Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για in-ear ακουστικά για mp3-players κλπ.  (Αναγνώστηκε 8485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σου κόσμε!

Χρειάζομαι ένα ζευγάρι καλά ακουστικά, in-ear, και το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 50 έουρος περίπου.

Είχα μέχρι τώρα τα ακουστικά που συνοδεύουν το Sony Ericsson W810i τα οποία είναι και in-ear και είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει σε ποιότητα ήχου. Το κακό είναι ότι εγώ τα ήθελα για mp3-player και cd-player και το καλώδιο μέχρι το σημείο που καταλήγει στο jack που αντιστοιχεί στο mp3player (δεν ξέρω πως λέγεται) είναι πάρα πολύ κοντό και δε βολεύει καθόλου.
Ακόμα πριν από λίγες μέρες χάλασε το αριστερό ακουστικό στο σημείο που ενώνεται το καλώδιό του με αυτό του δεξιού. Αυτό το παθαίνω συνέχεια με τα ακουστικά, ειδικά τα φθηνά.

Συνεπώς, θέλω να μου προτείνετε ένα ζευγάρι ακουστικά που να έχει κανονικό καλώδιο, να είναι σκυλί (πολύ σημαντικό) και να έχει όσο το δυνατό καλύτερο ήχο.

Είναι ψιλοεπείγον επειδή την Κυριακή φεύγω για διακοπές και τα χρειάζομαι μέχρι τότε ;D

Ευχαριστώ beforehand!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Αν θυμάμαι καλά αυτά που δίνει η Sony-Ericsson είναι αυτά που κάνουν και απομόνωση ήχου.Μέχρι 50€ έχω αποκλειστικά να σου προτείνω μόνο AKG:

http://www.akg.com/personal/K_312_P,pcatid,7,pid,73,_psmand,1.html - Δοκιμασμένα, τα έχω τώρα
http://www.akg.com/personal/K_324_P,pcatid,7,pid,67,_psmand,1.html - Τα καλύτερα της AKG στα 60€

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σαν και τα δεύτερα που πρότεινες ψάχνω, έτσι είναι και αυτά της Sony Ericsson. Βασικά αυτά δεν είναι τα in-ear; Νόμιζα πως τα απλά ακουστικά σαν τα πρώτα που πρότεινες δεν κατατάσσονται σε αυτά.
Που μπορώ να τα αγοράσω;

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Τα φέρνει σαν αντιπροσωπεία ο Bon Studio αλλά μπορείς να τα παραγγείλεις σε οποιδήποτε κατάστημα με μουσικά...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα φέρνει σαν αντιπροσωπεία ο Bon Studio αλλά μπορείς να τα παραγγείλεις σε οποιδήποτε κατάστημα με μουσικά...
Danke! Πήγα και τα αγόρασα τελικά. Σε σχέση με τα Sony Ericsson μπορώ να πω ότι ίσως έχουν λίγο πιο καθαρό ήχο αλλά έχουν λιγότερο μπάσο (το οποίο ρυθμίζεται ούτως ή άλλως) και είναι πολύ πιο δυνατά σε ένταση!

Κάνουν όμως λίγο θόρυβο όταν δεν ακούγεται ήχος, ο οποίος δεν υπήρχε στα προηγούμενα ακουστικά απ'ό,τι θυμάμαι ???

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Newguitarman, ποιά αγόρασες τελικά? Και από πού? Και εγώ ενδιαφέρομαι (http://forum.kithara.gr/index.php?topic=66833.0), αλλά δεν ξέρω που να ψάξω. Πήγα στον Νάκα (στο μαγαζί με τους εξοπλισμους κλπ, στο οποίο μεταφέρθηκε και το guitar store, στην Ιπποκράτους), και είχε αρκετά, αλλά μόνο Sennheiser. Δεν κολλάω στη μάρκα απλώς τα Apple του iPod με πρόδωσαν σχετικά γρήγορα (ούτε χρόνο δεν κράτησαν) ενώ κοστίζουν γύρω στα 30 ευρώ καινούρια... Και εφόσον εγγυήσεις δεν παίζουν (τουλάχιστον στα Sennheiser του Νάκα), τα θέλω "σκυλιά". Κανα σαραντάρι υπολόγιζα να δώσω..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Newguitarman, ποιά αγόρασες τελικά? Και από πού? Και εγώ ενδιαφέρομαι (http://forum.kithara.gr/index.php?topic=66833.0), αλλά δεν ξέρω που να ψάξω. Πήγα στον Νάκα (στο μαγαζί με τους εξοπλισμους κλπ, στο οποίο μεταφέρθηκε και το guitar store, στην Ιπποκράτους), και είχε αρκετά, αλλά μόνο Sennheiser. Δεν κολλάω στη μάρκα απλώς τα Apple του iPod με πρόδωσαν σχετικά γρήγορα (ούτε χρόνο δεν κράτησαν) ενώ κοστίζουν γύρω στα 30 ευρώ καινούρια... Και εφόσον εγγυήσεις δεν παίζουν (τουλάχιστον στα Sennheiser του Νάκα), τα θέλω "σκυλιά". Κανα σαραντάρι υπολόγιζα να δώσω..
Πήρα τα Κ324P της AKG από το Bon Studio με 50 έουρος. Προς το παρόν καλά μου φαίνονται αν και δε θα έλεγα ότι είναι και τεθωρακισμένα :P Τώρα από άλλες μάρκες δε δοκίμασα (δε γίνεται έτσι κι αλλιώς) οπότε σύγκριση δεν μπορώ να κάνω με Apple και Sennheiser :-\

