Αποστολέας Θέμα: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;  (Αναγνώστηκε 145040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #75 στις: 01/03/06, 16:49 »
Roufus, προσπαθώ να καταλάβω τι λες...
Τα λες όμως τόσο μπερδεμένα, που χάθηκα, περί big bang Κλπ...

Στο δεύτερο θέμα, στα mp3, εγώ πιστεύω οτι το κέντρο του Χριστιανισμού είναι το νόημα των όσων είπε ο Χριστός.. Δεν υπερασπίζομαι τον εαυτό μου, που έβαλε ένα link με λόγια του Χριστού. Υπερασπίζομαι το περιεχόμενο των mp3. Το περιεχόμενο των mp3 είναι, κολλητέ μου, τα λόγια του Ιησού, και είτε σε mp3 είναι, είτε σε ένα κομμάτι χαρτί είναι, είτε λόγια ιερωμένου στην εκκλησία είναι, είτε ανάγνωση στην τηλεόραση είναι, είτε στο ραδιόφωνο, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα..
Ελπίζω αυτή τη φορά να καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω.

Balleader 
 
"Το θεμα ειναι αν ηταν Θεος ή όχι. Γιατι αν δεν ηταν τοτε δεν χανουμε κ τπτ που δεν ασχολουμαστε.Αν ηταν ομως..."
Αν ήταν όμως ........να πέσει φωτιά να μας κάψει.....??
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/06, 17:08 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #76 στις: 01/03/06, 20:07 »
Μα δεν διαφωνω στο περιεχομενο. Σαφως και λενε τα ιδια πραγματα. Εγω αυτο που υποστηριζω εινια οτι για να αντιληφθεις το περιεχομενο σωστα πρεπει να το ακουσεις και απο τον καταλληλο ανθρωπο.... Γνωμη μ....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #77 στις: 01/03/06, 21:07 »
Τέλος πάντων.....Εγώ έβαλα το link με το σκεπτίκο οτι είναι πολύ εύκολο για κάποιον να πάει να τα κατεβάσει. ;) το μόνο κακό είναι οτι είναι στα Αγγλικά...  :-\

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #78 στις: 01/03/06, 23:51 »
analogio
Δεν ακολουθώ την σκέψη σου...

Γουακια, γουακια ! Γουακια κο, γουακια. Γουακια κογουακιακοτο γουακια.

Μαθαινω κινεζικα. Σημαινει :

εχε γεια φτωχε μου κιθαριστα ! καλα αρπισματα και καλη συνεχεια  :)




Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #79 στις: 02/03/06, 21:17 »
Balleader 
 
"Το θεμα ειναι αν ηταν Θεος ή όχι. Γιατι αν δεν ηταν τοτε δεν χανουμε κ τπτ που δεν ασχολουμαστε.Αν ηταν ομως..."
Αν ήταν όμως ........να πέσει φωτιά να μας κάψει.....??


Καμμια σχεση ομως.Απλα θα μας εχει φανερωθει ο Θεος κ εμεις θα τον ψαχνουμε απο εδω κ απο κει.Αυτο εννουσα
665 neighbor of the Beast

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #80 στις: 02/03/06, 22:32 »
analogio
Δεν ακολουθώ την σκέψη σου...

Γουακια, γουακια ! Γουακια κο, γουακια. Γουακια κογουακιακοτο γουακια.

Μαθαινω κινεζικα. Σημαινει :

εχε γεια φτωχε μου κιθαριστα ! καλα αρπισματα και καλη συνεχεια  :)
Γουακι γουακι, γουοκι τοκι, γικι γικι γιοκο τσοκο

Αυτό δεν θέλει μετάφραση νομίζω..  :P

Balleader
Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #81 στις: 15/03/06, 04:07 »
4 παρατηρήσεις:
α)Αυτά που είπε ο Ιησούς είναι απόλυτα, και πρωτοποριακά για την εποχή του (2000 χρόνια πριν), και δεν υπάρχει περίπτωση να τα είχε σκεφτεί ανθρώπινος νους. Γεγονός που πιστοποιεί την ιστορική υπαρξή του και την Θεία προέλευση του. Όσο για την φυσική του ύπαρξη σχετική αναφορά κάνουν πολλές γραφές που αναφέρονται σε προηγούμενο thread.

