Αποστολέας Θέμα: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;  (Αναγνώστηκε 146142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #300 στις: 09/01/07, 00:10 »
ποιος νομιμοποιει τις πλειοψηφιες??το συνταγμα φυσικα.σε μερικους απο τους προβληματισμους σου συμφωνω ομως μη βλεπεις τη δημοκρατια σαν πανακεια!!ειναι ενας τροπος αναδειξης εξουσιας,μηπως οι ερωτησεις σου εχουν να κανουν με το συνταγμα?κοιτα  δημοκρατια ειναι ενας θεσμος που πρωτοξεκινησε εδω και λιγα σχετικα χρονια(200 περιπου)ενω για αιωνες ειχαμε μοναρχια.στην ελλαδα η τελικη μορφη δοθηκε μολις το 1985!!!αρα=νεο πολιτευμα.μην το κατακρινεις λοιπον σαν κατι που χρονια ολοκληρα μας παραμυθιαζουν μ'αυτο και εχει χαθει η ουσια του!!!δλδ ποια ουσια του???ειναι κατι που εξελισσεται ακομα...αν παλι εννοεις ουσια του την αμεση δημοκρατια της αρχαιας αθηνας τοτε φοβαμαι οτι κατι τετοιο ειναι αδιανοητο για τα σημερινα κρατη...συμπερασμα=η δημοκρατια εμφανιστηκε και κατοχυρωθηκε συνταγματικα σε πολλα κρατη μετα τους 2 παγκοσμιους επειδη χρειαζοταν μια αλλαγη απο την μοναρχια και τη φεουδαρχια(παλιοτερα).συμφωνω οτι δεν ειναι κατι το τελειο στη σημερινη της μορφη,αλλα αν μπορεις να βρεις εσυ κατι καλυτερο,πες το μας...

Δεν θέλω να αποπροσανατολίσω το θέμα του νήματος, ούτε και να σου "χαλάσω το όνειρο".
Μα να σου πω, απλά, πως υπάρχουν πολλών είδών δημοκρατίες και το Σύνταγμα δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένας νόμος, ο βασικός, θεμελιωδέστερος, νόμος μιάς πολιτείας.
Ούτε το σύνταγμα δεν είναι κάτι που προέρχεται "άνωθεν" ή, για να είμαστε ακριβείς, ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα του συντάγματος στις αστικές δημοκρατίες: επιβάλλεται "άνωθεν" και προστατεύει,κατά βάση, τα συμφέρονται της εκάστοτε επικαρατούσης κοινωνικής τάξης, δηλαδή, στην περίπτωσή μας, της αστικοκαπιταλιστικής τάξης.
Τέλος πάντων, τα παιδιά έχουν δίκιο, το θέμα της συζήτησης είναι άλλο.
Απλώς, αν θες, ρίξε μιά ματιά για το ποιά αντίληψη είχαν οι θεμελιωτές της πολιτικής φιλοσοφίας, Πλάτωνας και Αριστοτέλης, για την δημοκρατία. Νομίζω θα εκπλαγείς. Και μιλάμε, ακριβώς, για την άμεση δημοκρατία της αρχαίας Αθήνας, δηλαδή εκείνη την δημοκρατία που επικαλούνται οι απολογητές της δημοκρατικής πανάκειας. Για το έκτρωμα της αστικοκαπιταλιστικής δημοκρατίας δεν σου λέω να ανατρέξεις στον Μαρξ, σου λέω, απλώς, να ρίξεις μιά ματιά γύρω σου, εδώ, στην πατρίδα μας. Θα ανακαλύψεις ότι η λεγόμενη κοινοβουλευτική, αστική, δημοκρατία, δεν είναι παρά ένα εξάμβλωμα, μιά διαστροφή. Δεν είναι, ούτε καν, η οχλοκρατία που στιγμάτιζε ο Αριστοτέλης κι ο Πλάτων, είναι μιά ξεκάθαρη τυραννίδα.
Αυτά, και συγγνώμη γιά την άσχετη με το θέμα παρέμβαση.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #301 στις: 09/01/07, 01:16 »
ιανε επειδη ομολογουμενως εισαι ψαγμενος τυπος θελω να σε ευχαριστησω για τις πηγες,να σου υπενθυμισω οτι  το ανωθεν που σε απασχολει ειναι οι κοινωνικες επαναστασεις και τα συνταγματα ειναι καρπος αυτων(επιβαλλομενα βεβαια με βια) και τελος να σε συμβουλεψω να μην εισαι τοσο μηδενιστης με το σημερινο προτυπο της δημοκρατιας και να εχεις υποψιν σου οτι η δημοκρατια ειναι ενα νεο σχετικα πολιτευμα που ακομα ψαχνεται...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #302 στις: 09/01/07, 02:51 »
Περνώντας στην Καινή Διαθήκη και στην έλευση του Χριστού, η ισότητα των δύο φύλων ξεκαθαρίζεται ακόμα περισσότερο.
Ο Χριστός συνομιλεί με γυναίκες προσωπικά, σε ένα περιβάλλον καθαρά φαλλοκρατικό, όπου η γυναίκα θεωρείτο σαφώς υποδεέστερη, συνομιλεί μάλιστα και με μία Σαμαρείτισα, που για τους Ιουδαίους ήταν κάτι απαγορευτικό, καθώς οι δύο φυλές αλληλομισούνταν και οι Ιουδαίοι θεωρούσαν τους Σαμαρείτες βρώμικους, ακάθαρτους και δεν τους συναναστρέφονταν.
(εδώ έχουμε και την καταπολέμηση του ρατσισμού της εποχής…)

