Αποστολέας Θέμα: Χρηστός Θηβαίος  (Αναγνώστηκε 39729 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Britney

  • Επισκέπτης
Χρηστός Θηβαίος
« στις: 29/07/02, 22:37 »
Κι αυτός είναι ένας απο τους αγαπημένους μου.Εσείς τι γνώμη έχετε;Δεν θέλω να βάλω επιλογές γιατί θα ήθελα να πείτε αυτο που ακριβώς νιώθετε!Περιμένω την όποψη όλων σας, θετική ή... αρνητική.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #1 στις: 29/07/02, 22:46 »
Nα'μαστε πάλι....Τελικά να δεις που θα τους περάσουμε όλους από ένα χεράκι! Οχι θα μας γλιτώσουν!!!

Λοιπόν.....
ΔΕΝ είναι κ η πρώτη φωνάρα της χώρας...ούτε πιστεύω ότι θα μείνει στην ιστορία για τις κλίμακες κ το εύρος της φωνής του!

ΌΜΩΣ είναι πάρα πολύ εκφραστικός κ ξέρει  πως να χρησιμοποιεί τη φωνή του για να δίνει συναίσθημα.Εκτός αυτού δεν τραγουδάει...ό,τι βρει μπροστά του κ καλά κάνει! Τα τραγούδια άλλων που έχει πει όπως η "Μικρή πατρίδα" είναι τις περρισότερες φορές σωστά διαλεγμένα!

Εν τέλει.....έχω ξαναγράψει κ για την "μαγική" του βραχνάδα.....προσοχή όμως γιατί καμιά φορά...ου δίνει κ καταλαβαίνει!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/02, 23:10 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #2 στις: 29/07/02, 22:57 »
Όντως η φωνή του είναι μάλλον περιορισμένου εύρους, αν και από τεχνικής άποψης δεν είναι κακός.  Ίσως να υπάρχει ελπίδα και για εμάς τους απανταχού... Κακοφωνίξ!!!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #3 στις: 29/07/02, 23:29 »
Ρε παιδια για ονομα του Θεου.Οχι και "κακοφωνος" ο Θηβαιος.Ισα ισα που εχει παρα πολυ καλη φωνη και μαλιστα αναγνωρισμενη απο τους παντες.Ειναι ενας εξαιρετικος τραγουδοποιος,σοβαρος στη δουλεια του και ,για μενα,απο τους κορυφαιους στο ειδος του

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #4 στις: 29/07/02, 23:59 »
Ο χαρακτηρισμός του "Κακοφωνίξ" αναφερόταν σε εμένα προσωπικά και όχι στο Θηβαίο.  Το μόνο που είπα εγώ, όπως και ο Κώστας, ήταν ότι η φωνή του είναι περιορισμένου εύρους, πράγμα το οποίο είναι γεγονός.  Τις μουσικές και συνθετικές του ικανότητες ή τη σοβαρότητά του δεν νομίζω ότι τα αμφισβήτησε κανείς.  Και τέλος πάντων ας μην τα παίρνουμε όλα τοις μετρητοίς...  
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #5 στις: 30/07/02, 00:22 »
ok,συγγνωμη,υπερεβαλα κι εγω καπως,επειδη εκτος απο τις μουσικες και συνθετικες του ικανοτητες εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση και τις φωνητικες,και μου φανηκε πως τις ψιλοαμφισβητουσατε.Το καταλαβα οτι το "κακοφωνιξ" δεν προοριζοταν για το Θηβαιο.Γι' αυτο και εβαλα σε εισαγωγικα το κακοφωνος

Αποσυνδεδεμένος Χρήστοςς

  • Βενιαμίν
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Άντρας
  • The temple of the king
    • Προφίλ
    • Γ.Σ.Νίκαιας
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #6 στις: 30/07/02, 00:24 »
Ένας από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες.Είναι πραγματικά φοβερός.
I close my eyes
only for a moment and the moments gone
all my dreams
pass before my eyes the curiosity.
"Dust in the wind"

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #7 στις: 30/07/02, 00:52 »
περιορισμένου εύρους :o
ένα λεπτό ρε παιδιά να θυμηθώ το τραγούδι....Α! ναι !! το λένε αν δεν λανθάνομαι Καρναβάλι και είναι στο δίσκο "Είμαι αυτό που κυνηγάω".
Νομίζω εκει πάει "κάπως'' ψηλά...check it out

Παρόλα αυτά ναι, είναι πολύ καλός σ'αυτό που κάνει, τραγουδάει με την καρδιά του και διαλέγει σωστά τι θα πεί. Για μένα αυτό είναι αρκετό.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Britney

  • Επισκέπτης
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #8 στις: 30/07/02, 10:52 »
Παιδιά κάπου αναφέρθηκε το τραγούδι μικρή πατρίδα.Έχετε ακούσει την πρώτη εκτέλεση απο τον Παντελή Θεοχαρίδη; Αν ναι;Ποια ειναί η γνώμη σας για τον Θεοχαρίδη; (Δεν αλάζω το θέμα,μια παρένθεση βάζω,για να μην ανοίγω άλλο θέμα! ;))

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #9 στις: 30/07/02, 11:10 »
Nai thn exw akousei...olo to disko malista. To provlhma me to Theoxaridh den einai pws ypoleipetai fwnhs (an ki exei thn tash na ypervallei sthn ermhneia tou), alla yfous kai proswpikou stigmatos. Exw thn aisthish pws tha parameinei panta o tragoudisths pou tha paizei sto background, giati den exei thn proswpikothta na stathei aytonoma kai na sthriksei ena disko. Ki oses fores to exei kanei den exei tyxei idiaiterhs aphxhshs...

