Αποστολέας Θέμα: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;  (Αναγνώστηκε 7990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #25 στις: 12/04/14, 02:07 »
Οι Toneriders τι λένε; Τους εχει δοκιμάσει κανείς;Alnico IV Classics Set - AC4 Black
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #26 στις: 12/04/14, 09:13 »
Οι Toneriders τι λένε; Τους εχει δοκιμάσει κανείς; Alnico IV Classics Set - AC4 Black

Ίσως οι καλύτεροι μαγνήτες σε αυτή την κατηγορία τιμής και όχι μόνο. Αν δεν θέλεις να ξοδέψεις περισσότερα από 100 Ευρώ για ένα set μαγνητών, οι Tonerider είναι σίγουρα μια από τις επιλογές που δεν θα σε απογοητεύσει. Έχω βάλει τους συγκεκριμένους (Alnico IV Classic) σε αρκετές κιθάρες και πάντα έμεινα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Aν ψάξεις για κριτικές στο Διαδίκτυο, θα βρεις πάρα πολλά κολακευτικά σχόλια.

Πρόσφατα αγόρασα ένα σετ Alnico II με σκοπό να τούς εγκαταστήσω σε μια Indie Semihollow, αλλά ακόμα δεν έχω βρει την ευκαιρία να το κάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #27 στις: 12/04/14, 14:56 »
Αγόρασα τους Alnico IV Tonerider + πυκνωτές. Θα του βάλω επάνω και θα σας πω εντυπώσεις.
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #28 στις: 13/04/14, 00:29 »
Εντάξει έγινε κιθάρα! Δεν ξερω εαν ειχα βαλει αλλους μαγνήτες πως θα ηταν. Πάντως με τους συγκεκριμένους έγινε κιθάρα!
Τωρα βέβαια εαν τους εχω κάνει σωστό SETUP δεν το ξέρω... Πως θα μπορουσα να καταλανω οτι τους έχω βάλει σωστα; Χρειαζομαι μηχανημα; 


Έχω βάλει τους μαγνήτες σε απόσταση απο τις χορδές όσο να περνάει ενα νόμισμα. (τα 'βαρελάκια' και το ύψος έμειναν όπως ηταν σεταρισμένη πριν βγαλω τους μαγνήτες

« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 00:32 από mixanobios »
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #29 στις: 13/04/14, 01:36 »
ΣΕ ό,τι έχουν πει οι προηγούμενοι προσθέτω την ιδέα να βάλεις γνήσιους μαγνήτες gibson. Έτσι θα πετύχεις ήχο πάρα πολύ κοντά στην "ακριβότερη" gibson και θα είσαι κομπλέ.. Πάντως πιστεύω πως καλό είναι πρώτα να ακούσεις την κιθάρα σου και με άλλους ενισχυτές για να σιγουρευτείς... Πιθανόν να αναθεωρήσεις για αυτά που θες να κάνεις...    Οπ δεν πρόσεξα ότι έβαλες ήδη..!! Με γεια σου λοιπόν!!! Αν οι μαγνήτες παράγουν ποιοτικό ήχο τότε λογικά είσαι σωστά...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 01:38 από onireum »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #30 στις: 13/04/14, 09:28 »
Κατ' αρχήν καλορίζικοι και καλόπαιχτοι οι νέοι μαγνήτες. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν θα είχες δει πολύ μεγαλύτερη βελτίωση με Seymour Duncan ή άλλους παρόμοιας τιμής.

Ως προς το ύψος, ο γενικός κανόνας είναι ότι αν πατήσεις τις χορδές στο τελευταίο τάστο, η απόστασή τους από τις αντίστοιχες βίδες του μαγνήτη πρέπει να είναι γύρω στα 2 χιλιοστά. Αν τοποθετήσεις τους μαγνήτες πολύ ψηλά, θα έχεις περισσότερη ένταση αλλά λιγότερο sustain και το αντίστροφο.

