Αποστολέας Θέμα: Squier Bullet strat  (Αναγνώστηκε 5687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Squier Bullet strat
« στις: 08/01/09, 01:35 »
Xαιρετω,

Επειδη προκειται να παρω αυτη τη κιθαρα http://www.dolphinmusic.co.uk/shop/flypage/product_id/10421(σαν δωρο βασικα θα μου την παρουν) εχω μια ibanez rg320 dxfm,αλλα σκεφτομαι σαν 2η για πιο blues-ιστικη φαση(για stratocaster κτλπ ουδεν λογως λογω χρηματων)τι αποψη εχετε για την συγκεκριμενη κιθαρα?γνωριζω πως προκειται για περι <<καυσοξυλου>> κατηγοριας αλλα δεν εχει καποιο ελαφρυντικο ως προς την κατασκευη-υλικων της?

I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #1 στις: 08/01/09, 10:59 »
Έχω μια bullet stratocaster. Κοίτα πως έχουν τα πράγματα. Η κιθάρα δεν λέει πολλά έκτός αν είσαι αρχάριος. Τα ξύλα όντως είναι καυσόξυλα σε σχέση με άλλες κιθάρες. Δεν τίθεται θέμα για sustain. Για blues κάνει δουλειά, μέτρια. Τώρα εξαρτάται τον ενισχυτή που θα χρησιμοποιήσεις.
Αν πάρεις καλό ενισχυτή τότε τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο. Ουσιαστικά ο ενισχυτής είναι το παν. Σου το λέω ,γιατί έχω παίξει με την bullet με mg15 watt και με vintage modern.
1)Ξενέρωσα
2)Καυ****σα.
Γιατί οι κιθάρες είναι "ίδιες''. Αν πάρεις μια squier και μια fender mexico θα διαπιστώσεις ότι τέτοιου τύπου κιθάρες φτιάχνονται για να παίζουν συγκεκριμένα είδη.................... Για να καταλάβεις και να μην σε πρίζω σκέψου μια les paul standard σε ένα mg15 και την ίδια les paul με ένα vintage modern 50 watt. Στην μια περίπτωση είσαι flash και στην άλλη Slash.
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #2 στις: 08/01/09, 17:36 »
Εχω εναν laney lg20r 15watt και line 6 pod 2 πολυεφφε,πιστευεις για τον ηχο που αναζηταω να μπορεσει να τα βγαλει περα?
Ευχαριστω
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #3 στις: 08/01/09, 18:40 »
Tην έχω και εγώ.Σκοπεύω να την πουλήσω.
Δεν μου αρέσει καθόλου τώρα πιά.Μόνο ο neck μαγνήτης κάτι λέει.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #4 στις: 08/01/09, 19:11 »
αν σε βολέυει η ταστιέρα της (αφου της κανεις εσυ΄ή καποιος επαγγελματίας ενα πολυ καλο setup) αλλαξε μαγνήτες και στον ήχο θα δείς τεράστια διαφορά. go for it,  300 ευρω τι ψυχη εχουν anyway!
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #5 στις: 08/01/09, 19:43 »
Ίσως όμως θα ήταν προτιμότερο να είχες μια πιο καλή ηλεκτρική, παρά δύο κάτω του μετρίου.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #6 στις: 08/01/09, 19:46 »
^συμφωνώ!
και γιατί να δώσει 300 ευρώ για μαγνήτες (+120) για την κιθάρα και να μην πάρει κατευθείαν μια ηλεκτρική με 300-400 ευρώ?

Λοιπόν την Squier Bullet Strat την πήρα και εγώ τον Σεπτέμβριο. Μέχρι τότε ήξερα μόνο ακουστική (μη φανταστείς ότι ειμαι αυθεντία, αλλά ξέρω να "χτυπάω" και... 10 ακόρντα!  :D :D) Οι λόγοι που προτίμησα την συγκεκριμένη κιθάρα ήταν 2:
1ον: ήθελα την πιο φθηνή κιθάρα, σε περίπτωση που δω ότι "δεν τραβάω μία" στην ηλεκτρική και μετά να μη κλαίω τα λεφτά μου αν την παρατήσω.
2ον: αφού θα αγόραζα φθηνή κιθάρα, ας ήταν τουλάχιστον με την υποστήριξη μια γνωστής εταιρίας, μιας και η Squier είναι made by Fender (έστω κ με καυσόξυλα όπως λέτε)

Το αποτέλεσμα είναι ότι τελικά μου αρέσει πολύ η ηλεκτρική (αν και τα είχα βρει αρκετά σκούρα στην αρχή) αλλά με επιμονή και υπομονή μπορώ να παίζω κάτι που μπορεί να χαρακτηριστεί ως το σολο του Nothing Else Matters (τονίζω τη λέξη "μπορεί"). Επειδή δηλ. βλέπω βελτίωση στο παίξιμο μου και έχω πολύ όρεξη για να μάθω και άλλα, λέω σε κάνα χρόνο να πάρω μια ακριβή κιθάρα ώστε να μη χρειαστεί να αλλάζω συνέχεια. (το βλέπω ως επενδυση)

