Αποστολέας Θέμα: Επιλογή 2ου ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 13156 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #25 στις: 16/04/14, 11:22 »
Εχω την εντυπωση οτι οι machine head ξανα γυρισαν σε ενισχυτες, αλλα για overseas live λογικο μου φαινεται, οπως και για τους αλλους. Ο brodderick...κορυφαιος. Μακαρι να εκανε κατι για τον ηχο του. Ο mustaine επιμενει σε marshall, αν θυμαμαι περναει το axe-fx απο marshall EL34 100/100 σε 4x12 επι σκηνης, στο axe-fx ομως εχει τον power ball η οποιο ENGL του αρεσει τελος παντων. Δεν τον αφηνε να χρησιμοποιησει το power ball χα χα.

Δεν μαρεσει ο ηχος του στο live μαρεσει ομως το παιξιμο του και η ασπρη Ibanez CS που ειχε πριν το γυρισει στην jackson (δεν μαρεσει το σχημα της κατα τα αλλα μοιαζουνε).

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #26 στις: 17/04/14, 00:27 »
Καλά ε έχω μείνει κάγκελο!

https://www.youtube.com/watch?v=P8GxgtLSadw

Να αυτά σκεφτόμουνα για τους λαμπάτους και δυσταζα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #27 στις: 17/04/14, 11:34 »
Καλά ε έχω μείνει κάγκελο!
Να αυτά σκεφτόμουνα για τους λαμπάτους και δυσταζα.  ;D
Καλό το σύστημα infinium αλλά κάποια πράγματα υπερβάλλονται για να προωθηθεί η λειτουργικότητα της συγκεκριμένης πατέντας. Δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι.
Κοίταξε και αυτό το ποστ:
Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #28 στις: 17/04/14, 19:31 »
Αν σου πω οτι περίμενα εσένα να σχολειάσεις πάνω σ αυτό ίσως να παραξενευτείς.

Φυσικά και μου περνάει απο το μυαλό ότι τα περισσότερα απο αυτά είναι κολπα του μαρκετινκ.
Και απο οτι πρόσεξα και κατάλαβα η όλη πατέντα σου δείνει μια εικόνα μόνο για τις λαμπες της τελικής ενύσχισης. Για τις λαμπες της προενισχησης τίποτα.

Ναι οκ μπορει να μην ζορίζονται τόσο όσο οι τελικές αλλα καποια στιγμη κ αυτές χρειάζονται αλλαγή και δεν σου λεει τίποτα.
Οι περισσοτεροι που λένε οτι οι λαμπες τους κρατάνε τόσο πολύ είναι γιατι έχουνε τέρατα τον 50  100 η και 150 βατ και ποτέ δεν βάζουν την ένταση παραπάνω απο το 2 η το 3.

Αλλά εγώ θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Οκ να πάρω λαμπάτο. Αλλά μήπως τελικά και τα 20 Watt είναι πάρα πολλά γ αυτό που χρειάζομαι δεδομένου οτι οι λαμπάτοι ακουγονται ποιο δυνατα? Γιατι να εχω ενα θηριο που να μην μπορω να το δαμάσω και να ακουσω όλο του το ηχόχρωμα χωρις να γκρεμίσω το σπίτι.

Όταν ενα ενυσχιτής έχει διακόπτη επιλογής ισχύος τι πραγματικα σημαινει αυτό? Πως το επιτυγχάνει?



Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #29 στις: 17/04/14, 23:00 »
Απλα σκεψου που θα παιζεις. Για την περισσοτερη χρονια και επι χρονια.

Μπορει να σου φανει αστειο, εχω αρκετα "ακριβους" η μη ενισχυτες, με λαμπες τρανζιστορ κτλ, εχω παιξει ας πουμε και καποιους πολυ καλους και παρολαυτα αν σκεφτω οτι οσο ζουσα Θεσσαλονικη, το περισσοτερο παιξιμο ηταν σε διαμερισμα και οχι σε χωρο στουντιο, θα ελεγα οτι με το practice amp περασα τον πιο πολυ χρονο.