Στην πράξη θεωρώ ότι η ρύθμιση του ύψους των μαγνητών εξαρτάται μόνο από τις προτιμήσεις του εκάστοτε κιθαρίστα. Εϊναι θέμα δοκιμής και πειραματισμού. Πρέπει να παίξεις λίγο με το ύψος των μαγνητών για να βρεις τον ήχο που θέλεις από κάθε μαγνήτη αλλά και την ισορροπία μεταξύ των δύο μαγνητών σύμφωνα με τα γούστα σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #31 στις: 13/04/14, 18:27 »
Κατ' αρχήν καλορίζικοι και καλόπαιχτοι οι νέοι μαγνήτες. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν θα είχες δει πολύ μεγαλύτερη βελτίωση με Seymour Duncan ή άλλους παρόμοιας τιμής.

Ως προς το ύψος, ο γενικός κανόνας είναι ότι αν πατήσεις τις χορδές στο τελευταίο τάστο, η απόστασή τους από τις αντίστοιχες βίδες του μαγνήτη πρέπει να είναι γύρω στα 2 χιλιοστά. Αν τοποθετήσεις τους μαγνήτες πολύ ψηλά, θα έχεις περισσότερη ένταση αλλά λιγότερο sustain και το αντίστροφο.

Στην πράξη θεωρώ ότι η ρύθμιση του ύψους των μαγνητών εξαρτάται μόνο από τις προτιμήσεις του εκάστοτε κιθαρίστα. Εϊναι θέμα δοκιμής και πειραματισμού. Πρέπει να παίξεις λίγο με το ύψος των μαγνητών για να βρεις τον ήχο που θέλεις από κάθε μαγνήτη αλλά και την ισορροπία μεταξύ των δύο μαγνητών σύμφωνα με τα γούστα σου.



Ετσι την ρύθμισα όπως το είπες. Επίσης μου είπε ο πωλητης οτι πρέπει να πατησω στο 12 ταστο την E & e και να κρατάει το ήχο χωρίς να πάλλεται. (Clean φυσικά)


Πάντως σαν διαδικασία για την τοποθέτηση των μαγνητών (για μένα έστω) ήταν παιχνιδάκι. (άλλαξα και τους πυκνωτές... απο κάτι ψείρες που είχε έβαλα κάτι μεγάλους)

San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #32 στις: 13/04/14, 18:30 »
ΣΕ ό,τι έχουν πει οι προηγούμενοι προσθέτω την ιδέα να βάλεις γνήσιους μαγνήτες gibson. Έτσι θα πετύχεις ήχο πάρα πολύ κοντά στην "ακριβότερη" gibson και θα είσαι κομπλέ.. Πάντως πιστεύω πως καλό είναι πρώτα να ακούσεις την κιθάρα σου και με άλλους ενισχυτές για να σιγουρευτείς... Πιθανόν να αναθεωρήσεις για αυτά που θες να κάνεις...    Οπ δεν πρόσεξα ότι έβαλες ήδη..!! Με γεια σου λοιπόν!!! Αν οι μαγνήτες παράγουν ποιοτικό ήχο τότε λογικά είσαι σωστά...


Ευχαριστώ!
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #33 στις: 13/04/14, 18:47 »
Ετσι την ρύθμισα όπως το είπες. Επίσης μου είπε ο πωλητης οτι πρέπει να πατησω στο 12 ταστο την E & e και να κρατάει το ήχο χωρίς να πάλλεται. (Clean φυσικά)

κάτι που αρκετοί δε γνωρίζουν ή δε δίνουν σημασία είναι οτι μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος στους μαγνήτες και για κάθε μία χορδή ξεχωριστά (polepiece adjustment)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone les paul limited edition e by Gibson αλλαγή μαγνητών;
« Απάντηση #34 στις: 20/04/14, 21:46 »
Έκανα αρκετά εύκολα SETUP στην LES Paul και "γλίτωσα" το 30αρι. (Άλλαξα και χορδές φυσικά.) Με την βοήθεια στο παρακάτω site
http://diystrat.blogspot.gr/2012/09/how-to-set-up-gibson-les-paul-style.html



San oneiro, petas kai perimeneis....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
11 Απαντήσεις
6123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 15:46
από KaBi
2 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 21:00
από sokob
2 Απαντήσεις
2625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:20
από Jezus
4 Απαντήσεις
3522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 12:55
από Stinky
4 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
12 Απαντήσεις
11827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 23:01
από Crazy Heart
13 Απαντήσεις
5767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
14 Απαντήσεις
7386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650