Αποστολέας Θέμα: Sustain (Διάρκεια ήχου) σε ηλεκτρικές  (Αναγνώστηκε 15891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Θέλω να ρωτήσω τι είναι αυτό που κάνει τη κιθάρα να έχει περισσότερη διάρκεια ήχου στο παραμορφωμένο κανάλι.
Μιλάμε για humbuckers και στη περίπτωσή μου έναν Μarshall G30RCD.
H κιθάρα μου είναι μια ESP EX-100 με μαγνήτες Εmg-60 και Emg-81. Eίναι φτιαγμένη από basswood στο σώμα, ταστιέρα rosewood,maple μπράτσο κτλ. Κάνει 200.000 ενδεικτικά.
Έχω το παράπονο ότι δέ κρατάει πολύ ο ήχος στο παραμορφωμένο κανάλι με full το gain, το πολύ 3-4 δευτερόλεπτα(ατόφιος). Άκουσα και τη Les PAul του Gary Moore που κρατιέτε έως και 1 λεπτό, αλλά θα μου πείτε Les Paul είναι αυτή, 1 εκατομμύριο κάνει, τί ψάχνεις?
Τελοςσπάντων, μήπως φταίει το basswood? Το mahogany είναι καλύτερο? Ποιά κιθάρα θεωρείτε καλή ώς προς sustain?

Kαι κάτι άλλο.
Γιατί βρωμίζει τόσο πολύ ο ήχος της Stratocaster κάνει τόσο θόρυβο? Έτσι είναι οι μονοί μαγνήτες?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/07, 14:09 από Arg0 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #1 στις: 26/05/02, 01:44 »
Φίλε Lord, πιθανόν τώρα να νομίσεις ότι παίρνω μίζα από τη Gibson για αυτά που λέω, αλλά κατά τη γνώμη μου η Les Paul είναι η απόλυτη ηλεκτρική κιθάρα.  Ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά της είναι το απίστευτο sustain.  Aκόμα και το feedback που κάνει έχει πολύ "μουσικό" χαρακτήρα...

Όσο για την Les Paul του Gary Moore, όπως σου είχα πεί και σε άλλο post, είναι μια αυθεντική Les Paul του 1959, απ' αυτές που είχε βγάλει η Gibson την περίοδο 1957-1960, πρίν διακόψει προσωρινά την παραγωγή τους.  Στο διάστημα αυτό βγήκαν μόνο 1700 κιθάρες, οι οποίες μετά το τέλος της δεκαετίας του '60, όταν έγινε αντιληπτή η αξία τους, έγιναν αρχικά περιζήτητες, μετά ανάρπαστες και τέλος πανάκριβα συλλεκτικά είδη.  Γι αυτό και η Gibson άρχισε και πάλι την παραγωγή τους το 1968.  

Εκείνες λοιπόν οι αυθεντικές κιθάρες ήταν φτιαγμένες από Βραζιλιάνικο μαόνι (mahogany) και Ινδικό τριανταφυλλόξυλο (rosewood), ακριβώς γιατί αυτά τα ξύλα ήταν τα καλύτερα από άποψη τονικών χαρακτηριστικών.  Το Βραζιλιάνικο μαόνι δεν έιναι πλέον διαθέσιμο, όσο για το Ινδικό τριανταφυλλόξυλο το χρησιμοποιούν τώρα μόνο κάτι Martin ή Taylor σε πολύ ακριβά μοντέλα.

Κατάλαβες τώρα γιατί σου είχα πεί ότι άν ακούσεις μία από τις ακριβές Les Paul θα έκτιμήσεις τη διαφορά;  Kατάλαβες γιατί η κιθάρα του Gary Moore έχει sustain ένα λεπτό;  Βέβαια βοηθάει άν είσαι Gary Moore...  Και όσον αφορά την τιμή αυτής της κιθάρας, θα σου πώ πληροφοριακά ότι ένας Αγγλικός μουσικός οίκος που διαθέτει μερικές αυθεντικές Les Paul του 1959, τις αξιολογεί στην λογικότατη τιμή των 40000 λιρών.  Μάλιστα φίλε μου, πάνω από 20 εκατομμύρια...

