Αποστολέας Θέμα: Αγορα Κιθάρας  (Αναγνώστηκε 11699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #25 στις: 04/04/09, 12:04 »
λυπαμαι φιλε μου αλλα δεν υπαρχουν μονο γρυγορα δαχτυλα,και αυτο στο λεει ενας μπουζουκτσης, και συμπτωση,,οι γρυγοροτεροι που περασαν απο τον πλανητη παιζουνε με συγκεκριμενα μοντελα ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ RADIUS. ti les?

Δηλαδη ο Slash που παιζει με Les paul δεν ειναι τοσο γρηγορος οσο ο Angus ας πουμε που παιζει με SG, η οποια εχει πιο λεπτο λαιμο...???...
Ελεος δηλαδη, τον καθενα τον βολευει κατι διαφορετικο ξεπεραστε πλεον τα κολληματα και τα κλισε τυπου "γρηγορη ταστιερα", τα παντα ειναι θεμα συνηθειας...
Τι λες ρε....? πιασε την ταστιερα του παιδιου.......παταει τα 100 σε 2.8 δευτερολεπτα.......σε μιλαω για τρελη επιταχυνση.....εξαταχυτη.....122 άλογα.....1400 κυβικά.....φυσάει το εργαλειο........ ;D

Τέλος με τα οφφ τοπικ....μια γνωμη ζήτησε το παιδι.....

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #26 στις: 04/04/09, 21:25 »
η les paul φιλε μου εχει radius 16'' einai mia πολυ καλη κιθαρα παιχτικα κατα τη γνωμη μου,η jackson πλησιαζει το 20''   και η ibanez einai σχεδον flat me jumbo μεσαια ταστα  και πιο λεπτη ταστιερα σε παχος απο το 12 ταστο και μετα,δεν μιλησα για strat και σκουποξυλα,  τη συγκεκριμενη  ibanez που ελεγε ο φιλος τη δοκιμασα και γω  και πουλαω τη jackson  h THN ANTAΛΛΑΣΩ ME AYTH THN IBANEZ.λες για πλακα να πουλαω μια jackson για να παρω υποθετικα μια υποδιεστερη?  εχει καποια χαρακτηριστικα που βοηθανε το παιξιμο και δεν μπορεισ να αρνηθεις(εξου και η διαφωνια μας) οτι καθε παιχτης εχει καποια χαρακτηριστικα και ιδιετεροτητες στα οποια βοηθανε τα οργανα,αρα δεν υπαρχουν μονο γρυγορα χερια  αλλιως ολοι θα παιζανε με την ιδια κιθαρα,,,  ibanez  δαγκωτο

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #27 στις: 04/04/09, 21:37 »
Και ποιος σου ειπε οτι ολοι παιζουν πιο γρηγορα με τις Ibanez...
Ας πουμε, οι φλουδες που εχουν οι Ibanez για μπρατσο εμενα (και σιγουρα και τον απο πανω απο σενα), δεν με βολευουν καθολου στο παιξιμο....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #28 στις: 04/04/09, 22:00 »
Και ποιος σου ειπε οτι ολοι παιζουν πιο γρηγορα με τις Ibanez...
Ας πουμε, οι φλουδες που εχουν οι Ibanez για μπρατσο εμενα (και σιγουρα και τον απο πανω απο σενα), δεν με βολευουν καθολου στο παιξιμο....


