Αποστολέας Θέμα: Αγορα fender custom shop strat  (Αναγνώστηκε 3485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderakias23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Αγορα fender custom shop strat
« στις: 04/01/12, 01:33 »
Γεια χαρα ειμαι αναμεσα σε δυο κιθαρες
http://www.keymusic.com/en/product/Fender-David-Gilmour-Stratocaster-NOS-Black
http://www.keymusic.com/en/product/Fender-Custom-Shop-56-Strat-NOS-Fiesta-Red-Gold
ποια θεωρειται καλυτερη την πρωτη ετσι οπως ειναι τωρα η την δευτερη αναβαθμισμενη

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα fender custom shop strat
« Απάντηση #1 στις: 04/01/12, 01:57 »
Για να καταλάβω...τί εννοείς λέγοντας "αναβαθμισμένη"?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα fender custom shop strat
« Απάντηση #2 στις: 04/01/12, 02:55 »
Eγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν σκέφτεσαι σοβαρά να αγοράσεις μια κιθάρα 3000 Ευρώ για να την "αναβαθμίσεις" αργότερα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα fender custom shop strat
« Απάντηση #3 στις: 04/01/12, 09:04 »
Αγαπητε συμφορουμιτη....προσωπικα θα διαλεγα την δευτερη πρωτον γιατι μ αρεσει περισσοτερο εμφανησιακα δευτερον επειδη εχω παιξει με την γκιλμορ και δεν μου εκανε το κατι τις το ιδιαιτερο μια απλη κιθαρα ηταν.... Τωρα το θεμα της αναβαθμισης δεν το καταλαβαινω κι εγω, δεν παιρνεις μια custom shop κιθαρα για να την CUSTOMαρεις...Παιρνεις μια κιθαρα με πααααρα πολυ καλα στοιχεια ξυλα μαγνητες κλπ την αφηνεις ως εχει για πολλους λογους βασικοτερο για εμενα την συλεκτικη και μεταπωλητικη της αξια, οσες μαϊμουδιες τοσο χανει το οργανο οσο καλος και να εισαι στο κολυτηρι.
Εχουν περασει απο τα χερια μου 2 fender custom shop οργανα και εχω παιξει με αλλα 7-8 τουλαστιχον σε κανενα δε θα πειραζα τιποτα !!
Αυτη την στιγμη στις αγγελιες (και στα δυο γνωστα κιθαροσαητ) παιζουν τρια πολυ καλα Fender custom shop οργανα στην μιση τιμη απο αυτη που βλεπω στα λινκ.....τσεκαρε το....
Τωρα αν θες καινουρια στα δικα σου μετρα μπορεις να μπεις στο σαητ της Fender Custom Shop και να φτιαξεις το δικο σου οργανο με μια νεα λιστα που εχουν βαλει εκει , να δεις το κοστος και να το παραγγειλεις οπως θες εσυ !!! Αυτη ειναι αλλωστε η πεμτουσια του καστομ οργανου. 
http://www.fendercustomshop.com/index.php/master-built/
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα fender custom shop strat
« Απάντηση #4 στις: 04/01/12, 09:39 »
Επίσης σχετικά με τις NOS κιθάρες, προσωπικά δεν βρίσκω πολύ νόημα για τα αστρονομικά λεφτά που χρεώνονται.
Αντί να δώσω 3000 για ένα όργανο όπου τα χρήματα έχουν αναλωθεί στην προσπάθεια ανεύρεσης και χρήσης υλικών του 1950 με σκοπό να γίνει NOS, θα προτιμούσα στην κιθάρα να έχουν τα χρήματα πάει σε καλά ξύλα και άψογα υλικά, γέφυρες, μαγνήτες, με σύγχρονη τεχνολογία καθώς και απόλυτη προσοχή στην κατασκευή.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα fender custom shop strat
« Απάντηση #5 στις: 04/01/12, 15:38 »
Επίσης σχετικά με τις NOS κιθάρες, προσωπικά δεν βρίσκω πολύ νόημα για τα αστρονομικά λεφτά που χρεώνονται.
Αντί να δώσω 3000 για ένα όργανο όπου τα χρήματα έχουν αναλωθεί στην προσπάθεια ανεύρεσης και χρήσης υλικών του 1950 με σκοπό να γίνει NOS, θα προτιμούσα στην κιθάρα να έχουν τα χρήματα πάει σε καλά ξύλα και άψογα υλικά, γέφυρες, μαγνήτες, με σύγχρονη τεχνολογία καθώς και απόλυτη προσοχή στην κατασκευή.