Αυτά και ελπίζω να μη σε κούρασα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #2 στις: 26/05/02, 02:07 »
nomizw georgie oti i fender exoun auto to kousouri gia kapoious,pleonektima gia mena.oi monoi magnites mpoukwnoun pio eukola.min agxwneste omws tekna mou.to tubescreamer kanei thaumata.a,kai mia pou to fere i kouventa:o tubescreamer einai eidika sxediasmenos gia kithares me monous magnites(stratocaster kai co.).se mia les paul tha tis eixe kanei ton ixo kwlo.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #3 στις: 26/05/02, 10:23 »
Απόλλων καταλαβαίνω τι λες.
Χρονομέτρησα το sustain του Moore και ήταν 27 ολόκληρα δευτερόλεπτα ενώ η δικιά μου μόλις 4!
Κάτι άλλο που πρόσεξα στη δικιά μου ήταν ότι με δυσκολία ακούγονται οι τρύλλοι ή τα γρήγορα legato's. Eπίσης δεν υπάρχει ροή του ήχου αλλά μεμωνομένες νότες. Επλίζω να καταλαβαίνεις.
Και κάτι άλλο που πρόσεξα στη δικιά μου είναι ότι είναι πολύ ύσηχη καθώς δεν κάνει το παραμικρό feedback με full παραμόρφωση ό,τι και να κάνω! Ο Moore πώς κάνει το ελεγχόμενο feedback?
Μήπως φταίει στη δικιά μου ότι οι μαγνήτες είναι active και δουλεύουν με μπαταρία, και δε μπουκώνουν εύκολα?
Εσύ θα προτιμούσες fender ή gibson?
Eπίσης σε τι διαφέρει μια les paul studio των 500.000 από τη standard των 1.300.000 δρχ? Ο ήχος μήπως?
Σε ρωτάω γιατί θέλω να πάω να αγοράσω μια.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #4 στις: 26/05/02, 12:12 »
Lord, απ' ότι ξέρω η μόνη διαφορά της Standard Les Paul από την Studio, είναι το ότι η τελευταία δεν έχει binding (μου διαφεύγει η ελληνική λέξη) ανάμεσα στο σώμα και το μπράτσο της κιθάρας.  Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι ίδια.  Αυτή η διαφορά υποτίθεται ότι κάνει τη Studio πιο ευπαθή και λιγότερο κατάλληλη για τις ταλαιπωρίες των live εμφανίσεων (γι αυτό και το όνομα Studio).  Δεν νομίζω ότι η διαφορά στον ήχο είναι αντιληπτή, τουλάχιστον όχι από το δικό μου αυτί...

Μου κάνει εντύπωση πάντως το γεγονός ότι η κιθάρα σου δεν βγάζει παραπάνω από 4 δευτερόλεπτα sustain, γιατί οι ESP έχουν καλό όνομα.  Η Squire Strat που διαθέτω έχει περισσότερο sustain απ' αυτό.  Μήπως είναι θέμα ενισχυτή, ή του όλου set-up;  To υποψιάζομαι κάτι τέτοιο επειδή λες ότι η κιθάρα σου δεν έχει καθόλου feedback.  Δεν θα επιχειρήσω να σου δώσω συμβουλές, γιατί φοβάμαι ότι δεν το κατέχω καλά το θέμα και θα πέσω σε λάθη.

Όσο για τον Gary Moore, δεν ξέρω άν κάνει "ελεγχόμενο" feedback, αλλά ξέρω ότι η Les Paul βγάζει πολύ διαφορετικό και πολύ πιο "μουσικό" feedback απ' ότι οι κοινές κιθάρες.  Σχετικά με το sustain και τα άλλα κόλπα, αν αναφέρεσαι στο Parisienne Walkways, καλύτερα μην το ψάχνεις.  Ξέρω πολύ καλούς κιθαρίστες που προσπάθησαν να βγάλουν αυτά που κάνει στο συγκεκριμένο τραγούδι, χωρίς αποτέλεσμα.  Εγώ προσωπικά ίσως το ξαναεπιχειρήσω σε 20-30 χρόνια...

