Αποστολέας Θέμα: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας  (Αναγνώστηκε 11878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #25 στις: 18/02/11, 19:35 »
Ε, ειμαι ειδικη περιπτωση πληκτρα που προτιμω την ειρηνικη συνυπαρξη με οτιδηποτε ενισχυεται μεσω μιας κονσολας ( δηλαδη φωνες κυριως ). Αρα παντα ειμαι στο background, σε αντιθεση με οτιδηποτε προτιμα να ενισχυεται απο μονο του, οπως οι κιθαριστες ( που απλως δεν ακουνε κανεναν συνηθως, αλλα τι τους νοιαζει.. ) και οι μπασιστες ( να δονειται ο χωρος κι ολα τα υπολοιπα...μικρολεπτομερειες :P )!

Περαν της πλακας, αυτα ειναι κλασικες καραμελες...ειδικα για τους μπασιστες, ποτε δε μου εχει τυχει ενας που να παιζει δυνατα. Για τους κιθαριστες, δε θα διαφωνησω... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #26 στις: 18/02/11, 19:44 »
Να τονίσω πως δεν του είπα εγώ πως ακούγεται.Αλλά ο ντράμμερ. ;D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #27 στις: 18/02/11, 19:50 »
Ε, ειμαι ειδικη περιπτωση πληκτρα που προτιμω την ειρηνικη συνυπαρξη με οτιδηποτε ενισχυεται μεσω μιας κονσολας ( δηλαδη φωνες κυριως ). Αρα παντα ειμαι στο background, σε αντιθεση με οτιδηποτε προτιμα να ενισχυεται απο μονο του, οπως οι κιθαριστες ( που απλως δεν ακουνε κανεναν συνηθως, αλλα τι τους νοιαζει.. ) και οι μπασιστες ( να δονειται ο χωρος κι ολα τα υπολοιπα...μικρολεπτομερειες :P )!

Περαν της πλακας, αυτα ειναι κλασικες καραμελες...ειδικα για τους μπασιστες, ποτε δε μου εχει τυχει ενας που να παιζει δυνατα. Για τους κιθαριστες, δε θα διαφωνησω... ;D ;D ;D

Φίλος, δεν έχεις πέσει σε καλό Bassist, ο δικός μας το στραμπουλάει το Vol και ο 150άρης Marshall έχει και λαμπάτη προενίσχυση Peavey....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #28 στις: 18/02/11, 20:30 »
Ε, ειμαι ειδικη περιπτωση πληκτρα που προτιμω την ειρηνικη συνυπαρξη με οτιδηποτε ενισχυεται μεσω μιας κονσολας ( δηλαδη φωνες κυριως ). Αρα παντα ειμαι στο background, σε αντιθεση με οτιδηποτε προτιμα να ενισχυεται απο μονο του, οπως οι κιθαριστες ( που απλως δεν ακουνε κανεναν συνηθως, αλλα τι τους νοιαζει.. ) και οι μπασιστες ( να δονειται ο χωρος κι ολα τα υπολοιπα...μικρολεπτομερειες :P )!

Περαν της πλακας, αυτα ειναι κλασικες καραμελες...ειδικα για τους μπασιστες, ποτε δε μου εχει τυχει ενας που να παιζει δυνατα. Για τους κιθαριστες, δε θα διαφωνησω... ;D ;D ;D

Φίλος, δεν έχεις πέσει σε καλό Bassist, ο δικός μας το στραμπουλάει το Vol και ο 150άρης Marshall έχει και λαμπάτη προενίσχυση Peavey....

