Αποστολέας Θέμα: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 72851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« στις: 22/11/04, 11:41 »
Ποια είναι τα καλύτερα ξύλα για ηλεκτρική κιθάρα?
Για σώμα, λαιμό κτλ κτλ
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 22/11/04, 13:50 »
den yparxoun kalutera kai xeirotera xula. Yparxoun xula me suggekrimenes xrhseis. Auta pou xrhsimopoiountai kata koron einai:
   Maoni: (kuriws stis Gibson) baru xulo me emfash sta mesaia.Polu "skouros" hxos gi auto kai sth kataskeuh tou swmatos twn les paul xrhsimopoieitai kai kapaki apo maple gia na dwsei mia kaluterh isorropia se oles tis suxnothtes
   Alder: (kuriws stis amerikanikes Fender): Xulo me gemato kai ba8y mpasso dunata upshlomesaia kai prima.
   Ash: (kuriws stis Fender tis dekaetias tou 50 kai se kapoies reissue): pio primo apo to alder, entones kai entupwsiakes gramwseis alla duskolo sth bafh.
   Basswood: mazi me to poplar thewrountai fthnes enallaktikes luseis sto alder. Oi Ibanez to xrhsimopoioun kata koron kuriws logw ths kalhs tou apokrishs sta mpassa wste na mh xanoun toso polu se autes tis syxnothtes logw tou floyd rose me to opoio einai efodiasmenes oi perissoteres.
    Poplar: Fthno upokatastato tou alder. Xrhsimopoieitai kuriws apo kataskeuastes ths apw anatolhs(alla de leipoun kai oi exaireseis)
   Maple: xulo to opoio xrhsimopoieitai sxedon apokleistika gia to maniki.To 90% apo ta manikia einai maple. Einai para polu sklhro(kai gero) xulo me megalh emfash sta prima kai dinei polu kalh ataka. Akribws gi autous tous logous spania tha deite kithara pou to swma ths einai ex oloklhrou apo maple.
   Rosewood: Kuriws xrhsimopoieitai ws tastiera se laimo apo maple. Pio "zestos" hxos apo to maple me pio polla xamhlomesaia. Spania ws xulo se swma( rosewood telecaster....ena montello pou epaize o George Harisson)
   Ebenos: Paraplhsia xarakthristika me auta tou maple.

Auta einai ta basika yparxoun ki alla pio exotika opws Korina, swamp ash, Pau ferro, koa, Bubinga k.l.p alla h xrhsh tous einai pio periorismenh kai ginetai kuriws se kithares arketwn €.€€€.€€€

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 22/11/04, 13:56 »
Θενξ φίλε.. θα τα κοιτάξω. Ενδέχεται να μου κάνει κάποιος μια χειροποίητη κιθάρα και θέλω να δω τι ξύλα θα βάλουμε.

Θα είναι σε στυλ Les Paul (μάλλον) και λογικά θα προτημίσω τα ξύλα και τα ηλεκτρικά που έχει μια τέτοια κιθάρα. Από την άλλη θα ήθελα να ξέρω τι ξύλα χρησημοποιούν και άλλες "ακριβές" κιθάρες.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 22/11/04, 16:19 »
Οπως πολυ σωστα απαριθμει ο fenderiarhs αυτα ειναι τα κυρια ξυλα για μια κιθαρα...

Μακαρι μονο να τα γραφε κι ελληνικα αντι για Greeklish και θα το 'χαμε κανει καδρο και καρφιτσωμα στον τοιχο...  ;)

Θα προσθεσω μονο οτι το ξυλο της ταστιερας επιρεαζει και το sustain της κιθαρας...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 22/11/04, 16:23 »
Οπως πολυ σωστα απαριθμει ο fenderiarhs αυτα ειναι τα κυρια ξυλα για μια κιθαρα...

