Αποστολέας Θέμα: 2010...Η πιο επικοδομητική συναυλιακή χρονιά στην Ελλάδα? Ή.........?  (Αναγνώστηκε 4173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Λεπόν...θα μπω κατευθείαν στο ψητό....τόσα χρόνια κράζαμε που δεν μας έφερναν μεγάλα ονόματα στην Ελλάδα.....και ξαφνικά.....σε ένα καλοκαίρι έρχονται....:
Lamb of God
Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax
Aerosmith
Faith No More
Rammstein
U2
Cranberries
Scorpions (ξανά....)
Clutch
James (ξανά....)
+Rockwave....

Βάλε ότι μέσα στη χρονιά ήρθαν άλλα τόσα σπουδαία ονόματα όπως:
Craig Bailey (ΘΕΟΣ)
Editors
Levellers
Archive
Katatonia
Fates warning
κτλ κτλ κτλ

και έχουμε ακόμα:
Deicide
UFO
Haggard
69 eyes
Di anno
Epica
κτλ κτλ κτλ

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι...ότι ναι μεν χαίρομαι που η Ελλάδα έχει γίνει προορισμός μεγάλων (και μικρότερων αλλα καλών) ονομάτων για συναυλίες...αλλά απο την άλλη...το να φέρεις τοοοοοοοοοσα ονόματα σε μια χρονιά...διχάζει κάπως το κοινό....είναι πολλά τα λεφτά.....είναι πολλές οι μετακινήσεις....είναι δύσκολα τα πράγματα.... :P Θα μου πει κάποιος...είναι μεγάλος και ο ανταγωνισμός ανάμεσα στις εταιρίες (φαντάζομαι....) αλλά και πάλι...μήπως κάποιες συναυλίες είναι καταδικασμένες να πάνε άπατες?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Το τελευταιο σημειωσε το..Ηδη αρκετες συναυλιες εχουν γινει σε μισοαδειους χωρους..Σιγουρα οι μεγαλες συναυλιες του στυλ rammstein η Sonisphere μια χαρα θα γεμισουν αλλα εκεινες του μεσαιου βεληνεκους οπως των katatonia θα εχουν προβλημα..Και μπορει καποιος να πει τι με νοιαζει εμενα(και οντως ισως ηταν καλο για την πτωση των τιμων) αλλα απο την αλλη αυτο που θα γινει ειναι τα ονοματα αυτα που δεν θα τα πανε τοσο καλα για συγκυριακους λογους να μην ξαναπατησουν το ποδι τους..Αν υπηρχαν σωστα φεστιβαλ στην Ελλαδα θα βλεπαμε λιγοτερες συναυλιες αλλα πιο μαζεμενα τα ονοματα που ειναι hot(η εστω εχουν βγαλει δισκο) και ετσι ο κοσμος θα μπορουσε να πηγαινει..Μην ξεχναμε οτι το συναυλιακο κοινο στην Ελλαδα ειναι περιερισμενο για πολλους και διαφορους λογους(απο μεγεθος πληθυσμου ως μουσικη παιδεια) και με μια δεδομενη τσεπη οποτε δεν μπορει να πηγαινει παντου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Nομιζω πως με 2 ποστ τα ειπατε ολα ;D

Αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι βρηκαν την καταλληλη περιοδο να φερουν τοσα ονοματα στην Ελλαδα, τωρα που πετσοκοψαν μισθους και οι τιμες (σε ολα τα αγαθα) παραμενουν στα υψη!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Οι faith no more ήθραν 2009, εκτός αν ξανάρχονται και γω δεν το χω πάρει πρέφα...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ο λόγος που γίνονται τόσες πολλές συναυλίες είναι τριπλός.

1) Είναι η στροφή των καλλιτεχνών προς τα live αφού τα έσοδα από την δισκογραφία συνεχώς θα μειώνονται.

2) Είναι η αύξηση των εταιρειών διοργάνωσης στην Ελλάδα. Τη δεκαετία 80-90 υπήρχαν 5 εταιρείες παραγωγής (Άνωση, DiDi Music, Breathless, Pilgrim και Half Note). Τώρα έχουμε πάνω από 10 (Άνωση, DiDi Music, On Stage, Venerate Industries, Alterground, Final Cut, CTS, Eleven Concerts, AN Productions, CGA Concerts, Music Box Productions και Show What για να αναφέρουμε μερικές).