Ας διαβάζουμε ρε παίδες και κάτι πέρα απο αυτά που μας μαθαίνουν σχολείο...ΕΛΕΟΣ >:(
Φίλε μου έχεις διαβάσει καθόλου Ορφικά? Αμφιβάλλω... Για διάβασε και πες μου κατά πόσο έιναι πρωτοποριακά...

Οντως που να υπάρχει περίπτωση να σκεφτεί ανθρώπινος νούς το αγαπάτε αλλήλους... Εξάλλου τί είναι φιλοσοφία και μαθηματικά?

« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/06, 04:10 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #82 στις: 15/03/06, 04:42 »
Μια κοπελιά μου πρότεινε να διαβάσω Νίτσε, ή το βιβλίο κώδικας davinci τώρα εσύ μου προτείνεις να διαβάσω τα..."Ορφικά". Μετά ένα άλλο παιδί θα μου προτείνει να διαβάσω κάτι άλλο. Στο τέλος από τα πολλά βιβλία θα κρασάρω.  ;D

Φίλε, αν έχεις κάτι σημαντικό να μας παραθέσεις, που να αποδυκνείει κάτι είσαι ελεύθερος να το κάνεις....

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #83 στις: 15/03/06, 11:08 »
Μια κοπελιά μου πρότεινε να διαβάσω Νίτσε, ή το βιβλίο κώδικας davinci τώρα εσύ μου προτείνεις να διαβάσω τα..."Ορφικά". Μετά ένα άλλο παιδί θα μου προτείνει να διαβάσω κάτι άλλο. Στο τέλος από τα πολλά βιβλία θα κρασάρω.  ;D

Φίλε, αν έχεις κάτι σημαντικό να μας παραθέσεις, που να αποδυκνείει κάτι είσαι ελεύθερος να το κάνεις....


A! Αστο κατάλαβα, απότι φαίνεται σενδιαφέρει πολύ να μάθεις... ;)
Με το να σου δώσει κάποιος έτοιμη γνώση δεν κερδίζεις κάτι.. πάντως είναι κρίμα να παραμένεις προσκολλημένος στα του Λυκείου...
Να σου πώ την αλήθεια αμφιβάλω αν έχεις διαβάσει και τη  Βίβλο, σωστά?
Τέσπα, αυτα
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #84 στις: 15/03/06, 13:28 »
φανερωθηκε παλι ο θεος αφηνωντας ανεπαφο το σωμα ενος μοναχου για 15 χρονια....χαχαχαχα
Δλδ αναρωτιεμαι ο κοσμος ειναι ενα μπουρδελο.....καθε  μερα πεθαινει τοσος κοσμος αλλα ο θεος αντι να φανει εκει που χρειαζεται κραταει το πτωμα ενος μοναχου ανεπαφο απλα για να αποδειξει οτι υπαρχει....να τον χαιρεστε τον θεο σας...

π.σ  μην θεοποιουμε απο την αλλη τον μλκ τον νιτσε παιδια....
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #85 στις: 15/03/06, 14:51 »
actr,

Όσον αφορά το "ψάξιμο" μας σε θρησκευτικό επίπεδο έχω απαντήσει στο μύνημα #70. Και λέω οτι αυτός που ψάχνεται πολύ, κάποια στιγμή δε θα μπορεί να δώσει εξηγήσεις για τίποτα, και θα αρχίσει να τρελένεται.

Επίσης σου υπενθυμίζω οτι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ή να μη πιστεύει στο Θεό. Είναι δίκαιωμά σου να μη πιστεύεις φίλε μου...

Τέλος, αν έχεις κάποιο χωρίο από τα "ορφεικα" γιατί δε μας κάνεις κάποια παράθεση, μπας και μας "διαφωτίσει" ??

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #86 στις: 15/03/06, 20:36 »
4 παρατηρήσεις:
α)Αυτά που είπε ο Ιησούς είναι απόλυτα, και πρωτοποριακά για την εποχή του (2000 χρόνια πριν), και δεν υπάρχει περίπτωση να τα είχε σκεφτεί ανθρώπινος νους. Γεγονός που πιστοποιεί την ιστορική υπαρξή του και την Θεία προέλευση του. Όσο για την φυσική του ύπαρξη σχετική αναφορά κάνουν πολλές γραφές που αναφέρονται σε προηγούμενο thread.

Ας διαβάζουμε ρε παίδες και κάτι πέρα απο αυτά που μας μαθαίνουν σχολείο...ΕΛΕΟΣ >:(
Φίλε μου έχεις διαβάσει καθόλου Ορφικά? Αμφιβάλλω... Για διάβασε και πες μου κατά πόσο έιναι πρωτοποριακά...

Οντως που να υπάρχει περίπτωση να σκεφτεί ανθρώπινος νούς το αγαπάτε αλλήλους... Εξάλλου τί είναι φιλοσοφία και μαθηματικά?


Και βεβαια μη σχολιασουμε τον Σωκρατη. Με την ιδια λογικη του black sheep και αυτος ειχε Θεια προελευση γιατι και αυτος ειπε πραγματα τοσο πρωτοπριακα που τον σκοτωσανε. Οπως και τον Χριστο αλλωστε. Και ο Γαλλιλεος ειχε πει πραγματα πρωτοπριακα και ο ΜΑρτινος Λουθηρος ειχε πει.  Δεν καταλαβαινω. Οποιος ειναι πρωτοπορος ειναι και Θεος?

actr,


Τέλος, αν έχεις κάποιο χωρίο από τα "ορφεικα" γιατί δε μας κάνεις κάποια παράθεση, μπας και μας "διαφωτίσει" ??
Να σου απαντησω εγω. Γιατι δεν θα σε διαφωτισει ενα χωριο. Πρεπει να το διαβασεις ολο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sunwing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • http://www.profiles.pathfinder.gr/view/sunwing
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #87 στις: 15/03/06, 22:10 »
Βρε παιδιά δεν έζησε ο Ιησούς το 5οοο πριν τη Γέννησή του ! Χε χε , καλά βασική γνώση Ιστορίας άμα έχει κανείς δε θέλει συζήτηση για την ιστορικότητα του προσώπου του Ιησού! Μην τρελαθούμε! άλλο θέμα βέβαια το αν πιστεύεις οτι ήταν ο αναμενόμενος Μεσσίας, έτσι; Το λέω για να μην παρεξηγηθώ ότι επειδή πιστεύω εγώ πρέπει να πιστεύεις και συ στον Ιησού. Αλλά την ιστορικότητα του προσώπου του δεν την αμφισβητούν οι ιστορικοί- πώς σου ηρθε αυτό;
Για πού το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά...
Περίδης

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #88 στις: 15/03/06, 22:13 »
Και βεβαια μη σχολιασουμε τον Σωκρατη. Με την ιδια λογικη του black sheep και αυτος ειχε Θεια προελευση γιατι και αυτος ειπε πραγματα τοσο πρωτοπριακα που τον σκοτωσανε. Οπως και τον Χριστο αλλωστε. Και ο Γαλλιλεος ειχε πει πραγματα πρωτοπριακα και ο ΜΑρτινος Λουθηρος ειχε πει.  Δεν καταλαβαινω. Οποιος ειναι πρωτοπορος ειναι και Θεος?

Ρούφους εχει δίκιο δεν ήμουν ξεκάθαρος στο τι εννοούσα πρωτοποριακά. Με αυτόν το όρο εννοώ οτι ειπώθηκαν σε μια εποχή όπου επικρατούσε το μίσος, η δουλεία, πόλεμοι κλπ, ενώ ο Ιησούς μιλούσε για τα τελείως αντίθετα, και μάλιστα θυσίασε τον εαυτό Του για χάρη της ανθρωπότητας... και δεύτερον και σημαντικότερον με τα λόγια Του άλλαξε για πάντα η ζωή των ανθρώπων...
Παράθεση

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #89 στις: 15/03/06, 22:51 »
Μπορει να φανω κακος με αυτο που κανω αλλα και ο Μαχατμα Γκαντι αλλαξε πολλες ζωες πολλως ανθρωπων. Οπως και ο Χριστος αλλαξε πολλων ανθρωπων(και οχι ολων) ετσι εκανε και καποιος αλλος. Με αυτα που λεω δεν θελω να στην πω η κατι αλλο κακοπροερετο αλλα θελω να σου δωσω και μια αλλη οπτικη του πραγματος που φευγει λιγο απο την εκκλησια και δεν κοιταζει μονο τα λογια Του αλλα κοιταζει ολον τον κοσμο και τι επικρατει στον πλανητη.

