Αποστολέας Θέμα: Agora kitharas..  (Αναγνώστηκε 25446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #100 στις: 08/06/10, 16:25 »
Παιδια μην το παρακανετε...οκ πηρε ενισχυτη οπως του ειπαμε και εμεινε ευχαριστημενος...τωρα καμπινες και boost (τι boost, αφου εχει την πεταλιερα λεμε) κλπ ειναι αχρειαστα. Eφοσον θα αργουσε να ερθει στο Νακα o Blackheart με το 12ρι μεγαφωνο o Laney ειναι μια χαρα κι ας εχει 10ρι μεγαφωνο, με σωστες ρυθμισεις μια χαρα ογκο εχει για σπιτι (αλλα το ξεχασαμε κι αυτο). Θα παρει και κιθαρουλα που θα γουσταρει αργοτερα και θα ειναι μια χαρα ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #101 στις: 08/06/10, 19:48 »
Swsto!...3 teleutaies erwtiseis.1)na ton afinw 4-5 lepta na zestenetai prin paiksw?2)pote katalavainw pws thelei allagh h lampa?den tha anabei-den tha anigei o enisxitis h den tha pezei? kai telos 3)uparxei provlima na afinw ton enisxiti sthn priza kai na afinw episis karfomeno to kalwdio sto input?...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #102 στις: 08/06/10, 19:49 »
Na dieukrinsw oti gia thn trtit erwtish enoeite oti enoo na mhn ton xrisimopoiw ekeinh th stigmh :P

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #103 στις: 08/06/10, 21:01 »
1) Ναι
2) Θα το καταλαβεις απο τον ηχο που θα ειναι ψοφιος, ισως να μη βγαζει και ηχο, δεν ειμαι σιγουρος, αναλογα και το λαμπατο.
3) Οχι, κανενα προβλημα.

Ας απαντησει και κανενας αλλος για doublecheck :)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/10, 21:04 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #104 στις: 08/06/10, 21:14 »
Επιβεβαιώνω τα 1 και 3  :P ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #105 στις: 08/06/10, 21:16 »
Thnx :P kala h 2h erwtisi pros to paron den einai provlima argei ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #106 στις: 08/06/10, 23:13 »
Τα πιο σημαντικά είναι:


α) ΠΟΤΕ μη χρησιμοποιήσεις/ανάψεις τον ενισχυτή χωρίς να είναι συνδεδεμένο το μεγάφωνο/καμπίνα
β) Μην τον μετακινείς όσο δουλεύει και για μερικά λεπτά αφού τον έχεις κλείσει.
γ) Μη βάζεις χέρι μέσα ακόμα κι αν είναι εκτός ρεύματος. ΟΚ λάμπες αλλάζουμε άφοβα αρκεί να είναι φυσικά κλειστός και να έχουν κρυώσει και λιγάκι.
δ) Μην κόβεις τις όποιες διόδους έχει για να κυκλοφορεί αέρας γύρω από τις τελικές
ε) προσοχή στις μετακινήσεις γενικότερα δε βλάπτει και απόφυγε να κάθεσαι απάνω του ή να βάζεις άλλα βαριά αντικείμενα πάνω του


Αν τα ΄χουν παίξει οι τελικές θα προσέξεις μείωση στο headroom (θα βρωμίζει πιο γρήγορα σε μεγάλες εντάσεις) και πιθανόν να ακούσεις και κάποιους περίεργους μεταλικούς συντονισμούς παίζοντας συγκεκριμένες νότες. Με νορμάλ χρήση αντέχουν τουλάχιστον ένα χρόνο (τουλάχιστον αυτό μου λέει η μέχρι τώρα εμπειρία μου)


Τα 4-5 λεπτά ζέσταμα τα βρίσκω υπερβολικά. Και 1 λεπτό κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά.
Τα βύσματα δεν βλάπτει να τα βγάζεις και από κιθάρα και από ενισχυτή όταν δεν παίζεις (κοινώς καλύτερα κάνε το. όχι ότι τρέχει και τίποτα σπουδαίο αν δεν το κάνεις)


Α, και καλορίζικος ;)

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #107 στις: 08/06/10, 23:26 »
Με γεια σου φιλε, καλοριζικος και καλοπαιχτος.
Οι λαμπες δεν εχουν προβλημα στο αναμα, μπορεις να παιζεις και κρυες που ειναι οι λαμπες, απλα δεν θα χεις την πληρη αποδοση τους. Προσοχη μεγαλη χρειαζεται οταν ειναι ζεστες στη μετακινηση.
Οι λαμπες χανουν σιγα σιγα την αποδοση τους και καποτε φτανεις σε ενα σημειο με λιγοτερο απο τη μιση ενταση χωρις να το καταλαβεις. Το καταλαβαινεις απο την παραμορφωση που θα σου βγαζει απο ποιο χαμηλα απο τερμα.
Καλον αερισμο, και μην αφηνεις ποτηρι με ουισκυ και παγακια πανω, σε δυο λεπτα στο εκανε κατουροζουμι (απο κει εχω σιχαθει τους λαμπατους  ;D ).
Οταν θα τις αλλαξεις (εγω δεν αλλαζω κατω απο 2-3 χρονια λαμπες, αλλα εξαρταται και απο τις ωρες λειτουργιας, οι λαμπες ειναι για καποιες ωρες...δεν ξερω ποσες) θα τις αλλαξεις ολες, και τις προενισχυτριες και ας ειναι καλες. Δεν εχουν και τα πολλα λεφτα.
Ξανα με γεια σου, και αντε και με μια καλη κιθαρα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #108 στις: 08/06/10, 23:28 »
α) ΠΟΤΕ μη χρησιμοποιήσεις/ανάψεις τον ενισχυτή χωρίς να είναι συνδεδεμένο το μεγάφωνο/καμπίνα
β) Μην τον μετακινείς όσο δουλεύει και για μερικά λεπτά αφού τον έχεις κλείσει.
γ) Μη βάζεις χέρι μέσα ακόμα κι αν είναι εκτός ρεύματος. ΟΚ λάμπες αλλάζουμε άφοβα αρκεί να είναι φυσικά κλειστός και να έχουν κρυώσει και λιγάκι.
δ) Μην κόβεις τις όποιες διόδους έχει για να κυκλοφορεί αέρας γύρω από τις τελικές
ε) προσοχή στις μετακινήσεις γενικότερα δε βλάπτει και απόφυγε να κάθεσαι απάνω του ή να βάζεις άλλα βαριά αντικείμενα πάνω του


+1 σε ολα... Μην τρομαζεις με τη λεξη λαμπατος. Απλα θελει λιγο περισσοτερη προσοχη. Αν εισαι πολιτισμενος ανθρωπος και ακολουθεις τα παραπανω δε νομιζω να αντιμετωπισεις προβληματα.


Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #109 στις: 09/06/10, 01:04 »
Enoeite oti pote den tha afisw tipota panw ston enisxiti :P thnx gia tis plirofories!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/02, 23:44
από Σπύρος
14 Απαντήσεις
26598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 19:14
από GreekDudeCovers
45 Απαντήσεις
14682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 21:03
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 01:19
από elsar
126 Απαντήσεις
38060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/16, 11:18
από MACMISIAS
10 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike
13 Απαντήσεις
5522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 00:05
από Serviani
0 Απαντήσεις
1330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 17:52
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
4333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:22
από rudi
4 Απαντήσεις
2702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 15:43
από geopaok