Απο αυτη την αποψη, ειχα ενα μικρο marshall valvestate 15r το οποιο το ειχα σκισει να βαζω πεταλια και μαρεζε πολυ. Μετα χρυσοπληρωσα το trademark 10 σε μια εποχη που δεν αγοραζες ιδιαιτερα εως καθολου απο thomann και τα εφερνε ενας λησταρχος στα 400+ ευρω...Και ομως αυτος ο ενισχυτακος με εμαθε να παιζω και να ακουω τα λαθη μου, ακομη και σημερα δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο ακομη και σε λαμπα. Ειδικα για high gain. Μονο τα mesa boogie mark σειρα ειχε αντιστοιχη αποκριση. Ολοι οι αλλοι ψιλοσυγχωρουσαν με αρκετο gain sag η οπως αλλιως θελεις να πεις το οτι κρυβανε λιγο τα λαθη σου.


Αυτο με τα καμπανιαστα καθαρα που ψιλο δονουνται και εχουν αυτη την ωραια ελαστικοτητα και αρμονικες μυριζει λαμπα απο μακρια. Αλλα και τα τρανζιστορ καθαρα και αν εχουν τη χαρη τους για καποια ειδη (funk, metal, disco ακομη).

Τελως παντων, εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι μιλαμε για σχετικο παραλληλισμο με ηχεια hi-fi στο οτι ο χωρος και οι συνθηκες ειναι λιγο πολυ καθοριστικες στο τι θα παρεις...Κοινως αμα εχεις σαλονι 15 τετραγωνικα για ηχο που πας με θηρια διμετρα ηλεκτροστατικα και το αντιστροφο...


Στους κιθαροενισχυτες, θα βρεις αρκετους που "παιζουν καλα και χαμηλα" και ειναι αληθεια, και ενδιαφεροντα. Ωστοσο ακομη δεν εχω συναντησει κανενα που να παιζει το ιδιο η και καλυτερα χαμηλα παρα δυνατα, συνηθως το αντιθετο. Μονο ο marshall JVM 215c δεν επαιζε καλα τερμα δυνατα αλλλα χαμηλοτερα και ειχε φοβερα καθαρα. Αυτος μαλλον θα σε καλυπτε παντου αλλα κανα 600ρι το χρειαζεσαι παντως. Παντως κανει ανετα καθαρα, ροκ, SRV, blues, metal αλλα παντα με μια marshall χροια.

Δυστυχως η ευτυχως οι αναγκες μας (first world problems ευτυχως, υπαρχουν πολλα χειροτερα στη ζωη!) ειναι συχνα αυτες που σου δειχνουν και το δρομο. Το αποτελεσμα για μενα? Αν χρειαζοταν θα τον ξανα επαιρνα τον ενισχυτακο παρα το πανακριβο του πραγματος για αυτο που ειναι.

Α στο ιδιο στυλ τσεκαρε και τον yamaha THR10.


Ενα απο τα πιο all around μικρα combo παντως που παιζουν απο δωματιο μεχρι live και κουβαλιουνται ειναι τα peavey classic 30/50 και το peavey XXX super 40 που ειναι σπανιο αλλα με εχει ξελασπωσει παντου και ακομη και τωρα δεν ντρεπεται μπροστα σε κανενα ενισχυτη πραγματικα σαν ηχος, ειδικα στην παραμορφωση! Και..."παιζει και χαμηλα" χα χα απο εδω απο εκει...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #30 στις: 18/04/14, 20:16 »
...και να βρωμίζεις το σήμα με ψηφιακές πεταλιέρες?

Aυτό πες το στους πάμπολλους επαγγελματίες που βγαίνουν σε φεστιβάλ επιπέδου wacken με AxeFX!

Νομιζω οτι εννοουσε οτι δεν γνωριζει αν αξιζει να παρει ολοκληρωμενο λαμπατο ενισχυτη για να βαζει το Ζουμ επανω, μηπως ηταν προτιμοτερο να παρει κατι αλλο, δεν νομιζω οτι ελεγε οτι δεν αξιζει να βρωμιζει τον ηχο του απο ψηφιακα μηχανηματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #31 στις: 18/04/14, 23:52 »
 Αυτό ακριβώς λέω!
 
 Μα να μην με καταλαβαίνει κανείς εδω μέσα?  :-[
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #32 στις: 19/04/14, 10:24 »
Και απο οτι πρόσεξα και κατάλαβα η όλη πατέντα σου δείνει μια εικόνα μόνο για τις λαμπες της τελικής ενύσχισης. Για τις λαμπες της προενισχησης τίποτα.
Και οι λάμπες της προενίσχυσης προειδοποιούν με πολλούς τρόπους, γίνονται μικροφωνικές, κάνουν θορύβους, χάνουν ένταση, το καταλαβαίνεις πολύ εύκολα, δίνουν πολλά σημάδια, δεν μου έχει τύχει ποτέ μία που δούλευε κανονικά να χαλάσει εντελώς ξαφνικά.

Οι περισσοτεροι που λένε οτι οι λαμπες τους κρατάνε τόσο πολύ είναι γιατι έχουνε τέρατα τον 50  100 η και 150 βατ και ποτέ δεν βάζουν την ένταση παραπάνω απο το 2 η το 3.?
Οι λάμπες δεν γλυτώνουν κάτι σπουδαίο από το να δουλεύουν χαμηλά, τροφοδοτούνται όλες από τις ίδιες υψηλές τάσεις συνεχώς, σημασία έχει ο χρόνος που είναι ο ενισχυτής σε πλήρη λειτουργία.

Όταν ενα ενυσχιτής έχει διακόπτη επιλογής ισχύος τι πραγματικα σημαινει αυτό? Πως το επιτυγχάνει?
Με διάφορους τρόπους, επιλέγοντας μόνο κάποιες τελικές και όχι όλες, χαμηλώνοντας την τάση, εξαρτάται από την σχεδίαση. Γενικά αυτές οι τεχνικές λειτουργούν καλά και προστατεύουν εν μέρει και τις τελικές.

Αλλά εγώ θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Οκ να πάρω λαμπάτο. Αλλά μήπως τελικά και τα 20 Watt είναι πάρα πολλά γ αυτό που χρειάζομαι δεδομένου οτι οι λαμπάτοι ακουγονται ποιο δυνατα? Γιατι να εχω ενα θηριο που να μην μπορω να το δαμάσω και να ακουσω όλο του το ηχόχρωμα χωρις να γκρεμίσω το σπίτι.
Σε συμβουλεύω να επιλέξεις κάτι που θα έχει καλή παραμόρφωση χαμηλά, διότι ότι και να πάρεις, ακόμα και 5watt θα είναι πολλά για το σπίτι. Καλή παραμόρφωση χαμηλά γενικά παράγουν οι αμειγώς λαμπάτοι ενισχυτές που έχουν αρκετά στάδια προενίσχυσης, δηλαδή έχουν από 3-4 προενισχύτριες λάμπες και πάνω. 

Γενικά ανησυχείς υπερβολικά, η γνώμη μου είναι πάρε λαμπάτο και χτίσε πάνω του τον ήχο σου. Δεν θα το μετανιώσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #33 στις: 19/04/14, 16:26 »
Να βλέπεις όλα αυτα το ωραια που γράφεις εγώ δεν τα ξέρω..!  :P

 Να σε καλά φίλε!  ;)
 
 Μπορεί να μεταφράζονται ως ανησυχία όλες αυτές οι ερωτήσεις μου , αλλά σκοπό έχουν να γνωρίσω τον κόσμο του λαμπάτου ήχου και να εξασφαλίσω το καλύτερο value for money. Είναι πολύ ωραίο πράγμα που υπάρχει αυτή η κοινότητα ώστε να ξεκαθαρίσω κάποιες απορίες μου .
 Κάνω καλή ερευνά αγοράς γιατί μετά από κάποια δυσάρεστα παθήματα-μαθήματα έχω μάθει να μην βιάζομαι.
 
