Αποστολέας Θέμα: Ακόμη μια κατηγορία που έχει παρεκλείνει...  (Αναγνώστηκε 8871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Όταν πριν από πάρα πολύ καιρό , αποφασίσαμε να φτιάξουμε αυτή τη κατηγορία , είχαμε κατά νου να φιλοξενεί αυτό ακριβώς που φέρει και ο τίτλος της. Μουσικές συνθέσεις και μελοποιήσεις.
Εδώ και κάμποσο καιρό όμως (με την δική μας ανοχή δυστυχώς) έφτασε να δημοσιεύονται αυτοσχεδιασμοί , τεχνικές , shreding , επίδειξη δεξιοτήτων στο παίξιμο της κιθάρας , το πως κάποιος κάπου κάποτε έπαιξε ένα κομμάτι κλπ.

Επειδή αυτά που παραθέτω έχουν εκτροχιάσει κατά πολύ τον στόχο της κατηγορίας , ως υπεύθυνος συντονιστής της δηλώνω ότι όσα θέματα θα είναι πλέον αυτής της μορφής , δεν θα παραμένουν στην κατηγορία , όπως επίσης θα μεταφερθούν και τα ήδη υπάρχοντα.
Μπορείτε να τα βάζετε σε άλλη κατηγορία (π.χ μουσικά νέα και συζητήσεις ) και να ζητάτε την γνώμη των μελών για την τεχνική σας.

Αυτή η κατηγορία θα μείνει καθαρή μόνο για συνθέσεις των μελών και μελοποιήσεις τους και όχι για οτιδήποτε άλλο..

Ευχαριστώ...

<b>Edit:</b> Επίσης ανατρέχοντας στην κατηγορία , διαπίστωσα και θέματα με ανολοκλήρωτες συνθέσεις ή θέματα με την ύπαρξη ενός solo ή rif κλπ
Και αυτά τα θέματα θα απομακρυνθούν. Μπορείτε να τα θέτετε σε άλλη κατηγορία. Εδώ μόνο ολοκληρωμένες συνθέσεις ...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/06, 18:20 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σωστος!!! Εγω ειχα αναφερθει σε αυτο το γεγονος στο παρελθον αλλα ολοι πεσαν να με φανε..καλλιο αργα..παρα..ποτε .ομως

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Καλη υπομονη σου ευχομαι Witchking. Μια δυσκολη κατηγορια, αν υπολογισουμε πως ολοι ενδιαφερονται για την ταχυτητα και οχι για τη συνθεση. Τελικα σε καθε κατηγορια, καποιος πρεπει να γινει κακος, ωστε να οργανωθουν ολοι. :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Συνονόματε εγώ είμαι της γνώμης να χωριστεί η κατηγορία στα 2. Ενα τμήμα για δικές μας συνθέσεις και ένα τμήμα για διασκευές κλπ. Αν μπούνε και αυτά στην κατηγορία "μουσικά νέα" θα γίνει ο υπέρτατος χαμός.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
 O Witchking αποφάσισε να βάλει τάξη στο φόρουμ... και καλά κάνει! Μία με τους στοίχους, μία με τις συνθέσεις, τί τους έχει πιάσει όλους και θέλουν να προβάλουν συνεχώς τον εαυτό τους? Παν μέτρον άριστον δε λέμε?

 Σωστός ο Parlats. Στα μουσικά νέα υπάρχουν συζητήσεις, καλύτερα να υπήρχε μία ξεχωριστή κατηγορία, αν και γνώμη μου είναι πως δεν έχει νόημα για έναν shredder να παρουσιάζει ένα βίντεο.

 Από την άλλη όμως, κάποιος που ξεκινάει, ιδιαίτερα αν είναι αυτοδίδακτος και δεν ξέρει κάποιον να τον συμβουλέψει, πιστεύω θα τον βοηθούσε πολύ αν διάβαζε συμβουλές σχετικά με τον τρόπο του, την τοποθέτηση των δαχτύλων κτλ. Αλλά δεν ανεβάζει κανένας γιατί με τόσους shredders έχουν κομπλεξαριστεί τα παιδιά...

