Αποστολέας Θέμα: Agile guitars..??  (Αναγνώστηκε 12549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Agile guitars..??
« στις: 23/09/10, 14:59 »
http://www.rondomusic.com/pendulumpro7ebnat.html   :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

παραθετω link το οποιο μου εκανε μεγαλη εντυπωση μια και κατι τετοιο εψαχνα σε εφταχορδη...
Εντυπωσιακες,εμφανισιμες,καλα ξυλα,καλοι μαγνητες...ξερω γω... ???
Καποιο λακο θα εχει η φαβα ομως...
Για αυτα που προσφερουν σε συγκριση με αλλες εταιριες σαν να ειναι λιγακι low bugdet(ετσι νομιζω δηλαδη).
Guys τα φωτα σας!!!
Δειτε και πειτε μου.
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #1 στις: 23/09/10, 15:00 »
http://www.rondomusic.com/7string-ss2.html


και ενα ακομα link με ολη την κολλεξιόν!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #2 στις: 23/09/10, 15:10 »
Καποιο λακο θα εχει η φαβα ομως...

Προφανως δεν γραφει Gibson επανω ωστε να πληρωσεις κανα χιλιαρικο παραπανω ::)

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #3 στις: 23/09/10, 15:16 »
Καποιο λακο θα εχει η φαβα ομως...

Προφανως δεν γραφει Gibson επανω ωστε να πληρωσεις κανα χιλιαρικο παραπανω ::)
Δεν ειπα κατι τετοιο...
Λεω οτι λεω γιατι συνηθησα τιμες ESP,IBANEZ(αυτων των προδιαγραφων παντα) κτλ
Φαινονται πολυ δελεαστικες παντως...
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #4 στις: 23/09/10, 15:18 »
Δεν ειπα κατι τετοιο...
Λεω οτι λεω γιατι συνηθησα τιμες ESP,IBANEZ(αυτων των προδιαγραφων παντα) κτλ
Φαινονται πολυ δελεαστικες παντως...

Mα και βεβαια δεν ειπες κατι τετοιο, εγω το ειπα χαριτολογοντας και με νοημα θελοντας να πω οτι πληρωνεις την πραγματικη αξια με αυτες τις κιθαρες και οχι το ονομα οπως με Gibson, ESP κλπ ;)

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #5 στις: 23/09/10, 15:22 »
Mα και βεβαια δεν ειπες κατι τετοιο, εγω το ειπα χαριτολογοντας και με νοημα θελοντας να πω οτι πληρωνεις την πραγματικη αξια με αυτες τις κιθαρες και οχι το ονομα οπως με Gibson, ESP κλπ ;)
Αν ειναι οντως η πραγματικη η αξια που αναγραφεται στις τιμες,μπορω να πω πως αξιζει να τις δοκιμασει κανεις.
Απο την αλλη παλι δεν αναφερεται τιποτα για χωρα παραγωγης κτλ.(που δυστυχως για μενα κατι τετοιο παιζει μεγαλο ρολο).
Π.χ. αν ειναι china μπορει το οργανο να ειναι ψαθυρο σε δοκιμες θλιψης και εφελκυσμου  :P
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #6 στις: 28/09/10, 19:44 »
Κρατα το "...για μενα" και μονο γιατι η κινα τωρα τελευταια εκπλησσει μη πω ντροπιαζει αλλες "χωρες παραγωγης"...Π.χ. παιξε μια ωραια squier classic vibe...

Παντως μια και το ρωτησες οι agile ειναι made in korea. Δε θα ελεγα οτι ειναι και η πρωτη κιθαρα για αποδοση τιμη ομως...


Σα μαρκα ξεκινησαν απο υπαλληλους μουσικων καταστηματων αν θυμαμαι καλα...
Δεχονταν επι πολυ καιρο custom παραγγελιες (ακομη δεχονται). Ωστοσο αυτο το εξελιξαν βαζοντας το αμερικανικο κοινο να ψηφιζει τι χαρακτηριστικα θελει στα επομενα μοντελα. Π.χ. τωρα εβγαλαν 8 χορδη neck through με καλο hardware, καινοτομικη long scale μεταβλητου για καθε χορδη (αυτες με τα "διαγωνια ταστα") και σιγουρα πραγματα που δεν θα τα δειτε απο δυσκοιλιες και αργες μεγαλοεταιρειες με αλλους σκοπους ειναι η αληθεια.


Για να μη μπερδευουμε τα αυγα με τα πασχαλια, αν εγραφε gibson οφειλε να εχει φινιρισμα νιτρου και οχι το πλαστικο (το οποιο δεν πειραζει κανεναν, αλλα αμα θες την κιθαρα σαν επιπλο...επισης της agile ειναι απο τα χειροτερα φινιρισματα πλαστικου στην αγορα), οφειλε να εχει κορυφαιο hardware (δεν εχει) 17 μοιρες κλιση στο headstock (δεν εχει) 4 μοιρες στο λαιμο-σωμα (δεν εχει αλλα παλια και οι gibson ηταν ο,τι να'ναι σε αυτο) και ενα σωρο μικρολεπτομερειες που κοστιζουν (binding στα ταστα καλα ποτενσιομετρα κλειδια κτλ).


Τα παραπανω δε σημαινει οτι δεν ειναι καλες κιθαρες απεναντειας κοσμος πινει νερο στο ονομα τους.

Ομως τα πολυ καλα τους μοντελα, ξεφευγουν απο τα 600+ και αν σκεφτεις μεταφορικα τελωνειο, για μενα οχι δεν αξιζουν και τοσο.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #7 στις: 29/09/10, 21:39 »
Μαλιστα μαν.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου και για την υπενθυμιση των μεταφορικων.
Αυτα που ειπες ουτε τα ηξερα, ουτε και ειδα καποιον στο youtube να τα λεει στις παρουσιασεις των ΑGILE.\
Τωρα οσο για την squier αν την πετυχω πουθενα τη συγκεκριμενη θα δοκιμασω...απλα δεν ειμαι και τοσο fender-ας!
Ευχαριστω και παλι!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #8 στις: 04/10/10, 21:00 »
 Οι Agile (οι οικονομικότερες) φτιάχνονται πλέον από την SX που είναι Ισπανική με εργοστάσιο στην Κίνα. Χρησιμοποιούν βέβαια hardware από Κορέα που είναι καλύτερο από no-name κινεζικά.
 Χρησιμοποιούν ηλεκτρικά της Artec και ξυλεία της dr.parts. Tα ξύλα της dr parts είναι απλά απίστευτα για τις τιμές τους. Πρακτικά, οι οικονομικές Agile είναι όμοιες με SX, με διαφορές κυρίως στο φινίρισμα και κάποια specs.
 Έχω αγοράσει ένα SX μπάσσο Jazz 5χορδο και μία SX Explorer set-in neck. Είναι πολύ καλά και τα 2. Χρειάστηκαν ένα full setup στην αρχή(ποια κιθάρα δε θέλει?...) αλλά μετά είχαν πολύ καλό playability.
 Τα ηλεκτρικά είναι αξιοπρεπή όπως και το hardware. Το λούστρο, όπως ειπώθηκε, δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά προσωπικά δε με πειράζει.
 Sx, dr.parts κλπ μπορείτε να δείτε στην Αθήνα στο Μοναστηράκι στου Σαμουελιάν. Είναι λίγο μπουζουκομάγαζο αλλά εξυπηρετεί για SX.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #9 στις: 04/10/10, 23:43 »
Φιλε μου εχω την εντυπωση οτι οι ισπανικες SX που λες δεν εχουν καμια σχεση με αυτες του www.rondomusic.com Αν βρω πληροφοριες θα επανελθω.