πως με ξερεις.... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #29 στις: 04/04/09, 22:21 »
η les paul φιλε μου εχει radius 16''

Νομίζω ότι εδώ κάνεις λάθος. Παραδοσιακά το μπράτσο των Les Paul είναι αρκετά παχύ και με radius γύρω στο 12, δηλαδή πολύ διαφορετικών διαστάσεων από τις περισσότερες Ibanez. Το θέμα του radius και γενικά των διαστάσεων του μπράτσου το έχω ψάξει πολύ και συγκεκριμένα για τις Les Paul, όπου και αν κοιτάξεις, θα δεις ότι αυτό ισχύει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #30 στις: 05/04/09, 14:44 »
αυτο εννοω και γω φιλε απολλωνα,οτι υπαρχουν  διαφορετικα παχη και διαφορετικα radius στις κιθαρες,  αυτα ειναι χαρακτηριστικα που σιγουρα απασχολουν και ενδιαφερουν καθε οργανοπαιχτη,γιαυτο και επαναλαμβανω δεν παιζουμε ολοι με την ιδια κιθαρα ,για μενα μια ibanez λογω σχηματος ειναι πιο ευκολοπαιχτη απο μια αλλη ειτε fender eite les paul eite jackson.αυτο ειπα, οποσδηποτε μετρανε τα δαχτυλα αλλα και το οργανο βοηθαει, για μενα για παραδειγμα οι FENDER ειναι μονο για μπαστουνια του baseball..     axaxaxxaxaxxaxax.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #31 στις: 05/04/09, 14:56 »
Κατ' αρχήν, εγώ επισήμανα ότι αυτό που ανέφερες για το radius των Les Paul ειναι ανακριβές. Εδώ μιλάμε για αντικειμενικές μετρήσεις, όχι για προσωπικές εντυπώσεις. Όσο για το παρακάτω...

αυτο εννοω και γω φιλε απολλωνα,οτι υπαρχουν  διαφορετικα παχη και διαφορετικα radius στις κιθαρες, αυτα ειναι χαρακτηριστικα που σιγουρα απασχολουν και ενδιαφερουν καθε οργανοπαιχτη,γιαυτο και επαναλαμβανω δεν παιζουμε ολοι με την ιδια κιθαρα ,για μενα μια ibanez λογω σχηματος ειναι πιο ευκολοπαιχτη απο μια αλλη ειτε fender eite les paul eite jackson.

Αν το πιστεύεις πράγματι αυτό, πού είναι η διαφωνία μας; Το ίδιο ακριβώς είπαν και οι προλαλήσαντες, ότι δηλαδή ο καθένας έχει τη δική του άποψη για το ποιό σχήμα κιθάρας, scale, μπράτσο ή οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό είναι πιό άνετο και κάνει την κιθάρα πιο ευκολόπαιχτη. Σε πάρα πολλά fora π.χ. έχω δει κιθαρίστες να λένε πόσο δύσκολο είναι γι αυτούς να παίξουν με κιθάρες που έχουν λεπτά και flat μπράτσα, και το ίδιο ισχύει και για μένα. Επομένως η θεωρία ότι οι κιθάρες αυτές είναι "γρήγορες" μάλλον δεν ισχύει για κάποιους από εμάς. Το ότι ισχύει για μια άλλη μερίδα κιθαριστών, δεν το αναγάγει αυτόματα σε αυταπόδεικτο αξίωμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #32 στις: 06/04/09, 02:44 »
Μεγάλο ρόλο παίζουν και τα δάχτυλα, δηλαδή δεν μπορεί όλοι να έχουν 3 μέτρα δάχτυλα και καταφεύγουν σε λεπτά μπράτσα.
Επίσης οι ibanez δεν έχουν τα ποιο λεπτά. Εγω έμαθα να παίζω σε μια Washburn που ήταν χειρότερη (καλύτερη για μένα).
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος NickX16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Κιθάρας
« Απάντηση #33 στις: 06/04/09, 17:12 »
ξεφυγε λιγο το thread  ;D
παντως μαλλον θα παρω τη schecter που ελεγα.. γυρω στα 400 ειναι αλλα θα μου κανουν εκπτωση στα 300..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
14 Απαντήσεις
7284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
45 Απαντήσεις
17569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
6 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
1 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 16:35
από adr1anos
1 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
17 Απαντήσεις
6666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 13:14
από master of puppets
20 Απαντήσεις
6183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 03:52
από kostasmel
21 Απαντήσεις
13555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 02:27
από Fourier