 Επομένως γνώμη μου είναι να υπάρχει μια κατηγορία όπου θα μπορούν τα μέλη να ανεβάζουν ηχογραφήσεις ή βιντεάκια με σκοπό να ακούσουν συμβουλές για την βελτίωση της τεχνικής τους, οι δε "φτασμένοι" να τρώνε το απαραίτητο κράξιμο και να απομακρύνονται τα θέματά τους. Μιλάω δηλαδή για μία κατηγορία για αρχάριους/ σχετικά αρχάριους.
 Ή ας πούμε θα μπορούσε να ανεβάζει εκεί κάποιος ένα ωραίο καινούριο lick που έβγαλε και θέλει να το μοιραστεί, ίσως με την παρτιτούρα από κάτω ή σε βιντεάκι.

 Νομίζω πως το παραπάνω θα επαναφέρει το φόρουμ στον πραγματικό του σκοπό και στόχο(αν τον έχω καταλάβει καλά), δηλαδή τη φιλική συζήτηση μεταξύ των μελών και τη βελτίωση των γνώσεων και της τεχνικής τους στην κιθάρα μέσω αυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/06, 13:18 από Unknown Artist »
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
νομίζω πως ειναι σωστη αυτη η κινηση...ειναι μια τεραστια διαφορα, η σύνθεση και η διασκευή..και κατα εμέ, αυτό έπρεπε να γίνει πολύ πιο νωρίς...αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

stavros75

  • Επισκέπτης
Συνονόματε εγώ είμαι της γνώμης να χωριστεί η κατηγορία στα 2. Ενα τμήμα για δικές μας συνθέσεις και ένα τμήμα για διασκευές κλπ. Αν μπούνε και αυτά στην κατηγορία "μουσικά νέα" θα γίνει ο υπέρτατος χαμός.  :-\
+1

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Δεν ξέρω ποια θα είναι η λύση του προβλήματος,
ωστόσο χαίρομαι που επιτέλους θα ξαναγυρίσουμε στα δεδομένα τα παλιά,
όπου γνωρίζαμε πως σε αυτή την κατηγορία θα ακούγαμε ακριβώς ότι υποδεικνύει ο τίτλος της
….άντε μπας και δραστηριοποιηθούμε πάλι…. ::)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Άντε να δούμε και καμιά προκοπή εδώ μέσα ;D

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Συνονόματε εγώ είμαι της γνώμης να χωριστεί η κατηγορία στα 2. Ενα τμήμα για δικές μας συνθέσεις και ένα τμήμα για διασκευές κλπ. Αν μπούνε και αυτά στην κατηγορία "μουσικά νέα" θα γίνει ο υπέρτατος χαμός.  :-\

Xαχα....για να μην έρθει περισσότερη δουλειά στο κεφάλι σου ε?  ;D

Τες πα , χωρίς να είμαι αντίθετος στην δημιουργία υποκατηγορίας έχω απλά κάποιες επιφυλλάξεις για την ύπαρξη ακόμη μιας υποκατηγορίας στις τόσες που έχουμε φτιάξει. Το βασικό σε πρώτη φάση είναι να μην υπάρχουν ή μπαίνουν εδώ τέτοια θέματα. Τώρα για το που είναι καλύτερα να μπαίνουν και αν πρέπει να μπαίνουν κάπου ιδιαίτερα , ας ακούσουμε προτάσεις.

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να μπαίνουν τέτοια θέματα που ουσιαστικά μπαίνουν για να δείξουν κάποιοι πόσο επιδέξιοι είναι στο όργανό τους.
Ωραία είναι και? Πελατεία ψάχνουν να βρουν εδώ?

