Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικό φακέλωμα από το Windows Media Player  (Αναγνώστηκε 11071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Από το http://tech.flash.gr/technical/advice/2002/2/22/8420id/ :

Ειδικοί από το χώρο της ασφαλείας ανακάλυψαν μια λειτουργία του Windows Media Player 8.0, του προγράμματος της Microsoft για την εκτέλεση αρχείων multimedia που συνοδεύει τα Windows XP, η οποία καταγράφει σε αρχεία Log πληροφορίες για τα CDs και DVDs που παίζει ο εκάστοτε χρήστης, στέλνοντας τις σχετικές πληροφορίες σε ένα server της εταιρείας.

Πιο συγκεκριμένα, κάθε φορά που τοποθετείτε ένα CD ή ένα DVD στο drive του υπολογιστή και χρησιμοποιείτε το Windows Media Player 8 για να το παίξετε, ξεκινάει ταυτόχρονα μια λειτουργία αναγνώρισης του τραγουδιού ή της ταινίας που εμπεριέχεται στο CD/DVD. Για να γίνει η αναγνώριση, το Media Player συνδέεται, μέσω http, με ένα server της Microsoft (windowsmedia.com) για να πάρει, αν είναι δυνατόν, τις σχετικές πληροφορίες. Σε αυτήν τη σύνδεση, το Player στέλνει αυτόματα στον server, μέσω ενός cookie, ένα αριθμό αναγνώρισης (ΙD) μοναδικό για τον εκάστοτε χρήστη, το οποίο δημιουργείται την πρώτη φορά της εκτέλεσης προγράμματος.

Με αυτόν τον τρόπο, η Microsoft αποκτάει δυο πληροφορίες: τον τίτλο της ταινίας και τον αριθμό ID του Media Player. Επιπλέον, το Media Player δημιουργεί μια μικρή βάση δεδομένων στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή, που περιέχει στοιχεία για όλες τις ταινίες που έχουν παιχθεί . Μια εύλογη απορία που δημιουργείται είναι γιατί χρειάζεται όλα αυτά τα στοιχεία η Microsoft, αφού ουσιαστικά, με αυτή τη λειτουργία ''κατασκόπευσης'' δεν προσφέρει τίποτα σημαντικό στο χρήστη - όλες οι σχετικές πληροφορίες (τίτλοι ταινίας, πρωταγωνιστές κ.λπ.) βρίσκονται ήδη τυπωμένες στο εκάστοτε τίτλο CD/DVD .

Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, σύμφωνα με τον Richard M.Smith, εκπρόσωπο του ειδικευμένου σε θέματα ασφάλειας site ComputerBytesMan, στη περίπτωση που κάποιος γραφτεί συνδρομητής στο Newsletter του Windows Media. Διότι το ίδιο cookie καταγράφει και τη διεύθυνση e-mail των χρηστών, στέλνοντάς την στον server της Microsoft. Αυτό σημαίνει ότι αρκεί το παίξιμο μιας ταινίας DVD για να σταλθεί το e-mail στους servers της και για να γίνει ο σχετικός συσχετισμός των πληροφοριών.

Ενας τρόπος για να προστατευτείτε από τη υποκλοπή των προτιμήσεων σας είναι να  απενεργοποιήσετε τη χρησιμοποίηση του ID από τα options του μενού επιλογών του Media Player. Μια δεύτερη εναλλακτική λύση είναι να απενεργοποιήσετε όλες τις online δραστηριότητες του προγράμματος μέσα από μενού εντολών.

(Άλλος ένας λόγος για να αποφεύγετε τη Micro$oft... :-\)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Ηλεκτρονικό φακέλωμα από το Windows Media Player
« Απάντηση #1 στις: 24/11/03, 14:03 »
Χμ....

Ξέρεις έχω ένα φίλο που πρόσφατα αγώρασε υπολογιστή. Δεν καταλαβένει και πολλά πράγματα και πηγαίνω εγώ να τον βοηθήσω. Κάθε φορά βρήσκω αποσυνδεμένει την web cam. O λόγος? Φοβάτε να μην τον βλέπουν από την κάμερα!!! Λες να είναι διορατικός ο φίλος μου τελικά?

Ο μπασίστας μας (επίσης άσχετος με τεχνολογία) αρνήθηκε να βάλω τα στοιχεία του στο site μας. Ο λόγος? Φοβάτε αλλά δεν ξέρει τι! Γενικά φοβάτε το internet. Εγώ βέβαια τα έβαλα, αφού δεν πρόκειτε να δει το site ποτέ!!!  ;D


