Αποστολέας Θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν  (Αναγνώστηκε 2590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pagakis31@gmail.com

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ξεκινώντας από το μηδέν
« στις: 05/11/21, 21:06 »
Καλησπέρα σας,

Νέος στο Forum και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Όπως και γράφει το θέμα Ξεκινώ από το μηδέν.
Δεν έχω καμιά  επαφή με το όργανο.

Όποτε σε πρώτη επαφή έχω επιλέξει 2 κιθάρες για αγορά και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.

https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/kithares/ilektroakoustikes-kithares/yamaha-yamaha-fgx-830c-bl-ilektroakoustiki-kithara_550274/

https://www.kagmakisguitars.com/products-from-xml/takamine-gf30ce-blk-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1-black.html?sort=p.price&order=DESC&limit=100


Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #1 στις: 06/11/21, 12:15 »
Βασικά καλως ηρθες στο φόρουμ και στον θαυμάσιο κόσμο της μουσικής...της δικής σου μουσικής, σε λιγο καιρό.
Βλέποντας τα χαρακτηριστικά της κάθε κιθάρας, Προσωπικά θα διάλεγα την takamine. Να σε ρωτήσω όμως κάτι. Γιατί να πάρεις ηλεκτροακουστικη? Έχεις σκοπό να παίξεις με κάποιο γκρουπακι με ενισχυτή?
Αν ναι , οκ πάρε...αν όχι όμως δε σου χρειάζεται  ηλεκτροακουστικη....μια απλή ακουστική θα σε καλύψει στο έπακρο. Και πιο οικονομικά θα σου έρθει και ίσως με τα ίδια χρήματα πάρεις ακόμα καλύτερη κιθάρα.
Με την ακουστική έχεις φυσικό ήχο, δε χρειάζεται να τη συνδέσεις σε ενισχυτή και απλά την παίρνεις και πας όπου θες. Με την ηλεκτροακουστικη ίσως, τονίζω το ίσως, να έχεις λιιιιγο υποδεέστερο ήχο, λόγω του cutaway , αλλά υπάρχει και το πλεονέκτημα να τη συνδέσεις σε ενισχυτή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ κιθάρας.

Επίσης, σαν κάτοχος Επίσης μαύρης κιθάρας θα σου πω το εξής. Φαίνονται όλες οι δαχτυλιες και η σκόνη και θα σαι συνέχεια με το πανί στο χέρι. Καλύτερα μια κιθάρα με φυσικό χρώμα.

Επισης θα σου πρότεινα μια κιθάρα σε κανονικό μέγεθος. Η takamine, αν είδα καλά, είναι μικρότερου μεγέθους.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας από κοντά να πεις στον πωλητή τι ακριβώς θες και να πιάσεις στα χέρια σου την κιθάρα που σ αρέσει. Βάλουν να σου παίξει λίγο, όλο και κάτι ξέρουν και άκουσε την. Αυτή που θα σου αρέσει καλύτερα σε εμφάνιση, επαφη-πιασιμο και ήχο, κυρίως, αυτή να πάρεις.
Με τα χρήματα που θες να διαθέσεις παίρνεις πολύ καλή κιθάρα.

Προσωπικά θα πήγαινα καγμακη. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και θα σου κάνουν και το πρώτο σεταρισμα στην κιθαρα επιτόπου. Στο νακα είναι επίσης εξυπηρετικοί όλοι οι υπάλληλοι αλλά υπάρχει μια δυσκαμψία ως προς το πρώτο σεταρισμα.  Ίσως να κάνω και λάθος βέβαια. Ας μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του.

