Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!  (Αναγνώστηκε 4177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zephyros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« στις: 22/10/09, 22:05 »
Καλησπέρα παιδιά!
Για να μην σας καθυστερώ μπαίνω στο "ψητό".Έχω μια Fender Stratocaster (Made in Mexico αλλά το ακριβό μοντέλο) και έχω 2 προβλήματα.Κάποια χρόνια πριν,την είχα πάει σε έναν μάστορα (υποτίθεται στην πάτρα την είχαν στείλει στην αντιπροσωπεία) και μου είχε αλλάξει το tremolo system.Από τότε,δεν μπορώ να κουρδίσω σωστά,δηλαδή με 2 τρεμολιές (?χαχα? - και μην φανταστείτε ότι το ξηλώνω το πράγμα,απλά έτσι,χαλαρά!) χάνει κούρδισμα η κιθάρα και γενικά "τρίζει".Να κάνω σέρβις έχω πάνω από 5-6 χρόνια.Μήπως φταίει αυτό?Μήπως φταίει κάτι στην κιθάρα ή στον τρόπο που σεταρίστηκε?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« Απάντηση #1 στις: 22/10/09, 22:52 »
Χορδές έχεις αλλάξει από τότε? Αν η απάντηση είναι ναί, τότε πρέπει να μάθεις να σετάρεις μόνος σου την κιθάρα σου όπως ακριβώς βολεύει εσένα, και δεν θα χάνει το κούρδισμα με καμιά "τρεμολιά".

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« Απάντηση #2 στις: 23/10/09, 00:23 »
βίδες στο λαιμό για να κρατάει τις χορδές έχει?
τις έχεις σφίξει?

Αποσυνδεδεμένος Zephyros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« Απάντηση #3 στις: 23/10/09, 02:42 »
Χορδές έχεις αλλάξει από τότε? Αν η απάντηση είναι ναί, τότε πρέπει να μάθεις να σετάρεις μόνος σου την κιθάρα σου όπως ακριβώς βολεύει εσένα, και δεν θα χάνει το κούρδισμα με καμιά "τρεμολιά".
Ε,ναι ρε σύ,έχω αλλάξει!Προσπαθώ να τις αλλάζω κάθε 2-3 μήνες για να είμαι οκ.Τώρα να την σετάρω μόνος μου,η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά (όσο αναφορά το σετάρισμα φυσικά) αν μπορούσες να μου δώσεις κάποιο λινκ ίσως με τα βασικά,θα σου ήμουν ευγνώμων! Τώρα που το θύμηθηκα,να πάω να πάρω και το μικρό το άλλεν γιατί έχει πέσει και η μι!Χαχααχα!

βίδες στο λαιμό για να κρατάει τις χορδές έχει?
τις έχεις σφίξει?

Δεν το έπιασα αυτό ρε συ,για ρίξε το ξανά!Αυτές τις βίδες πάνω στα κλειδιά που σφύγγουν πιο πολύ εννοείς?(εννοώ που τα κάνει να γυρνάνε πιο δύσκολα - δεν ξέρω πώς αλλιώς να στο πώ!) Αν εννοείς αυτές,ναι τις έχω σφήξει!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« Απάντηση #4 στις: 23/10/09, 06:21 »
locking nut...
δεν θυμομουν πως λεγόταν και βαριόμουν να ψάξω... :P

http://images.quickblogcast.com/1/4/0/0/8/190642-180041/Floyd_Locking_Nut.jpg

αυτό εδώ...κρατάει τις χορδές σταθερές όταν κάνεις "τρεμολιές"...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« Απάντηση #5 στις: 23/10/09, 12:43 »
 Φίλε η κιθάρα σου σίγουρα χρειάζεται ένα καλό setup. Ποιο μοντέλο είναι ακριβώς? Έχει vintage tremolo? Αν ναι ξέχνα lock κλπ. Ο βασικότερος παράγοντας στο να κρατάει το κούρδισμά της μια κιθάρα με vintage τρέμολο είναι ένα σωστά κομμένο nut και φυσικά ένα σωστό γενικότερο setup. Μη φανταστείς βέβαια ότι θα την σκίζεις και θα κρατάει τέλεια το κούρδισμά της. Από τη φύση του το vintage tremolo δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες καταστάσεις. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όμως θα σε καλύψει απόλυτα και χωρίς προβλήματα :)

 ΥΓ. Αν είσαι Πάτρα κανονίζουμε αν θέλεις μια συνάντηση για setup (δωρεάν φυσικά :)). Just let me know 8)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Zephyros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« Απάντηση #6 στις: 23/10/09, 16:17 »
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

locking nut...
δεν θυμομουν πως λεγόταν και βαριόμουν να ψάξω... :P

http://images.quickblogcast.com/1/4/0/0/8/190642-180041/Floyd_Locking_Nut.jpg

αυτό εδώ...κρατάει τις χορδές σταθερές όταν κάνεις "τρεμολιές"...