Μακαρι μονο να τα γραφε κι ελληνικα αντι για Greeklish και θα το 'χαμε κανει καδρο και καρφιτσωμα στον τοιχο...  ;)
Πράγματι...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 22/11/04, 16:57 »
Δεν υπάρχουν καλύτερα και χειροτέρα ξύλα. Υπάρχουν ξύλα με συγκεκριμένες χρήσεις. Αυτά που χρησιμοποιούνται κατά κόρον είναι:
  Μαόνι: (κυρίως στις Gibson) βαρύ ξύλο με έμφαση στα μεσαία. Πολύ "σκούρος" ήχος γι’ αυτό και στη κατασκευή του σώματος των Les Paul χρησιμοποιείται και καπάκι από maple για να δώσει μια καλύτερη ισορροπία σε όλες τις συχνότητες
  Alder: (κυρίως στις αμερικάνικες Fender): Ξύλο με γεμάτο και βαθύ μπάσο δυνατά υψηλομεσαία και πρίμα.
  Ash: (κυρίως στις Fender της δεκαετίας του 50 και σε κάποιες reissue): πιο πρίμα από το alder, έντονες και εντυπωσιακές γραμμώσεις αλλά δύσκολο στη βαφή.
  Basswood: μαζί με το poplar θεωρούνται φτηνές εναλλακτικές λύσεις στο alder. Οι Ibanez το χρησιμοποιούν κατά κόρον κυρίως λόγω της καλής του απόκτησης στα μπάσα ώστε να μην χάνουν τόσο πολύ σε αυτές τις συχνότητες λόγω του floyd rose με το οποίο είναι εφοδιασμένες οι περισσότερες.
    Poplar: Φτηνό υποκατάστατο του alder. Χρησιμοποιείται κυρίως από κατασκευαστές της Άπω Ανατολής (αλλά δε λείπουν και οι εξαιρέσεις)
  Maple: Ξύλο το οποίο χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για το μανίκι. Το 90% από τα μανίκια είναι maple. Είναι πάρα πολύ σκληρό (και γερό) ξύλο με μεγάλη έμφαση στα πρίμα και δίνει πολύ καλή ατάκα. Ακριβώς γι αυτούς τους λόγους σπάνια θα δείτε κιθάρα που το σώμα της είναι εξ ολοκλήρου από maple.
  Rosewood: Κυρίως χρησιμοποιείται ως ταστιέρα σε λαιμό από maple. Ποιο "ζεστός" ήχος από το maple με πιο πολλά χαμηλομεσαία. Σπάνια ως ξύλο σε σώμα ( rosewood telecaster....ένα μοντέλο που έπαιζε ο George Harisson)
  Έβενος: Παραπλήσια χαρακτηριστικά με αυτά του maple.

Αυτά είναι τα βασικά υπάρχουν κι άλλα πιο εξωτικά όπως Korina, swamp ash, Pau ferro, koa, Bubinga κλπ αλλά η χρήση τους είναι ποιο περιορισμένη και γίνεται κυρίως σε κιθάρες αρκετών €.€€€.€€€
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 22/11/04, 17:10 »
(meta apo pollh prospatheia): πως το εκανες αυτο?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/04, 17:15 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 22/11/04, 17:15 »
Ε δεν ήταν και δύσκολο, μορφοποίηση έκανα, το κείμενο είναι δικό σου
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Captain Steel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • No quarter given!!!
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 23/11/04, 15:29 »
Και τωρα μια δυσκολη ερωτηση σχετικα με το θεμα. Μηπως ξερει κανενας αν υπαρχουν τετοια ξυλα με καταληλο seasoning για κατασκευη κιθαρας σε προμηθευτες στην Ελλαδα? Γιατι μονο μεσω internet καταφερα να βρω (κυριως απο Αμερικη) και νομιζω οτι δεν πολυσυμφερει (μεταφορικα, εκτελονισμοι κλπ) να τα παραγγειλω.
So understand
don't waste your time always searching for those wasted years
Face up.....make your stand
And realize you're living in the golden years

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 24/11/04, 08:46 »
Υπάρχουν προμηθευτές στην Ελλάδα. Δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια αλλά από Ελλάδα παραγκέλνει και αυτός που θα μου κάνει την κιθάρα.
Όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες θα σου πω περισσότερες λεπτομέριες επί του θέματος.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 24/11/04, 09:06 »
(meta apo pollh prospatheia): πως το εκανες αυτο?


Δες εδώ πως μπορείς να γράφεις ελληνικά ή να μετατρέψεις greeklish σε ελληνικά:
http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=1;action=display;threadid=7921


Αναρωτιέμαι τι ήχος θα βγει αν χρησιμοποιηθούν άλλα υλικά για κατασκευή ηλ. κιθάρας, πχ. μέταλλο, πλαστικό, ή καθόλου (ασώματη κιθάρα... αυτή πωλείται ήδη).
Γιατί να μη γίνει κιθάρα πχ. από αλουμίνιο ή σκληρό PVC;