Φιλικα Αρης

Υ.Γ πολυ θα θελα να μαθω την ηλικια σου οχι για κανεναν λογο ετσι απο περιεργεια
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #90 στις: 16/03/06, 00:31 »
Μπορει να φανω κακος με αυτο που κανω αλλα και ο Μαχατμα Γκαντι αλλαξε πολλες ζωες πολλως ανθρωπων. Οπως και ο Χριστος αλλαξε πολλων ανθρωπων(και οχι ολων) ετσι εκανε και καποιος αλλος. Με αυτα που λεω δεν θελω να στην πω η κατι αλλο κακοπροερετο αλλα θελω να σου δωσω και μια αλλη οπτικη του πραγματος που φευγει λιγο απο την εκκλησια και δεν κοιταζει μονο τα λογια Του αλλα κοιταζει ολον τον κοσμο και τι επικρατει στον πλανητη.

Φιλικα Αρης

Υ.Γ πολυ θα θελα να μαθω την ηλικια σου οχι για κανεναν λογο ετσι απο περιεργεια

Φίλε Άρη, ο Χριστός άλλαξε τον κόσμο με το να ορίσει στην ανθρωπότητα την έννοια "Θεός". Πρίν την διδασκαλία του, επικρατούσε το χάος σχετικά με την ύπαρξη του Θεού, υπήρχε σκοτάδι. Με τη διδασκαλία Του, προσδιόρισε επακριβώς για ποιόν Θεό μιλάμε. Ένα Θεό καλοκάγαθο, μη εκδικητικό, που συγχωρεί, που αγαπάει τα παιδιά του. Δεν μίλησε για έναν Θεό αυστηρό, κακό.... Συνεπώς πιστεύω οτι ο Χριστός είναι σημείο αναφοράς για την ανθρωπότητα.
Η ηλικία μου τι σημασία έχει? 30 είμαι so what? Οι ηλικίες δε παίζουν ρόλο. Σημασία έχουν οι απόψεις μας. Κι εσύ είσαι 15, και παρόλαυτα μιλάμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/06, 00:48 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #91 στις: 16/03/06, 02:17 »
Μπορει να φανω κακος με αυτο που κανω αλλα και ο Μαχατμα Γκαντι αλλαξε πολλες ζωες πολλως ανθρωπων. Οπως και ο Χριστος αλλαξε πολλων ανθρωπων(και οχι ολων) ετσι εκανε και καποιος αλλος. Με αυτα που λεω δεν θελω να στην πω η κατι αλλο κακοπροερετο αλλα θελω να σου δωσω και μια αλλη οπτικη του πραγματος που φευγει λιγο απο την εκκλησια και δεν κοιταζει μονο τα λογια Του αλλα κοιταζει ολον τον κοσμο και τι επικρατει στον πλανητη.

Φιλικα Αρης

Υ.Γ πολυ θα θελα να μαθω την ηλικια σου οχι για κανεναν λογο ετσι απο περιεργεια

Φίλε Άρη, ο Χριστός άλλαξε τον κόσμο με το να ορίσει στην ανθρωπότητα την έννοια "Θεός". Πρίν την διδασκαλία του, επικρατούσε το χάος σχετικά με την ύπαρξη του Θεού, υπήρχε σκοτάδι. Με τη διδασκαλία Του, προσδιόρισε επακριβώς για ποιόν Θεό μιλάμε. Ένα Θεό καλοκάγαθο, μη εκδικητικό, που συγχωρεί, που αγαπάει τα παιδιά του. Δεν μίλησε για έναν Θεό αυστηρό, κακό.... Συνεπώς πιστεύω οτι ο Χριστός είναι σημείο αναφοράς για την ανθρωπότητα.
Η ηλικία μου τι σημασία έχει? 30 είμαι so what? Οι ηλικίες δε παίζουν ρόλο. Σημασία έχουν οι απόψεις μας. Κι εσύ είσαι 15, και παρόλαυτα μιλάμε.

Χμμμ όντως αυτή η αγάπη και η συγχώρεση φαίνεται σε πολλά σημεία στην ΠΔ (αναρωτιέμαι πως γίνεται να πιστεύεις και να μην την έχεις διαβάσει... ???) όπως στο παρακάτω..

«Διότι σας, ώ Ιουδαίοι μου, θα σας χρισημοποιήσω ως τόξον μου τεντομένον, και τους Ισραηλίτας ως φαρέτρα πλήρη βελών. Θα ενθαρρύνω εξέγερσιν των τέκνων σου, ω Σιών εναντίον των τέκνων των Ελλήνων και θα σε χειρισθώ ως μάχαιραν πολεμιστού. Ο κύριος θα επέλθη κατά των εχθρών τούτων ως ακτίς αστραπής. Θα σαλπίση κατ’αυτών την πολεμικήν του σάλπιγγα και θα βαδίση κατ’αυτών με αναστάτωσιν καταστρεπτικήν. Θα βοηθήσει τους Ιουδαίους και θα καταστρέψουν τους Έλληνες. Θα τους χώσουν με τους λίθους της σφενδόνης των και θα πίουν το αίμα των (των Ελλήνων) ως πίνουν τον οίνον. Θα γεμίσουν δοχεία απο αίμα (των Ελλήνων) όπως είναι γεμάται αι φιάλαι του θυσιαστηρίου και του θυσιαστηρίου των ολοκαυτωμάτων».


        ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ – « ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ»  θ΄. ιγ΄ - ιε΄.

Πραγματικά αυτή η αγάπη με συγκινεί... ;)
Φίλε μου Black Sheep δεν σου απαγόρευσε κανείς να πιστεύεις σε κάτι (έστω και τυφλά),
συζήτηση κάνουμε...

άντε τσάο
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #92 στις: 16/03/06, 09:55 »

«Διότι σας, ώ Ιουδαίοι μου, θα σας χρισημοποιήσω ως τόξον μου τεντομένον, και τους Ισραηλίτας ως φαρέτρα πλήρη βελών. Θα ενθαρρύνω εξέγερσιν των τέκνων σου, ω Σιών εναντίον των τέκνων των Ελλήνων και θα σε χειρισθώ ως μάχαιραν πολεμιστού. Ο κύριος θα επέλθη κατά των εχθρών τούτων ως ακτίς αστραπής. Θα σαλπίση κατ’αυτών την πολεμικήν του σάλπιγγα και θα βαδίση κατ’αυτών με αναστάτωσιν καταστρεπτικήν. Θα βοηθήσει τους Ιουδαίους και θα καταστρέψουν τους Έλληνες. Θα τους χώσουν με τους λίθους της σφενδόνης των και θα πίουν το αίμα των (των Ελλήνων) ως πίνουν τον οίνον. Θα γεμίσουν δοχεία απο αίμα (των Ελλήνων) όπως είναι γεμάται αι φιάλαι του θυσιαστηρίου και του θυσιαστηρίου των ολοκαυτωμάτων».


        ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ – « ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ»  θ΄. ιγ΄ - ιε΄.


Υπάρχει όντως αυτό το πράγμα στην ΠΔ? ???  ???

