Αποστολέας Θέμα: Πως να συνδέσω την ηλεκτρική κιθάρα με τον υπολογιστή  (Αναγνώστηκε 5618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν αυτή είναι η κατάλληλη ενότητα γι αυτήν την ερώτηση. Θα ήθελα να μου προτείνατε ποιοι είναι οι καλύτεροι τρόποι για να μπορέσω να συνδέσω την ηλεκτρική μου κιθάρα με τον υπολογιστή. Έχω διαβάσει για καλώδια usb, output jacks απευθείας στο pc και κάρτες ήχου, αλλά δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες. Διαθέτω προφανώς ενισχυτή, αλλά θέλω να δοκιμάσω και την επιλογή του υπολογιστή.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Γεια χαρά.
Δεν αναφέρεις τι ΗΥ (βασικά τι κάρτα ήχου) έχεις ούτε τον ενισχυτή σου.
Αν υποθέσουμε ότι έχεις έναν ΗΥ με τη στάνταρ onboard κάρτα ήχου, τότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις το line out του ενισχυτή και να το συνδέσεις στο line in της κάρτας (κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς ένα ανταπτοράκι από μεγάλο jack σε μικρό). Μετά επεξεργάζεσαι/ηχογραφείς το σήμα με software.
Μπορεί όμως ο ενισχυτής σου να έχει έξοδο USB, οπότε η επικοινωνία γίνεται ακόμα πιο εύκολη, αν κατεβάσεις τους drivers που δίνει( ; ) ο κατασκευαστής του ενισχυτή.
Τέλος, το καλύτερο σενάριο είναι να πάρεις μια entry level εξωτερική κάρτα ήχου (USB audio interface) που έχει υποδοχή instrument και να συνδέσεις την κιθάρα σου εκεί.
Σύνδεση της κιθάρα πάνω σε onboard κάρτα ήχου (στο line in) θα δουλέψει μεν, όχι με τα καλύτερα αποτελέσματα δε.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/20, 22:04 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, έχεις να προτείνεις κάποια καλή entry level εξωτερική κάρτα ήχου γιατί νομίζω αυτή φαίνεται να είναι η πιο καλή επιλογή με βάση και αυτά που είπες. Επίσης, κάτι άλλο, διάβασα ότι υπάρχουν θέματα με high latency, crasharei ο ήχος κτλπ σε απευθείας plug in της κιθάρας με το pc με jack καλώδιο, αυτά τα ζητήματα υπάρχουν και με τις εξωτερικές κάρτες ήχου?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Ρίξε μια ματιά εδώ.
Με 150 ευρώ έχεις πάρα πολύ καλές επιλογές και σε εύρος και σε ποιότητα (Focusrite, Audient, Steinberg κτλ). Αν θες κάτι ακόμα πιο φθηνό οι Behringer κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και κοστίζουν αρκετά κάτω από 100 ευρώ.
Εσύ πόσα χρήματα έχεις πρόθεση να δώσεις και τι ανάγκες έχεις; Είναι μόνο για την κιθάρα ή σκέφτεσαι να ηχογραφήσεις και με μικρόφωνο κάποια στιγμή; Θα συνδέσεις ηχεία πάνω στην κάρτα ή μόνο ακουστικά;

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Εκεί γύρω στο 150αρι μαξ υπολόγιζα κι εγώ, λογικά ακουστικά θα συνδέσω προς το παρόν και στη συνέχεια ίσως και ηχεία. Μόνο για την κιθάρα τη θέλω, όχι για ηχογραφήσεις και τίποτα επαγγελματικό, απλά για να παίζω. Θα δω αυτά που πρότεινες στο λινκ, μήπως έχεις να προτείνεις και κανένα καλό software?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/20, 21:52 από AndJusticeForAll »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Software κιθαριστικό εννοείς υποθέτω και όχι DAW (ηχογράφηση audio και MIDI).
Έχω ένα σταθερό σετάπ εδώ και πάνω από μια δεκαετία (με WIN XP  ;D ) οπότε δεν μπορώ να προτείνω
τίποτα παραπάνω από το «κλασικό» Guitar Rig. Παλιότερα χρησιμοποιούσα και το Amplitube (μια έκδοση της Fender νομίζω)
που μου άρεσε επίσης.
Τα περισσότερα audio interface έχουν κάποια προγράμματα. Κάποια (πχ Native Instrumetns ή ΙΚ Multimedia) δίνουν και κιθαροπρογράμματα.
Κοίταξέ το κι αυτό πριν αποφασίσεις τι θα πάρεις.
Για latency που ρώτησες παραπάνω, ΟΚ υπάρχουν περιπτώσεις που τα πράματα πάνε άσχημα, αλλά στην πλειοψηφία δουλεύουν ΟΚ. Έχω αλλάξει αρκετές κάρτες (από ηρωικές Sound Blaster με drivers-πατέντες όπως οι APS και οι Kx Project τις ηρωικές εποχές γύρω στο 2000 μέχρι την Focusrite που έχω εδώ και κάτι χρόνια) και ποτέ δεν είχα σοβαρό θέμα με latency. Υπάρχει, αλλά δεν ενοχλεί.   

