Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια με πεταλια/πεταλιερες και ενισχυτες.  (Αναγνώστηκε 10752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Γεια χαρα...πεζω 7 χρονια κιθαρα!τοσο καιρο ειμαι με εναν ενησχυτη κλασικο για μουσικη στερεοφωνικου.εχω και 2 μεγαλα ηχεια και με εχει βολεψει.αλλα καποια στιγμη πρεπει να γινει η μεγαλη αλλαγη...επισης εχω μια πεταλιερα της zoom και ενα πεταλακι της line 6 το uber metal...πεζω heavy,thrash,hard rock γενικα μεταλ.μου δανισαν εναν marshall 30w ενταξει δεν λεω καλος.πηγα ομως χθες στον νακα και μου εκανε παρουσιαση τον line 6 ton 30w...γεματος εφε...το καθαρο του μου αρεσε...και η βρομια του...ΑΛΛΑ...θελω γνωμες για αυτον τον ενησχυτη σε σχεση με τον marshall.Επισης μου ειπε οτι τα εφε του line 6 με ενα αντιστοιχο footswitch μπορω να αλλαζω τους ηδη αποθηκευμενους ηχους του ενησχυτη.η πεταλιερα που εχω ειναι χαλια...το πεταλακι ειναι τζιτζικι.και δεν ξερω τι να κανω...να παρω το σετ της line 6 μαζι με το footswitch??? να παρω αλλο ενισχυτη και πεταλακια σιγα σιγα αυτα που θελω?? να παρω πεταλιερα?? βοηθεια! πειτε μου ενα καλο σετ για ηχο....ενισχυτη,πεταλια η πεταλιερες.Σε λιγο καιρο θα αλλαξω και κιθαρα...θα παρω Gibson les paul standard ή Fender Stratocaster USA standard!

σας ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μέχρι πόσα σκοπεύεις να δώσεις? Γιατί πιθανότατα θα βρούμε καλύτερες λύσεις από τις παραπάνω..


Btw, οι κιθάρες που σκέφτεσαι είναι η μέρα με τη νύχτα, τελείως διαφορετική φιλοσοφία...

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Μέχρι πόσα σκοπεύεις να δώσεις? Γιατί πιθανότατα θα βρούμε καλύτερες λύσεις από τις παραπάνω..


Btw, οι κιθάρες που σκέφτεσαι είναι η μέρα με τη νύχτα, τελείως διαφορετική φιλοσοφία...


κοιτα...σκεψου το σετ line 6 με footswitch εχουν 198+118= 316 ευρω...οποτε καπου εκει παει αυτο...αλλα προτεινετε μου μεχρι 500 ευρω...και ενησχυτη και πεταλια η πεταλιερα...

ως αναφορα τις κιθαρες δεν ειμαι αποφασισμενος ακομα...θελω να δοκιμασω κλπ!!αλλα για αρχη θελω για αυτα που ανεφερα παραπανω!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αφού θες να παίξεις μέχρι και thrash, μήπως θα έπρεπε να αποκλείσεις την stratocaster...?

Μια american standard strat με 3 μονούς μάλλον δεν θα σου βγάλει αυτό που υποθέτω ότι θέλεις ηχητικά...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Αφού θες να παίξεις μέχρι και thrash, μήπως θα έπρεπε να αποκλείσεις την stratocaster...?

Μια american standard strat με 3 μονούς μάλλον δεν θα σου βγάλει αυτό που υποθέτω ότι θέλεις ηχητικά...


Αφηστε την κιθαρα ρε σεις...πειτε μου για αυτο που σας ειπα...κιθαρα μπορει να αλλαξω και σε 1 χρονο...αλλα τα αλλα που ειπα τα θελω τωρα αμεσα!!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
εφόσον έχεις ήδη ενισχυτή(έστω κ στερεοφωνικού ηχοσυστήματος) πάρε με τα 500 ευρώ ένα line6 pod κ την πεταλιέρα-ποδοδιακόπτη μαζί κ είσαι οκ.. εναλλακτικά δες κάποιο μεταχειρισμένο rocktron preamp αν δεν θες αυτόν της line6..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Πάρε την Rocktron G-100 ή 200

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
εφόσον έχεις ήδη ενισχυτή(έστω κ στερεοφωνικού ηχοσυστήματος) πάρε με τα 500 ευρώ ένα line6 pod κ την πεταλιέρα-ποδοδιακόπτη μαζί κ είσαι οκ.. εναλλακτικά δες κάποιο μεταχειρισμένο rocktron preamp αν δεν θες αυτόν της line6..