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Μπα δεν έχω πρόβλημα να μεταφέρω ή να σβήνω εύκολο είναι  ;D

Απλά έλεγα ότι δεν είναι κακό να ανεβάζουμε διασκευές κλπ. Εμείς οι συντονιστές θα κανονίσουμε ώστε η κατηγορία να κυλά ομαλά και να μην υπάρχουν προβλήματα. Οποτε υπάρχουν θα τα λύνουμε κατά το δοκούν!

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Διάβασα το edit στο πρώτο ποστ κι έχω να κάνω μια ερώτηση: τα σόλα-συνεργασίες επιτρέπονται?
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

stavros75

  • Επισκέπτης
<b>Edit:</b> Επίσης ανατρέχοντας στην κατηγορία , διαπίστωσα και θέματα με ανολοκλήρωτες συνθέσεις ή θέματα με την ύπαρξη ενός solo ή rif κλπ
Και αυτά τα θέματα θα απομακρυνθούν. Μπορείτε να τα θέτετε σε άλλη κατηγορία. Εδώ μόνο ολοκληρωμένες συνθέσεις ...

υποθετω οτι μιλας μονο για κομματια instrumentals μικρα σε διαρκεια κ ανολοκληρωτα... Σε αντιθετη περιπτωση, δε βλεπω τι διαφορα εχει ενα κομματι με λογια απο ενα κομματι που γραφτηκε στο πιανο, η σε μια ηλεκτρικη κιθαρα. Η μουσικη (και οχι τιποτα αλλο) δεν εχει ορια στα μεσα που εκφραζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/06, 22:31 από black sheep »

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω ότι πράγματι πρέπει να ξεχωριστούν οι συνθέσεις και οι μελοποιήσεις από τα υπόλοιπα τύπου τζαμάρισματα. Από την άλλη τζαμαρίσματα ή riff μπορεί ο καθένας να ανεβάζει 3-4 την ημέρα με κίνδυνο κάποια στιγμή να γίνει ο απόλυτος χαμός και να ψάχνεις με το δίκανο να βρεις κάποια σύνθεση.
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
<b>Edit:</b> Επίσης ανατρέχοντας στην κατηγορία , διαπίστωσα και θέματα με ανολοκλήρωτες συνθέσεις ή θέματα με την ύπαρξη ενός solo ή rif κλπ
Και αυτά τα θέματα θα απομακρυνθούν. Μπορείτε να τα θέτετε σε άλλη κατηγορία. Εδώ μόνο ολοκληρωμένες συνθέσεις ...

υποθετω οτι μιλας μονο για κομματια instrumentals μικρα σε διαρκεια κ ανολοκληρωτα...

Mα φυσικά για αυτά μιλάω.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Διάβασα το edit στο πρώτο ποστ κι έχω να κάνω μια ερώτηση: τα σόλα-συνεργασίες επιτρέπονται?

Όλα επιτρέπονται , αλλά όχι εδώ.Τι σημασία έχει αν είναι σόλο συνεργασίας ή όχι. Ένα σόλο δεν αποτελεί ολοκληρωμένη σύνθεση.Θα δούμε τώρα που θα μπαίνουν αυτά...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
ναι..αλλα μην χαντακωσετε προσπαθειες μονο και μονο επειδη ειναι διασκευες...και η διασκευη μπορει να ειναι ολοκληρωμενο κομματι..και χαριν ευκολιας αυτος ειναι ο σωστος χωρος.πιστευω οτι θα μπορουσε απλα να αλλαξει σε κατηγοριες οντως. Συνθεσεις - πειραματισμοι. Σαφης διαχωρισμος και τα μελη θα μπορουσαν να ενημερωνουν για αλλαγες η κατι παρομοιο τους συντονιστες...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Επίσης εννοείται ότι αν κάποιος την καταδεί όπως έχουμε δει και στο παρελθόν και αρχίσει να βομβαρδίζει την περιοχή τότε ο κάδος θα αποκτήσει και άλλο συγκάτοικο μη πω ότι θα καταλήξει κατευθείαν στο σκουπιδοφάγο!!!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
ναι..αλλα μην χαντακωσετε προσπαθειες μονο και μονο επειδη ειναι διασκευες...και η διασκευη μπορει να ειναι ολοκληρωμενο κομματι..και χαριν ευκολιας αυτος ειναι ο σωστος χωρος.πιστευω οτι θα μπορουσε απλα να αλλαξει σε κατηγοριες οντως. Συνθεσεις - πειραματισμοι. Σαφης διαχωρισμος και τα μελη θα μπορουσαν να ενημερωνουν για αλλαγες η κατι παρομοιο τους συντονιστες...

σκέφτηκες ποτέ τις νομικές συνέπειες μιας διασκευής...? Πέρα από το πως δεν προσφέρουν και πολλά πράγματα ? Πως χρειάζεται και ι άδεια του δημιουργού, και πως αν τα καταθέτεις εδώ ουσιαστικά παραβιάζεις τα πνευματικά δικαιώματα του ?
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Οχι Βαγγέλη τα δικαιώματα του εκάστοτε καλλιτέχνη δεν τα επηρεάζεις παίζοντας διασκευή από τη στιγμή που δεν έχεις οικονομικό όφελος (να το γράψεις σε σιντί κλπ). Αμα ήταν έτσι όλα τα μαγαζιά που κάνουνε λάιβ είναι παράνομα και μη πούμε τώρα ότι όλοι τα σκάνε στην ΑΕΠΙ!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Οχι Βαγγέλη τα δικαιώματα του εκάστοτε καλλιτέχνη δεν τα επηρεάζεις παίζοντας διασκευή από τη στιγμή που δεν έχεις οικονομικό όφελος (να το γράψεις σε σιντί κλπ). Αμα ήταν έτσι όλα τα μαγαζιά που κάνουνε λάιβ είναι παράνομα και μη πούμε τώρα ότι όλοι τα σκάνε στην ΑΕΠΙ!

Πάρη, αυτά τα μαγαζιά που λες, ειναι παράνομα, εκτός αν τα σκάνε στην ΑΕΠΙ, αν ΔΕΝ τα σκάνε στην ΑΕΠΙ, ειναι παράνομα..ειναι ξεκάθαρα τα πραγματά....είμαι και σε ενα γερμανικό φορουμ..κάτι παρόμοιο σαν και αυτο εδώ..εκει απαγορεύεται αυστηρά οποιαδήποτε διασκευή, για ακριβώς αυτούς τους λόγους...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Αλλη νομοθεσία εκεί ρε φίλε. Εδώ πάντως απαγορεύεται να επωμίζεσαι οικονομικά ωφέλη απο διασκευές άλλων καλλιτεχνών. Επίσης δεν είναι όλοι οι καλλιτέχνες στην ΑΕΠΙ.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Αλλη νομοθεσία εκεί ρε φίλε. Εδώ πάντως απαγορεύεται να επωμίζεσαι οικονομικά ωφέλη απο διασκευές άλλων καλλιτεχνών. Επίσης δεν είναι όλοι οι καλλιτέχνες στην ΑΕΠΙ.

υπάρχουν σίγουρα διαφορές στις νομοθεσίες,και βεβαίως δεν γίνεται λόγος για τους καλλιτέχνες που δεν είναι στην ΑΕΠΙ..αν και πιστέυω πως υπάρχουν πολλές ομοιότητες στις νομοθεσίες.....αλλα τώρα μου λες πως μπορώ να κάνω διασκευές ελεύθερα και να τα δημοσιεύω κιολας (εδώ τουλάχιστον) και επειδή δεν έχω οικονομικα ωφέλη, δεν χρειάζομαι την άδεια του δημιουργού ...κάπου δεν στέκει αυτό, δεν συμφωνείς ? Νομίζω το σημαντικό στοιχείο εδώ ειναι το δημοσιεύω...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Παραθέτω τα όσα σχετικά αναφέρει ο Ν.2121/93 επί του θέματος διασκευές:

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
 
ΦΕΚ Α' 25/4-3-1993

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 2121
 
Πνευματική ιδιοκτησία, συγγενικά δικαιώματα και πολιτιστικά θέματα

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΕΤΑΡΤΟ

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ

Άρθρο 18

Αναπαραγωγή για ιδιωτική χρήση
1. Με την επιφύλαξη των επόμενων παραγράφων επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή ενός έργου, που έχει νομίμως δημοσιευθεί εφόσον η αναπαραγωγή γίνεται για ιδιωτική χρήση εκείνου που την κάνει. Δεν αποτελεί ιδιωτική χρήση ή χρήση στο πλαίσιο μιας επιχείρησης ή μιας υπηρεσίας ή ενός οργανισμού.

Άρθρο 19

Παράθεση αποσπασμάτων
Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η παράθεση σύντομων αποσπασμάτων από έργο άλλου νομίμως δημοσιευμένου για την υποστήριξη της γνώμης εκείνου που παραθέτει ή την κριτική της γνώμης του άλλου, εφόσον η παράθεση των αποσπασμάτων αυτών είναι σύμφωνη προς τα χρηστά ήθη και η έκταση των αποσπασμάτων δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό. Η παράθεση του αποσπάσματος πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΝΔΕΚΑΤΟ

ΚΥΡΩΣΕΙΣ

Αρθρο 65

Αστικές κυρώσεις
1. Σε κάθε περίπτωση προσβολής της πνευματικής ιδιοκτησίας ή του συγγενικού δικαιώματος ο δημιουργός ή ο δικαιούχος του συγγενικού δικαιώματος μπορεί να αξιώσει την αναγνώριση του δικαιώματός του, την άρση της προσβολής και την παράλειψή της στο μέλλον.
2. ΄Οποιος υπαιτίως προσέβαλε την πνευματική ιδιοκτησία ή τα συγγενικά δικαιώματα άλλου, υποχρεούται σε αποζημίωση και ικανοποίηση της ηθικής βλάβης. Η αποζημίωση δεν μπορεί να είναι κατώτερη από το διπλάσιο της αμοιβής που συνήθως ή κατά νόμο καταβάλλεται για το είδος της εκμετάλλευσης που έκανε χωρίς την άδεια ο υπόχρεος.
3. Αντί για αποζημίωση και χωρίς να απαιτείται υπαιτιότητα του υποχρέου, ο δημιουργός ή ο δικαιούχος του συγγενικού δικαιώματος μπορεί να αξιώσει είτε την καταβολή του ποσού κατά το οποίο ο υπόχρεος έγινε πλουσιότερος από την εκμετάλλευση του έργου ή του αντικειμένου συγγενικού δικαιώματος προβλεπόμενης στα άρθρα 46 έως 48 και 51 του παρόντος νόμου, χωρίς άδεια του δημιουργού ή του δικαιούχου, είτε την καταβολή του κέρδους που ο υπόχρεος αποκόμισε από την εκμετάλλευση αυτή.
4. Το δικαστήριο καταδικάζοντας σε παράλειψη πράξης απειλεί για κάθε παράβαση χρηματική ποινή τριακοσίων χιλιάδων έως ενός εκατομμυρίου δραχμών υπέρ του δημιουργού ή του δικαιούχου συγγενικού δικαιώματος προβλεπόμενου στα άρθρα 46 έως 48 και 51 του παρόντος νόμου, καθώς και προσωπική κράτηση έως ένα έτος. Το ίδιο ισχύει και όταν η καταδίκη γίνεται κατά τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων. Κατά τα λοιπά ισχύει το άρθρο 947 του Κ.Πολ.Δ.
5. Οι αστικές κυρώσεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται αναλόγως και στην περίπτωση κατά την οποία ο οφειλέτης δεν κατέβαλε σε οργανισμό συλλογικής διαχείρισης την αμοιβή που προβλέπεται από την παράγραφο 3 του άρθρου 18 του παρόντος νόμου.

