Αποστολέας Θέμα: Μπάσο+ενισχυτής  (Αναγνώστηκε 5012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Μπάσο+ενισχυτής
« στις: 07/10/09, 22:59 »
Καλησπέρα παιδιά..Την Παρασκευή θα πάρω το μπάσο μου και θα ήθελα να μου πείτε αν οι επιλογές μου είναι σωστές και καλές...

- Μπάσο
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=3576

- Ενισχυτής
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=4181


Μπορώ να διαθέσω μέχρι 350-360 € για αυτά συν θήκη,ζώνη,κουρδιστήρι,καλώδια.

Αν έχετε κάποιες άλλες προτάσεις από άλλα καταστήματα της Αθήνας πείτε μου :D

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #1 στις: 07/10/09, 23:25 »
Το μπασακι μια χαρα (ειδικα για Green Day και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις). O ενισχυτης ομως που λινκαρες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΠΑΣΟ αλλα για ακουστικα οργανα. Ο αντιστοιχος μπασου ειναι τουτος δω. Αν πας κεντρο τραβα μια βολτουλα απο τον Δημου. Εχει στανταρ το μπασο και κατα 99,5% τον ενισχυτακο που σου εδειξα. Welcome to the dark side. :)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #2 στις: 07/10/09, 23:29 »
Όταν λες από του Δήμου τι εννοείς ? :P

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #3 στις: 07/10/09, 23:33 »
Δημου Δημητρης Εμμ. Μπενάκη 27 - 29 (απεναντι απο τον Καγμακη).
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #4 στις: 07/10/09, 23:36 »
Και η τιμή του..? Θα είναι αυτή που μου έδειξες εκεί στο thomann ?

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #5 στις: 07/10/09, 23:40 »
Και η τιμή του..? Θα είναι αυτή που μου έδειξες εκεί στο thomann ?

Δεν εχω ιδεα βασικα... Δεν βλαπτει παντως να ρωτησεις.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #6 στις: 08/10/09, 14:13 »
τον ενισχυτη παντως θα τον χαρακτηριζα μικρο ακομα και για το σπιτι, οποτε μηπως να περιμενεις λιγο ακομα να παρεις κατι καλυτερο ή να κανεις την αγορα απο εξωτερικο ή να παρεις ενα πιο φθηνο μπασο?
p.x. δες αυτο το σετακι, τα εχει ολα στα 255 ευρω και ειναι πολυ ποιοτικα (εχω παιξει με αυτα), και με 12-13 ευρω αντικαταβολη σου ερχονται σπιτι και δεν μπλεκεις και με καρτες αν δεν εχεις.  :)

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/_SET_-J-D-YC-200-Black-Fame-PL-60B-accessory/art-BAS0001721-000

Προσθεσε μονο κουρδιστηρι και κανα καλο καλωδιο (+μετρονομο ισως αν ξεκινας τωρα και θελεις να μελετησεις ετσι?), καποιο σετ χορδες ισως, αμα βγεις πανω απο 300 ευρω σου κανουν και δωρο τα μεταφορικα, 20-25 ευρω αν εισαι κατω απο 300.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/09, 14:16 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #7 στις: 08/10/09, 14:36 »
Τελικά πήρα τηλέφωνο στο musicorama και μου δώσανε ένα πολύ καλό μπάσο (πακέτο) όπου για αρχάριο είναι ότι πρέπει...! Θα μου μείνουν και αρκετά λεφτά για να πάρω ένα καλό κουρδιστήρι+μετρονόμο (2 σε 1). Επίσης τα Χριστούγεννα θα πάρω 100 € θα βάλω και από τα δικά μου λεφτά και θα πάρω έναν καλό ενισχυτή πάνω από 20 Watt (αν καταφέρω να βρω). Πάντως σας ευχαριστώ για της πληροφορίες σας ;)

Αποσυνδεδεμένος il_dottore46

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #8 στις: 08/10/09, 15:01 »
Μηπως να μην μπλεξει με αγνωστης ταυτοτητας οργανα ομως?

Τσεκαρε ενα σετακι
Ibanez GSR200 (click) + Behringer BXL450 45watt, 10' ηχειο (click)

Συνολο 354 ευρω και γλιτωνεις τα μεταφορικα.