Χμμμμ...

"Ο Ιησούς άφησε τον τόπο εκείνο κι αναχώρησε για την περιοχή της Τύρου και της Σιδώνος. Τότε μιά γυναίκα Χαναναία βγήκε έξω από τα όρια της περιοχής εκείνης και του φώναζε δυνατά: "Ελέησέ με, Κύριε, Υιέ του Δαβίδ. Η θυγατέρα μου βασανίζεται από δαιμόνιο". Αυτός δεν της απαντούσε λέξη. Τον πλησίασαν τότε ο μαθητές του και τον παρακαλούσαν: "Διώξε την, γιατί μας  ακολουθεί και φωνάζει". Ο Ιησούς  είπε: "Έχω αποσταλεί μόνο γιά τους πλανεμένους Ισραηλίτες" ("δεν απεστάλην, ειμή εις τα πρόβατα τα απολολότα του Ισραήλ"). Εκείνη όμως ήρθε και τον προσκύνησε λέγοντας "Κύριε, βοήθησέ με". Αυτός της αποκρίθηκε: "Δεν είναι σωστό να πάρει κανείς το ψωμί των παιδιών του και να το πετάξει στα σκυλιά" (" δεν είναι καλόν να λάβει τις τον άρτον των τέκνων, και να ρίψει εις τα κυνάρια"). "Ναι, Κύριε", είπε εκείνη, "αλλά και τα σκυλιά τρώνε από τα ψίχουλα που πέφτουν από το τραπέζι των κυρίων τους". Τότε ο Ιησούς της απάντησε: "Μεγάλη είναι η πίστη σου, γυναίκα! Ας γίνει όπως το θέλεις".Κι από κείνη την ώρα γιατρεύτηκε η θυγατέρα της"
(ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ, ΙΕ: 21-28)

Το παρέθεσα στην νεοελληνική απόδοση από την Καινή Διαθήκη των εκδόσεων "ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ", γιά να είναι εύκολα κατανοητό από εκείνους που δεν μπορούν να καταλάβουν την αλεξανδρινή κοινή των Ευαγγελίων.
Η νεοελληνική απόδοση είναι απολύτως πιστή στο γράμμα και το πνεύμα των Ευαγγελίων. Όποιος θέλει, μπορεί να ανατρέξει και στο πρωτότυπο κείμενο για του λόγου το αληθές.
Η ίδια ακριβώς διήγηση αναφέρεται και στο ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ, Ζ: 24-29, μόνο που εκεί ο "σκύλος" είναι μιά Ελληνίδα Συροφοίνισσα.