Νομίζω Ανδριανέ ότι μπερδεύεις την πραγματική ορολογία του new old stock (όπως είναι οι nos tubes πχ) με αυτήν της fender.

Όταν η fender χρησιμοποιεί τον όρο nos ΔΕΝ εννοεί παλαιά υλικά απο '50s και '60s.
Έχει να κάνει με την εμφάνιση του οργάνου και μόνο.
Υπάρχουν μερικά cs μοντέλα που βγαίνουν και σε relic (ξέρουμε όλοι τι είναι) και σε nos.
To nos λοιπόν εδω σημαίνει οτι το όργανο θα δείχνει εντελώς καινούριο (σε αντίθεση με το relic)

Είναι τα αντίστοιχα vos (vintage old spec) και aged που χρησιμοποιεί η gibson για τα αντίστοιχα δικά της μοντέλα (και οι δικές της ορολογίες είναι πιο "πετυχημένες" αν θέλεις)

Επομένως τα λεφτά δεν πάνε στην ανεύρεση και χρήση παλαιών υλικών, στα άλλα που αναφέρεις πιο κάτω πάνε (εκτός βέβαια απο αυτό που λες για σύγχρονη τεχνολογία μαγνητών, μην ξεχνάμε οτι οι περισσότερες απο αυτές είναι reissues)

...κι αυτά τα λέω σαν κάτοχος fender nos οργάνου, είναι προσωπική όχι "internet-ική" η εμπειρία μου.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα fender custom shop strat
« Απάντηση #6 στις: 04/01/12, 17:19 »
Όταν η fender χρησιμοποιεί τον όρο nos ΔΕΝ εννοεί παλαιά υλικά απο '50s και '60s.
Έχει να κάνει με την εμφάνιση του οργάνου και μόνο.
Υπάρχουν μερικά cs μοντέλα που βγαίνουν και σε relic (ξέρουμε όλοι τι είναι) και σε nos.
To nos λοιπόν εδω σημαίνει οτι το όργανο θα δείχνει εντελώς καινούριο (σε αντίθεση με το relic)
..Επομένως τα λεφτά δεν πάνε στην ανεύρεση και χρήση παλαιών υλικών ..
Έχεις δίκιο, αυτή την υπόθεση έκανα..
Οπότε δεν είναι παλαιά αυθεντικά υλικά, δεν είναι επιπλέον εργασία για relicking, που πάνε τα τόσα επιπλέον λεφτά?
 :eee
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα fender custom shop strat
« Απάντηση #7 στις: 04/01/12, 23:14 »
Φαντάζομαι εκεί που πάνε για όλες τις εταιρίες που φτιάχνουν παρόμοιες κιθάρες και τις χρεώνουν με ανάλογες τιμές...









Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 21:00
από sokob
28 Απαντήσεις
11682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/08, 22:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
4869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 21:15
από RoyBatty
7 Απαντήσεις
7141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 00:19
από philip the great
25 Απαντήσεις
8539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 21:38
από Giorgos K.
21 Απαντήσεις
6891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/09, 15:57
από groovymood
4 Απαντήσεις
2941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 10:59
από DarkHorse
16 Απαντήσεις
5650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 23:21
από studio54
33 Απαντήσεις
14761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 16:50
από vaig3
3 Απαντήσεις
5813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/16, 12:06
από Kosthrash