Για το μπασακι εγγυωμαι προσωπικα (βγαινει και σ'αλλα χρωματα ετσι ;) απλα σε αυτο το ασπρο (περλε) το χω εγω και ειναι το πιο γ**ατο) αφου ειμαι μουσικος και πριν μερικους μηνες ηθελα να παω μετα απο 4 χρονια ακουστικης και 6 πληκτρων/πιανου στο μπασο, αλλα ειχα περιορισμενο μπατζετ. Ετσι μετα απο απειρο ψαξιμο που περιελαμβανε μεταξυ αλλων το squier p-bass που λες, το αντιστοιχο jazz bass, καποια απ'τη σειρα vintage modified της squier, το esp ltd b-50, το yamaha rbx-170, ενα Cort που δεν θυμαμαι μοντελο και αλλα πιο αγνωστα κατεληξα στο ibanez.
Ημουν μεταξυ Ibanez και Squier Vintage Modified Jazz Bass αλλα πηρα το πρωτο επειδη ειναι πιο versatile στον ηχο και επειδη θελω αργοτερα οταν θα χω τα λεφτα και θα ξερω να παιζω πολυυυ καλα να παρω το δευτερο αλλα σε Fender (1700 εουρος :o) (υπ'οψιν τα μπασα που ανεφερα πιο πανω τα χω δοκιμασει ολα αλλα ο ηχος ειναι καθαρα προσωπικο θεμα)

Αν στο σετακι που εδωσα προσθεσεις μερικα ευρω, συγκεκριμενα 40, παιρνεις αυτον που ειναι καλυτερος απ'τον αλλον πανω. Αυτον τον εχω δοκιμασει και με αφησε παρα πολυ ικανοποιημενο, τον πιο πανω δεν τον εχω ακουσει απλα ολοι λενε οτι ειναι καλος και σιγουρα καμια σχεση με 15αρηδες 'μαρκας' στα ιδια λεφτα.

Τωρα αν επιμενεις στο squier p-bass παρτο απο thomann που εχει 177 (τι 240 πλακα μας κανουν στο μουσικοραμα?) και μετα μπορεις να παρεις και παρα πολυ καλο ενισχυτη (τηρουμενων των αναλογιων) μεχρι τα 350 ευρω.

Υπ'οψιν το Ibanez διαθετει καλωδιο, ζωνη και πολυ καλη θηκη στο πακετο. Καλα το καλωδιο αστο μαπα ειναι ετσι κι αλλιως.

Ελπιζω να βοηθησα  ;)

εντιτ:
Τελικά πήρα τηλέφωνο στο musicorama και μου δώσανε ένα πολύ καλό μπάσο (πακέτο) όπου για αρχάριο είναι ότι πρέπει...! Θα μου μείνουν και αρκετά λεφτά για να πάρω ένα καλό κουρδιστήρι+μετρονόμο (2 σε 1). Επίσης τα Χριστούγεννα θα πάρω 100 € θα βάλω και από τα δικά μου λεφτά και θα πάρω έναν καλό ενισχυτή πάνω από 20 Watt (αν καταφέρω να βρω). Πάντως σας ευχαριστώ για της πληροφορίες σας ;)


Την ωρα που εγραφα το ποστ, ποσταρες οτι τελικα αγορασες. Ρε συ στο μουσικοραμα εχουν ψηλες τιμες. Τεσπα...
Τι πηρες??

« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/09, 15:03 από il_dottore46 »

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Μπάσο+ενισχυτής
« Απάντηση #9 στις: 08/10/09, 16:17 »
@il_dottore46

Όλα αυτά που είπε να είναι πολύ χρήσιμα...Με την βοήθεια του τεχνικού από το musicorama κατέληξα σε αυτό εδώ . Για τα λεφτά του είναι καλό...Δυστυχώς δεν μου βγήκαν όλα όπως τα ήθελα...

ΥΓ : Αύριο το απόγευμα θα πάω να το πάρω :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/05, 17:45
από Spyros13
6 Απαντήσεις
12550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
47 Απαντήσεις
49070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
6 Απαντήσεις
6724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 23:11
από BilliSsS
11 Απαντήσεις
9800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 16:15
από Jezus
νεο μπασο

Ξεκίνησε από BilliSsS « 1 2 » Μπάσο

26 Απαντήσεις
11437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:36
από stepap#12
8 Απαντήσεις
4262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 17:33
από rockflea
1 Απαντήσεις
2320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 23:55
από bassakos
42 Απαντήσεις
20441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 04:31
από narkofunk
10 Απαντήσεις
4189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/15, 23:38
από saved