Άρθρο 66

Ποινικές κυρώσεις
1. Τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή 2.900 - 15.000 Ευρώ, όποιος χωρίς δικαίωμα και κατά παράβαση των διατάξεων του παρόντος νόμου ή διατάξεων των κυρωμένων με νόμο πολυμερών διεθνών συμβάσεων για την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας, εγγράφει έργα ή αντίτυπα, αναπαράγει αυτά άμεσα ή έμμεσα, προσωρινά ή μόνιμα, με οποιαδήποτε μορφή, εν όλω ή εν μέρει, μεταφράζει, διασκευάζει, προσαρμόζει ή μετατρέπει αυτά, προβαίνει σε διανομή αυτών στο κοινό με πώληση ή με άλλους τρόπους ή κατέχει με σκοπό διανομής, εκμισθώνει, εκτελεί δημόσια, μεταδίδει ραδιοτηλεοπτικά κατά οποιοδήποτε τρόπο, παρουσιάζει στο κοινό έργα ή αντίτυπα με οποιοδήποτε τρόπο, εισάγει αντίτυπα του έργου που παρήχθησαν παράνομα στο εξωτερικό χωρίς τη συναίνεση του δημιουργού και γενικά εκμεταλλεύεται έργα αντίγραφα ή αντίτυπα που είναι αντικείμενο πνευματικής ιδιοκτησίας ή προσβάλλει το ηθικό δικαίωμα του πνευματικού δημιουργού να αποφασίζει για τη δημοσίευση του έργου στο κοινό καθώς και να παρουσιάζει αυτό αναλλοίωτο χωρίς προσθήκες ή περικοπές.

(Οι επόμενοι παράγραφοι αφορούν τους ερμηνευτές, παραγωγούς φωνογραφημάτων και άλλους σχετικούς με τα συγγενικά δικαιώματα)[/size]

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Τα παραπάνω σε θεωρητική βάση, βέβαια, διότι στην πράξη θυμάμαι π.χ τόσο τον Π. Κατσιμίχα, όσο και την Ε. Βιτάλη να αναφέρουν ότι ουδέποτε ρωτήθηκαν για τις διασκευές των τραγουδιών τους που πήραν θέση στο δίσκο Εμπειριών Συλλέκτης του Σφακιανάκη, όπως θυμάμαι και τα σκυλιά του Καρούζου να αλυχτάνε ανομολόγητα και ανώνυμα στη βιβλιοθήκη μου ενόσω στο cd player έπαιζε τραγούδι του Θηβαίου.
Αν δεν απατώμαι, και οι 2 δίσκοι κοστολογούνταν ως προς πώληση στα δισκοπωλεία και ουδέποτε άνοιξε μύτη περί οικονομικού οφελους απο διασκευές (για να μη μιλήσουμε για τα λεγόμενα "αδέσποτα" τραγούδια), εκτός αυτού ο νόμος απαγορεύει γενικότερα τις διασκευές, τα τσεπώσει δεν τα τσεπώσει κάποιος.

Απο εκεί και πέρα, ο (μουσειακός, όσον αφορά την τεχνολογική εξέλιξη) εν λόγω νόμος σταματά στα CD-ROM/CD-R, για ό,τι αφορά τους υλικούς φορείς αναπαραγωγής και δημόσια αναμετάδοσης. Και δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο το Διαδίκτυο μπορεί να θεωρηθεί υλικός φορέας απέναντι στην προστασία δικαιωμάτων που, ως πνευματικά, είναι συνάμα κομμάτι ...άυλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
6252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/04, 18:32
από yiannikos anoxis
3 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/06, 18:19
από Devil Driver
4 Απαντήσεις
2168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 13:16
από Aganippi
35 Απαντήσεις
8091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 11:14
από papous
2 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 12:38
από matmar6974
5 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 22:20
από sporosvogas
5 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:18
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
5620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 06:21
από summit1_1
31 Απαντήσεις
9822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 20:16
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/20, 12:11
από dimitris21