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #10 στις: 05/10/10, 03:22 »
 Όπως ανέφερα, οι πιο οικονομικές Agile είναι εκείνες που παράγονται στην Κίνα από το εργοστάσιο όπου παράγει και η SX. Οι ακριβότερες Agile παράγονται στην Κορέα με πιο υψηλά στάνταρντς. Υπάρχουν κι αντίστοιχα ακριβότερες και ποιοτικότερες SX βέβαια.
 Η αλήθεια είναι πως και το εργοστάσιο πιθανότατα ανήκει σε κινεζική εταιρία που δέχεται τα σχέδια και τις παραγγελίες από τις ευρωπαϊκές και αμερικανικές εταιρίες κιθαρών. Εκείνες κάνουν τη σχεδίαση και το κινεζικό εργοστάσιο την υλοποίηση. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν κοινά στοιχεία σε κάποια μοντέλα των dr parts, sx, agile, douglas κλπ. Γι αυτό άλλωστε η Rondo music εισαγάγει κυρίως αυτές τις "μάρκες":
http://www.rondomusic.com/electricguitar.html

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #11 στις: 05/10/10, 16:00 »
Μαλιστα μαν.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου και για την υπενθυμιση των μεταφορικων.
Αυτα που ειπες ουτε τα ηξερα, ουτε και ειδα καποιον στο youtube να τα λεει στις παρουσιασεις των ΑGILE.\
Τωρα οσο για την squier αν την πετυχω πουθενα τη συγκεκριμενη θα δοκιμασω...απλα δεν ειμαι και τοσο fender-ας!
Ευχαριστω και παλι!

Και εγω απο λιγο που το ειχα ψαξει, ειχα δει οτι τα πραγματα ειναι οπως τα λεει ο tech21man.
Παντως πριν καμια 8-ετια/10-ετια, η φεντερ ειχε βγαλει μια Squire 7-string Fat Strat (ή double fat strat? δεν θυμαμαι), η οποια ηταν πολυ καλη για τα χτηματα της! Δεν ξερω αν βγαινει ακομα, παντως αν τη βρεις καπου μεταχειρισμενη σε καλη τιμη, ειναι καλη περιπτωση!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #12 στις: 09/01/12, 01:18 »
Καλησπέρα,

Σκεφτόμουν να παραγγείλω μια Agile 3100 wide neck που μέχρι πρότεινος υπήρχε και σε silverburst,αλλά τώρα δεν την βλέπω.
Στα specs είναι ίδια με αυτή:
http://www.rondomusic.com/al3000rootbeerwide.html
διάβασα με πολύ προσοχή αυτά που έγραψε ο tech21man,τα οποία και αγνοούσα..

To θεμα είναι ότι αγορά+μεταφορικά είναι 400 ευρώ.
Για αγοραστες εκτός USA δεν παρέχουν δυνατότητα επιστροφής σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά οπότε θεωρούν επιβεβλημένο να παραγγείλεις και βαλίτσα.
Οπότε 400+βαλίτσα+τελωνείο, πάει στην καλύτερη περίπτωση 500 ευρώ και θεωρώ ότι δεν αξίζει το ρίσκο..

Αυτό που με έχει δελεάσει είναι το wide neck και η εβένινη ταστιέρα..
Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο les paul,έστω και μεταχειρισμένο που να έχει wide neck και έβενο?
Να διευκρινήσω ότι στην περίπτωσής μας ο όρος wide neck δεν σημαίνει φαρδύ μπράτσο,u shape κ.λ.π.
αλλά πιο φαρδιά ταστιέρα,μεγαλύτερο nut width.



Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #13 στις: 09/01/12, 10:32 »
Oi agile όπως έχουμε πει είναι μάλλον δύσκολο να φτάσουν Ελλάδα αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.
Για το nut width των ~44mm που θέλεις υπάρχουν μερικές λύσεις σε διάφορα βαλάντια με φθηνότερη και value 4 money(την έχω αγοράσει) :
Είναι η set neck hbl500
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500wh.htm
Mπορεί να είναι φθηνή σε τιμή αλλά πίστεψέ με, αξίζει και μάλιστα είναι στο ίδιο επίπεδο κατασκευής με τις πιο οικονομικές Agile ή SX (έχω SX). Δεν είναι ebony βέβαια, αλλά μη φανταστείς ότι και οι agile έχουν επάνω έβενο ή ταστιέρα ποιότητας premium(συνήθως είναι "ebonised"=βαμμένο σκούρο ξύλο). Δεν μπορούν λόγω χαμηλών τιμών να βάλουν Α ποιότητας ξύλα ή πραγματικό μαόνι,έβενο κλπ και βάζουν παραπλήσια ξύλα της ίδιας οικογένειας δένδρων. Αυτά τα λέω έχοντας παίξει αρκετά με agile explorer στην Αγγλία. [/size]
Eγώ έχω την hbl500bk εδώ και 4 χρόνια και να φανταστείς δεν την έχω καν αναβαθμίσει... Μόνο τα κλασσικά: καλές χορδές, καλό σετάπ, νέο nut περασμένο με μολυβάκι, σφύξιμο κλειδιών.

Μετά, στα 43mm υπάρχει η σειρά art της ibanez με πολύ ωραία set-neck μοντέλα που αξίζουν μια ματιά:
http://www.gak.co.uk/en/ibanez-art80/18945


Όλες [size=78%]βέβαια[/size][size=78%]  διαφέρουν  λίγο από το κλασσικό lp σχήμα όπως και η agile.[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/12, 10:39 από Sottos »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #14 στις: 09/01/12, 10:51 »
Oi agile όπως έχουμε πει είναι μάλλον δύσκολο να φτάσουν Ελλάδα αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.
Για το nut width των ~44mm που θέλεις υπάρχουν μερικές λύσεις σε διάφορα βαλάντια με φθηνότερη και value 4 money(την έχω αγοράσει) :
Είναι η set neck hbl500
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500wh.htm
Mπορεί να είναι φθηνή σε τιμή αλλά πίστεψέ με, αξίζει και μάλιστα είναι στο ίδιο επίπεδο κατασκευής με τις πιο οικονομικές Agile ή SX (έχω SX). Δεν είναι ebony βέβαια, αλλά μη φανταστείς ότι και οι agile έχουν επάνω έβενο ή ταστιέρα ποιότητας premium(συνήθως είναι "ebonised"=βαμμένο σκούρο ξύλο). Δεν μπορούν λόγω χαμηλών τιμών να βάλουν Α ποιότητας ξύλα ή πραγματικό μαόνι,έβενο κλπ και βάζουν παραπλήσια ξύλα της ίδιας οικογένειας δένδρων. Αυτά τα λέω έχοντας παίξει αρκετά με agile explorer στην Αγγλία.
Eγώ έχω την hbl500bk εδώ και 4 χρόνια και να φανταστείς δεν την έχω καν αναβαθμίσει... Μόνο τα κλασσικά: καλές χορδές, καλό σετάπ, νέο nut περασμένο με μολυβάκι, σφύξιμο κλειδιών.

Μετά, στα 43mm υπάρχει η σειρά art της ibanez με πολύ ωραία set-neck μοντέλα που αξίζουν μια ματιά:
http://www.gak.co.uk/en/ibanez-art80/18945


Όλες [size=78%]βέβαια[/size][size=78%]  διαφέρουν  λίγο από το κλασσικό lp σχήμα όπως και η agile.[/size]


Την Harley Benton hbl 500 με το χρυσό hardware την είχα και εγώ σε μαύρη.
 Την είχα ανοίξει κιόλας και παρατήρησα ότι ήταν και long tenon.
 Καμία σχέση με άλλα harley benton μοντέλα.
 Πριν κανένα χρόνο όμως την έδωσα.
 
 Και για τον έβενο που γράφεις συμφωνώ ότι μάλλον είναι β' διαλογής είτε βαμμένο μαύρο.
 
