Αποστολέας Θέμα: Μια νεα αρχη στο βιολι  (Αναγνώστηκε 18519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μια νεα αρχη στο βιολι
« στις: 20/12/16, 21:26 »
Σκεφτομαι να εκπληρωσω το ονειρο που ειχα απο πολυ μικρος,θυμαμαι απο τα 5 μου ηταν που αρχισα να ζηταω απο τους γονεις μου να κανω μαθηματα βιολιου.Εκεινοι βεβαια λογω προβληματων δεν μου εκπληρωσαν το ονειρο.Τωρα πλεον στα 18 μου σκεφτομαι να εκπληρωσω το ονειρο μου,γενικα εχω πολυ πεισμα σαν ανθρωπος.Ομως δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι σαν αυτοδιδακτος να μαθω βιολι.Στο παρελθον καταφερα να μαθω πιο ευκολα οργανα οπως ηταν η κιθαρα και το πιανο κατι ψηλα.Ομως τωρα στη περιπτωση του βιολιου τι κανουμε ? Να το ρισκαρω να ξοδεψω λεφτα και να αρχησω μονος μου να μαθαινω η οχι ? Υπαρχει καποιος γνωστης να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα ;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μια νεα αρχη στο βιολι
« Απάντηση #1 στις: 20/12/16, 21:59 »
Βρε παρε ενα και βαρα καθε μερα..
τοσος κοσμος εμαθε.Βεβαια ο δαδκαλος εχει αλλη χαρη και ειναι πολυ μεγαλη βοηθια,και το βιολι δυσκολο οργανο,αλλα δοκημασε.Εμεις μαζι σου ειμαστε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια νεα αρχη στο βιολι
« Απάντηση #2 στις: 21/12/16, 09:38 »
Καλημέρα. Στο βιολί ένας δάσκαλος νομίζω είναι μονόδρομος. Τουλάχιστον μέχρι ενός επιπέδου. Είναι πολύ σημαντικό να μάθεις τεχνικές και τρόπους τοποθέτησης και παιξίματος. Ακόμα και στα νησιά μας που έχουμε αυτοδίδακτους, κάποιος παλαιότερος τους έχει δείξει κάποια βασικά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Μια νεα αρχη στο βιολι
« Απάντηση #3 στις: 21/12/16, 10:08 »
Ρωτησα και εμπειρους βιολιστες και μου ειπαν οτι ειναι αδυνατον να μαθεις χωρις δασκαλο,ειναι σχεδον ακατορθωτο,υπαρχει και μεγαλος κινδυνος τραυματισμου.Οποτε προς το παρον δεν θα επιχειρησω το βιολι.Ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια !!