Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στην μελέτη  (Αναγνώστηκε 14320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην μελέτη
« Απάντηση #25 στις: 17/12/14, 15:38 »
Τώρα πραγματικά με βάλατε σε σκέψεις... Καλό όμως ειναι αυτό!

Μάλλον θα πρέπει να κάτσω και να σκεφτώ σοβαρά και να φτιάξω ένα ασκησιολόγιο ακολουθώντας τις συμβουλές σας!
Χρειάζεται ψάξιμο...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βοήθεια στην μελέτη
« Απάντηση #26 στις: 17/12/14, 15:58 »
Βεβαια παραλληλα θα μελετας και σολο απο κομματια.
Οταν δεν μπορεις να τα παιξεις, ειναι ενας τροπος να βλεπεις σε ποια τεχνικη (που περιεχει το σολο) δεν εισαι ακομα ετοιμος και να την βλετιωνεις.
Αρκει να κατανοησεις οτι δεν τα παιζεις καλα, ποια τεχνικη ειναι αυτη που σου λειπει και με ποια ασκηση θα την βελτιωσεις.
Συνηθως ομως δεν κατανοεις τα λαθη και νομιζεις οτι τα παιζεις καλα.
Πρεπει να σε "εξεταζει" ο δασκαλος σου και να σου υποδεικνύει τι πρεπει να διορθωσεις και πως.

Ενα τροπος ειναι να τα ανεβαζεις video στο youtube και να ζητας γνωμες, αλλα εκει εκτος απο σωστες αποψεις, θα ακουσεις απο κοπλιμεντα, μεχρι ακυρες συμβουλες.
Το ιδιο προβλημα λοιπον. Θα πρεπει να ξεχωρισεις τις χρησιμες αποψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/14, 16:01 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην μελέτη
« Απάντηση #27 στις: 17/12/14, 16:19 »
Ευχαριστώ και πάλι!

Μελετάω και σόλο και γενικά κομμάτια. Γιατί πάνω απ' όλα δεν ξεχνάω το λόγο που ξεκίνησα να παίζω κιθάρα... Και αυτός είναι να μάθω να παίζω κομμάτια που μου αρέσουν και περνάω καλά!

Το καλό είναι κατανόω τα λάθη μου(έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον), αλλά δεν απομονώνω το σημείο που θέλει βελτίωση κάνοντας ασκήσεις για να βελτιωθώ... Αυτο που κάνω είναι να απομονώνω το σημείο παίζοντας το μέχρι να βελτιωθώ και μετά να συνεχίσω στο υπόλοιπο...

Δάσκαλο δεν έχω για να μου υποδεικνύει τι πρέπει να κάνω, αλλά αυτο με το video  το έχω σκεφτεί... Εδώ βέβαια έχω ένα κόλλημα.. Δε θέλω να ανεβάσω κάτι στο utube που να μην είναι καλό... Θέλω να ανεβάσω μια διασκευή σε κάποιο κομμάτι και να είναι πάρα πολύ καλά, αν όχι τέλεια, παιγμένο...

Μπορεί να είναι και λάθος αυτό και να πρέπει να το κάνω ακόμη και αν έχει κάποια λάθη..
Αυτό που κάνω όμως είναι να ηχογραφώ τον εαυτό μου και μετά να ακούω και να κρίνω... και να προσπαθώ να βελτιωθώ.
Όχι μόνο στην τεχνική...




Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βοήθεια στην μελέτη
« Απάντηση #28 στις: 17/12/14, 16:32 »
Το καλό είναι κατανόω τα λάθη μου(έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον), αλλά δεν απομονώνω το σημείο που θέλει βελτίωση κάνοντας ασκήσεις για να βελτιωθώ... Αυτο που κάνω είναι να απομονώνω το σημείο παίζοντας το μέχρι να βελτιωθώ και μετά να συνεχίσω στο υπόλοιπο...
Ετσι θα παιξεις μεν το σολο, αλλα θα εχεις βελτιωσει μονο ενα μερος της τεχνικης που χρειαζοταν.
Πχ αν στο σολο χρειαζοταν ενα pull of απο το 3ο στο 2ο δαχτυλο και δεν το εκανες καλα, στο τελος θα το κανεις καλα, αλλα με την σωστη ασκηση θα κανεις ολα τα πιθανα pull offs σε ολες τις θεσεις και με ολα τα δαχτυλα και σε μεγαλυτερη ταχυτητα πιθανως.

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην μελέτη
« Απάντηση #29 στις: 17/12/14, 16:38 »
Σ' αυτό έχεις δίκιο!!

Αρχίζω και το σκέφτομαι και συνειδητοποιώ ότι θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερη εξάσκηση στην κιθάρα... Αλλά πότε δεν είναι αργά... Μαθαίνω...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην μελέτη
« Απάντηση #30 στις: 17/12/14, 19:54 »

Οι (καλες) ασκησεις ειναι φτιαγμενες να τις περιεχουν ολες και ειναι λιγοτερες και σε ποσοτητα και σε χρονο, ετσι ωστε να σου δωσουν ολη την τεχνικη που χρειαζεσαι, για σχεδον ΟΛΑ τα σολο που θα συναντησεις.
Αν θελεις να ειναι αρτια προετοιμασμενος για ολα τα σολο, πρεπει να το παρεις αποφαση να νυσταξεις πανω στην κιθαρα και να ψαχνεις να βρεις καινουριες ασκησεις γιατι τις προηγουμενες τις ελιωσες.

και που μπορούμε να βρούμε τέτοιες ασκήσεις;
σε βιβλία; υπάρχει κάποιο που θα μπορούσες να προτείνεις;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην μελέτη
« Απάντηση #31 στις: 18/12/14, 16:32 »
Το γνωστο περιοδικο Guitar Techniques ειναι μια πολυ καλη πηγη για καθε κιθαριστα.. το λεω για τους αρχαριους βασικα γιατι οι "παπούδες" εχουν τρελες συλλογες απο αυτο το περιοδικο. Τρομερη πηγη ασκησεων και οχι μονο.. καλυπτει πολλα στυλ και το σημαντικοτερο κατ εμε ειναι οτι σου κεντριζει το ενδιαφερον και σε ανανεωνει καθε φορα για να μην πλητεις και βαριεσαι. Το Total Guitar παλιοτερα το εβρισκα ενδιαφερον αλλα τωρα -εδω και χρονια δηλαδη- μου ειναι πολυ βαρετο. Το Guitarist απ την αλλη ειναι καθαρα διαφημηστικο φυλαδιο.
Ουτως η αλλως υπαρχουν πολλες αναφορες για βιβλια κτλ μεσα στο φορουμ, τα εχουμε χιλιοπει αυτα!!! Κανετε μια αναζητηση..


ΥΓ. Για αυτους που μελετανε μεσα απο διαφορα σολα:
Πολυ σημαντικο ειναι να μαθαινει κανεις να κατασκευαζει σταδιακα τις δικες του ασκησεις.. συνηθες φαινομενο ειναι οταν παμε να παιξουμε ενα σολο και ενω ολα μια χαρα, υπαρχουν ενα-δυο μετρα τα οποια ειναι δυσκολα και δεν μας βγαινουν οποτε το σολο παει περιπατο. Επειδη ειναι δυσκολο να βρεις μια συγκεκριμενη ασκηση τη συγκεκριμενη στιγμη, κομμενη και ραμενη για να σε ξεμπλοκαρει απο αυτο το σημειο, τι κανεις? Παιρνεις αυτο το note-patern που ειτε ειναι ενα arpegio ειτε ενα γρηγορο alternate picking κτλ κτλ και το κανεις ασκηση!!! Ο πιο απλος τροπος ειναι (εκτος απο την αυτουσια και απλη επαναληψη) να το μεταφερεις παραλληλα στην ταστιερα (αρχικα διατηρωντας τις ιδιες χορδες και στα πλαισια της κλιμακας).
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 06:28
από Arg0
268 Απαντήσεις
96929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
2 Απαντήσεις
2016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/07, 12:34
από Fteo
12 Απαντήσεις
10055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 12:32
από theodoropoulos
19 Απαντήσεις
6541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
5 Απαντήσεις
7766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:08
από Nikos_th
6 Απαντήσεις
6804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/15, 09:51
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
1766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/20, 15:28
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/22, 17:22
από Ioannis Anastassakis