ΥΓ:  Ελπίζω να είναι εμφανές από όσα έχω αναφέρει στο θέμα αυτό άν προτιμώ Fender ή Gibson.  Όταν κάποτε αποκτήσω ΠΟΛΛΑ λεφτά και γίνω καλύτερος κιθαρίστας, θα χτυπήσω (αλύπητα) μια Custom '57...
http://www.gibson.com/products/gibson/LesPaul/Custom.html
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/02, 12:16 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #5 στις: 26/05/02, 13:57 »
an kai eimai fanatilas tis Fender,prepei na paradextw oti mono dio montela mporoun na kontraroun tin gibson:i telecaster custon shop 72 kai i Jazzmaster me tous diplous keramikous magnites.pantws gia mena to kalitero montelo tis gibson einai i E-335.tetoia kithara eixe o pateras mou kai tin poulise prosfata... :'( :'( :'(.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #6 στις: 26/05/02, 14:06 »
Ρε παίδες, γιατί μπλέκετε με τόσο ψυχοφθόρες διαδικάσίες? Αν συνεχίσετε να συγκρίνετε τις κιθάρες σας με τη Les Paules του Gary Moore, και το παίξιμό σας με το δικό του, το πιο πιθανό είναι να πυρπολήσετε την κιθάρα σας και να αρχίσετε να μαθαίνετε μπαγλαμά....
Πιστέψτε με, είναι ανώφελο. Κι εγώ άρχισα με τη σκέψη τι σκατά καλύτερο έχει η strat του Clapton , συνέχισα με τη Gibson του Jimmy Page, μετά σε Steve Vai και Petrucci, πάντα με την εύλογη απορία "πως την κάνει να ακούγεται τόσο κρύσταλλο ο μ!@#ας?". Ακόμα φυσικά δεν κατέληξα, είναι θέμα της κιθάρας? ακούστε το The Glass Prison των Dream Theatre και πέστε μου για το θεό, αφού παίζει εξηκοστά τέταρτα, με Distortion, γιατί όλο το σόλο είναι τόσο απίστευτα καθαρό?
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #7 στις: 26/05/02, 14:31 »
Aπόλλων,

Είναι αλήθεια ότι οι Gibson είναι γενικά "βαριές" κιθάρες?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #8 στις: 26/05/02, 14:59 »
Lord, πράγματι η Les Paul είναι βαριά κιθάρα.  Άν σκέφτεσαι να τη χρησιμοποιήσεις σε live, έχε υπόψιν σου ότι ο ώμος και η πλάτη σου μπορεί να υποφέρουν λίγο.  Γιατί δεν πας σε κάποιο κατάστημα να δοκιμάσεις μία;  Έτσι θα αποκτήσεις πιο καλή ιδέα, όχι μόνο για το βάρος της, αλλά και για τον ήχο...

Μίτσαρε, έχεις απόλυτο δίκιο.  Νομίζω ότι είναι θέμα κιθαρίστα και όχι κιθάρας.  Ακόμα και με τη δική μου κιθάρα, ένας Page ή ένας Clapton θα βγάλει καλύτερο ήχο.  Δεν θα τολμούσα ούτε κατά διάνοια να συγκρίνω τον εαυτό μου ή το παίξιμό μου με κανέναν από αυτούς.  Από την άλλη πλευρά όμως, εμένα προσωπικά ο Moore, ο Page και ο Clapton, όπως και πολλοί άλλοι, με βοηθούν στο να προσπαθώ να γίνω καλύτερος, ακόμα κι άν δεν φτάσω ποτέ ούτε το μικρό τους δαχτυλάκι.  Ο καιρός που θα σκεφτόμουν να κάψω την κιθάρα μου και να πιάσω το μπαγλαμά έχει περάσει ανεπιστρεπτί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rockntroller

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #9 στις: 26/05/02, 15:45 »
Eixa tin eukairia na pai3o me Les Pauls kai Fender ston idio enisxiti se ena ta3idi mou stin Copenhagen.
Epaiza me tin Telecaster se ena distortion kai o ixos akougotan katharos, katholou varetos. Istera pairno tin Les Paul Custom kai sto idio distortion akouo ena ixo 1000 fores pio gemato apo tin Telecaster...

H Les Paul auti itan VARIAAAAA ;D ;D oute kan dokimasa na sikosto ap to kareklaki kai na pe3o!!!


