Αποστολέας Θέμα: noise gate?  (Αναγνώστηκε 6460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
noise gate?
« στις: 27/01/09, 23:02 »
 καλησπερα
ψαχνω για καποιο νοιζ γκειτ σε μορφη πεταλου...
Δεν εχω ιδεα για το τι πρεπει να προσεξω αν και διαβασα μερικα θεματα εδω μεσα...
τελός παντν εγω θελω ενα πεταλι που να μπορει να μου κοβει το βουισμα και το σφιριγμα 
να μου καθαριζει τον ηχο...οταν δεν παιζω να μην ακουγεται το παραμικρο ...
κατι τετοιο!
τι εχετε να προτεινεται?
(παιζω σε  high gain + metal zone + death metal  + super chorus) ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: noise gate?
« Απάντηση #1 στις: 27/01/09, 23:20 »
Αν και δεν χρησιμοποιούσα ποτέ noise gate ,ακούγονται πολύ καλά λόγια για αυτό: http://www.pedalgeek.com/cgi-bin/new_shop.cgi?config=&uid=TOKyCgAA1193772183&command=link--ispdp
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: noise gate?
« Απάντηση #2 στις: 28/01/09, 20:22 »
Boss Noise Suppressor (οικονομικο και κατοχος του συγκεκριμενου) & ISP Decimator (πιο ακριβο αλλα καλυτερο απο το boss) ειναι απο τα καλα πεταλακια που μπορεις να βρεις!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: noise gate?
« Απάντηση #3 στις: 29/01/09, 10:29 »
καλησπερα
ψαχνω για καποιο νοιζ γκειτ σε μορφη πεταλου...
Δεν εχω ιδεα για το τι πρεπει να προσεξω αν και διαβασα μερικα θεματα εδω μεσα...
τελός παντν εγω θελω ενα πεταλι που να μπορει να μου κοβει το βουισμα και το σφιριγμα 
να μου καθαριζει τον ηχο...οταν δεν παιζω να μην ακουγεται το παραμικρο ...
κατι τετοιο!
τι εχετε να προτεινεται?
(παιζω σε  high gain + metal zone + death metal  + super chorus) ;D ;D ;D


Λίγο για να το ξεκαθαρίσουμε:
Το Noise Gate ΔΕΝ καθαρίζει τον ήχο, δεν είναι αυτή η δουλειά του. Αυτό που κάνει είναι να κόβει τελείως τον ήχο κάτω από κάποια ένταση, το επίπεδο της οποίας καθορίζεις εσύ. Αυτό χρησιμεύει διότι η κιθάρα δεν σφυρίζει από ανάδραση όταν δεν παίζεις ενώ έχεις δυνατά τον ενισχυτή.
Τώρα υπάρχουν και Noise Reduction πετάλια, όπως το ISP Decimator που επίσης σωστά προτάθηκε, που είναι πιο ακριβά, και τα οποία λιγοστεύουν το φύσημα ή το βούισμα όπως λές, όμως δυστυχώς όπως λένε όλοι οι χρήστες τους, επηρεάζουν και την χροιά δυσμενώς.
Εκτός από το Boss που προτάθηκε, υπάρχει και το MXR SMART GATE M-135 που συνδυάζει λίγο και τις δύο λειτουργίες, NOISE GATE και REDUCTION για να δεις λίγο πως είναι και τι ρυθμιστικά έχει.
Ρϊξε μία ματιά σε αυτό το σχετικό ποστ και ειδικά στα σχετικά σχόλια του faser.
Προσωπικά νομίζω ότι πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη σημασία στις ρυθμίσεις των πεταλιών και του ενισχυτή σου για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα στην ρίζα του, και μετά, κοίτα για κάποιο Noise Gate να σου ησυχάζει την κιθάρα στις παύσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: noise gate?
« Απάντηση #4 στις: 30/01/09, 01:07 »
Διάβαζα το σχόλειο του faser.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σαν να λέμε πως το noise gate είναι και κάτι σαν limiter?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: noise gate?
« Απάντηση #5 στις: 30/01/09, 01:24 »
Διάβαζα το σχόλειο του faser.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σαν να λέμε πως το noise gate είναι και κάτι σαν limiter?
Στην ουσία είναι το ακριβώς ανάποδο. Αντί να μειώνει την διαφορά της ανώτατης στάθμης με την χαμηλότερη, την αυξάνει τόσο πολύ που η χαμηλότερη δεν ακούγεται πια.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: noise gate?
« Απάντηση #6 στις: 30/01/09, 02:14 »
Ειναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομα του...μια πύλη ήχου που όταν αντιλαμβάνεται οτι δεν υπάρχει σήμα (όταν δηλαδή η νότα του κιθαρίστα σβήνει και δεν ακούγεται πια) αυτομάτως κλείνει και δεν αφήνει τίποτα να περάσει μέχρι την στιγμή που θα παιχτεί η επόμενη νότα.