 Άσε που περιμένω να ανοίξει και το μαγαζί του ο μάστορας τώρα την τρίτη να μου φτιάξει τα τάστα στην ηλεκτρική να βγω παγανιά στα μαγαζιά να δω και τι υπάρχει στην ελληνική αγορά.  ;D
 


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #34 στις: 20/04/14, 21:21 »
Να βλέπεις όλα αυτα το ωραια που γράφεις εγώ δεν τα ξέρω..!  :P
Για αρχή, υπάρχουν πάμπολλα θέματα στο φόρουμ  (τα περισσότερα του Αδριανού είναι η αλήθεια  8) )
στα οποία εξηγούνται πολλά για τους λαμπάτους αλλά και τους ενισχυτές γενικότερα....καλό διάβασμα!

Μετά....το ίντερνετ είναι απλά μια άβυσσος!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #35 στις: 24/04/14, 11:56 »
Φίλε Fotai δες και αυτόν τον λαμπάτο Marshall (DSL5C):

http://catalogs.bonstudio.gr/el/%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/tabid/181/Code/MARSHALL_DSL5C/ManufacturerId/56/Category2Id/1776/PageIndex/2/ProductId/53854/Default.aspx

Έχει FX loop, audio In, έξοδο για ακουστικά, Celestion speaker, επιλογή για να παίζει "χαμηλά" (1W)... αν έχει και καλό ήχο θα μετράει πολύ  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #36 στις: 24/04/14, 19:26 »
Και εδω μερικες πληροφοριες απο τον σχεδιαστη του:

http://www.marshallforum.com/957129-post80.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #37 στις: 24/04/14, 20:49 »
Aυτά τα μικρά μαρσαλάκια με ψήνουν πάρα πολύ, αλλά πολύ ακριβά ρε παιδιά...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #38 στις: 26/04/14, 00:59 »

 Πάντως γενικά από έρευνα που έκανα μ αρέσει ποιο πολύ ο αμερικάνικος τόνος.
 Ποιο κρατσανιστός ρε παιδί μου.
 Οπότε για μαρσαλ δεν πολυψήνομαι. Κάτι με ενοχλεί στον τόνο του
 
 Τώρα βέβαια αν δεν ακούσεις κάτι από κοντά δεν μπορείς να ξέρεις οπότε όλα είναι υποκειμενικά.
Από την άλλη στα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω τον bugera που έχει 3 κανάλια και με την πατέντα που έχει μπορώ να αλλάζω λάμπες χωρίς να χρειάζεται να κάνω ρυθμίσεις. Μπορείς ακόμα και να βάζεις λάμπες με διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους
Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη. Υπάρχει κανένα μαγαζί που να φέρνει bugera εδώ?
 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #39 στις: 26/04/14, 16:58 »
Ο Στόλλας έφερνε, έχει κι ο Ζάχος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #40 στις: 01/05/14, 23:19 »
 Τελικά παιδιά τσίμπισα έναν Rolland cube.
 
 Για τα λεφτά του είναι φανταστικός και ο ήχος του είναι πάρα πολύ καλός.
 Σκεφτηκα γιατι να ξοδεψω τοσα λεφτα ενω ακόμα δεν έχω καταλάβει καλά καλά τι γινεται.
 Έχει πολύ ωραια εφέ. Πολυ καθαρό και προσεγμένο ήχο με ελάχιστο εως καθόλου θορυβο. Το ηχειο του ταιριάζει τελεια με την καμπινα του combo και δεν ειναι απλά ένα οποιοδηποτε το οποιο απλά του έβαλαν. Ηχειο και καμπινα συμφωνουν και ακους αυτην την συμφωνια. Πολύ απλός στην χρηση του χωρις πολλά πολλά μπλιμπλίκια. Και μπορώ να πω οτι μου άρεσε ποιο πολύ και απο ακριβότερους ενυσχιτές.
 
 Και ενα πράγμα που με εξέπληξε θετικά είναι το εξης .  Ας πουμε οτι παιζεις με αρκετη παραμορφωση και με μονό μαγνητη που όπως και να το κάνουμε έχει αρκετο θορυβο. Όταν σταματίσεις παιζεις μετα απο 1,5 δευτερόλεπτο περιπου ακους τον θορυβο να μειώνετε απο μονος του αισθητά σε ένταση. Σαν να κλεινη κάποιος το volume. και μόλις αρχίσεις να παιζεις ξανανοιγει αμέσως. Σαν noize gate ενα πράμα!
 