Αποσυνδεδεμένος sunwing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • http://www.profiles.pathfinder.gr/view/sunwing
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #93 στις: 16/03/06, 10:13 »
Συγχωρέστε μου την παρέμβαση αλλά ο Black Sheep ήταν ξεκάθαρος: Μίλησε για το Χριστό και οχι για την αγάπη ή μη της Παλαιάς Διαθήκης..!  Η απάντηση στο μήνυμά του ήταν σχετική με την Παλαιά Διαθήκη την οποία ο Χριστός δεν κατήργησε εντελώς αλλά πάντως την ανέτρεψε εν πολλοίς κηρύσσοντας αυτό που δεν κήρυτταν οι Ιουδαίοι: την Αγάπη. Το ότι έχει ανατραπεί εν πολλοίς επιβεβαιώνεται από το λίγο ποσοστό των κειμένων της Παλαιάς Διαθήκης που χρησιμοποιούνται στα λατρευτικά μας κείμενα. Αν παρατηρήσετε δηλαδή λίγα μόνο αναγνώσματα απο Αυτήν. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα διότι αυτό δείχνει μια τάση ημιμάθειας μονάχα και χρησιμοποίηση επιμέρους αλήθειας, βλέποντας το δέντρο αλλά όχι το δάσος...
Για πού το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά...
Περίδης

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #94 στις: 16/03/06, 12:18 »
Συγχωρέστε μου την παρέμβαση αλλά ο Black Sheep ήταν ξεκάθαρος: Μίλησε για το Χριστό και οχι για την αγάπη ή μη της Παλαιάς Διαθήκης..!  Η απάντηση στο μήνυμά του ήταν σχετική με την Παλαιά Διαθήκη την οποία ο Χριστός δεν κατήργησε εντελώς αλλά πάντως την ανέτρεψε εν πολλοίς κηρύσσοντας αυτό που δεν κήρυτταν οι Ιουδαίοι: την Αγάπη. Το ότι έχει ανατραπεί εν πολλοίς επιβεβαιώνεται από το λίγο ποσοστό των κειμένων της Παλαιάς Διαθήκης που χρησιμοποιούνται στα λατρευτικά μας κείμενα. Αν παρατηρήσετε δηλαδή λίγα μόνο αναγνώσματα απο Αυτήν. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα διότι αυτό δείχνει μια τάση ημιμάθειας μονάχα και χρησιμοποίηση επιμέρους αλήθειας, βλέποντας το δέντρο αλλά όχι το δάσος...

Και αυτό τί σημαίνει δηλαδή δεν κατάλαβα...
Εγώ του απέδειξα για ποιό Θεό μιλάει τελικά ο Χριστός με αυτό το χωρίο, δεν αναφέρθηκα στον παραλογισμό και το μίσος που κρύβει η ΠΔ... (μπορώ να αναφέρω δεκάδες τέτοια χωρία ακόμη)
Και εξάλλου αυτή δεν προετοίμασε τον ερχομό του?
Αν λοιπόν η εκκλησία δεν τη θεωρεί πια ικανό για να διαβαστεί βιβλίο γιατί δεν την αποποιείται?

Αν λοιπόν αγαπητέ μου φίλε δεν θές να κρατάς στάση ημιμάθειας πρέπει να ξέρεις πως αν πιστεύεις σε μια θεησκεία δεν είναι να δυνατόν να επιλέγεις τα κομμάτια μόνο που σε "βολεύουν"... αλλά είτε την αποδέχεσαι εξολοκλήρου είτε κοροιδεύεις τον εαυτό σου....

Αυτά
Φιλικά πάντα
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #95 στις: 16/03/06, 13:38 »
Μπορει να φανω κακος με αυτο που κανω αλλα και ο Μαχατμα Γκαντι αλλαξε πολλες ζωες πολλως ανθρωπων. Οπως και ο Χριστος αλλαξε πολλων ανθρωπων(και οχι ολων) ετσι εκανε και καποιος αλλος. Με αυτα που λεω δεν θελω να στην πω η κατι αλλο κακοπροερετο αλλα θελω να σου δωσω και μια αλλη οπτικη του πραγματος που φευγει λιγο απο την εκκλησια και δεν κοιταζει μονο τα λογια Του αλλα κοιταζει ολον τον κοσμο και τι επικρατει στον πλανητη.

Φιλικα Αρης

Υ.Γ πολυ θα θελα να μαθω την ηλικια σου οχι για κανεναν λογο ετσι απο περιεργεια

Φίλε Άρη, ο Χριστός άλλαξε τον κόσμο με το να ορίσει στην ανθρωπότητα την έννοια "Θεός". Πρίν την διδασκαλία του, επικρατούσε το χάος σχετικά με την ύπαρξη του Θεού, υπήρχε σκοτάδι. Με τη διδασκαλία Του, προσδιόρισε επακριβώς για ποιόν Θεό μιλάμε. Ένα Θεό καλοκάγαθο, μη εκδικητικό, που συγχωρεί, που αγαπάει τα παιδιά του. Δεν μίλησε για έναν Θεό αυστηρό, κακό.... Συνεπώς πιστεύω οτι ο Χριστός είναι σημείο αναφοράς για την ανθρωπότητα.
Η ηλικία μου τι σημασία έχει? 30 είμαι so what? Οι ηλικίες δε παίζουν ρόλο. Σημασία έχουν οι απόψεις μας. Κι εσύ είσαι 15, και παρόλαυτα μιλάμε.
Οχι απλυτως καμια σχεση η ηλικια. Ηταν απλα δικια μου περιεργεια. Δεν εχει να κανει με κατι απο οσα λεμε. Αλλωστε συνηθως εγω ειμαι αυτος που "ειμαι μικρος αρα δεν ξερω". Για αυτο και δεν κρινω συνομιλητη απο ηλικια.... Το οτι ο Χριστος εινια σημειο αναφορας για την ανθρωποτητα ειναι νομιζω κοινως αποδεκτο. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχουν υαρξει και αλλοι που εχουν κυρηξει παρομοιο και πριν και μετα το Χριστο. Ο Χριστος ομως Θεοποιηθηκε. Αλλωστε αυτο διακηρητει και η εκκλησια οτι ο Χριστος ηταν και Θεος. Βεβαια αυτο μπορει να συνεβει αργοτερα μιας και πολλες θρησκειες εχουν την ταση να Θεοποιουν τους προφητες τους. ΒΛ. Βουδισμος. Ομως το οτι ο Χριστος ενια σημειο αναγορα της ανθρωποτητας δεν μας κανει αυτοματα να τον ακολουθουμε τυφλα. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον να μελεταμε και αλλων ανθρωπων τις ζωες περα απο το Χριστο. Αν θελουμε να πιστευουμε στον Χριστο και στην ορθοδοξια εκκληισα κανενα προβλημα δικαιωμα του καθενος εινια και μαλιστα πολυ λογικο το βρισκω και δεν κατακρινω και κανεναν απλα λεω οτι πρεπει να ασχοληθουμε και λιιγο παραεξω.

Συγχωρέστε μου την παρέμβαση αλλά ο Black Sheep ήταν ξεκάθαρος: Μίλησε για το Χριστό και οχι για την αγάπη ή μη της Παλαιάς Διαθήκης..!  Η απάντηση στο μήνυμά του ήταν σχετική με την Παλαιά Διαθήκη την οποία ο Χριστός δεν κατήργησε εντελώς αλλά πάντως την ανέτρεψε εν πολλοίς κηρύσσοντας αυτό που δεν κήρυτταν οι Ιουδαίοι: την Αγάπη. Το ότι έχει ανατραπεί εν πολλοίς επιβεβαιώνεται από το λίγο ποσοστό των κειμένων της Παλαιάς Διαθήκης που χρησιμοποιούνται στα λατρευτικά μας κείμενα. Αν παρατηρήσετε δηλαδή λίγα μόνο αναγνώσματα απο Αυτήν. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα διότι αυτό δείχνει μια τάση ημιμάθειας μονάχα και χρησιμοποίηση επιμέρους αλήθειας, βλέποντας το δέντρο αλλά όχι το δάσος...
Καταρχας δεν εκανες κατι κακο για να σε συγχωρεσουμε. Παντως εγω δεν ειδα απολυτη ισοπεδωσει. Η Παλαια διαθηκη ειναι η δεν ειναι μερος του Χριστιανικου δογματος? Απο τη στιγμη που υπαρχει σαν ιερο βιβλιο στην εκκλησια μπορει να χρησιμοποιηθει καθε χωριο κατα τη γνωμη μου. Επισης το να αναφερες στην Παλαια διαθηκη με τη λεξη " Αυτην " και με κεφαλαιο Α δηλωνει για μενα υποταγη στο συγκεκριμενο βιβλιο. Δεν ξερω ανεγινε καταλαθος αλλα αντιφασκει με αυτα που λες περι ανατροπης της παλαιας διαθηκης απο το Χριστο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #96 στις: 16/03/06, 13:42 »
Κάνετε βρε παιδιά συμμαζεμένες παραθέσεις να ξέρουμε σε τι από όλα απαντάτε!
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #97 στις: 16/03/06, 13:46 »
Κάνετε βρε παιδιά συμμαζεμένες παραθέσεις να ξέρουμε σε τι από όλα απαντάτε!
Απανταμε σε ολο το ποστ :D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #98 στις: 16/03/06, 20:01 »
Εγώ του απέδειξα για ποιό Θεό μιλάει τελικά ο Χριστός με αυτό το χωρίο,
Πότε μίλησε ο Χριστός για τα παρακάτω...
Παράθεση
Θα βοηθήσει τους Ιουδαίους και θα καταστρέψουν τους Έλληνες. Θα τους χώσουν με τους λίθους της σφενδόνης των και θα πίουν το αίμα των (των Ελλήνων) ως πίνουν τον οίνον. Θα γεμίσουν δοχεία απο αίμα (των Ελλήνων) όπως είναι γεμάται αι φιάλαι του θυσιαστηρίου και του θυσιαστηρίου των ολοκαυτωμάτων».
και δε το πήραμε είδηση?