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #10 στις: 26/05/02, 15:54 »
Ξέχασα να πώ ότι το βάρος της Les Paul είναι γύρω στα 3,5 με 4 κιλά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #11 στις: 26/05/02, 16:45 »
Και όμως υπάρχουν άτομα που τη χρησιμοποιούν σε Live.
Ωστε γι αυτό οι πιο πολλοί προτιμούν Fender, ESP, Jackson, επειδή είναι βαριές.
Δε πιστεύω όμως να γέρνει προς τα κάτω επειδή είναι βαρύ το μπράτσο όπως κάνει η δικιά μου (είναι σχήμα explorer).
Εγώ μια φορά που πήγα στο Bon Studio μου δώσανε μια  les paul να παίζω αλλά τότε ήταν η πρώτη μου φορά που ακούμπησα ηλεκτρική και δεν ήξερα τι να πρωτοκοιτάξω. Ούτε ο επιλογέας στο πάνω μέρος τη κιθάρας δεν ήξερα τι κάνει ( αυτός που λέει rythm/lead).
Eκεί στο Bon Studio είναι πολύ μικρός ο χώρος και ούτε ένα καρεκλάκι δεν υπήρχε για να κάτσω, ούτε λουρί είχε η κιθάρα για να μείνω όρθιος. Τελικά έκατσα στο πάτωμα και προσπαθούσα να καταλάβω να τί να πρωτοπαίξω (δεν είχα και μεγάλο ρεπερτόριο τότε  ;D).
Τέσπα τώρα μόλις τελειώσω με τις εξετάσεις θα ξαναπάω Bon Studio να δοκιμάσω μια standard σε έναν MARSHALL TSL 100 να δώ τι πάίζεται.
Μήπως έχεις καμμιά ιδέα σε τι test να τη βάλω?
Δε πιστεύω αν κάτσω μισή ώρα να μου πούνε τίποτα? :o
Θα πάω και στη Zozef μετά να δώ τις PRS.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #12 στις: 26/05/02, 17:59 »
Φυσικά και τη χρησιμοποιούν σε live, δεν είπα ότι είναι ασήκωτη.  Απλά είναι πιο βαριά από τις περισσότερες κιθάρες.  

Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες σε τι test να την βάλεις.  Εκτός άν μιλάς για έλεγχο της κιθάρας απο κατασκευαστικής πλευράς για να δείς μήπως έχει κάποιο ελάττωμα...  Και όπως σου είχα πεί και πριν, εξαρτάται άν την θέλεις για live ή για άλλη χρήση.  
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #13 στις: 26/05/02, 19:04 »
Ναι αυτό.

Για το σπίτι τι θέλω. Live όχι ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #14 στις: 26/05/02, 20:07 »
Τότε η δική μου συμβουλή θα ήταν να "συμβιβαστείς" με ένα αντίγραφο, τουλάχιστον προς το παρόν.  Τόσο η Epiphone όσο και η Vintage βγάζουν πολύ καλές Les Paul, σε τιμές πολύ πιο προσιτές απ' ότι η Gibson.  Ποιός ο λόγος να πάρεις μια κιθάρα ενός εκατομμυρίου (και βάλε), άν είναι μόνο για προσωπική χρήση;  Για να τη βλέπουν οι τέσσερις τοίχοι του δωματίου σου;  Αργότερα, άν οι απαιτήσεις σου αλλάξουν, μπορείς να πάρεις την αυθεντική.  Άν πάλι είσαι τόσο πλούσιος, τότε πάρε τη Gibson.  Ακόμα κι αν δεν σου αρέσει, μπορείς πάντα να την πουλήσεις χωρίς να χάσεις τα λεφτά σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #15 στις: 26/05/02, 20:44 »
Έχουν όμως οι Epiphone και οι άλλες που λες sustain σαν της gibson? Εμένα αυτό είναι που με νοιάζει κυρίως γιατί θέλω να ακούγονται καθαρά οι τρύλλοι και τα λεγκάτο, και να έχει μια ροή ο ήχος.
Tα ξύλα πρέπει να είναι διαφορετικά.
Ναι μπορώ να τις πουλήσω αλλά η τιμή θα είναι καλή?
Εγώ έλεγα να πάρω τώρα μια Les Paul Custom που κάνει 1.500 ευρώ και να έμενα με αυτή, παρά να πάρω μια epihpone των 200.000 και να τη πουλήσω 100.000.
Εσύ τι λες?
Είναι καλή περίπτωση η Les Paul Custom των 1.500 ευρώ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #16 στις: 26/05/02, 22:20 »
Εντάξει, οι Epiphone δεν έχουν τον ίδιο ήχο ή sustain με την αυθεντική, αλλά ρε φίλε, γιατί τόσο ζόρι με την αυθεντική;  Δεν το λέω υποτιμητικά, ούτε και το παίζω ώριμος και σοφός, αλλά είσαι 15 χρονών και θες μια Les Paul μόνο και μόνο για να παίζεις στο σπίτι σου;  Ή μήπως για να κάνεις φιγούρα στους φίλους σου;  Συγγνώμη που στα λέω έτσι, αλλά μ' αρέσει να είμαι ειλικρινής.  Και όπως σου είπα και την άλλη φορά, άν διαθέτεις τα χρήματα, αγόρασέ την.  Εγώ θα το έκανα σίγουρα, αν μου περίσσευε κανένα εκατομμύριο...

