Αποστολέας Θέμα: ibanez απο κοντρα πλακε!!  (Αναγνώστηκε 34837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #150 στις: 12/11/10, 13:42 »
δεν μίλησα προσωπικά,δεν προσβάλεις εμένα.
απλά υποβαθμίζεις όλη την κουβέντα (και τον εαυτό σου) με τους χαρακτηρισμούς σου...
Δηλαδη αμφιβαλλεις οτι η πλειοψηφια των κιθαριστων ασχολειται με τους τυπους και οχι την ουσια?Οτι θα σπαταλησει 10 ωρες να ψαχνει στα μαγαζια για το υπερτατο gear και μολις 10 λεπτα(και αυτο παιζεται) σοβαρης εξασκησης σπιτι(και κανα μισαωρο ισως ανουσιο κοπανημα)?Οτι ειναι περισσοτερο ερωτευμενος στο να θαυμαζει τα οργανα που εχει και να μιλα για τις δυνατοτητες τους...παρα να στρωνεται κατω και να τα παιζει? Σε χαλαει που το λεω αυτο ποζεριά?Το προβλημα το δικο σου ειναι οτι τελικα σου αρεσει να ασχολεισαι με τους τυπους και να αφηνεις την ουσια.Ασε με τοτε να υποβαθμιζω εγω τον εαυτο μου και συνεχισε εσυ με τις τεκμηριωμενες σου δηλωσεις.Αλλωστε οπως αποδειχτηκε δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα....εγω σου λεω κανε τεστ μονο με ηχο και εσυ μου λες παμε τριμη να δοκιμασουμε κιθαρες....πως η βολτα στον τριμη για δοκιμη κιθαρας μεταφραζεται στο...τεστ μονο ηχου..δεν ξερω.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #151 στις: 12/11/10, 13:52 »
είναι γενικότερα θέμα επιπέδου κι αισθητικής του καθένα και υπερβαίνει των διαφωνιών που έχουμε στα περί ήχου.
αυτό και μόνο σου επισημαίνω,όπως επίσης και το ότι ο όρος ποζεριά δεν ήταν κι ο χειρότερος από τα γραφόμενά σου.
το να χρησιμοποιείς αυτές τις εκφράσεις δεν σε κάνει αυτομάτως και γνώστη.
ο σκοπός δεν είναι να προσβληθεί κανένας,είπαμε κουβέντα κάνουμε.
πάντως αυτό που σου είπα για τις ibanez δεν θες να το αντιληφθείς.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #152 στις: 12/11/10, 14:23 »
είναι γενικότερα θέμα επιπέδου κι αισθητικής του καθένα και υπερβαίνει των διαφωνιών που έχουμε στα περί ήχου.
αυτό και μόνο σου επισημαίνω,όπως επίσης και το ότι ο όρος ποζεριά δεν ήταν κι ο χειρότερος από τα γραφόμενά σου.
το να χρησιμοποιείς αυτές τις εκφράσεις δεν σε κάνει αυτομάτως και γνώστη.
ο σκοπός δεν είναι να προσβληθεί κανένας,είπαμε κουβέντα κάνουμε.
πάντως αυτό που σου είπα για τις ibanez δεν θες να το αντιληφθείς.
Ειδες που σου λεω οτι σου μιλαω ελληνικα αλλα καταλαινεις οτι σε συμφερει? Σου ειπα...Το να πας στο Τριμη να δοκιμασεις τις κιθαρες και να ακουσεις τις διαφορες δεν εχει νοημα γιατι πολυ απλα προκαταβαλλεσαι.Εγω δε σου ειπα οτι δεν θα ακουσεις διαφορες εγω σου λεω οτι δεν θα μπορεις να καταλαβεις τι ειναι τι αν δεν το δεις πρωτα.Αν εμενες μονο στον ηχο δεν θα αναγνωριζες το ash απο το poplar το μαονι απο το basswood.Υπαρχουν κιθαρες  με  basswood  που ακουγονται σκοτεινες με πολυ sustain και χαρακτηριστικα που αποδιδονται σε μαονι ...οπως και μαονια αντιστοιχα που δεν εχουν αυτο τον χαρακτηρα που τους αποδιδεται.Αν τα ξυλα ειχαν τα χαρακτηριστικα που τους αποδιδονται στα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ αυτο δεν θα επρεπε να συνεβαινε.Πολυ απλα αυτο συμβαινει απο την ποιοτητα κατασκευής.Ουτε το basswood ντυθηκε μαονι ουτε το αναποδο.Απλα το πως η κιθαρα ειναι φτιαγμενη εχει παντα τη μεγαλυτερη σημασια.Αυτο θα επηρεασσει τον τελικο ηχο.
Οταν λοιπον εσυ ακους μονο απο ηχο κιθαρες απο poplar,μαονια...ξεχωριζεις τον maple απο τον εβενο και αλλα τετοια ομορφα...μονο με το αυτι...τοτε παμε οπου θες....και στον τριμη και στον λογοθετη και δεν ξερω και εγω που αλλου.
Ελπιζω να το καταλαβες τωρα αλλα και να μη το καταλαβες δεν ασχολουμαι αλλο....  οχι τιποτα αλλο δηλαδη θα νομιζεις οτι προσπαθω να σε πεισω κιολας.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #153 στις: 12/11/10, 14:49 »
OK φίλε.
ούτε εγώ έχω σκοπό να σε πείσω γι'αυτό δεν σου παραθέτω ότι έχουμε πει μέχρι τώρα για να καταλάβεις τι λέω.
υποθετικά(γιατί πρακτικά δεν θες), πάντως εξήγησέ μου αν θες πως δύο κιθάρες με όλα τα υπόλοιπα ακριβώς τα ίδια(specs-ενισχυτή-παίχτη-κατασκευαστή-ακόμα και χρονιά κατασκευής),με διαφορά μόνο το καπάκι έχουν διαφορά?
δεν ισχυρίζομαι πως θα καταλάβω το maple και το ash βάση ιδιότητας ξύλου,αλλά την διαφορά την ακούω όσο κουφός και νά'μαι.έχει γίνει,δεν είναι link αυτό.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #154 στις: 12/11/10, 14:59 »
πάντως εξήγησέ μου αν θες πως δύο κιθάρες με όλα τα υπόλοιπα ακριβώς τα ίδια(specs-ενισχυτή-παίχτη-κατασκευαστή-ακόμα και χρονιά κατασκευής),με διαφορά μόνο το καπάκι έχουν διαφορά?
δεν ισχυρίζομαι πως θα καταλάβω το maple και το ash βάση ιδιότητας ξύλου,αλλά την διαφορά την ακούω όσο κουφός και νά'μαι.έχει γίνει,δεν είναι link αυτό.
Nα προσπαθήσω να σου εξηγήσω εγώ
1) Το setup. Ακόμα και με διαφόρα 1 ώρας από κιθάρα σε κιθάρα να γίνει, επειδή είναι μία χειροποίητη διαδικασία και όχι μηχανικά υποκινούμενη (όπως ας πούμε η CNC κοπή)...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι ίδια.
2) Το χρώμα ( sealer, finish). Και αυτό είναι χειροποίητη διαδικασία και όχι μηχανικά υποκινούμενη...μισό δευτερόλεπτο παραπάνω, φτάνει, ας είναι και το ίδιο χρώμα
3) Ο χώρος που κάνεις το τέστ....Ο Τρίμης (ας πούμε και κανένα άλλο Eλληνικό showroom ) που το έκανες εσύ δεν είναι το ιδανικό μέρος για τέτοιες λεπτομέρειες
4) Εμείς οι ίδιοι....δεν ακούμε το ίδιο όλες τις ώρες. Οι αισθήσεις μας-πως να το κάνουμε- δεν είναι ασφαλή κριτήρια...γι αυτό ανακαλύψαμε τα μηχανήματα
Φτάνουν αυτά? ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #155 στις: 12/11/10, 15:01 »
...τα υπόλοιπα με την μπύρα...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #156 στις: 12/11/10, 17:04 »
Λοιπόν, σκέφτηκα ότι ένας κιθαρίστας δεν ανδρώνεται αν δεν πάρει μέρος τουλάχιστον μια φορά σε ιντερνετική συζήτηση για ξύλα και είπα να κάνω την αρχή.  ;D


Τυχαίνει να ξέρω 2-3 πραγματάκια από Φυσική, λίγα παραπάνω για μεθοδολογία έρευνας και λίγα παρακάτω για κιθάρες παρά τα 30+ χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα.


Ρωτάω λοιπόν το εξής απλό: έχουμε το ερώτημα αν τα ξύλα μιας ηλεκτρικής κιθάρας διαφοροποιούν τον (ηλεκτρικό) ήχο της. Ωραιότατα. Γιατί δεν ξεκινάμε από την υπόθεση ότι δεν διαφοροποιούν και να κάνουμε ένα test που να την απορρίπτει ή να μην την απορρίπτει. Χρειάζεται ένας μάστορας να φτιάξει δυο πανομοιότυπες strat ας πούμε και να βάλει alder στη μία και ash στην άλλη και καμιά 50ρια κιθαρίστες με καλή ακοή και εμπειρία να κάνουν ένα blind test. Έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο; Έχει κάνει κανείς έστω μόνος του κάτι αντίστοιχο (να ηχογραφήσει ασ πουμε τις δυο πανομοιότυπες κιθάρες του που διαφέρουν μόνο στο ξύλο του σώματος και να τις ξανακούσει κανά μήνα μετά να δει ποια είναι ποια);


Έγω δεν έχω δει κανά τέτοιο test αλλά πιστεύω ότι αν παίζει κάτι κάποιο ρόλο αυτό θα είναι κυρίως το βάρος και η σκληρότητα (ακαμψία) του ξύλου (με δεδομένο το δέσιμο σώματος μπράτσου και φυσικά το scale, τη γέφυρα, το nut και όλα τα ηλεκτρικά). Βάλτε και στην εξίσωση ότι βάρος και σκληρότητα παίζουν ακόμα και μέσα στο ίδιο δέντρο και η απλουστευμένη θεωρία "το ash είναι bright and thin και το alder dark and midrangey" ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο παίρνει πολύ νερό στο κρασί της.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #157 στις: 12/11/10, 18:48 »
Λοιπόν, σκέφτηκα ότι ένας κιθαρίστας δεν ανδρώνεται αν δεν πάρει μέρος τουλάχιστον μια φορά σε ιντερνετική συζήτηση για ξύλα και είπα να κάνω την αρχή.  ;D


Τυχαίνει να ξέρω 2-3 πραγματάκια από Φυσική, λίγα παραπάνω για μεθοδολογία έρευνας και λίγα παρακάτω για κιθάρες παρά τα 30+ χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα.


Ρωτάω λοιπόν το εξής απλό: έχουμε το ερώτημα αν τα ξύλα μιας ηλεκτρικής κιθάρας διαφοροποιούν τον (ηλεκτρικό) ήχο της. Ωραιότατα. Γιατί δεν ξεκινάμε από την υπόθεση ότι δεν διαφοροποιούν και να κάνουμε ένα test που να την απορρίπτει ή να μην την απορρίπτει. Χρειάζεται ένας μάστορας να φτιάξει δυο πανομοιότυπες strat ας πούμε και να βάλει alder στη μία και ash στην άλλη και καμιά 50ρια κιθαρίστες με καλή ακοή και εμπειρία να κάνουν ένα blind test. Έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο; Έχει κάνει κανείς έστω μόνος του κάτι αντίστοιχο (να ηχογραφήσει ασ πουμε τις δυο πανομοιότυπες κιθάρες του που διαφέρουν μόνο στο ξύλο του σώματος και να τις ξανακούσει κανά μήνα μετά να δει ποια είναι ποια);


Έγω δεν έχω δει κανά τέτοιο test αλλά πιστεύω ότι αν παίζει κάτι κάποιο ρόλο αυτό θα είναι κυρίως το βάρος και η σκληρότητα (ακαμψία) του ξύλου (με δεδομένο το δέσιμο σώματος μπράτσου και φυσικά το scale, τη γέφυρα, το nut και όλα τα ηλεκτρικά). Βάλτε και στην εξίσωση ότι βάρος και σκληρότητα παίζουν ακόμα και μέσα στο ίδιο δέντρο και η απλουστευμένη θεωρία "το ash είναι bright and thin και το alder dark and midrangey" ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο παίρνει πολύ νερό στο κρασί της.