Και δύσκολα θα πεσω, πλεον εχω γινει ο ιδιος bassist ;D :P (τωρα, αμα γινω καλος, μπορει να το στραμπουλαω κι εγω το volume ;D)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #29 στις: 18/02/11, 20:35 »
Παρακολουθούσα πρόβα μπάντας φίλων που ξεκίνησαν στο άλλο δωμάτιο του στουντιο με το που τελείωσε η δική μου μπάντα. Παίζουν οι τύποι τις μεταλιές τους και πάνω στο ρεφρέν του wickerman σταματάει ο ντράμερ των παιδιών και βλέπουμε ότι είχε σκιστεί το snare. Φωνάζουμε τον τυπά από το στούντιο, το βλέπει και ρωτάει τον ντράμερ: ''Καλά ρε φίλε, με τι το βαρούσες?'' και απαντάει με απόλυτη ψυχραιμία ο τραγουδιστής τους:''Με τη θηριώδη του δύναμη!''  ;D ;D
 
Πλάκα στην πλάκα με το γέλιο που έπεσε χαλάρωσε κι ο στουντιατζής (sic) και τη γλιτώσανε 8)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #30 στις: 19/02/11, 16:29 »
εχετε συναντησει ποτε drummer που να μην παιζει με ολη του τη δυναμη? :P

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #31 στις: 19/02/11, 16:38 »
εχετε συναντησει ποτε drummer που να μην παιζει με ολη του τη δυναμη? :P

Ναι...οι 2 τελευταιοι που συνεργαστηκα...παραπονιοντουσαν οτι παιζαμε δυνατα συνολικα καιαι οι ενισχυτες ηταν στο 3. Αλλα δε νομιζω να υπαρχουν αλλοι στη γη σαν αυτους :P ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #32 στις: 27/04/11, 15:49 »
Εγώ με την 2η μπάντα μου είχαμε τους ενισχυτές στο 3-4 και ήταν δυνατά για τον ντράμμερ.

Και να πω και κάτι άλλο που τώρα θυμήθηκα.Πριν από λίγο καιρό είχα πάει να δω την πρόβα της πρώην μου μπάντας και 2ης μου μπάντας.Λοιπόν πήγα στο στούντιο να τους δω,εκείνη την φορά ο ιδιοκτήτης και πολύ ξηγημένο παλικάρι επίσης,είχε τον έναν ενισχυτή για αλλαγή λυχνιών και έτσι πήρε έναν Mesa Boogie από έναν φίλο του για να τον αντικαταστήσει 2-3 μέρες.Ο ενισχυτής μάλλον πανάκριβος και παλιό μοντέλο σχετικά με πολύ ωραίο ήχο.

Το παλικάρι που με αντικατέστησε στην μπάντα δεν την παλεύει και πολύ.Είναι κλασσικός leadάκιας.Όποτε βρει χώρο στο κομμάτι αρχίζει και σολάρει και ανεβοκατεβάζει κλιμάκες.Δυστυχώς τα bend και τα vibrato του φεύγουν αρκετά οπότε τα αποτελέσματα είναι κάπως τραγικά πολλές φορές.Σε εκείνη την πρόβα επέλεξε εκείνος να παίξει με τον Boogie.Βασικά και σε 2-3 λάιβ που το έχω ακούσει το παλικάρι ο ήχος του ήταν άθλιος,ίσως έφταιγαν οι ενισχυτές.Αλλά και εκείνη την φορά ο ήχος ήταν το ίδιο άθλιος.Οπότε για να μην κατηγορήσει τον εαυτό του λέει."Πωπω,πολύ μάπα αυτός ο ενισχυτής,ο Roland(Cube) που έχω σπίτι είναι πολύ καλύτερος."

Βέβαια εγώ και ο άλλος ο κιθαρίστας που ξέραμε από ενισχυτές τον κοιτάξαμε λίγο περίεργα και μετά λιώσαμε. ;D


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
9268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 00:58
από taxfreesax
12 Απαντήσεις
15269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 15:35
από Angel~Archo
3 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 13:30
από taxfreesax
4 Απαντήσεις
2453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 20:03
από Dr Wolf
12 Απαντήσεις
4025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 23:21
από Βραζίλης
17 Απαντήσεις
8570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 18:05
από zeoy