Αποστολέας Θέμα: YO ! :D Aytoσχεδιαμοι σε La minore. - 8ελω γνωμες κ συμβουλες  (Αναγνώστηκε 4509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Back_For_More

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Σήμερα εκανα τις πρωτες "ατσαλες" ηχογραφησεις μου στη νεα καρτα μου.
Φόρτωσα ενα midi , k περασα 2 κιθαρες
Επειδη ηταν μεσημερι εγραψα direct στη καρτα.
Τη Κυριακη θα γραψω κατι να ακουσετε κ τον ενισχυτη
Αρχιζει λιγο ατσαλα ,ψιλοστρωνει μετα .... (ειναι κ χωρις ζεσταμα)

http://www.megaupload.com/?d=JA84RGC7


εδιτ: ξαναεβαλα το λινκ γιατι για καποιο λογο κοβοταν κ το ξαναεκανα απλοαντ
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/09, 23:35 από Back_For_More »

Αποσυνδεδεμένος Back_For_More

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
κανεις ?

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eλα,εγω ειμαι εδω...κατ αρχην,ποσο καιρο παιζεις?μαθαινεις με δασκαλο?απο αυτα που ακουσα,δειχνεις οτι εισαι στο ξεκινημα σου.θελεις πολλη μελετη και εννοω να ακους πολλη μουσικη,και να προσπαθεις να πλησιαζεις αυτο που ακους..εχεις αυτη τη δυνατοτητα..ακουσα καποια γρηγορα περασματα στην κιθαρα..ομως μην προσπαθεις να κανεις κατι που τεχνικα δεν εχεις την δυνατοτητα ακομα..ασκησεις συνεχεια,μελετη και υπομονη..τωρα ο ηχος της κιθαρας ηταν πολυ κακος κατα την γνωμη μου(υποκειμενικο).ψαξε το να βρεις κατι καλιτερο..αυτα προς το παρον,συνεχισε την προσπαθεια σου...
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Back_For_More

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
παιζω 10 χρονια , χωρις δασκαλο κ πριν 1 μηνα ξεκινησα να μαθαινω τις κλιμακες. thanx για την ηλικρινεια σου (για τον ηχο συμφωνω κ εγω , απλα καιγομουν να ηχογραφησω οτιδηποτε να δουλεψω λιγο τη καρτα να τη μαθω)

Αποσυνδεδεμένος Back_For_More

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
κ αν ειχετε να προτεινετε με ποια 1-2 τεχνικες θα επρεπε να ασχοληθω περισσοτερο αυτη την περιοδο .... δηλαδη τα σημεια που υστερω περισσοτερο.

κ κανα σχετικο μαθηματακι σε ως gp4 αν πεζει :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/09, 20:17 από Back_For_More »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Εεεχχχμμμ....συνηθως δε ποσταρω σε τετοιου ειδους θεματα...αλλα...τι εννοεις παιζεις 10 χρονια  :-\ ;Σιγουρα θελεις δουλεια....μελετη με μετρονομο οπωσδηποτε....Το picking φαινεται να ειναι το δυνατο σου σημειο αλλα ο αυτοσχεδιασμος σου ακουγεται....ασυναρτητος....τυχαιες νοτες,με τυχαια σειρα και καθολου ουσια.Προσπαθησε να παιξεις πιο αργα,μετρημενα και με καποιο νοημα.Δεν αρκει να ξερουμε τις νοτες μιας κλιμακας,ουτε να παιζουμε οποιαδηποτε ακολουθια απο νοτες απλα γρηγορα.Επισης δουλεια,και μαλιστα πολλη,θελουν τα bends σου,επειγόντως.Το ιδιο και το phrasing....ελπιζω συντομα να ποσταρεις κατι καλυτερο   ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κ αν ειχετε να προτεινετε με ποια 1-2 τεχνικες θα επρεπε να ασχοληθω περισσοτερο αυτη την περιοδο .... δηλαδη τα σημεια που υστερω περισσοτερο.

κ κανα σχετικο μαθηματακι σε ως gp4 αν πεζει :)
ξεκινα με blues πεντατονικη κλιμακα,(θα βρεις στο you tube πολλα βιντεο με διδασκαλια αυτης της κλιμακας.ειναι η βαση για ολες τις αλλες...)παιξε αργα,και καθαρα,μεχρι να παιζεις με ευχερεια..νομιζω οτι υπαρχουν και μαθηματα στο στεκι(τοποι εκμαθησης-διδασκαλια).αυτα προς το παρον..καλη συνεχεια..αν θελεις να ρωτησης οτιδηποτε στειλε μου ΠΜ.
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θέλεις πάρα πολύ δουλίτσα... :-\
Πήγαινε σε κάποιον δάσκαλο, απ'ότι φαίνεται μόνος σου δεν θα κάνεις πολλά πράγματα (αφού λες πως ασχολείσαι τόσα πολλά χρόνια με σχεδόν μηδενική πρόοδο....)

Ίσως σκεφτόμενος οτι δίνεις κάποια χρήματα να αναγκαστείς κατα κάποιον τρόπο να κάνεις αυτό που δεν έκανες τόσα χρόνια ...Να μελετήσεις.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Γεια χαρά και από εδώ..

Για τον ήχο δεν κρίνω διότι τώρα δουλεύεις την κάρτα σου και επιπλέον και εσύ ο ίδιος συμφώνησες ότι επιδέχεται βελτίωσης..