 1-2 πράγματα που δεν μου άρεσαν. 
 Η απόκριση του στο attack ειναι πολύ εξομαλιμένη. Και ακόμα στην ειδική ρυθμιση που έχει, και πάλι. Θα πρεπει να παιξεις παρα μα παρα πολυ απαλα για να ακουσεις καποια διαφορά σε συγκριση με δυνατο παιξιμο. Αλλά τότε όμως η χορδες σχεδον δεν ακουγονται.
 
 Παρόμοια αν προσπαθήσεις να καθαρίσεις το σήμα από το volume της κιθάρας για να παίξεις κάποιο άρπασμα η κάποια συγχορδία. Καθαρίζει πολύ ομαλά και ομοιόμορφα με αποτέλεσμα να πρέπει να μειώσεις την ένταση στο μισό περίπου για να υπάρξει αισθητή διαφορά από την πλήρη παραμόρφωση που έχει με το volume ανοιχτό τέρμα.
 
 Τι να κάνουμε αυτά έχουν τα τσιπάκια που μιμούνται λάμπες.
 Μέσα σ όλα τ άλλα δοκίμασα κ έναν Fender τρανζιστοράτο ο όποιος πραγματικά με συνεπήρε στο καθαρό του όσο κανένας άλλος. Έμεινα σέκος που λέμε. Ήταν ότι καλύτερο άκουσα σε καθαρό. Είχα κουβαλήσει και την μάνα μου μαζί και θυμάμαι να κοιταζόμαστε με γουρλωμένα μάτια για μια στιγμή και να κάνουμε μορφασμούς.
 
 Βέβαια δεν βρόμιζε αρκετά. Λογικό.  Αλλά με τιμή στα 550 ευρώ δεν υπήρχε χρηματικό περιθώριο και για κάποια πεταλιέρα για να μπορώ να τον βρωμίσω οπότε τον άφησα.
 
 Δοκίμασα έναν μαρσαλ που δεν με εντυπωσίασε μπορώ να πω.
 
 Κ έναν bugera που ίσως ήταν και ο ποιο θαμπός στα καθαρά του.
 
 Συγχωρέστε με που δεν συγκράτησα μοντέλα.
Δεν σημαίνει ότι μια μάρκα είναι έτσι η αλλιώς.
 
 Θεώρησα για τώρα καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή τον rolland που είναι ποιο ευέλικτος για να ξεσκουριάσω λίγο και μετά βλέπουμε.
 
 Επίσης να προσθέσω ότι οι έλληνες μαγαζάτορες είναι σκέτη παραπληροφόρηση και παραπλάνηση. Πρέπει να είσαι  και λίγο διαβασμένος και να έχεις μια βάση για αυτό που ψάχνεις. Αλλιώς άμα τους αφήσεις αυτούς είναι ικανοί να σου πουλήσουν μηχάνημα που δεν κάνει για την δουλεία που το θες.
 
 Να πω χαρακτηριστικά το εξής.
 Ξεκινάω και ρίχνω πρόλογο ότι εμένα μ αρέσει ο Αμερικάνικος τόνος και ότι τον Βρετανικό τον βρίσκω λίγο θαμπό.  Λόξα μου :-P
 
 Με βυσματώνει στον Μάρσαλ.......
 
 Τελοσπάντων τον δοκιμάζω για κανά δεκάλεπτο. Δοκιμάζω κ άλλους 3.
 
 Έρχεται ο άλλος. Του εξηγώ πάλι τι θέλω.
 Και μου λέει έεεε ο fender δεν θα σ αρέσει.....!
 
 χααχαχχααχαχχα!
 
Και τι παθαίνουν όλοι κ ευθύς αμέσως το βγάζουν το συμπέρασμα ότι η κιθάρα που έχω είναι καλή μόνο για γκάζια. Βλέπουν τα ματάκια τους 2 διπλούς που έχει στην γέφυρα και στον λαιμό και το βγάζουν το συμπέρασμά. Που να ξέρουν οι καημένοι ότι με τον πενταθέσιο επιλογέα μπορώ και σπάω το πηνίο από διπλό σε μονό και φτιάχνω όσο μπλουζάδικο τόνο θέλω.
 
