Αποστολέας Θέμα: Agora kitharas..  (Αναγνώστηκε 25450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #75 στις: 04/06/10, 19:36 »
Παιδια, το παλικαρι δεν το νοιαζει αν ο ενισχυτης εχει γκαζι για μεταλ, απλα ενα καλο καθαρο καναλι θελει ωστε να παιρνει απο την πεταλιερα του τα παντα. Επισης καμια σχεση ο VS102R με τον ΑVT αν και ειναι valvestate και οι 2. Οχι δεν ειναι απαραιτητα χειροτερος αν δεν ειναι full λαμπα αλλα οπως σου ειπα δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για τοσο μικρη διαφορα, γιατι ο MG με τον AVT δεν εχουν τραγικη διαφορα στον ηχο ωστε να δωσεις λεφτα για τον ΑVT και να πληρωσεις και το ονομα παραπανω, κριμα ειναι. Παρε την πεταλιερα και βγες να δοκιμασεις ενισχυτες, με την πεταλιερα ομως γιατι αυτη χρησιμοποιεις.

Τσεκαρε τα παρακατω βιντεακια:







Νομιζω πως κουρασε λιγο το thread, λεμε και ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 19:40 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #76 στις: 04/06/10, 19:56 »
Ok.thnx tha paw pali kedro kai tha apofasisw

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #77 στις: 04/06/10, 21:17 »
Πριν επιλεξεις ενισχυτη πρεπει να διευκρινισεις κατι:
Τα βρωμικα σου θα τα παιρνεις απο πεταλια-πεταλιερα ή απο τον ενισχυτη?
Ποια πεταλιερα εχεις?


Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #78 στις: 04/06/10, 21:41 »
Protimw apo petaliera na pairnw to vromiko.exw thn gt 10 ths boss.logika kala pisteuw tha sundiazetai

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #79 στις: 05/06/10, 00:32 »
Aφου θες τα βρωμικα να ειναι απο την πεταλιερα,πιστευω πως πρεπει να κλεινεις προς εναν ενισχυτη ο οποιος συνεργαζεται καλα με την πεταλιερα και ειναι φουλ λαμπα.Πιστευω οτι o 15αρης λαμπατος Laney δεν θα εχει μεγαλη διαφορα στην ενταση απο τον 50αρη υδριβικο Marshall.Αφου δεν θες τα βρωμικα οπως προειπα ο Laney που εχει πολυ καλα καθαρα πιστευω θα σου αρεσει σε συνδυασμο με την πεταλιερα...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #80 στις: 05/06/10, 12:12 »
Paidia eixa paei kedro.vrika enan bugera lla den prolavaina na ton akousw giati viazomoun.meta piga se ena magazi kai mou eipan oti gia thn douleia pou ton thelw ton enisxiti diladi na ton sundew me petaliera,na mhn parw me lampa kathws an exei polu kalo kathara an vazw thn petaliera den tha exei kalo distortion.isxuei kati tetoio?dustixws logw vroxhs den boresa na parw thn kithara kai thn petaliera mou gia na dokimasw ton laney.o nakas tha ferei ton blackheart se kana mina.den borw na perimenw toso.isws o laney na einai h kaluterh epilogh.deutera tha paw na ton akousw me thn petaliera kai thn kithara mou.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #81 στις: 05/06/10, 13:56 »
Πολλοι ειναι της αποψης ''αφου εχω πεταλια-πεταλιερα θελω εναν ενισχυτη με οσο το δυνατο ΑΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟ και ΟΥΔΕΤΕΡΟ καθαρο καναλι το οποιο δε ''σπαει'' (=παραμορφωνει) σε υψηλες εντασεις." Κι ετσι επιλεγουν τρανζιστορ. Με αυτη την εννοια στο ειπε ο υπαλληλος.


Αλλοι (μεταξυ των οποιων κι εγω) ειναι της αποψης ''παιρνω εναν ενισχυτη με ΚΑΛΟ και ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟ καθαρο καναλι με δικια του προσωπικοτητα."
Και δοκιμαζουν με ποιον ενισχυτη κολλανε καλυτερα τα εφφε τους.


Παντως πιστευω οτι τα delays, modulation effects (flanger, chorus, phaser etc) μου ακουγονται καλυτερα σε λαμπατους ενισχυτες. Επιπλεον πιστευω πως ενα καλο καθαρο καναλι θα δωσει περισσοτερη προσωπικοτητα στα drives σου, θα τα κανει πιο ζωντανα και οι δυναμικες σου θα ακουγονται καλυτερα.


Με βαση ολα τα παραπανω θα σου προτεινα το Blackheart ο οποιος ειναι βεβαια και αρκετα flat για λαμπατος (ημουν και κατοχος και συνεργαζεται μια χαρα με πεταλια-εφφε).
Θεωρω πως και ο Laney της ιδιας λογικης ειναι αν και τον ειχα ακουσει μια φορα στα πεταχτα, μου αφησε καλες εντυπωσεις αλλα δεν μπορω να βαλω και το χερι μου στη φωτια.


Εν κατακλειδι: Παρε την πεταλιερα σου και πηγαινε να τους δοκιμασεις. Πιστευω πως ακομα κι εσυ που δεν εισαι φοβερα εμπειρος θα καταλαβεις τι θα σου κανει κλικ στο αυτι.
Αν και σου ξαναλεω, η προσωπικοτητα που δινει ενας ωραιος λαμπατος στον ηχο και στα καθαρα σου, σε μενα ηχει καλυτερα... ;)


Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #82 στις: 05/06/10, 14:11 »
Euxaristw

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #83 στις: 05/06/10, 18:08 »
Πολλοι ειναι της αποψης ''αφου εχω πεταλια-πεταλιερα θελω εναν ενισχυτη με οσο το δυνατο ΑΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟ και ΟΥΔΕΤΕΡΟ καθαρο καναλι το οποιο δε ''σπαει'' (=παραμορφωνει) σε υψηλες εντασεις." Κι ετσι επιλεγουν τρανζιστορ. Με αυτη την εννοια στο ειπε ο υπαλληλος.


O G.K. μάλλον έχει δίκιο σε αυτό το σημείο. Αν θέλεις να ακούς την πραγματική χροιά των προσομοιώσεων της πεταλιέρας σου, τότε η καλύτερη επιλογή ίσως είναι ένας ενισχυτής με όσο το δυνατόν πιο ουδέτερο καθαρό κανάλι.  Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου θα ήταν ένας solid state ενισχυτής με μεγάλο ηχείο (10 ή 12 ιντσών) και όσο το δυνατόν πιο flat καθαρό κανάλι. Κάτι π.χ. σαν τον Crate FW15R. Αλλιώς το ηχόχρωμα του ενισχυτή αναμιγνύεται με τα ηχητικά χαρακτηριστικά της πεταλιέρας και το αποτέλεσμα θα είναι τουλάχιστον αμφίβολο. Kαι αφού έχεις μια καλή πεταλιέρα με τεράστιες δυνατότητες και (σωστά κατά τη γνώμη μου) προτιμάς να παίρνεις την παραμόρφωσή σου από αυτήν, θα ήταν κρίμα να δώσεις ένα σωρό λεφτά για να αγοράσεις έναν ενισχυτή ο οποίος θα είναι καλός αντικειμενικά αλλά σε συνδυασμό με την πεταλιέρα δεν θα σού δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #84 στις: 05/06/10, 19:11 »
Thn deutera tha dokimasw ton laney me thn petliera kai tha sou pw

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #85 στις: 06/06/10, 03:45 »
Me exete voithisei polu.mhpws einai eukolo na mou lusete kapoies teleutaies apories?1)Xreiazetai na zestathei enas 15arhs laney prin xrisimopoiithei?2)uparxei kapoio provlima an ton exw polles wres anoixto? kai ton xrisimopoio enoeite.6 wres as poume.3)poso kairo peripou kratane oi lampes?4)xreiazetai suxna service?an nai kathe posous mhnes?

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #86 στις: 06/06/10, 08:54 »
Τα παιδια εχουν πει ολα τους πολυ σωστα πραγματα ομως εμενα η γνωμη μου ειναι -
 
Αφου εχεις την GT 10 τοτε παρε ενα Rocktron Velocity 300 κ μια 212 απο Τhomann με V30s Celestion κ εχεις τελειωσει με το θεμα του ηχου.
Μονο ετσι θα εκμεταλευτεις πληρως τις πολυ καλες προενισχυσεις της πεταλιερας σου.
 
Επισης εχεις μεγαλη ευκολια στο σετ απ κτλ,παιρνεις την φετα σου κ την πεταλιερα κ πας κ παιζεις,σε στουντιο η σε καποιο μαγαζι κτλ.
Ασε που οτι κ να αλλαξεις στο μελλον η καμπινα θα σου μεινει.
 
http://www.thomann.de/gb/harley_benton_g212_vintage.htm
 
http://www.thomann.de/gb/rocktron_velocity_300.htm
 
 
 

 
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/10, 08:59 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #87 στις: 06/06/10, 12:22 »
Thellw na akousw thn gt 10 ston laney gia na apofasisw.aurio tha ginei auto.an boresei kapoios na apadisei stis parapanw apories mou+na mou pei ti kostos peripou exei h allagh ths lampas..

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #88 στις: 06/06/10, 13:30 »
Παράθεση
Me exete voithisei polu.mhpws einai eukolo na mou lusete kapoies teleutaies apories?1)Xreiazetai na zestathei enas 15arhs laney prin xrisimopoiithei?2)uparxei kapoio provlima an ton exw polles wres anoixto? kai ton xrisimopoio enoeite.6 wres as poume.3)poso kairo peripou kratane oi lampes?4)xreiazetai suxna service?an nai kathe posous mhnes?


1) Ναι ολοι οι λαμπατοι χρειαζονται ζεσταμα, 1-2 λεπτακια, οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.
2) Οχι κανενα, καλυτερα να τον εχεις ανοιχτο και να τον χρησιμοποιεις πολυ παρα να τον ανοιγοκλεινεις.
3) Κρατανε χρονια, ειδικα οι τελικες μπορει να μην χρειαστουν αλλαγμα
4) Δεν ειναι αναγκαστικο το σερβις. Οπως σε ολους τους ενισχυτες αν παθει κατι τον πας για σερβις

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #89 στις: 06/06/10, 13:38 »
3) Κρατανε χρονια, ειδικα οι τελικες μπορει να μην χρειαστουν αλλαγμα
Αναποδα φιλος...οι προενισχυτριες ισως να μην χρειαστουν...οι τελιες κρατανε αρκετο καιρο, αναλογως την ενταση στην οποια τον χρησιμοποιεις και τις ωρες...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #90 στις: 06/06/10, 16:20 »
Euxaristw polu!an mou aresei polu o laney vc o 15arhs se sundiasmo me thn petaliera mou kai thn kithara na ton agorasw?h na perimenw na akousw kai ton blackheart?rwtaw epeidh ton blackheart tha ton exei o nakas se ena mina peripou kai den borw na perimenw toso.uparxei terastia diafora se thema poiotitas,axiopistias,klp?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #91 στις: 06/06/10, 16:47 »
Άμα σου άρεσε ο Laney, χτύπα τον.

Από κιθάρα τελικά τι θα κάνεις?

Edit: Φρέσκο-φρέσκο στις αγγελίες: http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=16050
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #92 στις: 06/06/10, 17:41 »
Pros to paron krataw thn ibanez ti gio.tha parw ton enisxiti twra.kai ligo argotera kithara..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/10, 19:32 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #93 στις: 06/06/10, 17:54 »
Ωραίος. ;)

Το πολύ πολύ, πειραματίσου με κανένα μαγνήτη άμα σου περισσεύει τίποτα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #94 στις: 08/06/10, 11:54 »
Paidia prin ligo phra ton laney vc 15watt.oti kai na pw einai ligo einai tromeros enisxitis.ton sindesa me thn petaliera h psifiakoura efige edelws kamia sxesh me ton mg.episis polu kalo apotelesma eixe kai me to metal zone.polu kalo distortion apo monos tou o laney den exei einai h alitheia alla den einai provlima giati me petali-petaliera kanei thaumata./thnx pou me peisate na parw enisxiti kalo kai oxi kithara akoma!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #95 στις: 08/06/10, 12:14 »
Καλα παιξιματα λοιπον, και αν περισεψε κανα ψιλο, βαλε ενα σετακι καλους μαγνητες στην κιθαρα σου, καντης κι ενα επαγγελματικο setup και θα σαι αρχοντας για αρκετο καιρο (γιατι ως γνωστον, το gas φυγειν αδυνατον). Για τις παραμορφωσεις, περα απο την πεταλιερα, θα σου προτεινα να δοκιμασεις και καποιο καλο boost πεταλακι το οποιο θα βαζεις πριν τον ενισχυτη (μεταξυ κιθαρας και ενισχυτη δηλαδη), θα του βαλεις πολυ χαμηλο (σχεδον 0) drive και volume οσο χρειαζεσαι για να τονωσεις την παραμορφωση του laney. Φτιαξε στον laney εναν καλο crunch ηχο και μετα boostαρε την εισοδο του ενισχυτη με ενα boost οπως σου ειπα και θα δεις κατα ποσο εχει καλη παραμορφωση ο laney... Μπορει να εντυπωσιαστεις και να θες μετα την πεταλιερα μονο για τα εφφεδακια...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #96 στις: 08/06/10, 12:23 »
Ok katalava.alla kai h petaliera mou fenetai tromerh se ola ston laney.tha kanw kai auto pou mou eipes..tromeros o laney.thnx kai pali paidia!

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #97 στις: 08/06/10, 12:27 »
Mε το 10ακι μεγαφωνο ομως δεν ακους παρα ελαχιστα απ'αυτα που εχει να δωσει.
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #98 στις: 08/06/10, 12:34 »
Σωστο και αυτο, ισως η επομενη αγορα σου θα ηταν καλο να ηταν μια καμπινουλα με κανα 2 μεγαφωνα 12αρια για να εχεις και τον ογκο που χρειαζεσαι  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Agora kitharas..
« Απάντηση #99 στις: 08/06/10, 12:52 »
Mia xara einai o ogos/to 10ari megafwnw eidika ston lampato mou fenetai para polu kalo...exw pisteuw ton ogko pou xreiazomai.thewrw pws me to thema petli-enisxitis exw teleiwsei.den pisteuw pws prepei na parw kati kalutero...h apomenh agora mou tha einai mia akrivi kithara

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
5357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/02, 23:44
από Σπύρος
14 Απαντήσεις
26603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 19:14
από GreekDudeCovers
45 Απαντήσεις
14689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 21:03
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
5555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 01:19
από elsar
126 Απαντήσεις
38076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/16, 11:18
από MACMISIAS
10 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike
13 Απαντήσεις
5524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 00:05
από Serviani
0 Απαντήσεις
1330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 17:52
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
4334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:22
από rudi
4 Απαντήσεις
2703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 15:43
από geopaok