Ψηφοφορία

Απλά, ναι ή ου?

Ναι (ίση αντιμετώπιση των ουσιών)
14 (28.6%)
Όχι (δικαίωμα στην αυτοδιάθεση)
31 (63.3%)
Και μένα τί με νοιάζει???
4 (8.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 46

Αποστολέας Θέμα: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ  (Αναγνώστηκε 16033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #25 στις: 01/05/06, 23:18 »
Αστρονομία κάναμε τόση ώρα και δεν το αντιλήφθηκα? :P

Έλεος! 8)

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #26 στις: 01/05/06, 23:23 »
Αυτό το τελευταίο λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το εγγυηθώ newbie, στο βαθμό που δε με βοηθά τον ίδιο να "απλώσω" και να κατευθύνω τη δική μου σκέψη. Προσπαθώ να επιλέγω θεματικές σχολίων όμως κι όχι 3 λέξεις από τις 20 σε σειρά, που ενδέχεται να αλλοιώνουν το συνολικό νόημά.

ΟΚ, Σεβαστό ...

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #27 στις: 02/05/06, 00:44 »
Αστρονομία κάναμε τόση ώρα και δεν το αντιλήφθηκα? :P

Έλεος! 8)

  μμμμ!!! χαριτωμενιές!!! να χαρώ εγώ.... ;D
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #28 στις: 16/05/06, 11:12 »
Κάθε τι που αποτελεί συνειδητή κι ελεύθερη επιλογή ενός ενήλικου και υγιειούς ατόμου, και δεν παραβιάζει τα δικαιώματα και τις ελευθερίες ενός άλλου ατόμου, θα πρέπει να είναι απολύτως ελεύθερο.
Φεριπείν, αν κάποιος θέλει να πιεί ένα βαρέλι ούζο μέσα στο σπίτι του και να καπνίσει μια κούτα τσιγάρα το ένα πίσω απ' τ' άλλο είναι δικαίωμά του. Στο κάτω κάτω έχω ακούσει και πιό επώδυνους τρόπους αυτοκτονίας  ;D
Αλλά κανείς δεν έχει το δικαίωμα να φουμάρει μέσα σ' ένα λεωφορείο ή σ' έναν δημόσιο χώρο, ούτε να πίνει και μετά, σουρωμένος, να ενοχλέι τους άλλους ή να μετατρέπεται σε δημόσιο κίνδυνο, οδηγώντας ας πουμε.
"Οι ελευθερίες σου σταματούν, ακριβώς εκεί, που ξεκινούν οι δικές μου"
Αυτό νομίζω τα λέει όλα.
Κατά τ' άλλα το, τάχα μου, "ενδιαφέρον" του κράτους για την προστασία της υγίειας μας, είναι ένας ακόμη ευσχημος τρόπος για να επιβάλλονται, κάθε τόσο, αστυνομοκρατικά κι εξουσιαστικά μέτρα και να συρρικνώνονται διαρκώς οι ατομικές και πολιτικές μας ελευθερίες. 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/06, 11:14 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #29 στις: 17/05/06, 00:08 »
Αυτα τα 8 ναι με ανυσηχουν ιδιαιτερα...
Twitter @mcrosog

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #30 στις: 17/05/06, 07:58 »
Λοιπόν εφόσον εδώ μιλάμε καθαρά για καπνό και αλκοόλ. Εγώ συμφωνώ με την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους (π.χ. εστιατόρια , κέντρα μουσικής διασκέδασης κλπ). Επίσης, θα πρέπει να γίνει ακόμα μεγαλύτερη ενημέρωση για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, ώστε οι νοήμονες κατα τ' άλλα καπνιστές να τις εμπεδώσουν.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #31 στις: 17/05/06, 09:28 »
Λοιπόν εφόσον εδώ μιλάμε καθαρά για καπνό και αλκοόλ. Εγώ συμφωνώ με την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους (π.χ. εστιατόρια , κέντρα μουσικής διασκέδασης κλπ). Επίσης, θα πρέπει να γίνει ακόμα μεγαλύτερη ενημέρωση για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, ώστε οι νοήμονες κατα τ' άλλα καπνιστές να τις εμπεδώσουν.