@Roufous
Παράθεση
Ο Χριστος ομως Θεοποιηθηκε.
Πράγματι, μέσα από τα λόγια του Ιησού εμφανίστηκε για πρώτη φορά ο Θεός.
Παράθεση
Ομως το οτι ο Χριστος ειναι σημειο αναφορας της ανθρωποτητας δεν μας κανει αυτοματα να τον ακολουθουμε τυφλα.
Φυσικά και όχι, αν δεν σε καλύπτει η διδασκαλία του ή διαφωνείς με τα όσα λέει μπορείς να μείνεις άθεος, ή να ασπαστείς τον βουδισμό ή οτιδήποτε άλλο θες..

Παράθεση
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον να μελεταμε και αλλων ανθρωπων τις ζωες περα απο το Χριστο.

Σύμφωνα με τον Ιησού, δε χρειάζεται να διαβάσεις κανένα άλλο βιβλίο, από τη στιγμή που καταλάβεις τι θέλει να πει ο Ιησούς μέσα από τη διδασκαλία του. Από θρησκευτικής απόψεως δηλαδή θα είσαι "καλυμμένος".

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #99 στις: 16/03/06, 20:08 »


Σύμφωνα με τον Ιησού, δε χρειάζεται να διαβάσεις κανένα άλλο βιβλίο, από τη στιγμή που καταλάβεις τι θέλει να πει ο Ιησούς μέσα από τη διδασκαλία του. Από θρησκευτικής απόψεως δηλαδή θα είσαι "καλυμμένος".
Δηλαδη αμα καταλαβεις τι ειπε ο Χριστος δεν θα πρεπει να εχεις ερωτηματα για τη ζωη το συμπαν και τα παντα?


Παράθεση
Ο Χριστος ομως Θεοποιηθηκε.
Πράγματι, μέσα από τα λόγια του Ιησού εμφανίστηκε για πρώτη φορά ο Θεός.

Δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι ο Ιησους θεοποιηθηκε. Δεν μπορεις να εισια σιγουρος οτι μεσα απο αυτον εμφανιστηκε πρωτη φορα ο Θεος στη γη. Μεχρι τοτε δεν ειχε εμφανιστει ποτε του? Και οι 10 εντολες τι ηταν?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
21222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 18:30
από zeromancer
0 Απαντήσεις
1604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:21
από oatdp
2 Απαντήσεις
2202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 17:10
από Μιχάλης13
0 Απαντήσεις
1539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:49
από Takamine
0 Απαντήσεις
1530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 02:05
από martinos
6 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/13, 16:34
από isidorus
1 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 02:37
από freemind