Kαι είπες ότι βρήκες Les Paul Custom με 1500 Ευρώ;  Και είναι Gibson;  Χλωμό μου φαίνεται.  Γιατί τόσο χαμηλή τιμή;  Φαντάζομαι ότι μιλάμε για μεταχειρισμένη, αλλά και πάλι...  Σε τι κατάσταση είναι;  Πάντως, άν όντως βρήκες αυθεντική Les Paul Custom σε αυτή την τιμή, πες μου κι εμένα από πού.  Τον άλλο μήνα που θα κατέβω Ελλάδα, θα χτυπήσω κι εγώ μία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #17 στις: 27/05/02, 07:20 »
Όχι για καινούργια μιλάμε ολοκαίνουργια.
Bon Studio

http://66.113.192.237/catalogs/music/Page10.htm

Δες τη 4η κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #18 στις: 27/05/02, 09:31 »
Ρε παιδια, θα με τρελανετε. Ενταξει, υπαρχουν κιθαρες με περισσοτερο sustain απο αλλες, αλλα οχι και μεχρι ενα λεπτο! Ουτε καν μισο. Ειναι θεμα φυσικης, η χορδη συντομα θα σταματησει να ταλαντωνεται και δεν θα ακουγεται ΕΚΤΟΣ ΑΝ χρησιμοποιεις διαφορα πεταλακια που το βοηθουν, ή/και το feedback. Οσο για το ποσο καθαρα ακουγονται τα legato, τριλιες, τριακοσταδευτερα, εξηκοστατεταρτα, κλπ. ειναι θεμα κιθαρας, εφφε, ενισχυτη, κιθαριστα ΚΑΙ ψηφιακης επεξεργασιας ηχου. Τιποτα δεν κοβεται σε CD χωρις να εχει ρετουσαριστει, και ετσι μερικες φορες ακομα και ενας ασχετος κιθαριστας ακουγεται σα θεος.

MiChArOs, δεν ειναι υποτιμητικο να παιζεις μπαγλαμα, δεν ειναι και τοσο ευκολο κιολας. Εμενα παντως μ'αρεσει. :)

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #19 στις: 27/05/02, 11:52 »
Bασίλη σε αυτό που είπα για sustain μισού λεπτού ήταν στο live τραγούδι του Gary Moore Parissiene Walkways. Eκανε ένα bend στο 15ο τάστο και το κρατάει. Φυσικά έχει και πετάλια αλλά γενικά ο ήχος της les paul κρατάει.