 Τώρα έχω αυτή:http://www.mylespaul.com/forums/other-les-pauls/117655-jack-danny-lc300-black-looks.html
 την οποία έχω αναβαθμίσει σταδιακά και η αίσθησή της μπράτσο-ταστιέρα σου δίνει μια πιο πλατειά αίσθηση από τις κλασσικές les paul αλλα δεν την λες και wide neck
 Σκέφτηκα μάλιστα να παραγγείλω και μια ταστιέρα έβενο,αλλά βρίσκω μόνο slotted..Fretted όχι..
 Αν κάποιος έχει κανά link καλοδεχούμενο..
 
 H Αgile που postαρα έχει nut width,1 3/4 inches, = 4.5 c m
 Πολύ δελεαστικό για το παίξιμό μου...
 

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #15 στις: 09/01/12, 11:20 »
Ωραίος! Βλέπω έχουμε παρόμοιες προτιμήσεις!
To nut width λένε ότι έχει περισσότερο sustain πέρα από τη βολικότερη πλατιά ταστιέρα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει αισθητή διαφορά για ~1 mm.
Αυτό που κάνω σε κάποιες περιπτώσεις για να αυξήσω την "ταχύτητα" του μπράτσου, δηλαδή να μην ¨κολλά" το χέρι, είναι να το τρίψω και να λουστράρω με ματ βερνίκι.  Εναλλακτικά, με ένα σφουγγαράκι κουζίνας από την πράσινη επιφάνεια ή λεπτό βρεγμένο γυαλόχαρτο, τρίβω ελαφρά το μπράτσο για να φύγει το πολύ glossy φινίρισμα που προσωπικά δε μου δίνει ταχύτητα όταν κινούμαι κατά μήκος της ταστιέρας(κατά πλάτος δεν έχει διαφορά).
Ταστιέρα λίγο δύσκολο να βρεις έτοιμη καθώς τα τάστα μπαίνουν μάλλον στο τέλος, αφού έχει κολληθεί η ταστιέρα στο μπράτσο κι έχει στεγνώσει καλά. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ταστιέρα και μετά τάστα αλλά μόνο σε κάποιο projectάκι που δε χρησιμοποιείς ως main όργανο για να έχεις χαμηλό ρίσκο. Σε μάστορα είναι τεράστιο το κόστος αλλά το αποτέλεσμα είναι συνήθως καλό.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #16 στις: 09/01/12, 11:42 »
Αυτό που κάνω σε κάποιες περιπτώσεις για να αυξήσω την "ταχύτητα" του μπράτσου, δηλαδή να μην ¨κολλά" το χέρι, είναι να το τρίψω και να λουστράρω με ματ βερνίκι.  Εναλλακτικά, με ένα σφουγγαράκι κουζίνας από την πράσινη επιφάνεια ή λεπτό βρεγμένο γυαλόχαρτο, τρίβω ελαφρά το μπράτσο για να φύγει το πολύ glossy φινίρισμα που προσωπικά δε μου δίνει ταχύτητα όταν κινούμαι κατά μήκος της ταστιέρας(κατά πλάτος δεν έχει διαφορά).


Eγώ το wide neck το θέλω γιατί προέρχομαι από αρκετά χρόνια κλασσικής κιθάρας
 Mε μια prs με φαρδιά ταστιέρα που είχα παίξει κατάλαβα ότι με βολεύει πολύ.
Αλλά η τιμή της ξέφευγε,πάνω από 2000 ευρώ..


Επίσης συνδυασμός wide-neck και παχύ μπράτσο δεν επιβαρύνει τους τένοντες όσο το slim profile και ο στενός λαιμός..
Έχω και μεγάλα δάχτυλα..
Έχω πολλούς λόγους να ψάχνω wide neck.

Ταστιέρα λίγο δύσκολο να βρεις έτοιμη καθώς τα τάστα μπαίνουν μάλλον στο τέλος, αφού έχει κολληθεί η ταστιέρα στο μπράτσο κι έχει στεγνώσει καλά. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ταστιέρα και μετά τάστα αλλά μόνο σε κάποιο projectάκι που δε χρησιμοποιείς ως main όργανο για να έχεις χαμηλό ρίσκο. Σε μάστορα είναι τεράστιο το κόστος αλλά το αποτέλεσμα είναι συνήθως καλό.


Ναι,λίγο που το έψαξα το κόστος για μάστορα είναι μεγάλο.
Σκέφτηκα να παραγγείλω αυτό   http://www.stewmac.com/shop/Bodies,_necks,_wood/Electric_guitar_fingerboards/Slotted_Fingerboard_for_Gibson_Guitar.html
και ενα set από αυτά  http://www.stewmac.com/shop/Inlay,_pearl/Pre-cut_inlays/Inlay_Sets_for_Les_Paul.html
και wide frets http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Stewart-MacDonald_Fretwire/Wide_Fretwire.html

και να την πληρώσει την νύφη η j & d μου αλλά πιστέυω ότι κάπου θα κάνω κάποιο μη αναστεψιμο λάθος..Δεν έχω και εξειδικευμενα εργαλεία,
πέρα από ένα dremel με καμιά 200 προσαρτήματα,αλλά δεν νομίζω ότι αρκεί..

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #17 στις: 09/01/12, 13:46 »
Aν σε βόλεψε  το wide fat των ακριβών PRS, τότε γιατί δε δοκιμάζεις κάποια PRS SE;

http://www.thomann.de/gr/prs_se_single_cut_orange.htm
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #18 στις: 09/01/12, 16:19 »
Aν σε βόλεψε  το wide fat των ακριβών PRS, τότε γιατί δε δοκιμάζεις κάποια PRS SE;

http://www.thomann.de/gr/prs_se_single_cut_orange.htm


Η prs που έπαιξα ήταν μαλλον κάποια πολύ συγκεκριμένη prs με wide χαρακτηριστικά.
Στο link που έδωσες το μανίκι έχει φαρδύ προφίλ και είναι ωραίο αλλά το nut width είναι 1 11/16 ίντσες δηλαδή  42,8625 χιλιοστά.
Και οι prs γενικότερα με βολεύουν,καλή η πρότασή σου,απλά η Agile με το wide neck είναι από τις λίγες les paul με nut width 45 mm.

Τώρα διαβάω ότι υπάρχει ένας τρόπος να πάρεις μια διεύθυνση από εδώ
http://www.oneusaaddress.com/
να την δηλώσεις σαν δική σου,να σταλθεί η κιθάρα εκεί με κουτί  μεταφορά και όχι βαλίτσα,
και μετά να πληρώσεις και χαμηλότερα μεταφορικά από ότι στη Fedex..

Θα διαβάσω περισσότερα μήπως τελικά συμφέρει. ???
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/12, 16:21 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #19 στις: 09/01/12, 21:09 »
Koίταξα κι εγώ την Agile από περιέργεια (πολύ θα ήθελα μια κιθάρα με 45 χιλιοστά nut width), αλλά απ' ό,τι βλέπω δεν είναι πλέον διαθέσιμη... :(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #20 στις: 09/01/12, 22:18 »
Koίταξα κι εγώ την Agile από περιέργεια (πολύ θα ήθελα μια κιθάρα με 45 χιλιοστά nut width), αλλά απ' ό,τι βλέπω δεν είναι πλέον διαθέσιμη... :(


Μίλησα προηγουμένως με τον Kurt της rondomusic και μου είπε ότι την άνοιξη κάποια στιγμή,ακριβώς δεν γνώριζε,θα κάνουν νέα παραλαβή..

Ένα βίντεο από την Αgile 3100 wideneck 


Εγώ είχα σταμπάρει την silverburst Agile 3100 wide neck,αλλά δεν την βλέπω άλλο..


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #21 στις: 09/01/12, 23:01 »
Μίλησα προηγουμένως με τον Kurt της rondomusic και μου είπε ότι την άνοιξη κάποια στιγμή,ακριβώς δεν γνώριζε,θα κάνουν νέα παραλαβή..

