Αποστολέας Θέμα: DI και ηχογράφηση  (Αναγνώστηκε 4483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
DI και ηχογράφηση
« στις: 05/06/12, 01:08 »
Γειά σας! Σκέφτομαι να αγοράσω το redbox classic της hughes & kettner με σκοπό την ηχογράφηση χωρίς μικρόφωνο. Έχω τον marshall tsl602 (και επειδή πλέον υπάρχει θέμα με τους γείτονες) σκεφτόμουν την ηχογράφηση από το line out της προενίσχυσης στο redbox κ μετά στην κάρτα ήχου κοκ.

Τα ερωτήματα: θα υπάρξει βελτίωση σοβαρή ή θα έχω το ίδιο άθλιο σήμα απλώς λίγο πιο ραφιναρισμένο?
                         γνωρίζω ότι το μικρόφωνο είναι καλύτερη λύση, αλλά θα βοηθήσει καθόλου το redbox?
                         θα προτείνατε κάποιο άλλο di για αυτήν την δουλειά?
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: DI και ηχογράφηση
« Απάντηση #1 στις: 05/06/12, 01:40 »
Το μικροφωνο θα ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη, εαν ο χωρος ηταν καταλληλος γι'αυτο, το μικροφωνο και η τοποθετηση του επισης καταλληλα για μια καλη ηχογραφηση και βεβαια...η ιδια η καμπινα ικανη να αποδοσει τον ηχο που θελει ο κατοχος της.


Απο την αλλη βλεποντας τα specs του ενισχυτη ( http://marshallamps.com/downloads/files/TSL60s%20hbk.pdf ) βλεπω πως ηδη η line out του ειναι σε επιπεδο line level, οποτε στην ουσια ειναι σαν να εχει ενα εσωτερικο DI για αμεση συνδεση με τη κονσολα ή την καρτα!

Οποτε λογικα δεν θα χρειαστεις το DI, αφου ηδη στην ουσια ο ιδιος ο ενισχυτης σου βγαζει balanced εξοδο, ετοιμη κατευθειαν για ηχογραφηση στο DAW σου.


Βεβαια ο ηχος θα ειναι "ξερος" σε σχεση με τον ογκο που δινει η ιδια η καμπινα, αλλα απο το τιποτα.... :-\ ( ελπιζω μονο να μη κοιταω τα specs αλλου ενισχυτη )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: DI και ηχογράφηση
« Απάντηση #2 στις: 05/06/12, 01:59 »
τα σωστά specs κοιτάζεις. όντως έχει balanced line out-θεωρητικά, εσωτερικό di-όμως ο ήχος όχι μόνο είναι ξερός αλλά κ ποιοτικά κακός. απλώς λόγω έλλειψης καμπίνας(όταν συνδέεσαι στο line out) κ επειδή το redbox κάνει προσομοίωση καμπίνας, ίσως να βοηθούσε. Για αυτό κ ρώτησα, αν κάνποιος έχει εμπειρία με παρόμοια προϊόντα :)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: DI και ηχογράφηση
« Απάντηση #3 στις: 05/06/12, 08:36 »
Έχεις σκεφτεί τη λύση των software προσομοιωτών καμπίνας (cabinet simulators); Υπάρχει το πολύ καλό LePou cab sim (google it, είναι free) που φορτώνει προσομοιώσεις (Impulse Response-IR). IRs υπάρχουν επίσης ένα σωρό free. Το αποτέλεσμα μπορεί με λίγο ψάξιμο να γίνει πάρα πολύ καλό.


Σε φτηνό payware ρίξε μια ματιά/αυτιά εδώ [size=78%]http://www.recabi.net/audio-and-video-clips/[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/12, 08:43 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: DI και ηχογράφηση
« Απάντηση #4 στις: 05/06/12, 14:24 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω δουλέψει με IR's, αν κ γενικά δεν είμαι πολύ του modelling. Γενικά θεωρώ το hardware πιο αξιόπιστο κ διαχειρίσημο
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: DI και ηχογράφηση
« Απάντηση #5 στις: 05/06/12, 15:53 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω δουλέψει με IR's, αν κ γενικά δεν είμαι πολύ του modelling. Γενικά θεωρώ το hardware πιο αξιόπιστο κ διαχειρίσημο


Κι εγώ δεν είμαι του modelling αλλά αν δε μπορρείς να γράψεις σωστά (με μικρόφωνο/α) λόγω διαφόρων παραγόντων (χώρος, γείτονες, ώρες κλπ) κάνεις αναγκάστικά συμβιβασμούς. Τόσο το hardware cab sim όσο και το software cab sim είναι συμβιβασμός κατά μια έννοια αλλά πέρα από αυτό έχει το καθένα κάποια δικά του πλεονεκτήματα. Εγώ π.χ. που υποστηρίζω software IR θεωρώ σημαντικό το να έχω ευελιξία να πειράξω και εκ των υστέρων την ηχογράφηση χωρίς να δεσμεύομαι σε αυτό που έγραψα (είτε με mic είτε με redbox).


