Αποστολέας Θέμα: Αγορα ακουστικων ή έξωση  (Αναγνώστηκε 5529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Αγορα ακουστικων ή έξωση
« στις: 27/01/11, 23:09 »
Καλησπερα , πριν απο λιγο καιρο αλλαξα  σπιτι και οι γειτονες δεν ειναι τοσο ανεκτικοι οσο οι προηγουμενοι :-\ Οποτε η χρηση ακουστικων ειναι μαλλον απαραιτητη... Εχω τον MARSHALL MG30FX και τον MARSHALL AC50D αν αυτο παιζει καποιο ρολο στην επιλογη τους...Μπορειτε να μου προτεινετε κατι συγκεκριμενο χωρις το κόστος να ξεφευγει πολύ? Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #1 στις: 28/01/11, 00:10 »
Προσωπικά, μετά από μεγάλη έρευνα, αγόρασα και χρησιμοποιώ δύο ειδών ακουστικά:
http://www.dv247.com/headphones/akg-k-271-mk-ii-stereo-studio-headphones--51664
και
http://www.dv247.com/headphones/akg-ip-2-professional-in-ear-monitoring--51670

Για κάποιον που θέλει εξαιρετική ευκρίνεια και πιστότητα χωρίς να κουράζονται τα αυτιά του από μεγάλα ακουστικά, τα Canal Headphones είναι μονόδρομος.

Εάν τα χρήματα σου δεν φθάνουν για κάποιο από τα δύο σετ, δες και αυτά:
http://www.dv247.com/headphones/sennheiser-cx-270-black-ear-canal-headphones--75989
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #2 στις: 28/01/11, 00:44 »
Ερωτηση rookie αλλα τα  AKG IP 2 θα κανουν δουλεια; πολυ μικροσκοπικα μου φαινονται... για τα μπασα προβληματιζομαι  περισσοτερο... οσο για ταAKG K 271 MK II ξεφευγουν στην τιμη.
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #3 στις: 28/01/11, 00:54 »
Ερωτηση rookie αλλα τα  AKG IP 2 θα κανουν δουλεια; πολυ μικροσκοπικα μου φαινονται... για τα μπασα προβληματιζομαι  περισσοτερο... οσο για ταAKG K 271 MK II ξεφευγουν στην τιμη.

Τα μπάσα στα Canal Headphones είναι απίστευτα, δεν θα το πιστεύεις όταν τα ακούσεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #4 στις: 28/01/11, 08:14 »
Εκτος απο τα ποιοτικοτατα ακουστικα που σου προτεινει ο Adrianos, δες και αυτα τα ασυρματα (επαναφορτιζομενα) ακουστικα της Sony (και εγω αυτα εχω - δεν θυμαμαι ακριβως το μοντελο...)

http://www.skroutz.gr/c/772/headphones.html?keyphrase=%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%B1%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+sony

Ειχα παλιοτερα κατι Sennheiser, πολυ καλα αλλα ποτε δεν με βολεψε το καλωδιο γι'αυτο πηγα σε ασυρματα (αν ειναι και ανετα, μετα απο λιγο ξεχνας οτι τα φορας  ;) ). Απλα με ακουστικα πρεπει να κανεις διαλειμμα καθε μιση ωρα περιπου για λιγο, και να προσεχεις με την ενταση...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/11, 08:16 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #5 στις: 28/01/11, 09:07 »
Ερωτηση rookie αλλα τα  AKG IP 2 θα κανουν δουλεια; πολυ μικροσκοπικα μου φαινονται... για τα μπασα προβληματιζομαι  περισσοτερο... οσο για ταAKG K 271 MK II ξεφευγουν στην τιμη.


Επειδη προκειται για τα αυτια σου !!  αξιζει το παραπανω κοστος !  τα AKG ειναι τα μοναδικα ακουστικα (απ οσα ειχα ή εχω δοκιμασει και σε νορμαλ επιπεδα τιμων ) που μπορω να πω οτι αποδιδουν πιστα τον ηχο που περναει ειδικα και βασικα οταν προκειται για distortion ή αλλη παραμορφωση και σε συνδιασμο με καποια μπακινκ τρακς που σιγουρα θα θελεις να ακους ταυτοχρονα. 
 
Προσοχη το θεμα δεν ειναι απλα να παιζουν δυνατα τα ακουστικα...ειναι να μπορεις σε λογικες εντασεις να ακους ολες τις πληροφοριες σωστα!!
 