+ 1000  γιατι οπως γραφτηκε παραπάνω η ελευθερια ενος σταματα εικει που αρχιζει του αλλου..οποτε γιατι να την πληρώνω καπνιζοντας παθητικα?
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #32 στις: 17/05/06, 14:55 »
Γιατι Αγγελε μας ειχες φλομωσει με τα τσιγαρα σου στην συναντηση τοτε? Εμεις δεν καπνιζαμε παθητικα? ;D ;D :P :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #33 στις: 17/05/06, 17:51 »
χμμμ μονο που δεν εκανα τσιγαρα αλλα πουρα ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #34 στις: 20/06/06, 11:39 »
Απαγορεύτηκε η πώληση καπνού σε ανήλικους?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #35 στις: 20/06/06, 11:44 »
χμμμ μονο που δεν εκανα τσιγαρα αλλα πουρα ;D ;D ;D
Ηταν και τρελα βαρυ αυτο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #36 στις: 26/08/06, 00:37 »
Ή όλα ή τίποτα.Όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα.Οι κοινωνίες και ιδιαίτερα η δική μας δεν είναι ''ώριμες''
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #37 στις: 01/01/07, 19:26 »
Εχει ενα δικιο ο schism..Η νικοτινη ειναι η δευτερη η η τριτη ποιο εθιστικη ουσια....απο αυτη την αποψη μπορει να θεωρειται ναρκωτικο.Ενω το χασις δεν ειναι εθιστικο, παρα μονο σε εξαιρετικα μεγαλες ποσοτητες.
Εγω παντως ειμαι υπερ της αποποινικοποιησης
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #38 στις: 02/01/07, 01:36 »
Ποινικοποιήστε επιτέλους τα ^$%$&τσιγάρα!! >:(
Γιατί να βρωμάω κι εγώ που δεν καπνίζω?
Γιατί να αναπνέω τον καπνό?

Ποινικοποιήστε και τα κινητά που πρέπει πρώτα να αρχίσει να πεθαίνει κόσμος και ύστερα να το πάρουνε χαμπάρι...ή ας υποχρεώσουν όλα τα κινητά σε Bluetooth!

Κατάσχετε αυτοκίνητα σε όποιον είναι τύφλα + οδηγάει!!

Και αν αποποινικοποιήσουν το χασίς σε μια ανεύθυνη χώρα όπως εδώ θα επικρατήσει χάος!
Ειδικά αφού θα οδηγούν ύστερα!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #39 στις: 02/01/07, 01:47 »
Τα τσιγάρα δε θέλουν να ποινικοποιηθούν λόγω του οτι οι αμερικάνικες καπνοβιομηχανίες θα πληγούν οικονομικά.
Το ίδιο και με τα κινητά.


Αποσυνδεδεμένος mousmoulo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #40 στις: 02/01/07, 02:23 »
Παράθεση
Ποινικοποιήστε επιτέλους τα ^$%$&τσιγάρα!!
Γιατί να βρωμάω κι εγώ που δεν καπνίζω?
Γιατί να αναπνέω τον καπνό?

...Σίγουρα οι καπνιστές θα πρέπει να σέβονται τους μη καπνιστές, αλλά ας μήν φτάνουμε στο αντίθετο άκρο, γιατί όσο φασιστικό είναι το να μην σέβεσαι το δικαίωμα του καθενός να αναπνέει καθαρό αέρα, άλλο τόσο φασιστικό είναι και να υποχρεώσεις έναν ενήλικα (ό,τι κι άν αυτό συνεπάγεται) να κόψει μια (εθιστική, είναι η αλήθεια) συνήθεια χρόνων που μέχρι τώρα απολάμβανε ελεύθερα...