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Έγινε, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, με κάλυψες πλήρως, θα αγοράσω μία κάρτα ήχου άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έγινε, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, με κάλυψες πλήρως, θα αγοράσω μία κάρτα ήχου άμεσα.
Πριν αγοράσεις μια από τις γνωστές τσέκαρε πρώτα και αυτή εδώ https://www.thomann.de/gr/audient_evo_4.htm#bewertung

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
+1 για τις Audient. Ακούγονται πολύ καλά λόγια.

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Θα την τσεκάρω, είναι και στα 100 ευρώ κοντά οπότε είναι εντός του budget. Να κάνω και μία τελευταία ερώτηση, η ποιότητα του ήχου εξαρτάται περισσότερο από τα ηχεία-ακουστικά που έχεις στο pc ή από την κάρτα ήχου και γενικότερα σε τι υπερτερεί μία πιο ακριβή κάρτα ήχου, δηλαδή πάνω από 150 ευρώ με μία των 50 ή των 100?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Η τιμή της κάρτας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Για παράδειγμα:
Αριθμός εισόδων - εξόδων (με 2 είσαι ΟΚ)
Προενισχυτής-ές μικροφώνου και η ποιότητά τους (δε σου χρειάζεται, όπως λες)
Ψηφιακή είσοδος-έξοδος (το ίδιο με πάνω)
Είσοδοι-έξοδοι MIDI (το ίδιο)
Phantom power (για πυκνωτικά μικρόφωνα) (το ίδιο)
Είσοδος Hi-Z (instrument, αυτό το χρειάζεσαι)
Μέγιστη συχνότητα δειγματοληψίας και bit (με 24 bit και 96Khz που είναι στάνταρντ είσαι ΟΚ)
Τα ηλεκτρονικά μέρη και κυρίως αυτό της αναλογικοψηφιακής μετατροπής και αντίστροφα
Η ποιότητα κατασκευής
Το όνομα της εταιρείας
Για το τι θα ακούς φυσικά παίζει ρόλο και η ποιότητα των ακουστικών/ηχείων, αλλά και η κάρτα. Φθηνές κάρτες (πχ onboard) έχουν θόρυβο .
Δες εδώ ένα ενδιαφέρον βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=nX-VLcbR28Y
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/20, 17:43 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν κατατοπιστικότατος, θα τσεκάρω και το βίντεο που έστειλες και πιστεύω είμαι έτοιμος για αγορά!

Αποσυνδεδεμένος nontasmagi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Εγώ πάντως επειδή ημουν τιγκα στα έξοδα στην αρχή με την αγορά της κιθαρας, πήρα την πιο φτηνή που έπαιζε, Behringer U-Phoria UM2. δεν ειχε και κακά reviews αλλωστε και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μονο τον asio4all driver εβαλα και παίζει με ολα τα προγράμματα που εχω δοκιμασει μια χαρά, αν και χρησιμοποιώ το Guitar Rig 5 βασικα. Εννοείται πως όσο ψάχνομαι βρίσκω λογους για να την αντικαταστήσω, πχ μου λειπει ενας διακόπτης να επιλέγω αν θελω ηχεια η ακουστικά, αλλα ευτυχώς τα ηχεια μου εχουν remote control, φτάνει να το βρίσκω :p
Επίσης ελπίζω να σηκωθεί λίγο το φορουμ τώρα που μπήκα κι εγώ στο κόλπο  :D :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
6865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
121 Απαντήσεις
33128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 21:49
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
2 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 10:28
από indie-anos laternative
11 Απαντήσεις
4505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 17:29
από indie-anos laternative
14 Απαντήσεις
8204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 20:20
από j-chris
9 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 13:18
από guitarcrazy
7 Απαντήσεις
7658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 17:17
από vagtanplan
17 Απαντήσεις
12623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
6275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 19:19
από Spyros Delta
5 Απαντήσεις
4508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/19, 02:56
από Καθόδιος (φλουτσ)