Britney

  • Επισκέπτης
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #10 στις: 30/07/02, 11:24 »
Ο Θεοχαρίδης είχε πει οτι είναι πολύ ρομαντικός γιαυτο και δεν έκανε video klip το τραγούδι που πρωτοτραγούδισε και το έκαναν άλλοι.Εμένα μου αρέσει η φωνή του αλλά δεν τον έχω ακούσει πολύ για να έχω γενική γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστοςς

  • Βενιαμίν
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Άντρας
  • The temple of the king
    • Προφίλ
    • Γ.Σ.Νίκαιας
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #11 στις: 30/07/02, 12:46 »
Μιας και μιλάμε για τον Θηβαίο μήπως ξέρετε ένα τραγούδι του που στο ρεφραίν λέει"τίποτα δεν κρύβεται πάνω στην πέτρα όλα πάνω στο χώμα τρίβονται"μήπως ξέρετε τον τίτλο του τα λόγια του και τα ακόρντα;Ά και λυπάμαι π[ου στο σάιτ δεν υπάρχει ούτε ένα τραγούδι του Θηβαίου. :-\
I close my eyes
only for a moment and the moments gone
all my dreams
pass before my eyes the curiosity.
"Dust in the wind"

Britney

  • Επισκέπτης
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #12 στις: 30/07/02, 17:05 »
Υπαρχούν στο συνθέτες/στιχουργοί Θηβαίος 9 τραγουδιά

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #13 στις: 30/07/02, 18:21 »
To τραγούδι που ζητάς Χρήστο είναι το "Περικοπές ενός απόκρυφου ευαγγελίου" κ υπάρχει στο site στους "Συνήθεις Υπόπτους'
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #14 στις: 30/07/02, 23:48 »
i fwni tou thivaiou exei akrivws to evros pou exei kai afti tou savvopoulou!nomizw pws kai twn 2 mono periorismenes den einai oi dinatotites!ton akousa zwntana tin proigoumeni vdomada kai den pisteva st aftia mou!den einai gl;ikia opws tou iwannidi as poume alla epanalamvanw den einai periorismeni!tin paei opou thelei..
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #15 στις: 31/07/02, 03:44 »

Ά και λυπάμαι π[ου στο σάιτ δεν υπάρχει ούτε ένα τραγούδι του Θηβαίου. :-\

Τα τραγουδια του Θηβαιου βρισκονται στο site αν κοιταξεις στους Συνηθεις Υποπτους,των οποιων ο Θηβαιος ηταν  ο τραγουδιστης και εγραφε και τα τραγουδια

Αποσυνδεδεμένος jbliangas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσουν οι καμπύλες!!! (Της κιθάρας βρε)
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #16 στις: 05/08/02, 23:58 »
Poli kalos!
Eidika sta mikri patrida mazi me ton Ntalara kai sto Istoria palia me tin Arvanitaki, to opoio akoustike poli.
Ζήτω ο Θρύλος!

Britney

  • Επισκέπτης
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #17 στις: 06/08/02, 00:17 »
Ιστορία παλιά!Ναι τι ωραίο τραγούδι,το νιώθω αυτο το τραγούδι σαν να το γράψανε για μένα!Και δεν νομίζω να νιώθω μόνοεγώ έτσι!! Τελείος ο Θηβαίος και η Αρβανιτάκη (μια απο τις αγαπημένες φωνές)

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #18 στις: 06/08/02, 03:59 »
Ιστορία παλιά!Ναι τι ωραίο τραγούδι,το νιώθω αυτο το τραγούδι σαν να το γράψανε για μένα!Και δεν νομίζω να νιώθω μόνοεγώ έτσι!! Τελείος ο Θηβαίος και η Αρβανιτάκη (μια απο τις αγαπημένες φωνές)
[/quote
να που συμφωνουμε και σε κατι  ;D  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/02, 01:44 από christoslazarou »

Britney

  • Επισκέπτης
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #19 στις: 06/08/02, 09:54 »


Ιστορία παλιά!Ναι τι ωραίο τραγούδι,το νιώθω αυτο το τραγούδι σαν να το γράψανε για μένα!Και δεν νομίζω να νιώθω μόνο εγώ έτσι!! Τελείος ο Θηβαίος και η Αρβανιτάκη (μια απο τις αγαπημένες φωνές)
[/quote
να που συμφωνουμε και σε κατι  ;D  ;D