Δυστηχώς είχα αλλάξει και είχα βάλει το Vintage όπως λέει και ο φίλος Teo.Μακάρι να'χα Floyd Rose!  :D

Φίλε η κιθάρα σου σίγουρα χρειάζεται ένα καλό setup. Ποιο μοντέλο είναι ακριβώς? Έχει vintage tremolo? Αν ναι ξέχνα lock κλπ. Ο βασικότερος παράγοντας στο να κρατάει το κούρδισμά της μια κιθάρα με vintage τρέμολο είναι ένα σωστά κομμένο nut και φυσικά ένα σωστό γενικότερο setup. Μη φανταστείς βέβαια ότι θα την σκίζεις και θα κρατάει τέλεια το κούρδισμά της. Από τη φύση του το vintage tremolo δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες καταστάσεις. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όμως θα σε καλύψει απόλυτα και χωρίς προβλήματα :)

 ΥΓ. Αν είσαι Πάτρα κανονίζουμε αν θέλεις μια συνάντηση για setup (δωρεάν φυσικά :)). Just let me know 8)


Μάλλον και εγώ για εκεί το βλέπω,το χρειάζεται το σερβισάκι της!Vintage δυστηχώς!Αυτό που έκανα εχθές το βράδυ (είναι να μην σε πιάσει η αυπνία!) είναι να σφίξω λιγάκι τις βίδες από τα ελατήρια (δηλαδή να τα τεντώσω λιγάκι) και μπορώ να πώ ότι γενικά κάπως έφτιαξε!Βέβαια,δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ είναι η αλήθεια,αλλά δεν ξέρεις!Δυστηχώς είμαι από Αθήνα,αλλά κάπου θα βρώ!Σε ευχαριστώ πάντως για την προσφορά και την βοήθεια!
Εφόσον έφτιαξε λιγάκι αυτό,λέω να πάρω ένα σετάκι χορδές και να ψάξω να βρώ κάποιον για ένα καλό σετάρισμα!Μόνο 2 ερωτήσεις ακόμα και δεν σας πρήζω άλλο!
1)Ξέρει κανείς πόσο πάει γενικά το σετάρισμα?Δηλαδή μιλάμε για 50€+?Απλά γιατί δεν θυμάμαι καν!
2)Υπάρχει περίπτωση να μπαίνει Floyd Rose?Αν ναι,για τι τιμές μιλάμε?Δηλαδή αν είναι μέχρι και 200 ευρώ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά! (Να έχουμε και Custom-ια,χαχα!)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/09, 16:21 από Zephyros »

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με κούρδισμα/tremolo!
« Απάντηση #7 στις: 23/10/09, 16:58 »
 To setup συνήθως χρεώνεται γύρω στα €30 - 50, αναλόγως το μαγαζί... Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αρκεί να ασχοληθεί λίγο σοβαρά αυτός που θα το κάνει. Όσον αφορά στη μετατροπή σε floyd rose γίνεται σε οποιονδήποτε ΣΟΒΑΡΟ τεχνικό και όχι στον πρώτο τυχόντα. Η τιμή μπορεί να παίξει αρκετά ανάλογα με το μοντέλο του floyd rose που θα βάλεις. Αν το αποφασίσεις θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το original και όχι τις διάφορες φθηνές απομιμήσεις μιας και με αυτές μάλλον περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσεις από αυτά που έχεις τώρα... Υπολόγισε γύρω στα €150 - 200 ανάλογα από το που θα το αγοράσεις συν την εργασία (μπορείς να επικοινωνήσεις με κανένα μαγαζί για κάποια εκτίμηση). Σου ξαναλέω πάντως ότι με ένα σωστό setup το vintage tremolo δουλεύει μια χαρά για τα περισσότερα είδη μουσικής ;). Εγώ προσωπικά το προτιμώ από τα floyd rose (περί ορέξεως βέβαια...) :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 17:19
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
73 Απαντήσεις
30108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
21 Απαντήσεις
7473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
0 Απαντήσεις
1806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/08, 01:22
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 14:06
από teo_gp
3 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:56
από master of puppets
3 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 20:00
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
6390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 16:40
από kmanou
5 Απαντήσεις
3406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 23:16
από Dimitris12345
2 Απαντήσεις
3311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 12:56
από djkostas