Και τώρα;
Ο Ιησούς παρομοιάζει την Χαναναία και την θυγατέρα της σαν σκύλους, επέιδή δεν ανήκουν στον "περιούσιο" εβραϊκό λαό.
(Τι κρίμα που δεν ήταν ο απ. Παύλος μαθητής του Ιησού. Ίσως να κατανοούσε τον ιουδαιοχριστιανισμό του απ. Πέτρου, ο οποίος είχε κατανοήσει, με την σειρά του, το κήρυγμα του Ιησού).
Προσοχή: ο Ιησούς παρουσιάζεται, αρχικά, άτεγκτός, σχεδόν κυνικός! Δεν καταδέχεται καν να απαντήσει στις εκκλήσεις του "σκύλου". Απλώς, την αφήνει να αλυχτά ξοπίσω του. Γιατί; Μα, το λέει ο ίδιος: επειδή είναι Χαναναία, ένας σκύλος!
Οι μαθητες, πιό "πονετικοί", και λίγότερο υπομονετικοί, ενοχλούνται και τι του λένε; "Διώξτην! Μας τα 'πρηξε" ("απόλυσον" γράφει ο Ματθαίος).
Ο "σκύλος", όμως, μέσα στην δυστυχία του, δεν έδωσε σημασία στις προσβολές και στις λοιδωρίες κι έπεσε στα γόνατα: "Ναι", του είπε, "δεν είμαι παρά ένας σκύλος, αλλά λυπήσου με!". Κι εκείνος την λυπήθηκε, όντως, και της πέταξε ένα ξεροκόματο από την Θεία Χάρη. "Χαλάλι σου!", της είπε στο τέλος.
Βέβαια, με τους Σαμαρείτες ο Ιησούς εμφανίζεται εξόχως διαλλακτικός. Αν και οι μαθητες του τού προτείνουν να επικαλεσθούν την θεική ρομφαία και να κατακάψει τους Σαμαρείτες, που απαγόρευσαν στον Ιησού και στην συνοδεία του να μπουν στο χωριό τους ενώ πήγαιναν προς την Ιερουσαλήμ, αυτή τη φορά τους ξέχεσε: "Ξεχάσατε ποιό πνεύμα κατευθύνει τη ζωή σας. ο Υιός του Ανθρώπου δεν ήρθε για να καταστρέψει ανθρώπους αλλά για να τους σώσει". Κι έφυγαν για άλλο χωριό με τους μαθητές, φαντάζομαι, να ξύνουν απορημένοι το κεφάλι τους, αδνατώντας να κατανοήσουν (πλήν του απ. Πέτρου) τι είναι, τελικά, εκείνο που ξεχωρίζει τους ανθρώπους απ'τα ζαγάρια στην κοσμοθεώρηση του Δασκάλου τους. Μα γιατί, όμως, είχαν τετοια έχθρα οι μαθητές προς τους Σαμαρείτες; Για τα φορολογικά! Κι αν δεν με πιστεύετε, να διαβάσετε το ΒΑΣΙΛΕΩΝ, Α: 12-18 και θα δείτε τι ήταν εκείνο που χώρισε τους Σαμαρείτες από τον οίκο του Δαβίδ και την φυλή του Ιούδα.
Αλλά η Χαναναία κι η δυστυχής θυγατέρα της;
Για να δούμε, πώς θα ερμηνεύσουμε, στο πνεύμα της χριστιανικής αγάπης, τα ψίχουλα της Χαναναίας...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/07, 03:16 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #303 στις: 25/01/07, 11:31 »
φιλε vagabond

φιλενάδα...
ουουουουουουουουππππππππππςςςςςςςςςςςςςς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ναι !!!!!!!! φιλεναδα  :)
Sorry  ;) :D

Αποσυνδεδεμένος morfakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #304 στις: 16/02/07, 04:57 »
Εγω πιστευω οτι ο Ιησους ηταν ενας απλος σχιζοφρενης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #305 στις: 16/02/07, 12:57 »
Εγω πιστευω οτι ο Ιησους ηταν ενας απλος σχιζοφρενης.
Που επαιρνε lexotanil και καπνιζε μαριχουανα; Και ο Λαζαρος τι ηταν? Επιληπτικος;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #306 στις: 16/02/07, 12:59 »
Εγω πιστευω οτι ο Ιησους ηταν ενας απλος σχιζοφρενης.
Και ο Λαζαρος τι ηταν? Επιληπτικος;

Όχι! Ναρκοληπτικός!
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #307 στις: 16/02/07, 12:59 »
Ουφ..Παλι λαθος διαγνωση εκανα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #308 στις: 16/02/07, 13:15 »
Ο Τζιζας ηταν απλα ενας επαναστατης που στην τελικη τον μπουζουριασανε οι ρωμαιοι και τον σταυρωσαν.
Και ηταν τοσο δημοφιλης στον λαο που θεοποιηθηκε και δημιουργηθηκε ο χριστιανισμος.