H απλά να πάρει κατευθείαν τη live....

Αναρωτιέμαι πάρα πολύ, τί αποτέλεσμα έχει ένα pod με ενισχυτή στερεοφωνικού...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κάνε λίγο οικονομία και πάρε αυτόν... http://www.thomann.de/gr/tech_21_trademark_60.htm

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εφόσον έχεις ήδη ενισχυτή(έστω κ στερεοφωνικού ηχοσυστήματος) πάρε με τα 500 ευρώ ένα line6 pod κ την πεταλιέρα-ποδοδιακόπτη μαζί κ είσαι οκ.. εναλλακτικά δες κάποιο μεταχειρισμένο rocktron preamp αν δεν θες αυτόν της line6..

H απλά να πάρει κατευθείαν τη live....

Αναρωτιέμαι πάρα πολύ, τί αποτέλεσμα έχει ένα pod με ενισχυτή στερεοφωνικού...

Εδω και πολλους μηνες (9) παιζω με το ποκετ ποντ στο Τεχνικς στερεφωνικο μου.. Πμ αν θες παραπανω λεπτομερειες..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εδω και πολλους μηνες (9) παιζω με το ποκετ ποντ στο Τεχνικς στερεφωνικο μου.. Πμ αν θες παραπανω λεπτομερειες..

Δεν τις αναφέρεις εδώ τις λεπτομέρειες να μαθαίνουμε κι εμείς;  ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Σωστός ο Απόλλων.Κοίτα φίλε γενικά με το αρχικό ερώτημα σου έχει υποθεί αρκετές φορές το συγκεκριμένο θέμα.Το μόνο που σου μένει είναι ν'ακούσεις και να επιλέξεις εσύ ότι νομίζεις πως σου κάνει :P

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Το πεταλακι σου δεν ειναι τζιτζικι, απλα το χρησιμοποιεις με λαθος τροπο (στο στερεο)
Επισης, αν Λαιν6 30βατ ενοεις τον σπαιντερ, προσωπικα εινα απο τους χειροτερους ενισχυτες που εχω ακουσει. Και αν μαρσαλ ενοεις τους MG, επισης χαλια.
Σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν καλυτερες λυσεις, ΠΟΛΥ καλυτερες, π.χ. ο ενισχυτης που σου προτεινε ο groovymood001, κλασικα ο Ρολαντ κιουμπ, και πολοι πολοι αλλοι!Εχουν βγει και πολλα νεα μοντελα τελευταια, ριξε μια ματια και αλλου!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδω και πολλους μηνες (9) παιζω με το ποκετ ποντ στο Τεχνικς στερεφωνικο μου.. Πμ αν θες παραπανω λεπτομερειες..

Δεν τις αναφέρεις εδώ τις λεπτομέρειες να μαθαίνουμε κι εμείς;  ;)

Eνταξει Απολλωνα, απλα εκεινη τη στιγμη βαριομουν να γραψω.. ;D

Λοιπον, γενικα, ο ηχος ειναι καλος, με την εννοια οτι ειναι στρογγυλος και στρωτος. Δεν ξυνει, και με σωστο σεταπ στο ποντ δεν τζιτζικιζει. Χρησιμοποιω κυριως τα high gain του και ομολογω οτι δινει βαρβατα οκγωδη distortion, οχι τοσο ξεχυτα, αλλα πιο συγκρατημενα. Τσιριγματα και τετοια ανετα, με μονο προβλημα το noise gate το οποιο κοβει απο καποιες αρμονικες παραπανω απο οτι πρεπει, ειναι ομως αρκετα χρησιμο. Το θεμα ειναι οτι αν και ο ηχος ειναι σε ολες τις περιπτωσεις smooth, ειναι καπως πισω.. Δεν βγαινει πολυ μπροστα, και εννοω οτι δεν ειναι τοσο straight in your face.. Κατα τα αλλα με ικανοποιει πληρως, βαρβατο gain που με σωστη χρηση δεν ειναι τζιτζικι, ισιο και απαλο και συγκρατημενο. Αλλα καπως πισω, λιγο μακρυνος, παντως μην φανταστειτε τρελα πραματα, μπορω ανετα να παιζω ωρες, το συνηθιζει το αυτι σου απο ενα σημειο και μετα.