3) Τέλος είναι και η επιθετική τακτική που ακολουθούν κάποιες από τις εταιρείες αυτές η οποία περιλαμβάνει να κάνουν όσες περισσότερες (ειδικά μεγάλες) συναυλίες, με σκοπό να εξαλείψουν τους ανταγωνιστές τους από την αγορά. Αυτός ο πόλεμος φθοράς περιλαμβάνει να το να ανεβάζεις το κόστος μίας συναυλίας για τους ανταγωνιστές σου με το να πλειοδοτείς για κάποια ονόματα όπως και το να κάνεις όσες περισσότερες συναυλίες μπορείς, αφ' ενός για να μην υπάρχουν επιλογές σχημάτων για τους ανταγωνιστές και αφ' εταίρου γιατί ποντάρεις στο ότι το δικό σου κεφάλαιο είναι μεγαλύτερο και άρα θα αντέξεις περισσότερες ζημιές από τους ανταγωνιστές σου.

Η τακτική αυτή θα οδηγήσει βεβαίως σε πόλωση της αγοράς. Θα μείνουν λίγες εταιρίες, ίσως περισσότερες που κάνουν μικρές διοργανώσεις παρά μεγάλες αν και σε αυτές τις περιπτώσεις οι μικρές εταιρείες έχουν μικρότερο περιθώριο χασούρας. Ο λόγος που θα μείνουν περισσότερες μικρές είναι γιατί οι συναυλίες τους συνήθως απευθύνονται σε πιο περιορισμένο κοινό.

Το πιο πιθανό είναι μετά το καλοκαίρι να μειωθούν οι μεγάλες συναυλίες και να αυξηθούν οι μικρές.

Όσο για τα φεστιβάλ δυστυχώς το περσινό καλοκαίρι δεν ήτανε καλό για τα φεστιβάλ. Τα Rockwave και Ejekt μπήκανε μέσα και το Synch ίσα ίσα που κατάφερε να βγεί. Και φέτος δεν βλέπω πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Οι faith no more ήθραν 2009, εκτός αν ξανάρχονται και γω δεν το χω πάρει πρέφα...

Οι Faith No More έχουν επιβεβαιωθεί ως headliners του φετινού Ejekt.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαι nevermore ε.
Ο πρώτος λόγος που είπε ο argo είναι και ο πιο σωστός.Να και άλλο ένα καλό της πειρατείας :P
Πάντως σχετικά με τα λεφτά το γεγονός οτι αρκετές από τις συναυλίες γίνονται μαλακάσα,μπορεί να ελαφρύνει αρκετά την τσέπη.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Kαι nevermore ε.
Ο πρώτος λόγος που είπε ο argo είναι και ο πιο σωστός.Να και άλλο ένα καλό της πειρατείας :P
Πάντως σχετικά με τα λεφτά το γεγονός οτι αρκετές από τις συναυλίες γίνονται μαλακάσα,μπορεί να ελαφρύνει αρκετά την τσέπη.

Να ελαφρύνει την τσέπη πως? όσοι δεν είναι απο αθήνα θα έχουν μεγάλο ζόρι.....με τα πηγαινε έλα και τα συναφί....εγώ πχ σπουδάζω ξάνθη...και κανονικά μένω θεσσαλονίκη..για να πάω σε όσες με αρέσουν θα πρέπει να με βγει η ψυχή....πρώτα απ'όλα με τις μετακινήσεις....και με αμάξι να έρθεις πλεον, εκεί που έχει πάει η βενζίνη σε πηγαίνει αίμα....βάλε τα εισητήρια για τα live κτλ....πολλά έξοδα....και σκέψου ότι και πολλοί δεν έχουν και που να μεινουν στην αθήνα..οπότε βάλε λεφτά και για διαμονή....ΧΑΟΣ......

Τώρα για τα festival.....το sonisphere δεν νομίζω να μπει μέσα.....προσωπικά αυτό που σκέφτομαι να τιμήσω εγώ ειναι το ejekt γιατί πέρυσι δεν μπόρεσα να δω faith no more....κι έχω ήδη αγοράσει εισητήριο για rammstein....
βάλε όμως ότι θέλω να δω και cranberries, clutch, lamb of god, aerosmith...που είναι συναυλίες που γίνονται μόνο αθήνα.....θες ενα 500άρικο χαλαρά....

ΤΕΛΟΣ...θέλω να διαμαρτυρηθώ ότι είναι προβοκάτσια των εταιριών που φέρνουνε τα συγκροτήματα σε περίοδο εξεταστικής....ΕΛΕΟΣ..... :P

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Master εννοούσα ότι μαλακάσα μπαίνεις εύκολα τσάμπα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Τώρα για τα festival.....το sonisphere δεν νομίζω να μπει μέσα.....προσωπικά αυτό που σκέφτομαι να τιμήσω εγώ ειναι το ejekt γιατί πέρυσι δεν μπόρεσα να δω faith no more...

Kι όμως το Sonisphere δεν θα πάει όσο καλά θα μπορούσε και σε αυτό θα ευθύνεται κυρίως η τιμή του εισιτηρίου και το ότι λίγες μέρες μετά παίζουν οι Rammstein.

To Rockwave ειδικά την μέρα των Massive Attack δεν το βλέπω καλά.

Το Ejekt μάλλον θα βγει κερδισμένο από όλα αυτά.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μου φαινεται εξωφρενικο να ερχονται metallica ,megadeath, anthrax , slayer μαζι........ειναι πρωτακουστο! πολυ φοβαμαι μην γινει καμια ακυρωσει παλι και μας πιασου "κοτσο"....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
πεινασαν οι μεγαλοι και ειπαν να σκυψουν προς τα μερη μας...

δεν εχω παραπονο που εχουμε τοσο καλο σετ συναυλιων αλλα που ολοι σκανε φετος :P και τις αλλες φορές λειψυδρία
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι και άλλες χρονιές είχαμε τέτοιους συναυλιακούς "οργασμούς" και κάθε χρόνο μας φαίνεται πιό παράξενο ή μεγάλο. Σίγουρα αν ψάξει κανείς κάναμε παρόμοιες συζητήσεις και παλιότερα όταν έφτανε καλοκαίρι. Απλώς παλιότερα είχαμε και περισσότερες ακυρώσεις συνήθως. Τώρα για φέτος θα δούμε, αν όντως γίνουν όλες αυτές οι συναυλίες (όχι να πάνε καλά όλες γιατι δεν παίζει αυτό) θα είναι αρκετά σημαντικό για την αξιοπιστία της χώρας και των εταιριών. Πολλές χρονιές στο παρελθόν έχουμε δει "μεγάλα" φεστιβάλ να ακυρώνονται λόγο μικρής προσέλευσης.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Μετρώντας μόνο τις συναυλίες σε εξωτερικούς χώρους, τις λεγόμενες μεγάλες δλδ, έχουμε:

Bob Dylan - 29/5 Terravibe
Thievery Cooporation - 29/5 Θέατρο Βράχων
Jean Michel Jarre - 1/6 Γήπεδο Tae Kwon Do
Rhiana - 1/6 Γήπεδο Καραϊσκάκη
Synch Festival - 4,5/6 Τεχνόπολις, Γκάζι
Billy Idol + Stranglers - 18/6 Γήπεδο Λεωφόρου
Aerosmith - 20/6 Γήπεδο Καραϊσκάκη
Jerry Lee Lewis - 23/6 Θέατρο Λυκαβηττού
Sonisphere Festival - 24/6 Terravibe
Rammstein - 28/6 Terravibe

Μόνο για τον Ιούνιο στην Αθήνα.  :o

Κι έχουμε να δούμε κι άλλα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
61 Απαντήσεις
42725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 14:55
από PapaRoach
13 Απαντήσεις
5371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 23:20
από ilianthos-Kanlis
111 Απαντήσεις
45791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 23:41
από Mrs Brightside
17 Απαντήσεις
12086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 14:54
από gers
3 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 22:40
από morpheas
182 Απαντήσεις
54102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 04:36
από Vaiking
25 Απαντήσεις
11534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 10:12
από philip the great
5 Απαντήσεις
3540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 19:58
από Wise_One
6 Απαντήσεις
3611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/10, 14:01
από felecaster