Ιανε οι σκυλοι ΔΕΝ μιλανε.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #309 στις: 16/02/07, 13:49 »
Ο Τζιζας ηταν απλα ενας επαναστατης που στην τελικη τον μπουζουριασανε οι ρωμαιοι και τον σταυρωσαν.
Και ηταν τοσο δημοφιλης στον λαο που θεοποιηθηκε και δημιουργηθηκε ο χριστιανισμος.

Πώς και δε δημιουργήθηκε και τσεγκεβαρισμός?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #310 στις: 16/02/07, 17:21 »
Ο Τζιζας ηταν απλα ενας επαναστατης που στην τελικη τον μπουζουριασανε οι ρωμαιοι και τον σταυρωσαν.
Και ηταν τοσο δημοφιλης στον λαο που θεοποιηθηκε και δημιουργηθηκε ο χριστιανισμος.

Πώς και δε δημιουργήθηκε και τσεγκεβαρισμός?

Περίμενε και σού'ρχεται! ;D ;D ;D
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #311 στις: 16/02/07, 21:38 »
Εμ,παρολο που δεν φαινεται, εχει αναπτυχθει ελαφρα η ανθρωπινη σκεψη κ νοημοσυνη στα 2000 χρονια που περασαν...
Ουτε Γκαντισμος υπαρχει.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #312 στις: 16/02/07, 22:33 »
Να σου πω blacksheepiε...βλεποντας αρκετα posts, πιστευω πως η νοημοσυνη ορισμενων οχι μονο εχει κολλησει για 2000 χρονια, αλλα για 4000000 χρονια, τοτε που ειμασταν πανω στα δεντρα. Αλλα δεν θα ηθελες να το αναπτυξουμε αυτο τωρα, γιατι δεν συμβαδιζουν οι χρονολογιες αναπτυξης μας...Λυπαμαι..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #313 στις: 16/02/07, 23:16 »

Τάσο , γράφεις πολλά κι ενδιαφέροντα για το Ρόδο .

"... Ο Ιησούς  είπε:
    "Έχω αποσταλεί μόνο γιά τους πλανεμένους Ισραηλίτες..."

Ναι , από θρησκευτικής πλευράς αυτοί ήταν τότε
οι μόνοι που τον ενδιέφεραν .
Η Ιστορία τον δικαίωσε .

"...Δεν είναι σωστό να πάρει κανείς το ψωμί των παιδιών του
    και να το πετάξει στα σκυλιά..."

Το γνωστό "μη δώτε τα άγια τοις κυσίν"
ως έκφραση είναι παλαιότερο τού Ιησού .

"... Μεγάλη είναι η πίστη σου , γυναίκα!
    Ας γίνει όπως το θέλεις..."

Ήταν μονάχα μια δοκιμασία τής πίστης της .
Γνώριζε πολύ καλά το τι κάνει ο Ιησούς .

"...Προσοχή : ο Ιησούς παρουσιάζεται , αρχικά ,
    άτεγκτός, σχεδόν κυνικός!..."

Αυτό το "αρχικά¨δεν τα λέει όλα ?

"...Ο "σκύλος", όμως , μέσα στην δυστυχία του ,
    δεν έδωσε σημασία στις προσβολές και στις λοιδωρίες
    κι έπεσε στα γόνατα..."

Η ταπείνωση τού εντελώς ψεύτικου "εγώ" συναντιέται
και στη βουδδική φιλοσοφία .
Ο ίδιος ο Βούδδας ήταν ζητιάνος , επαίτης .
Με επαιτείες ζούσε , με το ρύζι που τού έδιναν
στο πιατάκι που άφηνε έξω από κάποια πόρτα .

Στο βουδδισμό Ζεν το ανύπαρκτο "εγώ"
είναι το πρώτο που περιγελιέται και καταστρέφεται
όταν κάποιο άτομο θελήσει να μυηθεί στη φιλοσοφία αυτή .
Στη φιλοσοφία αυτή , όχι στη θρησκεία αυτή .
Για να μην παρεξηγιόμαστε .

Ο Ιησούς ίδρυσε μια θρησκεία
κι ως ιδρυτής της ώφειλε να φαίνεται και άτεγκτος ,
αρχικά ,
όπως πολύ σωστά λες Τάσο .