Οτι αλλες αποριες, εδω ειμαι. ;)

Αποσυνδεδεμένος Snoop_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • TO LIVE IS TO di3
    • Προφίλ
σου προτεινω boss GT -10. Εχω τρελαθει με αυτη τη πεταλιερα !!!!!!!!!!
MasTeR oN HeaVeN ... oR ... PuPPet to HeLL ?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως 7 χρόνια που λες οτι παίζεις χωρίς ενισχυτή είναι πάρα πολλά...

Φρόντισε κατ'αρχήν να πάρεις ΕΝΙΣΧΥΤΗ και άστα τα υπόλοιπα...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Οτι αλλες αποριες, εδω ειμαι. ;)

Kαλά όλα αυτά και σε ευχαριστώ που έκανες την ανάλυση, αλλά εγώ ως άσχετος ρώτησα για να μάθω κάτι πιο βασικό. Πώς ακριβώς συνδέεις το pod με το στερεοφωνικό σου;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Αναρωτιέμαι πάρα πολύ, τί αποτέλεσμα έχει ένα pod με ενισχυτή στερεοφωνικού...

Αθλιο.
Απλα.
Βεβαια ειναι αναλογα τον ενισχυτη και τα ηχεια. Μην ξεχνατε, οτι τα ηχεια του στερεοφωνικου εχουν σχεδιαστει και κατασκευαστει για αλλη χρηση, και οχι για κιθαρα.

Kαλά όλα αυτά και σε ευχαριστώ που έκανες την ανάλυση, αλλά εγώ ως άσχετος ρώτησα για να μάθω κάτι πιο βασικό. Πώς ακριβώς συνδέεις το pod με το στερεοφωνικό σου;

Εγω παντως συνδεω την εξοδο του ποντ, στο mic in του ενισχυτη...

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις....

ως αναφορα που ακουσα καπου οτι να κρατισω τον στερεοφωνικο και να παρω απλα πεταλιερα καλη....το θεμα ειναι οτι πρωτον χανει ο ηχος στην στερεοφωνικη...και επισης καμια μερα που θα θελω να παω σε κανεναν φιλο που εχει στουντιο σπιτι του...δεν νομιζω να περνω ολοκληρα ηχεια και φετες απο το στερεοφωνικο  :P


επισης...ακουσα οτι ειπατε οτι το πεταλακι μοθ ειναι τζιτζικι επειδι το βαζω στο στερεοφωνικο.....συμφωνω...αλλα το εχω βαλει και στον μαρσαλ και ειναι απλα λιγο καλυτερα...αλλα δεν μου αρεσει...


κατι αλλο καποιος ρωτισε...NAI ο line 6 einai o spider και ο marshall ο  MG!!


Απο οτι βλεπω επιμενετε σε πεταλιερες παρα σε πεταλια ξεχωριστα...ακουστε τοτε αυτο...ενασ φιλος μου λεει να μου πουλησει μια VOX δεν θυμαμαι να σας πω μοντελο αλλα θα καταλαβετε...ειναι λαμπατη πεταλιερα με 2 πεταλια...ενα για volume ξεχωριστο και ενα για wah wah!την ειχε παρει 500 και μου την δινει 200!!αξιζει??δηλαδη για πεταλια ξεχωριστα δεν λεει??

οι φεντερ οι ενυσχητες ειναι καλοι??


προτεινετε μου μαρκες για ενυσχητες!!

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Ως "αναλογικος" τυπος θα προτεινα ενισχυτη λαμπατο - αναλογικα πεταλακια.
Ακριβη η λυση αλλα πιστευω αξιζει...  ::)

Οσο για Fender, υπαρχουν μοντελα και μοντελα! Εχει και καλα αλλα και μαπα μοντελα.
Ψαξε και λιγο στο "στεκι", εχει ερωτηθει αρκετες φορες το θεμα "Τι ενισχυτη να παρω"!

Μην βιαζεσε να κανεις μια αγορα...


Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Η vox tonelab (η πεταλιερα που λες), ειναι σε γενικες γραμμες πολυ καλη, με πολυ καλα εφφε, αλλα για thrash/heavy δεν θα σε καλυψει.

Aμα θες να κινηθεις αναλογικα-λαμπατα τοτε υπαρχει αυτη η λυση

Κεφαλι λαμπατο 5 βατ
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm
Μια 12αρα καμπινα, γιατι καλυτερα 12 παρα 10 χαχα
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm

Και εισαι στα 170 ευρω. Οποτε με τα υπολοιπα λεφτα χτυπας ειτε ενα
http://www.thomann.de/gr/line6_pod_2_2006.htm που πολλοι λενε οτι εχει πιο ρεαλιστικο μοντελινγ, αλλα πιο λιγα εφφε και ενισχυτες απο
http://www.thomann.de/gr/line6_pod_xt_amp_modeler.htm το μεγαλο του αδερφακι.

Kαι αν πας για το pod II, τοτε σου μενουν και λεφτα για ενα
http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm ωστε να εχεις τον απολυτο ελεγχο του pod μεσω midi
Kαι αν πας για το pod xt, τοτε βαζεις λιγα παραπανω και παιρνεις ενα
http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm ωστε παλι να ελεγχεις το pod.

Οποτε τα εχεις ολα! Λαμπα, εφφε, amp models, τι αλλο θες! Το επομενο βημα να αλλαξεις κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Ξεκινάς μια μεγάλη συζήτηση για τον ήχο.Ο Harley Benton που σου προτείναν είναι πολύ καλό μηχάνημα αν κι εγώ θα πρότεινα τον Fender Super Champ.Είμαι αντίθετος με την ιδέα της πεταλιέρας,παραμένω λάτρης των πεταλιών και η πρόταση μου είναι με τον καιρό να δοκιμάζεις ν'ακούς,να μαζεύεις λεφτά και να καταλήγεις σε καλές αγορές πεταλιών.Το θέμα λαμπάτου ενισχυτή είναι μεγάλη συζήτηση,άστη για άλλη φορά :P

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Kοιτα, γι'αρχη ειναι καλο καποιος να παρει μια φτηνη πεταλιερα, προκειμενου να ψαχτει, να δει τι εφφε χρειαζεται και τι οχι, και οταν με το καλο κατασταλαξει, τοτε να αλλαξει σε πεταλια. Γιατι κριμα δεν ειναι να σκασεις 80 ευρω για ενα εφφε που δεν θα χρησιμοποιεις?

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Kοιτα, γι'αρχη ειναι καλο καποιος να παρει μια φτηνη πεταλιερα, προκειμενου να ψαχτει, να δει τι εφφε χρειαζεται και τι οχι, και οταν με το καλο κατασταλαξει, τοτε να αλλαξει σε πεταλια. Γιατι κριμα δεν ειναι να σκασεις 80 ευρω για ενα εφφε που δεν θα χρησιμοποιεις?
Μια καλη λυση σε αυτο το θεμα ειναι μεταχειρισμενα πεταλακια.... μερικοι τα χαριζουν.



Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Συμφωνώ στο ότι με μια πεταλιέρα μπορεί κάποιος να μάθει τα εφφέ αλλά δεν θα έχει την αντίστοιχη ποιότητα με τα πετάλια.Και όντως μπορείς να βρείς πετάλια σε τιμή μισή του μισού

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
61128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/09, 19:49
από andy the crow
27 Απαντήσεις
24915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 10:52
από stavros-bass
Πεταλια/πεταλιερες

Ξεκίνησε από Dark_kronos « 1 2 3 4 » Εφέ

88 Απαντήσεις
28746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 19:50
από Costa Ex@rho
3 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 16:14
από taxfreesax
Πεταλιέρες

Ξεκίνησε από Conception Εφέ

2 Απαντήσεις
2504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 16:19
από Conception
Πεταλιέρες

Ξεκίνησε από B.C. Rich Εφέ

20 Απαντήσεις
6046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 15:52
από B.C. Rich
23 Απαντήσεις
10451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
6 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 14:55
από Ddarkkor
15 Απαντήσεις
4610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 18:45
από Jezus
5 Απαντήσεις
3797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 13:00
από Crossroad