Αποσυνδεδεμένος Captain Steel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • No quarter given!!!
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 24/11/04, 12:27 »
Υπάρχουν προμηθευτές στην Ελλάδα. Δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια αλλά από Ελλάδα παραγκέλνει και αυτός που θα μου κάνει την κιθάρα.
Όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες θα σου πω περισσότερες λεπτομέριες επί του θέματος.
Ευχαριστω θα περιμενω νεα γιατι με ενδιαφερει πολυ το θεμα της κατασκευης.
Μηπως να ανοιγαμε και ενα θεμα για κατασκευες κιθαρων με στοιχεια, σχεδια, resources, links κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/04, 12:47 από Captain Steel »
So understand
don't waste your time always searching for those wasted years
Face up.....make your stand
And realize you're living in the golden years

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 24/11/04, 14:06 »
Γιατί να μη γίνει κιθάρα πχ. από αλουμίνιο ή σκληρό PVC;


Δες αυτες:

Μαλλον Fiberglass

Fiberglass

Πλαστικο Μπασσο

Και αυτο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: 24/11/04, 14:11 »
Βασ έχω παίξει με κιθάρα που ήταν κατασκευασμένη από κόντρα πλακέ. Κάπως παράξενο υλικό.. και νομίζω ήταν κούφια μέσα. Δεν είχε τρύπα, stratocaster στυλ.
Απογοητευτική... (η συγκεκριμένη τουλάχιστον) σε ήχο αλλά τρομερά ευχρηστη στη σκηνη, ήταν πολύ πολύ πολύ ελεφρια.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Nocta

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Nocta
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: 21/01/05, 13:31 »
Πολυ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που πιάσατε. Εγώ έφτιαξα κιθάρα με υλικά που παρείγγειλα από Αμερική. μπορείτε να δείτε τα χαρακτηριστικά http://forum.kithara.gr/index.php?PHPSESSID=fc03cf689bb6299e15c6b67b3f01c2c4&topic=13514.0
Συγκεκριμένα τα παρείγγειλα από το www.stewmac.com

Πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο μόνο οταν είσαι αποφασισμένος οτι θα την κρατήσεις για ΠΑΝΤΑ. Για παράδειγμα, εγώ έδωσα ένα σεβαστό ποσό για την κατασκευή της (480.000δραχμές!) και τώρα την πουλάω 800 ευρώ. ένα custom όργανο λόγω του ότι είναι noname δεν πιάνει τα λεφτά του.

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: 21/01/05, 13:36 »
Πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο μόνο οταν είσαι αποφασισμένος οτι θα την κρατήσεις για ΠΑΝΤΑ. Για παράδειγμα, εγώ έδωσα ένα σεβαστό ποσό για την κατασκευή της (480.000δραχμές!) και τώρα την πουλάω 800 ευρώ. ένα custom όργανο λόγω του ότι είναι noname δεν πιάνει τα λεφτά του.

Λοιπόν, δεν κατάλαβα τότε γιατί την πουλάς?
Εγώ δεν θα έδινα με τίποατα μια τετοια κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: 21/01/05, 14:57 »
να συμπληρωσω οτι καποιες κιθαρες πχ. Ibanez EDR, εχουν σωμα απο luthite.
Αλλες πχ. Parker, εχουν μπρατσο απο ανθρακονηματα.
Υπαρχουν επισης κιθαρες με μεταλλικο σωμα, απλως δεν χρησιμοποιουνται συχνα λογω του ιδιαιτερου ηχου τους.

Ηθελα να πω οτι δεν υπαρχουν ''καλα'' ξυλα. αυτο που κανει μια κιθαρα καλη (οσων αφορα τα ξυλα) ειναι ο ''συνδιασμος'' τους.

Αποσυνδεδεμένος Nocta

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Nocta
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: 22/01/05, 12:24 »
Παράθεση
Λοιπόν, δεν κατάλαβα τότε γιατί την πουλάς? Εγώ δεν θα έδινα με τίποατα μια τετοια κιθάρα.