Αποσυνδεδεμένος Traveller in time

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #314 στις: 16/02/07, 23:35 »
Παιδιά μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέτε. Όμως μπορείτε να μου πείτε κάτι? Τελικά ο Ιησούς κατά την άποψη σας τι ήταν? Κάτι που πραγματικά υπήρξε και ήταν πραγματικά ο Μεσσίας ή ένας φωτισμένος προφήτης?
And then there was silence!!!

Just a voice from the other land....!!!!

Αποσυνδεδεμένος Northboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #315 στις: 17/02/07, 00:20 »
Πιστευω οτι οντως υπηρξε ο "Χριστος" σαν ανθρωπος
δεν πιστευω οτι ηταν θεου υιος.
ολα τα υπολοιπα κατεμε ειναι απατεεεεεεες
οπως και ολες οι θρησκειες του κοσμου.(σορι μανα δε θα παρω αλλο)
 οστοσο οι περισοτερες αν οχι ολες μηλουν για αγαπη-αδελφοσυνη και ολα τα καλουδια
οποτε ας κρατησουμε την ουσια.
εφοσον ειναι δημιουργηματα ανθρωπινου μυαλου τα περι θρησκειων καλουδια
σημαινει οτι καπου βαθια μεσα μας υπαρχουν ολα αυτα.
ας τα κανουμε πραξη λοιπον χωρις ταμπελες


Αποσυνδεδεμένος Traveller in time

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #316 στις: 17/02/07, 12:46 »
Πιστευω οτι οντως υπηρξε ο "Χριστος" σαν ανθρωπος
δεν πιστευω οτι ηταν θεου υιος.
ολα τα υπολοιπα κατεμε ειναι απατεεεεεεες
οπως και ολες οι θρησκειες του κοσμου.(σορι μανα δε θα παρω αλλο)
 οστοσο οι περισοτερες αν οχι ολες μηλουν για αγαπη-αδελφοσυνη και ολα τα καλουδια
οποτε ας κρατησουμε την ουσια.
εφοσον ειναι δημιουργηματα ανθρωπινου μυαλου τα περι θρησκειων καλουδια
σημαινει οτι καπου βαθια μεσα μας υπαρχουν ολα αυτα.
ας τα κανουμε πραξη λοιπον χωρις ταμπελες



Μάλλον συμφωνώ μαζί σου, αν και είμαι ακόμα πολύ μικρός για να έχω καταλήξει κάπου... Ας μείνουμε στο νόημα που εκφράζει η κάθε θρησκεία και όχι στις τυπικότητες. Αν κάνω λάθος, σας παρακαλώ να με διορθώσετε...
And then there was silence!!!

Just a voice from the other land....!!!!

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #317 στις: 17/02/07, 15:56 »
Να σου πω blacksheepiε...βλεποντας αρκετα posts, πιστευω πως η νοημοσυνη ορισμενων οχι μονο εχει κολλησει για 2000 χρονια, αλλα για 4000000 χρονια, τοτε που ειμασταν πανω στα δεντρα. Αλλα δεν θα ηθελες να το αναπτυξουμε αυτο τωρα, γιατι δεν συμβαδιζουν οι χρονολογιες αναπτυξης μας...Λυπαμαι..
Σε πιανω απολυτα-και παρολα τα υπονοουμενα σου κ το ειρωνικο υφακι,τα οποια θα αγνοησω, καποιοι οντως εχουν μεινει αιωνες πισω.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #318 στις: 17/02/07, 19:49 »
Ακριβως..Ενω οσοι αυτοανακυρησσονται ριζοσπαστες και φιλελευθεροι, δεν κρυβουν πισω απο τη μασκα του "ελευθερισμου" την δικη τους μανια καταδιωξεως, ετσι; Μηπως γιατι φοβουνται αυτο που κυνηγανε; Ισως γιατι ειναι πολυ δυνατο για να το αντιληφθουν;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #319 στις: 17/02/07, 20:07 »
Κρινε τους οπως σου αρεσει.
Ισως γιατι νευριαζουν με αυτο:
Παράθεση
καποιοι οντως εχουν μεινει αιωνες πισω.
Ισως επειδη  οι καποιοι ειναι η τραγικη πλειοψηφεια.
Και ισως επειδη καποιοι αλλοι ειναι τοσο φανατισμενοι ωστε να υπερασπιζονται τα ανυπερασπιστα.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #320 στις: 17/02/07, 20:09 »
Τραγικη πλειοψηφια πιστης δεν υπαρχει. Εκει ειναι που χανεις το παιχνιδι και τη λογικη σου. Αλλο ο πυρηνας και αλλο η δομη. Οσο και να χτυπας μια δομη ( ιδιαιτερα θρησκευτικης πιστης ), οσο και να καταρεει η λειτουργια της, ο πυρηνας παραμενει ιδιος.
Και επαναλαμβανω, πως ιδιαιτερα για τη δικη μας θρησκεια, φοβος δεν υφισταται στον πυρηνα της. Μπορεις να πλησιασεις και να ρωτησεις αφοβα, αρκει να εχεις τα κοτσια να δεις τι θα πουνε.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Northboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #321 στις: 17/02/07, 20:29 »
Παρεπιπτοντος σημερα εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στο ΣΚΑΙ
στο οποιο ελεγε οτι δεν υπαρχει κανενα στοιχειο ιστορικο κανενα ευρημα και αποδειξη της υπαρξης του Χριστου.