Για το παίξιμο σου έχω να πω 2 πράγματα στα οποία υστερείς σαφώς..

Το πρώτο είναι ο χρόνος σου.. Σχεδόν σε όλα τα μέτρα πέφτεις εντελώς εκτός χρονου με αποτέλεσμα να ακούγεται κάτι άρρυθμο.. Ευτυχώς όμως, το να μάθεις να παίζεις σωστά ως προς τον χρόνο δεν είναι παρά 2-3 μήνες ευλαβικού αργού διαβάσματος.. Αγόρασε έναν μετρονόμο, βάλτον να παίζει στο 60bpm και παίξε μια κλίμακα που σου αρέσει.. Κάθε χτύπος και νότα.. Μπορεί να ακούγεται εντελώς βαρετό αυτό που θα παράγεις αλλά πίστεψε με είναι τα θεμέλια για κάτι καλό.. Αφού νιώσεις ότι έχεις την ευχέρεια να παίζεις κάθε χτύπο και νότα, το επόμενο βήμα είναι να χωρέσεις 2 νότες σε 1 χτύπο.. Αν δεις ότι δεν μπορείς να τις χωρέσεις ισάξια τις νότες βάλε τον μετρονόμο στο 120 και παίξε πάλι χτύπο και νότα.. Όταν συνηθίσει το αυτί σου σε αυτό το pattern τότε ξαναγύρνα στο 60 και παίξε πλέον 2 νότες/χτύπο.. Μετά 4, μετά 8, κ.λ.π.. Επίσης πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει να παίξεις τις ρυθμικές σε αρκετά covers.. Μάθε τα αγαπημένα σου κομμάτια και παίξ'τα πάλι (τη ρυθμική κιθάρα) παράλληλα με τον μετρονόμο, χωρίς να ακούς το κανονικό κομμάτι από πίσω, με μόνο εφόδιο τη φαντασία σου :D.. Όταν γίνεις μάστορας του ρυθμού, οι σκάλες δεν είναι τίποτα το δυσκολότερο..

Το δεύτερο που διέκρινα είναι ότι τείνεις να κάνεις αρκετά bends ενώ το χέρι σου (και ιδιαίτερα το αυτί σου) φαίνεται ακόμα άγουρο.. Στο κλιπάκι η κιθάρα σου είναι ξεκούρδιστη, αλλά φαντάζομαι ότι θα φταίει το ότι όλο το εγχείρημα έγινε μέσα στη φούρια σου να χρησιμοποιήσεις τη κάρτα σου.. Όσον αφορά τα bends, θα πρέπει καταρχάς να μάθεις να πατάς στο κέντρο των τάστων, και έπειτα να προσπαθείς να μάθεις τα bends τόνων.. Για παράδειγμα, παίξε την αλληλουχία δύο νοτών που θα απέχουν 1 τόνο (e.g. Ντο-ρε) πολλές φορές.. Αφού "μνημονεύσεις" την ηχητική απόσταση από το Ντο στο Ρε, προσπάθησε να κάνεις το ίδιο πράγμα αλλά με bend σε μια Ντο της ταστιέρας.. Το bend δεν είναι μόνο σηκώνω τη χορδή, αλλά στοχεύω τη νότα.. Όταν μάθεις τα bends τόνων, μπορείς να πας στα bends ημιτονίων, τριημιτονίων και ότι άλλο μπορεί να φτάσει το χέρι σου :D..

Αυτά από εμένα.. Σκοπός μου δεν ήταν να σου ρίξω το ηθικό, μιας και με την κριτική γινόμαστε καλύτεροι και όχι χειρότεροι.. Αν έχεις την ευχέρεια πάντως, καλό θα ήταν να έκανες κάποια μαθήματα με κάποιο δάσκαλο, από τα οποία θα λάβεις και γνώσεις τις οποίες ίσως να μην σου έχει περάσει από το μυαλό να ψάξεις μόνος σου.. Όπως και να έχει, όρεξη να έχεις και το αποτέλεσμα θα έρθει από μόνο του αν μελετάς και όχι μόνο σολάρεις (λάθος που κάναμε όλοι μας όταν νομίσαμε ότι λίγη ταχύτητα στα δαχτυλάκια μας, μας έκανε εν μια νυχτί cream of the crop σολίστες..

Αποσυνδεδεμένος Back_For_More

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Με το χρονο εχω προβληματα αν κανω μεγαλα διαστηματα να παιξω (1 μηνα)
Αν ειμαι σε φαση που παιζω ψιλοκαθημερινα δε φευγω ετσι

Αυτο με τα bends οντως πρεπει να τα μαζεψω λιγο , δεν το ειχα καταλαβει.
Αν θελετε εδω ενα κομματακι που ειχα γραψει πιο παλια -> Koπανατζης :d

ΠΣ= Εντωμεταξυ φοβαμαι πως η κιθαρα θελει setup ή φαγωμα κ ισιωμα τα ταστα, μου σβηνουν στις ψηλες κ σα να πηδανε λιγο :(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
24089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/07, 13:01
από dunkan
179 Απαντήσεις
95844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 09:03
από freemind
2 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 13:09
από Σκίρων
7 Απαντήσεις
4599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:40
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 16:42
από Seth21
2 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 21:53
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
4478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 12:30
από StageMaster
43 Απαντήσεις
13183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 22:53
από Napoleon66
0 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/10, 22:41
από Dr Wolf
9 Απαντήσεις
22415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/16, 21:11
από saved