Nέα παραλαβή μοντέλων με wide neck...?
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #22 στις: 09/01/12, 23:32 »
Μίλησα προηγουμένως με τον Kurt της rondomusic και μου είπε ότι την άνοιξη κάποια στιγμή,ακριβώς δεν γνώριζε,θα κάνουν νέα παραλαβή..

Nέα παραλαβή μοντέλων με wide neck...?

Nαι με wideneck.
Το εργοστάσιο που τις κάνει είναι στην κίνα,λέγεται Starsun music,απλά στην Αμερική περνάνε από κάποιον ποιοτικό έλεγχο,(διορθώσεις,σετάρισμα..κ.λ.π.)
και μετά διανέμονται από την rondomusic.
Μάλλον έχουμε να κάνουμε με συνδυασμό,σχετικά καλού κινέζικου εργοστασίου και σοβαρής Αμερικάνικης εποπτείας..
Κρίμα που δεν μπορώ να δοκιμάσω.Εδώ ούτε στα ευρωπαϊκά e-bay δεν βρίσκεις ευκολα agile,πόσο μάλλον 3100 και wide neck..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #23 στις: 10/01/12, 02:30 »
Λίγο άσχετο αλλά εδώ και καιρό θέλω να "χτυπήσω" απο το rondomusic μια φθηνούλα Douglas Spad Pro Tribal που τη θεωρώ εμφανησιακά ανελέητη (λογικά με καλό setup και παικτικά θα είναι κομπλέ) αλλά αυτό το τελωνείο...χάθηκε να στέλνουν με USPS... :-\

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Agile guitars..??
« Απάντηση #24 στις: 10/01/12, 10:24 »
Λίγο άσχετο αλλά εδώ και καιρό θέλω να "χτυπήσω" απο το rondomusic μια φθηνούλα Douglas Spad Pro Tribal που τη θεωρώ εμφανησιακά ανελέητη (λογικά με καλό setup και παικτικά θα είναι κομπλέ) αλλά αυτό το τελωνείο...χάθηκε να στέλνουν με USPS... :-\


Εγώ αναρωτιέμαι αν με το να αγοράσεις μια διευθυνση Αμερικής από ένα τέτοιο site: http://www.oneusaaddress.com/
είναι δυνατό να αποφύγεις τίποτα.

Σίγουρα δεν θα φορτωθείς τη βαλίτσα που είναι υποχρεωτική για αγοραστές εκτός USA.
Τώρα αν αυτές οι εταιρείες σου εξασφαλίζουν πιο φθηνά μεταφορικά δεν ξέρω...Πάντως περισσότερα από τα 107 δολαρια που θέλει η fedex ή η Ups με τις οποίες συνεργάζεται η rondo δεν νομίζω να θελουν περισσότερα.

Για την Αgile 3100 το συνολικό κόστος είναι:
399(κιθάρα)+107(μεταφορικά)+65(υποχρεωτική βαλίτσα)=571 δολάρια=448 ευρώ + το τελωνείο.

Αν είναι λοιπόν να ξεπεράσω τα 500 ευρώ για ένα προϊόν που ο Αμερικάνος αγοράζει με 313 ευρώ ενώ για μένα είναι γουρούνι στο σακί, θα το σκεφτώ πολύ καλά..
Αν δεν με δελέαζε τόσο πολύ το wide neck με 500 ευρώ θα έβλεπα καμιά tokai στις αγγελίες όπου οι τιμές στις κιθάρες έχουν ευτελιστεί περισσότερο από ποτέ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/05, 01:21
από Πελαργός
4 Απαντήσεις
3215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 11:39
από Jezus
0 Απαντήσεις
1952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 03:22
από JimiDS
1 Απαντήσεις
2660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 17:15
από Jezus
1 Απαντήσεις
1994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 13:59
από Jezus
14 Απαντήσεις
6234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 20:06
από Giorgos K.
6 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 23:32
από LOD
3 Απαντήσεις
4447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 20:45
από lordi13
30 Απαντήσεις
12544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/13, 23:50
από Μητσάκος
25 Απαντήσεις
15685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/14, 16:04
από Απόλλων