Το πως θα τελειώσει όμως μια νότα που αργοσβύνει, εκεί είναι το μεγάλο θέμα με το noise gate....Τείνει να εξαφανίζει το decay κάνοντας τις νότες που θέλουμε να κρατήσουν μέχρι να σβήσουν τελείως να "πεθαίνουν αφύσικα"...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: noise gate?
« Απάντηση #7 στις: 30/01/09, 12:43 »
Χμμμμ!!!Απαντηση για το mxr smart gate.Το mxr το εχω ακουσει και δεν λεει δυστιχως σε συγκριση με αλλα noise gates!Κοιτα και ενα παραδειγμα εδω :
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: noise gate?
« Απάντηση #8 στις: 30/01/09, 13:10 »
Χμμμμ!!!Απαντηση για το mxr smart gate.Το mxr το εχω ακουσει και δεν λεει δυστιχως σε συγκριση με αλλα noise gates!Κοιτα και ενα παραδειγμα εδω : http://www.youtube.com/watch?v=Ng8Q2JhkdSg


Πωπω, απίστευτο, μπράβο που το βρήκες..
Βεβαια δεν ξέρουμε τι ρυθμίσεις έχει το MXR, φαίνεται το pot αλλά δεν διακρίνονται τα άλλα ρυθμιστικά για το Hiss κλπ.
Πάντως σε κάνει να το σκεφτείς πολύ αρνητικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: noise gate?
« Απάντηση #9 στις: 30/01/09, 15:27 »
Οντως φιασκο, αλλα ενας παρακατω στα κομμεντ λεει οτι suckαρει το tone επειδη το threshold ειναι στο 0. Εγω ημουν στο τσακ να παρω προχθες το μπος το noise supressor αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται... επισης μια ερωτηση, βοηθανε αυτα τα noise gate στο θορυβο ενος μονου μαγνητη?


ΥΓ. παντως φιλε joey τσεκαρε αυτο:
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/09, 15:32 από Adno »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: noise gate?
« Απάντηση #10 στις: 30/01/09, 16:13 »
βοηθανε αυτα τα noise gate στο θορυβο ενος μονου μαγνητη?

Έτσι λένε, και σαφώς και πρέπει, ειδικά στο hum από single coils.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: noise gate?
« Απάντηση #11 στις: 30/01/09, 17:07 »
Από τότε που είχα ποστάρει το topic που παρέθεσε ο adr1anos μέχρι σήμερα, μεσολάβησε η αγορά του ISP Decimator Pro Rack G ;D οπότε θα σας πω τη γνώμη μου από πρώτο χέρι στο τέλος..