...Και φυσικά, όσο και να το συζητάμε, όπως προαναφέρθηκε παραπάνω: τα συμφέροντα είναι τεράστια, μιας και οι αγορές καπνού και αλκοόλ κινούν τα νήματα της παγκόσμιας οικονομίας (κλισέ κλεμμένο κατευθείαν από κεντρικό δελτίο ειδήσεων! :P)

... Τώρα: άν ποτέ πραγματοποιηθεί η ποτο-καπνο-απαγόρευση και ξαναφυτρώσουν τα παράνομα υπόγεια πιανο-μπαρ- τεκέδες τύπου ΗΠΑ -δεκαετία '20 (κατάσταση που θεωρώ σίγουρα οτι θα αναβιώσει -για την Ελλάδα μιλάμε!) -άν με ζητήσει κανείς εγώ εκεί θα είμαι... ;D ;D
Out of the ground/ Into the sky/ Out of the sky/ Into the dirt

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #41 στις: 02/01/07, 02:34 »
...άλλο τόσο φασιστικό είναι και να υποχρεώσεις έναν ενήλικα (ό,τι κι άν αυτό συνεπάγεται) να κόψει μια (εθιστική, είναι η αλήθεια) συνήθεια χρόνων που μέχρι τώρα απολάμβανε ελεύθερα...

Δε θα ήταν και τόσο υπερβολικό όμως να αξιώνεις να διατηρεί την εθιστική του απόλαυση μονάχα με εκείνους που είναι διατεθειμένοι να την ανεχθούν ή στον προσωπικό του χώρο, όπου δεν υποχρεούται κανείς άλλος να ακολουθεί τις επιλογές του.

Άλλωστε το δικαίωμα κάποιου στο αναπνέειν, προηγείται του δικαιώματος ενός άλλου στο καπνίζειν.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #42 στις: 02/01/07, 02:40 »
...Σίγουρα οι καπνιστές θα πρέπει να σέβονται τους μη καπνιστές,
Ναι αλλά δε το βλέπουμε να συμβαίνει. Όλο λόγια κι υποσχέσεις είναι οι καπνιστές  :P
Πηγαίνεις σε ένα κέντρο διασκέδασης και όταν βγαίνεις είναι σα να χεις κανει 10 πακέτα. Πάς σε συναυλία σε κλειστό χώρο και εκεί έχεις μαστουρώσει στη κυριολεξία (όλοι ξέρουμε από τι). Όχι ποινικοποίηση αλλά απαγόρευση καπνίσματος σε κλειστούς χώρους σίγουρα! Σίγουρα, κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το ζήτημα. Ενδεικτικά, στην Αγγλία στα πανεπιστήμια, αν θες να καπνίσεις έβγαινες έξω στο προαύλιο να το κάνεις (ακόμα κι αν χιόνιζε).
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/07, 02:46 από black sheep »

Αποσυνδεδεμένος mousmoulo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #43 στις: 02/01/07, 03:02 »
Παράθεση
Δε θα ήταν και τόσο υπερβολικό όμως να αξιώνεις να διατηρεί την εθιστική του απόλαυση μονάχα με εκείνους που είναι διατεθειμένοι να την ανεχθούν ή στον προσωπικό του χώρο, όπου δεν υποχρεούται κανείς άλλος να ακολουθεί τις επιλογές του.

...Επαναλαμβάνω, οτι (άν και καπνίστρια) συμφωνώ γενικά με την άποψή σου, απλώς επειδή έχω πέσει πολλάκις θύμα κοινωνικού ρατσισμού (σε εστιατόρια που απαγορεύεται το κάπνισμα κτλ) πιστεύω ότι οι καπνιστές (που αποτελούν μια τεράστια κοινωνική ομάδα) δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν λεπροί με το να τους απαγορεύεται η είσοδος σε δημόσιους χώρους (!).. Ίσως η λύση να βρίσκεται κάπου στη μέση οδό και να μπορεί να αναζητηθεί με ψυχραιμία και κατανόηση και από τις δυο πλευρές (πχ στα εστιατόρια να διαχωρίζονται σωστά οι χώροι καπνιστών - μη καπνιστών, να υπάρχει πολύ καλό σύστημα εξαερισμού κτλ)... Τώρα, άν είμαι καλεσμένη σε σπίτι μη καπνιστών, εννοείται οτι θα το σεβαστώ και δεν θ' ανάψω τσιγάρο...

Παράθεση
Άλλωστε το δικαίωμα κάποιου στο αναπνέειν, προηγείται του δικαιώματος ενός άλλου στο καπνίζειν.

..Ναί -πρωταρχικά- σίγουρα... Άλλωστε έχω ακούσει κάτι φήμες οτι ο Θεός εμφύσησε στον άνθρωπο πνοή... και όχι φούμο :P ;D  ;D
Out of the ground/ Into the sky/ Out of the sky/ Into the dirt

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #44 στις: 02/01/07, 03:22 »
...Επαναλαμβάνω, οτι (άν και καπνίστρια) συμφωνώ γενικά με την άποψή σου, απλώς επειδή έχω πέσει πολλάκις θύμα κοινωνικού ρατσισμού (σε εστιατόρια που απαγορεύεται το κάπνισμα κτλ) πιστεύω ότι οι καπνιστές (που αποτελούν μια τεράστια κοινωνική ομάδα) δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν λεπροί με το να τους απαγορεύεται η είσοδος σε δημόσιους χώρους (!).. Ίσως η λύση να βρίσκεται κάπου στη μέση οδό και να μπορεί να αναζητηθεί με ψυχραιμία και κατανόηση και από τις δυο πλευρές (πχ στα εστιατόρια να διαχωρίζονται σωστά οι χώροι καπνιστών - μη καπνιστών, να υπάρχει πολύ καλό σύστημα εξαερισμού κτλ)... Τώρα, άν είμαι καλεσμένη σε σπίτι μη καπνιστών, εννοείται οτι θα το σεβαστώ και δεν θ' ανάψω τσιγάρο...

Το δικαίωμα κάποιου για καθαρό αέρα είναι ανώτερο του δικαιώματος κάποιου να καπνίσει. Κανένας χώρος δε σου λέει μη μπεις. Απλά μπορεί να υπάρχουν (σωστά κατ' εμέ) κέντρα που απαγορεύουν να καπνίσεις. Όπως λοιπόν δε θα καπνίσεις στο σπίτι του μη καπνίζοντος φίλου σου , έτσι δε θα το ανάψεις και σε αυτά τα κέντρα. Επίσης, χώροι τέτοιοι που να έχουν τέλειους εξαερισμούς σπάνια θα βρεις. Έλα Αθήνα να δεις τι γίνεται. Ομίχλη μαζεύεται σε κάθε κέντρο διασκέδασης.  Γιαυτό δε βγαίνεις καθόλου και ησυχάζεις.  :-\




Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #45 στις: 03/01/07, 01:53 »
Σε πολλά αεροδρόμια (φαντάζομαι ενδεχομένως και αλλού) υπάρχει το εξής βολικό: κλειστοί χώροι με φουλ εξαερισμό, ειδικοί για καπνιστές. Παίρνεις το καφεδάκι σου από την καφετέρια έξω, πας εκεί μέσα (κλείνεις και την πόρτα) και καπνίζεις όσο γουστάρεις. Σε άλλα, απλά φροντίζουν οι καφετέρια των καπνιστών να είναι σε αρκετή απόσταση από αυτή των μη καπνιστών. Και ούτε γάτα, ούτε ζημιά (ούτε καταπίεση σε καμία από τις δύο ομάδες). Γιατί λοιπόν να μην μπορεί να συμβεί το ίδιο και σε κανονικά μαγαζιά? Θα μου πεις, η διαμόρφωση του χώρου συχνά δεν το επιτρέπει. Πολύ ωραία, σε αυτήν την περίπτωση ας υποχρεώνεται ο ιδιοκτήτης να δηλώνει το μαγαζί του smoking / non smoking αποκλειστικά.

Αλλά τότε, σου λέν πολλοί μη καπνιστές (και φυσικά όχι όλοι), τα περισσότερα μαγαζιά θα επιτρέπουν το κάπνισμα, γιατί οι καπνιστές πελάτες είναι πολλοί περισσότεροι... επίσης κάποιοι μη καπνιστές έχουν δηλώσει και το εξής καταπληκτικό: αφού όλοι οι φίλοι μου καπνίζουν, θα αναγκάζομαι ή να πηγαίνω σε χώρους καπνιστών μαζί τους, ή να μην βγαίνω μαζί τους... μάλιστα. Γιαυτό λοιπόν, ας τους καταπιέσουμε, για να πάνε υποχρεωτικά σε χώρους μη καπνιστών και να έχεις κι εσύ το τσαμένο παρέα. Ε?? Ε, όχι.

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να αναπνέει τον καπνό μου. Η ίδια έχω πρόβλημα να καπνίσω σε κλειστούς χώρους όταν είμαι με μη καπνιστές, ακόμα κι αν εκείνοι μου λεν ότι δεν ενοχλούνται. Από την άλλη, το να καπνίζω είναι δικαίωμά μου και κανείς δεν πρέπει να μπορεί να μου το στερήσει. Διαφωνώ λοιπόν κάθετα με τη λογική περιθωριοποίησης των καπνιστών (και οποιασδήποτε κοινωνικής ομάδας γενικά). Ούτε λέπρα έχουμε, ούτε μανιακοί δολοφόνοι είμαστε. Είμαι υπέρ της επιλογής. Φτιάξτε κύριοι ξεχωριστούς χώρους, που να μην έχουν καμία επαφή μεταξύ τους και να μην υπάρχει καμία περίπτωση να πάει καπνός στους μη καπνιστές, και ας επιλέξει ο καθένας μόνος του πού θέλει να πάει να κάτσει. Αν ο μη καπνιστής επιλέξει να πάει με τους καπνιστές φίλους του στον τεκέ, θα υποστεί την κάπνα. Αν εγώ επιλέξω να ακολουθήσω τους μη καπνιστές φίλους μου στο άκαπνο μαγαζί, θα υποστώ το κρύο και την παγωνιά του πεζοδρομίου κάθε φορά που θέλω να καπνίσω (ή το σύνδρομο στέρησης). Και, προς θεού, ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΩΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. Basta.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #46 στις: 03/01/07, 23:54 »
Και σε μια εταιρία που ήμουν, υπήρχε δωμάτιο καπνιστών. Έχει αποδειχτεί επιστημονικά οτι το παθητικό κάπνισμα είναι το ίδιο σχεδόν επιβλαβές με το κανονικό. Συνεπώς, θα πρέπει να ληφθούν μέτρα, για τους μη καπνίζοντες σε χώρους όπως εστιατόρια, bar, clubs, δημόσιες υπηρεσίες, όπως γίνεται σε πολλές πολιτείες στην Αμερική... Προέχει η δημόσια υγεία.
Αν και είμαι κάπως απαισιόδοξος ως προς τον χρόνο εφαρμογής τέτοιων μέτρων στο Ελλαδιστάν.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/07, 23:57 από black sheep »

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #47 στις: 31/01/07, 01:39 »
Να απαγορευθεί το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους όλων των χωρών της ΕΕ ζητά η Κομισιόν

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=774600&lngDtrID=252

http://news.yahoo.com/s/nm/20070130/hl_nm/smoking_eu_dc_2
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/07, 01:55 από black sheep »

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #48 στις: 01/02/07, 22:41 »
   Ήδη απαγορεύτηκε στη Γαλλία! Από τις ειδήσεις έμαθα οτι το 45% των Ελλήνων καπνίζουν σε σχέση με το 33% των Γάλλων και το 16% (!!!) των Σουηδών! Ο μέσος όρος της Ε.Ε. ειναι 29%.
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ποινικοποίηση Καπνού-Αλκοόλ
« Απάντηση #49 στις: 01/02/07, 22:45 »
150.000 άτομα όμως ταυτόχρονα προσέλαβε η γαλλική κυβέρνηση για να ελέγχουν τους παραβάτες.
Το πρόστιμο ανέρχεται στα 68 ευρώ.

Θεική δήλωση ενός τύπου: Να μη γίνει ποτέ, είναι ρατσιστικό !;!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!