
Μετα 5 χρονια εδωσα 100 χιλιαρικα δραχμες (μια στρατ αμερικανα ειχε 45 χιλιαδες δραχμες) και πηρα ενα καλο οργανο. Απο τοτε εχω αλλαξει 40 ενισχυτες (οι 39 ειναι στα σκουπιδια) και η κιθαρα ειναι καλυτερη απ οταν την αγορασα και θεωρειται μοντελο βιντειτζ και ...πανακριβο.
 
Αλλο πραμμα το οργανο, αλλο ο ενισχυτης.
Ο καθε μουσικος δεν παιζει το οργανο για να ακουει τον τελειο ηχο, αλλα γιατι εχει κ**λα.
Και επειδη η κιθαρα ειναι γκομενα (ολα τα αλλα επονται), οσο ομορφοτερη ειναι και οσο πιο χλιδατη, τοσο περισσοτερο σε κ**λωνει.
 
Δωστε λοιπον στο παιδι μια συμβουλη (εγω δεν μπορω..... δεν ειμαι μεταλλας) να παρει ενα καλο οργανο που θα κραταει και μαλιστα θα μεγαλωνει την αξια του με το περασμα του χρονου. Ενα τετοιο οργανο ειναι επενδυση, και οχι αχρηστη αγορα.
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #33 στις: 03/06/10, 16:06 »
Συμφωνώ με τον απο πάνω ^^^^
 
Σίγουρα το πακέτο κιθάρα ενισχυτής είναι καλύτερη αγορά αλλααααα..... τι να κάνουμε αν γουστάρουμε ΑΥΤΗ την κιθάρα... είναι και το mojo στη μέση.  ;)
 
βασικά όλοι έχετε δίκιο αλλα είναι κάποια λάθη που ΠΡΕΠΕΙ να τα κάνει κάποιος .
 
 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #34 στις: 03/06/10, 16:09 »
Αχρηστο τιποτα δεν ειναι απο την αποψη οτι θα αποκτησεις τουλαχιστον μια εμπειρια με καθετι που αγοραζεις...
Αλλα οταν εχεις αρκετα χρηματα για αρχαριος να ξοδεψεις, δεν παιρνεις κατι πολυ ακριβο σε κιθαρα κατ'εμε, ουτε σε ενισχυτη, γιατι απλουστατα δεν εχεις ιδεα για το τι θες, τι θα κανει αυτο που θες, πως θα το κανει, με τι θα πρεπει να το συνδυασεις κτλ.
Με τα χρηματα που δινει το παληκαρι, μπορει ανετα να παρει εναν καλο ενισχυτη και μια καλουτσικη κιθαρα αν θελει οπωσδηποτε ΚΑΙ κιθαρα.
Η γνωμη μου παντως ειναι να αγορασει μονο εναν καλο ενισχυτη και μετα να βαλει γι απουλημα τον παλιο και την κιθαρα και οταν τα πουλησει παιρνει και μια καλυτερη κιθαρα.
Ειπαμε, οκ ναι ειναι κ....α μια καλη κιθαρα, αλλα δεν θα σου δωσει τιποτα ιδιατερο μονη της...
Οσο για vintage οργανα κτλ... Ε καλα... δεν παιρνεις μια κιθαρα με προοπτικη 30 χρονια μετα να εχει πιθανοτητες να θεωρειται απο καποιους vintage, συλλεκτικη κτλ, εκτος αν δεν παιζεις και εισαι απλα συλλεκτης...
Για να θεωρηθει μια κιθαρα ή ενυσχυτης επενδυση, πρεπει να κανει απλα αυτα που θες... Αν δεν ξερεις τι ακριβως θες, δεν ξερεις και που επενδυεις. Αυτο λεμε ουσιαστικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #35 στις: 03/06/10, 17:16 »
Παιδια αφηστε το παιδι να παρει την κιθαρα που ονειρευεται, γιατι αυτο που κανετε ειναι αμαρτια....προς θεου δηλαδη.


Εγω παλι θεωρω οτι ειναι αμαρτια να εχεις 1200 ευρω και να τα σκασεις ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΑ για κιθαρα ενω ΜΠΟΡΕΙΣ να παρεις ΚΙΘΑΡΑΚΛΑ με 800 ευρω και ΚΑΛΟ ενισχυτη με 400.


Επισης δεν γνωριζω πολλους ανθρωπους που να ειχαν την ευχερεια να ειναι κατοχοι 40 ενισχυτων (τους οποιους να πετανε στα σκουπιδια) και ακριβων κιθαρων...Ολα αυτα βεβαια με ολο το σεβασμο προς το προσωπο σου και χωρις κανενα υπαινιγμο για τα χρηματα που ενδεχομενως να μη σου περισσευουν κιολας...
Επειδη λοιπον για τους περισσοτερους ανθρωπους και ειδικα με τις ΤΩΡΙΝΕΣ οικονομικες συγκυριες 1200 ευρω δε μαζευονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ θεωρησα καλο (οπως και πολλοι αλλοι μαζι μου) να συμβουλεψουμε το φιλο με βαση την εμπειρια μας απο λαθη που εχουμε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ κανει.


Ως εκ τουτου τα προς θεου και οι αμαρτιες δεν ξερω που κολλανε... :-\  Ο καθενας εχει τη γνωμη του (εγω για παραδειγμα θα ντρεπομουν να ακουω μεσω πικ απ μια καλη κιθαρα).
Παντα φιλικα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/10, 17:18 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #36 στις: 03/06/10, 18:10 »
Ok paidia.kithara prepei na paw kai na dokimasw diafores gia na parw apofash..apo enisxites omws den xerw para polla...mexri 300-350 euro boreite na mou proteinete merikous na paw na akousw.episis an einai eukolo na gnorizete an uparxoun sthn athina sto kedro..

http://www.guitarstore.gr/productsdesc.php?id=1399. Autos einai kalos enisxitis?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 17:55 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #37 στις: 03/06/10, 18:47 »
Αδερφέ είμαι κι εγώ κάτοχος μιας Gio... Την είχα πάρει με έναν Line6 Spider III, χειρότερος κι από MG. Όταν άρχισα να το νιώθω ως ένα βαθμό, ο distorted ήχος δεν παλευόταν, έβαλα ένα σετάκι μαγνήτες GFS με 60 ευρώ χάρη στην καθοδήγηση του forum (γιατί εγώ ήθελα να βάλω Duncans σε κιθάρα των 250 ευρώ...) και η κατάσταση βελτιώθηκε στα αυτιά μου.

Με το που έπαιξα σε ενισχυτή της προκοπής, σιχάθηκα τον Line 6. Προσφάτως, έσκασα ένα σεβαστό για τα δεδομένα μου ποσό σε έναν καλό ενισχυτή και το πόσο την έχω καταβρεί δεν περιγράφεται... Ναι, θα ήθελα κι εγώ κάποια στιγμή ένα καλό μεταλοκίθαρο με active μαγνήτες, neck through, καλά κλειδιά, έβενο ταστιέρα κλπ κλπ, μακάρι να βάλω και τίποτα στην άκρη για να το αγοράσω. Ωστόσο, η Gio μου στέκεται μια χαρά με τον ενισχυτή αυτό. Την αισθάνομαι καλύτερη κιθάρα απ' ότι πραγματικά είναι.

Γνώμη μου, πάρε τον Handsome Devil που σου προτάθηκε και μια LTD EC-401 ή EC-1000. Η και κάποια Schecter σε αυτά τα χρήματα, η Blackjack μάλιστα φοράει και Seymour Duncan Blackouts. Αλλά με τίποτα μη χαραμίσεις μια καλή κιθάρα στον MG. Δε θα χαίρεσαι να παίζεις, μόνο να τη βλέπεις θα θέλεις...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #38 στις: 03/06/10, 18:49 »
Εγω προτεινω φουλ λαμπα και οχι υβριδικο...

Ενας μικρος για σπιτι και σε λιγα watt ειναι οτι πρεπει

Παρε για παραδειγμα
http://www.thomann.de/gr/laney_vc15_110n.htm
http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

Και χρησιμοποιεις και την πεταλιερα με πολυ καλα αποτελεσματα


Επισης για κιθαρα εχω να προτεινω μια Schecter C1 Hellraiser ή μια Blackjack αλλα φοραει active με μπαταρια απο οσο ξερω και δεν μπορω να καταλαβω και εγω γιατι σε πηραζει

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #39 στις: 03/06/10, 22:45 »
OK.thnx paidia me peisate.tha paw na dokimasw diaforous enisxites na apofasisw...o marshall tou opoiou to link sas esteila pio panw gnwrizete an einai kalos?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #40 στις: 03/06/10, 23:06 »
Κατα τη γνωμη μου οχι δεν ειναι τοσο καλος. Ειδικα σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις.
Οι ''καλοι'' Marshall για μενα αυτη τη στιγμη (περα απο τους κλασικους Plexi & Bluesbreaker) ειναι ο JCM-800, o JCM-900, o JTM 45 και ο DSL. Αυτοι μου ερχονται προχειρα πρωτα στο μυαλο (φυσικα και θα υπαρχουν και αλλοι). Και δυστυχως κοστιζουν ολοι ή κοντα ή πανω απο 1000ρικο...



Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #41 στις: 03/06/10, 23:09 »
o marshall που παρεθεσες δεν ειναι αμιγως λαμπατος, αλλα υβριδικος δηλαδη εχει λαμπα μονο στην προενισχυση. Και για μενα θα ηταν καλυτερα κατι σε full tube. Ο laney που προτεινε το παλικαρι απο πανω ειναι ωραιο εργαλειο, αλλα με  μαπα distorted καναλι, παρολαυτα συνδιαζεται πολυ ωραια με πεταλια και πεταλιερες πανω στο καθαρο του

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #42 στις: 03/06/10, 23:11 »
A.ok.xereis na mou peis se poio magazi borw na vrw ton enisxiti pou mou proteine to paidi?

A.kai den xerw poia einai h diafora tis labatis proenisxisis apo enan allon full lampa an borouses na mou eleges.. Episis exete na mou proteinete kapoion lampato marshall na dw?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 17:56 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #43 στις: 03/06/10, 23:28 »
Οι προενισχυτριες λαμπες (preamp tubes) συνηθως 12AX7 οδηγουν τον ηχο μεσα στον ενισχυτη και διαμορφωνουν την χρεια του ενω οι τελικες (power tubes) παραγουν τον ηχο.


Στον υβριδικο ενισχυτη τον ρολο των τελικων τον κανει τρανζιστορ.




Καλους λαμπατους marshall σου προτεινε ο G.K. παραπανω αλλα ξεφευγουν σε τιμη. Εγω ειχα φαει σκαλωμα με τον Marshall Class 5 που ειναι σε προσιτη τιμη ,αλλα δεν νομιζω να κανει για την δουλεια που θες. Ειναι μονοκαναλος και λιγο περιοριστικος. Δηλαδη οσο ανεβαζεις την ενταση "βρωμιζει" ο ηχος...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/10, 23:30 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #44 στις: 03/06/10, 23:56 »
http://www.kagmakis.com/details1.php?thepid=1178&thecid=3&thec2id=15&open=1 Autos kalos?einai kai se pio prositi timi.ton blackheart pou mou proteinate mou fenetai arketa kalos.mhpws gnorizete pou tha borousa na paw gia na ton dokimasw?..kai mia teleutaia erwtisi.isxuei oti oi lampatoi xalane pio eukola giati einai euaisthiti kai oti xreiazontai sidirisi klp?an nai poso suxna xreiazontai sidirisi...please peite kapoios pou boro na vrw ton blackheart skeftomai na paw aurio na ton dw

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #45 στις: 04/06/10, 00:00 »
Blackheart θα βρεις σε Nακα. Τον 5ρη που σου προτεινα τον ειχα δοκιμασει στο καταστημα του στην Ιπποκρατους.

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #46 στις: 04/06/10, 00:06 »
Ok.euxaristw..oi marshall ma kaloi einai?...tha paw kai tha dokimasw diaforous aurio

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #47 στις: 04/06/10, 00:10 »
Δεν ειναι ολοι οι Marshall καλοι δυστυχως...Οι ακριβοι και κλασσικοι Marshall ειναι καλοι

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #48 στις: 04/06/10, 00:14 »
αν φιλε αποφασισεις να αγορασεις τον 5αρι τον blackheart πουλαω εγω τον δικο μου

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #49 στις: 04/06/10, 00:41 »
Ο μόνος marshall full tube σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι αυτος εδω:

http://www.thomann.de/gb/marshall_class_5.htm

Βέβαια γενικά οι marshall είναι ιδιαίτεροι ενισχυτες (συγκεκριμένο ηχόχρωμα, όχι τόσο "κρυστάλλινα" καθαρα) και καλό είναι όποιος τους επιλέξει έναντι μιας άλλης μαρκάς να ξέρει ότι θέλει ακριβώς αυτό που προσφέρουν, γιατί εκτός των άλλων είναι ακριβότεροι λόγω "ονόματος"

Όλα αυτά στα λέει ορκισμένος marshallακιας...!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/02, 23:44
από Σπύρος
14 Απαντήσεις
26502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 19:14
από GreekDudeCovers
45 Απαντήσεις
14625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 21:03
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
5528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 01:19
από elsar
126 Απαντήσεις
37857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/16, 11:18
από MACMISIAS
10 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike
13 Απαντήσεις
5503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 00:05
από Serviani
0 Απαντήσεις
1318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 17:52
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
4307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:22
από rudi
4 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 15:43
από geopaok