Εγώ πήρα το Metal Zone 2 της Boss και έδωσε sustain και όγκο στη κιθάρα μου αλλά όχι όσο ήθελα.
Παρεπιπτόντος θέλω να το πουλήσω αν θέλει κανεις...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #20 στις: 27/05/02, 12:01 »
Αλίμονο ρε Βασίλη, κι εμένα μαρέσει ο μπαγλαμας!!!! Μπορούσα να πώ φυσαρμόνικα ρε δικέ μου
Όσο για τον Lord George: Ρε φίλε, αν μιλάς μόνο για το Sustain, τι στο καλό, είναι ανάγκη να πάρεις Gibson; Κάνε μια έρευνα σε Ibanez  κλπ, θα βρείς καλά αποτελέσματα πιστεύω, αλλά μεγάλε, το Parissiene Walkways, μην αγωνίζεσαι, δεν τα καταφέρνεις μόνο με την κιθάρα. by the way, στο live ο gary moore παίζει κάποια κομμάτια με μια fender telecaster αν δεν κάνω λάθος, ίσως το συγκεκριμένο να είναι με αυτή ???
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #21 στις: 27/05/02, 13:15 »
Δεν νομίζω το Parissiene Walkways σίγουρα είναι Gibson το καταλαβαίνω από τον ήχο.
Ιbanez δεν έχω κοιτάξει αλλά θα δώ, μπορεί να βρώ τίποτα ενδιαφέρον από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #22 στις: 27/05/02, 19:38 »
Φίλε Lord, παράθεση από το site του Bon Studio:

ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ LES PAUL CUSTOM, ΜΕ ΔΥΟ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΔΙΠΛΟΥ ΠΗΝΙΟΥ (498T, 490R), ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ (NECK SET),  ΕΒΕΝΟ TΑΣΤΙΕΡΑ, ΧΡΩΜΑ ΜΑΥΡΟ, ΕΠΙΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΜΕΡΗ, ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΘΗΚΗ ΒΑΛΙΤΣΑ  1.452.200 4.261,78

Άν εννοείς αυτή, όπως βλέπεις η τιμή είναι 1,5 εκ. και όχι 1500 ευρώ.  Άλλη Custom δεν βρήκα στη σελίδα.  Τσάμπα ο ενθουσιασμός μου...

ΥΓ:  Εδώ αυτή τη κιθάρα, μοντέλο 1999, τη βρήκα με 1700 λίρες (δηλαδή 2800 Ευρώ)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #23 στις: 27/05/02, 20:51 »
Α ναι ρε Απόλλωνα έκανα λάθος συγνώμη εγώ σου μιλούσα για τη Studio!!!
Aυτή η studio σε τι διαφέρει από τη Les paul custom?

Kαι κάτι άλλο.
Στο www.guitartrader.com έχει κάτι γ**άτες ολοκαίνουργιες les paul, πάμφθηνες!!!!!
Είναι επειδή αυτοί κάνουν μαζική παραγγελία.
Τα μεταφορικά έξοδα για Ελλάδα είναι 250 δολλάρια.
Μήπως ξέρεις ο εκτελωνισμός πόσο πάει?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερώτηση για ηλεκτρικές
« Απάντηση #24 στις: 27/05/02, 21:14 »
Άν λές για την Black Beauty (the love of my life...), μην το σκέφτεσαι καλύτερα.  $2339 η κιθάρα + $250 για τα μεταφορικά + $??? για εκτελωνισμό = Μισθός ενάμιση μήνα, μαζί με τις εφημερίες... για μένα τουλάχιστον.  Άσε που άν για κάποιο λόγο θες να την επιστρέψεις, τα μεταφορικά, εκτελωνισμό κλπ τα έχεις χάσει.  Παρεμπιπτόντως, εσύ δικέ μου πόσα βγάζεις;;;

Πάντως, για να μην ψαρώνεις, αυτές είναι οι τιμές στην Αμερική.  Φτηνότερες και από Αγγλία (φυσικά).  Μην κοιτάς που το Bon Studio τις πουλάει 1 εκ. και βάλε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/07, 17:52
από Θοδωρής
Sustain

Ξεκίνησε από Xaris(πρωην Jizm) « 1 2 » Εφέ

37 Απαντήσεις
12314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 12:29
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 11:02
από freemind
9 Απαντήσεις
7427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 21:16
από paranoid_gr
2 Απαντήσεις
5034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 22:29
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 12:22
από panmak
4 Απαντήσεις
4724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/15, 07:13
από panixgr
4 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/16, 22:02
από saved
8 Απαντήσεις
17864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/17, 10:06
από saved
0 Απαντήσεις
1795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/20, 15:28
από Ioannis Anastassakis