Αποστολέας Θέμα: Eng Screamer 50 Head+ENGL 212V  (Αναγνώστηκε 2333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eng Screamer 50 Head+ENGL 212V
« στις: 15/01/10, 19:44 »
Μετα απο τοσα θεματα που ανοιξα για να βρω εναν καλο λαμπατο και μετα την πωληση του Marshall MG50DFX που ειχα τελικα κατεληξα και αγορασα το παραπανω πακετο.Πρωτη ματια και πρωτο ακουσμα πολυ καλο.Ετσι ηχει στα αυτια μου τουλαχιστον που ακομα δεν εχουν συνηθησει τον ηχο ενος λαμπατου ενισχυτη.Παρα πολυ καλυτερος απο τον προηγουμενο μας ενισχυτη φυσικα.

Η φοβια που ειχα οτι θα ξεγυμνωσει το παιξιμο μου,δηλαδη να ακουγεται πολυ πολυ πιο καθαρα απο τον αλλο και αποκαλυπτει εντονα καποιες ατελειες της μετριας τεχνικης καταρφηθηκε.Αντιθετως εχω πολυ καλο ηχο που με κανει να θελω να παιξω ολο και περισσοτερο...Εχω ακομα πολλα να ανακαλυψω για τον ηχο του με τα πειραγματα του gain και του eq.

Η ενταση του ειναι ωραιοτατη.Με το master volume στο 1-2 ειμαι καλυμμενος ωραιοτατα.Σε μια φαση ανεβασα το master στο 7 και το lead volume στο 2.Ετσι πετυχα απολυτα λαμπατο ήχο;Δηλαδη αφου λεγεται οτι με το υψηλο master αναβουν περισσοτερο οι λαμπες και γινεται καλυτερος ο ηχος,αυτο εγινε και σε εμενα;Ή επαιξε ρολο και το lead volume;

Ενα ευχαριστω στον φιλο faser για την καμπινα και την αψογη συμπεριφορα του.Η καμπινα πολλη καλη.Επειδη οπως και τον προηγουμενο ενισχυτη εχω και τωρα καμπινα και απο πανω κεφαλη και ολα αυτα πανω σε κομοδινο,αν τα κατεβασω στο πατωμα παιζει να υπαρξει βελτιωση του ήχου ή κατι τετοιο;


Εχω μια απορια για τα καναλια.Απο οτι ειδα εχει Clean,Crunch,Soft Lead,Heavy Lead.Τα πρωτα δυο εχουν για gain το ποτενσιομετρο clean και τα αλλα δυο το gain.Απο οτι λεει και το Manual οταν πατας  το κουμπι Gain Lo/Hi(Πρασσινοκιτρινο φωτακι) αλλαζει απο clean σε crunch,οταν πατας το Clean Lead(κοκκινο φωτακι) παει απο clean σε soft lead.Και οταν ειναι πατημενα και τα δυο μαζι εχουμε το Heavy Lead.Σωστα;;;


Περιπου ποση ωρα να τον αφηνω στο standby για να ζεσταθουν οι λαμπες πριν παιξω.

Αν οι κατοχοι του εχουν καποιες συμβουλες για την χρηση ή για τα μυστικα του ενισχυτη ας της παραθεσουν γιατι για αυτο ανοιξα και το τοπικ! ;D


Θα εχουμε και φωτογραφιες μαλλον τις επομενες μερες.




Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Eng Screamer 50 Head+ENGL 212V
« Απάντηση #1 στις: 16/01/10, 17:32 »
Η ενταση του ειναι ωραιοτατη.Με το master volume στο 1-2 ειμαι καλυμμενος ωραιοτατα.Σε μια φαση ανεβασα το master στο 7 και το lead volume στο 2.Ετσι πετυχα απολυτα λαμπατο ήχο;Δηλαδη αφου λεγεται οτι με το υψηλο master αναβουν περισσοτερο οι λαμπες και γινεται καλυτερος ο ηχος,αυτο εγινε και σε εμενα;Ή επαιξε ρολο και το lead volume;
το καλυτερος ηχος ειναι σχετικος...γενικα οσο υψηλοτερη η ενταση τοσο μεγαλυτερη η επιδραση των τελικων λυχνιων στον ηχο...
Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι στο 10 ειναι το ιδανικο
Για καθε εναν κ αναλογα το ειδος μουσικης που παιζει κ τα γουστα του εχει αλλες απαιτησεις
Για εμενα το sweet spot για τον screamer ειναι καπου στο 7,5 master κ 6 lead volume αλλα ειναι καθαρα υποκειμενικο αυτο κ μπορει να αλλαξει αναλογα τον υπολοιπο εξοπλισμο, το χωρο, τη διαθεση κτλ κτλ ;)

Το καλο με τους engl ειναι οτι παιζουν φοβερα και χαμηλα.  ;)

Ενα ευχαριστω στον φιλο faser για την καμπινα και την αψογη συμπεριφορα του.Η καμπινα πολλη καλη.Επειδη οπως και τον προηγουμενο ενισχυτη εχω και τωρα καμπινα και απο πανω κεφαλη και ολα αυτα πανω σε κομοδινο,αν τα κατεβασω στο πατωμα παιζει να υπαρξει βελτιωση του ήχου ή κατι τετοιο;
Χοντρικα θα αποκτησει περισσοτερο ''ογκο'' λογω της ανακλασης των μπασσων συχνοτητων...ενω οσο πιο ψηλα την εχεις απο το πατωμα τοσο πιο μεσαιο-πριμα θα ακουγεται  ;)

Περιπου ποση ωρα να τον αφηνω στο standby για να ζεσταθουν οι λαμπες πριν παιξω.
3-5 λεπτα ειναι αρκετα  ;)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Eng Screamer 50 Head+ENGL 212V
« Απάντηση #2 στις: 26/01/10, 14:13 »
Εγω 30 δευτερολεπτα, ενω ο peavey classic δεν εχει καν standby. Ωστοσο μετα απο κανα 10λεπτο σα να παιζει και καπως καλυτερα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
13661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
4 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
5 Απαντήσεις
4395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
21 Απαντήσεις
6605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets