Αποστολέας Θέμα: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!  (Αναγνώστηκε 16078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« στις: 14/07/07, 17:47 »
Καλησπέρα συμφορουμίτες.
Πρόσφατα κληρονόμησα από ένα φιλαράκι μια ηλεκτρική Epiphone Stratocaster copy που είχε λίγο τα χάλια της (ως προς τα ηλεκτρικά) για να λέμε την αλήθεια. Αφού λοιπόν άλλαξα όλα τα ηλεκτρικά (5πλο επιλογέα, volume pot kai 2x tone pots) η κιθάρα έπαιζε μια χαρά. Κατα τα άλλα ήταν σε καλή κατάσταση. Μετά από λίγη έρευνα στο ιντερνετ βρήκα αυτές τις πληροφορίες για την κιθάρα:
your guitar is either the Epi Fat 210 or Fat 310
Your guitar was made at the
Saein Plant, Korea
October 1995
Production Number: 0856
It's worth about $100 used. Probably cost $200 new
Η αλήθεια είναι ότι την έκανα λίγο ακριβότερη μια και μετά από 1 πρόχειρο setup που της έκανα κάθεται καλά στο χέρι. Έχει maple μπράτσο και ταστιέρα και alder σώμα. Είναι πολύ βαριά και γι αυτό νόμιζα ότι τα ξύλα είναι μεγαλης πυκνότητας->καλύτερη ποιότητα. Το τρέμολο μόνο 'ξεκουρδίζεται' σχετικά εύκολα. Anyway μια και για την κιθάρα δεν έχω δώσει μια (πέρα από τα ανταλλακτικά) σκεφτόμουν να αγοράσω ένα καινούριο σετακι μαγνήτες. Ξέχασα να πω ότι η κιθάρα έχει 2 μονούς (neck, middle) kai 1 diplo (bridge). Θα ήθελα με αυτή την κιθάρα να πιάνω πιο πολύ ήχους Hard Rock/Classic Rock και λιγότερο (αλλά όχι και καθόλου καθόλου) metal. Για μεταλ έχω τις δικές μου κιθάρες (Jackson WRMG, Jackson DK2S και Washburn WI64DL) οπότε δεν με νοιάζει τόσο. Ψάχνω θα λέγαμε τον κλασικό ήχο στρατ (Pink Floyd, Dire Straits, SRV, Gallagher). Δυστυχώς με μαγνήτες στρατ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου οπότε χρειάζομαι βοήθεια! Τι μαγνήτες μου προτείνετε?? Ρωτάω για να γλιτώσω και τα κλασικά προβλήματα με διαφορά έντασης από μαγνήτη σε μαγνήτη. Επίσης για ακόμα πιο στρατ καταστάσεις λέω το 2ο tone να το κάνω push-pull για σπλιτάρισμα του διπλού. Ακούω προτάσεις!!
Υ.Γ.Ελπίζω να αξίζει η αλλαγή μανγητών ε??
Υ.Γ. Ενισχυτές: Marshall 6100LM kai Engl Powerball
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος t0ne_de4f

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #1 στις: 14/07/07, 21:38 »
Γεια σου φίλε Γιάννη, τι γίνεται?
Αν η κιθάρα έχει κάποια βασικά στοιχεία stratocasterίλας(όπως σκάσιμο, όμορφα ''αεράτα'' καθαρά κλπ) και αξιοπρεπές sustain με τους stock μαγνήτες τότε σίγουρα θα ευνοηθεί από ένα καλύτερο σετ. Αν είναι και ευκολόπαιχτη τότε αξίζει τον κόπο. Σε αντίθετη περίπτωση, αν είναι δηλαδή εντελώς ψώφια, μάλλον όχι...
Σχετικά με το ξεκούρδισμα με χρήση του τρεμόλου(sic) το πιο πιθανό είναι να φταίει το nut το οποίο σπάνια είναι σωστά κομμένο σε φτηνές κιθάρες. Δοκίμασε να τρίψεις λίγο μολύβι(αυτό που γράφουμε) στις οπές του nut και κάτω από το string tree.
Για μαγνήτες θα σου προτεινα να δεις τα σετάκια της fender που είναι αρκετά φτηνα κα έχουν vintage ήχο. Α και κάτι τελευταίο, για την πλήρη εμπειρία strat ο πίσω μαγνήτης ''πρέπει'' να είναι single. Αφού δεν τη θες για all-around, απ' ότι καταλαβαίνω, σκέψου το...
H δικιά μου έχει αυτούς neck και middle και είμαι ικανοποιημένος...εως τώρα  ;)
http://www.thomann.de/gr/fender_tex_mex_pu_set.htm

Υ.Γ. Μετά από τρεις μήνες μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι ο kitty hawk πραγματικά τα σπάει!! Thanks φίλε

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #2 στις: 14/07/07, 22:12 »
Επίσης μπορείς να βρεις σετ μαγνητών για Strat από τη GFS. Κοίτα εδώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #3 στις: 15/07/07, 14:55 »
@t0ne_de4f:
Τι γίνεται Λευτέρη; Χρόνια και ζαμάνια! :) Μπήκα και εγώ στο Στρατοκλάμπ! Σκεφτόμουν να πάρω απο ebay ένα μεταχειρισμένο σετάκι Texas Special απλά δεν ξέρω με τι διπλό να το συνδυάσω. Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να ψάχνω και για καινούριο pickguard οπότε έλεγα να βάλω 1 2πλό στη γέφυρα και να τον σπλιτάρω με push-pull στο volume. Καμιά ιδέα για διπλό που να τείνει προς vintage καταστάσεις και να σπλιτάρεται καλά? Εσένα τι διπλό είχε επάνω? Χαίρομαι που σου αρέσει το Kitty Hawk!Και εγώ έκανα καιρό να το ανακαλύψω.

@Απόλλων:
Επειδή έτυχε να τους δω τυχαία στην αναζήτηση μαγνητών, μπορώ να πω ότι από τιμή είναι άκρως δελεαστικοί. Είναι όμως καλοί? Τους έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχουν μερικά reviews στο Harmony-Central αλλά τα μισά και βάλε θα μπορούσαν άνετα να είναι τρούφες που τις έχει γράψει ο πωλητής! Είναι σαν διαφημιστικά σποτάκια! :) Είναι έστω καλύτεροι από τους stock?

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #4 στις: 15/07/07, 19:33 »
Απο τους στοκ εννοειται... και γω σκεφτομαι για gfs μαγνητες. Σε αλλο ελληνικο φορουμ παντως, λενε τα καλυτερα για τους μαγνητες αυτους.

Αμα παντως καταληξεις εκει, τι θα ελεγες να παραγγειλουμε μαζι (γιατι εγω δν εχω πιστωτικη) και να μοιραστουμε τα μεταφορικα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #5 στις: 15/07/07, 20:10 »
@Απόλλων:
Επειδή έτυχε να τους δω τυχαία στην αναζήτηση μαγνητών, μπορώ να πω ότι από τιμή είναι άκρως δελεαστικοί. Είναι όμως καλοί? Τους έχει δοκιμάσει κανείς? Υπάρχουν μερικά reviews στο Harmony-Central αλλά τα μισά και βάλε θα μπορούσαν άνετα να είναι τρούφες που τις έχει γράψει ο πωλητής! Είναι σαν διαφημιστικά σποτάκια! :) Είναι έστω καλύτεροι από τους stock?

Δεν έχω ιδία πείρα από τους GFS, όμως όπου κι αν έχω κοιτάξει οι κριτικές είναι πολύ καλές. Και φυσικά μιλάμε για τιμές πολύ χαμηλότερες από τους επώνυμους μαγνήτες. Από τους stock της κιθάρας σου φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ καλύτεροι. Σε τελική ανάλυση σε αυτές τις τιμές δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #6 στις: 15/07/07, 23:35 »
Πράγματι η τιμή τους προσφέρεται για πειραματισμούς. Καμιά άλλη πρόταση? Κανένας κλασικός συνδυασμός (πως λέμε πχ για Seymour Duncan SH-2 kai SH-4) αλλά για Stratocaster (ΗSS)? Πηγαίνω στα τυφλά τώρα!

Αποσυνδεδεμένος t0ne_de4f

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #7 στις: 16/07/07, 13:10 »
@t0ne_de4f:
Τι γίνεται Λευτέρη; Χρόνια και ζαμάνια! :) Μπήκα και εγώ στο Στρατοκλάμπ! Σκεφτόμουν να πάρω απο ebay ένα μεταχειρισμένο σετάκι Texas Special απλά δεν ξέρω με τι διπλό να το συνδυάσω. Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να ψάχνω και για καινούριο pickguard οπότε έλεγα να βάλω 1 2πλό στη γέφυρα και να τον σπλιτάρω με push-pull στο volume. Καμιά ιδέα για διπλό που να τείνει προς vintage καταστάσεις και να σπλιτάρεται καλά? Εσένα τι διπλό είχε επάνω? Χαίρομαι που σου αρέσει το Kitty Hawk!Και εγώ έκανα καιρό να το ανακαλύψω.

Εμένα έχει τον diamondback της fender. Έχει vintage χροια με μπόλικα μεσαία και καλή ισοροπία σε ένταση με τους μονούς αφού δεν είναι πολύ γκαζωμένος. Είναι πιο παχύς με γκάζι αλλά και πιο ''στενός'' από singe coil. 
Καλή τύχη στην αναζήτηση διπλού για strat, δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση αφού υπάρχουν άπειρες επιλογές!

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #8 στις: 18/07/07, 00:13 »
Από την αυτόματη μηχανή αναζήτησης στο σαιτ της Seymour Duncan ως κατάλληλο διπλό μου παρουσιάζει τον Pearly Gates. Toν έχει δοκιμάσει κανείς? Τι λέει? Όσον αφορά στον μεσαίο και τον νεκ καμια πρόταση??

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #9 στις: 20/07/07, 14:22 »
Kαλά ρε παιδιά κανένας δεν έχει ασχοληθεί με Stratocaster εδώ μέσα?? Άλλη μια ερώτηση: το μπράτσο είναι bolt-on. Σε περίπτωση που θέλω να το αλλάξω και να βάλω ένα Fender πχ πόσο θα μου στοιχίσει? Τίθεται κανένα θέμα συμβατότητας?

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #10 στις: 20/07/07, 15:06 »
Kαλά ρε παιδιά κανένας δεν έχει ασχοληθεί με Stratocaster εδώ μέσα?? Άλλη μια ερώτηση: το μπράτσο είναι bolt-on. Σε περίπτωση που θέλω να το αλλάξω και να βάλω ένα Fender πχ πόσο θα μου στοιχίσει? Τίθεται κανένα θέμα συμβατότητας?
Το θέμα ειναι αμα το καινουργιο μπρατσο θα καθεται στο neck pocket δηλ. εκει που δενει το σωμα με το μπρατσο.
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και η Fender εχει συγκεκριμενα νουμερα στα neck pockets. Μπορει να χρειαστει να δεις καποια λυση σαν της Warmoth ή της AGI
Έχει maple μπράτσο και ταστιέρα και alder σώμα. Είναι πολύ βαριά και γι αυτό νόμιζα ότι τα ξύλα είναι μεγαλης πυκνότητας->καλύτερη ποιότητα.

Το alder ειναι ελαφρυ ξυλο. Το ash ειναι πιο βαρυ αλλα για να σου πω την αληθεια δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι απ τα δυο χωρις να τη τριψεις και να δεις τα νερα. Οταν παιζεις σκετος χωρις ενισχυτη την ακους μεσαια η μπασσο-πριμα;
Επισης το θεμα βάρους ειναι ψηλο παραμυθολογια.
1ον Αμα εχει ενα κιλο βαφη θα ειναι πιο βαρια
2ον Αμα το σωμα ειναι σε 5 μερη κολημενο (συνηθως ετσι κανουν στα Κορεατικα και Κινεζικα σωματα) και με διαφορετικα ξυλα θα ειναι βαρυτερο. Πολλοι φτηνοι κατασκευαστες βαζουν στα σωματα οτι περισευει απ τα ακριβα μοντελα. Ειναι συνηθες το φαινομενο να σου λενε οτι η κιθαρα ειναι απο μαονι και να εχει κολλημενες και φλιδες maple ή ακομα χειροτερο και του μακρινου τους ξαδερφου. Μαονοειδη υπαρχουν πολλα.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #11 στις: 20/07/07, 15:31 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες JohnRageOn!
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες. Η κιθάρα είναι natural - δεν έχει καθόλου βαφή οπότε σίγουρα δεν έχει πρόσθετο βάρος. Τώρα απ όσο πρόσεξα στο σώμα υπάρχουν 3 διαφορετικά κομμάτια ξύλου. Είναι πάνω κάτω ίσα σε μέγεθος και σε διάταξη σα να έχεις κόψει το σώμα σε 3 κάθετες λωρίδες (φαίνεται λίγο στη φώτο). Τώρα unplugged μου έκανε εντύπωση το μπόλικο sustain και η ένταση του ήχου σε σχέση με τις άλλες κιθάρες που έχω. Δεν ξέρω αν βοηθά. Για μεσαία ή μπασσοπρίμα είναι πολύ σχετικό χωρίς μέτρο σύγκρισης δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #12 στις: 20/07/07, 15:38 »
Άλλη μια ερώτηση. Μου έκανε εντύπωση που στο σαιτ της Seymour Duncan στα σχεδιαγράμματα για Stratocaster δεν έχει την επιλογή 1 Humbucker - 2 Single Coils , 1 Master Volume, 1 Master Tone, 5 Way-Pickup Switch , 1 Mini-Switch (Humbucker Split) . Σκεφτόμουν να καταργήσω το 2ο tone (μια και με τα 2 tone ο bridge μαγνήτης δεν έχει δικό του - το 1ο είναι του νεκ και το 2ο του μεσαίου) και να βάλω ένα Master Tone ώστε να ελέγχω και τους 3 μαγνήτες με αυτό. Οπότε στην τρύπα που θα έμενε βγάζοντας το ποτενσιόμετρο του 2ου τοουν έλεγα να βάλω ένα mini-switch για σπλιτάρισμα του 2πλού. Δεν γίνεται αυτό? Μόνο με push-pull στο volume μπορώ να κάνω το σπλιτάρισμα?

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #13 στις: 20/07/07, 16:11 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες JohnRageOn!
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες. Η κιθάρα είναι natural - δεν έχει καθόλου βαφή οπότε σίγουρα δεν έχει πρόσθετο βάρος. Τώρα απ όσο πρόσεξα στο σώμα υπάρχουν 3 διαφορετικά κομμάτια ξύλου. Είναι πάνω κάτω ίσα σε μέγεθος και σε διάταξη σα να έχεις κόψει το σώμα σε 3 κάθετες λωρίδες (φαίνεται λίγο στη φώτο). Τώρα unplugged μου έκανε εντύπωση το μπόλικο sustain και η ένταση του ήχου σε σχέση με τις άλλες κιθάρες που έχω. Δεν ξέρω αν βοηθά. Για μεσαία ή μπασσοπρίμα είναι πολύ σχετικό χωρίς μέτρο σύγκρισης δυστυχώς.


Το σώμα φιλτατε είναι ash γι αυτο και ειναι βαρια η κιθαριτσα.
Μπασσο πριμο με μπολικο sustain και επιθετικο.
Οι 3 τελευταιες strat μου με ash ήταν.
Το alder δεν εχει τοσο εντονα νερα (τα πιο πολλα δεν εχουν σχεδον καθολου) και επισης το ash ειναι ορεοτερο σε εντασεις λογο του οτι οσο δυναμωνεις ο ηχος αποκτα περισσοτερα μεσαια και τοτε αυτο ισορροπει. To alder σε εντασεις ακουγεται πλυ μεσαιο και καπως κενο απο κατω.
Με μια ορεα ταστιερα και ενα σετ μαγνητακια θα εισαι πολυ καλα
Θα σου προτεινα kinman για τους μονους και για διπλο θελει πολυ συζητηση

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #14 στις: 20/07/07, 16:34 »
Βασικά τι θες να παίζεις ? Εγώ σε μία yamaha (eg112) που έχω η οποία έχει τα ίδια ξύλα με τη δικιά σου και είναοι στα ίδια λ7 πάνω κάτω έβαλα αρχικά  1 dimarzio x2n τον οποίο τον αντάλαξα με 1 seymour duncan sh11 custom custom .
Απότι μου φαίνεται της πάει αρκετά , έχει μέτιριο προς αρκετό γκάζι και τονισμένα πρίμα (αυτό εν μέρει κανονίζεται ανάλογα με το πως θα συνδέσεις τα πινεία) και γενικά πιστεύω ότι ίσως ταιριάζει .
Βέβαια τον μαγνήτη δεν τον ήξερα , στη τύχη τον έβαλα πάνω και τελικά έκανε ...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #15 στις: 20/07/07, 16:37 »
Άλλη μια ερώτηση. Μου έκανε εντύπωση που στο σαιτ της Seymour Duncan στα σχεδιαγράμματα για Stratocaster δεν έχει την επιλογή 1 Humbucker - 2 Single Coils , 1 Master Volume, 1 Master Tone, 5 Way-Pickup Switch , 1 Mini-Switch (Humbucker Split) . Σκεφτόμουν να καταργήσω το 2ο tone (μια και με τα 2 tone ο bridge μαγνήτης δεν έχει δικό του - το 1ο είναι του νεκ και το 2ο του μεσαίου) και να βάλω ένα Master Tone ώστε να ελέγχω και τους 3 μαγνήτες με αυτό. Οπότε στην τρύπα που θα έμενε βγάζοντας το ποτενσιόμετρο του 2ου τοουν έλεγα να βάλω ένα mini-switch για σπλιτάρισμα του 2πλού. Δεν γίνεται αυτό? Μόνο με push-pull στο volume μπορώ να κάνω το σπλιτάρισμα?

Μπορείς να το κάνεις αλλά καλύτερα βάλε push-pull ποτενσιόμετρο ώστε να χεις και τα 2

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #16 στις: 20/07/07, 17:07 »
Είναι δυνατό να συνδέσω το 2ο τοουν ώστε να ελέγχει και τον μεσαίο και τον διπλό? Απ ότι κατάλαβα απ τα σχεδιαγράμματα όταν κάνεις Master Tone είναι αλλιώς η φιλοσοφία οπότε αν κατάλαβα καλά ένα τοουν μπορεί να ελέγχει είτε μόνο ένα μαγνήτη είτε όλους μαζί αλλά καμία άλλη περίπτωση (πχ τους 2 απ τους 3). Κατάλαβα καλά?

Για μονούς τι προτείνετε? Από Kinman? Διπλό ψιλοσκεφτόμουν τον Pearly Gates της Seymour Duncan. Aν ξέρετε κάτι γι αυτόν ποστάρετέ το. Όσον αφορά το είδος μουσικής θα έλεγα κλασικό ροκ (dire straits,pink floyd) με δόσεις blues (κανά τεξας μπλουζ τύπου SRV) και φανκι (πx Red Hot Chili Peppers).To ash σαν ξύλο για τι είναι κατάλληλο??

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #17 στις: 21/07/07, 17:10 »
Κοίτα , η κλασική συνδεσμολογία είναι αυτή :





Και νομίζω ότι καλύτερα να την ακολουθήσεις και να αλλάξεις 1 ποτενσιόμετρο με push pull ώστε να έχεις διακόπτη και ποτενσιόμετρο ταυτόχρονα .

Τώρα αυτό που λες δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται ...

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #18 στις: 21/07/07, 18:46 »
Σε ευχαριστώ tasos18! Θα πειραματιστώ λιγάκι και αν δεν μου βγαίνει θα ακολουθήσω τον κλασικό δρόμο! Καμια πρόταση για μαγνήτες κανείς? Κυρίως για τους μονούς ενδιαφέρομαι που δεν έχω πείρα. Κανένα συγκεκριμένο που να ταιριάζει με ξύλο ash?

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #19 στις: 21/07/07, 20:02 »
Θές οποσδήποτε κατι σε PAF στην bridge θέση και με σχετικά μικρή εξοδο.
Αμα θες μια οικονομική λυση πήγαινε σε Seymour Duncan 59.
Αμα θες κατι καλο σε Suhr, Tom Holmes, Fralin, Van Zandt κλπ.
Παντως για τους Kinman επιμενω. Είναι οι καλυτεροι noiseless και με την πιο vintage strat χροια

Αποσυνδεδεμένος Costa Ex@rho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΣΤΟΡΑ ΒΑΛΕ 16.5 ΚΙΛΑ ΠΕΤΑΛΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
    • Προφίλ
    • http://users.forthnet.gr/ath/pfragkos/exarhos.mp3
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #20 στις: 22/07/07, 01:18 »
Επίσης μπορείς να βρεις σετ μαγνητών για Strat από τη GFS. Κοίτα εδώ...