Αναφέρθηκε πολύ σωστά η λειτουργία του noise gate από προηγούμενα μέλη αλλά πιστεύω ότι με ένα παράδειγμα ίσως γίνει ακόμα πιο κατανοητό.. Νομίζω ότι κάπου έχω ξαναγράψει την λειτουργία του noise gate αλλά εν τάχει έχουμε να κάνουμε με ένα απλό μηχάνημα όπου δρα με μία βασική παραμέτρο, τo threshold.. Το threshold στην ουσία είναι ένα επίπεδο ακουστότητας (εξού και μετριέται και σε db) το οποίο ουσιαστικά όταν επέλθει, "κόβει" εντελώς τον ήχο.. Ως γνωστό υψηλότερη ένταση σημαίνει υψηλότερα db.. Όταν παίζουμε στα 60db και στο τέλος ενός κομματιού αφήσουμε τη νότα/συγχορδία να κάνει fade out, τα db πέφτουν σταδιακά.. Ας πούμε ότι έχουμε πει σε ένα ηχολήπτη να κοιτάει το ντεσιμπελόμετρο του καναλιού μας, και όταν αυτό φτάσει στα 30db να κόψει εντελώς τον ήχο μας (τα 30db επομένως είναι το threshold μας).. Με το fade out, τα db πέφτουν από 60, σε 59, 58, 57,......31, και όταν φτάσουν 30db ο ηχολήπτης μας "κόβει" και ακούγεται νεκρική σιγή.. Αυτό το πράγμα λέγεται noise gating γιατί πολύ απλά έχουμε βάλει ένα νοητό τοίχο ο οποίος ενεργοποιείται όταν φτάσουμε ένα threshold..

Τώρα πως συνδέεται το threshold με το hum.. Πολύ απλά, το hum ακούγεται όταν δεν παίζουμε.. Δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσουμε hum όταν παίζουμε εκτός αν παίζουμε ιδιαίτερα χαμηλά ή αν έχουμε "φορτώσει" τεράστιες ποσότητες gain ή εν τέλει αν ο ενισχυτής μας δεν είναι προσεκτικά φτιαγμένος (βλ. μαζική παραγωγή).. Επομένως πρέπει να καταπολεμήσουμε το hum όταν δεν παίζουμε, δηλαδή όταν τα db που παράγουμε είναι πολύ λίγα.. Αν βάλουμε το threshold πολύ ψηλά, τότε θα κόβει ήχους από το παίξιμο μας.. Ας πούμε ότι το τοποθετούμε στα 50db.. Το noise gate θα κόβει κάθε ήχο μεχρι τα 50db και θα αφήνει τους ήχους πάνω από 50db.. Εμείς αν έχουμε ένα εύρος παιξίματος από 40-60db, θα ακούμε μόνο τους ήχους από 51-60db.. Επομένως, όπως είναι απόλυτα κατανοητό, θα πρέπει να ορίσουμε το threshold στο 40db για να μην μας κόβει ήχους.. Κάτω από το 40db σημαίνει ότι απλά δεν παίζουμε και στα σημεία εκείνα εμφανίζεται το hum.. Όμως επειδή έχουμε βάλει το noise gate με threshold στα 40db, κόβεται και το hum.. Η λειτουργία είναι εξαιρετικά απλή αλλά υπάρχει το γνωστό πρόβλημα του decay.. Αυτό εμφανίζεται διότι μπορεί το εύρος κάποιου κιθαρίστα (το εύρος αυτό διαφέρει από κιθαρίστα σε κιθαρίστα γι' αυτό η επιλογή του threshold πρέπει να γίνεται με trial'n'error από τον καθένα μας) να είναι από Χdb σε Ydb, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάτω από τα Xdb δεν ακούγεται κάτι μουσικό.. Αν αφήσουμε μια νότα να σβήσει fade out (decay) εκείνη θα πέσει στα λιγότερα από Χdb αλλά θα συνεχίσει να ακούγεται.. Παράλληλα όμως, σε χαμηλές εντάσεις, θα ακούγεται και το hum.. Αυτό είναι το γνωστό πρόβλημα του decay.. Δηλαδή υπάρχει το δίλλημα είτε να αφήσουμε ψηλά το threshold --> να μην ακούγεται hum --> αλλά να κόβονται απότομα οι νότες όταν κάνουμε fade out, είτε να θέσουμε χαμηλά το threshold --> να μην κόβονται οι νότες όταν κάνουμε fade out --> αλλά να ακούγεται το hum..

