Αποστολέας Θέμα: θορυβος...  (Αναγνώστηκε 3239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θορυβος...
« στις: 02/02/09, 02:19 »
γεια σας φιλοι,
εχω μια gibson les paul studio με τους μαγνητες που φοραγε απο την αρχη.οταν δεν παιζω μου βγαζει ενα θορυβο ακομα και στο καθαρο καναλι.εννοειται πως μολις βαλω παραμορφωση,compessor κτλ γινεται χαμος.μολις ακουμπαω τις χορδες ο θορυβος σταματαει.ενω αν την κραταω εγω και ακουμπησει τις χορδες καποιος αλλος δε σταματει(γελειο εεε...., :P...και ομως αληθινο). προφανως με αυτον που την κραταει δημιουργειται ενα ειδος μονωσης.ξερει καποιος να μου πει τι ακριβως συμβαινει και πως μπορει να λυθει?
ευχαριστω προκαταβολικα
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/09, 04:29 από les paul »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: θορυβος...
« Απάντηση #1 στις: 02/02/09, 10:29 »
Κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα γείωσης της κιθάρας σου...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θορυβος...
« Απάντηση #2 στις: 02/02/09, 15:54 »
κατι τετοιο σκεφτηκα και γω.ειναι κατι που μπορω να το λυσω ευκολα μονος μου?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θορυβος...
« Απάντηση #3 στις: 03/02/09, 10:22 »
Σε πολλές κιθάρες, περιλαμβανομένης της Gibson Les Paul και της Fender Stratocaster υπάρχει ένα καλώδιο εσωτερικά που συνδέει την γείωση από τα ηλεκτρονικά με την γέφυρα της κιθάρας, ακριβώς για να μειώνεται ο θόρυβος από το ανθρώπινο σώμα, το οποίο λειτουργεί ως κάποιο είδος γείωσης για ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους. Μπορείς να το δείς σε αυτό το ποστ που έκανα για την δική μου Strat όταν άλλαξα μαγνήτες.
Άρα το φαινόμενο που περιγράφεις σε πρώτη ανάγνωση είναι γνωστό και σε μικρό βαθμό αναμενόμενο.
Σε δεύτερη προσσέγιση όμως το μέγεθος του προβλήματος που περιγράφεις είναι δυσανάλογο με την δική μου εμπειρία από πολλές κιθάρες, συμπεριλαμβανομένων και των ανωτέρω.
Εάν έγραφες ότι είχες κάποια κινέζικη της φωτιάς θα σου μιλούσα για εσωτερικές αγώγιμες αυτοκόλλητες μονώσεις και τα τοιαύτα.
Αλλά με Gibson Les Paul Studio νομίζω ότι τι θέμα σου είναι αλλού.
Κατ αρχάς τσέκαρε ότι ο ενισχυτής σου γειώνεται, και με αυτό εννοώ ότι είναι σε μπρίζα όπου η γείωση είναι συνδεδεμμένη εσωτερικά και όχι στον αέρα.
Δεύτερον τσέκαρε το βύσμα σου, το οποίο είναι η αρχή πάρα πολλών θυρύβων και παρεμβολών. Δανείσου κάποιο καλό καλώδιο ενός φίλου και αν ο θόρυβος μειώνεται, επένδυσε σε ένα καλό βύσμα τουλάχιστον στα 20-30 ευρώ γιατί το πρώτο βύσμα στην αλυσίδα είναι το σημαντικότερο.
Τρίτον ρύθμισε καλύτερα τα σχετικά volume από τα πεταλάκια σου, δεν χρειάζεται να ενισχύουν πολύ ενδιάμεσα πριν τον ενισχυτή
Τέλος αν δεν βλέπεις προκοπή μπορείς να πάρεις κάποιο noise gate ή noise supressor, δες αυτό το σχετικό ποστ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θορυβος...
« Απάντηση #4 στις: 03/02/09, 16:22 »
Σ'ευχαριστω για ακομα μια φορα φιλε Ανδριανε.και το post σου απλα καταπληκτικο και πολυ χρησιμο(και η κιθαρα σου τελεια ;)).
θα εξετασω ολα τα σημεια που μου ειπες αν και απ'οτι φιανεται σιγουρα ειναι θεμα ρευματος και γειωσης.με τα πεταλια και τις ρυθμισεις εχω "παιξει" πολυ αλλα δεν ειναι εκει η λυση,ουτε στον ενισχυτη γιατι εβαλα την κιθαρα καρφι στον ενισχυτη και ειχα το προβλημα.στ συνεχεια εβαλα μια αλλη κιθαρα και ο θορυβος δεν υπηρχε.μπορω να πειραξω κατι στν κιθαρα απο μονος μου?η αληθεια ειναι οτι ειμαι παντελως ασχετος απο συνδεσμολογιες και οτι εχει να κανει με τα ηλεκτρικα κτλ. :-\

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θορυβος...
« Απάντηση #5 στις: 04/02/09, 13:51 »
μπορω να πειραξω κατι στν κιθαρα απο μονος μου?η αληθεια ειναι οτι ειμαι παντελως ασχετος απο συνδεσμολογιες και οτι εχει να κανει με τα ηλεκτρικα κτλ. :-\

Κοίτα, τουλάχιστον μπορείς κάλλιστα να την ανοίξεις και να κοιτάξεις λίγο μέσα. Η δικιά σου ανοίγει από πίσω.
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, απλά εγώ θα σου πρότεινα, με την κιθάρα συνδεδεμμένη να την ανοίξεις και να κοιτάξεις λίγο μέσα μήπως υπάρχει κανένα καλώδιο που μισο-ακουμπάει στην γείωση ή κάτι άλλο που φαίνεται περίεργο.
Κούνησε λίγο τα καλώδια να δείς αν αλλάζει το βούισμα. Αν δεν βρείς κάτι, μάλλον θα πρέπει να την δώσεις για service.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
14342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/07, 13:46
από pegasus
14 Απαντήσεις
5424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 16:16
από riffraff
14 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 01:06
από Poseras
16 Απαντήσεις
5186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 17:41
από myster maze
0 Απαντήσεις
14938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
4 Απαντήσεις
3961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/11, 13:49
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 14:26
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
2552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 20:34
από aNe
12 Απαντήσεις
7390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/15, 08:57
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/14, 17:24
από gvogi