Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για Partcaster-άκηδες  (Αναγνώστηκε 2231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερώτηση για Partcaster-άκηδες
« στις: 10/05/11, 01:05 »
Μου έχει κολλήσει να πατήσω μια καλή αναβάθμιση στην squier standard strat μου. Δεν μου αρέσουν οι HSS μαγνήτες της που είναι λίγο άγριοι και ψεύτικοι, και έλεγα να βάλω ένα λίγο πιο vintage σετάκι. + οτι το switch μου αρχίζει να κάνει διακοπές  και είναι λίγο περιορισμένο (κινέζικη ποτέντα) και λέω να πάρω ένα κανονικό 5 way για να κάνω και καμιά mod-ιφιά.  Αρχικά έλεγα να πάρω ένα loaded pickguard αλλά μετά μου ήρθε η όρεξη να το φτιάξω μόνος μου. Επιπλέον λέω να κάνω και κάποιες φτηνές μικροαναβαθμίσεις που θα κάνουν διαφορά όπως bone nut και steel saddles. Βαζοντας τα πράγματα σε μια σειρά λoιπόν, θα χρειαστώ:

1) Τα πάντα απο ηλεκτρικά. SSS pickups set, 250άρια pots (ένα με push-pull switch), 0.47cap, switch, jack, + pickguard (το HSS δεν θα κάνει)
2) Προαιρετικά bone nut, bridge saddles και steel tremolo block. Επειδή όμως βλέπω οτι το 2-point bridge μου δεν έχει (σε λογικές τιμές) κάποιο συμβατό block, λέω να χτυπήσω μια 2-point bridge που θα έχει και το block και τα saddles (το GFS έχει ένα wilkinson με $50).

Το ερώτημά μου είναι απο ποιό κατάστημα να τα παραγγείλω όλα μαζί (για να γλυτώσω σε έξοδα). Στο GFS μου βγαίνουνε κάπου $170 που είναι καλή τιμή (νομίζω) για τα πράγματα που θα πάρω, αλλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να κοιτάξω και αλλού. Σε άλλα καταστήματα όπως pickerparts, axersus βρίσκω λίγο καλύτερα εξαρτήματα αλλά βγαίνουν σημαντικά περισσότερα έξοδα, ενώ το GFS που έχει ποιοτικές (έτσι λένε) απομιμήσεις από τα πάντα, χτυπάει σημαντικά χαμηλότερες τιμές. Δεν θα ήθελα να ανεβώ σε περισσότερα από 200$ μαζί με τα μεταφορικά γιατί δεν πιστεύω οτι αξίζει (Squier είναι..)
Τι καταστήματα θα μου προτείνατε για μια τέτοια αγορά ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Partcaster-άκηδες
« Απάντηση #1 στις: 10/05/11, 01:44 »
Κι εγώ το Axesrus θα σού πρότεινα. Ξέρω σίγουρα ότι έχει τρέμολο Wilkinson με ατσάλινο block για περίπου 40 λίρες, δηλαδή πιο φτηνό απ' ότι αν το αγοράσεις απο Αμερική. Δεν ξέρω πόσο πάνε τα μεταφορικά για Ελλάδα (εδώ είναι δωρεάν), αλλά τουλάχιστον δεν θα έχεις να πληρώσεις επιπλέον φόρους και τελωνεία. Κοίτα επίσης και το Axetec, που έχει κάποια καλά no-name parts σε χαμηλές τιμές. Και φυσικά αν δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά, ένα loaded pickguard είναι η καλύτερη λύση για να γλυτώσεις και χρήματα και κόπο. Το Axesrus έχει διάφορα, τα περισσότερα γύρω στις 50-60 λίρες, ενώ το GFS έχει κι αυτό αρκετές επιλογές και απ' ό,τι θυμάμαι ακόμα φτηνότερες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Partcaster-άκηδες
« Απάντηση #2 στις: 10/05/11, 02:51 »

1) Τα πάντα απο ηλεκτρικά. SSS pickups set

Για καλούς και φθηνούς single coils σου προτείνω ένα σετάκι tonerider. (90 ευρώ και οι τρείς)
Μπορείς να τους πάρεις κι απο τον εδώ αντιπρόσωπο (fuzzvile, πατησίων 220)
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 19:48
από drakoumel
7 Απαντήσεις
3567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:52
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 21:53
από Jezus
ερώτηση για ήχο

Ξεκίνησε από panos83 Εφέ

9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
23 Απαντήσεις
7572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 14:49
από mace
6 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 11:20
από Crazy Heart
9 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 09:44
από denisgiann
5 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 12:31
από marathon
4 Απαντήσεις
2251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/11, 20:53
από Stinky
27 Απαντήσεις
7587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/14, 11:07
από modfori