ακουσε και ενα κομματακι που σολαρω με ενα μονο διπλο ;)
http://users.forthnet.gr/ath/pfragkos/exarhos.mp3

Αποσυνδεδεμένος Kostas_ P.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #21 στις: 23/07/07, 20:05 »
Σε Warmoth Αsh/Η-S-S strat που εφτιαξα προσφατα δοκιμασα το set: S.D. Phat Cat (bridge) & Kinman Blues (middle & neck). Δεν ηθελα αλλη μια κιθαρα με διπλο και αφου ειχε σκαφτει για διπλο στη bridge θεση δοκιμασα τον Phat Cat ο οποιος ειναι ενας P90 μονος σε σχημα διπλου. Τον προτεινω (οπως και τους Kinman) σαν μια διαφορετικη λυση. Η εξοδος του ειναι λιγο πιο μεγαλη απο Fender type μονους και για μεχρι hard rock καταστασεις διαπρεπει.

Εχεις και μια δευτερη εναλλακτικη, να αλλαξεις pickguard και να βαλεις τρεις μονους για κλασικο strat ηχο.
Gibson SG Special '92, Squier 51 '06, Warmoth Strat '07.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #22 στις: 23/07/07, 23:46 »
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θα τσεκάρω όλες τις προτάσεις. Πάντως μια και οι Kinman προτείνονται από όλο και περισσότερους νομίζω θα τους ελέγξω πιο προσεκτικά..

Βy the way Costa Ex@rho πολύ ωραίο το κλιπάκι - δεν περίμενα GFS να βγάζουν τέτοιο ήχο για να μαι ειλικρινής. Πρέπει να χεις όμως και μια ντουλάπα rack από πίσω έ?

@Kostas_ P: Thanks για την εναλλακτική πρόταση - τέτοιες συγκεκριμένες προτάσεις περίμενα τόσο καιρό. Τον Phat Cat ας πούμε ούτε που τον ήξερα πριν. Θα τον τσεκάρω και αυτόν διεξοδικά. Το να βρω ανταλλακτικό pickguard πάντως το θεωρώ λίγο δύσκολο μια και η κιθάρα έχει στο σώμα 10 τρύπες και όχι 11 που είναι το κλασικό της Fender. Eπίσης perloid pickguard δεν μπορώ να βρω εύκολα μέχρι τώρα. Αν ξέρετε κατάστημα που να έχει παρόμοιο Pickguard με αυτό των φότο και με 10 τρύπες πείτε το. Thanks!

Αποσυνδεδεμένος Kostas_ P.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #23 στις: 24/07/07, 00:33 »
... Το να βρω ανταλλακτικό pickguard πάντως το θεωρώ λίγο δύσκολο μια και η κιθάρα έχει στο σώμα 10 τρύπες και όχι 11 που είναι το κλασικό της Fender. Eπίσης perloid pickguard δεν μπορώ να βρω εύκολα μέχρι τώρα. Αν ξέρετε κατάστημα που να έχει παρόμοιο Pickguard με αυτό των φότο και με 10 τρύπες πείτε το. Thanks!

Χειροποιητα pickguard στο χρωμα της αρεσκειας σου: http://www.enigmagt.gr/html/oeiao.html
Gibson SG Special '92, Squier 51 '06, Warmoth Strat '07.

Αποσυνδεδεμένος Costa Ex@rho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΣΤΟΡΑ ΒΑΛΕ 16.5 ΚΙΛΑ ΠΕΤΑΛΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
    • Προφίλ
    • http://users.forthnet.gr/ath/pfragkos/exarhos.mp3
Απ: SSH Μαγνήτες για Stratocaster! HELP!
« Απάντηση #24 στις: 24/07/07, 01:18 »
Βy the way Costa Ex@rho πολύ ωραίο το κλιπάκι - δεν περίμενα GFS να βγάζουν τέτοιο ήχο για να μαι ειλικρινής. Πρέπει να χεις όμως και μια ντουλάπα rack από πίσω έ?


oxi ενα delay πεταλι ενα booster και ενα feedbacker distortion boss σε ενα λαμπατο rivera!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/03, 17:34
από savarel
19 Απαντήσεις
8610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
6111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/05, 21:11
από sakistoll
78 Απαντήσεις
32303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 21:33
από Fteo
3 Απαντήσεις
3521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 12:15
από fenderiarhs
10 Απαντήσεις
6425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 13:06
από jimmy 1916
6 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
21 Απαντήσεις
9313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 15:32
από SWEET*STRINGS
15 Απαντήσεις
6742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
4 Απαντήσεις
5337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι