Αποστολέας Θέμα: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???  (Αναγνώστηκε 5283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Σας παραθέτω τα παρακάτω χαρακτηριστικά για να μου πει κάποιος έμπειρος στα μικρόφωνα... ποιο?


http://www.thomann.de/gr/tchelicon_mp75.htm


http://www.thomann.de/gr/sennheiser_e835_fx.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/13, 07:06 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #1 στις: 23/12/13, 09:16 »
τωρα θα παίξουμε υπερατού συγκρίσεις ή θα μας πεις, τι χρήση, με τι εξοπλισμό και τι τελικό σκοπό έχεις για να πάρεις μικρόφωνο ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #2 στις: 23/12/13, 11:02 »
Μακράν το δεύτερο....
 >:D
Είναι πιο ομορφο :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #3 στις: 23/12/13, 13:46 »
Να υποθεσω πως εισαι κατοχος του TC Helicon?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #4 στις: 23/12/13, 15:50 »
Ακριβως....ειμαι για αγορα του voice liveplay.. και ερχεται με το ενα ή με το αλλο σε παρα πολυ καλη τιμη... απλα πρεπει να επιλεξω μικροφωνο... αφου χρειαζομαι ενα μικροφωνο...αφου κανω live με ενα shure sm58 δανεικο....ηρθε η ωρα να παρω ενα δικο μου και να επιστρεψω στο καλο μου φιλο το shure...

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #5 στις: 23/12/13, 16:02 »
 φιλτατε Korgy....εχω περασει πολυ την ηλικια για υπερατου συγκρισεις....επειδη δεν γνωριζω χαρακτηριστικα για μικροφωνα και χρησιμοποιω χρονια τα sm...ειπα να βαλω τα λινκ μηπως μπορει καποιος να βοηθησει....


Ο σκοπος που το θελω.... θελω να το κρεμασω στο δεντρο.....  δυναμικο μικροφωνο ειναι...τι μπορει να το θελω... τεσπα... σε ευχαριστω παντως... καλες γιορτες..


αν εχει και καποιος εμπειρια απο voice live play... [size=78%]
VoiceLive Play - 10 Things to Know (subtitled: EN / SP / FR / DE / IT)
[/size]



αν ας πουμε οι δευτερες φωνες που μπορεις να βαλεις...harmony...ακουγονται καλες ή τελειως ηλεκτρονικες... αν μπορει να βρει τη τονικοτητα...ή πρεπει να th βαζεις συνεχεια manual... εχει και το looper πανω... ο λογος που δεν παω στο πιο καινουριο ειναι οτι δεν χρειαζομαι εφε για τη κιθαρα...και προσπαθω να μη τα εχω ολα σε ενα...γιατι χανω το μπουσουλα... παω λοιπον για το stereo jamman και για τη φωνη το voice live play me to mic tou... ή to tc helicon harmony singer...απλα με λιγα παραπανω χρηματα τσιμπαω και το μικροφωνο του και το εξτρα footswitch.... αυτα...


ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...και σενα φιλε Korgy!!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #6 στις: 23/12/13, 17:16 »
φίλε thetwin ειμαι 100000% σίγουρος πως ο korgy έκανε καλοπροαίρετη πλάκα ( και μάλιστα πολύ καλή ...εγώ γέλασα και θα γελούσα αν την έκανε και σε δικό μου ποστ )
πάντως δεν είναι κακή ιδέα το υπερατού με music gear....καλά korgy θα με κάνεις πλούσιο..πατέντα
btw απο δυναμικά δεν έχω ιδέα :(
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #7 στις: 23/12/13, 17:17 »
Αν και με αποθαρρυνουν τα συγκεκριμενα gadget-μικροφωνα, θα πηγαινα περισσοτερο προς sennheiser ( αν και οχι τοσο φανατικος για τον ηχο τους στις φωνες ) γιατι ειναι "δοκιμασμενη" λυση και γιατι ειναι καρδιοειδες μικροφωνο, σε αντιθεση με τον ανταγωνιστη του το οποιος ειναι υπερκαρδιοειδες, με ο,τι αυτο συνεπαγεται για τη χρηση του ( ενας "αμπαλος" ηχοληπτης μπορει να το μετατρεψει σε κολαση απο feedback με "χαλια" τοποθετηση εναντι του monitor... κι επειδη σε πολλες μικρες live σκηνες οι "αμπαλοι" εχουν θεση...καλο ειναι να μη το διακινδυνεψεις ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #8 στις: 23/12/13, 23:15 »

πάντως δεν είναι κακή ιδέα το υπερατού με music gear....καλά korgy θα με κάνεις πλούσιο..πατέντα
btw απο δυναμικά δεν έχω ιδέα :(



https://itunes.apple.com/us/app/the-microphone-card-game/id565097066?mt=8

 μας πρόλαβαν σύντεκνε ;D

thetwin , καταρχήν ποτέ δεν ειναι αργά για υπερατού (εχω 3 τραπουλες στο αμαξι , αμα σκαμε σε κίνηση, ετσι για να γουστάρουμε οι δεινόσαυροι.) και κατα δεύτερον δεν μπορω να καταλάβω γιατί αρπάχτηκες με την απάντηση μου. 
ενα δυναμικό μικρόφωνο δεν ειναι φτιαγμένο μονο για ηχογράφηση αυτού που εχεις στο μυαλό σου και δεν μας το εχεις αναφέρει.
εχω 18 μικρόφωνα , και φυσικα δεν τα εχω μονο για φωνή, και ω ναι , στο στουντιο μου εχω 2 πυκνωτικά πουράκια για διακοσμητικά στο δέντρο  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #9 στις: 24/12/13, 01:16 »
ok...πρεπει να γινω πιο κατανοητος... παιζω σε μαγαζια...και χρειαζομαι ενα μικροφωνο για να ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ. και να λεω...καλησπερα..και καληνυχτα... ααα... και ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #10 στις: 24/12/13, 09:27 »
Thetwin, ο Korgy δεν ειχε διαθεση για ειρωνια με την απαντηση του, αλλα εκανε μια λογικη ερωτηση για το τι τελικα θες να κανεις με το μικροφωνο. Εαν υποθεσεις πως καθε μηνα 3-4 ατομα ρωτανε για μικροφωνα και συναφη εξοπλισμο, ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τι εχει ο καθενας στο μυαλο του και για τι χρηση το θελει.

Πχ, εαν το ηθελες για ηχογραφηση; Δεν θα ηταν λαθος επιλογη το δυναμικο μικροφωνο; Η πρωτη σου αναφορα/post απλως παρεθετε τα 2 μικροφωνα, χωρις το λογο χρησης τους.

Απο εκει και περα, εαν το οριο σου ειναι τα 110-130€, θα σου προτεινα να κοιταξεις και μικροφωνα "κλασσικα" ( δηλαδη χωρις τα εξτρα gadget για τον ελεγχο του effect ), στα οποια η αξια τους ειναι κατα 99% η ποιοτητα του ηχου τους κι οχι καποιο gadget που το χρυσοπληρωνεις.

Προτεινω να κοιταξεις και μικροφωνα τα οποια σπανια καποιος τα "κοιταει" εαν δεν ξερει την ποιοτητα τους. Το Audix OM3 και το AKG D5 ειναι δυο μικροφωνα που δουλευω συχνα σε live και κυριολεκτικα "σκοτωνουν". Μειονεκτημα τους ειναι το υπερ-καρδιοειδες, που οπως ειπα στα χερια ενος μετριου ηχοληπτη και κακου monitoring μπορει να μετατραπουν σε κολαση feedback.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #11 στις: 24/12/13, 10:29 »
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...  οποτε μαλλον πρεπει να αποφυγω το υπερκαρδιοειδες....γιατι ηχοληπτης δεν υπαρχει σχεδον ποτε...μικρα μαγαζια... ολα μονοι μας τα φτιαχνουμε ...οσο μπορουμε τουλαχιστον...  ποια η διαφορα δηλαδη? ποιο ευαισθητο το υπερκαρδιοειδες?


οπως και να χει...σας ευχαριστω για τις απαντησεις... με ξυπνησαν τα πιτσιρικια με καλανταα!!


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΑΑ!!! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ..!!!!


οσο για το μαγικο κουμπακι των tc kai sen.. απλα ειπα οτι θα ειναι υπερ.. αφου συνδιαζεται και το μηχανηματακι... αυτο που θελω βασικα ειναι να παρω ενα καλο πεταλι για να φτιαξει καπως τη φωνη και εξεπλαγην poy exei tosa εφε... ειδικα με το harmony..  τα εχετε χρησιμοποιησει ποτε..?
το voice live play... το harmony singer...ριξτε μια ματια και σε αυτο...καινουριο πρεπει να ειναι...


TC Helicon Harmony Singer - Exclusive First Look!!



υπαρχει κατι αναλογο που να ξερετε?


ΠΩς σας φαινονται αυτα?


το voice live play δεν εχει υποδοχη κιθαρας για να καταλαβαινει τα ακορντα για harmony... το προγραμματιζεις χειροκινητα , αλλα εχει και αισθητηρα που περνει τον ηχο περιβαλλοντος...


πρωτογνωρα για μενα ολα αυτα...αφου μεχρι τωρα δεν χρειαζομουν ολα αυτα...


γι αυτο με διαβαζετε μπερδεμενο!!!!!!


ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΕΜΑΤΕΣ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #12 στις: 24/12/13, 13:03 »
Θα ειμαι ειλικρινης. Για εναν καλο τραγουδιστη που απλως θελει ενα βαθος και τιποτα παραπανω, ειναι too much. Ισως για συγκεκριμενες περιπτωσεις οπου απαιτουνται συγκεκριμενα effects, ομως ειναι μικρο το ποσοστο τετοιων περιπτωσεων.

Καλυτερα ολο το budget να παει σε ενα μικροφωνο που θα μεινει ( και θα χαρακτηρισει τη φωνη ) παρα σε ενα συνδυασμο απο ενα effect unit και ενα μετριο μικροφωνο που ενδεχομενως να μην "δειξει" την πραγματικη φωνη.

Βεβαια, ολα αυτα ειναι θεμα τσεπης και γουστου. Ομως, σε ενα μικροφωνο αξιας 110€ στο οποιο πληρωνεις ΚΑΙ την τεχνολογια του effect ΚΑΙ την κατασκευη του μικροφωνου ΚΑΙ τα υλικα ΚΑΙ το trademark ( εαν ειναι επωνυμα ), καταλαβαινεις ποσο "μοιραζεται" το ποσο στο τελικο προιον και κατα ποσο η ποιοτητα του μικροφωνου ( ως καθαρο-αιμο μικροφωνο ) ειναι καλυτερη απο καποιο μικροφωνο που πληρωνεις 110€ αυτουσιο ΜΟΝΟ για την ποιοτητα του.

Υπερκαρδιοειδες ειναι ενα polar pattern στο οποιο το μικροφωνο πιανει σε περιορισμενη περιοχη μπροστα απο τη καψα, συν ενα μικρο λωβο στην οπισθια περιοχη της καψας ( δηλαδη στον "ποπο" του μικροφωνου, φαντασου ). Σχηματικα ειναι καπως ετσι:


Ο οπισθιος λωβος ειναι χρησιμος για ακυρωσεις με το monitor, ΟΜΩΣ εαν ειναι λαθος "ζυγισμενα" τα monitors ή η γωνια του μικροφωνου εναντι του monitor ειναι λαθος, μπορει να εχεις αντιθετα αποτελεσματα.




Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #13 στις: 25/12/13, 13:17 »
οσο για το μαγικο κουμπακι των tc kai sen.. απλα ειπα οτι θα ειναι υπερ.. αφου συνδιαζεται και το μηχανηματακι...
Απο τα άλλα σου ποστ καταλαβαίνω ότι θα παίζεις κιθάρα και μάλιστα μόνος σου. Οπότε με τι χέρι θα πατάς το κουμπί?.. 
Αυτή η λύση είναι για αμιγώς τραγουδιστές που κρατούν το μικρόφωνο στο χέρι. Οπότε δεν κάνει για την δική σου εφαρμογή.
Λάβε υπόψιν σου τα χρήσιμα στοιχεία που σου παρέθεσαν τα παιδιά και επέλεξε με άλλα, πιο ευρεία κριτήρια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #14 στις: 25/12/13, 14:49 »
thanks!!! xronia polla se olous!!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: από αυτά τα 2.... ποιο είναι το καλύτερο???
« Απάντηση #15 στις: 25/12/13, 18:24 »
κάποια πόστ με αφήνουν με το στόμα ανοιχτό ( βλέπε korgy, adr1anos, jesus ,free)...οι γνώσεις τους  πολύτιμες και μεγάλο μπράβο που τις μοιράζεστε....cheerzzzz λοιπόν κ καλά Xmass σε οοοοολο το φόρουμ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 03:51
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
3 Απαντήσεις
2094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 12:08
από mantinada
86 Απαντήσεις
26750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 15:48
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
9589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:40
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 16:31
από heineken
4 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 23:02
από Γιάννης Σ.
4 Απαντήσεις
5098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 05:40
από quickaras
0 Απαντήσεις
2376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers
0 Απαντήσεις
8508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/13, 07:06
από Korgy
0 Απαντήσεις
1605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/20, 17:06
από Ioannis Anastassakis