Καλή αρχή σου εύχομαι, καλή μελέτη και υπομονή. Το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #2 στις: 06/11/21, 12:25 »
Καλώς ήρθες στον κόσμο της μουσικής!
Εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις καμία αγορά πριν βρεις δάσκαλο.
Με την εμπειρία του θα σε καθοδηγήσει να βρεις και να αγοράσεις τον καταλληλότερο εξοπλισμό για ΕΣΕΝΑ προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος pagakis31@gmail.com

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #3 στις: 06/11/21, 14:42 »
Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας,

Έχω έρθει σε επαφή με το δάσκαλο που θα με αναλάβει και επίσης του έχω στείλει αυτές τις κιθάρες να τις δει και περιμένω απάντηση απλά πάντοτε χρειάζομαι και μία δεύτερη γνώμη χωρίς αυτό να συμαίνει ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στον Δάσκαλο μου.
 
Τώρα όσο αφορά το χρώμα που μου είπατε θέλω μαύρη κιθάρα γιατί μου αρέσει, το ξέρω ότι θα είναι προβληματικό χρώμα σε σχέση με μία φυσική κιθάρα αλλά τι να κάνω που είμαι κολλημένος με το μαύρο.

Επίσης στο γιατί να πάρω ηλεκτροακουστική συμφωνώ σε αυτό που μου λέτε και θα το σκεφτώ σοβαρά.
 
Αν πάω σε κατάστημα όπως μου λέτε σε αυτή την φάση και την πιάσω στα χέρια μου η την ακούσω την κιθάρα δεν νομίζω ότι θα καταλάβω και πολλά πράγματα. Όποτε σε αυτό εμπιστεύομαι τον Δάσκαλο μου καθώς και να μου σετάρει την κιθάρα.

Μία ακόμα ερώτηση είμαι αριστερόχειρας αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω κιθάρα για αριστερόχειρες???

Ο δάσκαλος μου είπε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο απλά θα ήθελα και την γνώμη σας σύμφωνα με την εμπειρία που έχετε.

Τέλος θα ήθελα να μου προτήνετε και εσείς κάποια μοντέλα στο ποσό των 450€ με max 600€

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #4 στις: 06/11/21, 17:17 »
Μία ακόμα ερώτηση είμαι αριστερόχειρας αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω κιθάρα για αριστερόχειρες???

Ναι!!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #5 στις: 06/11/21, 18:03 »
Επειδή κι εγώ αριστεροχειρας είμαι θα σου πω το εξής. Φυσικά και παίζει ρόλο. Αν σε βολεύει να κρατάς το όργανο σαν αριστεροχειρας κάντο. Απλά θα πρέπει να βρεις και κιθάρα αριστεροχειρη. Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Επειδή είμαι στη δουλειά τώρα θα σου στείλω μυνημα μετά να σου πω τι να κάνεις για να δεις τι σε βολεύει καλύτερα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #6 στις: 07/11/21, 03:44 »
Λοιπόν κοίτα τι θα κάνεις. Πας σ ένα κατάστημα. Ζητάς μια αριστερή και μια δεξιά. Πιάνεις και τις 2....απ τη μεριά που θα σε βολεύει καλύτερα να κρατάς την κιθάρα θα Ναι και η φυσική σου στάση. Αν αυτή είναι η αριστερή... τότε αυτή θα πάρεις. Μην καταπιεζεσαι. Η φύση ξέρει καλύτερα..

Για δες εδώ και το ξαναδυζηταμε αν είναι.https://www.skroutz.gr/c/453/akoustikes-kithares/f/853779/gia-aristerocheires.html?from=catspan&o=%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%82
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #7 στις: 07/11/21, 14:28 »
Χωρίς να απορρίπτω οπωσδήποτε τις δύο κιθάρες στις οποίες έχεις καταλήξει, θα έλεγα ότι σε αυτά τα λεφτά μπορείς να βρεις καλύτερα όργανα. Παραθέτω δειγματοληπτικά μερικές άλλες επιλογές:

Guild D-260CE
https://www.thomann.de/gr/guild_d_260ce_deluxe_nat.htm

Yamaha LJ6-ARE
https://www.thomann.de/gr/yamaha_lj_6_a_r.e_nt.htm

Recording King RD318
https://www.thomann.de/gr/recording_king_rd_318_adirondack.htm

Recording King RDS-11
https://www.thomann.de/gr/recording_king_rds_11_fe3_tbr.htm


H τελευταία είναι αρκετά πιο φτηνή, αλλά είναι αντικειμενικά μια πολύ καλή κιθάρα κατασκευασμένη εξ ολοκλήρου (σώμα και καπάκι) από συμπαγή ξύλα... και επιπλέον είναι και ηλεκτροακουστική!

Πάντως, όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες, είναι σημαντικό να πας σε μερικά καταστήματα και να δοκιμάσεις όσο περισσότερες κιθάρες μπορείς. Αν είναι δυνατό να έχεις μαζί σου και κάποιον που έχει περισσότερη εμπειρία, ακόμα καλύτερα. Το σημαντικό είναι για να βρεις ποιές κιθάρες σού ταιριάζουν περισσότερο από πλευράς αίσθησης και ήχου, και αυτό μπορεί να εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους όπως το σχήμα του σώματος, το μέγεθος του μπράτσου, τα ξύλα, κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pagakis31@gmail.com

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #8 στις: 07/11/21, 14:52 »
Ευχαριστώ πολύ για τις Απαντήσεις σας,

Σίγουρα το καλύτερο είναι να δω τις κιθάρες από κοντά αλλά με κάποιον που να ξέρει κιόλας, ίσως με το δάσκαλο μου.

Θα επανέλθω στο θέμα σύντομα μετά από τις εξελίξεις.


Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #9 στις: 07/11/21, 15:33 »
Παιδες 1 λεπτό. Ξεχνάτε 1 βασικό πράγμα. Ο φίλος είναι αριστεροχειρας. Πρέπει πρώτα να καταλήξει πως θα κρατάει την κιθάρα, δεξιοχειρα ή αριστεροχειρα και μετά να δει ποια κιθάρα θα πάρει. Αυτό είναι το πιο βασικό.
Από προσωπική εμπειρία θα σας πω το εξής. Πριν αγοράσω την πρώτη μου κιθάρα,  πήγα στο ωδείο και μίλησα με το δάσκαλο. Του ΠΑ ότι είμαι αριστςροχειρας και αμέσως μ έβαλε να πιάσω την κιθάρα κι απ τις 2 μεριές. Αμέσως κατάλαβα ότι αριστερά με βόλευε καλύτερα. Φανταστείτε να χα ήδη πάρει δεξιά κιθάρα . Θα χα χάσει ένα σωρό λεφτά. Μην πω την ταλαιπωρία για να δώσεις την κιθαρα και να πάρεις καινούργια.

Γενικώς υπάρχουν 2 νοοτροπίες. Ή μαθαίνεις κανονικά με αριστεροχειρη κιθαρα εξ αρχής και όλα καλα, ή μιας και δεν έχεις ξαναπιάσει κιθάρα, μαθαίνεις με δεξιοχειρη , ίσως με αρκετό κόπο παραπάνω μέχρι να συνηθίσουν τα χέρια σου. Υπάρχουν αριστερόχειρες που παίζουν χωρίς πρόβλημα δεξιοχειρα, και άλλοι πάλι που παίζουν αριστεροχειρα γιατί δε μπορούν αλλιώς ή δεν ήθελαν να ζοριστουν.

Το μόνο μειονέκτημα με τις αριστερές  κιθάρες είναι ότι δεν υπάρχουν σε τόσο μεγάλη ποικιλία όσο οι δεξιές. Υπαρχουν όμως αρκετές.Προσωπικά δε με πειράζει αυτό. Πρόσεξε όμως τι θα κάνεις γιατί μετά αν ξεκινήσεις να παίζεις δεξιοχειρα και μετά αποφασίσεις ν αλλάξεις,  θα Ναι σα να ξεκινάς απ την αρχή.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #10 στις: 07/11/21, 23:56 »
Μία ακόμα ερώτηση είμαι αριστερόχειρας αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω κιθάρα για αριστερόχειρες???

Ο δάσκαλος μου είπε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο απλά θα ήθελα και την γνώμη σας σύμφωνα με την εμπειρία που έχετε.

Συμφωνώ με τον δάσκαλό σου. Η διάκριση σε "αριστερόχειρα"/"δεξιόχειρα" έχει περισσότερη σημασία σε ενέργειες που γίνονται με το ένα χέρι όπως "κρατάω το μολύβι ή το πιρούνι". Το να πάιξεις κιθάρα είναι κάτι πολύ πιο πολύπλοκο και απαιτεί συγχρονισμό και προσπάθεια και από τα δύο χέρια. Το ένα χέρι στην ταστιέρα το άλλο να χτυπάει τις χορδές (με πένα ή δάκτυλα). Και τα δύο χέρια είναι εξίσου σημαντικά, δεν έχει νόημα να κάνεις διάκριση μεταξύ τους (και συνεπώς συζήτηση περί δεξιόχειρα/αριστερόχειρα)

Σίγουρα στην αρχή το ένα χέρι θα είναι πιο "αδύναμο" από το άλλο και αυτό ισχύει σε όλους μας (ανεξάρτητα δεξιόχειρας/αριστερόχειρας). Θα το δουλέψεις και θα το ξεπεράσεις (όπως όλοι μας). Όχι ότι είναι κακό να παίξεις αριστερόχειρη κιθάρα, αλλά - γνώμη μου - πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτό σου ταιριάζει. Έστω και αν αυτό σημαίνει ότι ξεκίνησες να μαθαίνεις δεξιόχειρη κιθάρα και άλλαξες γνώμη.

Δεν πηγαίνω κόντρα σε αυτά που λέει ο GVen, απλά παραθέτω μια άλλη άποψη  :) Καλή αρχή, ότι και αν επιλέξεις

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #11 στις: 08/11/21, 00:19 »
Μία ακόμα ερώτηση είμαι αριστερόχειρας αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω κιθάρα για αριστερόχειρες???

Ο δάσκαλος μου είπε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο απλά θα ήθελα και την γνώμη σας σύμφωνα με την εμπειρία που έχετε.

Συμφωνώ με τον δάσκαλό σου. Η διάκριση σε "αριστερόχειρα"/"δεξιόχειρα" έχει περισσότερη σημασία σε ενέργειες που γίνονται με το ένα χέρι όπως "κρατάω το μολύβι ή το πιρούνι". Το να πάιξεις κιθάρα είναι κάτι πολύ πιο πολύπλοκο και απαιτεί συγχρονισμό και προσπάθεια και από τα δύο χέρια. Το ένα χέρι στην ταστιέρα το άλλο να χτυπάει τις χορδές (με πένα ή δάκτυλα). Και τα δύο χέρια είναι εξίσου σημαντικά, δεν έχει νόημα να κάνεις διάκριση μεταξύ τους (και συνεπώς συζήτηση περί δεξιόχειρα/αριστερόχειρα)

Σίγουρα στην αρχή το ένα χέρι θα είναι πιο "αδύναμο" από το άλλο και αυτό ισχύει σε όλους μας (ανεξάρτητα δεξιόχειρας/αριστερόχειρας). Θα το δουλέψεις και θα το ξεπεράσεις (όπως όλοι μας). Όχι ότι είναι κακό να παίξεις αριστερόχειρη κιθάρα, αλλά - γνώμη μου - πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτό σου ταιριάζει. Έστω και αν αυτό σημαίνει ότι ξεκίνησες να μαθαίνεις δεξιόχειρη κιθάρα και άλλαξες γνώμη.

Δεν πηγαίνω κόντρα σε αυτά που λέει ο GVen, απλά παραθέτω μια άλλη άποψη  :) Καλή αρχή, ότι και αν επιλέξεις

Δε μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου. Έχει μεγάλη σημασία.  Εννοείται ότι και τα 2 χέρια είναι σημαντικά. Εννοείται ότι και τα 2 χέρια εκπαιδεύονται για να κάνουν μια κίνηση.  Το θέμα είναι το εξης όμως. Ποια μεριά νιώθεις πιο άνετη, πιο φυσική. Εγώ, όπως και πολλοι σαν και μένα ενιωσα πολύ άβολα όταν έπιασα την κιθάρα δεξιοχειρα.  Επίσης το αριστερό χέρι δεν έπιανε την ταστιερα με την ίδια άνεση όπως το δεξί. Πίστεψε με ότι τις πρώτες μέρες έκανα τις ίδιες ασκήσεις και με τα 2 χέρια,  είχα δανεική  και μια "κανονική " κιθαρα σπίτι και έκανα τις ασκήσεις πιο εύκολα με  την αριστερή κιθάρα. Να Μουν εγώ? Ίσως.
Για μένα δοκιμάζεις και με τους 2 τρόπους και εκεί που αισθάνεσαι πιο άνετα...παιρνεις και το ανάλογο όργανο. Απλά και ωραία.

Edit: Για δοκίμασε να παίξεις ανάποδα και θα νιώσεις σαν κουλος. Έτσι νιώθουμε κι εμείς οι αριστεροί αν πιάσουμε ανάποδα την κιθάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/21, 00:22 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #12 στις: 10/11/21, 05:00 »
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα είπες. Απλά ισχυρίζομαι ότι με την εξάσκηση, αυτό που στην αρχή είναι άβολο και αφύσικο, θα καταλήξει να είναι φυσιολογικό.

Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπιάσει (δεξιόχειρη) κιθάρα είχα εκπλαγεί γιατί μου ερχόταν πιο φυσική η "αριστόχειρη" εκδοχή. Σημείωσε οτι είμαι δεξιόχιερας  ;D Τώρα θα μου πείς, αν είχα πάρει αριστερόχειρη κιθάρα θα είμουν καλύτερος παίχτης ή θα μάθαινα πιο γρήγορα.... ποιος ξέρει...  :)

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το μηδέν
« Απάντηση #13 στις: 10/11/21, 08:54 »
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα είπες. Απλά ισχυρίζομαι ότι με την εξάσκηση, αυτό που στην αρχή είναι άβολο και αφύσικο, θα καταλήξει να είναι φυσιολογικό.

Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπιάσει (δεξιόχειρη) κιθάρα είχα εκπλαγεί γιατί μου ερχόταν πιο φυσική η "αριστόχειρη" εκδοχή. Σημείωσε οτι είμαι δεξιόχιερας  ;D Τώρα θα μου πείς, αν είχα πάρει αριστερόχειρη κιθάρα θα είμουν καλύτερος παίχτης ή θα μάθαινα πιο γρήγορα.... ποιος ξέρει...  :)
Μα εννοείται ότι η αριστεροχειρη εκδοχή είναι η φυσιολογική....εσεις παίζετε ανάποδα, όχι εμείς... :yeah :yeah :yeah  :roll :roll :roll
Πέρα απ την πλάκα, ειμαι της άποψης να μην καταπιέζει τον εαυτό σου για κάτι που γίνεται πιο εύκολα. Η φύση ξέρει καλύτερα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 19:12
από varnakiotis stathis
0 Απαντήσεις
1236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 15:44
από tinios
8 Απαντήσεις
4272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:19
από J.P. DiMaggio
17 Απαντήσεις
6519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 21:08
από freemind
11 Απαντήσεις
6403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 15:15
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 08:15
από Χρήστοςφλ
19 Απαντήσεις
15127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/15, 21:00
από mad_nassos
13 Απαντήσεις
11910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/15, 01:34
από mad_nassos
11 Απαντήσεις
9164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/16, 21:13
από jamesio