Δηλ. η Bullet Strat είναι -όπως είπαν τα παιδιά- πολύ καλή για αρχάριους παίκτες, αλλά αν βλέπεις εξέλιξη στο παίξιμο σου, θα σου πρότεινα να έπαιρνες μια πιο ακριβή (και φυσικά πιο καλή) που θα αναδεικνύει και το παίξιμο σου όσο βελτιώνεσαι.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο, αλλά αυτά είχα να πω  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/09, 19:49 από Crazy Heart »
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #7 στις: 08/01/09, 20:04 »
Ασχολουμαι αρκετα χρονια με την κιθαρα,σαν καλη εχω την ibanez rg 320 dxfm http://www.piens.com/product/Ibanez/RG-320-DXFM-TG/en/55168,απλα για καποια πιο χαλαρη φαση κομματιων την σκεφτομαι πιο πολυ,οσο για αλλαγες μαγνητων που λετε θα με παει στα 300+ και με 350-400 περνω fender stratocaster.Εχω γνωθις αυτον στο οτι χρειαζονται αρκετα χρηματα για μια καλη κιθαρα την οποια ουσιαστικα δεν την εχω αναγκη αφου με ικανοποιει πληρως η ibanez.
θα το σκεφτω παντως καλα γιατι ειμαι σιγουρος πως 100 ευρω=μετα απο 3 μηνες θα την βαρεθω και πεταμα!

Σας ευχαριστω
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #8 στις: 08/01/09, 20:40 »
Επειδη έχει τυχει να ακουσω και να παιξω παράλληλα και με ΙΒΑΝΕΖ RG ενος φίλου και με squier bullet ,αλλα και τη standard  εχω να πω , η ibanez είναι κλάσεις πιο προσεγμένο όργανο απο τις squier , σε σχέση με τη standard είναι μικρότερη η διαφορά αλλα και πάλι υπάρχει, παρόλλα αυτα όσο καλύτερη και να ναι , για να bluesαρεις οι squier είναι καλύτερες ακόμα και η bullet , η οποία bullet νομίζω οτι πλέον αν παρεις τη καινουργια έχει basswood solid σώμα και οχι plywood όπως είχαν οι bullet μέχρι το 2007 (σημαντικη αναβάθμιση). Θα δεις διαφορά αν θες να παιξεις Blues που εχει να κανει με τη φιλοσοφια του οργάνου και οχι τη ποιοτητα....

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #9 στις: 09/01/09, 12:24 »
Εχω εναν laney lg20r 15watt και line 6 pod 2 πολυεφφε,πιστευεις για τον ηχο που αναζηταω να μπορεσει να τα βγαλει περα?
Ευχαριστω

Tι να σου πω. Δεν είχα ποτέ μου ενισχυτή laney , οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Ωστόσο, αυτό που ξέχασα να αναφέρω και με πρόλαβε άλλος είναι οι μαγνήτες. Ο neck λέει, ο μεσαίος έτσι και έτσι και ο bridge καλύτερα να μην υπήρχε. Εγώ προτείνω μια  με διπλό μαγνήτη bridge και μονούς στις άλλες θέσεις. Εγώ είδα αλλαγή, επειδη από 15αρη ενισχυτή πήγα σε 50αρη λαμπάτο.
Προσωπική άποψη: 1)Χέρια
                          2)Ενισχυτής
                          3)Κιθάρα
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet strat
« Απάντηση #10 στις: 09/01/09, 13:03 »
Οντως χερια ενισχυτης κιθαρα. Κ οταν μιλαμε για ηλεκτρικη οι μαγνητες.

Αρκετος κοσμος εβαλε καλους μαγνητες σε squier κ ξαφνικα κοιτα να δεις!Μεχρι κ τα ξυλα τους φανηκαν καλυτερα(ξυλα κ μα...)!

αν μπορουσες να βαλεις κατι παραπανω κ πηγαινες σε μια calssic vibe h deluxe στρατ απο squier δε θα το μετανιωνες.Οχι για τα ξυλα αλλα κυριως πιο προσεγμενες κατασκευες(η bullet μου φανηκε λιγο ατσα χρατσα, η deluxe τυφλα να εχουν οι αμερικανικες κ καμια σχεση με τα απορριπτεα κομματια που συναρμολογουσαν κ τις πουλουσαν για highway one) κ με απειρως καλυτερο ηχο απο τους μαγνητες. Αν παλι εχεις ορεξη για περιαγμα παρε τη bullet κ πετα καποια στιγμη ενα καλο σετακι μαγνητες κ πες μας: Μηπως τελικα τα ξυλο ηταν απο ενα δασος ενος κομη στην ελβετια κ καλυτερεψαν???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
17860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 20:38
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 15:46
από gers
4 Απαντήσεις
4752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από georgemusic
5 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 15:31
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 14:44
από kostas80
6 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/11, 15:29
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 16:16
από geopaok
3 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/15, 15:39
από Stel Andre
0 Απαντήσεις
2215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/18, 14:32
από Stel Andre