Τωρα σχετικα με τα ασυρματα δεν πιστευω οτι μπορουν να αποδωσουν την πιστοτητα του ηχου της κιθαρας επειδη απλα αναμεταδιδουν το σημα απο την βαση των ακουστικων στα ακουστικα συνηθως με ενα πομπακι καποιων mw μεσω FM ...το οποιο οπως και να εχει αλλαζει την αρχικη διαμορφωση.  οποτε τα εχω δοκιμασει δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο τον ηχο, ειναι γεγονος οτι εχω ενα θεμα με την ποιοτητα που θελω να ακουω....αλλα μουσικη και μετρια ποιοτητα δεν γινεται.
 
Προταση μου να μαζεψεις λιγα χρηματα παραπανω και να πας για αυτα που σου προτεινει ο Ανδριανος.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #6 στις: 28/01/11, 13:32 »
AKG οπωσδήποτε! Εγώ έχω τα 240ΜΚΙΙ κι έμεινα έκπληκτος απ' το πόσο καλά και καθαρά ακούγονται! Γι' ακουστικά χωρίς πλάκα, αξίζει να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις κάτι καλό...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #7 στις: 28/01/11, 15:13 »
μετά τις σπουδες και τον εξοπλισμό ,τα ακουστικά κατ'εμέ ειναι το τριτο σε σημαντικότητα πράγμα που πρέπει να ρίξεις χρήματα χωρις να λυπηθείς!  αν δεν ακους σωστά αυτο που αγαπάς κατι χάνεται στην πορεία.  με ενα καλο ακουστικό θα πιάσεις τον εαυτό σου να απολαμβάνει ακόμα και feedback drones και  κούφιες αρμονικές μονο κ μονο που ακούμπισες την ταστιέρα.   επένδυσε άφορα  (απο 130-250 ε βρίσκονται άψογα ζεύγη στην αγορά )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #8 στις: 28/01/11, 16:58 »
μετά τις σπουδες και τον εξοπλισμό ,τα ακουστικά κατ'εμέ ειναι το τριτο σε σημαντικότητα πράγμα που πρέπει να ρίξεις χρήματα χωρις να λυπηθείς! 


Τα δύο πρώτα ποια είναι;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #9 στις: 28/01/11, 17:51 »
μετά τις σπουδες και τον εξοπλισμό ,τα ακουστικά κατ'εμέ ειναι το τριτο σε σημαντικότητα πράγμα που πρέπει να ρίξεις χρήματα χωρις να λυπηθείς! 


Τα δύο πρώτα ποια είναι;
;D ;D ;D

Ok Ok θα παω για τα 240ΜΚΙΙ  και ο θεος βοηθος.... Εισασταν πολύ πειστικοί!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #10 στις: 28/01/11, 18:06 »
μετά τις σπουδες και τον εξοπλισμό ,τα ακουστικά κατ'εμέ ειναι το τριτο σε σημαντικότητα πράγμα που πρέπει να ρίξεις χρήματα χωρις να λυπηθείς! 


Τα δύο πρώτα ποια είναι;

Kανεις πλακα, ετσι? ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #11 στις: 28/01/11, 18:36 »
@moitsos: Εγώ τα πήρα απ' το τομάν και ψιλοέτσουξε η τιμή. Δε σου λέω ντε και καλά να πάρεις αυτά, απλά γι' ακουστικά καλό είναι να δώσεις ένα σεβαστό ποσό για να έχεις ποιότητα στον ήχο. Κάνε πρώτα μια έρευνα γιατί έχει και πιο φθηνά ακουστικά.


@Eagle of Kamelot: Ρε προφανώς είναι η κιθάρα κι ο ενισχυτής  :P  Φαντάστηκα θα έλεγε για καλώδια κλπ
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #12 στις: 28/01/11, 19:05 »

@Eagle of Kamelot: Ρε προφανώς είναι η κιθάρα κι ο ενισχυτής  :P  Φαντάστηκα θα έλεγε για καλώδια κλπ

Σου λεει, μετα ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ κ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ...και ρωτας ποια ειναι τα 2 πρωτα??? :P ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #13 στις: 28/01/11, 19:16 »
Μπορείς να ακούσεις και τα sennheiser  hd 485 τα εχω πάρει πριν 1 χρόνο 90 Ε .Ειναι ξεκούραστα και αποδίδουν πολύ καλά όλο το φάσμα συχνοτήτων .

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #14 στις: 28/01/11, 19:30 »
Αλλιώς κατάλαβα το "σπουδές" και "εξοπλισμός"  ;D  Anyway, για να μην παραφερόμαστε αχχαχαχα όταν έψαχνα για ακουστικά, είδα ότι παίζει πολύ Sennheiser όπως είπε ο Θοδωρής, Beyerdynamic, κάποια της Sony, Shure, Audiotechnica... Αξίζει να το ψάξεις γιατί δεν είναι και κανένα ποσό "άιντε να πάρω κάτι άλλο γιατί αυτό δε με βόλεψε"...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #15 στις: 28/01/11, 21:34 »
μετά τις σπουδες και τον εξοπλισμό ,τα ακουστικά κατ'εμέ ειναι το τριτο σε σημαντικότητα πράγμα που πρέπει να ρίξεις χρήματα χωρις να λυπηθείς! 



