Αποστολέας Θέμα: "μπαλομα"σπασμενης χορδης  (Αναγνώστηκε 3345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
"μπαλομα"σπασμενης χορδης
« στις: 04/10/14, 01:04 »
Και πανω που παω να κουρδισω..μπαμ..σαπει η χορδη..
Ευτυχος ομως ημουν τυχαιρος μεσα στην ατυχια μου.Εσπασε ο πυρινας δηλαδη το μεσα σιρματακι (core ) και οχι το εξω γυριστο και μαλιστα σε βολικοτατο σημιο.Αναμεσα στον καβαλαρι και το κουρδιστιρι.Και επιδη μηλαω για την χορδη http://circlekstrings.com/store/product1594.html που κοστιζει μονη της περισοτερο απο το dadario σετ για το 5αρι (37,50$ + μεταφορικα ) και μεχρι να ερθει και απο την αλλη ακρη του ατλαντικου..τι να κανω ο κακομοιρης,αρχησα να ξετυλιγω τα 2 χοντρα σιρματα που ειναι τιλιγμενα απο εξω με προσοχη γιατι ειναι ατσαλι και σπαει ευκολα,εκανα την ακρη απο τον πυρινα γατζο,ειχα κατι κομματια απο το περισευμα της ακρης που το εκοψα γιατι ηταν πολυ μεγαλη,το εκανα γατζο και αυτο,τα επιασα αναμεταξη τους και τιλιξα παλι το ατσαλι.Μετα εδεσα απο εξω και ενα κοματακι σιρμα για να βεβαιωθω οτι δεν θα λασκαρει ο γατζος,και ολα κομπλε.Παιζει κανονικοτατα,εξαλλου ο ηχος παραγετε απο το μερος που ειναι καβαλαρης-βαγονακια γεφιρας.
Μπορει να φαινετε γυφτια,αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη,γιατι ειναι πρωτο σετ οποτε δεν υπαρχει μια παλια χορδη που εχει τον ρολο της καβατζας,αλλα και απο την αλλη..ειπαμε 30 ευρω + μεταφορικα..ειναι πολλα..
Οποτε οποιος παθει το ιδιο,ας κανει το ιδιο ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: "μπαλομα"σπασμενης χορδης
« Απάντηση #1 στις: 04/10/14, 15:14 »
καλη πατεντα...το μονο θεμα ειναι η αξιοπιστια της. Πχ εγω δεν θα την επμιστευομουν για live...
Γιατι να σπασει ομως σε αυτο το σημειο???

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: "μπαλομα"σπασμενης χορδης
« Απάντηση #2 στις: 04/10/14, 17:52 »
Φυσικα η αξιοπηστια ειναι αβεβαιη.Καθος ειναι αβεβαιη σε καθε χορδη.Η συγκεκρημενη ηταν σχεδον καινουρια.Ναι μεν την ειχα παρα πολυ καιρο,ομως ηταν στο σακουλακι της περιμενοντας να ετοιμαστει το μπασο και να περαστει.Πιστευω πως ειναι κατασκευαστικο λαθος η ελατομα.Αν και η επομενη οταν ερθει και αλαχτει σπασει ετσι,τοτε ειναι μαπα η κατασκευη.Και η συγκεκριμενη λεει ειναι για 39-40" scale και το μπασο ειναι 1005 mm δηλαδη 39,6 σχεδον οποτε ειναι στην μεση και δεν θα επρεπε να υπαρχει προβλημα και αυτο το αναφερω γιατι ειναι 6 mm η χορδη και οταν την παραγκηλα ελαβα email που τονιζε πως σε πιο μικρο scale η χορδη θα σπασει.Δεν ξερω τι να πω.Τουλαχιστον προς το παρον βολευτηκα ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: "μπαλομα"σπασμενης χορδης
« Απάντηση #3 στις: 04/10/14, 18:05 »
.. αυτο το αναφερω γιατι ειναι 6 mm η χορδη και οταν την παραγκηλα ελαβα email που τονιζε πως σε πιο μικρο scale η χορδη θα σπασει..
Σε πιο μικρό scale η χορδή θα ήταν μικρότερη σε μήκος, άρα και πιό πρίμα, άρα για να κουρδιστεί στην ίδια νότα θα ήταν πιο χαλαρή..
Μάλλον θα έλεγε ότι σε πιο μεγάλο scale η χορδή θα έσπαγε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: "μπαλομα"σπασμενης χορδης
« Απάντηση #4 στις: 04/10/14, 18:18 »
Βασικα ελεγε πως η συγκεκρημενη ειναι αυστηρα για 39-40 και δεν κανει για sting thrugh οργανα.Μιας και σε πιο μικρο επιδη το χοντρο μερος της το οποιο λιγο μετα τον καβαλαρη αρχιζει να λεπτενει θα επεφτε πανω στο κουρδιστιρι και με το στριψιμο που θα εκανε για να κουρδισει θα την εσπαγε καθος θα συνεβενε το ιδιο και στην αλλη μερια που θα εκανε γωνια στην γεφιρα.Επισεις η εταιρια αθτη βγαζει και
37/36" και 35/34" οποτε πρεπει να διαλεξεις το μηκος που σου χρειαζετε.Καθως και για καθε χορδη εχει 4 διαφορετικα μεγεθη για το αναλογο tension.Πχ την ιδια χορδη την βγαζει με 222,232,244 και 254 διαμετρο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: "μπαλομα"σπασμενης χορδης
« Απάντηση #5 στις: 06/10/14, 19:09 »
Βρηκα το μεηλ απο τον τυπα με τις χορδες
You have ordered a long length string set - mounting a long length set on a bass that is less than a 39/40" scale length can result in the string(s) breaking at the tuning post.

Please confirm for me that you need strings this size - I will wait to ship your order until I hear from you.

This email is sent to everyone who orders long length strings - it is a courtesy to be certain that the strings you receive are the strings that you need. Thank you for your order and I look forward to hearing from you.

αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι.Αφου καβαλαρης-βαγονακι ειναι 39,5".Να του ερχετε το κουρδιστιρι πολυ κοντα και να την σπαει..;;
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
7 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
4915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
2 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 17:15
από freemind
0 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta
6 Απαντήσεις
3881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 17:30
από kkmspm (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 19:28
από metalupyourass