δεν θα πω αν το υοθετω αλλωστε κατεθεσα παραπανω την αποψη μου
απλα το καταθετω

Αποσυνδεδεμένος morfakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #322 στις: 17/02/07, 22:12 »
     Ακομα και αν υπηρξε ο jesu λιγες ειναι οι πιθανοτητες να ειπε και να εκανε οτι του καταλογιζουν. Λιγο αν ψαχτει καποιος με αρχαια Ελλαδα θα βρει τοσες ομοιοτητες π.χ και ο Απολλωνειος ο Τυανεας γεννηθηκε απο παρθενα ανεστησε νεκρο και αναληφθηκε μετα το θανατο του.
     Φυσικα δεν υποστηριζω τον Απολλωνιο τον Τυανεα μιας και αυτος μπορει να μην υπηρξε αλλα η ολη δουλεια βρωμαει κλεψιμο.
      Αν υπολογισουμε δε οτι και εκεινη την εποχη δεν υπηρχαν τα μεσα για την πληροφορηση του κοσμου παρα μονο το σπασμενο τηλεφωνο,τι να πω.
      Πιο δημιουργικο πιστευω θα ηταν για την εποχη μας να προσπαθουμε να ερθουμε σε επαφη με τους υποτιθεμενους εξωγηινους(που μπορει και να υπαρχουν)παρα με νεκρους του παρελθοντος

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #323 στις: 17/02/07, 22:15 »
Και τα θαυματα προφανως ειναι δημιουργηματα της φαντασιας, οπως και οι θεασεις UFO? Και μιλαω και για τα συγχρονα θαυματα, οπου δεν υπαρχει πλεον το "χαλασμενο τηλεφωνο". Εκτος αν ολα ειναι τοσο καλα στημενα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος morfakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #324 στις: 17/02/07, 22:23 »
     Μαλλον ειναι καλα στημενα και κρυβουν και πολλα συμμφεροντα. Θαυματα κανει η επιστημη μονο. Ακομα και τα ουφο αν υπαρχουν καποια επιστημη θα τα εφτιαξε
     Αλλο τωρα οι ψυχικες δυναμεις που κρυβει ο καθενας μας που μας βοηθαν να ξεπερασουμε τα προβληματα που μας προκυπτον. Σ'αυτες πιστεω οπως και στη αυτοιαση πιστευω. Ενας καρκινοπαθης που γινεται καλα δεν παει να πει οτι ο χριστος τον εσωσε. Μπορει και να αυτοιαθηκε.Ο εγκεφαλος ειναι φοβερο εργαλειο,επιδρα φοβερα στην ψυχολογια μας και τον οργανισμο μας αλλα παραεξω αμφιβαλλω αν επιδρα. Εκει ερχεται ο λογος και παιρνει τα ηνια.Και μιλαμε για αυθυποβολη
       Ενας γιατρος οταν μιλαει για θαυμα εννοει οχι κατι το αδυνατο αλλα κατι με λιγες πιθανουητες να σθμβει.
       Η εκκλησια οταν μιλαει για θαυμα εννοει κατι το αδυνατο γι'αυτο και αναγκαζεται να στηνει απατες
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/07, 22:39 από morfakis »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
21358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 18:30
από zeromancer
0 Απαντήσεις
1616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:21
από oatdp
2 Απαντήσεις
2222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 17:10
από Μιχάλης13
0 Απαντήσεις
1558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:49
από Takamine
0 Απαντήσεις
1544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 02:05
από martinos
6 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/13, 16:34
από isidorus
1 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 02:37
από freemind