χαίρομαι που συμφωνείς! :) Α! Συμφωνούμε σε κάτι ακόμα το τραγούδι "The show must go on" είναι τέλειο Α! Μπορείς να με πεις άσχετη αλλά αυτο με τον Freddy Mercury δεν το ήξερα που είπες κάπου είναι,όντως πρέπει να γίνει παράδειγμα για όλους μας το κουράγιο του.Αυτά  ;)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #20 στις: 06/08/02, 10:40 »
Είναι στην μοδα όπως και τόσοι άλλοι .Υπάρχει όμως και κάποια διαφορά .Οταν λεμε καλή φωνή ή σωστη φωνή κ.λ.π. θα πρέπει να είμαστε ακριβείς και πολύ προσεκτικοί. Σωστή φωνή είναι μία φωνή πού στέκεται σωστά πάνω στις νότες ενός τραγουδιού ,έχει μουσικότητα και βέβαια είναι φωνιτικά καλλιεργημένη .Δεν νομίζω ότι σε τίποτα απο αυτά να στέκεται η φωνή τού Θηβαίου .Δεν νομίζω ότι τεχνικές αδυναμίες στις φωνητικές χορδες κάποιου ,αποτέλεσμα η βραχνάδα ,να τις λέμε ζεστή και εκφραστική φωνή και τέτοια .Είναι καθαρά λάθος φωνή και δεν χρειάζονται δικαιολογίες .Το ίδιο ακούω και γιά την φωνή του Μπακιρτζή των χειμερινών κολυνβητων ,που η φωνή του είναι σαν καραμούζα!!!!.Συγνώμη που είμαι λιγάκι απόλυτος στην αποψή μου αλλά λιγάκι προσοχή .¨οπως έναν κουτσό δεν μπορούμε να τον δεχτούμε σε ένα χορευτικό σύνολο έτσι δεν πρέπει να δικαιολογούμε έναν φάλτσο και προβληματικό φωνητικά σε ένα μουσικό σύνολο !!!
Ας βάλουμε επιτέλους κάποια σοβαρά κριτήρια .

Britney

  • Επισκέπτης
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #21 στις: 06/08/02, 11:28 »
Sorry αλλά εμένα η "βραχνάδα" στην φωνή,μου αρέσει.Δεν μπορώ να κρίνω αν κάποιος είναι σωστός ή λαθός,αλλά μπορώ να πω ποιος τραγουδιστής μου μεταδίδει το συναίσθημα του τραγουδιού,κι ο Θηβαίος είναι από αυτούς.Είναι αυτός που νιώθει το τραγούδι,ακούει τους στίχους που λέει,δεν προσαρμόζει τους στίχους στη μουσική αλλά την μουσική...στους στίχους.Δηλαδή αν ο στίχος είναι "βαθύς" τον λέει αλλιώς,αν είναι επιθετικός ο στίχος,αν είναι απογοήτευσης ή τρυφερός.Δηλαδή ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ καταλάβατε τι εννοώ;;

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #22 στις: 06/08/02, 11:45 »
pistevo pos i foni tou teriazi stin elliniki rock ke gia tetiou idous tragoudia an ke den ine ke toso kali omos ta tragoudia tou m'aresoun
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #23 στις: 06/08/02, 15:18 »
Nomizw pws ena krithrio an einai kapoios kalos h oxi, kathara upokeimeneika twra, einai an se baraei sto "doxa patri" h oxi. Bebaia afto einai ena kathara upokeimeniko krithrio, kai doxa to theo einai etsi...sthn sugkekrhmenh periptwsh prokeitai gia exairetiko "barema", o thhbaios, pera apo to pou einai anthrwpara, exei kai thn idiothta na mageuei me thn tromerh euaisthseia tou, thn opoia exei to tharros h to thrasos, na thn deixnei. Pera apo afto einai kai enas polu kalos tragoudopoios, enas exairetikos "stixatzhs" (afto to "...thelw na sou steilw, mia leukh kolla xarti, giati eisai h monh pou mporei thn siwph mou na diabasei..." emena me erixe apo thn thesh mou, tarakounhse ta panta...), kai xerei para polu kalh kithara, xrhsimopoiei polu endiaferouses armonies, pou xefeugoun entelws apo to "pyx laxizonta" tropo tou LAm, MIm ktl., exei kapoia ousia pou xepernaei to sunhthsmeno.

Afta.

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Britney

  • Επισκέπτης
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #24 στις: 06/08/02, 15:55 »
Βαγγέλη έγραψες!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/04, 01:33
από Τσάκι
1 Απαντήσεις
2541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/06, 04:48
από akoulis20
17 Απαντήσεις
6919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/07, 20:53
από kain
5 Απαντήσεις
3887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 16:45
από Mistral
3 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 14:03
από llorona
0 Απαντήσεις
1921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 11:08
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
5534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 15:44
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
3294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 15:47
από messageoftheprince
9 Απαντήσεις
5853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 20:46
από eliasargyris
0 Απαντήσεις
2075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/18, 02:48
από Dagoth