Ο καλύτερος συμβιβασμός κατά τη γνώμη μου είναι line-out από το power amp σε συνδυασμό με ένα load για να μπορείς να push-άρεις τον τελικό χωρίς να ξεκουφαίνεις τους πάντες και μετά cab sim στο PC/Mac.


Σεβαστή φυσικά η κάθε άποψη επί του θέματος. Στο κάτω κάτω σημασία έχει να είσαι ικανοποιημένος και να βγάζεις το αποτέλεσμα που θες και πάρα πολύς κόσμος είναι ικανοποιημένος με το redbox (και άλλοι τόσοι με τα IRs)




EDIT!!! : μόλις είδα τα specs του ενισχυτή σου και το line-out είναι emulated. Αυτό σημαίνει πως έχει κάποιου είδους προσομοίωση καμπίνας ήδη το σήμα που βγαίνει από εκεί. Οπότε ο συνδυασμός με επιπλέον cabsim είτε μέσω redbox είτε μέσω IRs ΔΕΝ είναι ενδεδειγμένος. Στη θέση θα έστελνα σήμα για ηχογράφηση από το FX send του FX loop. Εκεί θα δοκίμαζα IRs και αν δεν με ικανοποιούσε θα την έψαχνα παραπέρα.

« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/12, 16:06 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DI και ηχογράφηση
« Απάντηση #6 στις: 06/06/12, 02:43 »
Συμφωνώ απόλυτα με zeoy!

Δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς για DI από τη στιγμή που 1) μιλάμε για σπιτικές ηχογραφήσεις και όχι για live και 2) υπάρχουν τόσα cab impulses διαθέσιμα..

Στη θέση σου, θα έπαιρνα το line out ("στεγνό" και οχι emulated), θα το έστελνα στην κάρτα ήχου (εφόσον είναι καλή βέβαια, αλλιώς δεν μπορείς να δουλέψεις) και μετά σε software.. Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ είναι το Voxengo Boogex VST με το οποίο μπορείς να φορτώσεις κάποιο cab impulse (IR).. Αυτό είναι ουσιαστικά το αρχειάκι που σου κάνει την προσομοίωση της καμπίνας... Τέτοια αρχεία μπορείς να βρεις πάρα πολλά και από πολλούς συνδυασμούς καμπινών-μικροφώνων...

Αν τελικά κατεβάσεις το Voxengo (που είναι και free), μην ξεχάσεις να βάλεις όλες τις ρυθμίσεις της προσομοίωσης ενισχυτή σε flat ρύθμιση (τα tone knobs στη μέση, το gain στο 0 κλπ).. Τώρα βέβαια θα έχουν βγει και άλλα τέτοια VST αλλά δεν ασχολήθηκα τελευταία και δεν ξέρω αν υπάρχει τίποτα καλό...

Πάντως -γνώμη μου- δεν αξίζει να πας για το Red Box.. Η μόνη περίπτωση που θα το αγόραζα προσωπικά θα ήταν αν σε live θα θελα να στείλω το σήμα από τα πετάλια στην κονσόλα (θα το έβαζα ανάμεσα).. Κι εκεί, θα πρέπει να υπάρχει ένα πετάλι με χαρακτήρα ενισχυτή.. Για ηχογραφήσεις, έχεις τόσες free επιλογές που είναι και καλύτερες και με πιο σύνθετη τεχνολογία, που απλά δεν αξίζει να σκέφτεσαι να πληρώσεις γι αυτό..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:11
από BluesMe
3 Απαντήσεις
2392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 17:37
από gers
2 Απαντήσεις
4062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 14:38
από Kosthrash
24 Απαντήσεις
18780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/11, 12:00
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/10, 02:11
από rockflea
3 Απαντήσεις
2117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 17:47
από groovymood
1 Απαντήσεις
1798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 15:12
από jim.ni
13 Απαντήσεις
4499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 21:39
από giwrg98
7 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/11, 01:40
από jim.ni
2 Απαντήσεις
3227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 20:42
από Tasos_G