Αποστολέας Θέμα: ακουστικη ή κλασικη κιθρα για εναν αρχαριο?  (Αναγνώστηκε 2931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene82

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
καλησπερα...με λενε ειρηνη κ ειμαι αρχαρια στην κιθαρα κ προσπαθω μονη μου να μαθω χωρισ δασκαλο φυσικα,γιατι δυσκολα τα χρονια για δασκαλους....ξερω το οτι γραφω εδω τωρα σαν καινουργιο θεμα ειναι δυσκολο για αυτους που εχουν την σελιδα,αλλα προσπαθουσα να βρω το θεμα, αλλα δυστυχως με τοσα πολλα θεματα εδω δεν μπορεσα να το εντοπισω....κ ετσι σαν αρχη ζηταω συγνωμη αν δυσκολευω καποιους....λοιπον η ερωτηση μου ειναι εγω τωρα σαν αρχαρια που ειμαι να ξεκινησω με ακουστικη η κλασικη?εγω θελω μονο να μαθω συγχορδιες κ να παιζω πανω κατω στο δεξι χερι ετσι ωστε να συνοδευω την φωνη μου....εχω αγορασει μια κλασικη,αλλα ανησυχω μηπως αρχισω να παιζω τραγουδια με την κλασικη ( εντεχνα κομματια) κ ολο αυτο ειναι λαθος....μηπως χρειαζεται ακουστικη...ευχαριστω εκ των προτερων οποιος με βοηθησει....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημέρα και καλώς ήρθες

για αυτό που θέλεις την κιθάρα χρειάζεσαι ακουστική....στάνταρντ τύπος για συνοδεία φωνής και συγχορδίες...

Αποσυνδεδεμένος irene82

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
σε ευχαριστω παρα πολυ για το καλοσωρισμα κ για το οτι με βοηθησες στην ερωτηση μου....η ακουστικη ειναι της ιδιας λογικης με την κλασικη ομως η θελει να μαθω κ τιποτα αλλο?μια φιλη μου με ειπε οτι η ακουστικη εχει κ κατι κουμπακια απο πισω...αυτο ισχυει?κ πανω κατω τιμες για μια ακουστικη ποσο παει?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όλες κιθάρες είναι και σε όλες μπορείς να παίξεις τα ίδια πράγματα....διαφέρουν στην κατασκευή...στο πως "βολεύουν" το χέρι και στο για τι ήχο ενδείκνυται η κάθε μια....

η ακουστική έχει στενότερο μπράτσο και δεν θέλει τόσο μεγάλα ανοίγματα στο αριστερό χέρι (για δεξιόχειρες)

τα κουμπάκια που λες τα έχουν οι ηλεκτρο-ακουστικές και ρυθμίζουν το κουρδιστήρι (όσες έχουν) και το equaliser της εξόδου προς έναν ενισχυτή....αν δεν σκοπεύεις να παίξεις σε ενισχυτή δεν σε ενδιαφέρουν μιας και σου είναι αχρείαστα...και ανεβάζουν την τιμή...

από τιμές....υπάρχουν από κάτω των 100Ε εώς 10.000Ε ;D
εσύ όρισέ μας πόσα μπορείς να δώσεις και θα πέσουν προτάσεις

Αποσυνδεδεμένος irene82

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
 :)  κοιτα εγω την κλασικη την πηρα στα 80 αρα καπου εκει θα μου ηταν μια χαρα μια ακουστικη...ωραια αρα η ακουστικη θα με εξυπηρετησει πιο πολυ...κ την κλασικη την να την κανω τωρα?ειναι ολοκαινουργια...με θηκη την ειχα παρει...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν δεν σε ενοχλεί μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις στην κλασσική τα κομμάτια που λες και ούτε γάτα ούτε ζημιά....

μπορείς όμως να πας σε κανά δυο μαγαζιά και να δοκιμάσεις και μερικές ακουστικές στο budget σου και να δεις μόνη σου τις διαφορές....αν νομίσεις πως σου ταιριάζει καλύτερα η ακουστική....παίρνεις μία και πουλάς την κλασσική ;)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Εγώ δηλαδή που δεν είχα λεφτά να πάρω ακουστική και έμεινα με την κλασικά έχασα κάτι Ειρήνη; Όχι!
Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις μια ακουστική.
Ένα μαδέρι με χορδές και τάστα και επιμονή θέλει για να ξεκινήσεις. Αργότερα πούλα το μαδέρι, κράτα το, κάψτο ή οτιδήποτε. Η τεχνική θα σου μείνει.

Όπως λέει ο Hot_sauce σε όλες τις κιθάρες παίζεις.

Συνέχισε με την κλασική, μάθε τα κομμάτια σου μάζεψε λεφτά και πάνε πάρε μια.

Αποσυνδεδεμένος irene82

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
εχετε δικιο κ οι δυο κ σας ευχαριστω παρα πολυ που μπαινετε στον κοπο να απαντησετε....κ να βοηθησετε οσους δεν κατεχουν απο κιθαρες...κ μολις τωρα σκεφτομουνα να μεινω με την κλασικη κ μετα βλεπουμε...κ παλι σας ευχαριστω..... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
27 Απαντήσεις
33113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
12 Απαντήσεις
7319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 14:40
από stig
9 Απαντήσεις
4867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 17:52
από sofitia
0 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 15:04
από Lost_Highway
7 Απαντήσεις
6383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/10, 14:50
από Lost_Highway
4 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 19:58
από ynot13
19 Απαντήσεις
27201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/12, 20:38
από takikaratzas
15 Απαντήσεις
10572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 01:58
από Vaiking
4 Απαντήσεις
8340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 11:41
από George Stef