Το έριξα στο Heavy Metal (σοβαρά όμως) και πρεπει να αποκτήσω κάποια μηχανήματα που μου είναι απαραίτητα στις ηχογραφήσεις. αυτή η κιθάρα ήταν για την περίοδο που έπαιζα Live σε μαγαζιά. Τώρα πια τα έχω σταματήσει αυτά και πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάρω ένα Mesa Boogie Dual Rectifier. Είναι απαραίτητος και πολύ ακρβός. Σύντομα θα πουλήσω και έναν ενισχυτή Marshall AVT 150H Stack.
Με λίγα λόγια ξεπουλάω - κάνω ανανέωση. Ξέρω βέβαια οτι θα χάσω ένα σωρό λεφτά :'(
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/13, 00:31 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #18 στις: 24/05/05, 14:05 »
Na rwthsw kai egw re paidia kati....
8a h8ela na rwthsw gia auth thn ki8ara http://www.squierguitars.com/gear/show_product.php?product=0327602&feature_id=0:0  Squier Tele Custom II
Sta specifications eida oti exei Neck kai Fingerboard apo Maple alla body apo Agathis ???Ti einai auto?
Se mia sugkrish sta ksula me th Fender Tele Standard eida oti neck kai fingerboard einai idio alla body h deuterh exei Alder.Exoun polu diafora ta ksula,o hxos kai san ki8ares genika?Exei paiksei kaneis me thn Squier auth pio sxetikos apo emena?Einai ontws koupi h etaireia opws lene polloi kai mono gia kausoksula opws eida sto forum???
Thanks

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #19 στις: 24/05/05, 14:13 »
εχω παιξει με squier telecaster.. και squier stratocaster.. Οπως επισης με fender mexican, american, american deluxe..

oi squire συγκριση με τις άλλες ΕΙΝΑΙ καυσόξυλα.. πολυ χαμηλό επίπεδο.. μια επιφον ειναι κλασεις ανωτερη..
τωρα η φεντερ μεξικαν ειναι στα ίδια επίπεδα με τις επιφον.. αξιόλογη κιθάρα, αντέχει και ειναι ενα μέσο..
οι αμερικαν και αμερικαν ντελαξ ηταν σε άλλο επίπεδο.. απτο feeling της ταστιέρας, κατασκευή, ήχος..

αν θες τελεκαστερ πιασε μια fender standard (mexican) telecaster και οχι squire..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #20 στις: 24/05/05, 15:33 »
Kala sumfwnw apoluta oti den einai to idio pragma oute kan sugktinontai,alla de mou eipes gia thn sugkekrimenh
Ektos kai an auth pou lew(Tele custom)einai idio pragma akribws me mia affinith tele
Kai gia ta ksula h8ela pio polu thn apopsh sas ::)


Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #21 στις: 22/06/05, 13:14 »
Σας παραθετω κάποια άρθρα που βρήκα για τα ξύλα κιθάρας.





Some woods used in the making of acoustic guitars.
Listed in alphabetical order not in the order of popularity.


BASSWOOD - Sometimes used for inside linings.

EBONY    - Preferred wood for bridges & fretboards on steel string guitars,
           ROSEWOOD is also good and sometimes preferred for bridges on nylon
           string guitars.

CEDAR    - A wood softer than spruce used for tops on steel string and classical
           guitars.  Some guitarists prefer this wood for its new guitar tone but
           some luthiers don't like to work with it on repair jobs because of its
           soft nature.

CHERRY   - Sometimes used for backs and sides.

COCOBOLO - Rosewood from Central America and Mexico.

CYPRESS  - Used on the backs and sides of flamenco guitars only.

KOA      - Midrange sounding wood from Hawaii used on some guitars for back,
           sides, and tops.

MAHOGANY - Preferred for necks.  Also good for backs, sides, inside bracings
           and sometimes tops.

MAPLE    - Sometimes used for backs and sides on larger guitars.  Wood of choice
           for f-hole guitar bodies. Sometimes used for bridge plates.

NATO     - Used as a substitute for MAHOGANY on necks and sometimes bodies of less
           expensive guitars.  It is less stable than MAHOGANY.

OVANKOL  - A ROSEWOOD substitute with qualities somewhere between ROSEWOOD and
           MAHOGANY.

PEAR     - Used for bindings.  Treated PEAR is sometimes used as a substitute for
           EBONY fingerboards on less expensive guitars.

PINE     - Unfortunately sometimes is used on less expensive guitars for inside
           linings, end blocks, and heel blocks.

REDWOOD  - Somewhat similar to cedar, used more on classical guitars.

ROSEWOOD - Usually the most desirable wood used for backs and sides on classical
           and steel string flattop guitars although MAHOGANY and MAPLE are also
           very good on the latter.  Also used for bridgeplates, bridges and
           fretboards.