 Αλλά έτσι είναι εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα. Πρέπει να πάρεις ντε και καλά μια stratγιατί μ αυτήν έπαιζε ο Jimmyκαι για ενισχυτή έναν marshal






Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #41 στις: 01/05/14, 23:51 »
Καλα παιξιματα. Μην παρεξηγεις κανενα, μερικες φορες παω στοιχημα οτι βαριουνται (!) και δεν μπαινουν καν στον κοπο να σκεφτουν να πουν κατι χα χα.

Ποιον cube πηρες? Εγω τρελλαθηκα με το καθαρο jazz chorus καναλι, ειμαι και τρελλαμενος με metallica και αυτα τα καθαρα ειναι ρε φιλε...καθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #42 στις: 02/05/14, 01:59 »
 Για έναν περίεργο λόγο που ούτε κ εγώ δεν κατάλαβα μ άρεσε ποιο πολύ ο ήχος αυτού με τα 3watt παρά αυτού με τα 20watt.
 
 Εδω και 2 μέρες παίζω αποκλειστικά με μπαταρίες ! Δεν ξέρω αλλά είναι πολύ πρακτικό. Βολεύει πάρα πολύ.
 
 Δεν χρειάζεται να τραβάς καλώδια και τον ακουμπάς όπου μα όπου θέλεις. Στην τελική τον χώνεις σε μια σάκα και βγαίνεις σαν τον τρελό στο δρόμο να περπατάς και να παίζεις σαν τροβαδούρος.
 
 Να σήμερα το απόγευμα βγήκα στο μπαλκόνι και έπαιζα τα πρώτα 10 μέτρα από steve vai     hand on heart.
 Για τα επόμενα θα χρειαστώ κάποια χρόνια επίπονης μελέτης
 
 
  Μπορεί το μέγεθος του να ξεγελάει αλλά είναι ένα μικρό θηρίο!


Εγω για τα 130 ευρό του τον θεωρώ πολύ στρατηγική επιλογη!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #43 στις: 02/05/14, 02:22 »
Για έναν περίεργο λόγο που ούτε κ εγώ δεν κατάλαβα μ άρεσε ποιο πολύ ο ήχος αυτού με τα 3watt παρά αυτού με τα 20watt.

Δηλαδή πήρες τον Micro Cube; Δεν είναι άσχημη επιλογή, ειδικά για το σπίτι αλλά και για να τον κουβαλάς οπουδήποτε. Από την άλλη πλευρά, για κάτι σε αυτό το μέγεθος εγώ μάλλον θα προτιμούσα τον Vox Mini 5. Έχει λίγο παραπάνω απ' όλα - ισχύ, μέγεθος ηχείου, προσομοιώσεις, εφφέ. Επιπλέον διαθέτει υποδοχή για μικρόφωνο, attenuator που μειώνει την ισχύ από τα 5 Watt στο 1,5 και στο 0,5 και drum machine με 99 ρυθμούς για να συνοδεύει αυτά που παίζεις. Πολύ πιο ολοκληρωμένη λύση για εξάσκηση, και με καλύτερο ήχο κατά τη γνώμη μου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #44 στις: 02/05/14, 02:41 »
Εγώ λυπάμαι αλλά θεωρώ ότι μετά από τόσες συζητήσεις θα μπορούσες να έχεις κάνει μακράν καλύτερες επιλογές.. πχ
..με μόνο 80€: http://www.thomann.de/gr/laney_prism_p20.htm
..στα ίδια λεφτά:
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb80r.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i_v2.htm
..προτάσεις και εδώ: Τι ενισχυτή (φθηνό μέχρι 100-130ευρω) προτείνετε?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #45 στις: 02/05/14, 09:36 »
Μια χαρά ενισχυτής είναι ο "μικρός" - θα σε βολέψει σε καταστάσεις που οι μεγάλοι πρακτικά δεν θα σε εξυπηρετούσαν (πχ παραλία καλοκαίρι κτλ) (Έχεις και δικαιολογία για να αγοράσεις αργότερα έναν μεγαλύτερο για το σπίτι - πρόβες  >:D ;D )

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι για αυτά που θες σε ήχο, λεφτά  και για τα specs που ψάχνεις ίσως να σου έκανε και ο solid state Randall RG80 (δεν τον έχω ακούσει, όμως αν έχει ίδιο ήχο με τον παλιότερο RG75 θα είναι ταμάμ για σένα)

http://www.thomann.de/gr/randall_rg80.htm?sid=72ddbbc5db47d4daf5143a689ed7e904


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #46 στις: 02/05/14, 10:25 »
Μέσα σ όλα τ άλλα δοκίμασα κ έναν Fender τρανζιστοράτο ο όποιος πραγματικά με συνεπήρε στο καθαρό του όσο κανένας άλλος. Έμεινα σέκος που λέμε. Ήταν ότι καλύτερο άκουσα σε καθαρό. Είχα κουβαλήσει και την μάνα μου μαζί και θυμάμαι να κοιταζόμαστε με γουρλωμένα μάτια για μια στιγμή και να κάνουμε μορφασμούς.
 
Βέβαια δεν βρόμιζε αρκετά. Λογικό.  Αλλά με τιμή στα 550 ευρώ δεν υπήρχε χρηματικό περιθώριο και για κάποια πεταλιέρα για να μπορώ να τον βρωμίσω οπότε τον άφησα.

Διαβάζοντας τα παραπάνω, μού δημιουργήθηκε η απορία... ποιός solid state Fender ενισχυτής είναι αυτός που κοστίζει 550 Ευρώ; Ο πιο ακριβός της σειράς Champion δεν ξεπερνά τα 300 Ευρώ, ενώ ο μεγαλύτερος Mustang πρέπει να παίζει γύρω λίγο πάνω από τα 400. Μήπως τελικά ήταν κάποιος λαμπάτος;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #47 στις: 02/05/14, 18:18 »
Ακομη και με τιμες λιανικης λιστας και εμενα περιεργο μου φαινεται. Ο mustang παντως ειναι απολυτα βρωμιαρης μεχρι λασπης. Ο παλιος μας κιθαριστας ειχε εντυπωσιαστει απο το metal μοντελο του mustang II.

Λαμπα fender στα 550?

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gf=tube_guitar_combos&bn=&sw=fender+amp&oa=pra

Μηπως ηταν κανα vaporizer? Η super champ XD special edition?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #48 στις: 02/05/14, 18:53 »
Ή κανένας Ramparte...;

http://www.gak.co.uk/en/fender-ramparte/87380

Γενικά θα το θεωρούσα πιο πιθανό να ήταν ένας από τους φτηνούς λαμπάτους παρά από τους ακριβούς solid state.. Αν και οι Champion δεν είναι καθόλου άσχημοι στις καθαρές προσομοιώσεις, δεδομένης της τιμής. Όταν ανεβαίνει το gain αρχίζει να χαλάει η συνταγή. Από τον Mustang πάλι δεν θυμάμαι να έβγαλα έστω και έναν καθαρό ήχο που να μού άρεσε πραγματικά...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/14, 08:44 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #49 στις: 03/05/14, 11:26 »
Σοβαρα? Υποτιθεται οτι το fender clean ειναι το δυνατο τους στοιχειο. Ειχα βρει ενα δυο εντυπωσιακα video.

https://www.youtube.com/watch?v=PMe8AYCSrN4

Εγω παντως στα blind του πεφτω εξω συνεχεια, επιλεγω ως καλυτερο ηχο τον ταδε, θεωρω οτι ειναι ο λαμπατος και ειναι ο mustang χα χα.

Θελω να παρω ενα απο αυτα τα μηχανακια πραγματικα. Το supersonic ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα μοντελλα και μακαρι να ειχε και το Prosonic του bruce zinky μεσα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
14 Απαντήσεις
5372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
24208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
4792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
7 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/12, 11:10
από michalis1983
16 Απαντήσεις
5424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 16:19
από bozosd
37 Απαντήσεις
12258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 00:47
από tech21man