Αυτα που λες ειναι παρα πολυ σωστα αν καποιος αντικειμενικα θελει οντως να κανει κατι τετοιο.Αναρωτησου ομως το εξης  οι κιθαριστες θελουμε πραγματικα κατι τετοιο? Οπως οι αθλητες με τα γουρια και τις προκαταληψεις ετσι και οι κιθαριστες.Ο αθλητης μπορει να ειναι ουτως η αλλως καλος αλλα θελει να ξερει οτι εχει το mojo μαζι του την τυχη ...αντικειμενικα δεν τον βοηθαει αλλα αν τον κραταει χαλαρο και συγκεντρωμενο στον αγωνα τοτε εμμεσα κανει δουλεια.Ο κιθαριστας μπορει να γ.μει και να δερνει αλλα ενδομυχα θελει να ξερει οτι η κιθαρα του εχει το ξυλο το...καλο...που κανει την κιθαρα του...ξεχωριστή...
Σκεψου να γινει κατι τετοιο και οι απανταχου ειδικοι που λαβουν μερος στο τεστ να φανε τα μουτρα τους.Δεν τους συμφερει να πληγωθει το image τους(γιατι για τους νορμαλ ανθρωπους δεν τρεχει και κατι αλλα για την καστα των... συνκιθαριστων να μη μπορουν τα ιδωλα τους να αναγνωρισουν τα...ξυλα :roll ειναι μεγαλο πληγμα..)για τους εμπορους αλλα και τους κατασκευαστες επισης χανουν ενα πατημα και μαλιστα σημαντικο να πλασαρουν το προιον τους.
Προσθεσε τωρα και την πιθανοτητα χωρις να εχουν ειδοποιησει τους διαγωνιζομενους να βαλουν και μια τριτη κιθαρα πανομοιοτυπη με τις δυο και με ολοιδια ξυλα με μια απο αυτες.Σκεψου τι θα γινει αν για τις δυο ολοιδιες ακουγονται διαφορετικα αποτελεσματα.Η Γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι θεμα Φυσικής(που θα επρεπε) ειναι θεμα...πολιτικής. Δεν συμφερει κανεναν.....περιπου σαν να προσπαθεις να αποδειξεις αν υπαρχει θεος η οχι.....ειναι καθαρα lose lose situation.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #158 στις: 12/11/10, 19:26 »
Λοιπόν, σκέφτηκα ότι ένας κιθαρίστας δεν ανδρώνεται αν δεν πάρει μέρος τουλάχιστον μια φορά σε ιντερνετική συζήτηση για ξύλα και είπα να κάνω την αρχή.  ;D

ΧΑΑΑΑΧΑΑΑχααα, ωραίος, γειά σου ρε zoey!...
 :roll :clap
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #159 στις: 12/11/10, 19:50 »
Ποιός λέει ότι μιά Strat δεν μπορεί να ακουστεί σαν Gibson ???
Βάζω στοίχημα ότι έχω την κατάλληλη κιθάρα που μπορεί να παίξει και σαν strat και σαν Les Paul και μάλιστα αγορασμένη σε πολύ φτηνή τιμή (καραμαμά).

 
Ok δεκτον!! Περιμενω εναγωνιως βιντεακι σου με την ιδια κιθαρα που πρωτα θα ακουγεται ετσι
 
http://www.youtube.com/watch?v=bLRXNQDozxU
 
και μετα ετσι
 
http://www.youtube.com/watch?v=L3n8gwi65nA
 
και μολις το δω θα σου χαρισω ολες μου τις κιθαρες ! ;D


Σήμερα μπόρεσα να ακούσω τα βίντεο και μπορώ να πώ ότι:
Ο Μάραθος έχει δίκιο.....
Αλήθεια, τι κιθάρες είπαμε έχεις ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
20465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 12:01
από Joevaicci
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
5 Απαντήσεις
3418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
7 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 10:59
από gkou
4 Απαντήσεις
2999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 01:38
από pauldiamond