SPRUCE   - There are a lot of different kinds of SPRUCE that are used in the making
           of acoustic guitars and SPRUCE is usually the wood of choice for the
           front (or top, sound board) of the guitar.  Sometimes, it's also used for
           the bracing under the soundboard.  Unless it's an expensive guitar, the
           manufacturer probably won't even mention the type of SPRUCE it is.
           German (or European) SPRUCE can be from various countries in Europe and
           this is sometimes reguarded as the best.
           Engelmann (or Englemann) SPRUCE from the US is usually used on expensive
           models along with Sitka, and Adirondack SPRUCE also grown in the US maybe
           Canada.  When picking out a guitar, look at the top.  If the guitar has
           a natural finish, the wood should be a light color.  There shouldn't be
           a large difference in shade between the wood and grain, and the grain
           should be from 12-15 per inch minimum.

WALNUT   - Used for bindings. Treated WALNUT is sometimes used as a substitute for
           EBONY fingerboards on less expensive guitars.  Also sometimes used for
           bridges.

L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #22 στις: 23/06/05, 13:09 »
ξέρει κανένας τις ελληνικές ονομασίες στα ξύλα :Alder, Swamp Ash, Maple, Basswood ?  Επίσης ξέρει κανείς από πού μπορώ να προμηθευτώ ξυλεία για να φτιάξω σώμα κιθάρας? Κυρίως alder ψάχνω...Thanx !

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #23 στις: 23/06/05, 13:55 »
Γεια χαρά
Ελληνικά ονόματα υπάρχουν μόνο για ξύλα που υπάρχουν και στην ελλάδα. Όλα τα υπόλοιπα μεταφράζονται κατά την κρίση του εκάστοτε εμπόρου...
Το μόνο σίγουρο είναι το maple, το οποίο το βρίσκεις ως κελεμπέκι ή σφεντάμι, και αυτό που λένε figured ή flamed στην "πιάτσα" ονομάζεται "μουαρέ" (!)
Το basswood είναι το φλαμούρι, που είναι πολύ ευκολό να βρεθεί
Προσοχή στο cedar που δεν έχει σχέση με τον ελληνικό κέδρο, όπως και στην γνωστή μετάφραση του rosewood ως τριανταφυλιά. Tο κανονικό όνομα είναι παλισανδρος και ο βραζιλιάνικός παλισανδρος αναφέρεται και ώς ριο (που βεβαια για λόγους οικολογικής ηθικής καλό είναι να αποφευγουμε- έρχεται από παράνομη υλοτόμηση στον αμαζόνιο!)
Το ash και swamp ash (ειδικά το δεύτερο) είναι αμερικάνικα ξύλα.

Για προμηθευτές τώρα, αν δεν θελεις να αγοράσεις από τους μεγάλους προμηθευτές των ΗΠΑ, που έχουν μεγάλη ποικιλία -ενδεικτικά:
http://www.stewmac.com/shop/Bodies,_necks,_wood/Electric_guitar:_Bodies.html
http://www.lmii.com/
http://www.warmoth.com/

μπορείς να κοιτάξεις ευρωπαικούς προμηθευτές:
http://www.dick-gmbh.de/
http://www.craft-supplies.co.uk/
http://www.luthierssupplies.co.uk/
http://www.madinter.com/

Στην Αθήνα τώρα, η καλύτερη λύση είναι ο Κωνσταντέλος στο Γαλάτσι, που έχει από όλα και μπορείς με μία επίσκεψη να ενημερωθείς αρκετά για το τι υπάρχει. Ειναι μόνο λίγο ακριβός...
Υπάρχει και ο στασινός στο κέντρο, οδός βεραντζερου, που έχει μια μικρή ποικιλία από ξύλα (όχι πολύ καλής ποιότητας).
Τέλος στο θησείο υπάρχει ο Καλλιγας, που φέρνει χονδρικά ξυλεία και μπορεί με λίγη τύχη να βρείς κάποιο καλό κοματι maple.
Ελπίζω να βοήθησα
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα σε ηλεκτρική κιθάρα
« Απάντηση #24 στις: 23/06/05, 23:00 »
Ναι με βοηθησες αρκετά ! Μήπως ξέρεις και με ποιό όνομα κυκλοφορεί το alder στην ελληνική αγορά? Έχει καμία σχέση με το δεσποτάκι ή αυτό είναι το ash?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
13522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 13:45
από TASOSGR
16 Απαντήσεις
7597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/08, 01:31
από Mistral
49 Απαντήσεις
18049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
16 Απαντήσεις
7067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 00:21
από rokaaaki
11 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
9 Απαντήσεις
5576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
13 Απαντήσεις
10837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/13, 14:14
από geopaok
3 Απαντήσεις
6834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
21 Απαντήσεις
11770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
17 Απαντήσεις
12459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...