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Ο.Κ ευχαριστώ!
Όσο να' ναι επιλέγεις και λίγο στην τύχη.. Φαντάζεσαι να πας στον πωλητή και να του πεις θέλω να δοκιμάσω in-ear headphones?  :P
Για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, ας κοιτάξει λίγο αυτό http://www.iworld.co.uk/iWorldSite/category/all_iPods_Headphones/qfilters=ipod|iPod%20nano-3Gen,$$$|20-39.99/, μπορείς να δεις ακουστικά για MP3 ανάλογα με το MP3 σου, τα λεφτά που θές να δώσεις, μάρκα κλπκλπ και έχει και κάποια reviews. Κάποια από αυτά θα πάρω.. Θα πάρω αυτά των οποίων τα user reviews θα με πείσουν περισσότερο.  :P
.. Sony ακουστικά πού μπορώ να βρώ? Μαγαζιά με ηλεκτρονικά τύπου Κωτσόβολος έχουν μόνο φτηνά και καθόλου ποικιλία..

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Καλορίζικα newGuitarman.Κοίτα γενικά κανένα σετ ακουστικών δεν είναι τεθωρακισμένο και έχουν κάποιον συγκεκριμένο χρόνο ζωής που εξαρτάται από τις στροφές που κάνει το καλώδιο.Μέτα ρόλο θα παίξει η καλή ή κακή χρήση που τους κάνει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
παιδακια,να κανω και γω μια ερωτηση(ηλιθια για πολλους,δεκτο)...
εχω το W580i Sony Ericsson,και μου επεσαν τα ακουστικα στο δρομο,και τα πατησε αμαξι,οποτε και χαλασαν..ξερετε αν πουλανε τα μαγαζια της sony ericsson τα ακουστικα διαφορων μοντελων?απο τιμες ξερετε μηπως που μπορει να κυμαινονται?
ευχαριστω εκ των προτερων
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχω το W580i Sony Ericsson,και μου επεσαν τα ακουστικα στο δρομο,και τα πατησε αμαξι,οποτε και χαλασαν..

λολ! ;D

http://www.sonyericsson.com/cws/products/accessories/handsfree?cc=gr&lc=el#view=accessories&cdl=0&s=0&detail=1&cmp=0&acc_cid=18834&cid=0&acc_pid=0&pid_type=accessory&pid=492139
 δες εδώ μοντέλα...θα τα βρεις σίγουρα σε Γερμανούς, Κωτσόβολους κτλ.....

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδακια,να κανω και γω μια ερωτηση(ηλιθια για πολλους,δεκτο)...
εχω το W580i Sony Ericsson,και μου επεσαν τα ακουστικα στο δρομο,και τα πατησε αμαξι,οποτε και χαλασαν..ξερετε αν πουλανε τα μαγαζια της sony ericsson τα ακουστικα διαφορων μοντελων?απο τιμες ξερετε μηπως που μπορει να κυμαινονται?
ευχαριστω εκ των προτερων
Αν είναι τα κλασσικά ακουστικά των Walkman κινητών (αυτά που είχα και εγώ δηλαδή) θα τα βρεις σίγουρα στο Γερμανό. Είχε αγοράσει ένας φίλος μου πριν 1-2 χρόνια και τα πήρε ή 30 ή 50 ευρώ δε θυμάμαι καλά (τώρα σε φώτισα!)!
Καλορίζικα newGuitarman.Κοίτα γενικά κανένα σετ ακουστικών δεν είναι τεθωρακισμένο και έχουν κάποιον συγκεκριμένο χρόνο ζωής που εξαρτάται από τις στροφές που κάνει το καλώδιο.Μέτα ρόλο θα παίξει η καλή ή κακή χρήση που τους κάνει κάποιος...
Να'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
εχω το W580i Sony Ericsson,και μου επεσαν τα ακουστικα στο δρομο,και τα πατησε αμαξι,οποτε και χαλασαν..

λολ! ;D

http://www.sonyericsson.com/cws/products/accessories/handsfree?cc=gr&lc=el#view=accessories&cdl=0&s=0&detail=1&cmp=0&acc_cid=18834&cid=0&acc_pid=0&pid_type=accessory&pid=492139
 δες εδώ μοντέλα...θα τα βρεις σίγουρα σε Γερμανούς, Κωτσόβολους κτλ.....

thanx dude! :D τα HPM-75 ειναι και πρεπει να ναι πανακριβα...κλεφτες...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:08
από Raz
3 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 17:59
από Fteo
1 Απαντήσεις
1793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 19:15
από Bekos®
7 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 17:36
από Wildrek
4 Απαντήσεις
19239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
2 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 13:53
από Jezus
7 Απαντήσεις
3339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 17:52
από Fteo
3 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
19 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 00:10
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 00:34
από Μπιφτέκι