Αποστολέας Θέμα: Το κουτί του Σρέντιγκερ  (Αναγνώστηκε 11535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Το κουτί του Σρέντιγκερ
« Απάντηση #25 στις: 14/08/03, 21:47 »
Παρπεν.

Τα τελευταια που εγραψες ηταν σημαντικα.
Ενα συνολο δεν θεωρειται οτι ειναι το αθροισμα των μοναδων που το αποτελουν,αν και νοητικως μπορουμε
να το αναλυσομε σε μερη.Το συνολο εχει δικη του ταυτοτητα,ανεξαρτητη απο τα στοιχεια που το
απαρτιζουν.Το αθροισμα μοναδων δεν οδηγει σε συνολο,αλλα στο απειρο και το απειρο δεν αποτελει συνολο.
(Το απειρο δεν επιδεχεται καμμια προσθαφαιρεση,διοτι αν μεγαλωνε η μικρυνε δεν θα ηταν το απειρο.)

Αν ηταν αλλιως τα πραγματα,τοτε καθε φορα που θα βαζαμε μαζι τον καλυτερο μπασσιστα,κιθαριστα,ντραμιστα,
θα ειχαμε το καλυτερο τριο,ενω ξερομε οτι πολλα μουσικα συγκροτηματα που εχουν μετριους εως και
κακους μουσικους (απο πλευρας δεξιοτεχνιας,γνωσεων,κλπ) εχουν γραψει πολυ καλα τραγουδια.Ενα τετοιο
γνωστο συγκροτημα ηταν και οι Μπητλς (και αλλα πολλα.)

Αλλα και σε αλλους τομεις επαληθευται το γεγονος αυτο.Οπως ελεγε ενας σκηνοθετης,ολοι γνωριζομε τι ειναι
καλο και τι ειναι κακο,ολοι ξερομε τι συμβαινει και ποια ειναι η αληθεια,κι ομως δεν μπορουμε να κανομε τιποτα.
Τα αυτοκινητα ειναι εδω,ο θορυβος εδω,η ρυπανση εδω και κανενας δεν τα θελει κι αυτα δεν φευγουν,και οι ωρες,τα χρονια
παιρνουν,κι ολοι ο καθ'ενας χωριστα θελομε να γινουν καλυτερα κι αυτα γινονται χειροτερα.Γιατι ;
Γιατι το συνολο συμπεριφερεται ανεξαρτητα (οχι ομως εντελως στην περιπτωση αυτη) απο τη θεληση των μελων του.
Εχει δικη του θεληση και προορισμο θα λεγαμε.
Αυτα λοιπον. ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ !

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Το κουτί του Σρέντιγκερ
« Απάντηση #26 στις: 09/10/05, 00:14 »
κι ολα αυτα για να "τεκμηριωσει" την αρχη της αβεβαιοτητας στον προσδιορισμο ταυτοχρονα της ορμης και της θεσης ενος μικροσκοπικου σωματιδιου..... η παραπανω συζητηση ισως ειναι πειστικοτερο στοιχειο ;)
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Το κουτί του Σρέντιγκερ
« Απάντηση #27 στις: 11/10/05, 13:28 »
Αδέρφια να με συγχωρείτε, δεν είμαι σχετικός με την επιστήμη της φυσικής και δεν πολυκατάλαβα τη διαφωνία σας, αλλά διάβασα προχτες στην Ελευθεροτυπία ένα σχόλιο του Αϊνσταίν που νομίζω ότι "κολλάει" με τη συζήτησή σας. Έλεγε, περίπου, ότι αν αφαιρέσεις απ' το σύμπαν όλα τα στέρεα αντικείμενα, αυτομάτως χάνεις τις διαστάσεις του χώρου και του χρόνου. Επίσης είχα διαβάσει κάποτε, δεν θυμάμαι ακριβώς πού και από ποιόν, ότι η ύπαρξη του σύμπαντος προϋποθέτει τουλάχιστον έναν παρατηρητή.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Το κουτί του Σρέντιγκερ
« Απάντηση #28 στις: 27/10/05, 22:29 »
αυτο δεν το καταλαβαινω και νομιζω ειναι θεμα αλλης συζητησης. Δηλαδη για να υπαρχει κατι πρεπει να το βλεπεις? Για να υπαρχει για σενα, ναι. αλλα για μια παπαρουνα <που υπαρχει> δεν υπαρχω εγω και για καποια ζωα δεν υπαρχουν ολα τα χρωματα. Η ανιχνευση του συμπαντος ειναι θεματου παρατηρητη, αλλα η υπαρξη νομιζω πως οχι. <πχ η αμερικανικη ηπειρος υπηρχε κι ας μην το ξεραμε πριν τον Κολομβο και τον Βεσπουτι...>
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Το κουτί του Σρέντιγκερ
« Απάντηση #29 στις: 15/11/05, 13:28 »
Geni...ποιό το νόημα και ποιόν ενδιαφέρει κάτι που υπάρχει χωρίς να το αντιλαμβάνεται?
Είναι φιλοσοφικό το θέμα. Υπάρχει αυτό που έχουμε με κάποιο τρόπο παρατηρήσει ότι υπάρχει.Αν δεν το έχουμε παρατηρήσει έχει κανένα νόημα να λέμε ότι υπάρχει?
Ας πούμε π.χ ότι στο λιβάδι υπάρχουν άπειρες παπαρούνες που όμως δεν τις βλέπει κανείς , δεν τις αντιλαμβάνεται κανείς.
Ε και? Τι έγινε και τι εξυπηρετεί κάτι τέτοιο? Ποιός άλλωστε μπορεί να μας έχει πληροφορήσει για την ύπαρξή τους?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
10872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 19:13
από pureanalog
0 Απαντήσεις
1921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/06, 19:20
από elpis
14 Απαντήσεις
4756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 04:41
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 12:42
από gkou
0 Απαντήσεις
1830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/11, 01:18
από JOBAK
12 Απαντήσεις
5631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
2 Απαντήσεις
7381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 15:30
από adr1anos