Αυτά
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Ηλεκτρονικό φακέλωμα από το Windows Media Player
« Απάντηση #2 στις: 24/11/03, 15:38 »
Βασίλη αυτό είναι γνωστό από καιρό.Βασικά μπορείτε και μέσω της Registry νομίζω να μπλοκάρετε αυτές τις <<Διαρροές>> αλλά επιπλέον υπάρχει ένα προγραμματάκι που λέγεται xpantispy και μπλοκάρει κάθε γνωστή τρύπα στα WindBlows(για τις άγνωστες δεν ξέρω :-\).
Αν το χρησιμοποιήσετε θυμηθείτε να μην ενεργοποιήσεται το Fast Shut Down διότι είναι buggy και συμβαίνει ακριβώσς το αντίθετο :-\ :P.
http://www.xpantispy.org/
Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ αν και ήδη κινούμαι σε πολύ καλό δρόμο για να απαγγιστρωθώ από τα Windblows:
Κατάφερα και εγκατέστησα το GuitarPro4 στο Linuxaki μου :D :D :D :D :D
Και σημερα θα δοκιμάσω να βάλω το Οffice.Και μετά "ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ ΒΙ$$"
"Οffice ετοιμάσου, έρχεται η σειρά σου" ;D ;D ;D
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Re:Ηλεκτρονικό φακέλωμα από το Windows Media Player
« Απάντηση #3 στις: 24/11/03, 15:47 »
den kserw an exei ksanagraftei , alla akouste ti synebh se enan filo mou:

Exei ta windows 98 , antegrammena fysika,  kai ola ta programmata pou exei episis antegrammena.Opws kai o windows media player.

Syndethike sto internet exontas anoixto ton wmp , kai tou skaei ena parathyraki "a new version of windows media player is now available!would you like to download it now?"

patise to yes o kakomoiris...

ekane install to programma pou katebase , paei na anoiksei ton wmp kai tou bgazei : "to programma den einai egkyro".

paei na anoiksei tin eksereynhsh twn windows kai tou bgazei to idio mhnyma...

gia na mhn sas ta polylew , molis i microsoft diapistose oti o filos mou eixe windows antegrammena , tou g****e to leitourgiko kai ton anagkase na kanei format...Kalo , e?

Kai kati akomi : prosfata lambana 2-3 fores tin mera ena email apo to security@microsoft.com me titlo "use this patch immediately!!!".Den to anoiksa pote , eseis to anoiksate?to xazo einai oti lambana ayto to mail epi 1misi mina 2-3 fores tin mera!!!tous zorisa fainetai poly pou den anoiga to mail tous :PPP
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/03, 17:17 από Dave Murray »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Ηλεκτρονικό φακέλωμα από το Windows Media Player
« Απάντηση #4 στις: 24/11/03, 15:52 »
den kserw an exei ksanagraftei , alla akouste ti synebh se enan filo mou:

Exei ta windows 98 , antegrammena fysika,  kai ola ta programmata pou exei episis antegrammena.Opws kai o windows media player.

Syndethike sto internet exontas anoixto ton wmp , kai tou skaei ena parathyraki "a new version of windows media player is now available!would you like to download it now?"

patise to yes o kakomoiris...

ekane install to programma pou katebase , paei na anoiksei ton wmp kai tou bgazei : "to programma den einai egkyro".

paei na anoiksei tin eksereynhsh twn windows kai tou bgazei to idio mhnyma...

gia na mhn sas ta polylew , molis i microsoft diapistose oti o filos mou eixe windows antegrammena , tou gamise to leitourgiko kai ton anagkase na kanei format...Kalo , e?

Kai kati akomi : prosfata lambana 2-3 fores tin mera ena email apo to security@microsoft.com me titlo "use this patch immediately!!!".Den to anoiksa pote , eseis to anoiksate?to xazo einai oti lambana ayto to mail epi 1misi mina 2-3 fores tin mera!!!tous zorisa fainetai poly pou den anoiga to mail tous :PPP

Αυτο με το λειτουργικο δεν το εχω ξανακουσει. Βεβαια αμα η αντιγραφη των 98 ηταν χαλια και το crack ηταν ερασιτεχνικο μπορει να γινει..
Οσον αφορα αυτην την ειδοποιηση, η ιδια η Microsoft αναφερει πως δεν το στελνει αυτη...Μαλιστα για του λογου το αληθες
http://microsoft.com/hellas/press/jul03-sept03/security-bulletin.asp
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικό φακέλωμα από το Windows Media Player
« Απάντηση #5 στις: 20/09/06, 19:48 »
Το σκηνικό με την αναβάθμιση του wmp έρχομαι να το επιβεβαιώσω και εγώ γιατί μου συνέβη πριν απο καμμία 20αρια ημέρες και
μου ρήμαξε τα πάντα.Μόλις άνοιγα πχ τον explorer αυτομάτως μου βγαζε μήνυμα error και όταν πάταγα dont send στην αποστολή μηνύματος
αυτομάτώς έκλεινε και ο explorer.Αυτά σε XP SP2 pro.Kαι η κόπια που έχω είναι καρατσεκαρισμένη σε διάφορα pc και είναι οκ.
Φυσικά και εγώ δεν το γλύτωσα το format....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
6291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 22:47
από paran0id
6 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 13:39
από Stergios Kourou
7 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/07, 11:47
από mpamps
8 Απαντήσεις
3775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 21:39
από eleos* (Βάλια πια....)
3 Απαντήσεις
2238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 01:16
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
7113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 13:01
από faser
2 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/11, 09:07
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 13:41
από hot_sauce (φλουτσ)
17 Απαντήσεις
6099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
4 Απαντήσεις
6815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/15, 21:03
από modfori