Τα δύο πρώτα ποια είναι;
;D ;D ;D

Ok Ok θα παω για τα 240ΜΚΙΙ  και ο θεος βοηθος.... Εισασταν πολύ πειστικοί!!!  :D

 
Εγω χρησιμοποιω τα http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=8684  τα οποια τα εχει και σε καλη τιμη, πριν ενα χρονο τα ειχα παρει 145ε.  Απολυτα ευχαριστημενος .
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #16 στις: 21/08/11, 06:04 »
Ξεθαβω το θεμα για να δωσω το εξης λινκ.Να προχωρησω σε αγορα η μηπως ειναι ανησυχητικα φτηνο?

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=AKG+IP+2&_sacat=0&_odkw=AKG+K+271+MK+II&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #17 στις: 21/08/11, 13:26 »
Ξεθαβω το θεμα για να δωσω το εξης λινκ.Να προχωρησω σε αγορα η μηπως ειναι ανησυχητικα φτηνο?

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=AKG+IP+2&_sacat=0&_odkw=AKG+K+271+MK+II&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313


Αυτά από το Hong Kong είναι σχεδόν σίγουρα απομιμήσεις. Αγόρασα κι εγώ ένα ζευγάρι πρόσφατα (με αφορμή ακριβώς αυτό το thread) και μάλιστα όχι από τα φτηνότερα. Παρά το γεγονός ότι εμφανισιακά ήταν απολύτως όμοια με τα αυθεντικά, η ποιότητα του ήχου ήταν απαράδεκτη. Ακούγονταν χειρότερα κι από ένα παμφθηνο ζευγάρι ακουστικά που έχω για γενική χρήση. Φυσικά τα επέστρεψα αμέσως. Απ' ό,τι διάβασα σε κάποιες σχετικές ιστοσελίδες και fora, η AKG (όπως και η Sennheiser) είναι από τις μάρκες των οποίων κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις, όχι μόνο από Ασία αλλά και στη Μεγάλη Βρετανία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #18 στις: 21/08/11, 15:17 »
Τους εστειλα μεηλ ρωτωντας τους αν ειναι γνησια κ αν δεν ειναι να μην μου στειλεουν κ απαντησαν το εξης...

Dear buyer,

Thanks for your kindly communication!

This is the official oem item from Actonchina Group, one of the manufacturer for famous brands headphones.
You could visit their website at www.actonchia.com


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #19 στις: 21/08/11, 16:13 »
Τους εστειλα μεηλ ρωτωντας τους αν ειναι γνησια κ αν δεν ειναι να μην μου στειλεουν κ απαντησαν το εξης...

Dear buyer,

Thanks for your kindly communication!

This is the official oem item from Actonchina Group, one of the manufacturer for famous brands headphones.
You could visit their website at www.actonchia.com

To link που σού έδωσαν είναι λάθος. Δοκίμασα και με actonchina στον τίτλο και πάλι δεν μού ανοίγει.

Άσχετα από αυτό, ΟΕΜ απλά σημαίνει ότι μπορεί να βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει τα AKG, τα Sennheiser ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα, αλλά όχι ότι αυτά που θα πάρεις είναι απαραίτητα αυθεντικά. Δεν ξέρω αν έκανες ήδη την αγορά, εγώ πάντως θα τα απέφευγα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορα ακουστικων ή έξωση
« Απάντηση #20 στις: 21/08/11, 16:52 »
οχι δεν την εχω κανει,απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι να παρω ενα ζευγαρι κ αν ειναι fake (που θα ειναι) να γραψουμε εναν οδηγο με καποιον που εχει αυθεντικο για το ποιες ειναι οι διαφορες κ πως να αποφευγουμε τη μαιμου!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
17986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/06, 23:49
από parlats
9 Απαντήσεις
4798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:15
από Stinky
44 Απαντήσεις
14749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/10, 10:13
από freemind
14 Απαντήσεις
7835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:21
από sofitia
8 Απαντήσεις
4754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 21:18
από metalmike
1 Απαντήσεις
38127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 13:21
από Korgy
9 Απαντήσεις
6585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 21:55
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/15, 12:47
από saved
1 Απαντήσεις
5836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 15:24
από hot_sauce (φλουτσ)