Τώρα όσον αφορά το ISP Decimator, κάνει ακριβώς αυτό για το οποίο φτιάχτηκε.. Κόβει τον ήχο κάτω από το threshold.. Για να αντιμετώπίσει το πρόβλημα του decay υπάρχει και η επιλογή filter tracking της οποίας ο μηχανισμός εξηγείται στο manual αλλά δεν το έχω πολυψάξει.. Κατά τη γνώμη μου, δεν απαλείφεται το πρόβλημα εκτός αν κάτι δεν ρυθμίζω σωστά.. In any case, επειδή έχω ακούσει και το Rocktron, το ISP κόβει τον ήχο λίγο πιο ήρεμα κατά την κρίσιμη στιγμή που γίνεται trigger το noise gate στο threshold.. Επίσης έχει 2 εισόδους (μία για κατευθείαν από την κιθάρα και άλλη μία για τη λούπα) επειδή χρειάζεται διαφορετικός χειρισμός στο noise gating ανάλογα με ποιο κανάλι δουλεύουμε κάθε φορά (καθαρό-παραμόρφωση)..

Και επειδή αναφέρθηκε και το limiter στη κουβέντα, το τελευταίο είναι σαν να έχεις πει σε έναν ηχολήπτη όταν εσύ φτάσεις σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο ακουστότητας (π.χ. 70db) και πας να το ξεπεράσεις, να μην σε αφήνει να το κάνεις με το να μειώνει ανάλογα το volume έτσι ώστε όλοι οι ήχοι πάνω από 70db να ακούγονται σταθερά στα 70db.. Σαν ένα ηχητικό ταβάνι που ο ηχολήπτης δεν σε αφήνει να ξεπεράσει ποτέ.. Σε αντίθεση με το compressor όπου ο ηχολήπτης σε δυναμώνει όταν παίζεις χαμηλά (δηλαδή κάτω από ένα threshold) και σε αφήνει ανέπαφο όταν παίζεις πάνω από το threshold.. Θεωρητικά, με ένα compressor στα 60db και ένα limiter στα 61db, μπορείς να ακούγεσαι συνεχώς στα 60db ανεξάρτητα του πόσο δυνατά ή χαμηλά παίζεις..

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι στα περισσότερα noise gates, compressors, limiters, κ.λπ. κατά συνθήκη μετράνε αρνητικά db, οπότε σκεφτόμαστε αντίστροφα απ' ότι το παράδειγμα πιο πάνω.. Δηλαδή τα 60db είναι πιο δυνατά από τα 40db αλλά τα -60db είναι πιο σιγανά από τα -40db..
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/09, 17:10 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: noise gate?
« Απάντηση #12 στις: 04/03/09, 15:46 »
αν αποφασισεις να παρεις noise gate (εγω δε θα στο συνιστουσα εκτος αν χρησιμοποιεις παρα πολλα πεταλια),θα σου προτεινα να παρεις κατι ακριβο..ειναι σαν το wireless system....αμα παρεις κανα φτηνιαρικο θα σου πηδήξει το σημα  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 17:23
από Jezus
18 Απαντήσεις
6119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 16:44
από mace
Noise gate/reduction?????

Ξεκίνησε από MakisSRV Εφέ

12 Απαντήσεις
5420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 18:24
από Evangelos 123
6 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:51
από metalmike
2 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 11:43
από zeromancer
12 Απαντήσεις
13171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/19, 11:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/11, 22:29
από Σατάνης
Noise Gate

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

5 Απαντήσεις
2532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 15:48
από zeromancer
6 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/12, 19:53
από RandomHero
0 Απαντήσεις
2263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 11:01
από DeniaHD